برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

غذای گربه‌‍‌‌‌‌‌‌های خیابانی | طرز تهیه غذای گربه خیابانی ارزان

همه چیز درباره گربه خیابانی

گربه‌های خیابانی، موجودات مظلوم و دوست‌داشتنی، که در هر گوشه‌ای از شهرمان به چشم می‌آیند. گاه در جستجوی غذا سرگردانند و گاه در سرمای زمستان به دنبال پناهگاهی گرم. گربه های خیابانی مانند دیگر حیوانات نیاز به مراقبت و حمایت دارند. یکی از مهم ترین نیازهای گربه های خیابانی، تغذیه مناسب است. غذای مناسب برای گربه های خیابانی باید حاوی مواد مغذی ضروری برای رشد و سلامت آنها باشد. بچه گربه های خیابانی به ویژه نیاز به تغذیه مناسب دارند. آنها باید غذاهایی را دریافت کنند که حاوی پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد و نمو آنها باشد. بچه گربه های خیابانی به ویژه نیاز به تغذیه مناسب دارند. آنها باید غذاهایی را دریافت کنند که حاوی پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد و نمو آنها باشد. گربه های خیابانی بالغ نیز نیاز به تغذیه مناسب دارند. آنها باید غذاهایی را دریافت کنند که حاوی پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ سلامتی آنها باشد.

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، یعنی قلب پاکی دارید، با حیوانات مهربانید و احتمالا وقتی به گربه ای ولگرد، جلوی در خانه تان بر می خورید، به فکر سیر کردن شکمش می افتید. ممکن است فکر کنید تهیه غذای گربه خیابانی راحت است و حتما چیزی در یخچال تان برای شان پیدا می شود؛ اما صبر کنید!

نیت شما مثبت و زیباست؛ اما غذا دادن به گربه های خیابانی روش و دستور العمل هایی دارد که مهم است آن ها را بدانید؛ تا نا خواسته گربه ای را به کشتن ندهید! می دانم کار شما دلسوزانه است؛ اما در واقع در چرخه زندگی آن ها تغییر ایجاد می کند و چه بهتر که با آگاهی و فرهنگ درست انجام شود تا به محیط و زندگی گربه ها آسیبی نرساند. در ادامه این نوشته پت شاپ تام و جری ما همه چیز را درباره سیر کردن گربه های ولگرد به شما می گوییم و مناسب ترین غذا های گربه خیابانی را معرفی می کنیم.

غذای گربه خیابانی چیست؟

شاید پاسخ دادن به سوال ” غذای گربه خیابانی چیست؟ ”  آسان بنظر برسد؛ اما دستکاری نادرست در چرخه زندگی حیوانات خیابانی باعث صدمه زدن به آن ها و محیط شهر می شود.

مردم امروزه بیشتر به زندگی موجودات و گربه های ولگرد اهمیت می دهند؛ اما گاهی نادانسته و بر اثر فرهنگ سازی کم درباره این موضوع افراطی عمل می کنند. شاید حالا از خودتان بپرسید:« آیا این همه مقدمه چینی درباره غذای گربه های خیابانی لازم است؟ » باید بگویم بله نکات زیادی درباره خرید غذای خشک گربه خیابانی حتی اگر خارج از خانه زندگی کند، وجود دارد! حالا بهتر است برویم سراغ اصل مطلب.

برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر می توانید مقاله راهنمای جامع درباره غذای انواع گربه را بخوانید.

بایدها و نبایدهای غذای گربه خیابانی

حال که شما تصمیم دارید یک یا چند گربه خیابانی را سیر کنید خوب است بدانید که چه غذایی برای آنها و شرایط زندگی در خیابان مضر و چه غذایی برای آنها مناسب و مفید است. همچنین به نکاتی درمورد مقدار غذای گربه خیابانی میپردایم.

غذاهای مفید

گوشت: گوشت مرغ، ماهی، جگر و دل مرغ و گاو از جمله غذاهای مورد علاقه گربه‌ها هستند. می‌توانید از گوشت‌های خام یا پخته شده استفاده کنید. البته بخاطر داشته باشید مصرف بیش از حد جگر مرغ باعث بیماری گوارشی در گربه ها میشود.
تخم مرغ: تخم مرغ آب‌پز سرشار از پروتئین است که برای رشد گربه‌ها به خصوص در سن کودکی بسیار مفید است.
کنسرو ماهی یا غذای مرطوب: کنسرو ماهی بدون نمک و روغن می‌تواند به عنوان یک وعده غذایی مقوی برای گربه‌ها استفاده شود.
غذای خشک گربه: غذای خشک گربه باکیفیت، غذای کاملی است که تمام نیازهای تغذیه‌ای گربه را برآورده می‌کند. در ادامه به معرفی غذای خشک و ازان برای گربه های خیابانی میپردازیم با ما همراه باشید. 🙂

غذاهای مضر

استخوان: استخوان‌های تیز و کوچک می‌تواند باعث آسیب به دهان و گلو گربه شود. بخاطر داشته باشید که گربه ها قادر به خارج سازی استخوان های ریز در گوشت ماهی نیستند و باید به آنها در این کار کمک کنید.
شیر: سیستم گوارشی گربه‌ها قادر به هضم لاکتوز موجود در شیر نیست و مصرف شیر می‌تواند باعث مشکلات گوارشی در آن‌ها شود.
غذاهای تند و شور: مصرف غذاهای تند و شور برای گربه‌ها مضر است و می‌توانند باعث مشکلات سلامتی در آن‌ها شوند.
کافئین و شکلات: کافئین و شکلات برای گربه‌ها سمی است و مصرف آن‌ها می‌تواند منجر به مرگ شود. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

مهم ترین نکات درباره غذا دادن به یک گربه خیابانی

آسیب رساندن به شهر ممنوع!

خیلی از مردم ( قطعا شما نه D: ) برای تغذیه گربه خیابانی گوشت خام، که البته بدترین انتخاب ممکن است، در نظر می گیرند و بدون استفاده از ظرف یا پلاستیک، مواد غذایی را رها می کنند و می روند. این عمل باعث بیشتر شدن زحمت کسانی می شود؛ که تمیز کردن شهر را به عهده دارند.

البته ممکن است آن دسته از گربه های ولگرد که دنده های شان قابل دیدن است و از مردم می ترسند، از غذای داخل ظرف استقبال نکنند و ناامید تان کنند؛ به همین خاطر روزنامه نیز می تواند جایگزین خوبی برای ظرف باشد.

بعد از اینکه گربه گرسنه شما سیر و غذا تمام شد؛ مطمئن شوید که به خوبی سطح خیابان را برای جلوگیری از جمع شدن حشرات تمیز کردید. این کار ویژگی مثبت دیگری هم دارد و آن هم این است که گربه ولگرد می آموزد غذا بعد از مدتی که تمام شده، باید جمع آوری شود و نباید انتطار این را داشته باشد که برود، بازی کند و غذا همان جا منتظر او باشد.

نه به عادتی کردن یک گربه ولگرد!

بله، گربه هایی که در کوچه و خیابان زندگی می کنند، نباید عادتی شوند! آن ها باید با توجه به طبیعت شان شکارچی باشند و خود شان دنبال غذا بروند. عادت دادن یک گربه به اینکه هر روز جلوی در خانه تان منتظر غذای خشک گربه یا خانگی باشد؛ باعث می شود که دیگر نتواند موش ها، پرندگان، مارمولک ها و هر حیوان کوچک دیگری را که می توانند پیدا کنند، بخورد.

و اگر روزی شما به هر دلیلی در جای مقرر نباشید و از آن محله اسباب کشی کنید؛ فاجعه رخ می دهد! مخصوصا اگر غذای گربه خیابانی، خشک باشد؛ ممکن است دیگر نتواند به چیز های دیگر لب بزند و حتی از گرسنگی بمیرد.

حالا چاره چیست؟ پیشنهاد می کنیم کمی غذا ( ترجیحا خشک به همراه مقدار زیادی آب ) در ظرف، پلاستیک یا روزنامه با خود حمل کنید و به گربه های مختلفی که در طول روز می بینید، بدهید. از مزایای غذا دادن به گربه های خیابانی هم می توان به این ۳ مورد زیر اشاره کرد:

 • کلی دوست پشمالو جدید پیدا می کنید!
 • گربه های ولگرد یاد می گیرند؛ که با مردم دوستانه تر رفتار کنند.
 • آن ها به لمس شدن و دست انسان ها عادت می کنند و از همین طریق گرفتن شان برای عقیم سازی یا درمان پزشکی راحت تر می شود.

رعایت این نکته هم ضروری است!

چیزی که می خواهم بگویم برای خودم هم ناراحت کننده است؛ اما حقیقت دارد! بعضی از مردم گربه ها را دوست ندارند. حتی گاهی این بی علاقگی به همین جا ختم نمی شود و به خشونت نسبت به این موجودات بی آزار کشیده می شود. ما توصیه می کنیم تغذیه گربه خیابانی را خارج از محل مسکونی خود انجام دهید؛ تا مشکلی ایجاد نشود.

همچنین اگر هنگام غذا رسانی چندین گربه با عشق و علاقه دور تان را گرفتند؛ سعی کنید عادلانه و جدا جدا به هر کدام شان غذا دهید، تا درگیری و دعوا حتی آن جا هم رخ ندهد!

طرز تهیه ۳ غذای ساده برای گربه‌های خیابانی

خوراک مرغ و برنج: مقداری مرغ را به همراه کمی آب بپزید. پس از پخت، مرغ را ریش ریش کنید و با برنج پخته شده مخلوط کنید. می‌توانید به این مخلوط کمی هویج یا سیب زمینی پخته شده نیز اضافه کنید.
خوراک جگر: جگر مرغ یا گاو را به همراه کمی آب بپزید. پس از پخت، جگر را له کنید و به گربه بدهید.

خوراک تخم مرغ: تخم مرغ را آب‌پز کنید و به گربه بدهید.

فرق غذای گربه خانگی با گربه خیابانی

غذای گربه خیابانی فرق چندانی با غذای گربه خانگی ندارد؛ گربه ها موجوداتی گوشت خوار هستند و وعده های غذایی شان عمدتا باید سرشار از پروتئین باشد. بنابراین توصیه می شود اگر گربه خانگی دارید؛ از همان غذا همراه مقدار زیادی آب شیرین، برای تغذیه گربه خیابانی استفاده کنید. در غیر این صورت تا آخر مقاله با ما باشید؛ چراکه تام و جری یک راه آسان برای تهیه بهترین غذا برای گربه خیابانی به شما پیشنهاد خواهد کرد.

اگر قصد تهیه محصولات خشک یا سوپ و کنسرو گربه برای غذای گربه خیابانی را دارید؛ باید هوشمندانه عمل کنید. باور کنید دادن غذا های بی کیفیت و ارزان موجود در بازار نه تنها برای گربه ها سودی ندارد؛ بلکه ضرر هم می رساند و باعث بوجود آمدن انواع بیماری های گوارشی، کلیوی و قلبی می شود. حالا نوبت آن رسیده تا با چند غذای ارزان برای گربه خیابانی با کیفیت بالا آشنا شویم:

غذای بچه گربه خیابانی باید تا ۲/۵ ماهگی شیر مادر یا شیر خشک باشد. برخلاف تصور عموم شیر و لبنیات معمولی دام ها برای تمامی گربه ها به شدت سنگین و خطرناک است و نباید آن ها را برای تغذیه استفاده کنید. بعد از ۳ ماهگی، غذای بچه گربه خیابانی می تواند خشک و یا مرطوب و خانگی باشد.

دانه های غذای بچه گربه باید ریز و کوچک باشد تا به راحتی جویده شود. برند خارجی و محبوب رویال کنین غذا هایی با کیفیت بالا با توجه به سن، شرایط و میزان انرژی مورد نیاز تولید کرده است.  غذا هایی که اینجا معرفی شده از برند های خارجی جزو بهترین های بازار هستند و حتی برای گربه خانگی نیز انتخابی بی نظیر هستند؛ به همین دلیل نیز در معرفی محصولات ما کیفیت را بر کمیت ترجیح دادیم. شما بسته به شرایط و صلاح خود تان می توانید غذا هایی با قیمت مناسب تر تهیه کنید. ( که ما پایین تر آن ها را کامل معرفی کردیم. )  

غذای خشک گربه مادر اند بیبی رویال کنین

غذای خشک گربه مادر اند بیبی رویال کنین مناسب بچه گربه و هم مادر است. برای نرم تر شدن این غذای بینظیر می توانید آن را با آب گرم مخلوط کنید. اگر در شرایطی قرار گرفتید که بچه گربه ولگرد سن کمی داشت و شیر خشک یا مادر در دسترس نبود؛ دادن غذای خشک مانعی ندارد و فقط باید دانه های کوچکی داشته باشد تا قابل جویدن باشد.

غذای بچه گربه رفلکس

غذای خشک بچه گربه رفلکس باطعم مرغ از برند ترکیه ای رفلکس هم می تواند به علت هزینه کم و امکان خرید به صورت کیلویی انتخاب مناسبی برای تغذیه بچه گربه ولگرد باشد.

غذای خشک رفلکس مولتی کالر

غذای خشک گربه رفلکس مدل مولتی کالر با داشتن دانه های رنگی و کیفیت بالا مخصوص گربه های بالغ تولید شده است و امکان خرید به صورت کیلویی را دارد.

غذای خشک گربه میتو و میچو

غذای خشک گربه میتو با طعم مرغ و غذای خشک گربه میچو طعم مرغ همچون برند ترک رفلکس نسبت به کیفیت شان هزینه پایینی دارند و برای تمامی گربه های بالغ لذیذ و زود هضم اند.

قبل از اینکه معرفی غذا های قابل استفاده در خانه را برای تغذیه یک گربه ولگرد را شروع کنیم؛ بهتر است راه نزدیک شدن به این گربه ها و بخصوص آن هایی که اصلا به حضور انسان ها اطراف شان عادت ندارند را توضیح دهیم. قبل از اینکه با غذا به گربه نزدیک شوید؛ ابتدا سعی کنید ببینید که گربه کجا استراحت می کند و راحت اگر بنظر می رسد.

کاسه غذا را روی زمین قرار دهید و دور شوید؛ تا گربه به اندازه کافی احساس راحتی کند. همچنین سعی کنید به آن ها خیره نشوید و برای نزدیک شدن و نوازش شان عجله نکنید؛ زیرا بسیاری از گربه های خیابانی خجالتی و محتاط هستند و مدتی زمان می برد تا به حضور و یا حتی لمس شما عادت کنند.

تهیه غذای ارزان برای گربه خیابانی

طرز تهیه غذای گربه خیابانی در خانه چندان کار سختی نیست. ما به شما لیست مطمئن و سالم مواد غذایی که می توانید برای غذای گربه های خیابانی استفاده کنید، جمع آوری کردیم:

 • مرغ، گوشت، ماهی، جگر پخته شده و بدون استخوان

( گردن مرغ هیچ سودی برای گربه ندارد و استخوان های ریز آن سبب آسیب دیدن گلوی گربه می شود. همچنین هضم جگر بسیار سخت است و تغذیه با این غذا هر ۲ هفته یکبار ممکن است. )

 • سیب زمینی شیرین و هویج پخته شده و همچنین موز، سیب، پرتقال، طالبی، هندوانه 
 • برنج و تخم مرغ پخته به همراه گوشت

( خام خواری برای حیوانات به دلیل وجود باکتری های خطرناک ممنوع است و سلامت گربه را به شدت به خطر می اندازد. درست که گربه های ولگرد در طبیعت خام خواری می کنند؛ اما آن ها تمام بدن موجودات کوچکی را که شکار می کنند، می خورند و اغلب به گوشت خالص دسترسی ندارند. )

 • تن ماهی

( مصرف زیاد تن ماهی باعث کشته شدن گربه ها می شود و باید مقدار متعادلی از آن را برای غذای گربه خیابانی استفاده کنید.

غذای خشک گربه اروماتیش سلبن مفید رویال فید

برای خرید غذای ارزان برای گربه های خیابان، پت شاپ تام و جری بهترین گزینه است. برند های ایرانی زیادی وجود دارند؛ که غذا های خشک مخصوص گربه ها تولید می کنند. در بین آن ها می توان از سلبن، رویال فید، آروماتیش و مفید نام برد. شاید مقایسه قیمت غذا های ایرانی با خارجی کمی برای تان شوکه کننده باشد؛ اما ناگفته نماند که از لحاظ کیفیت با برند های خارجی قابل مقایسه نیستند. با این حال شاید برای غذارسانی به گربه های ولگرد بتوانند گزینه هایی به صرفه تر و مناسبی باشند.

چه چیز هایی به عنوان غذا گربه خیابانی سمی است؟

شکلات و کافئین، استفاده بیش از اندازه تن ماهی، هر گونه ادویه و نمک، انگور، کشمش، پیاز، سیر، آجیل، خمیر نان، الکل، زایلیتول ( یک شیرین کننده مصنوعی که در آدامس ها و آب نبات های بدون قند یافت می شود )، شیر و لبنیات همگی به عنوان غذا گربه خیابانی سمی و خطرناک هستند و سلامتی گربه ها را به خطر می اندازد.

تصور دیگری که بسیار در بین مردم رایج است؛ استفاده از غذای سگ به عنوان غذا گربه خیابانی است! غذا های سگ مخصوص خود سگ ها فرموله شده اند و مقادیر بسیار متفاوتی از اسیدهای آمینه، چرب و پروتئین ها، ویتامین ها را در خود دارند.

کمپین غذارسانی گربه های ولگرد با تام و جری

غذا دادن گربه خیابانی ولگرد

با توجه به همه چیز هایی که گفته شد، تام و جری یک کمپین بزرگ با اسم #مهربونی_قشنگه درست کرده که کار پیدا کردن غذای گربه خیابانی را برای تان آسان می کند. در صفحه غذای حمایتی گربه شما به راحتی می توانید یک غذای خشک با کیفیت را در مقدار دلخواه تهیه کنید.

ناگفته نماند که این کمپین فقط در راستای فرهنگ سازی غذا دادن به گربه های خیابانی، بدون هیچ سودی ایجاد شده است. همچنین پس از تهیه غذای خشک حمایتی، می توانید از غذا دادن به گربه های ولگرد فیلم تهیه کنید و با تگ کردن صفحه اینستاگرام ما و استفاده از هشتگ، در کنار هم در این عمل خیر و خیلی قشنگ سهیم شویم.

امیدوارم مقاله همه چیز درباره غذای گربه خیابانی مفید بوده باشه و تونسته باشیم درباره غذای گربه خیابانی، اطلاعاتی جامع رو بهت داده باشیم. تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به سوالاتت پاسخ بده و کمکت کنه. هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون بگو که تا حالا به چند تا گربه ولگرد غذا دادی و چه خاطراتی در مواجه شدن باهاشون داری؟

آیا غذارسانی کار درستی است؟

هم بله هم خیر! سعی کنید غذارسانی را در مناطق برای گربه های بی سرپرست متفاوت انجام دهید تا گربه های یک منطقه به وجود همیشگی شما خاطر جمع نشوند و توانایی یافتن غذا در آن ها قوی بماند.

بهداشت خود و بهداشت شهر و طبیعت را رعایت کنید. ازغذای مانده و خراب و بی کیفیت و نامناسب برای گربه ها استفاده نکنید.

بهترین غذا برای کار حمایتی غذاهای خشک از برندهای مختلف نظیر رفلکس و مونلو است.

پت شاپ تام و جری هر ماه بخشی از سود حاصل از خرید های شما را صرف غذارسانی به گربه های بی سرپرست میکند. شما نیز میتوانید با خرید از پتشاپ تام و جری به حامیان این کمپین بپیوندید.

مطالب مرتبط

5 نظر در “غذای گربه‌‍‌‌‌‌‌‌های خیابانی | طرز تهیه غذای گربه خیابانی ارزان

 1. زیبا توکلی گفت:

  من همیشه از برندای ایرانی مرغوب برای گربه های کوچمون میدم ممکنه بد غذا بشن ؟ بعد اینکه اگر ندونیم بچه گربه هستن یا بالغ چکار کنیم؟؟

  1. asmaafkhami گفت:

   سلام زیبا جان (:
   بله ممکنه وابسته به شما بشن بهتره توی شهرتون غذارسانی رو در محله های متفاوت انجام بدین

  2. asmaafkhami گفت:

   راجع به سوال دومتون هم بگم از جثه و دندون گربه ها میشه تشخیص داد تا حدی. غذای بچه گربه یا کیتن انرژی و کالری بالاتر و دونه های ریزتری داره..
   گربه های خیابون با خوردنش دچار مشکلی نمیشن چون فعالیت شون بالاست. اما شاید از دونه های ریزش استقبال نکنن که اگر غذای خوش بویی مثل رفلکس رو استفاده کنین
   احتمال این اتفاق خیلی کم میشه :))
   لینک غذاهای رفلکس : https://tomojerry.com/product-tag/reflex/

 2. نیستانک گفت:

  متاسفانه باید گفت خیلی از گربه ها مخصوصا بچه ، توسط غذای اهدایی انسانها می میزند.پس اگر در زباله مواد غذایی که گربه از فرط گرسنگی میخورد مانند رب دار و پیاز داغ و ادویه با اسپری یا…کاری کنید که با پاره کردن یا بدبو بودن نخورد. مهمترین معظل این هست که تا بچه گربه دیده میشود بیاد شیر یخچال میافتیم که بر عکس قاتل گربه هست. شیر بعلت مواد قندی لاکتوز و کمی پروتئین برای بچه قابل هضم نیست و بعد اسهال و کم آبی بدن میمیرد. باید شیر بدون لاکتوز بخریم حتی برای خودمان هم اغلب بهتر هست. و با ففط زرده تخم مرغ ماست خیلی کم عسل یا زیتون مخلوط کنیم. و نزدیک به شیر مادر کنیم. در آخر حتما غذای خشک مخصوص بچه گربه که دارای پروتئین بیشتری هم هست یک کیلو عقب ماشین نگهداری کنیم. و سر فرصت لذتش را ببینیم و ببریم.

  1. Hamide.Bakhshi گفت:

   ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربه خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *