برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

راهنمای کامل غذای گربه در سنین مختلف

گربه‌ها برای حفظ سلامت جسمانی و رشد بهتر به تغذیه متعادلی از انواع مواد مغذی نیاز دارند، با توجه به متفاوت بودن رژیم غذایی گربه‌ها در سنین مختلف لازم است با آشنایی کامل از نیازها و شرایط زندگی آن‌ها غذاهای متنوعی از انواع غذاهای خشک، مرطوب و خانگی تهیه کرده و با در دسترس قرار دادن آب آشامیدنی به حفظ سلامت این حیوانات دوست داشتنی کمک کنید، از این رو در این مقاله پت شاپ آنلاین تام و جری قصد داریم تا اطلاعات جامعی در خصوص غذای بچه گربه، جدول غذای گربه بالغ، ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری و همچنین غذای درمانی گربه ارائه دهیم.

غذای بچه گربه

غذای بچه گربه ها اهمیت زیادی در سلامت و رشدشان دارد. آنها تا چهارهفتگی فقط باید از شیر مادر تغذیه شوند و این برایشان بهترین غذا است. درصورتی که مادر بچه گربه به هر دلیلی قادر به تغذیه او نبود می توانید از شیرخشک های مخصوص بچه گربه استفاده کنید، همچنین توصیه می‌شود برای آشنایی بیشتر در این زمینه مقاله راهنمای کامل غذای بچه گربه را مطالعه نمایید.

درک نیازهای تغذیه‌ای بچه گربه

همانطور که گفته شد، تغذیه مناسب برای رشد و سلامتی بچه گربه ها ضروری است. در ادامه به بررسی نیازهای تغذیه ای بچه گربه در سنین مختلف میپردازیم. با تغذیه مناسب، می توانید به رشد و سلامتی بچه گربه خود کمک کنید و از سال ها همراهی با این حیوانات دوست داشتنی لذت ببرید.

۰ تا ۴ هفته

در این سن، بچه گربه ها باید از شیر مادر تغذیه کنند. شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای بچه گربه ها در این سن است و تمام مواد مغذی مورد نیاز آنها را تامین می کند. اگر به هر دلیلی امکان تغذیه بچه گربه از شیر مادر وجود ندارد، باید از شیر خشک مخصوص بچه گربه استفاده کنید. در انتخاب شیر خشک به نژاد و برند شیر خشک دقت کنید.

۴ تا ۶ هفته

در این سن، بچه گربه ها می توانند شروع به خوردن غذای جامد کنند. غذای بچه گربه باید به طور خاص برای این سنین فرموله شده باشد و تمام مواد مغذی مورد نیاز آنها را تامین کند. می توانید غذای خشک یا غذای مرطوب مخصوص بچه گربه را به آنها بدهید.

همچنین مهم است بچه گربه شما یک رژیم غذایی متعادل و کامل داشته باشد که تمام مواد مغذی مورد نیاز او را تامین کند. شما می توانید این کار را با دادن غذای مخصوص بچه گربه به او انجام دهید. غذای مخصوص بچه گربه به طور خاص برای تامین نیازهای تغذیه ای بچه گربه ها در حال رشد فرموله شده است.

مواد مغذی مورد نیاز بچه گربه

برخی از منابع مهم مواد مغذی برای بچه گربه ها عبارتند از:

گوشت: گوشت منبع عالی پروتئین، چربی و ویتامین های B است.
ماهی: ماهی منبع عالی پروتئین، چربی و اسیدهای چرب امگا ۳ است.
تخم مرغ: تخم مرغ منبع عالی پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی است.
محصولات لبنی: محصولات لبنی منبع عالی پروتئین، کلسیم و ویتامین D است.
میوه ها و سبزیجات: میوه ها و سبزیجات منبع عالی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند.

شیر خشک بچه گربه چیست؟

شیر خشک بچه ها درست مانند شیر خشک نوزاد ما آدم ها، بافت پودری دارد و باید با توجه به وزن گربه (روی بسته بندی شیرخشک گربه جدول غذایی وجود دارد) میزان مناسبی شیر خشک را با آب ولرم مخلوط کنید و سپس به خوبی شیشه شیر را تکان دهید. شیر خشک را می توانید تا یک روز در یخچال نگهدارید و پس از آن باید دوباره آن را گرم کنید و توجه کنید که به هیچ عنوان از شیر سرد برای غذای گربه تازه متولد شده استفاده نکنید.

اگر از شیر خشک گربه استفاده نکنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بچه گربه ها برای وزن گیری و رشد مناسب نیاز به تغذیه خوب و کاملی دارند، از طرفی اگر می خواهید گربه تان در زمان بلوغ و سپس میانسالی کمتر دچار بیماری شود باید از همان زمان تولد ویتامین ها و سایر مواد معدنی مورد نیاز بدن او را تامین کنید، علاوه بر این بچه گربه کمبود کلسیم خواهد گرفت و ممکن است منجر به مرگ او شود. پس نسبت به تغذیه او نباید بی تفاوت باشید؛ در اینصورت گربه ای سالم، قوی و سرحال خواهید داشت.

برندهای مختلفی از جمله:

 • دکتر کلادرز (شیر خشک بچه گربه دکتر کلادرز، با توجه به میزان زیاد پروتئین و ویتامینی که دارد می تواند سلامتی جسمانی گربه ی شما را در آینده تضمین کند)
 • رویال کنین (داشتن انواع ویتامین ها، خوش طعم بودن و هضم آسان؛ سه مزیت شیر خشک بچه گربه رویال کنین است)
 • پرسا (این برند ایرانی سعی کرده است تا با فرمولاسیونی شبیه به شیر مادر؛ شیر خشک بچه گربه پرسا را به بازار عرضه کند)

شیر خشک مخصوص بچه گربه را تولید می کنند که در صورت نیاز، به راحتی می توانید از پت شاپ های سطح شهر تهیه کنید. این شیر خشک ها جایگزین مناسبی برای شیرمادر هستند و ویتامین ها و مواد معدنی بچه گربه را تامین می کنند و به رشد او کمک می کنند.

شیر بدون لاکتوز برای گربه های بالغ استفاده می شود و تنها در صورتی که نتوانستید شیر خشک تهیه کنید؛ از آن به مدت محدود برای غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید.

تا چه زمانی شیر خشک مصرف شود؟

شیر تا یک ماهگی بچه گربه، غذای اصلی است و بعد از یک ماهگی هم می توانید از شیر به عنوان میان وعده و مکمل غذایی برای گربه استفاده کنید. بعد از یک ماهگی باید بچه گربه را کم کم از شیر بگیرید و این تغییر برنامه غذایی باید با غذای خانگی (سینه مرغ آبپز، هویج آبپز و…) یا غذای مرطوب (سوپ، کنسرو و…) باشد.

فرآیند ازشیر گرفتن بچه گربه

اگر بچه گربه شما، مادر ندارد و خودتان او را تغذیه کرده اید باید خودتان هم او را از شیر بگیرید. در پنج هفتگی بچه گربه می توانید از غذای خانگی یا غذای مرطوب تجاری در کنار شیر استفاده کنید. به این صورت که اگر قبلا چهار وعده شیر به گربه میدادید در پنج هفنگی او کم کم یک وعده را به غذای مرطوب یا خانگی تغییر دهید و این روند را تا دو ماهگی او ادامه دهید تا جاییکه بچه گربه بتواند شیر را به عنوان وعده اصلی کنار بگذارد و فقط به عنوان میان وعده بخورد.

از غذای خانگی مثل سینه مرغ پخته شده (بدون هیچ ادویه ای باید پخته شود)، هویج آبپز و سبزیجات پخته شده در غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید. البته گربه ها هر چیزی را نمی توانند بخورند و لازم است مواد غذایی ممنوعه را بشناسید. 

در مقاله (راهنمای جامع درباره غذای انواع گربه) درمورد تغذیه سنین مختلف گربه و لیست مواد غذایی مفید و ممنوعه برای گربه صحبت کرده ایم.

از غذاهای مرطوب تجاری هم مثل انواع سوپ ها و کنسرو ها می توانید در این زمان استفاده کنید. بهتر است برای شروع از پوچ هایی استفاده کنید که آبکی هستند و تکه های کوچک در آب ژله دارند؛ این سوپ ها خیلی به رشد بچه گربه کمک می کنند و ویتامین ها و سایر مواد معدنی مورد نیاز آنها را بطور کامل تامین می کنند. برندهای پرطرفداری که پوچ گربه تولید می کنند شامل:

 • رویال کنین
 • فریسکیز
 • ویسکاس
 • لئوناردو

سوپ گربه

وقتی بچه گربه تان بزرگتر شد و به غذای مرطوب عادت کرد؛ می توانید از پوچ هایی که تکه های بزرگتر دارند و اصطلاحا به آن “چانکی” می گویند، در غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید و اینطور کم کم دندان های بچه گربه به جویدن عادت می کند. همچنین می توانید از کنسرو هایی مانند موارد زیر هم در برنامه غذایی او استفاده کنید:

 • کنسرو مادر اند بیبی رویال کنین: دارای بافت نرم و لطیف است که در افزایش اشتهای گربه تاثیر زیادی دارد.
 • کنسرو ریکاوری رویال کنین: مخصوص گربه هایی است که عمل جراحی مانند زایمان، عقیم کردن، جراحت و… داشته اند، استفاده کنید. این کنسرو حاوی مقادیر بالای انرژی و پروتئین است، بدن گربه را بازیابی می کند و روند بهبودی و سلامت او تسریع می بخشد.
 • کنسرو گورمت پورینا: با طعم ماهی، گوشت و مرغ تولید می شود و بافت کیک مانندی دارد.

می توانید از سوپ و کنسرو گربه، در غذای گربه در سنین مختلف (غذای بچه گربه سه ماهه، غذای بچه گربه شش ماهه و غذای بچه گربه یک ساله) برای تحریک اشتهای آنها استفاده کنید.

کنسرو گربه

پس از دو ماهگی، می توانید غذای خشک مخصوص بچه گربه را برای او تهیه کنید و مقداری غذای خشک روی غذای مرطوب او بریزید یا آن را با شیر مخلوط کنید تا نرم شود چراکه دندان های بچه گربه استحکام کافی را ندارند و کم کم با گذشت زمان درصد غذای خشک را نسبت به غذای مرطوب افزایش دهید.

 برند هایی مانند موارد زیر غذای خشک بچه گربه باکیفیت بالا تولید می کنند:

برای آشنایی بیشتر با غذای گربه در سنین مختلف می توانید مقاله (راهنمای خرید غذای خشک برای بچه گربه) را مطالعه کرده و برای رشد بهتر آن‌ها از محصولاتی که در ادامه به آن اشاره می‌شود؛ در وعده‌های غذایی حیوان خانگی‌تان استفاده نمایید.

 • غذای خشک کیتن رویال کنین: این محصول متناسب با فک و دهان بچه گربه‌ها بوده و حاوی انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌ باکیفیت، اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶ به رشد بهتر بچه گربه‌ها کمک می‌کند.
 • غذای خشک کیتن با طعم مرغ و برنج رفلکس:  این محصول با داشتن انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌های حیوانی و مواد معدنی به تقویت سیستم ایمنی و رشد بهتر بچه گربه‌ها کمک می‌کند. 
 • غذای خشک کیتن رفلکس پلاس با طعم مرغ : از محبوب‌ترین غذاهای بچه گربه که علاوه بر قابلیت هضم بالا و تامین مواد مغذی گربه‌های کیتن به رشد و نمو بهتر آن‌ها کمک می‌کند.

همچنین بچه گربه به دلیل خوردن شیر مادر به عطر و طعم غذای خشک عادت میکند و در دو ماهگی می توانید تعییر رژیم غذایی را با غذای مادر اند بیبی که به طعم آن تقریبا عادت دارد؛ شروع کنید.

غذای گربه بالغ

غذای گربه بالغ

غذای گربه های بالغ به شرایطشان مانند اینکه بیمار هستند یا نه؟ عقیم شده اند؟ یا گربه باردار است؟ و… بستگی دارد. در هر صورت می توانید از غذاهای تجاری یا غذای خانگی برای غذای گربه بالغ استفاده کنید فقط توجه داشته باشید که آنها به حداقل ۲۶% پروتئین نیاز دارند و اگر باردار باشند این میزان به ۳۰% افزایش پیدا می کند. مقادیر بالای پروتئین برای غذای گربه در سنین مختلف به دلیل تضمین سلامت گربه است.

کربوهیدراتی که گربه های بالغ نیاز دارند بطور میانگین ۳۵% است و این مقدار متعادل و استانداردی است، البته این مقدار برای گربه های مسن (به دلیل نداشتن تحرک کافی) و گربه های عقیم شده (به دلیل اینکه بخشی از انرژیشان صرف فعالیت های جنسی نمی شود) و گربه هایی که به دلایل مختلف مانند بیماری (تیروئید) چاق هستند، باید کاهش یابد.

چربی ها در غذای گربه در سنین مختلف، سلامت پوست و مو را تضمین می کنند بین ۲۰% تا ۲۴% لازم است (این میزان برای گربه هایی که دارای اضافه وزن هستند؛ می تواند کاهش یابد) و فیبر که در عملکرد صحیح سیستم گوارشی نقش زیادی دارد بین ۱.۴% تا ۳.۵% لازم است البته گربه هایی دچار هربال هستند و گلوله های مو در معده و روده آنها ایجاد می شود به مقادیر بالاتری از فیبر نیاز دارند که در ادامه به معرفی محبوب‌ترین غذای گربه‌های بالغ می‌پردازیم:

 • غذای خشک گربه پرشین ادالت رویال کنین : این محصول به طور تخصصی برای گربه‌های بالغ نژاد پرشین تهیه شده‌ و با توجه به تحرک کم گربه‌های پرشین، مصرف این ماده غذایی کم کالری مانع از بروز چاقی در آن‌ها می‌شود.
 • غذای خشک گربه مولتی کالر رفلکس : این محصول با کیفیت سوپر پرمیوم و فرمولاسیون تایید شده انجمن کنترل خوراک آمریکا AAFCO برای مصرف گربه‌های بالغ تمام نژادها عرضه شده ‌است و با دارا بودن انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌های حیوانی و اسیدهای چرب ضروری بدن گربه‌ها، باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش در آن‌ها می‌گردد.
 • غذای خشک گربه بالغ رفلکس پلاس با طعم مرغ : این محصول برای تغذیه گربه‌های بالغ تمام نژادها مناسب بوده و با بهره‌گیری از مواد طبیعی و ارگانیک، مشکلات گوارشی گربه‌ها را بهبود می‌بخشد.
 • غذای خشک گربه بالغ مونلو میکس : این محصول به طور ویژه برای حفظ سلامت گربه‌های بالغ تهیه شده و مصرف آن موجب تقویت سیستم ایمنی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش و حفظ سلامت پوست و مو می‌گردد.
 • غذای خشک گربه مینکاس میکس هپی کت : این محصول برای گربه‌های بالغ تمام نژادها عرضه شده‌ و حاوی پروتئین‌های حیوانی و گیاهی، ویتامین‌ها و اسید آمینه‌های ضروری بدن گربه‌ها می‌باشد.

جدول غذایی گربه بالغ

جدول غذایی گربه شامل مقادیر تقریبی از ترکیبات غذایی مختلف مانند پروتئین، چربی، کربوهیدرات، و ویتامین‌ها و مواد معدنی است، لازم به ذکر است که نیازهای تغذیه‌ای گربه‌ها براساس سن، جثه، وزن، میزان فعالیت و وضعیت سلامتی‌شان متفاوت بوده و توصیه می‌شود برای تعیین نیازهای غذایی پت‌ها در هر وعده با دامپزشک مشورت نمایید.

جدول غذایی گربه

 

میوه‌ها و سبزیجات مفید برای گربه‌ها

میوه سبزیجات مفید برای گربه

خوردن برخی از میوه‌ها و سبزیجات برای گربه‌ها بسیار مفید و لذت بخش بوده و لازم است با مشورت دامپزشک مقادیر متعادلی از آن را به عنوان یک میان وعده تشویقی مورد استفاده قرار دهید که در ادامه به بررسی میوه‌ها و سبزیجات سازگار با دستگاه گوارش گربه‌ها اشاره می‌کنیم:

 • ملون
 • خیار
 • هندوانه
 • موز
 • انبه
 • سیب
 • هویج
 • کلم بروکلی
 • زیتون
 • کدو
 • کرفس

اهمیت ویتامین ها در تغذیه گربه

گربه برای داشتن زندگی سالم و با نشاط نیاز به تغذیه ای کامل دارد که در آن ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنش بطور کامل تامین شود، علاوه بر این ویتامین ها باعث می شوند او در زندگی اش کمتر دچار بیماری های مختلف شود و همچین طول عمر بیشتری داشته باشد. هر یک از ویتامین هایی که در تغذیه سنین مختلف گربه است، فواید خاص خود را دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • ویتامین E و C: در تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش ابتلا به بیماری ها موثر هستند.
 • ویتامین D و K: در افزایش جذب کلسیم و تقویت استخوان ها و ماهیچه های بدن گربه تاثیر زیادی دارد.
 • ویتامین A: در تقویت بینایی گربه موثر است.
 • ویتامین B: به تقویت قلب و شادابی پوست گربه کمک می کند.

آیا ویتامین های گربه می توانند خطرناک باشند؟

بله، ویتامین های محلول در چربی (A ،D ،E ،K) در صورت مصرف بیش از حد برای بدن گربه مضر است ولی ویتامین های محلول در آب (ویتامین C) مشکلی ندارند چون مقدار اضافی آن از بدن دفع می شود.

قبل از مصرف هرگونه مولتی ویتامین در غذای گربه در سنین مختلف حتما با دامپزشک مشورت کنید.

چه زمانی گربه به مولتی ویتامین نیاز دارد؟

شایع ترین علائم کمبود ویتامین در گربه ها موارد زیر است: 

 • بی اشتهایی و کاهش وزن
 • ریزش مو
 • بی حالی و خستگی

بی توجهی به هر یک از موارد بالا می تواند منجر به طیف وسیعی از بیماری ها در گربه شود. اگر فکر می کنید گربه تان این علائم را دارد، پس از مشورت با دامپزشک و معاینه گربه، می توانید از انواع مولتی ویتامین هایی که در بازار موجود است، در تغذیه سنین مختلف گربه استفاده کنید.

یکی از مولتی ویتامین های پر طرفدار که تقریبا تمام صاحبان پت با آن آشنایی دارند، مولتی ویتامین تاپ تن بیفار گربه است. مولتی ویتامین تاپ تن، ساخت کشور هلند است و دارای مجموعه ای کامل از انواع ویتامین های مورد نیاز که گربه در طول زندگی اش به آن نیاز دارد؛ می باشد.

قرص ویتامین تاپ تن گربه، از ریزش موی گربه بطور ۱۰۰ درصدی جلوگیری می کند، با داشتن ال کارنیتین از عضلات بدن او حمایت می کند، به رشد طبیعی استخوان ها و دندان های گربه کمک می کند و پوست و موی سالم و شادابی برای گربه به ارمغان می آورد.

مولتی ویتامین بیفار

انتخاب طعم غذای گربه

وقتی از طعم های مختلف در غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید علاوه بر متنوع شدن غذا و افزایش اشتهای گربه، مواد غذایی ارزشمندی که در گوشت های مختلف است به بدن گربه می رسد. یکی از علت های بی اشتهایی گربه بو و رایحه غذای او است که عمدتا در طعم غذا تاثیر می گذارد به این دلیل که حس بویایی گربه ها قوی تر است و اشتهای آنها معمولا توسط بوی غذا برانگیخته می شود.

غذای گربهذای خشک گربه با طعم های مرغ، ماهی، گوشت قرمز، گوشت پرندگان، خرگوش و.. تولید می شوند که با توجه با علاقه گربه تان می توانید تهیه کنید.

غذاهای درمانی گربه

ممکن است گربه‌ها بر اثر عوامل ژنتیکی یا سبک زندگی‌‌‌شان با بیماری‌ها و مشکلات جسمی متعدد رو به رو شوند که اکثر این بیماری‌ها با مصرف غذای درمانی باکیفیت قابل درمان است. برند‌های فعال در زمینه مواد غذایی پت با شناخت مشکلاتی نظیر عقیم شدگی، سنگ کلیه و مثانه، سیستم گوارشی حساس و بد غذایی در گربه‌ها تلاش کردند تا از طریق رژیم غذایی سالم، بیماری این حیوانات دوست داشتنی را بهبود بخشند. 

غذای گربه عقیم شده

قبل از عقیم سازی گربه ها انرژی زیادی صرف فعالیت های جنسی می کنند ولی بعد از عقیم شدن دیگر انرژی ای صرف این فعالیت ها نمی کنند؛ درحالی که انرژی گربه عقیم شده کاهش میابد، اشتهای او افزایش میابد و همین عامل باعث چاقی و اضافه وزن در آنها می شود، بنابراین غذای آنها باید میزان کالری (چربی و کربوهیدرات) کمتری داشته باشد.

تغذیه در حفظ سلامت گربه های عقیم شده نقش مهمی دارد. این گربه ها به دلیل تحرک کمتر، مستعد ابتلا به سنگ مثانه هستند؛ علت ایجاد این بیماری در گربه عقیم شده نداشتن تحرک و کم آب خوردن است که باعث می شود ادرار برای مدت طولانی در مثانه بماند و در نهایت منجر به بیماری شود.

برای جلوگیری از اضافه وزن و ایجاد سنگ مثانه در گربه عقیم شده، او را تشویق به خوردن آب کنید و سعی کنید از غذای خشک گربه عقیم شده برای غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید. برند هایی که محصولات باکیفیت برای گربه عقیم شده تولید کرده اند:

غذای گربه عقیم شده

غذای گربه با مشکل کلیوی

معمولاً با افزایش سن و عدم تعادل رژیم غذایی، برخی از گربه‌ها دچار بیماری‌های کلیوی شده و در صورت عدم درمان ممکن است شرایط سختی را از نظر جسمانی تجربه کنند. اغلب گربه‌های مبتلا به بیماری کلیوی با علائمی نظیر بی‌اشتهایی، تکرر ادرار، ضعف و بی‌حالی، احساس درد در مجاری ادرار مواجه می‌شوند که در صورت مصرف غذاهای درمانی از برندهای معتبر تا حد زیادی بیماری‌شان بهبود پیدا می‌کند. موثرترین غذاهای درمانی برای بهبود مشکلات کلیوی گربه‌ها عبارت اند از:

 • غذای خشک گربه یورینری رویال کنین: این محصول به عنوان یک غذای درمانی برای بهبود مشکلات دستگاه ادراری گربه‌های بالغ تهیه شده و با تنظیم PH ادرار از بروز سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می‌کند.
 • غذای خشک گربه رنال رویال کنین : این محصول برای گربه‌های بالغ مبتلا به بیماری کلیوی تهیه شده و موجب بهبود عملکرد کلیه و مجاری ادراری در آن‌ها می‌شود.
 • غذای خشک گربه رنال اسپشیال رویال کنین: این محصول یک غذای مغذی برای تامین ویتامین، مواد معدنی و پروتئین مورد نیاز گربه‌های بالغ مبتلا به بیماری کلیوی بوده و از بروز سنگ کلیه و مثانه در آن‌ها جلوگیری می‌کند.
 • غذای خشک گربه رنال سلکت رویال کنین: این محصول با فسفر کاهش یافته و طعم بی‌نظیر اشتهای گربه‌های بالغ مبتلا به بیماری کلیوی را تحریک کرده و انرژی مورد نیاز بدنشان را تامین می‌کند.
 • غذای خشک گربه هپی کت مینکاس یورینری: این محصول به طور ویژه برای رفع مشکلات کلیوی و مجاری ادراری گربه‌ها تولید شده و با تنظیم ph ادرار مانع از ایجاد سنگ کلیه و مثانه در گربه‌های بالغ می‌گردد.

غذای درمانی گربه با مشکل گوارشی

بیماری‌ها و حساسیت‌های گوارشی در گربه‌ها بسیار شایع بوده و بر اثر عواملی مانند ژنتیک و سبک زندگی می‌تواند تشدید پیدا کند به همین جهت در ادامه قصد داریم در ادامه مقاله به معرفی بهترین غذاهای درمانی برای رفع مشکل گوارشی گربه‌ها بپردازیم:

غذای گربه باردار و شیرده

غذای گربه در سنین مختلف و مخصوصا باردار از اهمیت زیادی برخوردار است. این گربه ها نیازمند توجه و مراقبت بیشتری هستند تا بتوانند دوران بارداری خود که تقریبا ۶۳-۶۵ روز است را به خوبی بگذرانند و بعد از آن قادر به مراقبت و تغذیه بچه گربه خود باشند.

غذای گربه باردار با گربه بالغ چه تفاوتی دارد؟

گربه باردار و شیرده نیازمند پروتئین و چربی بیشتری است. پروتئین حیوانی باکیفیت برای بازیابی و تقویت ماهیچه های بدن گربه مادر ضروری است. چربی ها، برای آماده شدن گربه برای شیردهی و افزایش ذخایر چربی اهمیت بالایی دارند.

غذای گربه باردار و شیرده

غذای خشک از انرژی و کالری بالاتری نسبت به غذای مرطوب برخوردار است بنابراین سعی کنید از محصولات خشک در غذای گربه در سنین مختلف استفاده کنید البته اگر گاهی غذای مرطوب را همراه با غذای خشک به گربه بدهید حالت ایده آل در تغذیه او است.

برندهای زیادی غذای گربه برای سنین مختلف مخصوصا برای این دوران از زندگی گربه ها تولید کرده اند که می توانید آنها را تهیه کنید. همچنین می توانید از غذای خشک بچه گربه برای گربه باردار و شیرده استفاده کنید؛ به این دلیل که این محصولات پروتئین و چربی بالایی دارند و بدن گربه ای که تازه زایمان کرده است را بازیابی می کنند. برندهایی که غذای خشک برای گربه باردار و شیرده تولید کرده اند، شامل:

غذای گربه باردار

غذای گربه میانسال و پیر 

غذای گربه ها در پیری تفاوتی با غذای گربه های بالغ ندارد؛ ولی حساسیت آنها به کیفیت غذا نسبت به گربه های جوان بیشتر می شود. در صورت مراقبت ویژه از گربه های میانسال و پیر طول عمرشان تا ۱۶ سالگی افزایش میابد و برای این مراقبت ویژه باید:

 • غذای باکیفیت با پروتئین بالا، چربی متوسط و کربوهیدرات پایین تهیه کنید. 
 • غذای مرطوب بیشتری در برنامه غذایی او قرار دهید.

گربه های میانسال (۷ تا ۱۱ سالگی) نیاز به انرژی کمتر و پروتئین بیشتری دارند به دلیل کاهش متابولیسم و فعالیت روزانه گربه، در حالیکه گربه های بالای ۱۱ سال که پیر محصوب می شوند، هم به انرژی بیشتر و هم به پروتئین بیشتر نیاز دارند (به دلیل تحلیل رفتن عضلات گربه).

پیشنهاد ما این است که برای غذای گربه در سنین مختلف، غذای باکیفیت از برندهای معتبر با توجه به وزن گربه استفاده کنید. برندهای معتبری مثل:

غذای خشک گربه

امیدوارم مقاله غذای (گربه در سنین مختلف) براتون مفید باشه و با غذای مناسب برای سنین مختلف گربه آشنا شده باشید. گربه شما تو چه سنیه و چه غذایی بهش میدین؟

بچه گربه‌ها تا چند ماهگی باید از شیر مادر تغذیه کنند؟

گربه‌های تازه متولد شده تا یک ماهگی باید از شیر مادرشان تغذیه کنند و بعد از آن می‌توانند از غذاهای مرطوب مخصوص بچه گربه استفاده نمایند.

برند رویال کنین، رفلکس، جوسرا، هپی کت از شناخته‌ شده‌ترین برند در تولید مواد غذایی حیوانات و به خصوص بچه گربه‌ها می‌باشند.

بی‌حالی، بی اشتهایی، ریزش مو، کاهش وزن و خستگی از رایج‌ترین نشانه‌های کمبود ویتامین در پت‌هاست.

یک نظر در “راهنمای کامل غذای گربه در سنین مختلف

 1. کیانوش افقی گفت:

  باسلام و تشکر از اطلاعات خوبتون ,
  لطفا بگید مبقدار مصرف غذای گربه عقم بالغ تا ۷ سال رو میفرمایید ,
  باتشکر افقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *