دانستنی های گربه, نگهداری از گربه

راهنمای کامل غذای بچه گربه (چه غذایی به بچه گربه بدهیم؟)

غذای بچه گربه

تغذیه مناسب بچه گربه علی الخصوص تغذیه بچه گربه بی مادر، نقش مهمی در سلامت و رشد آنها دارد و شما به عنوان فردی که مسئولیت نگهداری از آن‌ها را بر عهده دارید؛ لازم است که برنامه غذایی متعادلی را برای وعده‌های غذایی حیوان خانگی‌تان در نظر بگیرید. با توجه به اهمیت رعایت اصول تغذیه گربه‌های کیتن در این مقاله از پت شاپ آنلاین تام و جری قصد داریم تا راهنمای کاملی از مواد مغذی مورد نیاز بچه گربه، تعداد و حجم وعده‌های غذایی، نحوه شیر دادن و بررسی غذای گربه در سنین مختلف در اختیار شما علاقه‌مندان قرار دهیم.

مواد مغذی مورد نیاز بچه گربه

مواد مغذی مورد نیاز بچه گربه

با توجه به اهمیت ترکیبات به کار رفته در غذای گربه کیتن، غذای مورد علاقه بچه گربه و لزوم تامین نیازهای تغذیه‌ای آن‌ها در سنین رشد غذای مناسب برای بچه گربه ها در این قسمت از مقاله برای آشنایی بیشتر به بررسی مواد مغذی مورد نیاز آن‌ها می‌پردازیم تا بتوانید لیست غذای بچه گربه داشته باشید و بتوانید انواع غذای بچه گربه آشنا شوید تا شما بتوانید انتخاب آگاهانه‌ای در این زمینه داشته‌باشید :

 1. پروتئین

پروتئین‌های حیوانی شامل ( انواع گوشت ماهی، مرغ، گوساله و مشتقات آن ) و پروتئین‌های گیاهی شامل ( مخمر، سویا و ذرت) در رشد بهتر بافت‌ها و اندام‌های بدن بچه گربه‌ها نقش موثری دارند.

 1. کربوهیدرات

قند و نشاسته موجود در انواع میوه‌ها و سبزیجات جزو منابع اصلی کربوهیدرات هستند و وجود ۵ الی ۱۰درصد از آن در غذای گربه‌های کیتن برای تامین انرژی مورد نیاز روزانه کافی است.

 1. چربی

وجود درصد کمی از چربی برای بهبود جذب ویتامین‌های محلول در چربی ( ویتامین‌های A، D،  Eو K ) ضروری است.

 1. مواد معدنی

وجود مواد معدنی شامل کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، آهن و روی از حیاتی‌ترین عناصر برای بهبود عملکرد مغز، قلب، ماهیچه و استحکام استخوانهای گربه‌های کیتن هستند و می‌تواند غذای مناسب بچه گربه ها باشد.

 1. ویتامین‌ها

یک رژیم غذایی متعادل برای بچه گربه‌ها می‌بایست شامل انواع ویتامین‌های گروه B، ویتامین A، ویتامین D، ویتامین K، ویتامین E باشد.

 1. آب

با توجه به اینکه ۷۰ درصد وزن بدن گربه‌ها از آب تشکیل شده و کمبود آن عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد؛ لازم است که در کنار مواد غذایی‌ آب کافی و تمیز در اختیارشان قرار دهید.شاید غذای خانگی برای بچه گربه نی زگزینه مناسبی باشد، اما باید حواستان با تامین مواد اولیه موردنیاز آنها باشد.

تعداد وعده غذایی بچه گربه

برای غذا دادن به بچه گربه‌ها بهتر است برنامه‌‌ی منظمی را دنبال کرده و در طول روز وعده‌های غذایی کوچک با فواصل زمانی کم را فراهم کنید. طبق نظر دامپزشکان توصیه می‌شود غذای بچه گربه بدون مادر و  غذای بچه گربه نوزاد از شیرخشک استفاده کند و برای بچه گربه خود تا سن شش ماهگی ۴ تا ۶ بار در روز غذا داده و پس از آن، می‌توانید به تدریج تعداد وعده های غذایی را به ۳ بار در روز کاهش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید راهنمای غذای گربه را مطالعه نمایید.

مقدار غذای بچه گربه در طول روز

غذای بچه گربه

علاوه بر تعداد دفعات وعده‌های غذایی، میزان غذای بچه گربه در روز نیز اهمیت بسیاری دارد، به همین دلیل بهتر است با دامپزشک برای تعیین مقدار غذای مناسب برای بچه گربه‌تان مشورت کنید. آنها عواملی مانند سن، وزن و سطح فعالیت بچه گربه را در نظر گرفته و براساس مقدار غذای مورد نیاز در هر وعده را تعیین می‌کنند. در حالت استاندارد برای میزان تغذیه بچه گربه‌ها در طول روز توصیه می‌شود:

وزن گربه تا ۱.۵ کیلوگرم: ۲۰ گرم غذای خشک + نصف بسته غذای مرطوب

وزن گربه تا ۲.۵ کیلوگرم: ۲۰ گرم غذای خشک + ۲ بسته غذای مرطوب

وزن گربه تا ۴.۵ کیلوگرم: ۳۰ گرم غذای خشک + ۲ بسته غذای مرطوب

لازم به ذکر است که شما به عنوان شخصی که سرپرستی بچه گربه‌ها را بر عهده دارید وزن آن‌ها را کنترل کرده و اگر متوجه افزایش وزن بچه گربه شدید؛اندازه غذا را کاهش دهید و از طرف دیگر، اگر بچه گربه‌تان به اندازه کافی وزن اضافه نمی‎کند؛ بهتر است با مشورت دامپزشک حجم غذا را افزایش دهید. همچنین مقدار غذای بچه گربه دو ماهه با مقدار غذای بچه گربه یک ماه تفاوتی ندارد و بیشتر وزن مهم است. 

مقدار غذای بچه گربه بر اساس سن

زمانی که بچه‌گربه‌ها کوچک هستند، بهترین زمان معرفی انواع مختلف غذا به آن‌ها است. این کار موجب می‌شود تا گربه‌ها عادات غذایی بدی نداشته باشند و در سن بلوغ از غذایی بدشان نیاید. در طول چند ماه اول تولد، بهتر است انواع مختلف بافت غذا را به بچه‌گربه خود بخورانید. مقدار غذایی که باید به بچه‌گربه‌ها بدهید در جدول زیر گنجانده شده است:

سن بچه‌گربه

نوع غذا

مقدار غذا

وعده‌های غذایی

گربه یک روزه

شیر مادر یا شیر خشک مخصوص بچه‌گربه

بر اساس تقاضا (هر ۲ تا ۳ ساعت)

۲۴/۷

۱ تا ۴ هفته

شیر مادر یا شیر خشک مخصوص بچه‌گربه

بر اساس تقاضا (هر ۲ تا ۳ ساعت)

۲۴/۷

۴ تا ۶ هفته

غذای خشک مخصوص بچه‌گربه + شیر مادر یا شیر خشک

۱/۴ تا ۱/۲ فنجان

۴ تا ۶ وعده

۶ تا ۸ هفته

غذای خشک مخصوص بچه‌گربه

۱/۲ تا ۳/۴ فنجان

۴ وعده

۸ تا ۱۲ هفته

غذای خشک مخصوص بچه‌گربه

۳/۴ تا ۱ فنجان

۴ وعده

۱۲ تا ۱۶ هفته

غذای خشک مخصوص بچه‌گربه

۱ تا ۱ ۱/۴ فنجان

۴ وعده

۱۶ تا ۲۰ هفته

غذای خشک مخصوص بچه‌گربه

۱ ۱/۴ تا ۱ ۱/۲ فنجان

۴ وعده

 

استفاده از شیر خشک برای بچه گربه‌ها

اگر بچه گربه تازه متولد شده‌ای دارید که از مادرش جدا شده یا مادرش قادر به شیر دادن نیست؛ باید وارد عمل شده و به آنها شیر خشک بدهید. هنگام تغذیه با شیر خشک، بهتر است از یک سرنگ استریل یا شیشه شیر مخصوص استفاده کنید و سپس بچه گربه را در یک موقعیت راحت، در آغوش خود یا روی یک سطح نرم به حالت خوابیده روی شکم نگه دارید و به آرامی نوک شیشه شیر و یا سرنگ را در دهان بچه گربه قرار دهید.

غذای گربه در سنین مختلف

غذای گربه

با بزرگ شدن سن و جثه، نیازهای تغذیه‌ای بچه گربه‌ها نیز تغییر می‌کند و لازم است که شما با در نظر گرفتن یک رژیم غذایی متعادل به رشد بهتر آن‌ها کمک کنید. در ادامه با بررسی مراحل مختلف زندگی یک بچه گربه و نیازهای غذایی آنها ( راهنمای کامل غذای گربه در سنین مختلف )، شما را در نگهداری بهتر از این حیوانات دوست داشتنی راهنمایی می‌کنیم.

 1. تولد تا سه هفتگی: در این مرحله، بچه گربه‌ها برای تغذیه تنها به شیر مادر خود متکی هستند و در صورتی که به شیر مادر دسترسی نداشته باشند؛ بهتر است با مشورت دامپزشک از شیر خشک گربه کیتن استفاده نمایید.
 2. سه تا چهار هفتگی: در این مرحله، بچه گربه‌ها در کنار شیر مادر یا شیر خشک، با غذاهای مرطوب بچه گربه آشنا می‌شوند.
 3. چهار تا شش هفتگی: در این مرحله به تدریج مقدار شیر یا شیر خشک را کاهش داده و مقدار غذای مرطوب مانند سوپ گربه کیتن رویال کنین را افزایش دهید، همچنین می‌توانید غذای خشک را با کمی آب خیس کرده و در اختیار بچه گربه‌تان قرار دهید.
 4. شش تا دوازده هفتگی: در این مرحله، باید کم کم بچه گربه‌تان را از شیر گرفته شده و رژیم متعادل از ترکیب غذاهای خشک و مرطوب را برایشان فراهم کنید تا تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو آنها را تامین کند.
 5. سه تا شش ماهگی: در این مرحله، بچه گربه‌ها به سرعت در حال رشد بوده و به یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی نیاز دارند و بهتر است وزن آنها را کنترل کرده و از میزان استاندارد کالری دریافتی بدنشان اطمینان حاصل کنید.
 6. بالای شش ماهگی: وقتی بچه گربه‌تان به سن شش ماهگی رسید؛ می‌توانید به تدریج آن‌ها را به غذای گربه بالغ عادت دهید و از داد غذای بچه گربه برای گربه بالغ و بلاعکس خود داری کنید.

غذای خانگی برای بچه گربه

ممکن است برخی از صاحبان گربه‌های تازه متولد شده به دلایل متعدد تمایلی به استفاده از شیر خشک‌های تجاری برای حیوان خانگی‌شان نداشته‌باشند، که در این صورت لازم است یادآور شویم که استفاده از غذاهای خانگی، با دستگاه گوارش بچه گربه‌ها سازگار نبوده و مواد مغذی مورد نیاز بدنشان را تامین نمی‌کند، همچنین مصرف برخی از مواد غذایی خانگی برای گربه‌ها مضر بوده و می‌تواند باعث مسمومیت و حتی مرگ آن‌ها شود، در ادامه به مهم‌ترین مواد مضر خانگی برای گربه‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شیر گاو
 • ماست و پنیر حاوی لاکتوز
 • گوشت خام
 • تخم مرغ خام
 • جگر
 • انگور و کشمش
 • سیر و پیاز
 • نوشیدنی‌های کافئین دار
 • الکل

نکات تغذیه‌ای بچه گربه‌ها

نکات مهم خرید غذای گربه

غذای بچه گربه تازه متولد شده و رعایت رژیم اصولی جهت رشد بهتر و حفظ سلامت آن‌ها باید به نکاتی که در ادامه اشاره می‌شود؛ توجه ویژه‌ای داشته‌باشید:

 • تامین تمام مواد مغذی : یک غذای باکیفیت که تمام مواد مغذی لازم برای رشد و نمو بچه گربه‌تان را فراهم می‌کند؛ انتخاب کنید، بهتر است به دنبال محصولی باشید که به برای گربه‌های کیتن فرموله شده و مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط سازمانهای معتبر غذای حیوانات خانگی باشد.
 • اجتناب از تغذیه بیش از حد : تغذیه بیش از حد می‎تواند منجر به چاقی و دیابت و مشکلات گوارشی در بچه گربه‌ها شود.
 • هیدراته بودن بدن: همیشه به بچه گربه خود آب تازه و تمیز بدهید، زیرا آن‌ها احساس تشنگی کمتری دارند و ممکن است دچار کم آبی بدن شوند.
 • اجتناب از غذاهای انسانی : اکثر غذاهای انسانی برای بچه گربه‌ها مضر بوده و مواد مغذی مورد نیاز آنها را تامین نمی‌کند.
 • مشورت با دامپزشک : دامپزشک می‌تواند بر اساس نیازهای خاص بچه گربه‌تان رژیم غذایی ارائه دهد و بر و رشد آنها نظارت داشته باشد.

جمع‌بندی

یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برای حفظ سلامت و تامین نیازهای اساسی بچه گربه‌ها ضروری است، به همین دلیل لازم است با پیروی از برنامه غذایی اصولی و منظم و همچنین مشورت با دامپزشک به رشد بهتر این حیوانات دوست داشتنی کمک کنید.

 

مهم‌ترین مواد مغذی برای رشد بهتر بچه گربه‌ها چیست؟

مواد حاوی پروتئین باکیفیت، ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری، چربی و کربوهیدرات کم و آب کافی نقش موثری در رشد بچه گربه‌ها دارند.

در حالت استاندارد توصیه می‌شود ۲۰ گرم غذای خشک را به همراه ۲ بسته غذای مرطوب ترکیب کرده و در وعده‌های غذایی روزانه استفاده نمایید.

نه‌خیر، شیر گاو حاوی لاکتوز بوده و مصرف آن می‌تواند باعث بروز مشکلات گوارشی شود.

author-avatar

درباره کارشناس تولید محتوا تام و جری: نگین ملکی

نگین ملکی هستم ،در رشته IT مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کردم و در حال حاضر به عنوان کارشناس سئو و تولید محتوا با پت شاپ تام و جری همکاری دارم و سعی می‌کنم با ارائه اطلاعات کاربردی و به روز شما را با دنیای حیوانات بیشتر آشنا کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *