دانستنی های سگ, نژادهای سگ

نژاد سگ مالتیز | همه چیز درباره شخصیت و نگهداری سگ مالتیز

نژاد سگ مالتیز | معرفی سگ های آپارتمانی

سگ نژاد مالتیز، از کوچکترین نژادهای اسباب بازی است. موهای بلند سفید رنگ ابریشمی، جمجمه کمی گرد، بینی سیاه، گوش های افتاده، چشمان تیره و هوشیار و پاهای کوتاه صاف ظاهر بسیار زیبایی به مالتیزها داده است. او شخصیت بسیار مهربان، وفادار، سرزنده و بازیگوش دارد. برای حفظ سلامتی و شادابی نژاد مالتیز بایستی توجه و عشق زیادی نثار او کنید، روزانه او را به پیاده روی ببرید و به بهداشت ظاهری او رسیدگی کنید. هوش آنها در یادگیری بسیار بالا است و آنها میتوانند به سرعت یاد بگیرند، اجتماعی شوند و از شما در هر شرایطی محافظت کنند.

سگ های مالتیز سگ های کوچک و نسبتاً کوتاه قدی هستند. آنها دارای بدنی کشیده، سر گرد، چشمان بزرگ و گوش های افتاده هستند. موهای سگ های مالتیز بلند و ابریشمی است و معمولاً به رنگ سفید دیده می شوند.سگ های مالتیز سگ های کم توقعی هستند. آنها نیاز به مراقبت های زیادی ندارند. فقط باید موهای آنها را به طور منظم برس زد و ناخن های آنها را کوتاه کرد. سگ های مالتیز همچنین مستعد ابتلا به بیماری های خاصی مانند بیماری های چشمی و پوستی هستند. بنابراین، باید هر چند وقت یک بار به دامپزشک مراجعه کنند.سگ های مالتیز سگ های دوست داشتنی و محبوبی هستند.

اگر به دنبال یک سگ مهربان و بازیگوش هستید، سگ مالتیز می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. مالتیز پر جنب و جوش و با انرژی است و نه تنها به عنوان یک دوست نسبت به بقیه نژاد ها برتری دارد؛ بلکه یک سگ درمانی و رقیبی خوب در تمام ورزش ها مانند چابکی، اطاعت، رالی و ردیابی است. با این حال مالتی ها بیشتر از همه دوست دارند در کنار خانواده خود باشند و رضایت آن ها را جلب کنند؛ به همین دلیل این سگ را انتخابی مناسب برای ساکنین آپارتمان ها و کسانی که برای اولین بار به دنبال سگ آپارتمانی می گردند، می دانیم.

این نژاد سگ اسباب بازی زیبا را بسیاری ضد حساسیت می دانند و معتقدند افراد کمی پیدا می شوند که به آن ها آلرژی داشته باشند. با این حال آن ها کامل نیستند و ممکن است در برخورد با حیوانات یا کودکانی که رفتارشان بیش از حد تمسخر آمیز است، جیغ جیغو باشند. آن ها همچنین نگهبانان خوبی به شمار می روند؛ به ویژه اگر حس کنند کسی درسدد آسیب زدن به شخص مورد علاقه شان است، واق واق می کنند و شاید گاز بگیرند. این تنها بخشی از ویژگی های دوست داشتنی سگ نژاد مالتینز بود که در ادامه مقاله پت شاپ تام و جری بیشتر به آن ها و خرید غذای سگ مناسب آن ها می پردازیم.

تاریخچه مالتیز، از یونان و رم باستان

نژاد سگ مالتیز | معرفی سگ های آپارتمانی

این سگ تاریخ دور و درازی دارد که به طرز حیرت آوری به یونان و رم باستان می رسد. نژاد سگ مالتیز طبق آنچه که در ادبیات آن دوره آمده؛ مورد حمایت یونانیان، رومیان و بخصوص فرزندان آن ها بوده است. ارسطو، یکی از بزرگ ترین فیلسوفان تاریخ، نیز از یک سگ مالتیز در برخی از نوشته هایش حدود ۳۷۰ سال قبل از میلاد نام می برد. به همین ترتیب نخستین نویسندگان و بسیاری از نویسندگان انگلیسی در اوایل قرن بیستم منشاء این نژاد را جزیره مالت در مدیترانه، که در لاتین Melita نوشته می شود، می دانند.

همان طور که می دانید؛ مالت، نام مجمع الجزایری دیگری نیز واقع در سیسیل ایتالیا است. با اینکه منابع مطمئن زیاد و سرامیک های حک شده دوران طلایی ( منظور پیشینه این سگ در رم و یونان است ) از وجود سگ نژاد مالتیز در گذشته به ما خبر می دهند با این حال هنوز کاملا مشخص نیست که او چگونه بوجود آمده، فقط می دانیم که یونانیان و رومیانی که در زمان های قدیم منطقه مالت را اشغال کرده بودند، به سگ کوچک لاغر و سفیدی احترام می گذاشتند و او را به نوعی نماد وضعیت شان می خواندند. حتی مصری ها و در قرن های بعد اروپایی ها، Maltese را بالای سر فرد بیمار می بردند؛ چراکه اعتقاد داشتند مالتی ها قدرت شفا دادن دارند.

مالتیز ها در دوران تاریکی در اروپا با انقراض شدیدی روبرو شدند؛ زیرا پرورش دهندگان قرن ۱۷ و ۱۸ آن ها را با نژاد های سگ اسباب بازی چینی از جمله شیتزو و پیکینیز پرورش می دادند و سعی داشتند اندازه شان را به سنجاب برسانند. پس از این آزمایش فاجعه بار، پرورش دهندگان پودل، اسپانیل و دیگر سگ های مینیاتوری را با این نژاد مخلوط کردند و او را نجات دادند.

سر انجام در سال ۱۸۸۸، باشگاه پرورش سگ در آمریکا یا به اختصار AKC، سگ نژاد مالتیز را به رسمیت شناخت. و در سال ۱۸۷۷ هنگامی که برای اولین بار در نمایشگاه سگ های وست مینستر نمایش داده شد، به عنوان سگ شیر مالت معرفی شد و بخاطر ظاهر دوست داشتنی و زیبایش چندین بار برنده گروه سگ های اسباب بازی شد. 

انواع نژاد سگ مالتیز

نژاد سگ مالتیز

مالتیز ها تنها به یک شکل هستند و انواع دیگری ندارند. رنگ استاندارد این سگ ها سفید است و از نژاد سگ بیچون به شمار می روند؛ که همکارم به خوبی در مقاله دیگر به آنها پرداخته است.

ویژگی های نژاد مالتیز

قد:

قد مالتیز نر بین ۲۱ تا ۲۵ سانتی متر و قد مالتیز ماده بین ۲۰ تا ۲۳ سانتی متر رشد می کند.

   عمر:

سگ نژاد مالتیز ۱۲ تا ۱۵ سال عمر می کند.

 رنگ بندی:

سفید

   وزن:

بین ۳ تا ۴ کیلوگرم

مناسب زندگی در آپارتمان

بالا

رفتار مناسب با سگ های دیگر

بالا

رفتار مناسب با غریبه ها

کم

تحمل تنهایی

کم

تحمل هوای سرد

کم

تحمل هوای گرم

متوسط

رفتار مناسب با کودکان

متوسط

قابلیت آموزش

بالا

هوش

بالا

ریزش مو

کم

مقدار ترشح بزاق

کم

میزان سروصدا                        

کم     

نژاد کوچک اسباب بازی با نگهداری آسان؛ مالتیز سگ های کوچکی هستند که وزن آنها کمتر از ۱۰ کیلوگرم است و انتخاب خوبی برای نگهداری در خانه و آپارتمان هستند. مالتیزها نیاز دارند که روزی یک ساعت به پیاده روی بروند، در هر هفته یکبار استحمام شوند و دندان هایشان مسواک زده شود.
مهربان و بازیگوش اما نگهبانان هوشیار؛ مهربانی و بازیگوشی از مهمترین خصوصیات رفتاری مالتیزها است. آنها میتوانند ساعات طولانی در آغوش شما بمانند و نوازش شوند و در کنار به بازیگوشی مشغول باشند. اگرچه مالتیزها کوچک نژاد هستند اما بسیار هوشیار و باهوش هستند؛ با پارس کردن نزدیک شدن غریبه را به سرپرستان خود هشدار میدهند.
ملزومات بهداشتی نژاد ظریف و اشرافی؛ مالتیزها دارای موهای ابریشمی و بلند هستند و برای جلوگیری از گره خوردن و مات شدن نیاز است که به صورت روزانه موهای آنها برس کشیده شود. این سگ ها تقریبا سالم هستند اما مستعد ابتلا به مشکلات استخوان کاسه زانو، عفونت های دندانی و چشمی هستند.

شخصیت و خلق و خوی نژاد مالتیز

نژاد سگ مالتیز | معرفی سگ های آپارتمانی

نژاد سگ مالتیز شخصیتی شیرین و اجتماعی دارد و از آن جایی که عاشق جلب رضایت خانواده اش است، به تمرین همراه با غذا و تحسین پاسخی مثبت می دهد. آن ها با همه ی کسانی که ملاقات می کنند، مهربان اند. اما در عین حال به طرز شگفت انگیزی نترس و بی پروا هستند و این ویژگی از Maltese نگهبانی خوب می سازد. با این حال باید مراقب شان باشید؛ زیرا آن ها هیچ مشکلی برای نزدیک شدن به موجودات بزرگ یا کوچک ندارند و ممکن است به دردسر بیوفتند.

این گلوله های مو سفید سرشار از انرژی هستند و همان طور که گفتیم بی پروا، عاشق کشف کردن و ماجراجویی اند. این خلق و خو باعث شده که تبدیل به پرشگران عالی ای بشوند! بله، تعجب نکنید. شاید مالتیز ها کوچک و بی آزار بنظر برسند؛ اما هر کاری می کنند تا به چیزی که می خواهند برسند. توصیه می شود وسایل و یادگاری های خود را دور از دسترس این نژاد نگه دارید و آن ها را حتی در حیاط خلوتی که پرچین دارد نیز تنها نگذارید.

اما اگر شما سرپرست خوش ذوق و با حوصله ای باشید، از این انرژی و روحیه دوست داشتنی در جهت پرورش مالتی استفاده می کنید. تجربیات جدید، دیدار با مکان ها و افراد مختلف، بخصوص در جوانی برای هر سگ خانگی ای لازم است تا مهارت های اجتماعی را به خوبی کسب کنند و هنگام به بلوغ رسیدن رفتار شایسته ای داشته باشد.

 • اگر چه که مالتیز عاشق جلب رضایت شما خواهد بود؛ ولی آموزش دادن به او ممکن است کمی چالش بر انگیز باشد. از این رو توصیه ما به شما این است که از باکس های مخصوص حمل حیوانات برای تعلیم دادن استفاده کنید. شاید کمی سخت گیرانه بنظر بیاید اما در این روش مالتی به خوبی متوجه کار های اشتباه خود می شود و رفته رفته می آموزد که آن ها را تکرار نکند.
 • این نژاد از سگ ها به رطوبت و هوای مرطوب حساس هستند؛ بنابراین بهتر است مراقب باشید تا مالتیز دلبندتان دچار سرما خوردگی یا لرز نشود. 
 • به دلیل ظرافت، کوچکی و احتمال بالای آسیب دیدن شان توصیه می شود از محیط هایی که کودکان مشغول بازی یا رفت و آمدند، دور بمانند.
 •   اگر قصد دارید مو های مالتیز خود را بلند نگه دارید، مراقب باشید تا قسمت های بدون پوشش شان آفتاب سوخته نشوند.
 • برخی از این سگ ها سیستم گوارشی حساسی دارند و در غذا خوردن سخت گیرند. اگر Maltese هنگام تغذیه یا بعد از آن علائمی از ناراحتی نشان می دهد، باید توسط دامپزشک معاینه شود. بنا بر توصیه بهترین متخصص ها و پت شاپ تام و جری؛ شما می توانید از غذا خشک سگ گاسترو اینتستینال رویال کنین استفاده کنید که مناسب برای نژاد هایی با گوارش حساس است.
 • قبل از به سرپرستی گرفتن یک سگ باید از سلامتش مطمئن شوید و یکی از والدینش را برای برسی خلق و خویی که در آینده خواهد داشت، ببینید. 

دانستی های جالب درباره سگ Maltese

نژاد سگ مالتیز | معرفی سگ های آپارتمانی

پابلیوس، یک فرماندار اهل مالت در قرن ۱، صاحب یک سگ نژاد مالتیز به نام ایسا بود که محبوبیت زیادی داشت. و مارکوس والریوس مارتیالیس شعری به نام ایسا نوشت که از این سگ الهام گرفته بود.

« ایسا از گنجشک های کاتولا شاد تر و از بوسه کبوتر ها ناب تره

 ایسا از دوشیزه ها نجیب تر و از گوهر هندی قیمتی تره »

سلبریتی ها و افراد مشهور زیادی طرفدار مالتیز هستند، مثل: تونی بنت، هالی بری، مرلین مونرو، الیزابت تیلور، باربارا استرایسند و جیمز برولین.

هنگامی که لئونا هلمسلی در سال ۲۰۰۷ درگذشت، ۱۲ میلیون دلار برای سگش وصیت کرد. دولت سرانجام این ارث بزرگ و افسانه ای را به دو میلیون دلار کاهش داد با این حال این مالتیز همانطور که لئونا می خواست، تبدیل به یک میلیونر شد.

سلامتی سگ نژد مالتیز

نژاد سگ مالتیز | معرفی سگ های آپارتمانی

 
به طور کلی این نژاد در طول زندگی اش سالم و سلامت است؛ اما مالتیز ها نیز مثل بقیه سگ ها مستعد بعضی از بیماری ها هستند که بهتر است با آن ها آشنایی داشته باشید.
 • در رفتگی کشکک زانو: این وضعیت زمانی رخ می دهد که استخوان زانو ( اغلب در پای عقب ) جلو تر یا خارج از مفصلش حرکت می کند و مممکن است سبب فلج شدن سگ نیز بشود. با این حال اغلب سگ ها در این شرایط زندگی نسبتا عادی دارند.
 • شانت پورتوسیستمیک کبدی: این اختلال کلیوی زمانی رخ می دهد که یک رگ غیرطبیعی باعث می شود خون از کبد دور شده و تصفیه نشود.
 • آتروفی پیشرونده شبکیه: که به اختصار PRA می نامند، سبب نابودی سلول های گیرنده نوری شبکیه شده و بدین ترتیب روند نابینا شدن سگ به کندی آغاز می شود. این بیماری قبل از جدی شدن قابل تشخیص است و با معاینه سالانه چشم توسط دامپزشک می توان از کوری و ضعیف شدن چشم مالتیز جلوگیری کرد.
 • هیپوگلیسمی: یا افت قند خون علائمی همچنون ضعف، گیجی، راه رفتن متزلزل و حمله های تشنجی باشد. برای درمان Hypoglycemia باید به دامپزشک مراجعه کنید.
 • سندرم شاکر سفید: این اختلال عمدتا بر سگ های سفید مثل نژاد مالتیز تاثیر می گذارد و معمولا از ۶ ماهگی تا ۳ سالگی بر اثر استرس یا هیجان بیش از حد شروع می شود. لرزش در کل بدن، عدم هماهنگی و حرکات سریع چشم از علائم این بیماری است اما نگران نباشید این سندرم دردناک نیست و روی شخصیت تاثیر نمی گذارد. اگر مالتی شما مشکوک به Dog Shaker Syndrome است باید در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید.
 • جمع شدن نای: بعضی از سگ ها مستعد این بیماری هستند و در این وضعیت، نای که مسئول جا به جا کردن هواست، آسیب می بیند. سرفه های خشک و شدید شایع ترین علائم آن هستند؛ که بسیاری از مردم آن را شبیه به صدای غاز توصیف کردند. نای جمع شده را می توان با جراحی درمان کرد.
 • عطسه معکوس: که گاهی اوقات با فرورفتگی نای اشتباه گرفته می شود؛ چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که سگ شما هیجان زده است و سعی می کند سریع غذا بخورد یا بیاشامد. ترشحات بینی روی کام نرم سگ می ریزد و باعث بسته شدن راه نای می شود. گرده ها یا سایر عوامل تحریک کننده در هوا نیز می تواند منجر به این اتفاق شود. در صورت بروز عطسه معکوس فقط کافی است سگ تان را آرام کنید و گلویش را نوازش کنید. عطسه معکوس یک بیماری نیست و احتیاجی به دامپزشک برای درمان ندارد.

نوع و مقدار تغذیه سگ مالتیز

نژاد سگ مالتیز | معرفی سگ های آپارتمانی

مقدار توصیه شده برای نژاد سگ مالتیز ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان غذای خشک سگ با کیفیت بالا است که در دو وعده غذایی تقسیم شده است.

باید بدانیم که مقدار خوراک بستگی به جثه، سن، متابولیسم و سطح فعالیت دارد و میزانش برای همه سگ ها به یک اندازه نیست. به همین دلیل کیفیت غذای سگ خریداری شده مهم است و باعث تغذیه بهتر با مقداری کمتر می شود.

نظافت مالتیز

پوشش خیره کننده بدن مالتیز ابریشمی است و می تواند تا پایین پاهایش رشد کند؛ اما یک خبر خوشحال کننده درباره آن وجود دارد این است که ریزش بسیار کمی دارد و مثل بقیه سگ ها پوست دو لایه ندارد. مو های مالتی را به آرامی شانه بزنید و اگر قصد دارید آن ها را بلند نگه دارید، بهتر است از اسپری تمیز کننده یا روغن حالت دهنده مخصوص سگ استفاده کنید.

این سگ ها باید هر هفته حمام شوند تا تمیز بمانند. اگر مو های مالتی را داخل گوش شان دیدید، آن را کوتاه کنید یا از آرایشگر بخواهید تا این کار را انجام دهد. دندان های Maltese را روزانه یا حداقل هر هفته مسواک بزنید. پنجه ها، گوش ها، چشم ها و بینی را هر هفته معاینه کنید؛ تا در صورت وجود زخم یا قرمزی زود تر با خبر شوید.

برای آشنایی از روش مسواک زدن سگ، می توانید مقاله (راهنمای کامل مسواک زدن دندان سگ) را مطالعه کنید.

اگر متوجه شدید که بینی مالتیز شما صورتی رنگ شده، به این معناست که ویتامین دی بدنش کم است. او را در یک روز آفتابی به گردش ببرید. البته باید بدانید ظرف غذای پلاستیکی و گرما نیز می تواند باعث تغیر رنگ بینی شود. ناخن های سگ ها به علت داشتن رگ خونی بسیار حساس هستند. بهتر است قبل از کوتاه کردن با شیوه ناخن گرفتن سگ ها آشنا شوید یا هم می توانید از دامپزشک بخواهید این کار را به جای شما انجام دهد.

نژاد سگ مالتیز مستعد لکه های خط اشک هستند. احتمالا تا به حال خطوط قرمز یا مشکی ای که دور چشم های بعضی از سگ ها ایجاد می شوند، را دیده اید. این لکه ها دردناک نیستند و خبر از بیماری خاصی نمی دهند، فقط در نژاد های سفید بیشتر توجه را جلب می کنند و معمولا از ۴ یا ۵ ماهگی ایجاد می شوند. برای جلوگیری یا کاهش آن ها باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روزانه چشم ها را با آب گرم تمیز کنید و صورت مالتی خود را بعد از غذا بشویید.
 • از آب تصویه شده و معدنی برای رفع تشنگی اش استفاده کنید.
 • یک ظرف غذا از جنس فولاد ضد زنگ، سرامیک یا شیشه تهیه کنید و حتما آن را بعد از هر وعده غذایی بشویید. ظروف پلاستیکی مناسب نیستند و باعث افزایش خط اشک می شوند.

اگر این اقدامات لکه های اشک مالتیز را پاک نکرد، با دامپزشک مشورت کنید؛ چرا که ممکن است دلایل دیگری همچنون آلرژی یا حساسیت مسبب آن باشد.

امیدوارم مقاله نژاد سگ آپارتمانی مالتیز براتون مفید بوده باشه.

تیم پت شاپ تام و جری در کنار شماست تا به سؤالات تون پاسخ بده و در پرورش سگ ها به شما کمک کنه. ممنون از همراهی تون:*

سگ‌های نژاد مالتیز معمولاً چند سال عمر می‌کنند؟

به طور متوسط حدود ۱۲ الی ۱۵ سال عمر می‌کنند.

مالتیزها بسیار پرانرژی و خونگرم هستند و به خوبی می‌توانند از صاحبان خود نگهداری کنند.

در حالت استاندارد مالتیزها یک چهارم الی یک دوم فنجان غذای خشک در روز مصرف می‌کنند.

2 نظر در “نژاد سگ مالتیز | همه چیز درباره شخصیت و نگهداری سگ مالتیز

 1. الهه گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون
  فقط یه سوال به توله دو ماه و نیم باید چقدر غذا داد؟

  1. نویسنده تام و جری: حمیده بخشی گفت:

   با توجه به اینکه جثه گربه و اینکه چه غذایی میدین خیلی مهمه. ولی معمولا ۳ تا ۴ بار در روز است با فاصله ۴ ساعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *