دانستنی های گربه, نگهداری از گربه

همه چیز درباره نحوه نگهداری از گربه خانگی | شرایط و نکات مراقبت از گربه در خانه

نگهداری از گربه
فهرست مطالب

نگهداری گربه به عنوان یک مسئولیت بسیار شیرین و مهم برای صاحبان حیوانات خانگی در نظر گرفته می‌شود. نگهداری گربه در خانه نه تنها از لحاظ رفتاری بلکه از نظر پزشکی نیز حائز اهمیت است. شرایط نگهداری گربه باید به طور مداوم مورد توجه باشد تا حیوان خانگی شما از یک زندگی سالم و خوشحال بهره‌مند شود. آیا وجود گربه در خانه خوب است؟ این سوال معمولاً در ذهن افرادی که به فکر پرورش حیوان خانگی هستند، پیش می‌آید. شاید برخی از شرایط نگهداری گربه در آپارتمان یا در خانه‌های کوچک متفاوت باشد، اما با مراقبت و آموزش مناسب، نگهداری از گربه به هر شرایطی امکان‌پذیر است.

آموزش نگهداری گربه  مهارت‌های اساسی را به صاحبان جدید گربه انتقال می‌دهد. اگر شما برای اولین بار در حال نگهداری از گربه هستید، باید با نکات و شرایط نگهداری گربه در خانه آشنا شوید. چگونه از گربه نگهداری کنیم و چه نکاتی در مورد همه چیز درباره گربه ها باید بدانیم، اطلاعات اساسی برای خوشبختی و سلامت حیوان خانگی ما می‌باشد. به طور کلی، همه جوانب نگهداری گربه  از جمله مراقبت، آموزش، و شرایط زندگی مشترک با صاحبانشان نیازمند توجه و اطلاعات کامل است.

ممکن است شما به تازگی گربه ملوسی را به خانه آورده باشید یا تصمیم به حمایت و نگهداری از گربه ای زیبا در خیابان گرفته باشید. مراقبت از گربه ها چه فواید یا ضررهایی ممکن است داشته باشد؟ گربه ما چه نیاز هایی دارد؟ چه نوع خرید غذای گربه برایش انجام بدهم؟ چطور به شکلی اصولی به نگهداری از گربه بپردازیم؟ حتی در این مقاله خواهید فهمید هزینه مراقبت از گربه چقدر است؟ در اینجا به طور کامل به بررسی مضرات و فواید نگهداری از گربه میپردازیم.

فواید نگهداری از گربه

مراقبت از گربه عده ای در برابر نگهداشتن از گربه گارد دارند و این ذهنیت را دارند نگه داشتن گربه مضرات زیادی دارد اما قبل از آن باید با فواید آن آشنا باشید:

 1. عدم نیاز به نظارت دائمی : گربه ها حیوانات مستقلی هستند؛ اگر آب و غذا برایشان فراهم باشد و خاک گربه نیز به موقع تعویض شود؛ میتوانند از پس خودشان بر بیایند. البته این بدین معنی نیست که اصلاً آن ها نیاز به نگهداری و محبت و توجه ندارندً!
 2. آرام بخش هستن : گربه ها می توانند بسیار دوست داشتنی باشند. ثابت شده است که نوازش گربه برای انسان آرام بخش است و استرس را کاهش می دهد.
 3. آنها سرگرم کننده هستند : تماشای بازی گربه ها و دیدن برخی از کار های عجیب و غریب که هنگام آرامش انجام می دهند؛ سرگرم کننده است. آن ها همچنین حیوانات بسیار بازیگوشی هستند. آنها تقریباً هر چیزی را که حرکت می کند تعقیب خواهند کرد که این میتواند جالب باشد.
 4.  کمک به رفع آفت ها : یکی از دلایلی که انسان گربه ها را اهلی کرد کمک به کنترل جمعیت جوندگان مهاجم و سایر آفات بود. بسیاری از گربه های خانگی هنوز هم از هیجان شکار لذت می برند و جوندگان، حشرات و سایر حیوانات کوچک را در داخل و خارج از خانه می کشند.
 5. به فضای زیادی احتیاج ندارند : بسیاری از گربه ها از زندگی در یک خانه یا آپارتمان (نسبتاً کوچک) خوشحال هستند؛ به شرطی که منبع گرما و پنجره ای وجود داشته باشد که بتوانند جهان بیرون را از آن تماشا کنند.
 6.  آنها به پیاده روی نیاز ندارند: برخلاف سگ ها، نیازی نیست که گربه ها را برای پیاده روی منظم هر روز به بیرون ببرید. بیشتر گربه های خانگی با بازی و ورزش خود را سرگرم میکنند و نیاز بدنشان به فعالیت را تأمین میکنند.
 7. کاهش خطر سکته مغزی: مطالعات نشان می دهد که صاحبان گربه کمتر از افرادی که گربه ندارند در معرض خطر سکته مغزی هستند.
 8. ترشح اُکسی توسین :وجود گربه می تواند موجب ترشح اکسی توسین را در بدن شما شود. اکسی توسین، هورمونی است که باعث ایجاد احساس عشق و اعتماد می شود. افرادی که اوقات سخت و ناراحتی را تجربه می کنند؛ اظهار می دارند که صحبت با حیوان خانگی شان به بهبود احساسات آنها کمک می کند!
 9. افزایش ایمنی بدن :قرار گرفتن در معرض شوره و… حیوان خانگی در خانه منجر به افزایش مقاومت در برابر مواد حساسیت زا می شود و خطر ابتلا به آلرژی و آسم را کاهش می دهد.
 10.  کاهش فشار خون: مشخص شده است که صاحبان گربه به دلیل  آرامش گربه ها، فشار خون پایین تری نسبت به دیگران دارند. یک مطالعه بر روی صاحبان گربه انجام شد که در آن صاحبان، با صدای بلند صحبت می کنند که طبیعتاً سطح فشار خون را بالا می برد؛ اما وقتی صاحبان با گربه های خود صحبت می کنند؛ به دلیل آرام شدن لحن وتن صدای شان، فشار خون آنها ثابت میماند.
 11. کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول: سطح بالای تری گلیسیرید و کلسترول موجب این موارد میشود:
  • ایجاد بیماری های قلبی
  • دیابت نوع ۲
  • سکته های مغزی
  • مشکلات کبدی و کلیوی به طور طبیعی، کاهش در این سطوح منجر به کاهش خطر در این بیماری ها می شود.
 12. افزایش اجتماعی بودن: یک مطالعه نشان داد که زنان بیشتر جذب مردانی می شوند که صاحب گربه هستند؛ زیرا مالکیت گربه اغلب نشان دهنده حساسیت و هوش است.
 13. همراهی : داشتن یک گربه احساس تنهایی را کاهش می دهد. یک مطالعه سوئیسی که در سال ۲۰۰۳ انجام شد نشان داد که داشتن گربه مانند داشتن یک شریک عاشقانه است.

مزایای داشتن پت در خانه را این صفحه بخوانید.

مراقبت کردن از گربه

مضرات نگهداری از گربه

شاید نگهداری از گربه بدی هایی داشته باشد که آشنایی با آنها میتواند به شما کمک کند تا بهتر با آنها کنار بیایید:

 1.  ریزش مو ها اگر دوست دارید گربه ای را به خانه خود بیاورید؛ آماده باشید تا موهایش از همه جای خانه (فرش، لباس و…) سر دربیاورد! هنگامی که یک گربه را به سرپرستی قبول می کنید؛ ممکن است لازم باشد بیشتر از قبل به تمیزکاری خانه بپردازید.
 2. نظافت ظرف خاک گربه باید آماده باشید که مرتباً ظرف خاک گربه را تمیز کنید؛ اگر گربه می خواهید؛ باید بتوانید با این مسئله کنار بیایید.
 3. خراب کردن وسایل منزل درست است که می توانید با خرید اسکرچر گربه، او را از خراش دادن چیزهایی که برای شما مهم است منصرف کنید؛ اما به احتمال زیاد، او گاهی اوقات به مبلمان یا دیگر وسایل شما آسیب برساند…
 4.  جلوگیری از ورود برخی افراد به خانه تعداد زیادی از مردم به آلرژی گربه مبتلا هستند و حتی برخی از افراد فوبیای گربه دارند. این موضوع ممکن است زندگی اجتماعی شما را تحت تأثیر قرار دهد.
 5. بالا بودن هزینه های دامپزشکی اگر گربه شما بیمار بشود یا آسیب ببیند؛ مجبورید آن را به کلینیک دامپزشک ببرید. علاوه بر آن چکاب های سالانه و واکسیناسیون گربه ها نیز مهم هستند که برای برخی از افراد با توجه به ثروت کم، سخت است.
 6.  شـکار اگر به نگهداری از گربه در آپارتمان میپردازید و او را برای تفریح به بیرون فرستادید و هنگام بازگشتش با جسدی مواجه شدید نترسید! گربه ها بخاطر علاقه ای که به شما دارند دوست دارند برایتان هدیه ای از بیرون بیاورند، و چه بهتر از طعمه ای که خودشان شکارش کرده باشند؟!!
 7. حرف گوش کن نیستند! برخلاف سگ ها که اکثرشان به راحتی قابل آموزش هستند؛ گربه ها معمولاً اراده خودشان را دارند و تمایل به گوش دادن به دستورات دیگران ندارند.
 8. استفراغ گربه ها گاهی بیمار می شوند و استفراغ  میکنند و شما کسی هستید که باید آن کوچولوی دوست داشتنی را تمیز کنید. بیشتر اوقات استفراغ گربه ها مربوط به گلوله ی مو است. گاهی اوقات به این دلیل است که آنها چیزی سمی را خورده اند. در هر صورت، شما مسئولیت یک موجود زنده را بر عهده گرفته اید و نباید در مریضی و سختی پشت او را خالی کنید.
 9. خراشیدن یا گاز گرفتن شما گربه ها ممکن هست به صورت تصادفی در حین بازی یا در هنگام پریدن در بغل شما باعث خراشیده شدن دست شما شوند. یا اگر کارهایی را انجام دهید که گربه ها از آن متنفرند (مثل نوازش کردن شکمشان یا ریختن آب روی آن ها) ممکن است شما را گاز بگیرند.
 10. شب ها بیدارن و ممکنه بیدارت کنن برنامه خواب گربه ها با ما انسان ها متفاوت است. اجداد گربه ها در شب به پرسه زنی و شکار میپرداخته اند، به همین دلیل درست در زمانی که ما میخواهیم بخوابیم آن ها بیدار میشوند؛ گرسنه هستند؛ تشنه هستند و حوصله شان سر رفته و منتظر یک شریک برای بازی هستند! البته راهکار هایی برای کنترل این رفتار ناهماهنگ گربه ها وجود دارد. غذای خشک گربه به دلیل ماندگاری بالا گزینه مناسبی برای رفع گرسنگی گربه در هنگامیکه خوابید است.
 11. ابتلاء به کک در گربه ها ابتلا به کک نسبتاً آسان است؛ اما خلاص شدن از شر آن ها بیشتر اوقات دشوار و گران است. در طول زندگی گربه خود چندین بار آماده نبرد با کک ها باشید.

مراقبت از گربه در هر سن

شما هم فکر میکنید زندگی گربه ها شامل ۳ سن بچگی، بزرگسالی و پیری است؟! در اصل، گربه ها ۶ مرحله زندگی را پشت سر می گذارند؛ که هر یک از این مراحل مراقبت و تغذیه خاص خود را میطلبد. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بفهمید چگونه می توانید بهترین مراقبت و تغذیه را برای سن گربه خود فراهم کنید.

راهنمای خرید غذای گربه (غذای خشک و مرطوب) را از دست ندهید!
لطفاً به خاطر داشته باشید که بعضی از گربه ها زودتر از بقیه به بلوغ می رسند؛ بنابراین مهم است که با دامپزشک خود درباره تغذیه او مشورت کنید.

نگهداری از بچه گربه (تولد تا شش ماهگی)

 • | شکل ظاهری

بچه گربه ها به راحتی قابل تشخیص هستند.

 • گربه های کوچک
 •  گوش های کوتاه
 • دم کوتاه
 • | رفتار

> بچه گربه ها به طور مداوم در حال یادگیری و کشف دنیای اطراف خود هستند. > در آغاز آن ها در امر مراقبت کاملاً متکی به مادر و صاحبان خود هستند. > نترس، شاداب و سرزنده، شیطون و بازیگوش هستند و انرژی بالایی دارند. مراقبت از گربه

 مراقبت و آموزش

معمولا زمانی که شما یک بچه گربه را به سرپرستی میگیرید قادر به بالا رفتن از مکان ها و… است و هنوز یاد نگرفته به چه مکان هایی برود و کجا ها نرود… بچه گربه ها به صبر و نظارت زیادی احتیاج دارند. قبل از گرفتن بچه گربه این نکات را رعایت کنید

 • دریچه ها و سایر مکان های خطرناک را مسدود کنید.
 • پنجره ها بدون حفاظ باز نباشد و بستن در بالکن را نیز فراموش نکنید.
 • مراقب قرار گرفتن گربه در ارتفاعات باشید.
 • سیم های برق را در پوشش مخصوص قرار دهید تا برای بچه گربه خطری ایجاد نکند.
 • حدود ۴ ماهگی برای واکسیناسیون گربه اقدام کنید.
 • از همان ابتدا درباره شیوه های جلوگیری از کک، دوره های واکسیناسیون و زمان مناسب عقیم سازی با دامپزشک مشورت کنید.

آموزش: اولین آموزش ضروری، استفاده از خاک گربه است؛ بدین صورت که در ابتدا در هنگام نیاز گربه را روی ظرف خاک گذاشته و پس از مدتی آموزش استفاده از ظرف خاک را به گربه میدهیم. پس از آن آموزش نحوه برخورد و معاشرت در جمع و با دیگر پت هاست که بی توجهی به آن باعث میشود گربه ای منزوی یا پرخاشگر در آینده داشته باشید.

 • | نیازهای تغذیه ای

 • بچه گربه ها برای رشد و نمو اندام ها به مقدار مناسبی پروتئین نیاز دارند که بدون آن رشد آنها متوقف می شود یا ممکن است به مشکلات سلامتی مبتلا شوند.
 • بچه گربه ها باید از غذای گربه با کیفیت بالا تغذیه کنند که از رشد سریع آنها حمایت کند.
 • هرچه گربه ها بزرگتر میشوند؛ میتوان وعده های غذایی آن ها را کمتر کرد.

نگهداری از گربه جوان (شش ماه تا دو سال)

در این مرحله، گربه با رسیدن به بلوغ جسمی و جنسی، ظاهر کودکانه خود را از دست می دهد. او همچنین از شخصیت بچه گربه پیشی می گیرد و به خلق وخو و رفتار پخته تری می رسد.

 • | شکل ظاهری

زمانی که او از سن بچه گربه خارج میشود؛گاهی اوقات تغییرات نامطلوبی در ظاهرش ایجاد میشود. جهش های رشدی ممکن است باعث شود او بلند و تنبل به نظر برسد.

 • | رفتار

در این مرحله زندگی گربه رفتار انتقال پیدا میکند و طی آن گربه ها باید شروع به رشد از رفتار آشفته بچه گربه به رفتار پخته یک گربه بالغ کنند. و همچنین باید به یادگیری رفتارهای بیشتری بپردازند. با رسیدن گربه به ۱۸ ماهگی احتمالاً پختگی و آرامش بیشتری در آنها نمایان خواهد شد.

 • | مراقبت و آموزش

 • برنامه واکسیناسیون تعیین شده توسط دامپزشک باید ادامه یابد.
 • نظارت ها بر گربه کاهش می‌یابد.
 • آموزش ها بیشتر مربوط به تقویت قوانین زندگی و مرزهایی که باید رعایت شود است.
 • و همچنین تداوم آموزش بر اجتماعی کردن گربه استوار است.
 • | نیازهای تغذیه ای

 • در یک سالگی زمان تغییر غذای بچه گربه به گربه بزرگ سال فرا می رسد.
 • باید توجه کنید که مقدار پروتئین و چربی غذاها در این سن باید کاهش یابد.
 • اگر گربه خود را عقیم کرده‌اید؛ باید خیلی مراقب تغذیه او باشید تا دچار اضافه وزن نشود.

نگهداری از گربه در منزل

مراقبت از گربه بزرگسال (سه تا شش سال)

در این مرحله، گربه شما در اوج زندگی خود قرار دارد ( تقریباً معادل یک انسان در بیست و سی سالگی).

 • | شکل ظاهری

 • اوج سلامتی و آمادگی جسمانی
 • قد و قامت بلند
 • اندامی براق با موی سالم و درخشان
 • عدم وجود اضافه وزن
 • | رفتار

 • در صورت محافظت از گربه در برابر بیماری‌ها و اختلالات رفتاری شخصیت کلی گربه تا پایان عمر همان چیزی است که در این سن نشان می دهد.
 • لازم  است گربه در این سن فعال باشد( البته با توجه به ویژگی‌های شخصیتی نژاد خود).
 • لازم  است مکان قلمرو اش در خانه کاملا مشخص و آشکار باشد.
 • | مراقبت و آموزش

 • چکاب سالانه نزد دامپزشک فراموش نشود.
 • در این سن گربه باید کاملا آموزش ببیند و در این امر به حد مطلوبی برسد.
 • اگر گربه در این سن دچار رفتارهای مشکل ساز شد باید با دامپزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید دلیل رفتار مشکل جسمی نباشد.
گربه ها شخصیتی مستقل تر از سگ‌ها دارند پس ممکن است آموزش آنها کمی سخت تر باشد باید صبور باشید  
 • | نیازهای تغذیه ای

گربه شما در این مرحله می تواند از یک فرمول استاندارد غذای گربه بزرگسال پیروی کند. در صورت وجود مشکل در سلامت گربه باید نوع غذا به غذاهای خوراکی_درمانی تغییر کند.

نگهداری از گربه میانسال (هفت تا ده سال)

گربه میانسال تقریباً معادل یک انسان در چهل یا پنجاه سالگی است.

 • | شکل ظاهری

> از لحاظ ظاهری تفاوتی با دوره قبل نخواهد داشت. > بیشتر از دوره قبل مستعد اضافه وزن و چاقی است. > افزایش وزن غیر معمول نیست. > در این سن ممکن است درخشان بودن موها کاهش یابد.

 • | رفتار

 • احتمال ایجاد کم تحرکی در این سن غیر معمول نیست.
 • | مراقبت و آموزش

 • توجه به آموزش در این سن کمتر از دوره قبل باید باشد و گاه گاهی تمرین و تقویت صورت گیرد.
 • در این سن گربه ها نیاز به مراقبت جدی تری دارند.
 • مراقب اضافه وزن و بیماری های مرتبط با آن نظیر فشار خون بالا، دیابت و… باشید.
 • در این سن خطر ابتلا به سرطان و بیماری های دیگر مانند مشکلات کلیه یا بیماری تیروئید افزایش می یابد.
لازم است معاینات منظم توسط دامپزشک صورت گیرد و همچنین باید در خانه از نظر علائم بیماری مانند کاهش وزن، استفراغ غیرمعمول یا اسهال تحت کنترل قرار گیرد.
 • | نیازهای تغذیه ای

 • نیاز به مواد مغذی با ارزش غذایی بالا دارند
 • برای تقویت سیستم ایمنی بدن، نیازمند ویتامین هایی نظیر E و C هستند.
 • اگر فعالیت گربه کاهش داشت و مستعد چاقی بود لازم است از مقدار غذا کم کنید.

نگهداری از گربه خانگی

نگهداری از گربه ارشد و سالمند (یازده سال و بیشتر)

گربه ها در این گروه به دو دسته تقسیم می شوند: اول گربه های ۱۱ تا ۱۴ سال که گربه های مسن یا سال خورده محسوب می شوند(معادل یک انسان ۶۰ یا ۷۰ ساله) دسته دوم گربه های سالمند یا پیر که ۱۵ سال به بالا سن دارند؛ هستند.

 • | شکل ظاهری

 • مستعد سفید شدن خز ها و موها
 • از بین رفتن درخشش موها
 • | رفتار

این گربه ها در معرض ابتلا به مشکلات حرکتی ناشی از آرتروز یا سایر مشکلات مفصلی هستند که این شرایط اتفاقاتی را به دنبال دارد:

 • کُند شدن حرکت
 • عدم استفاده  از ظرف خاک
 • عدم توانایی بالا رفتن از پله یا هر وسیله ای که لبه بلند داشته باشد نظیر ظرف خاک، جعبه حمل و محل نگهداری گربه و.
احتمال ابتلا به زوال عقل و آلزایمر در این گربه ها وجود دارد که ممکن است گربه آموزش های دریافتی را فراموش کند. آلزایمر باعث آشفتگی گربه ها می شود و به دلیل آشفتگی امکان دارد گربه پیر صداهای بلند از خود تولید کند.
 • | مراقبت و آموزش

 • گربه سالمند باید به طور منظم مورد بررسی و معاینات بهداشتی قرار بگیرد.
 • باید سعی کنید حتی لامکان آرامش محیط او را حفظ کنید.
 • مطمئن شوید استفاده از ظرف خاک، ظرف غذا و آب برایش آسان باشد.
 • اگر علائم آلزایمر را نشان داد لازم است به او یادآوری کنید غذایش را بخورد و به اندازه کافی آب بنوشد.
 • | نیازهای تغذیه ای

 • در صورت بروز مشکلات سلامتی، دامپزشک ممکن است درمان را با غذاهای درمانی انجام دهد.
 • در غیر این صورت، یک فرمول غذایی با کیفیت سوپر پرمیوم برای گربه، به اندازه کافی تمام نیازهای غذایی او را برآورده می کند.

همانطور که می بینید، گربه ها در طول زندگی تغییرات زیادی را تجربه می کنند. با دانستن سن فعلی گربه خود، می توانید مراقبت های متناسب با او را انجام دهید تا سلامتی و زندگی مطلوب او، فراهم شود.

شرایط نگهداری از گربه خانگی

نکات اولیه شرایط نگهداری از گربه را  بخاطر بسپارید

 • غذای سالم و باکیفیت به گربه خود بدهید.
 • ظرف غذایی مناسب برایش بخرید.
 • کاسه آب متناسب با علاقه اش را انتخاب کنید.
 • یک ظرف خاک همراه با لوازم جانبی داشته باشید.
 • گربه خود را مرتبا مسواک بزنید.
 • گربه خود را حمام ببرید (اما نه خیلی زیاد).
 • ناخن های گربه را به موقع کوتاه کنید.
 • با گربه تان بازی کنید
 • به فکر خرید اسکرچر باشید.
 • مکان دنجی از خانه را برای گربه تجهیز کنید.
 • خرید تشویقی های خوشمزه را فراموش نکنید.
 • یک باکس حمل راحت پیدا کنید.
 • با یک دامپزشک خوب در ارتباط باشید.
 • به کودکان بیاموزید که چگونه با گربه رفتار کنند.
 • خانه تان را برای گربه ایمن کنید.
 • گربه خود را درون خانه نگه دارید.

قدم به قدم آوردن یک گربه به خانه

آماده کردن لیست خرید

قبل از اینکه گربه یا بچه گربه جدید خود را به خانه بیاورید؛ چیزهای زیادی برای خریدن وجود دارد! خرید وسایل ضروری گربه را چند روز قبل انجام دهید تا استرس شما  در “روز آوردن گربه به خانه” به حداقل برسد. مطمئناً دوست ندارید پس از آوردن گربه به خانه وقتی گربه میومیو کنان به شما می گوید من گرسنه هستم به یاد بیاورید که غذایی برای او تهیه نکرده اید!

لیست جامع لوازم ضروری گربه خانگی

جای خواب مناسب

این مکان می تواند یک کمد خالی، گوشه ای از اتاق خواب شما یا حمامی باشد که به ندرت استفاده می شود. نکته مهم این است که این مکان جایی باشد که گربه شما بتواند آن را خانه بنامد؛ جایی که بتواند در آن از جمع فاصله گرفته و با آرامش استراحت کند یا در زمان هایی که دچار استرس یا ترس میشود در آن پنهان شود و حس امنیت کند. > در ابتدای ورود گربه به خانه، اجازه دهید راحت باشد و اگر میخواهد در خانه اش مخفی شود. > بسته به روحیات گربه تان، ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد تا از غار تنهایی خود بیرون بیاید. نگهداری از گربه

آماده سازی خانه شما

برای جلوگیری از فرسوده شدن خانه در برابر بعضی خرابکاری های گربه و برای کاهش برخی خطرات تهدید کننده گربه، خانه خود را “ضد گربه” کنید. همانطور که پیش از این اشاره کردیم درها، پنجره ها، بالکن ها، ارتفاعات و برخی وسایل خانه میتوانند برای گربه ها خطرآفرین باشند. در کنار این موارد باید مراقب راه های فرار گربه باشید! در ضمن نگهداری بچه گربه ها به دلیل بازیگوشی و کنجکاوی بیشتر سخت تر است اما با بزرگ شدن گربه و کاهش جستجو و یادگیری، اینکار آسان تر میشود.

چکاب دامپزشکی

بسیار مهم است در همان ابتدا گربه تان توسط دامپزشک چک شود. دامپزشک باید گربه را از نظر پوستی و عدم وجود کک، نبود مشکلات استخوانی، سلامت چشم ها و… بررسی کرده و در صورت یافتن بیماری و… توصیه های لازم را به شما داشته باشد. بعد از بررسی ها اولیه نوبت به واکسیناسون گربه می رسد؛ که طبق زمان بندی گفته شده توسط دامپزشک باید آن را انجام دهید. اگر گربه بالغ را به سرپرستی گرفتید لازم است چکاب شود که عقیم سازی شده یا خیر اگر هنوز عقیم نشده بهتر است زودتر دست به کار شوید.

رژیم مناسب

رژیم غذایی مناسب برای گربه ها بسیار با اهمیت است و تغذیه خوب موجب طول عمر بیشتر گربه میشود. گربه ای که در دوران رشدش تغذیه با کیفیت و سالم و مقوی را دارد در سنین میانسالی و پیری کمتر در خطر آسیب های احتمالی وارده قرار خواهد گرفت. علاوه بر غذا مصرف آب از نیازهای اصلی و اساسی است. سعی کنید همیشه در چند جای خانه آب خنک و تازه و شیرین قرار دهید تا گربه هر زمان نیاز به آب پیدا کرد؛ برایش فراهم باشد. اگر گربه شما از آب راکد خوشش نمی آید؛ گهگاه شیر آب را باز کنید تا از آب روان بهره ببرد. در صورت استفاده از غذای خشک بهتر است آن را با آب یا آب مرغ یا گوشت مخلوط کنید.

مراقبت های بهداشتی

 • برای گربه جعبه خاک و خاک گربه تهیه کنید تا نظافت خانه حفظ شود.
 • برای جلوگیری از ایجاد آلرژی یک تخت خواب گربه تهیه کرده و سعی کنید از همان ابتدا او را عادت دهید در آن بخوابد.
 • برای کاهش ریزش مو و کثیف شدن منزل، هر روز برس کشیدن موهای او را در دستور کارتان قرار دهید.
 • مسواک زدن دندان گربه نیز باید روزانه انجام شود.
 • شاید لازم باشد ماهی یک بار ناخن های گربه را کوتاه کنید.
 • درست است که گربه ها از آب متنفرند؛ اما گاهی اوقات کثیف می شوند و نیازمند حمام هستند.
 • بعضی از وقت ها لازم است گوش و چشم های گربه چک و در صورت نیاز نظافت شود.

مراقبت ار خراشیدن گربه

راه هایی که از خراشیدن گربه ها می کاهد:

 • کوتاه کردن ناخن ها در زمان مناسب
 • تهیه اسکرچر مناسب برای گربه
 • زدن اسپری های ضد خراش روی وسایل و مبلمان خانه

با گربه خود بازی کنید

نیاز به فعالیت و بازی با گربه در نژادهای مختلف متفاوت است. برخی گربه ها بیشتر به بازی های فیزیکی علاقه مندند و بعضی به بازی های فکری. قبل از خرید اسباب بازی های گران قیمت سعی کنید با وسایل ساده در خانه با کمی خلاقیت بازی ها و اسباب بازی های سرگرم کننده بسازید… نگهداری کردن از گربه

نگهداری از گربه خانگی چقدر هزینه دارد؟

هزینه گربه بسته به نژاد گربه، سن و حتی سبک زندگی شما متفاوت است؛ اما متوسط هزینه برای سال اول از ۳,۵۰۰,۰۰۰ تا ۵,۵۰۰,۰۰۰ تومان میباشد. لازم به ذکر است قیمت گفته شده برای یک نگهداری با کیفیت خوب و مطلوب محاسبه شده و نگهداری اشرافی تر از گربه ممکن است تا ۱۲ میلیون تومان در سال اول هزینه داشته باشد!

نکته: قیمت گفته شده شامل قیمت خرید گربه نمی باشد. توصیه میکنیم به جای خریدن گربه، آن را از پناهگاه ها به سرپرستی بگیرید. با اینکار علاوه بر کاهش هزینه ها، به طبیعت خدمت بزرگی کرده اید.

لیست هرینه های نگهداری از گربه خانگی

 • مراقبت های دامپزشکی و واکسن ها= ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان
 • قلاده یا بند نگهدارنده= ۶۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان
 • غذا= ۱ میلیون و ۵۰۰ تومان تا ۶ میلیون تومان
 • حل مشکلات رفتاری گربه= ۱۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان
 • ظرف های غذا و آب= ۵۰ هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان
 • جعبه خاک= ۱۲۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان
 • خاک گربه= ۳۶۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۵۰۰ تومان
 • تخت خواب گربه= ۲۴۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۲۰۰ تومان
 • باکس حمل گربه= ۲۴۰ هزار تومان تا ۹۰۰ هزار تومان
 • اسباب بازی و اسکرچر= ۱۵۰ تومان تا ۵۰۰ هزار تومان
 • شامپو ولوسیون= ۱۰۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان

درمورد هزینه های گربه نمیتوان دقیق صحبت کرد. برخی از غذاهای خشک ایرانی و برخی از غذاهای خشک خارجی استفاده میکنند؛ برخی برای گربه شان مولتی ویتامین و مالت تهیه میکنند؛ برخی پوچ یا کنسرو خریداری کرده و برخی خود در خانه برای گربه غذا میپزند؛ برخی با یک کارتن و حوله برای گربه تخت خواب میسازند و برخی تخت خواب آماده تهیه میکنند و برخی قلاده پلاستیکی میخرند و بعضی افراد قلاده ای از چرم طبیعی! هزاران مثال دیگر مشابه وجود دارد که نشان میدهد سبک های مختلف زندگی و شیوه های متفاوت تربیت و مراقبت از گربه ها وجود دارد…

کاهش هزینه های نگهداری کردن از گربه

اگر می خواهید سرپرست یک گربه شوید و هزینه آن شما را نگران کرده این قسمت از مقاله را از دست ندهید. چند نکته ساده برای کاهش هزینه های گربه در اینجا آورده شده است :

گربه نخرید به سرپرستی بگیرید

خرید گربه می تواند هزینه سنگینی را روی دستتان بگذارد! به جای این کار از پناهگاه ها، گربه به سرپرستی بگیرید با این کار علاوه بر صرفه جویی یک رقم بسیار بالا برای خرید گربه، هزینه عقیم سازی و چکاپ اولیه توسط دامپزشک هم حذف خواهد شد؛ زیرا بیشتر پناهگاه ها زیر نظر دامپزشک عمل میکنند و از لحاظ سلامتی گربه به شما تاییدیه میدهند. اگر به دنبال نژادهای خاص از گربه هستید می توانید مدتی در شبکه های اجتماعی و… جستجو کنید تا شاید خانواده‌ای باشد که گربه اش زایمان کرده و قصد واگذاری بچه گربه او را داشته باشد یا اینکه خانواده ای به دلایل خاص بخواهند یک صاحب خوب برای گربه شان انتخاب کنند و آن را به فرد دلسوزی واگذار نمایند.

کاهش هزینه های دامپزشکی

اگر در طول زندگی گربه به مراقبت های بهداشتی و غذایی گفته شده در این مقاله توجه کافی داشته باشید و به دنبال آموزش و کسب مهارت در خود باشید به عنوان مثال بیاموزید چطور می توان ناخن گربه را گرفت؟ یا چطور میتوان دندان های گربه را مسواک زد؟ و… از بسیاری از هزینه‌های دامپزشکی می‌کاهید. همچنین مراقبت‌های بهداشتی و غذایی از گربه، باعث جلوگیری از ابتلاء گربه به بیماری های مختلف و عدم نیاز به صرف هزینه های گزاف دامپزشکی میشود.

کاهش هزینه وسایل

 • خرید قلاده های متنوع و گران را متوقف کنید.
 • در برابر وسوسه خرید جعبه خاک اتوماتیک مقاومت کنید.
 • می توانید خودتان اسباب بازی، خانه گربه، اسکرچر و… بسازید.
 • به جای ظرف های آب و غذای گران قیمت از مدل های ساده از جنس استیل استفاده کنید.

صرفه جویی در مصرف غذا و خوراکی ها

بیشترین هزینه در طول عمر گربه احتمالاً مربوط به غذاها باشد؛اما ما توصیه نمی کنیم از این هزینه بکاهید! چون کاستن از آن ممکن است موجب خرید غذایی بی‌کیفیت شود…

 • سعی کنید در صورت مشکل در هزینه از غذاهای خشک ایرانی با کیفیت نظیر: رویال فید، مفید و سلبن استفاده کنید.
 • خودتان در خانه برایش تشویقی و سوپ آماده کنید.
 • سعی کنید در خبرنامه پت شاپ های اینترنتی عضو یا صفحات اجتماعی آنها را فالو داشته باشید تا از آخرین تخفیفات آنها با خبر شوید.

نگهداری کردن از گربه

هزینه های فرعی نگهداری از گربه خانگی

 • هزینه مورد نیاز برای اتفاقات غیر منتظره مثل سقوط گربه از ارتفاع و یا تصادف گربه.
 • هزینه هایی که در صورت رفتن به مسافرت با گربه باید پرداخت کنید.
 • هزینه هایی که در صورت رفتن به مسافرت و تنها گذاشتن گربه در خانه باید پرداخت کنید.
 • هزینه آرایشگاه و پیرایش حرفه ای گربه.

در این مقاله سعی کردیم شما را با همه چیز درباره نگهداری از گربه آشنا کنیم. اُمیدواریم توانسته باشیم تمام سوالات شما را درباره گربه ها، شیوه نگهداری و مراقبت از اون ها و نیاز هاشون رو پاسخ بدیم.

اگر خانم بارداربه مدفوع گربه آلوده به توکسوپلاسموز دست زده وبا دست آلوده چیزی بخورد و مبتلا شود ممکن است این اتفاق رخ دهد. با رعایت بهداشت احتمال بیماری ها را به صفر برسانید.

برخی بیماری ها نظیر قارچ قابل انتقال می باشد پس واکسیناسیون وچکاب به موقع و رعایت بهداشت را جدی بگیرید.

حس خوب و مبارزه با افسردگی، کاهش استرس اضطراب، متعادل سازی ضربان قلب و فشارخون، سحرخیزی و کنترل خواب، هدفمندی و…

هزینه ماهانه غذای گربه و هزینه های دامپزشکی مهم ترین هزینه های گربه است که سالانه از۳ میلیون تا۲۰ میلیون با توجه به برندغذا و دامپزشک متغیر است.

اگر نصف روز خانه هستید یا شخصی برای نگهداری از گربه تان حضور دارد. ومیتوانید ماهانه حداقل ۲میلیون تومان هزینه برای نگهداری از گربه کنار بگذارید و میتوانید درک کنید نگهداری ازگربه نیازمند توجه و مراقبت همه روزه است بدون خستگی و بی حوصلگی! تبریک شما لایق نگهداری ازگربه ها هستید.

تمیز کردن خانه ازمو ها، تمیزکردن روزانه ظرف خاک، شانه کشیدن روزانه گربه، مسواک زدن گربه، حمام کردن گربه، و شستشوی دست ها با صابون پس از نظافت گربه بخصوص نظافت ظرف خاک گربه

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: اسما افخمی

اسما هستم روانشناس انسان ها و رفتارشناس سگ و گربه ها ! از روزی که وارد تیم پت شاپ تام وجری شدم باخودم عهد کردم با علمم سطح فرهنگ نگهداری و تربیت حیوانات خانگی در ایران رو هر روز بهتر از قبل کنم. این روزها با نوشتن مقالات کاربردی و انجام مشاوره به مامان باباهای پت کمک میکنم زندگی شاد و بی دردسری رو با حیوون خونگی شون داشته باشن.

مطالب مرتبط

6 نظر در “همه چیز درباره نحوه نگهداری از گربه خانگی | شرایط و نکات مراقبت از گربه در خانه

 1. سلام
  معرفی خوبی بود. بعضی از این محصولات رو ندیده بودم، ممنون که باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.
  من هم می خوام چند تا محصول خوب دیگه معرفی کنم:
  محصولات پرفروش

 2. سلام
  معرفی عالی، بعضی از ای باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.
  پیشنهاد میکنم این محصولات رو هم ببینید:
  بهداشت، مراقبت و نگهداری حیوانات

 3. فاطمه گفت:

  انسان بزرگوار و با اخلاق والا هستید

  1. نویسنده تام و جری: حمیده بخشی گفت:

   ممنونم از شما

 4. مینا گفت:

  درود
  من بیش از حد به گربه م وابسته شدم از خونه میرم بیرون با عذاب وجدان میزارمش میرم در حدی که تقریبا خونه نشین شدم و اذیتم از طرفی نمیتونم به کسی واگذارش کنم موندم چیکا کنم

  1. نویسنده تام و جری: حمیده بخشی گفت:

   گربه ها با توجه به سنشون توانایی اینو دارن که از خودشون مراقبت کنن و بسته به سنشون میتونن حتی تا ۲۴ ساعت توی خونه تنها بمونن! پس بهتره باری مراقبت ازش برنامه زمانی تنظیم کنین و حتی میتونین با کوله پشتی های مخصوص اونو با خودتون حمله کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *