دانستنی های سگ, دانستنی های گربه, نگهداری از سگ ها, نگهداری از گربه

مزایای داشتن پت در خانه

پت خانگی یا حیوان خانگی، حیوانی اهلی است که به طور خاص برای هم‌نشینی و تفریح انسان نگهداری می‌شود. این حیوانات می‌توانند شامل سگ، گربه، خرگوش، همستر، ماهی، پرندگان و … باشند.

سگ‌ها؛ سگ‌ها حیواناتی وفادار، باهوش و فعال هستند که به توجه و مراقبت زیادی نیاز دارند.
گربه‌ها؛ گربه‌ها حیواناتی مستقل، کم‌توقع و نسبتاً کم‌فعال هستند.
خرگوش‌ها؛ خرگوش‌ها حیواناتی بازیگوش، باهوش و اجتماعی هستند که به فضای کافی برای بازی و دویدن نیاز دارند.
همسترها؛ همسترها حیواناتی کوچک، کم‌توقع و نسبتاً کم‌فعال هستند که نگهداری از آنها آسان است.
ماهی‌ها؛ ماهی‌ها حیواناتی آرام و زیبا هستند که می‌توانند به فضای خانه شما طراوت و زیبایی ببخشند.
پرندگان؛ پرندگان حیواناتی باهوش و اجتماعی هستند که می‌توانند با آواز و حرکات خود، سرگرمی و شادی را به خانه شما هدیه کنند.

محققان پس از بحث درباره مزایای داشتن پت در خانه و بررسی و آزمایش به این نتیجه رسیدند که داشتن سگ و گربه برای سلامت ، کار و جنبه های دیگر زندگی انسان دارای فواید بسیاری است . از آنجا که تحقیقات تام و جری نشان می دهد جوان هایی که دارای حیوانات اهلی هستند ، میزان بالاتری ازسلامت را دارند . دلایل زیادی برای این که  شما یک حیوان خانگی به عنوان مثال  یک سگ یا گربه را درخانه نگهداری کنید وجود دارد با این حال نباید از هرینه های آن ها که شامل خرید غذای سگ یا خرید غذای گربه میشود، چشم پوشی کرد.

۱ _ پت ها دشمن اضطراب و استرس اند!

 بله درست است ! حیوانات خانگی مثل سگ و گربه  به کاهش اضطراب و استرس در صاحبان خود کمک کرده و آنها را آرام تر می کنند . مطابق با آزمایشات انجام شده  ، گربه درمانی ( ارتباط با گربه و …) در ۲۰۰ نفر از افراد مبتلا به افسردگی و بیماریهای عصبی آزمایش شد که نتیجه آن مثبت بود. و معلوم شد که موثرترین روش غیر دارویی برای بهبود شرایط روانی است .  صاحبان سگ نیز به نوبه خود شرایط خوبی داشتند .

از این گذشته  پت ها به تولید هورمون اکسی توسین کمک کرده و ترشح هورمون کورتیزول که باعث استرس و اضطراب می شود را کاهش داده و آرامش را به شما هدیه می کند . اکسی توسین حتی با یک ارتباط چشمی میان شخص و یک سگ قابل تولید است ! هرچه مدت زمان طولانی تری به یکدیگر نگاه کنند  اکسی توسین بیشتری در خون  هر دوی آنها ایجاد می شود .

داشتن سگ و گربه

لحظه ای را تصور کنید که خسته از سرکار به خانه باز می گردید و سگ یا گربه ناز شما پشت در  با شور و اشتیاق بی صبرانه منتظر  شماست. چه حس فوق العاده ای ! نوازش کردن گربه یا سگ و بازی با آن ها نیز به افزایش هورمون اکسی توسین کمک بسیاری کرده و همچنین هنگامی که شما با پتتان بازی کرده یا او را نوازش می کنید برای ساعاتی از دغدغه‌های روزمره دور شده و غرق لذت و شادی می شوید.

این برای سلامت روانی و دوری از استرس و اضطراب بسیار بسیار مفید است .تا به حال اتفاق افتاده که با دیدن فیلم یک گربه ملوس  روی گوشی خود سراسر لذت و حس عشق شوید ؟ این موجودات دوست داشتنی زندگی شما را پر از عشق و آرامش می کنند .

۲_ کمک به سلامت جسمی ما از مزایای داشتن پت در خانه

 بر اساس آمار  صاحبان حیوانات اهلی ۵ بار کمتر به پزشکان مراجعه می‌کنند افرادی که در خانه شان پت دارند فشار خون ، کلسترول  و تری گلیسیرید پایین تر از افراد دیگر دارند و این به سلامت و طول عمر آنها کمک بسیار زیادی می کند .

مزایای داشتن پت در خانه

۳ _ جلوگیری از بروز مشکلات و بیماری های قلبی در انسان 

دانشمندان در اسکاتلند رابطه بین وضعیت سلامتی و حضور حیوانات را بررسی کرده اند. از بین ده هزار نفری که در این آزمایش شرکت کرده بودند. آمار سکته های قلبی در صاحبان حیوانات خانگی بسیار پایین تر از دیگر شرکت کنندگان بود . همچنین  محققان آمریکایی در یک مطالعه ده ساله که با حضور ۴۰۰۰ نفر انجام می‌گرفت دریافتند. وجود گربه می تواند خطر مرگ ناشی از انفراکتوس میوکارد(سکته قلبی) را تقریباً تا یک سوم کاهش دهد. متخصصان قلب و عروق  ، گربه را به عنوان یک مبارز عالی با فشار خون بالا و بیماریهای قلبی ستایش می‌کنند ! صاحبان سگ نیز در بیشتر موارد مشکلات فشار خون را کنترل شده گزارش کردند. 

۴_ داشتن یک زندگی منظم و با برنامه از مزایای داشتن پت در خانه

شما باید با سگتان قدم بزنید ، آکواریوم ماهی ها را تمیز کنید ، به همستر خودتان رسیدگی کنید و با گربه ها بازی کنید و نظافت شان را رعایت کنید و این کارها یک برنامه منظم و پیوسته را می طلبد . با ظاهر شدن حیوان در خانه تنظیمات روزمره زندگی تان انجام می شود حتی لاک پشت ها هم نیاز به توجه و تمیز کردن روزانه دارند. مهم نیست که چه نوع حیوان خانگی را نگهداری میکنید به هر حال شما موظف هستید با نیازهایشان سازگار شوید و این می تواند از مزایای داشتن پت در خانه باشد چون اول اینکه تنبلی شما را از بین می‌برد و به علاوه به روال زندگی روزمره‌تان تنوع می بخشد و شما را مجبور می کند انسانی فعال تر و جدی باشید. شاید لازم است صبح ها سحرخیزتر باشید ! برنامه پیاده‌روی که مدت ها آن را به عقب می انداختید حال با وجود یک سگ قابل اجراست. آنها شما را تا درب خانه بیرون می کشند و مجبور می کنند در پارک قدم بزنید و این اتفاق فوق العاده است !

۵ _ به شما یاد می دهند که عاشق شوید و دانش جدید کسب کنید 

شاید تا پیش از  اینکه یک بار با یک حیوان خانگی برخورد داشته باشید. درک این حس مشکل باشد اما فقط کافیست یکبار این را تجربه کنید .حیوان های خانگی شمارا شیفته زیبایی خود می کنند. وفاداری و عشق سگ نسبت به شما وقتی به او آب یا غذا می دهید یا دست بر سرش میکشید و با او بازی می کنید و مهربانی گربه وقتی خودش را به دور پاهایتان می پیچاند و یا حتی آرامشی که حرکت ماهی ها در آکواریوم به شما می دهد و همه قلب و شما را غرق در عشق و لذت می کند . 

هنگامی که مسئولیت نگهداری از یک حیوان خانگی را پذیرفتید  نیازمند آگاهی هستید. می‌توان از همستر مراقبت کرد بدون اینکه بدانیم چه چیزی می خورد ، چقدر نیاز به نظافت دارد و چه چیزهایی ناراحت و مضطربش میکند ؟ شما نیاز دارید که در اینترنت  تحقیق کرده ، کتاب بخوانید و ویدیو آموزشی ببینید تا توانایی نگهداری از او را در خودتان تقویت کنید . شیرینی ها و بازیگوشی های یک حیوان خانگی آنقدر به شما عشق انگیزه می‌دهد که خستگی و سختی نگهداری برایتان مفهومی نخواهد داشت.

داشتن سگ و گربه

۶ _ آنها همدم و مونس زمان تنهایی شما هستند

فارغ از وضعیت مالی و اجتماعی ، وضعیت جسمی و روحی می تواند کیفیت زندگی را تا حد زیادی بهبود ببخشد . بر اساس یک مطالعه  گسترده در دانشگاه هاروارد عدم احساس تنهایی تقریباً اصلی‌ترین عامل سلامتی و خوشبختی انسان است .  وقتی که شما یک پت در خانه  نگهداری میکنید که عاشقش هستید او نیز متقابلاً عاشق شماست. 

شما  اورا در تغذیه ، بازی و …. همراهی میکنید و به او توجه می کنید. او نیز بسیار سپاسگزار و مهربان خواهد بود و به هنگام سختی و بیماری و ناراحتی همراه شماست و هر تلاشی می کند تا شرایط شما را بهبود ببخشد . ممکن است برای عوض کردن حالتان اسباب بازی مورد علاقه اش را را به شما هدیه دهد یا حتی یک شکار ! این به شما کمک می کند که حتی در تاریک ترین  دوره های زندگی احساس تنهایی نکنید .

گربه ها و سگ ها هم دم خیلی خوبی هستند آنها دائم  منتظر شما می ماند تا به خانه باز گردید و با دیدنتان به سمتتان می‌آیند و شاد می‌شوند. حتی شما می توانید درباره روز بدی که گذراندید  با آنها صحبت کنید! آنها احساس شما را درک می کنند این واقعاً به لذت بخش است.

 ۷ _ مزایای داشتن پت در خانه و کمک به کاهش وزن 

 اگر شما یک سگ یا گربه  در خانه داشته باشید حتماً این نکته را می دانید که تعادل وزن آنها بسیار مهم و ضروری است . افزایش وزن سگ و گربه خطرات بسیار جدی را در پی خواهد داشت! دامپزشکان معمولاً برای حفظ تعادل وزن در سگ و گربه ها توصیه هایی نظیر داشتن پیاده روی روزانه ، کاهش کلسترول غذا و استفاده از غذاهای مخصوص ، تعادل استفاده از میوه ها و سبزیجات و گوشت ، بازیهای تحرکی و … دارند. شما برای حفظ سلامتی پتتان ملزم به اجرای دستورالعمل های دامپزشک هستید و به خاطر حفظ سلامتی سگتان هر روز با او به پیاده‌روی رفته و بازی می‌کنید و تحرک بیشتر موجب تعریق و کاهش وزن بیشتر در شما هم می‌شود .  همیشه به دنبال یک همراه و همیار  برای پیاده روی یا برنامه کاهش وزن خود بودید ؟

مزایای داشتن پت در خانه

۸ _ کاهش ابتلا به آلرژی و آسم

بله درست است دوستان این مورد هم از مزایای داشتن پت در خانه است. با اینکه سالهاست این افسانه وجود دارد که حضور حیوانات خانگی در محل زندگی موجب حساسیت و آلرژی در کودکان میشود. مطالعات اخیر نشان داده که کودکانی که دارای حیوانات اهلی هستند مثل کودکان که در مزارع زندگی می‌کنند سالم‌تر در برابر عوامل آلرژی و آسم  می مانند . یک پروسه طولانی باعث می شود سیستم ایمنی بدن بچه ها در برابر قرار گرفتن در معرض عوامل حساسیت زا ، حساسیت کمتری نشان دهد . ما کودکان ساکن در مزارع را می‌بینیم که با خاک بازی می کنند ، به مرغ ها غذا می‌دهند و تخم آنها را جمع می کند ، برای ماهی ها غذا می ریزند سوار اسب می‌شوند و با سگ نگهبان بازی می کنند. و در درازمدت بدنی قوی تر نسبت به سایر همسالان خود خواهند داشت!

داشتن سگ و گربه

 طبق مطالعه‌ای که توسط دنیس پزشک متخصص اطفال و رئیس بخش آلرژیک دانشگاه پزشکی جورجیا انجام شده است. داشتن چندین حیوان خانگی در واقع خطر ابتلا به برخی از آلرژی ها در کودک را کاهش می دهد. او گروهی از ۴۷۴ نوزاد را از بدو تولد تا هفت سالگی مورد پیگیری و آزمایش قرار داد . وی دریافت که کودکانی که در معرض دو یا چند سگ یا گربه هستند احتمال ابتلا شان کمتر از  نیمی از دیگر کودکان به آلرژی است. نظریه وجود دارد که می گوید وقتی کودک با سگ یا گربه بازی می کند  حیوانات معمولاً او را لیس میزنند این لیست باکتری هایی که در دهان حیوانات زندگی میکنند را منتقل می کند. قرار گرفتن در معرض باکتریها می تواند شیوه واکنش سیستم ایمنی کودک به سایر آلرژن ها ( حساسیت زا ها ) را تغییر دهد .

۹ _ داشتن سگ و گربه باعث بهبود سیستم ایمنی بدن 

حیوانات خانگی بسیاری از وقت خود را در خارج از خانه می گذرانند . بنابراین انواع کثیفی ها و میکروب ها را به خانه شما می آورند این لزوما چیز بدی نیست . میکروب های اضافی می توانند به بهبود ایمنی بدن شما در برابر بیماری های خفیف و سرماخوردگی کمک کنند . مطالعات نشان داده است نوزادانی که با یک سگ زندگی می‌کنند ابتلا به عفونت را کمتر تجربه می‌کنند و به طور کلی نسبت به افرادی که  حیوان خانگی ندارند سالم‌تر هستند .

 توجه

 این مطلب به این معنی نیست که حیوانات خانگی هیچ خطری ندارند! رعایت به توصیه های دامپزشک ، واکسیناسیون به‌موقع و.. . برای حفظ سلامت حیوان خانگی و اعضای خانواده ضروری است .

۱۰ _ برقراری روابط بیشتر  با انسانها و اجتماعی شدن 

 درست است که شاید برخی افراد به دلیل ترس یا وسواس  رفت و آمد خودشان را به خانه شما کمتر کنند؛ اما شما هنگام پیاده‌روی مردم زیادی را می‌بینید که برای سگتان دست تکان داده و به او لبخند میزند. در هنگام حضور در دامپزشکی ها ممکن است که شما با صاحبان دیگر دوست شوید و با هم حیوان خانگی تان را به پیاده‌روی ببرید. با آمدن یک حیوان به خانه شما دوستان جدیدی پیدا می کنید که همه بسیار مهربان و دلسوز هستند و به حیوانات و زندگی شان اهمیت می دهند . این برای بسیاری از افرادی که از کمرویی یا مشکلات پیچیده تر از قبیل انزوای اجتماعی یا برخی از انواع هراس رنج می برند ، بسیار مفید است.

 

مزایای داشتن پت در خانه

۱۱ _ تشخیص سرطان 

حیواناتی که صاحبانشان درگیر بیماری‌هایی مثل سرطان یا ایدز می‌شوند زودتر از دیگران متوجه خواهند شد . به عنوان مثال گزارش‌هایی مبنی بر تشخیص سرطان و بیماری های مزمن  به دلیل شامه تیز و قوی سگ ها توسط صاحبانشان گزارش شده است. صاحبی که توده سرطانی داشته و سگ او  آن  آن نقاط را مدام لیس می‌زده و دور صاحبش می چرخید تا به او بفهماند که او بیمار است !! علاوه بر تشخیص بیماری ها وجود حیوانات خانگی  موجب انگیزه مبارزه و مقاومت در برابر بیماری ها می شود. برخی از پزشکان به بیماران توصیه می کنند تا برای حفظ روحیه و داشتن دلگرمی در راه مبارزه با بیماری از یک حیوان خانگی نگهداری کنند .

 ۱۲ _ احساس امنیت از مزایای داشتن پت در خانه 

 این مورد خیلی بستگی به این دارد که شما چه نوع نگهداری میکنید .مطمئناً ماهی ها توانایی مقابله با یک دزد را ندارند ! اما سگ ها از قدیم برای نگهبانی و حفاظت از خانواده و … انتخاب مناسبی بودند . در اینترنت فیلم های زیادی می توانیم از حفاظت سگ از صاحبان به خصوص کودکان ببینیم. علاوه بر این هیچگاه سارقین خانه ای که به طور واضح سگ یا گربه داشته باشند را مورد هدف حمله قرار نمی‌دهند.  گربه ها نیز یک حشره کش زنده فوق العاده هستند  و اگر از حشرات میترسید گربه مثل یک مبارزه عالی در کنار شما خواهد بود

۱۳ _ کمک به آموزش بچه داری به والدین 

خیلی از  مادران امروزه از داشتن فرزند هراس دارند آنها نگران این هستند که به اندازه کافی برای انجام وظایف مادری آماده نباشند. یا نتوانند به خوبی از فرزندان خود مراقبت کنند .

مزایای داشتن پت در خانه

حال آن که اگر آنها تجربه نگهداری از یک پت را داشته باشند این ترس و اضطراب تا حد زیادی در آنها کاهش می یابد و اعتماد به نفس آنان را نسبت به توانایی مراقبت از یک موجود الهی دیگر افزایش میدهد. علاوه بر آن یاد می‌گیرند که چطور به یک موجود کوچک عشق ورزیده ، آن را تغذیه کرده ، با او بازی کرده و همزمان بتوان به دیگر علایق و کارهای روزانه رسیدگی کنند. برای بچه های اول خانواده پت ها هم بازی‌های فوق‌العاده‌ای به حساب می آیند. چقدر خوب می شود اگر بچه سه ساله تان با گربه بازی کند و برای او قصه بگوید و شما از دور نظاره گر آنها باشید و به کارهای روزانه برسید ؟!

 ۱۴ _ یک منبع خوب آموزش برای پسران 

در جوامع به خصوص کشور ما که وظیفه تربیت فرزندان بیشتر بر عهده مادر است پسران مهارت‌های نگهداری  و …را آموزش نمی‌بیند . وجود یک سگ یا گربه در خانه از سنین پایین موجب می‌شود پسران علاوه بر آموزش مسئولیت پذیری و مراقبت از یک موجود دیگر در نوجوانی کمتر به افسردگی دچار شوند.

مزایای داشتن پت در خانه

۱۵ _ داشتن سگ و گربه می تواند به کودکان دارای مشکلات یادگیری کمک کند 

 کودکان مبتلا به اوتیسم  و این چنین اختلالات یادگیری مشکلاتی از جمله ارتباط و صحبت با هم نوعان خود دارند؛ اما این گونه افراد با گپ زدن دوستانه با حیوانات به هیچ وجه مشکلی ندارند و از ارتباط با حیوانات لذت بسیاری برده و اذیت نمی شوند. حیوانات برخلاف برخی انسان ها این نازنینان را با نگاهشان آزار نمی‌دهند و دوستی خالصانه ای را با آنها برقرار می‌کنند. این کودکان و حیوانات هر دو سراسر پاکی عشقند و یکدیگر را جذب می کنند .

مزایای داشتن پت در خانه۱۶ _ سرگرمی

اگر  شما بچه ای در خانه دارید که  مرتباً حوصله اش سر میرود و از شما می‌خواهد با او بازی کنید یا برایش قصّه بگویید ، وجود یک یا چند سگ و گربه در خانه معجزه میکند بازی های بسیار زیادی وجود دارد که سگها و گربه ها توانایی آموزش و یادگیری آن را دارند و در آن فوق العاده عمل می کنند.  حتی برای اعضای دیگر خانه هم داشتن حیوانات خانگی می تواند  بسیار سرگرم کننده باشد تماشای یک آکواریوم پر از ماهی شما را سرگرم و غرق در آرامش ژرف اندیشی کرده و از دغدغه‌های روزمره زندگی دور میکند.

۱۷ _کمک به افراد نابینا از مزایای داشتن پت در خانه

پت هایی مثل سگ و گربه کمک بسیار خوبی برای افراد نابینا هستند. آنها همراه بسیار خوبی جهت راهنمایی در پیاده روی و خرید هستند و صاحبان شان را از خطرات احتمالی حفظ می کنند. در خانه صاحبانشان را راهنمایی کرده و تا حد توانایی کمک حالشان هستند.

توجّه

از آنجایی که پت ها هم نیاز به مراقبت و نگهداری دارند وظیفه صاحبان پت آن است که شرایط مناسب زندگی را برای آنان فراهم کنند. لذا در این گونه موارد بهتر است شخص دیگری به مراقبت از پت های این افراد بپردازد و وضعیت تغذیه و سلامت آنان را زیر نظر داشته باشد . یک همسایه مهربان یا دوست می‌تواند در این مواقع به کار شما بیاید .

 

۱۸ _گربه ها مثل  آلارم گوشی عمل می کند 

اگر صبح‌ها خواب می مانید و دیر به کارهای روزانه می رسید گربه ها شما را به موقع بیدار می کنند.  حتی اگر شما وعده غذایی آنها را از قبل آماده کرده باشید باز هم خواب طولانی شما و بیکاری و تنهایی را تا حدی می توانند تحمل کنند و بعد از مدتی شما را بیدار می کنند تا با بقیه روز را با آنها همراهی کنید .

۱۹ _ داشتن سگ و گربه و کمک به حل مشکلات سلامت روان

همانطور که در این مقاله اشاره شد وجود پت ها آرامش ،  دوری از استرس ، دوری از دغدغه های روزمره زندگی ، کاهش سطح کورتیزول و ترشح هورمون دوستی را به همراه دارد. علاوه بر این داشتن سگ و گربه از تنهایی شما جلوگیری کرده و موجب یادگیری ، فعالیت بیشتر ، با برنامه بودن ، سحرخیزی و هدفمندی ‌میشود . وجود پت ها انگیزه و هدف زندگی شما خواهد شد ! همه این موارد از ابتلای شما به افسردگی جلوگیری کرده و از شما انسانی شاد هدفمند تر و مسئولیت پذیر تر می سازد و سلامت و تعادل روان شما را تضمین می کند . 

در نتیجه

 داشتن حیوان خانگی مزایای بسیار بیشتری نسبت به مضراتش دارد .  شما سالمتر ،  مسئولیت پذیر و منضبط تر خواهید شد و عواطف منفی بسیار کمتر به سراغتان خواهد آمد اما به یاد داشته باشید که مسئولیت حیوان خانگی بر عهده شما است

بنابراین قبل از اینکه صاحب یک پت شوید خوب فکر کنید و ببینید که آیا آماده ایجاد شرایط ایده‌آل برای او هستید ؟

 زمان کافی برای این کار را دارید؟

به عنوان مثال اگر شرایط کاری شما به شکلی است که توانایی مراقبت روزانه و بازی کردن

با او را ندارید شاید داشتن یک آکواریوم زیبا برای شما موثر تر باشد!!

مهم‌ترین مزیت نگهداری از پت در خانه چیست؟

باعث کاهش استرس، ترشح هورمون اکسی توسین، کاهش سطح فشار خون و کلسترول، جلوگیری از افسردگی و بیماری‌های عصبی و کاهش سکته قلبی در سالمندان می‌گردد.

 بله، سگ‌ها می‌توانند در هنگام بیرون رفتن و پیاده‌روی راهنمایان خوبی برای افراد نابینا باشند.

بله، پت‌ها به خوبی می‌توانند با بچه‌ها ارتباط برقرار کرده و همبازیان خوبی برای آن‌ها باشند.

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: اسما افخمی

اسما هستم روانشناس انسان ها و رفتارشناس سگ و گربه ها ! از روزی که وارد تیم پت شاپ تام وجری شدم باخودم عهد کردم با علمم سطح فرهنگ نگهداری و تربیت حیوانات خانگی در ایران رو هر روز بهتر از قبل کنم. این روزها با نوشتن مقالات کاربردی و انجام مشاوره به مامان باباهای پت کمک میکنم زندگی شاد و بی دردسری رو با حیوون خونگی شون داشته باشن.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *