دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

آیا استفاده از پوزه‌ بند برای سگ‌ها لازم است؟

پوزه بند سگ

شاید در نگاه عموم جامعه استفاده از پوزه ‌بند برای سگ‌ها ناخوشایند و غیر منطقی به نظر برسد، اما در برخی موارد استفاده از آن امری ضروری است و باعث می‌شود که جان انسان‌ها و سایر حیوانات در امان بماند. عمده‌ترین دلیل استفاده از پوزه‌ بند برای سگ‌هایی است که رفتارهای تهاجمی و پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهند و این عمل باعث می‌شود تا صاحبان آن‌‌ها در شرایط خاص از این ابزار مدیریتی استفاده کنند. اگر شما مسئولیت نگهداری از سگ‌ها را بر عهده دارید لازم است که آگاهی کاملی از کاربرد و نحوه استفاده از پوزه ‌بند در اختیار داشته‌باشید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم؛ پس تا پایان این مقاله پت شاپ تام و جری با ما همراه باشید.

مزیت استفاده از پوزه‌بند

جالب است بدانید استفاده از پوزه‌بند برای مدت زمان طولانی نیست و فقط در شرایط خاصی لازم است که شما برای سگ‌تان پوزه بند تهیه کرده و از آن استفاده کنید، حتی جالب است بدانید که در مواقع ضروری طبق قوانین و مقررات باید از این ابزار مدیریتی استفاده کنید تا امکان خطر را به حداقل برسانید. در ادامه به بررسی لزوم استفاده از پوزه بند می‌پردازیم:

پوزه بند سگ

  1. سابقه رفتارهای خشونت آمیز

اگر سگ‌تان رفتارهای پرخاشگرانه‌ای مانند گاز گرفتن و چنگ انداختن به انسان‌ها و سایر حیوانات را بروز می‌دهد؛ لازم است که جهت کنترل این رفتار از پوزه‌بند به طور موقت و در صورت مواجه شدن با سایر موجودات استفاده کنید.

  1. مواقع اضطراری

معمولاً سگ‌هایی که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند ممکن است بر اثر شدت جراحت و ناراحتی شان به دیگران آسیب بزنند و به همین جهت توصیه می‌شود که برای انجام اقدامات درمانی و جابه‌جایی آن‌ها از این ابزار استفاده کنید.

  1. داشتن ترس و استرس و جلوگیری ار پارس سگ

در صورتی که بر اثر عوامل مختلف سگ‌ها دچار استرس شوند ممکن است که برای دفاع از خودشان رفتارهای عصبی از خود بروز دهند و به همین دلیل توصیه می‌شود در مواقعی همچون معاینه کردن، کوتاه کردن مو و ناخن، حمام کردن و... از پوزه بند استفاده نمایید.

  1. درد شدید و ناگهانی

ممکن است بسیاری از سگ‌ها بر اثر شرایط مختلف رفتارهای ناهنجاری از خود بروز دهند که یکی از مهم‌ترین دلایل آن احساس درد شدید و ناگهانی است که ممکن است از شدت درد چاره‌ای جز گاز گرفتن یا ضربه زدن به اطراف خود نداشته‌باشد.

  1. نژادهای خاص

بر اثر قوانین برخی از کشورها، نژاد سگ‌هایی که به طور ذاتی شکارچی هستند و ممکن است حضور آن‌ها در ملاعام به دیگران آسیب وارد کند، لازم است که در مکان‌های عمومی از پوزه بند استفاده نمایند و در صورت عدم انجام این کار با جریمه مواجه می‌شوند.به عنوان مثال با آشنایی کامل با سگ‌های نژاد ژرمن شپرد میتوانید بهتر از پت خود مراقبت کنید.

  1. سفر با حمل و نقل عمومی

طبق قوانین برخی از کشورها استفاده از وسیله حمل و نقل عمومی برای سگ‌ها در صورتی امکان‌پذیر است که پوزه‌بند داشته‌باشند.

پوزه بند سگ

  1. پیشگیری از گندخواری

متاسفانه برخی از سگ‌ها مدفوع و مواد فاسد را می‌خورند که این عامل باعث بروز مشکلات گوارشی و انسداد روده می‌گردد، به همین جهت توصیه می‌شود در صورتی که سگتان از معضلی به نام گندخواری در حین بیرون رفتن رنج می‌برد از پوزه‌بند برای پیشگیری از این مشکل استفاده نمایید.

انواع پوزه‌بند

با آشنایی از مزیت‌ها و لزوم استفاده از پوزه‌بند، حال بهتر است که در مورد انواع آن اطلاعات کافی داشته‌باشید و بتوانید ابزار مدیریتی مناسبی را برای سگ‌تان انتخاب نمایید، که در ادامه به بررسی کامل هریک از انواع پوزه‌بند‌ها و کاربردشان می‌پردازیم:

  • پوزه بند نرم

این پوزه بندها جنس نرمی دارند و معمولاً از پلاستیک، پارچه یا چرم تهیه می‌شوند. این ابزار به طور کامل دهان سگ‌ها را می‌بندد و آنها قادر به خوردن غذای سگ نخواهند بود، به همین سبب برای استفاده طولانی مدت اصلاً مناسب نیست و ممکن است که سگ‌تان را با خطر جدی مواجه سازد به همین جهت توصیه می‌شود در مدت زمان کوتاه و در مواقعی که هوا زیاد گرم نیست از پوزه بند نرم استفاده نمایید.

  • پوزه بند سبدی

از پرکاربرد‌ترین پوزه بندهای موجود در بازار می‌باشند و به شکل سبدی هستند که از جنس سیم، چرم و پلاستیک تهیه می‌شوند. این پوزه‌بندها علارغم ظاهر ناخوشایندی که دارند برای سگ‌ها مناسب‌تر هستند و امکان تنفس بهتر نسبت به سایر پوزه‌بندها را فراهم می‌کنند.

  • پوزه بند بینی

با توجه به اینکه برخی از نژادهای سگ مانند پاگ و بولداگ دارای پوزه‌هایی صاف هستند لازم است که از پوزه‌بندهای مخصوص استفاده نمایند تا به راحتی بر روی صورتشان نصب شود.

پوزه بند سگ

ساخت پوزه بند خانگی

ممکن است در مواقع اضطراری وسیله‌ای برای کنترل سگ‌تان در اختیار نداشته‌باشید و لازم باشد که از پوزه‌بند استفاده کنید؛ در این حالت بهتر است که ابزار و وسایل موجود در خانه مانند بند یا ریسمان پوزه بند خانگی درست کنید و به طور موقت از آن استفاده نمایید. اما توصیه می‌شود برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی به فکر باشید و این ابزار را در دسترس قرار دهید.

معایب استفاده از پوزه بند

مهم‌ترین دلیل استفاده از پوزه‌بند سگ برای جلوگیری از آسیب رساندن به افراد و سایر حیوانات است که بر اثر بروز شرایط مختلف ممکن است این اتفاق رخ دهد و خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته‌باشد. به هیچ عنوان نباید از آن برای تنبیه کردن یا جلوگیری از مشکلات رفتاری نظیر پارس کردن استفاده کنید. همچنین استفاده طولانی مدت از پوزه بند احتمال خفگی و مشکلات تنفسی را تشدید می‌کند و ضروری است که برای مدت کوتاه و انجام کارهایی نظیر معاینه پزشکی یا رسیدگی به مسائل نظافتی از آن استفاده شود. همچنین در صورتی که علاقه‌مند باشید می‌توانید مقاله آموزش تربیت سگ برای رفتار بهتر و اصولی با آن‎‌ها مطالعه نمایید.

نکات مهم در خرید پوزه بند سگ

در انتخاب پوزه‌بند سگ باید مواردی از قبیل اندازه و فرم صورت مدنظر داشته‌باشید و بتوانید براساس آن سایز مناسبی را برای سگ‌تان تهیه کنید تا آن‌ها دچار مشکل نشوند زیرا اگر کوچکتر از سایز دهان باشد بسیار آزار دهنده خواهد بود و عملاً آن‌ها قادر به تنفس و غذا خوردن نخواهند بود و اگر سایز بزرگی داشته باشد به راحتی باز می‌شود و کاربردی نخواهد داشت. بهتر است سایزهای مختلف را امتحان کنید و در حین نصب آن فقط به اندازه یک بند انگشت بین سر سگ و بند آن فاصله دهید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد اطلاعات کاملی در خصوص کاربرد پوزه بند سگ‌ها را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید در صورت لزوم آن را تهیه کرده و در حین رفت و آمد سگتان در مکان‌های پر ازدحام و یا انجام اقدامات درمانی در کلینیک دامپزشکی استفاده نمایید. شایان ذکر است که به هیچ عنوان نباید از پوزه بند به عنوان ابزاری برای رفع مشکلات رفتاری نظیر پارس کردن استفاده شود بلکه توصیه می‌شود از روش‌های اصولی آموزشی و تشویقی سگ برای این کار بهره بگیرید.

آیا از پوزه ‌بند برای جلوگیری از پارس کردن سگ می‌توان استفاده کرد؟

نه‌خیر، کاربرد پوزه‌بند جهت جلوگیری از آسیب رساندن به سایر موجودات در مواقع اضطراری می‌باشد و به هیچ عنوان جایگزینی برای رفتارهای تربیتی نیست.

در انتخاب پوزه‌بند باید به اندازه و فرم صورت سگ‌تان دقت کنید و براساس آن اقدام به خرید کنید.

بله در برخی از کشورها قوانین و مقررات ایجاب می‌کند تا نژادهایی که به طور ذاتی شکاری و خشن هستند برای حضور در ملاعام باید از پوزه بند استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *