برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

راهنمای کامل غذای گربه در سنین مختلف

(غذای گربه در سنین مختلف)

گربه ها در هر دوره از زندگیشان نیازهای غذایی مختلفی دارند که صاحبان پت می توانند با استفاده از رژیم های غذایی متناسب با سن گربه این نیازها را برطرف کنند. آگاهی و داشتن اطلاعات کافی در مورد اصلی ترین نیاز که خرید غذای گربه در سنین مختلف است اهمیت زیادی دارد. دسته بندی سن گربه ها بصورت زیر است:

 • بچه گربه: تا یک سالگی
 • گربه بالغ: تا هفت سالگی
 • گربه میانسال: تا 11 سالگی
 • گربه پیر: از 11 سالگی به بعد

در این مقاله پت شاپ اطلاعات لازم درمورد  غذای گربه ها در سنین مختلف را جمع آوری کرده ایم، همچنین تا جایی که توانسته ایم غذاهای مناسب را معرفی کرده ایم تا بتوانید نیازهای گربه تان برای هر دوره از زندگی اش به راحتی برطرف کنید.

غذای بچه گربه

غذای بچه گربه ها اهمیت زیادی در سلامت و رشدشان دارد. آنها تا چهارهفتگی فقط باید از شیر مادر تغذیه شوند و این برایشان بهترین غذا است. درصورتی که مادر بچه گربه به هر دلیلی قادر به تغذیه او نبود می توانید از شیرخشک های مخصوص بچه گربه استفاده کنید.

شیر خشک بچه گربه چیست؟

شیر خشک بچه ها درست مانند شیر خشک نوزاد ما آدم ها، بافت پودری دارد و باید با توجه به وزن گربه (روی بسته بندی شیرخشک گربه جدول غذایی وجود دارد) میزان مناسبی شیر خشک را با آب ولرم مخلوط کنید و سپس به خوبی شیشه شیر را تکان دهید. شیر خشک را می توانید تا یک روز در یخچال نگهدارید و پس از آن باید دوباره آن را گرم کنید و توجه کنید که به هیچ عنوان از شیر سرد برای غذای گربه تازه متولد شده استفاده نکنید.

اگر از شیر خشک گربه استفاده نکنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بچه گربه ها برای وزن گیری و رشد مناسب نیاز به تغذیه خوب و کاملی دارند، از طرفی اگر می خواهید گربه تان در زمان بلوغ و سپس میانسالی کمتر دچار بیماری شود باید از همان زمان تولد ویتامین ها و سایر مواد معدنی مورد نیاز بدن او را تامین کنید، علاوه بر این بچه گربه کمبود کلسیم خواهد گرفت و ممکن است منجر به مرگ او شود. پس نسبت به تغذیه او نباید بی تفاوت باشید؛ در اینصورت گربه ای سالم، قوی و سرحال خواهید داشت.

برندهای مختلفی از جمله:

 • دکتر کلادرز (شیر خشک بچه گربه دکتر کلادرز، با توجه به میزان زیاد پروتئین و ویتامینی که دارد می تواند سلامتی جسمانی گربه ی شما را در آینده تضمین کند)
 • رویال کنین (داشتن انواع ویتامین ها، خوش طعم بودن و هضم آسان؛ سه مزیت شیر خشک بچه گربه رویال کنین است)
 • پرسا (این برند ایرانی سعی کرده است تا با فرمولاسیونی شبیه به شیر مادر؛ شیر خشک بچه گربه پرسا را به بازار عرضه کند)

شیر خشک مخصوص بچه گربه را تولید می کنند که در صورت نیاز، به راحتی می توانید از پت شاپ های سطح شهر تهیه کنید. این شیر خشک ها جایگزین مناسبی برای شیرمادر هستند و ویتامین ها و مواد معدنی بچه گربه را تامین می کنند و به رشد او کمک می کنند.

شیر بدون لاکتوز برای گربه های بالغ استفاده می شود و تنها در صورتی که نتوانستید شیر خشک تهیه کنید؛ از آن به مدت محدود برای غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید.

تا چه زمانی شیر خشک مصرف شود؟

شیر تا یک ماهگی بچه گربه، غذای اصلی است و بعد از یک ماهگی هم می توانید از شیر به عنوان میان وعده و مکمل غذایی برای گربه استفاده کنید. بعد از یک ماهگی باید بچه گربه را کم کم از شیر بگیرید و این تغییر برنامه غذایی باید با غذای خانگی (سینه مرغ آبپز، هویج آبپز و…) یا غذای مرطوب (سوپ، کنسرو و…) باشد.

فرآیند ازشیر گرفتن بچه گربه

اگر بچه گربه شما، مادر ندارد و خودتان او را تغذیه کرده اید باید خودتان هم او را از شیر بگیرید. در پنج هفتگی بچه گربه می توانید از غذای خانگی یا غذای مرطوب تجاری در کنار شیر استفاده کنید. به این صورت که اگر قبلا چهار وعده شیر به گربه میدادید در پنج هفنگی او کم کم یک وعده را به غذای مرطوب یا خانگی تغییر دهید و این روند را تا دو ماهگی او ادامه دهید تا جاییکه بچه گربه بتواند شیر را به عنوان وعده اصلی کنار بگذارد و فقط به عنوان میان وعده بخورد.

از غذای خانگی مثل سینه مرغ پخته شده (بدون هیچ ادویه ای باید پخته شود)، هویج آبپز و سبزیجات پخته شده در غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید. البته گربه ها هر چیزی را نمی توانند بخورند و لازم است مواد غذایی ممنوعه را بشناسید. 

در مقاله (راهنمای جامع درباره غذای انواع گربه) درمورد تغذیه سنین مختلف گربه و لیست مواد غذایی مفید و ممنوعه برای گربه صحبت کرده ایم.

از غذاهای مرطوب تجاری هم مثل انواع سوپ ها و کنسرو ها می توانید در این زمان استفاده کنید. بهتر است برای شروع از پوچ هایی استفاده کنید که آبکی هستند و تکه های کوچک در آب ژله دارند؛ این سوپ ها خیلی به رشد بچه گربه کمک می کنند و ویتامین ها و سایر مواد معدنی مورد نیاز آنها را بطور کامل تامین می کنند. برندهای پرطرفداری که پوچ گربه تولید می کنند شامل:

 • رویال کنین
 • فریسکیز
 • ویسکاس
 • لئوناردو

سوپ گربه

وقتی بچه گربه تان بزرگتر شد و به غذای مرطوب عادت کرد؛ می توانید از پوچ هایی که تکه های بزرگتر دارند و اصطلاحا به آن “چانکی” می گویند، در غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید و اینطور کم کم دندان های بچه گربه به جویدن عادت می کند. همچنین می توانید از کنسرو هایی مانند موارد زیر هم در برنامه غذایی او استفاده کنید:

 • کنسرو مادر اند بیبی رویال کنین: دارای بافت نرم و لطیف است که در افزایش اشتهای گربه تاثیر زیادی دارد.
 • کنسرو ریکاوری رویال کنین: مخصوص گربه هایی است که عمل جراحی مانند زایمان، عقیم کردن، جراحت و… داشته اند، استفاده کنید. این کنسرو حاوی مقادیر بالای انرژی و پروتئین است، بدن گربه را بازیابی می کند و روند بهبودی و سلامت او تسریع می بخشد.
 • کنسرو گورمت پورینا: با طعم ماهی، گوشت و مرغ تولید می شود و بافت کیک مانندی دارد.

می توانید از سوپ و کنسرو گربه، در غذای گربه در سنین مختلف (غذای بچه گربه سه ماهه، غذای بچه گربه شش ماهه و غذای بچه گربه یک ساله) برای تحریک اشتهای آنها استفاده کنید.

کنسرو گربه

پس از دو ماهگی، می توانید غذای خشک مخصوص بچه گربه را برای او تهیه کنید و مقداری غذای خشک روی غذای مرطوب او بریزید یا آن را با شیر مخلوط کنید تا نرم شود چراکه دندان های بچه گربه استحکام کافی را ندارند و کم کم با گذشت زمان درصد غذای خشک را نسبت به غذای مرطوب افزایش دهید.

 برند هایی مانند موارد زیر غذای خشک بچه گربه باکیفیت بالا تولید می کنند:

برای آشنایی بیشتر با غذای گربه در سنین مختلف می توانید مقاله (راهنمای خرید غذای خشک برای بچه گربه) را مطالعه کنید.

پیشنهاد ما!

> رویال کنین غذایی تحت عنوان غذای خشک گربه مادر اند بیبی تولید کرده است که مناسب گربه های باردار و بچه گربه ها است. می توانید برای گربه باردار این غذا را تهیه کنید و پس از به دنیا آمدن بچه گربه، باز هم این برنامه غذایی را ادامه دهید زیرا از نظر اقتصادی به صرفه است و با خرید یک غذا می توانید هم مادر و هم بچه گربه را تغذیه کنید.

همچنین بچه گربه به دلیل خوردن شیر مادر به عطر و طعم غذای خشک عادت میکند و در دو ماهگی می توانید تعییر رژیم غذایی را با غذای مادر اند بیبی که به طعم آن تقریبا عادت دارد؛ شروع کنید.

غذای گربه

غذای گربه بالغ

غذای گربه های بالغ به شرایطشان مانند اینکه بیمار هستند یا نه؟ عقیم شده اند؟ یا گربه باردار است؟ و… بستگی دارد. در هر صورت می توانید از غذاهای تجاری یا غذای خانگی برای غذای گربه بالغ استفاده کنید فقط توجه داشته باشید که آنها به حداقل 26% پروتئین نیاز دارند و اگر باردار باشند این میزان به 30% افزایش پیدا می کند. مقادیر بالای پروتئین برای غذای گربه در سنین مختلف به دلیل تضمین سلامت گربه است.

کربوهیدراتی که گربه های بالغ نیاز دارند بطور میانگین 35% است و این مقدار متعادل و استانداردی است، البته این مقدار برای گربه های مسن (به دلیل نداشتن تحرک کافی) و گربه های عقیم شده (به دلیل اینکه بخشی از انرژیشان صرف فعالیت های جنسی نمی شود) و گربه هایی که به دلایل مختلف مانند بیماری (تیروئید) چاق هستند، باید کاهش یابد.

چربی ها در غذای گربه در سنین مختلف، سلامت پوست و مو را تضمین می کنند بین 20% تا 24% لازم است (این میزان برای گربه هایی که دارای اضافه وزن هستند؛ می تواند کاهش یابد) و فیبر که در عملکرد صحیح سیستم گوارشی نقش زیادی دارد بین 1.4% تا 3.5% لازم است البته گربه هایی دچار هربال هستند و گلوله های مو در معده و روده آنها ایجاد می شود به مقادیر بالاتری از فیبر نیاز دارند.

اهمیت ویتامین ها در تغذیه گربه

گربه برای داشتن زندگی سالم و با نشاط نیاز به تغذیه ای کامل دارد که در آن ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنش بطور کامل تامین شود، علاوه بر این ویتامین ها باعث می شوند او در زندگی اش کمتر دچار بیماری های مختلف شود و همچین طول عمر بیشتری داشته باشد. هر یک از ویتامین هایی که در تغذیه سنین مختلف گربه است، فواید خاص خود را دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • ویتامین E و C: در تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش ابتلا به بیماری ها موثر هستند.
 • ویتامین D و K: در افزایش جذب کلسیم و تقویت استخوان ها و ماهیچه های بدن گربه تاثیر زیادی دارد.
 • ویتامین A: در تقویت بینایی گربه موثر است.
 • ویتامین B: به تقویت قلب و شادابی پوست گربه کمک می کند.

آیا ویتامین های گربه می توانند خطرناک باشند؟

بله، ویتامین های محلول در چربی (A ،D ،E ،K) در صورت مصرف بیش از حد برای بدن گربه مضر است ولی ویتامین های محلول در آب (ویتامین C) مشکلی ندارند چون مقدار اضافی آن از بدن دفع می شود.

قبل از مصرف هرگونه مولتی ویتامین در غذای گربه در سنین مختلف حتما با دامپزشک مشورت کنید.

چه زمانی گربه به مولتی ویتامین نیاز دارد؟

شایع ترین علائم کمبود ویتامین در گربه ها موارد زیر است: 

 • بی اشتهایی و کاهش وزن
 • ریزش مو
 • بی حالی و خستگی

بی توجهی به هر یک از موارد بالا می تواند منجر به طیف وسیعی از بیماری ها در گربه شود. اگر فکر می کنید گربه تان این علائم را دارد، پس از مشورت با دامپزشک و معاینه گربه، می توانید از انواع مولتی ویتامین هایی که در بازار موجود است، در تغذیه سنین مختلف گربه استفاده کنید.

یکی از مولتی ویتامین های پر طرفدار که تقریبا تمام صاحبان پت با آن آشنایی دارند، مولتی ویتامین تاپ تن بیفار گربه است. مولتی ویتامین تاپ تن، ساخت کشور هلند است و دارای مجموعه ای کامل از انواع ویتامین های مورد نیاز که گربه در طول زندگی اش به آن نیاز دارد؛ می باشد.

قرص ویتامین تاپ تن گربه، از ریزش موی گربه بطور 100 درصدی جلوگیری می کند، با داشتن ال کارنیتین از عضلات بدن او حمایت می کند، به رشد طبیعی استخوان ها و دندان های گربه کمک می کند و پوست و موی سالم و شادابی برای گربه به ارمغان می آورد.

انتخاب طعم غذای گربه

وقتی از طعم های مختلف در غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید علاوه بر متنوع شدن غذا و افزایش اشتهای گربه، مواد غذایی ارزشمندی که در گوشت های مختلف است به بدن گربه می رسد. یکی از علت های بی اشتهایی گربه بو و رایحه غذای او است که عمدتا در طعم غذا تاثیر می گذارد به این دلیل که حس بویایی گربه ها قوی تر است و اشتهای آنها معمولا توسط بوی غذا برانگیخته می شود.

غذای خشک گربه با طعم های مرغ، ماهی، گوشت قرمز، گوشت پرندگان، خرگوش و.. تولید می شوند که با توجه با علاقه گربه تان می توانید تهیه کنید.

غذای گربه عقیم شده

قبل از عقیم سازی گربه ها انرژی زیادی صرف فعالیت های جنسی می کنند ولی بعد از عقیم شدن دیگر انرژی ای صرف این فعالیت ها نمی کنند؛ درحالی که انرژی گربه عقیم شده کاهش میابد، اشتهای او افزایش میابد و همین عامل باعث چاقی و اضافه وزن در آنها می شود، بنابراین غذای آنها باید میزان کالری (چربی و کربوهیدرات) کمتری داشته باشد.

تغذیه در حفظ سلامت گربه های عقیم شده نقش مهمی دارد. این گربه ها به دلیل تحرک کمتر، مستعد ابتلا به سنگ مثانه هستند؛ علت ایجاد این بیماری در گربه عقیم شده نداشتن تحرک و کم آب خوردن است که باعث می شود ادرار برای مدت طولانی در مثانه بماند و در نهایت منجر به بیماری شود.

برای جلوگیری از اضافه وزن و ایجاد سنگ مثانه در گربه عقیم شده، او را تشویق به خوردن آب کنید و سعی کنید از غذای خشک گربه عقیم شده برای غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید. برند هایی که محصولات باکیفیت برای گربه عقیم شده تولید کرده اند:

غذای گربه عقیم شده

غذای گربه باردار و شیرده

غذای گربه در سنین مختلف و مخصوصا باردار از اهمیت زیادی برخوردار است. این گربه ها نیازمند توجه و مراقبت بیشتری هستند تا بتوانند دوران بارداری خود که تقریبا 63-65 روز است را به خوبی بگذرانند و بعد از آن قادر به مراقبت و تغذیه بچه گربه خود باشند.

غذای گربه باردار با گربه بالغ چه تفاوتی دارد؟

گربه باردار و شیرده نیازمند پروتئین و چربی بیشتری است. پروتئین حیوانی باکیفیت برای بازیابی و تقویت ماهیچه های بدن گربه مادر ضروری است. چربی ها، برای آماده شدن گربه برای شیردهی و افزایش ذخایر چربی اهمیت بالایی دارند.

غذای گربه باردار و شیرده

غذای خشک از انرژی و کالری بالاتری نسبت به غذای مرطوب برخوردار است بنابراین سعی کنید از محصولات خشک در غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید البته اگر گاهی غذای مرطوب را همراه با غذای خشک به گربه بدهید حالت ایده آل در تغذیه او است.

برندهای زیادی غذای گربه برای سنین مختلف مخصوصا برای این دوران از زندگی گربه ها تولید کرده اند که می توانید آنها را تهیه کنید. همچنین می توانید از غذای خشک بچه گربه برای گربه باردار و شیرده استفاده کنید؛ به این دلیل که این محصولات پروتئین و چربی بالایی دارند و بدن گربه ای که تازه زایمان کرده است را بازیابی می کنند. برندهایی که غذای خشک برای گربه باردار و شیرده تولید کرده اند، شامل:

غذای گربه باردار

غذای گربه میانسال و پیر 

غذای گربه ها در پیری تفاوتی با غذای گربه های بالغ ندارد؛ ولی حساسیت آنها به کیفیت غذا نسبت به گربه های جوان بیشتر می شود. در صورت مراقبت ویژه از گربه های میانسال و پیر طول عمرشان تا 16 سالگی افزایش میابد و برای این مراقبت ویژه باید:

 • غذای باکیفیت با پروتئین بالا، چربی متوسط و کربوهیدرات پایین تهیه کنید. 
 • غذای مرطوب بیشتری در برنامه غذایی او قرار دهید.

گربه های میانسال (7 تا 11 سالگی) نیاز به انرژی کمتر و پروتئین بیشتری دارند به دلیل کاهش متابولیسم و فعالیت روزانه گربه، در حالیکه گربه های بالای 11 سال که پیر محصوب می شوند، هم به انرژی بیشتر و هم به پروتئین بیشتر نیاز دارند (به دلیل تحلیل رفتن عضلات گربه).

پیشنهاد ما این است که برای غذای گربه در سنین مختلف، غذای باکیفیت از برندهای معتبر با توجه به وزن گربه استفاده کنید. برندهای معتبری مثل:

غذای خشک گربه

امیدوارم مقاله غذای (گربه در سنین مختلف) براتون مفید باشه و با غذای مناسب برای سنین مختلف گربه آشنا شده باشید. گربه شما تو چه سنیه و چه غذایی بهش میدین؟

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: زهرا مژگانی

سلام، زهرا هستم یکی از اعضای تیم تام و جری. من دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی هستم و تخصص خوبی در شناخت مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی غذاها دارم و هر غذایی بعد از موجود شدن توسط من چک میشه تا از باکیفیت بودنش مطمئن بشم و بعد از اون روی سایت برای ارائه به شما بارگذاری میکنم. از طرفی یکی از علایقم رفتن به طبیعت و جاهای زیبای مختلفه و اهمیت زیادی برای حفظ زیست بوم و سلامت گونه های مختلف گیاهی و جانوری قائلم؛ به همیت دلیل علاقه و تخصصم رو با هم ترکیب کردم؛ یعنی: شناخت ترکیبات غذاها برای حفظ زندگی سالم حیوانات و حالا اون رو با نوشتن مقالات علمی مختلف در اختیار شما میذارم تا بتونین یک زندگی عالی برای پتتون فراهم کنین.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *