برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

راهنمای جامع درباره غذای انواع گربه

غذای گربه

(راهنمای جامع درباره غذای انواع گربه)

وقتی حیوانی را به سرپرستی می گیرید مهم ترین دغدغه ای که خواهید داشت تغذیه او است. تغذیه انواع گربه نظیر غذای گربه آپارتمانی، بالغ، بچه گربه، باردار و شیرده، مریض و … همه با هم تفاوت دارند. اینکه بدونید در هر سن چه غذایی برای پت تون مفیده و تمام نیازهاش رو برطرف می کنه، اهمیت زیادی داره. در مقاله این سری پت شاپ تام و جری بطور کامل در مورد غذای انواع گربه صحبت می کنیم و هر آنچه به عنوان صاحب حیوان خانگی لازم است که بدانید را آورده ایم.

غذای بچه گربه

غذای بچه گربه ها با توجه به مراحل رشد و تکاملشان می تواند کمی متفاوت باشد. آنها در هر مرحله از رشد خود توانایی بیشتری پیدا می کنند و می توانند کم کم پوچ، کنسرو و در نهایت غذای خشک بخورند. در ادامه بطور خلاصه در مورد غذای بچه گربه و خرید غذای گربه صحبت می کنیم. برای اطلاع بیشتر از تغذیه بچه گربه ها و آشنایی با برندهای غذای گربه می توانید مقاله (راهنمای خرید غذای خشک برای بچه گربه) را مطالعه کنید.

بچه گربه ها تا یک ماهگی: آنها تا ۲۱ روز پس از تولد باید از شیر مادرشان تغذیه شوند و در صورتی که مادرشان نتواند آنها را تغذیه کند باید از شیر خشک های مخصوص بچه گربه ها برایشان تهیه کنید.

سه هفته پس از تولد بچه گربه می توانید علاوه بر شیر از غذاهای مرطوب مانند سوپ و کنسرو گربه در برنامه غذایی او استفاده کنید. در این سن دندان های بچه گربه استقامت لازم برای خوردن غذای خشک را ندارد بنابراین حتی اگر غذای مرطوب برای او تهیه می کنید باید تکه های آن له شده و کاملا نرم باشد.

بعد از یک ماهگی بچه گربه: در این زمان می توانید شیر را کم کم از برنامه غذایی بجه گربه تان حذف کنید و بهتر است تغییر رژیم غذایی اش با غذاهای مرطوب باشد. 

دو ماهگی تا شش ماهگی بچه گربه: از دوماهگی به بعد می توانید غذای خشک مخصوص بچه گربه برای او تهیه کنید. در این زمان حتما مقداری آب تازه و تمیز در کنار ظرف غذای او قرار دهید. پس از شش ماهگی غذای بچه گربه را با توجه به وزنش تنظیم کنید و می توانید حجم وعده های غذایی را افزایش و تعداد وعده ها را کاهش دهید.

خواندن مقاله (اصول مهم درباره نحوه تغذیه گربه خانگی) را برای صاحبان پت توصیه میکنیم.

غذای گربه بالغ

در بررسی تغذیه انواع گربه به گربه های بزرگتر میرسیم. گربه های بالغی که آپارتمانی هستند با گربه ای که خودش در طبیعت غذایش را با شکار بدست میاورد؛ رژیم غذایی متفاوتی دارند. این گربه ها به دلیل اینکه تحرک کمی دارند باید علاوه بر رساندن تمام مواد غذایی مورد نیازشان به اضافه وزن و چاقی در آنها نیز توجه داشت؛ بنابراین حتی مقدار چربی، کربوهیدرات و.. در برنامه غذایی آنها باید مشخص باشد.

طبق دستورالعمل های راهنمای غذای گربه انجمن رسمی کنترل خوراک آمریکا، گربه های بالغ حداقل به ۲۶% پروتئین نیاز دارند و اگر باردار باشند این مقدار به ۳۰% افزایش میابد؛ احتمالا درصد بالاتر پروتئین برای تضمین سلامت گربه است. گربه های بالغ مسن (۱۲سال به بالا)، ممکن است در هضم غذا مشکل داشته باشند؛ در اینصورت باید ۵۰% غذایشان شامل پروتئین باشد.

تائورین یک اسیدآمینه ضروری برای گربه ها است که در غذاهای گیاهی یافت نمی شود بنابراین باید از منابع پروتئینی حیوانی به میزان کافی برای تضمین سلامت گربه تان استفاده کنید؛ علاوه براین هضم پروتئین های گیاهی برای گربه ها سخت تر است؛ در نتیجه ایجاد تعادل بین منابع حیوانی و گیاهی برای حفظ سلامت گربه عزیزتان حائز اهمیت است.

کربوهیدرات در غذای گربه ی بالغ می تواند بین ۲۱% تا ۵۰% متغیر باشه که ۳۵% میزانی متعادل و مناسب این گربه ها است. در غذای انواع گربه مثلا برای گربه های عقیم شده، چاق، مسن این میزان کربوهیدرات باید کاهش یابد.

میزان چربی مورد نیاز گربه ها بین ۲۰% تا ۲۴% است. البته برای گربه هایی که اضافه وزن دارند؛ این مقدار باید کمتر باشد. چربی مورد نیاز گربه در گوشت ها، ماهی ها و دانه های گیاهی مانند کتان و روغن های گیاهی مثل آفتابگردن یافت می شوند.

فیبر در تغدیه انواع گربه آثار مهمی داشته و در عملکرد صحیح دستگاه گوارش و هضم آسان تر غذای گربه اهیمت بالایی دارد. تحقیقات شرکت IAMS در زمینه راهنمای غذای انواع گربه نشان داده است مقدار مناسب فیبر برای گربه ها ۱.۴% تا ۳.۵% است. البته گربه هایی که دچار هربال (گلوله های مو) هستند باید غذایی با فیبر بالاتر استفاده کنند.

گربه به ویتامین هایی مانند: ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، ویتامین K، ویتامین B12، تیامین، ریبوفلاوین، بیوتین، نیاسین، فولیک اسید، اسید پانتوتنیک، پیریدوکسین، کولین و مواد معدنی مانند: کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، منیزیوم، آهن، مس، منگنز، روی، ید، سلنیوم برای داشتن زندگی سالم نیاز دارند. 

ویتامین ها و مواد معدنی هم در منابع گیاهی (میوه، سبزیجات، روغن های گیاهی و..) و هم در منابع حیوانی یافت می شوند که میتوان بصورت متعادل آنها را در برنامه غذای انواع گربه جای داد.

غذای خشک گربه

غذای گربه خیابانی

بسیاری از افرادی که به گربه ها علاقه مند هستند ممکن است شرایط نگهداری از گربه را نداشته باشند و یا به دلیل علاقه زیاد به آنها، دوست داشته باشند برایشان غذا تهیه کنند. برای غذای گربه ی خیابانی می توانید از غذای تجاری یا خانگی استفاده کنید. گرچه این گربه ها خیابانی هستند ولی بهتر است از آشغال گوشت و غذای بی کیفیت برای آنها استفاده نکنید.

غذای تجاری گربه: ترجیحا بهتر است که از غذای خشک برای تغذیه گربه های خیابانی استفاده کنید به این دلیل که علاوه بر تامین نیازهای غذایی و ویتامین های لازم، از نظر محیط زیستی، غذای خشک گربه آسیبی به زیبایی شهر نمیزند. علاوه بر این، مقرون به صرفه تر است و تعداد بیشتری گربه ی خیابانی را با غذای خشک می توان غذارسانی کرد.

در صورت تهیه ی غذای خشک برای گربه های خیابانی، ظرف آب تمیز در کنار غذا، برایشان قرار دهید. اگر از غذای مرطوب برای گربه های خیابانی استفاده می کنید؛ حتما آن را در ظرف بریزید و زمانی که تمام شد ظرف را جمع کنید. 

سعی کنید در تغذیه انواع گربه (چه خانگی چه خیابانی) از غذای خشکی با برندهای معتبر بهره ببرید و از کیفیت آن اطمینان داشته باشید چراکه غذای بی کیفیت ذر دراز مدت به سیستم گوارشی گربه صدمه میزند. غذای خشک گربه رفلکس، ساخت کشور ترکیه است و در کنار کیفیت بسیار خوب، قیمت مناسبی نسبت به سایر محصولات غذایی خارجی دارد.

برای تغذیه انواع گربه از بین برندهای ایرانی غذای گربه آروماتیش در کنار قیمت ارزان، از کیفیت خوب و قابل قبولی برخوردار است. برندهای فیدار و مفید هم در میان برندهای ایرانی، انواع غذای گربه با ویژگی های مطلوبی را تولید میکنند.

غذای خانگی: یک رفتار رایج بین کسانی که می خواهند به گربه های خیابانی غذا بدهند دادن چربی ها، استخوان های باقی مانده از غذا و گردن مرغ است. اگرچه گربه های خیابانی غذای خودشون هم غذای خوب پیدا نمی کنند و گاها آشغال گوشت رو به عنوان غذا می خوردند ولی اگه می خواهید خوبی کنید و بهشون غذا بدید؛ از دادن چربی جدا شده از گوشت پرهیز کنید زیرا باعث تحریک روده گربه و در نهایت اسهال و استفراغ او می شود. همچنین استخوان ها و گردن مرغ هم به دلیل داشتن استخوان های ریز ممکن است در گلوی گربه گیر کند و منجر به خفگی او شود پس گزینه مناسبی برای تغذیه انواع گربه نیست.

قسمت هایی از مرغ مانند سینه، کدو، سیب زمینی و هویج آبپز شده غذای خانگی مناسبی برای گربه ها هستند. غذای انواع گربه باید بدون ادویه، نمک و روغن پخته شوند. از تغذیه انواع گربه با تخم مرغ، شیر، مرغ یا ماهی خام بپرهیزید.

گربه های بالغ به لاکتوز موجود در شیر حساس هستند و ممکن است به بیماری های گوارشی مبتلا شوند. مواد غذایی خام و پخته نشده می تواند عفونت های باکتریایی مانند بیماری سالمونلا را که یک بیماری مشترک بین انسان و گربه است را در گربه ها ایجاد کند.

غذای گربه‌ها در طبیعت

گربه‌ها در طبیعت شکارچیان قهاری هستند و رژیم غذایی آن‌ها عمدتاً از طعمه‌های کوچک مانند جوندگان، پرندگان، خزندگان و ماهی تشکیل می‌شود. این شکارچیان فرصت‌طلب، وعده‌های غذایی متعددی در طول روز را به شکار طعمه‌های کوچک اختصاص می‌دهند و به طور غریزی می‌دانند که برای حفظ سلامتی و تناسب اندام به چه مواد مغذی‌ای نیاز دارند. بخش عمده‌ی رژیم غذایی گربه‌سانان وحشی را پروتئین حیوانی تشکیل می‌دهد که برای تامین اسیدهای آمینه‌ی ضروری بدنشان ضروری است. علاوه بر پروتئین، این حیوانات به ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر نیز احتیاج دارند که از طریق خوردن اندام‌های داخلی طعمه، گیاهان و میوه‌ها به دست می‌آورند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که دسترسی به طعمه در طبیعت می‌تواند متغیر باشد و گربه‌سانان وحشی ممکن است در دوره‌هایی با کمبود غذا مواجه شوند. در این شرایط، آن‌ها به دنبال منابع غذایی جایگزین مانند لاشه حیوانات یا حتی غذای گیاهی می‌روند. دانستن رژیم غذایی طبیعی گربه‌ها می‌تواند به ما در درک بهتر نیازهای تغذیه‌ای گربه‌ خانگی‌مان کمک کند. با ارائه‌ی غذای باکیفیت و متناسب با نیازهای گربه‌مان، می‌توانیم به حفظ سلامتی و شادابی آن‌ها در طول زندگیشان یاری برسانیم.

برای آشنایی بیشتر می توانید مقاله (همه چیز درباره غذای گربه خیابانی) را بخوانید.

غذای گربه خیابانی

غذای گربه باردار و شیرده

گربه ها در زمان بارداری و بعد از زایمان نیازمند توجه و مراقبت های ویژه ای هستند. تغذیه آنها در این دوران برای حفظ سلامت گربه جنینش حائز اهمیت زیادی است. غذاهایی که کربوهیدرات و پروتئین بالایی دارند مناسب این گربه ها هستند. این محصولات غذایی انرژی لازم را برای گربه ی باردار تامین می کنند و باعث افزایش شیر گربه های شیرده نیز می شوند.

آیا می توان از غذای بچه گربه برای گربه های باردار و شیرده استفاده کرد؟

می توانید از غذای خشک بچه گربه برای گربه های باردار و شیرده استفاده کنید به این دلیل که برای گربه های باردار ویتامین ها و انرژی مورد نیازشان (داراس سطح بالایی پروتئین و کربوهیدرات هستند) را برطرف می کند و برای گربه های شیرده، به خصوص بعد زایمان به دلیل خستگی و ضعفی که دارند؛ خوردن غذای بچه گربه ها آسان تر است و راحت تر می جوند. پوچ و کنسرو های بچه گربه هم در دوران بارداری و شیردهی گربه می توان اسفاده کرد.

برای بعد از زایمان گربه می توانید کنسرو ریکاوری رویال کنین را تهیه کنید که مخصوص بعد عمل مانند زایمان، عقیم سازی و… است. کنسرو ریکاوری، بافت نرم و له شده ای دارد که خوردن آن را برای گربه ها بسیار آسان می کند علاوه براین، سرشار از مواد مغذی مورد نیاز گربه ها در این دوران است.

غذای خانگی برای گربه های باردار و شیرده

اگر میخواهید از غذای خانگی برای تغذیه انواع گربه استفاده کنید؛ از مواد غذایی که پروتئین و کربوهیدرات بالایی دارند بهره ببرید. مانند سینه بوقلمون، مرغ و… از سبزیجات هم به دلیل داشتن فیبر بالا در غذای گربه استفاده کنید؛ فیبر موجود در غذای انواع گربه باعث می شود عملکرد دستگاه گوارش ارتقا یابد.

حتما آب خنک و تازه در اختیار گربه قرار دهید. توی آب گربه می توانید آب مرغ یا آب بوقلمون بریزید تا گربه ترغیب شود آب بیشتری بخورد. در راهنمای غذای انواع گربه اشاره کردیم که بطور کلی هر نوع گوشتی که بخواهید بپزید باید بدون هرگونه روغن، نمک و ادویه باشد و از آب گوشت در آب گربه بریزید. به تنوع غذایی در تغذیه انواع گربه تان توجه داشته باشید و سعی کنید برنامه غذایی متنوعی برای او تهیه کنید تا اشتهایش را از دست ندهد.

برای آشنایی بیشتر می توانید مقاله (غذای گربه باردار و توصیه برای گربه شیرده) را بخوانید.

گربه باردار

غذای گربه آپارتمانی (خانگی)

راهنمای غذای انواع گربه میگوید تغذیه انواع گربه های بالغ باید شامل مقدار مناسبی پروتئین، چربی، کربوهیدرات، مواد معدنی، ویتامین ها و آب باشد. غذای انواع گربه باید کامل و متنوع باشد تا به سلامت و طول عمر گربه کمک کند. برای گربه های بالغ می توانید از غذای تجاری خشک یا مرطوب یا غذای خونگی استفاده کنید. در مورد غذاهای تجاری گربه در مقاله های قبلی (راهنمای خرید انواع غذای خشک گربه) بطور کامل صحبت کرده ایم. 

در ادامه مقاله راهنمای غذای انواع گربه غذاهای خانگی مفید و ممنوع برای گربه را خواهیم گفت تا بتوانید بطور مناسب غذای انواع گربه را تهیه کنید.

غذاهای ممنوع برای گربه

 • تخم مرغ خام: بطورکلی هر ماده غذایی خامی باعث ایجاد بیماری های باکتریایی می شود. این بیماری ها می توانند باعث اسهال، استفراغ، خستگی، تب و سقط جنین در گربه شوند. علاوه بر تمام این موارد، ماده ای در تخم مرغ خام وجود دارد که مانع جذب ویتامین B می شود و احتمال ابتلا به بیماری های پوستی در گربه بالا می رود. 
 • پیاز و سیر: پیاز و سیر چه خام باشند چه سرخ شده به عنوان غذای انواع گربه ضرر دارد. مصرف سیر و پیاز در ابتدا می تونه باعث دل درد گربتون بشه و در طولانی مدت به دلیل شکسته شدن گلبول های قرمز خون باعث کم خونی گربه می شود.
 • تن ماهی: هر چند وقت یکبار تغدیه انواع گربه با تن ماهی به عنوان تشویقی بلامانع است ولی استفاده زیاد و بی رویه بدلیل اینکه غذای کاملی برای گربه نیست؛ ممنوع است. علاوه براین بعضی از گربه ها به تن ماهی حساسیت دارند و علائمی مانند خارش، تورم، سرفه و.. پیدا می کنند. می توانید مقدار کمی تن ماهی به گربه بدهید و اگر حساسیت نشون نداد بعضی وقت ها به عنوان تشویقی به او بدهید. 
 • لبنیات: گربه ها به لاکتوز موجود در شیر و لبنیات حساسیت دارند. لاکتوز باعث معده درد و اسهال در گربه ها می شود بنابراین جز مواد غذایی ممنوعه برای گربه به شمار می روند پس بهترست از شیر مخصوص  در وعده غذای انواع گربه بهره ببرید.
 • گوشت قرمز، مرغ و ماهی خام: ایکولای یک بیماری باکتریایی است که در اثر استفاده از گوشت خام بوجود میاید و علاوه بر تمام عوارضی که خواهد داشت؛ مصرف ماهی خام مانع جذب تیامین در بدن گربه می شود و در عملکرد سیستم عصبی گربه اختلالاتی بوجود می آورد فکر استفاده از آن به عنوان غذای انواع گربه را از ذهنتان بیرون کنید!
 • چای و نوشیدنی های کافئین دار: تپش قلب، شدید نفس کشیدن، بی‌قراری و لرزش عضلات از علائمی است که گربه بعد از خوردن ترکیبات کافئین دار مانند شکلات کاکائو، چای، قهوه و نوشابه پیدا می کنند و مصرف مقدار بیشتری از کافئین می تواند سبب مرگ گربه شود بنابراین باید از قرار دادن آن به عنوان غذای انواع گربه خودداری کنید.
 • نوشیدنی های الکلی: همانطور که الکل برای ما انسان ها مضر است؛ روی بدن گربه ها هم تاثیر مخربی دارد. مصرف مقدار کمی الکل روی مغز و کبد گربه تاثیر می گذارد و حتی می تواند منجر به مرگ او شود. تغذیه انواع گربه با این ماده یک اشتباه نابخشودنیست که برخی صاحبان بی فکر برای شوخی و خنده انجام میدهند…!
 • آبلیمو و سرکه: این مواد اسیدی هستند و باعث اذیت شدن معده گربه می شوند و اگر گربتون بهش حساسیت داشته باشد می تواند باعث مسمومیت گربه هم شود.

میوه‌ ها و سبزیجات مفید برای گربه

 • سیب: فیبر بالا و چربی کم از مزیت های این میوه است. سیب برای تغذیه انواع گربه با اضافه وزن عالی است؛ فقط توجه داشته باشید که دانه سیب دارا مواد سمی و مضر است و هنگام دادن آن به گربه باید آن را جدا کرد.
 • موز: غنی از پتاسیم است و در بهبود عملکرد قلب و کلیه ی گربه تاثیر زیادی دارد. بصورت کنترل شده از این میوه در غذای انواع گربه بهره ببرید چون مقادیر بالای کربوهیدرات و شکر موز برای گربه ها ضرر دارد.
 • انبه: غنی از انواع ویتامین ها است و برای حفظ سلامت گربه ها بسیار مفید است. سعی کنید انبه را در برنامه غذای انواع گربه قرار دهید.
 • هندوانه: ویتامین ها و پتاسیم هندوانه برای ماهیچه ها و سیستم عصبی گربه مفید است، همچنین هندوانه از ۹۰درصد آب تشکیل شده و میزان آب مورد نیاز بدن گربه را تامین می کند.
 • کلم بروکلی: فیبر بالایی دارد و مصرف کم و کنترل شده آن در کنار غذای انواع گربه توصیه می شود.
 • هویج: بصورت پخته شده می توانید در برنامه غذای انواع گربه قرار دهید. فیبر و ویتامین زیاد و همچنین کالری کم هویج برای گربه ها بسیار مفید است.
 • خیار: کالری کم خیار برای گربه ها مفید است اما مصرف خیلی زیاد آن باعث معده درد گربه می شود.
 • لوبیا سبز: غنی از ویتامین، فیبر و آب است و در کنار غذای انواع گربه قابل استفاده است.
 • کدو: ویتامین C، منیزیوم و پتاسیم موجود در کدو از ابتلای گربه به بیماری های قلبی، عفونت ها و سرطان جلوگیری می کند.
 • سیب زمینی: ترکیب سیب زمینی آبپز با گوشت، غذایی لذیذ و خوشمزه برای تغذیه انواع گربه است.

گربه ها گوشت خوار هستند و دستگاه گوارش کوتاهی دارند که نمی توانند فیبر گیاهی را به راحتی هضم کند؛ به همین دلیل استفاده از سبزیجات در غذای انواع گربه توصیه می شود. فیبر موجود در سبزیجات برای عملکرد صحیح دستگاه گوارش ضروری است و حتما در تغذیه انواع غذایی گربه به مقدار کافی سبزیجات قرار دهید.

برای خوندن مقاله (راهنمای کامل غذای گربه در سنین مختلف) کلیک کنید.

غذای خانگی برای گربه

غذای گربه مریض

گربه هایی که دچار بیماری هستند و یا خطر ابتلا به یک بیماری را دارند؛ باید هر شش ماه یا نهایت سالی یکبار چکاپ کامل شامل بررسی بالینی، آزمایش و در صورت نیاز عکس برداری شوند. غذای گربه مریض باید متفاوت با غذای انواع گربه باشد در اینجا در مورد تعدادی از بیماری های شابع در گربه ها صحبت کرده ایم.

بیماری های کلیوی: یکی از عللی گربه ها دچار سنگ کلیه می شوند نگه داشتن دستشویی است. غذای خشک یوریناری اس او، مخصوص گربه هایی است که به سنگ کلیه مبتلا شده اند یا سنگ کلیه را دفع کرده اند؛ باوجود اینکه غذای خشک است ولی ترکیبات سازنده آن باعث می شود دفع ادرار زیاد شود و گربه زود به زود دستشویی برود و بیماری های مجاری ادراری را بهبود می بخشد.

غذای خشک گربه یورینای کر، برای گربه هایی است که مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند و با توجه به علائمی که دارند دامپزشک احتمال ایجاد این بیماری را می دهد. البته برای گربه های سالم هم برای پیشگیری می توانید از این نوع غذا استفاده کنید اما پیشنهاد می شود از ۲۰ درصد غذای یوریناری کر و ۸۰ درصد غذای معمولی در رژیم غذای انواع گربه جهت پیشگیری استفاده کنید.

غذای خشک گربه رنال، برای تمام بیماری های وابسته به کلیه مناسب است و می توانید با توجه به بیماری گربه و مشورت با دامپزشک غذای مناسب او را از یک برند باکیفیت تهیه کنید.

معده: گربه هایی که معده حساسی دارند (زیاد استفراغ می کنند و معدشون رفلکس نشان می دهد)، برای این گربه ها غذای گربه سنسیتیو (از یک برند معتبر و باکیفیت) توصیه می شود. این گربه ها بهتر است از غذای بدون غلات استفاده کنند تا از بروز معده درد در آنها جلوگیری شود.

هربال: یک سری از گربه ها با وجود مصرف مالت، باز هم گلوله های مو بالا می آورند؛ این گربه های مستعد هربال درصورت مصرف هر نوع مالت (ایرانی/خارجی) باز هم مشکل ایجاد گلوله مو در معده دارند بنابراین باید در کنار غذای خشک ساده ای که مصرف می کنند؛ غذای هربال هم مصرف کنند.

تیروئید: گربه هایی که کم کاری تیروئید دارند چاق می شوند، پس اول از همه باید رژیم غذاییشون متناسب با بیماری ای که دارند تغییر کند. در وهله اول بهتر است که از غذای مخصوص بیماری تیروئید برای تغذیه این گربه ها استفاده شود و اگر این غذا در دسترس نبود و نتونستین تهیه کنید؛ پیشنهاد ما این است که از غذای انواع گربه چاق با کالری و چربی پایین استفاده کنید چون این گربه ها مستعد اضافه وزن هستند و باید رژیم غذایی ویژه خودشون داشته باشند.

بطورکلی غذاهای دریایی از هر برندی و هر مدلی (غذای خشک، پوچ، کنسرو و..) کالری پایینی دارند. گربه هایی که مشکل پرکاری تیروئید دارند، کمبود وزن دارند؛ پس باید غذای گربه انرژی بالایی داشته باشد تا باعث بشه گربه چاق شود و کمبود وزن نداشته باشد.

گربه های دارای اضافه وزن: این گربه ها باید غذایی که چربی و کالری پایینی دارند مصرف کنند. یک سری ظرف غذا به اسم “آهسته خور” وجود دارد که غذا با کمک میله های وسط ظرف، گیر می کند و گربه با اونها بازی بازی می کند و طی همین بازی کردن از غذا خوردن خسته می شود. این ظروف باعث می شوند گربه حجم کمتری غذا بخورد و در نهایت معده گربه کوچک می شود و منجر به لاغری او می شود.

پوستی و الرژی: بیماری های پوستی از شایع ترین بیماری ها بین گربه ها است که قابل انتقال به انسان هم هست؛ پس تشخصیص به موقع و درمان آن اهمیت زیادی دارد. از علائم بیماری های پوستی خارش در گربه، لیس زدن بدن، شوره، قرمزی و التهاب، موریختگی در یک ناحیه، تغییر رنگ پوست را می توان نام برد.

برندهای مختلفی غذای مخصوص پوست و موی گربه تولید کرده اند که برای مراقبت بیشتر می توانید از آن استفاده کنید با این حال بیماری های پوستی زیادی بین گربه ها وجود دارد که تشخیص و درمان آن را باید به عهده دامپزشک بگذارید.

در مقاله راهنمای خرید غذای گربه (غذای خشک و مرطوب) بطور کامل در مورد ویژگی های این محصولات صحبت کرده ایم.

امیدوارم مقاله راهنمای جامع درباره غذای انواع گربه براتون مفید بوده باشه و تونسته باشیم در زمینه راهنمای غذای انواع گربه کمکت کرده باشیم. گربه تو، تو کدوم شرایطه؟از بین غذای انواع گربه معرفی شده بهش چه غذایی میدی؟

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *