برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

غذای گربه باردار(توصیه برای گربه شیرده)

غذای گربه باردار و شیرده

غذای گربه باردار (توصیه برای گربه شیرده)

حتما می دونین که مراحل مختلف بارداری و بزرگ شدن بچه توی شکم گربه و بعد از اون فرایند سخت و طاقت فرسای زایمان و سپس دوران شیردهی درحالیکه گربه بیحال شده و انرژیشو از دست داده و در نهایت از شیر گرفتن بچه گربه و متمایل کردنش به غذا، استرس های زیادی رو برای جسم و روح گربتون ایجاد می کنه. 

هر کدوم از این مسائل، نگرانی هایی رو در زمینه غذای گربه حامله ایجاد می کنه که برای به حداکثر رسوندن سلامت مادر و بچه گربه باید به آن توجه کنین. در این مقاله در مورد غذای گربه باردار و شیرده صحبت می کنیم و به یک سری از سوالات متداولتون در این نوشته پت شاپ تام و جری حواب میدیم.

نیاز های تغذیه ای گربه مادر

دوران بارداری و شیردهی، دورانی حساس و حیاتی برای گربه‌ها است. در این دوره، نیازهای تغذیه‌ای گربه به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد تا بتواند علاوه بر تامین نیازهای خود، مواد مغذی لازم برای رشد و نمو توله‌ها را نیز فراهم کند. در ادامه، به بررسی دقیق نیازهای تغذیه ای گربه شیرده و راهنمای کامل تغذیه آنها می‌پردازیم تا با آگاهی کامل، بتوانید بهترین رژیم غذایی را برای دوران شیردهی گربه‌تان فراهم کنید.

 • پروتئین

پروتئین، عنصری ضروری برای ساخت و ترمیم بافت‌ها، به ویژه در دوران بارداری و شیردهی است. کمبود پروتئین می‌تواند منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی، ریزش مو و مشکلات سلامتی در گربه و توله‌ها شود. به طور کلی، غذای مناسب گربه شیرده باید حداقل ۳۰ تا ۳۵ درصد پروتئین با کیفیت بالا داشته باشد. منابع غنی از پروتئین برای گربه‌ها شامل گوشت مرغ، ماهی، گوشت گاو، تخم مرغ و حبوبات است.

 • چربی

چربی، منبع مهمی از انرژی است و به حفظ وزن و سلامت پوست و موی گربه کمک می‌کند. در دوران شیردهی، به دلیل افزایش تقاضای انرژی برای تولید شیر، نیاز به چربی افزایش می‌یابد. با این حال، توجه به تعادل در مصرف چربی ضروری است، زیرا چربی بیش از حد می‌تواند منجر به چاقی و مشکلات گوارشی شود. غذای مناسب گربه شیرده باید ۲۰ تا ۳۰ درصد چربی داشته باشد. منابع سالم چربی برای گربه‌ها شامل چربی‌های موجود در گوشت، ماهی، روغن ماهی و تخم مرغ است.

 • ویتامین‌ها و مواد معدنی

ویتامین‌ها و مواد معدنی نقشی حیاتی در عملکردهای مختلف بدن گربه ایفا می‌کنند و برای سلامتی مادر و توله‌ها ضروری هستند. در دوران شیردهی، نیاز به برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین A، D، E، B1، B2، کلسیم و فسفر به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. کمبود این مواد مغذی می‌تواند منجر به ضعف سیستم ایمنی، مشکلات استخوانی، مشکلات عصبی و سایر مشکلات سلامتی شود. غذای مناسب گربه شیرده باید حاوی مقادیر کافی از تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری باشد.

 • آب

آب برای تمام موجودات زنده ضروری است و نقشی حیاتی در عملکردهای مختلف بدن ایفا می‌کند. در دوران شیردهی، به دلیل افزایش تولید شیر، نیاز به آب نیز افزایش می‌یابد. کمبود آب می‌تواند منجر به کم‌آبی بدن، یبوست و مشکلات کلیوی شود. همیشه باید آب تمیز و تازه در دسترس گربه شیرده باشد.

بهترین غذا برای گربه مادر؛ ویژگی‌های بهترین غذا برای گربه مادر

تغذیه مناسب در دوران بارداری و شیردهی برای سلامتی و رشد گربه مادر و توله‌هایش بسیار مهم است. در این دوران، نیازهای تغذیه‌ای گربه افزایش می‌یابد و باید از غذای باکیفیت و مغذی استفاده کند تا تمامی مواد مغذی مورد نیاز خود و توله‌هایش را تامین کند. در ادامه به بررسی مهم ترین ویژگی های غذای گربه مادر می پردازیم.

میزان پروتئین بالا؛ پروتئین برای رشد و ترمیم بافت‌ها ضروری است و در دوران بارداری و شیردهی به مقدار بیشتری مورد نیاز است. غذای مناسب گربه مادر باید حداقل ۳۰ تا ۳۵ درصد پروتئین داشته باشد.
میزان چربی مناسب؛ چربی منبع مهمی از انرژی است و به حفظ وزن سالم گربه مادر کمک می‌کند. غذای مناسب گربه مادر باید ۲۰ تا ۳۰ درصد چربی داشته باشد.
اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶؛ این اسیدهای چرب برای رشد مغز و چشم توله‌ها ضروری هستند. غذای مناسب گربه مادر باید حاوی مقادیر کافی اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ باشد.
ویتامین‌ها و مواد معدنی؛ ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامتی گربه مادر و توله‌هایش ضروری هستند. غذای مناسب گربه مادر باید حاوی مقادیر کافی ویتامین A، D، E، B1، B2، B6، کلسیم و فسفر باشد.
کالری بالا؛ در دوران بارداری و شیردهی، گربه مادر به کالری بیشتری برای تامین انرژی خود و توله‌هایش نیاز دارد. غذای مناسب گربه مادر باید کالری بالایی داشته باشد.

بایدهای تغذیه‌ای گربه مادر

مقادیر غذای گربه را به تدریج افزایش دهید: در دوران بارداری، نیازهای غذایی گربه به تدریج افزایش می‌یابد. به طور کلی، باید ۱.۵ تا ۲ برابر غذای معمولی به گربه بدهید.
گربه را به دفعات بیشتر غذا دهید: در دوران بارداری و شیردهی، بهتر است گربه را به جای دو وعده در روز، به ۴ تا ۵ وعده در روز غذا دهید.
از غذای باکیفیت استفاده کنید: از غذای باکیفیت و مخصوص گربه‌های باردار و شیرده استفاده کنید.
گربه را به طور منظم نزد دامپزشک ببرید: در دوران بارداری و شیردهی، باید گربه را به طور منظم نزد دامپزشک ببرید تا از سلامتی مادر و بچه‌گربه‌ها مطمئن شوید.

نبایدهای تغذیه ای گربه مادر

از دادن غذای انسان به گربه خودداری کنید: غذای انسان برای گربه مناسب نیست و می‌تواند باعث مشکلات گوارشی و سلامتی شود.
از دادن غذای مانده به گربه خودداری کنید: غذای مانده می‌تواند فاسد شده باشد و باعث بیماری گربه شود.
از دادن شیر به گربه خودداری کنید: گربه‌ها قادر به هضم لاکتوز موجود در شیر نیستند و مصرف شیر می‌تواند باعث اسهال و مشکلات گوارشی شود.

تغذیه گربه قبل از بارداری چه اهمیتی دارد؟

رژیم غذایی و خرید غذای گربه خوب زمینه رو برای بارداری و زایمان موفق فراهم می کنه. گربه ای که دچار سوءتغذیه هست یا اضافه وزن داره، تو زایمان و شیردهی دچار مشکلاتی میشه. اضافه وزن و چاقی گربه شایع ترین مشکل مرتبط با غذای گربه حامله هست.

مدت بارداری گربه ها معمولا ۶۳ تا ۶۵ روز هست و یک گربه سالم با تغذیه خوب در دوران بارداری افزایش وزن ثابتی رو تجربه می کنه. این افزایش وزن به عنوان ذخیره انرژی برای حمایت از شیردهی پس از زایمان است.

تغذیه بیش از حد میتونه باعث چاقی در پایان بارداری بشه که خطر زایمان سخت یا طولانی مدت رو افزایش میده، همچنین چاقی گربه می تونه تعداد تخمک های آزاد شده در زمان تخمک گزاری رو کاهش بده و تولید شیر رو در دوران شیردهی گربه کم می کنه و روی سلامت و رشد بچه گربه تاثیر منفی میزاره. گربه دارای اضافه وزن باید قبل از بارداری وزنش کم بشه، میتونین از غذاهای دریایی که کالری کمتری دارند برای متعادل شدن وزن گربه در غذای گربه حامله استفاده کنین.

برعکس، تغذیه نامناسب و بی اشتهایی گربه باردار میتونه باعث از دست دادن جنین، رشد غیر طبیعی، سقط و یا تولد بچه گربه هایی با وزن کم بشه، بنابراین وزن و وضعیت بدن گربتون رو طور مرتب کنترل کنید و در صورت نیاز مقدار غذای گربه حامله رو افزایش بدین.

درواقع هیچ نیاز غذایی خاصی برای قبل از بارداری گربه وجود نداره، فقط باید گربتون تو شرایط ایده آل و سالمی باشه. یک فرمولاسیون بسیار قابل هضم و با کیفیت بالا قبل و در طول دوران بارداری گربه توصیه میشه. تغذیه چند وعده غذایی کوچک ممکنه به گربه کمک کنه تا مواد مغذی و کالری دریافتی کافی را به خصوص در سه ماهه آخر بارداری حفظ کنه و زایمان خوبی داشته باشه.

غذای مناسب برای دوران بارداری گربه

تهیه ی غذای مناسب برای گربه باردار به رشد بهتر جنین کمک می کنه همچنین مطمئن می شوید گربه مادر انرژی و قوای کافی برای مراقبت از بچه گربه رو پس از زایمان داره. در اویل بارداری به برنامه غذایی خاصی برای تغذیه گربه باردار نیاز ندارین، اما پس از مدتی با رشد جنین های گربه باید رژیم غذایی مناسبی برای او در نظر بگیرین تا سلامت گربه مادر و بچه گربه هایش به خطر نیوفته.

غذای گربه ی حامله باید دارای میزان زیادی پروتئین و چربی باشه، بهتره تنها از غذای خونگی برای غذای گربه حامله استفاده نکنین چون ممکنه مواد مورد نیاز برای داشتن بارداری راحت گربه حامله تامین نشه، همچنین بهتره گربه حامله بیشتر غذای خشک گربه باردار باکیفیت بخوره و غذای مرطوب مانند سوپ و کنسرو گربه هم گاهی در برنامه غذایی او استفاده کنید ولی توجه کنین که محصولات غذای خشک گربه در غذای گربه حامله غالب باشد.

غذای خشک بچه گربه

غذای خشک بچه گربه دارای میزان زیادی پروتئین و چربیه که تمام نیازهای غذای گربه حامله رو تو این دوران برطرف می کنه و برای دوران بارداری گربه میتونین از اون استفاده کنین. در ادامه چندتا از برندهای خارجی تولید کننده غذای بچه گربه که میتونین به عنوان غذای گربه حامله استفاده کنین رو براتون معرفی می کنیم. 

غذای بچه گربه

 • غذای خشک بچه گربه رفلکس: الیگو ساکاریدهای موجود در این محصول فلور روده را متعادل میکنه، بنابراین هضم غذا آسان و راحت می شه. هضم راحت از ویژگی های مهم غذای گربه حامله هست. رفلکس ساخت کشور ترکیه است و از نظر قیمت بین برندهای خارجی به صرفه تر است.
 • غذای خشک بچه گربه رفلکس پلاس: دارای کیفیت سوپر پرمیومه و همچنین درصد بالایی پروتئین حیوانی باکیفیت داره. ال کارنتین موجود تو این محصول انرژی لازم برای دوران رشد بچه گربه رو به راحتی تامین می کنه و همه ویژگی هایی که غذای گربه حامله باشد داشته باشه رو داره!
 • غذای خشک بچه گربه جوسرا: این محصول برند جوسرا دارای مقدار زیادی فیبره و در دفع و جلوگیری از ایجاد گلوله های مو (هربال) بسیار موثر است. این برند آلمانی با داشتن ویتامین ها و اسیدهای چرب، پوشش مو و پوست سالم و شادابی رو برای گربتون تضمین می کنه. این غذای گربه حامله برای نژادهایی که موی بلند دارن توصیه میشه.
 • غذای خشک بچه گربه لئوناردو: در چند ماه اول زندگی بچه گربه، هضم خوب تاثیر ویژه ای در سلامتی اون داره که این برند آلمانی آن را فراهم می کنه. دانه های چیا موجود تو این محصول لئوناردو، برای تنظیم کارکرد روده گربه عالیه همچنین عنصر آهن برای جلوگیری از خستگی در گربه ها پیشنهاد می شه. علاوه بر این روی بسته بندی محصول ذکر شده که می تونین از اون برای غذای گربه حامله یا بچه گربه استفاده کنین.
 • غذای خشک بچه گربه رویال کنین: دستگاه تنفسی بچه گربه ها خیلی حساسه و در معرض خطر تبخال های ویروسی هست! این محصول فرانسوی، با داشتن ترکیباتی اعم از  ویتامین E ،C، لوتئین و تائورین،آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی و مغذی سیستم ایمنی بدن بچه گربه و گربه مادر رو مقاوم نگه میداره.رویال کنین کیفیت خیلی بالایی داره و از مرغوب ترین مواد اولیه تو ترکیباتش استفاده کرده و به همین دلیله که انتخاب خوبی برای استفاده از اون بعنوان غذای گربه حامله هست.

غذای خشک مخصوص دوران بارداری گربه

از شیر گرفتن بچه گربه ها تغییر رژیم غذایی برای اونها محسوب می شه (غذای جامد جایگزین شیرمادر می شه) محصولاتی که تحت عنوان مادر اند بیبی تولید می شوند، به دلیل اینکه بچه گربه از شیر مادر تغذیه می کنه و به عطر و طعم اون غذای خشک عادت داره، تغییر دستور غذایی بچه گربه را از شیر به غذای خشک تسهیل خواهد کرد پس، استفاده از این محصولات رو بعنوان غذای گربه حامله توصیه می کنیم.

غذای گربه باردار

 • غذای خشک گربه مادر اند بیبی رفلکس پلاس: این غذای گربه حامله حاوی ماده معدنی به نام ال_کارنتینه که به تامین انرژی مورد نیاز فعالیت گربتون کمک کرده و تاثیرات مهمی بر سلامت جنین درون شکم مادر میگذاره. همچنین پس از زایمان به افزایش شیرمادر کمک زیادی میکنه. خاصیت سوپرپروبیوتیک این غذای گربه حامله در کنار فیبر و امگا۳ و امگا۶ به کارکرد ساختار های موجود در روده و معده گربتون کمک کرده و با هضم مطلوب از ایجاد مشکلات گوارشی جلوگیری میکنه. 
 • غذای خشک گربه مادر اند بیبی رویال کنین: این محصول ایده آل و متناسب نیازهای ویژه غذای گربه حامله رو فراهم می کنه. دلیل استفاده از این محصول با کیفیت برای مادران شیرده اینه که ویتامین ها و مواد مغذی به بدن مادر می رسه و می تونه شیردهی مناسبی داشته باشه، همچنین اسید های چرب این غذای گربه حامله انرژی مورد نیاز بچه گربه ها رو تامین میکنه.

در هر دو محصول غذای گربه حامله که در بالا گفتیم این ویژگی ها رعایت شده:

این محصولات غذای گربه حامله و بچه گربه هاشون، سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی است که کمک به برطرف کردن نیاز های دوران رشد بچه گربه میکنه و منجر به تقویت سیستم ایمنی او می شه. دانه های این محصولات بسیارکوچک و دارای بافت نرمی هستند که متناسب دندان های شیری و فیزیک فک دهان بچه گربه هست.

چرا غذا با قابلیت هضم بالا باید به گربه باردار داد؟

قابلیت هضم، میزان جذب غذای خورده شده توسط بدن گربه هست. قابلیت هضم بالا در غذای گربه حامله، مهمه زیرا نیازمند انرژی بسیار زیاد هستند و فضای فیزیکی کمتری در شکم گربه‌های باردار وجود داره.

چرا افزایش پروتئین و چربی گربه باردار بسیار مهم است؟

وقتی گربه زایمان می کنه حدود ۴۰ درصد از وزنی رو که تو دوران بارداری بدست آورده از دست می ده و مابقی رو تو دوران شیردهی از دست می ده. وقتی بچه گربه ها بدنیا میان، گربه مادر میتونه غذای بیشتری بخوره چون فضای بیشنری تو شکمش داره اما چگالی انرژی غذای گربه حامله باید به اندازه کافی بالا باشه وگرنه از نظر فیزیکی قادر به مصرف کافی غذابرای حفظ تولید شیر و وزن نخواهد بود. از طرفی بخاطر خستگی بعد زایمان ممکنه گربه مادر نسبت به همیشه کمتر غذا بخوره و از غذا دست بکشه! پس نیازه مواد غذایی مفید با درصد بیشتری در غذا باشه تا با همون مقدار کم نیازهای بدنش تامین بشه.

اوج تولید شیر در هفته های ۳-۴ شیردهی اتفاق می افته، اما حداکثر انرژی مورد نیاز در ۶-۷ هفته پس از زایمان (پس از تولد) رخ می ده. چربی ها در غذای گربه حامله، برای تامین شیر و افزایش سطح انرژی گربه ها تاثیر به سزایی دارند. پروتئین ها بدن گربه رو بازیابی می کنند و قوای از دست رفته گربه رو برمیگردونن و این باعث میشه گربه زودتر سرحال بشه و به روال عادی زندگیش برگرده.

ارزیابی وضعیت بدن گربه بصورت دوره ای فرصتی برای تنظیم دقیق برنامه غذای گربه حامله فراهم می کنه چون در صورتی که گربه مادر فقط یک تا دو بچه گربه داشته باشه، ممکنه بدنش خیلی بیشتر از نیاز خود شیر تولید کنه و به طور بالقوه او را مستعد ابتلا به ورم پستان (التهاب غدد شیر) کند.

آیا باید مکمل های ویتامینی به گربه در دوران بارداری بدیم؟

بهتر هست که در دوران بارداری گربه‌ها از مکمل‌های ویتامینی و معدنی در غذای گربه حامله استفاده نکنین و اگر احساس می کنین که گربتون به مکمل های غذایی نیاز داره حتما زیر نظر دامپزشک مکمل مناسب رو برای گربتون تهیه کنین.

گربه شیرده

مراقبت های بعد زایمان 

گربه مادر نیاز بچه گربه هاش رو میشناسه و بطور غریزی از اونها مراقبت می کنه و با شیر دادن بهشون بچه گربه هارو تغذیه می کنه. در صورتی که گربه مادر واکسینه شده باشه، بچه گربه ها از طریق شیر مادر مقاومت های لازم رو که در اثر واکسن بوجود میان رو می گیرن و تا زمانی که به سن واکسن برسن مقاومت لازم رو در برابر بیماری ها دارن.

اگر گربه مادر وکسینه نشده باشه، بعد از هفته اول سراغ دامپزشک برای انجام واکسیناسیون و چکاپ کلی برین. بطور کلی گربه مادر بعد از زایمان ممکنه با یک سری از مشکلاتی مثل موارد زیر مواجه بشه:

 • ورم پستان: باعث انباشته شدن شیر در غدد میشه و خروج شیر از غدد شیری سخت و دردناک میشه. تو این شرایط نوک پستان گربه متورم و کبود میشه و از شیر دادن به بچه گربه امتناع می کنه.
 • هیپوکلسمی: به ندرت در گربه ها ایجاد میشه و به دلیل کمبود کلسیم در دوران بارداری و شیردهی گربه مادر است و علائم آن شامل بی قراری، تشنج، نفس نفس زدن است.
 • آندومتریت: یک عفونت رحمی است و علائمی مانند ترشحات بدبو، بی حالی، تب و کاهش تولید شیر دارد.

که با مراجعه به دامپزشک به راحتی قابل درمان و پیشگیری خواهند بود و گربتون دیگه اذیت نمیشه. پس حتی اگر گربتون واکسینه شده بوده باشه اون رو یک هفته بعد از زایمان برای چکاپ نزد دامپزشک ببرید.

غذای گربه پس از زایمان

پس از زایمان می تونین علاوه بر غذای خشک باکیفیت که سطح پروتئین و چربی مطلوبی برای این دوران داره، از غذاهای مرطوب مانند کنسرو ها برای افزایش اشتها و همچنین بهبود شرایط جسمانی گربه در برنامه غذای گربه شیرده استفاده کنین. کنسروهایی مثل:

کنسرو گربه

 • کنسرو ریکاوری رویال کنین: این محصول برای بهبودی و بازیابی سلامت بدن گربه ها تولید شده که دارای طعم عالی و انرژی بالایی هست. بافت منحصر به فردی داره که تغذیه به وسیله تیوب و سرنگ رو ممکن میکنه. فرمولاسیونی تخصصی داره و برای بازگرداندن گربه به حالت طبیعی مورد استفاده قرار می گیره. طعم آن فوق العاده مطلوب است و برای تمامی نژادها میتونین از آن استفاده کنین.
 • کنسرو مادر اند بیبی رویال کنین: بافت نرم و لطیف این کنسرو باعث افزایش اشتهای گربه می شه، همچنین دارای مواد مغذی ضروری هست که هر یک ازاونها نقشی مهم و حیاتی در سلامت و طول عمر گربه ایفا می کنه.

آیا باید غذای گربه را هنگام از شیر گرفتن بچه گربه هایش تغییر داد؟

با محدود کردن غذای گربه مادر در دوران شیردهی میتونه به اون کمک کنه تا تولید شیرش رو کاهش بده، در غیر اینطورت موندن شیر تو غدد شیری باعث درد و اذیت شدن گربه می شه. برای اینکار حتما در مورد خصوصیات غذای گربه شیرده با دامپزشک مشورت کنین.

در مورد غذای گربه حامله و ویژگی های غذای گربه باردار در مقاله (راهنمای جامع درباره غذای انواع گربه) هم صحبت کردیم.

امیدوارم مقاله غذای گربه باردار (توصیه برای گربه شیرده) به سوالاتون در زمینه غذای گربه باردار و شیرده پاسخ داده باشه. شما از دوران بارداری گربتون برامون بگین؟  از کدوم غذای گربه حامله برای این دوران گربتون استفاده می کنین؟

مطالب مرتبط

6 نظر در “غذای گربه باردار(توصیه برای گربه شیرده)

 1. Fatemeh گفت:

  سلام گربه ی من سه ماه پیش حامله شد و یک بچه بدنیا آورد و با وجود اینکه بچه گربم سه ماهش شده هنوز شیر مادرشو میخوره الانم دوباره گربم باردار شده و هنوزم به بچه گربم شیر میده از شیر گرفتنش برام خیلی سخته چون هردوتاشون اذیت میشن خواستم بدونم برای تقویت گربه ی مادر که هم باردار هست هم شیرده چه غذا هایی بدم که تقویت کننده باشه ؟ غذای خونگی تقویت کننده چی میتونم بدم ؟

 2. Fatemeh گفت:

  سلام گربه ی من سه ماه پیش باردار شد و یک بچه بدنیا آورد الان بچه گربم با وجود اینکه سه ماهش شده هنوز شیر میخوره از شیر گرفتنش برام خیلی سخته چون هردوشون اذیت میشن الان گربه ی من دوباره باردار شده خواستم بدونم برای تقویت گربه ای که هم باردار و شیرده چه غذایی استفاده کنم ؟ چه غذاهای خونگی میتونم بدم ؟

  1. Hamide.Bakhshi گفت:

   غذای خونگی که میتونین انواع گوشت و غلات و سبزیجات رو درست کنید ولی پیشنهاد میکنم از غذای مخصوص گربه باردار استفاده کنید تا مواد معدنی لازم نیز بهش برسه. همچنین غذای کنسرو مادر اند بیبی رویال کنین بهتون کمک میکنه

 3. نیستانک گفت:

  ما اولین موضوعی که باید بدانیم آن هست که گربه و سگ گوشت خوار هستند و الباقی مواد جهت تکمیل کمبودهای گربه هست. چون دیگر شکار نمیکند نا مواد داخل شکم و تنوع گرا باشند. گوشت سفیدماهی و مرغ بهمراه پا و گوشت قرمز بهمراه پاچه و جگر در صورت مقدار مخلوط تمام نیازها را بر طرف میکند و باید در هفته دو بار آشپزی کرد. غذای خشک بسیار گران شده و این درصد مواد هست که آنرا با کیفیت تر کرده. در آخر باید گفت در هر آشپزی مقدارها و نوع سبزیجات و گوشت و…را یادداشت برداری کرد و به نتیجه دلخواه گربه رسید.

  1. Hamide.Bakhshi گفت:

   بله استفاده از غذای خانگی برای حیوانات بسیار مناسبه اما به شرطی که تمام مواد معدنی مناسب را بهش برسه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *