دانستنی های گربه, نژادهای گربه

همه چیز در مورد نژاد گربه اسفینکس، بدون مو اما دوست داشتنی

گربه نژاد اسفینکس

حتماً شما هم از دیدن گربه‌های بدون مو شگفت زده شده اید! پوست چروکیده و بدون مو، چشمان درشت و مظلوم ظاهری بسیار اسرارآمیز و جذاب به نژاد اسفینکس داده است. شاید باورتان نشود ولی زندگی این نژاد با پوست بدون مو بسیار متفاوت از دیگر گربه‌های خزدار است. گربه‌های اسفینکس برخلاف چهره و چشمان درشت و مظلومی که دارند دارای خلق خوی بسیار بازیگوش و سرزنده هستند. همچنین مهربانی و عطوفت زیاد این گربه‌ها باعث شده است که با سرپرستان خود بسیار راحت انس بگیرند و از اعضای جداناپذیر خانواده شما باشند. 
در این مقاله از پت شاپ آنلاین تام و جری مهم‌ترین خصوصیات نژاد اسفینکس را ذکر می‌کنیم. با ما همراه باشید.

اسفینکس، نام مصری باستان 

نام این نژاد از مجسمه‌های ابوالهول در مصر باستان الهام گرفته است اما خوب است بدانید که اولین نوزاد این نژاد به طور رسمی در کانادا پرورش یافته است و اصالت این نژاد به اروپا باز می‌گردد. مجسمه‌های ابوالهول در مصر باستان مجسمه‌هایی بدون مو هستند؛ این موضوع برای پرورش دهندگان این نژاد ایده ای برای نام گذاری شده است.

تاریخچه پیدایش نژاد گربه اسفینکس

گربه‌های بی‌مو از گذشته های دور در جهان زندگی میکردند، اما نژاد اسفینکس به طور رسمی در دهه ۱۹۶۰ در کانادا به وجود آمد. در سال ۱۹۶۶، یک بچه گربه بی‌مو در کانادا متولد شد و پرورش‌دهندگان با جفت‌گیری این گربه با نژادهای دیگر، نژاد اسفینکس را به وجود آوردند.
بچه گربه بی‌موی کانادایی که در سال ۱۹۶۶ متولد شد، "پودر" نام داشت. او از نژاد رکس بود و به طور طبیعی مو نداشت. پرورش‌دهندگان او را با نژادهای دیگر مانند سیامی، ابی حبشی و آمریکایی مو کوتاه جفت‌گیری کردند تا نژاد اسفینکس را به وجود آورند. 
در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، پرورش‌دهندگان در سراسر جهان به توسعه نژاد اسفینکس ادامه دادند. آنها از نژادهای مختلف مانند مین کون، پرشین و  Cornish Rex برای جفت‌گیری با اسفینکس ها استفاده کردند تا تنوع ژنتیکی را افزایش داده و ویژگی‌های مطلوب را در این نژاد تثبیت کنند.

۲ نوع نژاد گربه اسفینکس، بدون مو و کم مو

گربه های اسفینکس بر اساس تراکم مو و خز در روی بدنشان به دو دسته تقسیم میشوند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.

 اسفینکس بدون مو اسفینکس با موی کم
این نوع اسفینکس کاملاً بدون مو است و پوستی چین و چروکیده دارد. چین و چروک‌های پوستی در این نوع اسفینکس بیشتر از نوع با موی کم است. به دلیل عدم وجود مو، این نوع اسفینکس به گرما و محافظت در برابر آفتاب نیاز دارد.این نوع اسفینکس دارای موهای کوتاه و ظریف در بدن خود است. موهای این نوع اسفینکس معمولاً در سر، دم و پاها بیشتر است. به دلیل وجود مو، این نوع اسفینکس به مراقبت کمتری نسبت به نوع بدون مو نیاز دارد.

خصوصیات ظاهری گربه اسفینکس

بارزترین ویژگی گربه اسفینکس، عدم وجود مو است. این گربه‌ها به دلیل یک جهش ژنتیکی، موهای خود را از دست داده‌ و با دیگر نژادها در هم آمیخته شده اند. پوست چین و چروک، گوش‌های بزرگ، چشم‌های درشت و بینی صاف، از دیگر خصوصیات ظاهری این نژاد هستند. گربه‌های اسفینکس اگرچه شبیه گربه‌های بامزه و بدون مو به نظر می‌رسند، اما نوعی از آنها پوشش نازکی از خز کرکی دارند که به آنها احساس گرما می‌دهد. از این رو اسفینکس ها ریزش موی کمی دارند، اما اگر به دنبال  سرپرستی از یک گربه ضد حساسیت هستید، در واقع چنین چیزی وجود ندارد و اسفینکس ها آلرژی‌های خاص خود را دارند. این گربه‌های چاق و با جثه بزرگ بین ۸ تا ۱۰ اینچ قد و ۶ تا ۱۴ پوند رشد می‌کنند.
تصور کنید گربه‌ای را می‌بینید که گویی از دنیایی دیگر آمده است. پوستی چروکیده و عاری از مو، چشمانی بزرگ و کنجکاو، و گوش‌هایی پهن و خمیده، همه و همه ظاهری منحصر به فرد و فرازمینی به اسفینکس می‌بخشند. در ادامه به معرفی جزئیات ظاهری گربه اسفینکس می‌پردازیم.

پوستی بدون مو و چروکیده؛ از بارزترین ویژگی‌های گربه‌های اسفینکس بدن بدون خز و موی آنها است. پوست صورت و بدن آنها چروکیده و چین دار شده است. چشمان درشت و کنجکاو آنها دریچه ای به دنیای کنجکاوی و هوش سرشار آنها است. شاید پهن، بزرگ و خمیده بودن گوش‌های اسفینکس ها به شنوایی بسیار قوی آنها کمک می‌کند.همچنین پوست این نژاد در رنگ‌های مختلفی مانند قهوه‌ای، خاکستری، سیاه و سفید دیده می‌شود.

بدنی عضلانی و انعطاف‌پذیر؛ اسفینکس‌ها گربه‌هایی قوی و چابک هستند که از بازی و جست و خیز لذت می‌برند.

نژاد اسفینکس

نژاد اسفینکس

شخصیت و ویژگی‌های رفتاری گربه اسفینکس

گربه‌های اسفینکس بسیار بازیگوش، کنجکاو و مهربان هستند. آنها به سرعت با صاحبان خود انس می‌گیرند و به دنبال جلب توجه هستند. همچنین این گربه‌ها به دلیل عدم وجود مو، به گرما نیاز دارند و از قرار گرفتن در مکان‌های سرد، اذیت می‌شوند.
گربه‌های اسفینکس به دلیل ظاهر منحصر به فردشان شناخته می‌شوند، اما شخصیت آنها نیز به همان اندازه جذاب است. در ادامه، بدون مو بودن پوست اسفینکس تنها ویژگی ای نیست که این نژاد را از سایر نژادها متمایز می‌کند. بلکه این گربه‌ها بسیار اجتماعی هستند و ترجیح می‌دهند تمام روز را در آغوش سرپرست خود بگذرانند. همچنین اسفینکس ها گربه‌های باهوشی هستند و حس کنجکاوی سیری ناپذیری دارند. برخی از ویژگی‌های بارز شخصیتی و رفتاری این نژاد به شرح زیر است.

مهربان و وفادار؛ اسفینکس‌ها گربه‌هایی بسیار مهربان و وفادار هستند که به شدت به صاحب خود وابسته می‌شوند. همچنین عاشق نوازش و بازی با سرپرستان خود هستند.
بازیگوش و باهوش؛ اسفینکس‌ها عاشق بازی و سرگرمی هستند و از یادگیری ترفندهای جدید لذت می‌برند.
فعّال و پرانرژی؛ اسفینکس‌ها گربه‌هایی فعال و پرانرژی هستند که به تحرک و بازی نیاز دارند. برای شادابی و سلامتی جسمی و روانی اسفینکس ها بایستی در روز یک الی دو ساعت به فعالیت و بازی با او بپردازید. همچنین این گربه‌ها بسیار کنجکاو هستند و از یادگیری چیزهای جدید لذت می‌برند.
صداهای کم؛ برخلاف بسیاری از نژادهای گربه، اسفینکس‌ها زیاد میو میو نمی‌کنند و در عوض، صداهای ملایمی شبیه به خرخر کردن دارند.
سازگاری با کودکان و حیوانات دیگر؛ اسفینکس‌ها با کودکان و حیوانات دیگر به خوبی سازگار می‌شوند.

بیماری‌های رایج نژاد گربه اسفینکس

اسفینکس به عنوان یکی از نژادهای غیر معمول با بدنی ضعیف‌تر می‌تواند تحت تاثیر شرایط ژنتیکی و عفونت‌های محیطی دچار بیماری‌های گوناگونی شود.  اسفینکس‌ها به طور کلی گربه‌های سالمی هستند، اما ممکن است به برخی بیماری‌های خاص مانند مشکلات پوستی و قلبی عروقی مبتلا شوند. بخاطر داشته باشید؛ این نژاد دوست‌داشتنی، مانند هر نژاد دیگری، مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها است. در این مقاله، به بررسی بیماری‌های رایج در گربه‌های اسفینکس و راه‌های پیشگیری از آن‌ها می‌پردازیم.

 • عفونت گوش

مقدار خز روی گوش‌های گربه اسفینکس خیلی کم است. این باعث می‌شود که گوش‌های بزرگ آنها نسبت به گربه‌هایی که خز دارند، کثیفی، روغن و موم گوش بیشتری جمع کنند، که می‌تواند باعث عفونت‌های ثانویه و باکتریایی گوش شود. تمیز کردن هفتگی با یک گوش پاک کن خوب می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری از عفونت کند.
خز در روی پوست گربه‌ها بسیار اهمیت دارد زیرا از پوست گربه‌ها در برابر نور خورشید و آلودگی‌های محیط محافظت می‌کند. همچنین ترشحات چرب پوست را جذب می‌کند و از تجمع آلودگی جلوگیری می‌کند. اسفینکس ها برای تمیز ماندن و جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی و قارچی پوست نیاز به حمام دارند. اما حمام کردن بیش از حد آنها می‌تواند منجر به خشکی بیش از حد پوست شود. از این بهتر است با دامپزشک خود در مورد تعداد حمام و شامپوهای اسفینکس مشورت کنید.

 • بیماری‌های دهان و دندان

همه گربه‌ها در معرض خطر خرابی دندان و بیماری‌های عفونتی نیز هستند. مسواک زدن دندان‌های گربه به صورت منظم برای معاینات دامپزشکی موثرترین روش پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان هستند.

 • بیماری‌های تنفسی

عفونت‌های دستگاه تنفسی؛ این عفونت‌ها می‌توانند توسط ویروس‌ها یا باکتری‌ها ایجاد شوند و علائمی مانند عطسه، سرفه، آبریزش بینی و تب را ایجاد می‌کنند.
آسم؛ آسم یک بیماری التهابی مزمن در مجاری تنفسی است که می‌تواند باعث سرفه، خس خس و تنفس دشوار در اسفینکس‌ها  شود.
بیماری ریه پلی کیستیک؛ این بیماری یک بیماری ارثی در اسفینکس ها است که باعث ایجاد کیست در ریه‌ها می‌شود.
راه‌های پیشگیری
واکسیناسیون؛ گربه خود را به طور منظم در برابر بیماری‌های تنفسی مانند ویروس هرپس گربه و کلبسیلا واکسینه کنید.
محیط تمیز: محیط زندگی گربه خود را تمیز نگه دارید تا از قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری‌زا جلوگیری کنید.
مراقبت‌های بهداشتی؛ به طور منظم گربه خود را نزد دامپزشک ببرید تا از سلامتی او اطمینان حاصل کنید.

 • بیماری‌های گوارشی

بیماری التهابی روده (IBD)؛ IBD یک بیماری التهابی مزمن در روده است که می‌تواند باعث اسهال، استفراغ و کاهش وزن در اسفینکس ها شود.
سندرم روده تحریک پذیر (IBS)؛ IBS یک بیماری است که باعث درد شکم، اسهال و یبوست می‌شود.
بیماری کبد چرب؛ این بیماری می‌تواند ناشی از چاقی، دیابت یا سوء تغذیه باشد.
راه‌های پیشگیری
تغذیه مناسب؛ گربه خود را با غذای باکیفیت و متناسب با نیازهای بدن او تغذیه کنید.
وزن ایده‌آل: از چاق شدن گربه خود جلوگیری کنید.
فعالیت بدنی؛ به طور منظم با گربه خود بازی کنید تا تحرک و فعالیت بدنی او حفظ شود.

 • بیماری‌های پوستی

درماتیت آتوپیک؛ این بیماری یک بیماری التهابی پوست است که می‌تواند باعث خارش، قرمزی و ریزش مو شود.
جرب: جرب یک بیماری پوستی است که توسط کنه‌ها ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث خارش، قرمزی و ریزش مو شود.
عفونت‌های قارچی؛ عفونت‌های قارچی می‌توانند پوست، مو یا ناخن‌ها را تحت تاثیر قرار دهند.
راه‌های پیشگیری
حمام منظم؛ گربه خود را به طور منظم حمام کنید تا پوست و موی او تمیز و سالم بماند.
محیط تمیز؛ محیط زندگی گربه خود را تمیز نگه دارید تا از قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری‌زا جلوگیری کنید.
مراقبت‌های دامپزشکی؛ در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک، گربه خود را نزد دامپزشک ببرید.

 • بیماری‌های چشمی

آب مروارید؛ آب مروارید یک بیماری است که باعث کدر شدن عدسی چشم می‌شود و می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی در گربه‌های اسفینکس شود.
گلوکوم؛ گلوکوم یک بیماری است که به عصب بینایی آسیب می‌رساند و می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی شود.
راه‌های پیشگیری
معاینات منظم؛ گربه خود را به طور منظم برای معاینات چشم نزد دامپزشک ببرید.
محیط امن؛ از گربه خود در برابر آسیب‌های چشمی محافظت کنید.

 • با مراقبت‌های مناسب و پیشگیرانه، می‌توانید به گربه اسفینکس خود کمک کنید تا زندگی طولانی و سالمی داشته باشد.

روتین‌های بهداشتی اسفینکس‌ها

برای حفظ شادابی و سلامتی گربه اسفینکس بایستی به صورت مرتب به بهداشت ظاهری و بهداشت محیط زندگی او بپردازید. اما نگران نباشید این نژاد با صبوری زیاد این اجازه را به شما می‌دهند که به حمام کردن و … او بپردازید. در ادامه به تفکیک تمام ملزومات بهداشتی اسفینکس را معرفی می‌کنیم.

 • تمیز کردن چین و چروک‌های پوست اسفینکس 

چین چروک‌های پوست برخی از اسفینکس ها در طول عمرشان بسیار عمیق می‌شود و این تبدیل به فرصتی برای رشد قارچ‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌شود. از این رو بایستی به صورت روزانه با یک دستمال مرطوب بدون الکل پوست اسفینکس را تمیز کنید.

 • حمام کردن به صورت هفتگی

شاید بدون مو بودن این گربه‌ها مزیت‌هایی زیادی داشته باشد اما اسفینکس ها مانند دیگر گربه‌ها نیاز دارند که به صورت مرتب به حمام بروند. پوست اسفینکس ها بیشتر در تعامل با محیط بیرون و خانه قرار می‌گیرد و احتمال تجمع آلودگی بسیار زیاد است. پیشنهاد می‌کنیم اگر سرپرست یک گربه اسفینکس هستید به صورت منظم او را به حمام ببرید.

 • استفاده از کرم ضد آفتاب

همانطور که گفته شد پوست اسفینکس ها بسیار زیاد در معرض آلودگی‌های محیطی است. یکی دیگر از این آلودگی‌های محیطی نور خورشید است. اگر اسفینکس شما تایم زیادی را زیر نور خورشید می‌گذراند پس بهتر است که حتماً از ضدآفتاب‌های مخصوص گربه‌ها استفاده کنید.

 • مسواک زدن به صورت هفتگی

اسفینکس ها مانند همه موجودات زنده نیاز دارند که صورت مرتب دندان‌هایشان مسواک شود. مسواک زدن دندان‌های گربه باعث می‌شود که دندان‌های سالمی در طول عمر خود داشته باشند و از غذا خوردن لذت ببرند.

نژاد اسفینکس

نژاد اسفینکس

نوع و مقدار تغذیه گربه نژاد Sphynx

گربه‌های اسفینکس بسیار فعال و پر انرژی هستند؛ از این رو نیاز به رژیم غذایی کاملی دارند که انرژی مورد نیاز آنها را تامین کند. یک رژیم غذایی مناسب برای نژاد اسفینکس بایستی شامل تمام مواد مغذی، ریز مغذی‌ها، ویتامین‌های ضروری، کلسیم و پروتئین باشد. متابولیسم گربه‌های اسفینکس به دلیل اینکه بدن آن‌ها بدون مو است بسیار بیشتر گربه‌های عادی است زیرا بدن آنها انرژی بیشتری برای گرم کردن بدن خود نیاز دارند.
مانند تمام نژادهای گربه، بچه گربه‌های اسفینکس بایستی در روزهای اول زندگی شیر و سپس غذای مخصوص بچه گربه که با فرمولاسیون به طور خاص برای بچه گربه‌ها تهیه می‌شود را مصرف کنند. غذای بچه گربه به طور خاص برای بچه گربه‌ها فرموله می‌شود و تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد بچه گربه‌ها را تامین می‌کند. هنگامی که بچه گربه شما رشد کرد و به حدود یک سالگی رسید وقت آن می‌رسد که برای او غذای گربه‌های بالغ را تهیه کنید. غذای گربه‌های بالغ به طور خاص فرموله می‌شود و تمام نیازهای بدن گربه‌های بالغ را تامین می‌کند.
به طور معمول گربه‌های اسفینکس کمی بدغذا هستند و امکان دارد گاهی وقتا با بی میلی غذای خود را میل کنند توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار وعده‌های غذایی او را به صورت پازل غذا یا در ظرف‌های لیس قرار دهید. همچنین می‌توانید اسفینکس را دعوت به بازی کنید و غذای او را دور از دسترس او قرار دهید تا جستجو کند و از شکار خود لذت ببرد. اسفینکس ها بسیار باهوش هستند و غریزه جستجو و شکار در آنها بسیار فعال است پس بهتر است حتماً این وعده غذایی را درون برنامه او قرار دهید تا با پنجه‌های ماهر خود از شکار لذت ببرد.
گربه‌های اسفینکس نمی‌توانند به خوبی مقدار و تعداد وعده‌های غذایی خود را تنظیم کنند، از این رو بهتر است چندین وعده غذایی کم در طول روز در اختیار او قرار دهید. مقدار غذا در هر وعده غذایی برای اسفینکس ها مشخص نیست؛ بهتر است که تعداد کالری‌های دریافتی او را در طول روز با توجه به سن، جثه و مقدار فعالیت او تنظیم کنید. همچنین برای جلوگیری از چاقی و اضافه وزن بهتر است که مقدار زیادی غذا در اختیار او قرار ندهید.

نژاد اسفینکس

نژاد اسفینکس

جان کلام
گربه اسفینکس، نژادی منحصر به فرد و دوست‌داشتنی است که با ظاهری اسرارآمیز و خلق و خوی مهربان، می‌تواند به یک همراه جذاب برای شما تبدیل شود. همچنین اسفینکس ها به دلیل نداشتن مو و خز نژاد بسیاری حساس به گرما و به خصوص گرما هستند. دمای ایده‌آل برای نگهداری از  اسفینکس‌ها بین ۲۴ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. همچنین اسفینکس ها به دلیل متابولیسم بالا، به غذای باکیفیت و سرشار از مواد مغذی نیاز دارند. با کمی دقت و توجه به نیازهای خاص این نژاد، می‌توانید سال‌ها از زندگی با این نژاد لذت ببرید. اگر به دنبال نگهداری از این نژاد خاص هستید، در این مقاله به بررسی اطلاعات کافی در مورد نیازها و مراقبت‌های ویژه آنها پرداختیم.

سپاس از همراهی شما 🙂 اگر شما هم اطلاعات دیگری در مورد این نژاد دارید خوشحال میشویم در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *