دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

روش‌های تربیت سگ | راهنمای جامع آموزش توله سگ و سگ بالغ

تربیت کردن سگ
فهرست مطالب

اگر به فکر نگهداری از یک سگ هستید، باید بدانید که تربیت سگ یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید. یک سگ تربیت‌شده، رفتارهای بهتری خواهد داشت و می‌تواند همراهی بسیار خوبی برای شما باشد. آموزش سگ را می‌توانید از سنین پایین شروع کنید. در این سن، سگ‌ها یادگیری سریع‌تری دارند و می‌توانند فرمان‌های بیشتری را یاد بگیرند و راحت‌تر میتوانید مربی تربیت سگ پیدا کنید.

برای آموزش سگ، روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی از صاحبان سگ‌ها ترجیح می‌دهند که خودشان سگ خود را آموزش دهند. برخی دیگر نیز ترجیح می‌دهند که از یک مربی کمک بگیرند. اگر می‌خواهید خودتان سگ خود را آموزش دهید، باید صبور باشید و با روش‌های صحیح تربیتی آشنا باشید.

در این مقاله از پت شاپ آنلاین تام و جری، قصد داریم به شما راهنمایی‌ها و نکات مهمی درباره تربیت سگ‌ها (Dog training) ارائه بدهیم که از مهم‌ترین آنها می‌تونیم به بهترین زمان آموزش سگ، شیوه آموزش اصلی، مدیریت رفتارهای ناخواسته، و توانایی‌های اجتماعی‌سازی سگ و… اشاره کنیم. شما با مطالعه این مقاله کاربردی، با تکنیک‌ها و روش‌هایی تربیت و پرورش سگ‌ها آشنا می‌شوید و ارتباط عمیق و محکمی با آن برقرار خواهید کرد.

همچنین با آموزش اصولی می توانید سگ را جهت اهداف خاصی مانند شکار، کمک به افراد نابینا یا آسیب دیده و گم شده، نگهبانی، مراقبت از گله، جنگ، سگ پلیس، سورتمه کشی و کشف جنایات تربیت کنید. پس این موجودات را دست کم نگیرید. برای موفقیت در این کار هم باید بخاطر داشته باشید که در هر موقعیتی چه رفتاری نشان دهید که سگ شما رفتار صحیح را یاد بگیرید. تنها کاری که باید انجام دهید هم این است که ۳ یا ۴ بار در روز به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با سگ تمرین کنید. شک نداشته باشید که بعد از ۳ هفته فرمان های سگ را به خوبی آموزش میبیند.

حتما این اتفاق پیش آمده که گاهی اوقات ما سگ هایی را میبینیم که درعین حال که اصالت نژادی دارند، فاقد تربیت لازم هستند یا بالعکس. تربیت خوب سگ میتواند کاری کند که با دیدن رفتار یا حرکاتش، شگفت زده بشید. این کار نیاز به صبوری شما و ریزبینی شما دارد که بتواند دستورات را به همان شکلی که باید آموزش دهد. برای اینکه بتوانید به نتیجه بهتری در امر تربیت سگ برسید، به صورت خلاصه مهم ترین نکات را در زیر ذکر کرده‌ایم.

۱- با اعتماد بنفس و به سادگی این کار را انجام دهید.

۲- صبر و حوصله خودتون رو از دست ندهید. 

۳- دستورات (فرمان ها) و جملاتی که میخواهید سگ یاد بگیرد باید ساده و کوتاه باشد، نه جمله.

۴- هر عمل مثبتی ر در جربان آموزش تشویق کنید.

۵- به ندرت اما با جدیت سگ را تنبیه کنید.

۶- سعی کنید حیوان خانگی با تمام اعضای خانواده دوست باشد و بهشون اعتماد کند.

۷- تغذیه و نظم درست در زندگی سگ ایجاد کنید! میتوانید به صفحه خرید غذای سگ برید تا برترین محصولات برند های خارجی را مشاهده کنید.

حالا که تعلیم سگ کمی کار حساسی است و به دقت احتیاج دارد، باید از قبل خودمان را آماده کنیم و درباره اش اطلاع داشته باشیم. بریم که در ادامه مقاله دید کامل و جامعی به آموزش تربیت سگ داشته باشیم. 

جهت اطلاعات کامل درمورد نگه داشتن یک سگ به چه صورت است و باید چه آمادگی هایی را کسب کنید، مقاله همه چیز درباره نگهداری سگ را مطالعه کنید.

مرحله صفر: تربیت سگ و آموزش پذیری

آموزش سگ

تربیت سگ یعنی اینکه بهش آموزش بدهیم چه کاری مطلوب و چه کارهایی نامطلبوب است و نباید انجام دهد. برای مثال سگ نباید نیمه شب وقتی که همسایه ها خواب هستند، بازی یا پارس کند. ما باید به او آمورش دهیم که این کار درست نیست و نباید انجامش دهد زیرا از دید سگ ها پارس کردن هیچ مشکلی ندارد. در نهایت به این کار تعلیم سگ نامیده میشود. 

  • تربیت آموزش سگ نیاز به داشتن اطلاعات زیاد و مطالعه دارد و در واقع یک مهارت به حساب میاد.
  • سگ ها تک تک حرکت‌های شما را به عنوان صاحب در نظر میگیرند و از او الگو برداری میکنند. شما کسی هستید که رفتار آینده او را مشخص میکنید و جایگاه مهمی برای او دارید.
  • سخت ترین و مهم ترین بخش زندگی یک سگ، رفتار و تربیت او است. همچنین وجود تشویقی و مکمل غذایی سگ در جلسات آموزشی بسیار لازم و ضروری است.
  • تربیت سگ در ماه های اول زندگی او باید رخ دهد و اگر از این دوران گذر کند خیلی خیلی سخت آموزش میبیند.
  • باید به ترتیب آسان به سخت آموزش ها را انجام دهید و با پیشرفت سگ، فرمان بعدی را با توجه به درجه سختی به او یاد دهید.
  • اگر قصد دارید سگ را به منظور های مختلف مانند مواد یابی، ردیابی، محافظت و جست و جو تربیت کنید، باید بدانید که در دوره های تخصصی سگ انجام میشود و نباید در ابتدای کار وقتی که سگ در دوران مقدماتی است، آموزش داده شود.
  • شرایط فیزیکی سگ، شرایط آب و هوایی، حالت های روانی و رفتاری، فتوتیپ، ژنتیک، هوش، استانداردهای کیفی تاثیر زیادی بر یادگیری او دارد و باید با توجه به این موارد هر روز یا یک روز در میان برای تربیت سگ وقت بذارید.
  • اگر مدت تمرینات بیشتر از ۱۰ و حداکثر ۱۵ دقیقه باشد باعث بی حوصلگی و خستگی زیاد سگ میشود و همچنین با ساختار ذهنی او سازگاری ندارد. 
  • صاحب یا مربی سگ نباید حرکات تند یا دارای ضد و نقیض داشته باشد؛ که باعث گیج شدن سگ شود. رفتار شما در طول تربیت سگ باید از یک اصول ثابتی پیروی کند، تا باعث سردرگمی سگ یا بی اعتمادی او نسبت به صاحب او نشود.
  •  هنگام تمرین کردن، سگ باید در شاداب ترین و آرام ترین حالت او باشد و همینطور شما هم باید توی وضعیت روحی خوبی باشید؛ چرا که اگر حالت شما غیر طبیعی باشد مثلا خشمگین، عصبی یا افسرده باشید، نتیجه مطلوب حاصل نمیشود. 
  • مکان تربیت سگ باید عاری از عوامل و افرادی باشد که حواس او را پرت میکنند. به خصوص در مراحل اولیه، سایر سگ ها و افراد غریبه، مواد غذایی و .. تاثیر زیادی بر روی از بین بردن تمرکز دارند. به طور عادی بعد از پیشرفت سگ و بالا رفتن میزان فرمان برداری او، این عوامل دیگر تاثیر خاصی ندارند زیرا سگ دیگر بدون دستور شما عملی را انجام نخواهد داد.

بهترین زمان برای آموزش توله سگ

توله‌ها تا ۲ ماهگی اولین مرحله از رشد خود را سپری می‌کنند و سعی دارند محیط اطراف و زندگی خود رو کشف کنند. طبق نظر دامپزشکان بهترین زمان برای آموزش آنها از ۳ ماهگی تا ۶ ماهگی توصیه شده‌ است و بهتر است که قبل از زمان تعیین شده و در زمان شیرخواری، هرگز آنها را از کنار مادرانشان جدا نکنید. با توجه به اینکه توله‌ها در سنین پایین آموزش‌ پذیری بهتری دارند و به خوبی با اعضای خانواده و به خصوص کودکان ارتباط دوستانه‌ای برقرار می‌کنند؛ شما می‌توانید قبل از عادت کردن آن‌ها به رفتارهای ناپسند، برای آموزش فرامین تربیتی اقدام کنید.

سوال: در صورت تربیت نکردن سگ چه اتفاق می‌افتد؟

دیدگاه و نگرش سگ به وقایع همانند ما نیست و وقتی که تربیت سگ به خوبی انجام نشود، نمیداند در شرایط مختلف چه کاری انجام دهد؛ پس مجبور است خودش تصمیم بگیرد که چه واکنشی نشان دهد! طبیعی است که تصمیمات سگ با تصمیمات ما متفاوت باشد و کار هایی را انجام دهد که از نظر ما اشتباه است.

آموزش سگ اگر به شکل صحیحی انجام نشود باعث بروز مشکلات رفتاری سگ میشود که ناهنجاری نامیده میشود. به طور مثال اگر سگ یاد نگیرد که کجا و کدام قسمت منزل مکان سرویس او است، خودش تصمیم میگیرد که کجا دستشویی کند و همچین اتفاقی دردسر های زیادی را به دنبال خواهد داشت. در ساده ترین سناریو، زندگی با سگ ها سخت میشود و اطرافیان ارتباط شون را با شما کمرنگ میکنند زیرا که در واقع هیچکس دوست ندارد جایی برود که میزبان یک سگ عصبانی و پر سر و صدا دارد. پس تربیت سگ را جدی بگیرید و آن را به درستی اجتماعی کنید.

در مقاله مشکل رفتاری سگ ( لجبازی، لوس شدن، دستشویی کردن ) به طور کامل این ناهنجاری ها رو معرفی کردیم و روش درمان شون رو گفتیم.

سوال: آلفا شدن سگ به چه معناست؟ 

بازی سگ

اگه به مبحث تربیت سگ علاقه داشته باشین، حتما تا حالا اصطلاح « آلفا شدن » به گوشتون خورده. در واقع توی آموزش سگ این عبارت رو وقتی به کار میبرن؛ که سگ از شما هیچگونه حرف شنوی نداره و خودش تصمیم میگیره که چه کاری رو انجام بده و چه کاری رو نه!

اگر بخوایم این اتفاق رو ریشه یابی کنیم، باید برگردیم و به غریزه این حیوان نگاهی بندازیم. سگ ها موجودات اجتماعی هستن و علاقه به زندگی جمعی و گله‌ ای دارن. هر گله هم باید برای بقا و دوام خودش یه رئیس داشته باشه که بهش سگ آلفا میگن.

سگ آلفا ویژگی های خاصی داره، مثلا:

  • جلوتر از همه حرکت میکنه و در صدر گله هست.
  • تصمیمات مهم رو میگیره و نسبت به بقیه اعضا برتری داره.
  • اولین نفری هست؛ که غذا میخوره.

درواقع توی این موقعیت سگ خودش رو توی گله فرض میکنه! یعنی شما و خانواده‌ اش رو گروهی میبینه که توش برتری داره، از همه باهوش تر و قوی تره و در نهایت براش فرقی نمیکنه که اون گروه خودشن و سایر سگ ها یا شما و اعضای خانواده تون. حالا اگه شما نتونین رئیس باشین و جدیت کافی نداشته باشین؛ یا نخواین که این مسئولیت رو به عهده بگیرین، سگ پیشقدم میشه و این کار رو میکنه! چون از نظر یک سگ، هیچ گله ای نباید بدون رئیس باشه.

راه های جلوگیری از آلفا شدن سگ

۱- در هنگام تربیت سگ دقت کنین؛ که هرموقع با سگ تون به پیاده روی میرین، بعش اجازه ندین که ازتون جلوتر راه بره! سگ ها همیشه باید یا در کنار شما یا یه قدم عقب تر ازتون حرکت کنن.

۲- از ابتدای آموزش توله سگ به این توجه کنین که قبل از غذا خوردن خودتون به سگ غذا ندین!

۳- برای ساکت شدن یا واق واق نکردن سگ تون بهش باج ندین که بد عادت نشه.

۴- در آموزش سگ باید همیشه شما پایان دهنده و شروع کننده بازی ها باشین.

۵- همونطور که گفتیم سگ آلفا توی گله قوی ترین و باهوش ترینه؛ که بقیه اعضا ازش اطاعت محض میکنن و در صورت عدم اطاعت هر عضو، مورد تنبیه و بی مهری آلفا قرار میگیرن. یک مربی برای تربیت سگ هم باید همین نقش رو داشته باشه.

۶- رفتار های شما باید گیج کننده نباشه و در عین حال متعادل و عادلانه باشه که سگ رو تحت فرمان تون نگه داره.

۷- هرگز تنبیه فیزیکی نکنین و خشونت نداشته باشین چراکه این دو کار در جاده تربیت سگ بسیار ویرانگر و مخربن و تاثیر خیلی بدی روی روان حیوان دارن. علاوه بر اون ضعف مربی رو نشون میده.

در نهایت برای غلبه به آلفا شدن سگ یا اصل غالب و مغلوبی باید خودتون تلاش کنین که با توجه به چیزهایی که گفته شد؛ ویژگی های یک رئیس رو در تربیت سگ داشته باشین و بیشتر تقویتش کنین.

بهترین شیوه آموزش سگ

تعلیم سگ

توله‌ها در سن رشد به میزان کالری بیشتری نیاز دارند و معمولاً در طول روز با روش‌های مختلف مثل بو کشیدن ظرف غذا تمایل خودشون را برای غذا خوردن نشون می‌دن، به همین دلیل استفاده از شیوه شرطی سازی با کمک غذا، از بهترین روش‌ها برای آموزش سگ معرفی شده‌، در واقع شرطی سازی یک فرآیند رفتاری هست که با استفاده از یک محرک می‌تونیم حیوان خانگی را به انجام فرمان‌های آموزشی ترغیب کنیم.

در تربیت سگ خیلی خوبه که به ویژگی های ذاتی خودش توجه کنیم. همونطور که میدونین سگ ها به صفاتی از قبیل وفاداری، انس، مهربانی و صداقت معروفن و تا حد مرگ هم برای خانواده شون تلاش میکنن، از همین رو پیش صاحب شون محبوبیت دارن. علاوه بر اون از لحاظ بیولوژیکی مغزشون نسبت به جثه رشد خوبی داشته پس بنابراین موجودات بسیار باهوشی به حساب میان.

پس در نتیجه اگر موقع تعلیم سگ به این نکات توجه کنین و با اصول و روش های کارساز اون رو آموزش بدین؛ شک نداشته باشین که سگ شما به راحتی منظورتون رو میفهمه و در هر زمان یا موقعیتی سریع جواب مناسب بهتون خواهد داد.

برای انتخاب شانه مناسب میتونین از مقاله کاربرد انواع برس و شانه سگ کمک بگیرید.

نکات مهم در آموزش توله سگ‌ها

داشتن یک توله سگ خانگی می‌تونه تجربه‌ای بسیار خوشایند رو برای شما و اعضای خانواده‌تون ایجاد کنه، اما تربیت اونها نیازمند صبر، شکیبایی و آگاهی کامل در این زمینه هست و شما با یادگیری مهارت‌های آموزشی می‌تونین رفتارهای مطلوب را برای زندگی در محیط خانه و حضور در اجتماع برایشان به خوبی تعلیم بدین. در ادامه قصد داریم به ارائه مهم‌ترین نکات کاربردی و آموزشی در این زمینه اشاره کنیم:

  • صبور بودن:

توله‌ها در حال رشد و یادگیری هستن و ممکنه در سنین پایین مرتکب خطا شده و شما رو عصبانی کنند، به همین سبب لازم هست که با صبوری از اشتباه آن‌ها چشم‌پوشی کرده و از انجام رفتارهای پرخاشگرانه به شدت خودداری کنید.

  • توجه به نژاد سگ:

هریک از نژادهای سگ، ویژگی‌ها،خصوصیات اخلاقی و روند یادگیری متفاوتی دارند و لازم هست آموزش‌های متناسب با نژاد اونها رو برایشان در نظر بگیرید.

با شناسایی ذائقه و تهیه خوراکی‌های مورد علاقه سگ‌تان، فرامین آموزشی را با آن‌ها تمرین کرده و در صورت درست انجام دادن تکه‌ای از غذای تشویقی را در اختیارشان قرار بدین تا با روحیه و انرژی بیشتری دستورات مورد نظرتان رو انجام بدن.

  • استفاده از اسباب بازی:

ممکن هست برخی از توله‌ها علاقه‌ای به غذاهای تشویقی نداشته‌باشن که در این صورت بهتر هست با تهیه وسایل بازی مورد علاقه‌شان، اونها را به انجام دستورات تربیتی تشویق کنید.

  • جلسات کوتاه آموزشی:

برای ایجاد انگیزه و جلوگیری از خستگی توله‌ها، بهتر هست جلسات آموزشی را در بازه‌های زمانی کوتاه ۱۵ دقیقه‌ای در طول روز انجام بدین و در پایان با دادن خوراکی و یا بازی کردن با آن‌ها، خاطره‌ی خوشی را ایجاد کنید.

  • استفاده از نشانه‌های دست:

برای به خاطر سپردن بهتر فرامین تربیتی بهتر هست با یک رویه ثابت از علائم دست مانند بشین، بیا، پاشو برو…. استفاده کنید، آموزش فرمان های سگ در ۲ مرحله پایه و تخصصی آموزش داده میشن که هر کدوم شامل یکسری از دستورات خاصی هستن.

فرمان های پایه شامل: آمدن، بلند شدن، خوابیدن، رفتن و نشستن هستن.

فرمان های تخصصی هم عبارتند از: نخوردن یا خوردن، واق واق نکردن، پارس کردن، حمله کردن، ول کردن.

  • تمرین در مکان‌های مختلف:

با توجه به علاقه اکثر توله‌ها به حضور در فضای آزاد و بازی کردن در پارک، بهتر هست هر چند وقت یکبار جلسات آموزشی را در ساعات خلوت پارک برگزار کرده و اونها رو هیجان زده کنید.

در آخر این قسمت باید بگم که تربیت سگ چندان کار سخت و پیچده ای نیست اگر فردی با اعتماد بنفس و پر صلابت باشین. البته در کنارش هم باید توانا، باحوصله و خلاق باشین و از سلامت جسمی و روانی بالایی برخوردار باشن؛ چراکه سگ ها به شدت به صاحب خودشون شبیه میشن.

درواقع مربیان موفق خودشون شخصیت خوبی دارن و هوشمندانه عمل میکنن و این موضوع که حالات رفتاری و روحی شما اهمیت ویژه ای در تربیت سگ داره، یه نکته مهم و اساسی به شمار میاد و نباید دست کم بگیرینش!

عواقب تربیت نکردن سگ

مربی سگ

حالا میخوام بهتون بگم اگه در تربیت سگ اهمال کنین؛ چه اتفاقات ناگواری پیش میاد 🙂 پس بریم که داشته باشیم!

۱- کیفیت زندگی سگ با شما رو تربیت سگ تعیین میکنه. پس فقط دونستن نکات نگهداری سگ برای داشتن و سالم نگه داشتن یه حیوان خونگی کافی نیست!

۲- سگی که به خوبی آموزش ندیده ممکنه عادت های بسیار بدی داشته باشه، به طور مثال ممکنه برای غریبه ها و حیوانات همه جا واق واق کنه، وسایل خونه رو خراب کنه، مدفوعش‌ رو بخوره، به مردم دندونش رو نشون بده یا گاز بگیره و جاهایی که نباید دستشویی کنه، اینکار رو انجام بده. در واقع کار های زیادی هست که ممکنه یک سگ تربیت نشده انجام بده که سبب نارضایتی شما و خانواده تون بشه.

۳- زندگی کردن با یک سگ که هرکاری میخواد انجام میده و تربیت نشده، خیلی سخت و دشواره! بله!

نتیجه میگیریم که زندگی کردن در کنار سگی که به خوبی تعلیم ندیده، وقت گیره و انرژی شما رو به حد زیادی تلف میکنه، درحالیکه زندگی در کنار سگی که به خوبی تربیت شده باکیفیته.

سوال: سن تربیت سگ چه موقع است؟

شما میتونین تربیت سگ رو از سن ۲ ماهگی شروع کنین. درسته که توی این سن نمیشه همه چیز رو به توله سگ یاد بدین؛ اما اگر با آموزش های مبتدی شروع کنین مثل آموزش دستشویی سگ یا آموزش اسم به سگ، میتونین در نهایت ذهنش رو برای فرمان های سخت تر آماده کنین.

از ۸ تا ۱۰ هفتگی وقت خوبیه که آموزش فرمان پذیری و اطاعت رو به توله سگ آموزش بدین.

موثرترین روش تربیت سگ

بهترین و موثر ترین روش تربیت سگ توی جدیدترین تحقیقات متخصص ها و دامپزشکان در دنیا، روش تایید مثبت ( شخصی سازی مثبت ) هستش. درواقع این روش به ما میگه که کارهای بد و ناخوشایند سگ رو نادیده بگیریم و کارهای خوب و مورد پسندش رو تشویق کنیم. حالا این تشویق میتونه غذا و تشویقی باشه، میتونه پیاده روی یا حتی حموم رفتن و آب بازی باشه!

این نکته رو هم باید بدونین که همیشه و در تمام اوقات نمیشه تمام کارهای بد رو نادیده بگیریم، بلکه گاهی اوقات که مسئله خیلی حساس شده، برخورد جدی یا تنبیه هم لازمه.

رفتار شناسی در تربیت آموزش سگ

تربیت توله سگ

وقتی بحث تربیت سگ وسط میاد، مربی ای خوبه که به بحث رفتار شناسی آگاه باشه. یعنی چی؟ یعنی اینکه به اصل عمل و عکس العمل آگاه باشه. این اصل به ما میگه که وقتی اتفاقی یا شرایط خاصی بوجود میاد، مربی یا صاحب سگ باید بتونه که عکس العمل سگش رو پیش بینی کنه و به خوبی رفتارش رو تجزیه و تحلیل کنه.

به طور مثال باید انقدر با روحیاتش در طول تربیت سگ اخت شده باشه؛ که بدونه وقتی دمش رو به شکل های مختلف تکون میده به چه معنا هست و یا وقتی که توی یه جمعی از انسان ها و سایر حیوانات خانگی قرار میگیره و مدام خمیازه میکشه یعنی چی؟ همچنین باید بتونه که انواع واق واق کردن سگ رو در شرایط مختلف زمانی و مکانی رو تشخیص بده و بدونه هر کدوم به چه معناست.

این موضوع به خصوص توی تربیت سگ های نگهبان و پلیس بی اندازه مهمه؛ چراکه بحث جان صاحب و سگ وسطه از همین رو یه مربی خوب باید بتونه حرکات سگش رو به طور دقیق و کارشناسانه مورد برسی قرار بده. پس نتیجه میگیریم که کار یه مربی فقط این نیست که صرفا حرکات فیزیکی و فرمان به سگش آموزش بده؛ بلکه باید در حین آموزش سگ روانش رو هم مطالعه کنه و به خوبی در راستای اهدافش تعریفش کنه و اگه بتونه مغز و روح یک سگ رو با روش ها و تکنیک هایی مثل ایجاد اطمینان، شرطی کردن، دادن اعتماد به نفس و اطاعت کامل و محض سازگار کنه، تونسته سگش رو با استفاده از تکنیک های رفتار شناسی تربیت کنه.

آموزش دادن سگ های بالغ ممکنه؟

جواب این سوال مثبته و تربیت سگ ها تا سن ۲/۵ سالگی ممکنه و اونا میتونن به خوبی چیز های مختلفی رو یاد بگیرن؛ اما بعد از اون هر چقدر سن بالاتر بره، سرعت یادگیری کاهش پیدا میکنه که این باعث میشه فرآیند تعلیم سگ سخت تر بشه و نیازمند صبر، حوصله و زمان بیشتری باشه.

همه سگ ها در واقع آموزش پذیر هستن؛ اما قطعا خودتون هم میدونین هرچقدر سن سگ کمتر باشه، سریع تر چیز های مختلف رو یاد میگیره. به طور مثال اگر شما یک درخت رو در نظر بگیرین، مشاهده میکنین که وقتی تازه جوانه زده باشه و روییده باشه، به راحتی میشه حالتش داد، خمش کرد؛ اما هرچه نهال بزرگتر بشه، شاخه هاش به همون نسبت ضخیم تر و کلفت تر میشه و شکل دادنش به راحتی ممکن نیست. به همین دلیل هم ما به شما توصیه میکنیم تربیت سگ و تربیت توله سگ تون رو از سن کم جدی بگیرین. با این حال نگران نباشین، اگر سگ بالغی دارین و میخواین تربیت سگ در خانه رو تازه شروع کنین، بدونین که غیرممکن نیست، فقط باید وقت بیشتری بذارین. همین!

مهم ترین و لازم ترین آموزش های سگ در زندگی

خب همونطور که تا اینجا همراه ما بودین، براتون درباره تربیت سگ و فرمان های مهمی که باید یاد بگیرن گفتیم. حالا وقتشه که بریم سراغ آموزش های اولیه و به شدت ضروری که واسه آموزش توله سگ یا سگ تون لازمه. این آموزش ها درواقع شامل موارد زیر هست:

  • واق واق نکردن در دیدار افراد جدید یا سایر حیوانات خانگی
  • خراب نکردن و نجویدن وسایل خانه و اسباب بازی ها
  • اجتماعی شدن
  • آموزش دستشویی سگ
  • و…

اگه سگ تون به خوبی این موارد رو فرا نگیره، شک نداشته باشین زندگی باهاش نه تنها برای خودتون سخت خواهد بود؛ بلکه برای همسایه هاتون هم طاقت فرسا میشه. بهترین راه برای جلوگیری از بروز همچین مشکلاتی هم آموزش دادن درست و اصولی بخصوص از زمان تولگی هستش. همونطور که گفتیم هرچه سن سگ پایین تر باشه، بهتر و راحت تر میتونه بدون مقاومت کردن چیزای جدید یاد بگیره و تغییر کنه.

قدم اول برای آموزش توله سگ

آموزش توله سگ

اولین چیزی که باید برای تربیت سگ بهش یاد بدین، آموزش تنها موندن هست. یعنی چی؟ یعنی توله سگ شما باید بتونه تنها بمونه بدون اینکه زوزه بکشه یا ناله کنه.

اولین مشکلی که وقتی توله سگ آوردین بهش بر میخورین، مخصوصا توی شب های اول، واق واق کردن توله سگ و سر و صدا های بلندش هست؛ که حکم گریه و ناله و زوزه کشیدن داره. این صدا های بلند ممکنه روزهای اول خواب و خوراک رو ازتون بگیره و از آوردن سگ شدیدا پشیمون تون کنه!

اما نگران نباشین. ممکنه اینطور بنظر برسه؛ که رفتار توله سگ تون عادی نیست و حتما مشکلی داره که این کار رو میکنه، ولی اینطور نیست. رفتار هایی از قبیل زوزه کشیدن، گریه کردن، ناله و واق واق کردنشون کاملا قابل پیش بینی و طبیعی هست و دلیل داره.

شاید از خودتون بپرسین چرا همچین کاری میکنن و شما باید چه عکس العملی در برابرش نشون بدین؛ تا توله سگ آروم بشه و همسایه هاتون عاصی نشن همچنین شما هم راحت بخوابین؟

باید بهتون بگیم که توله سگ ها با واق واق کردن و ایجاد سر و صدا در واقع دارن شما رو صدا میکنن؛ که کاملا غریزیه و نشونه ای از وجود مشکل نیست. توی این‌ موقعیت رفتار و برخورد شما در پاسخ خیلی مهمه و روی رفتار توله سگ تون تاثیر به سزایی خواهد داشت.

اولین قدم برای آموزش توله سگ برای آروم کردن:

  • آروم آروم سعی کنین بهش یاد بدین که تنها بمونه و این کار رو با عجله انجام ندین.
  • در قدم اول تربیت سگ بهش اطمینان بدین که خطری در تهدیدش نیست و جای اون امنه.
  • حتما توی آموزش های اولیه این رو در نظر بگیرین که توله سگ تون یاد بگیره توی تنهایی خودش واق واق نکنه و آروم باشه حتی وقتی که شما خونه نیستین. این آموزش باعث میشه توله سگ شما دچار اضطراب جدایی نشه.

سگ های نر آموزش پذیرتر هستند یا سگ های ماده؟

جواب این سوال واضحه! نه، جنسیت هیچ تاثیری روی تربیت سگ و آموزش پذیریش نداره! اگر بخوایم درست تر بهتون بگم و این ‌موضوع رو دقیق تر برسی کنیم؛ درواقع توی بعضی از مسائل و آموزش ها نر ها بخاطر اینکه زور بیشتری دارن و جثه شون بزرگتره، گزینه بهتری هستن و موفق ترن. در کنارش توی مسائلی که نیاز به دقت در محیط اطراف و حساسیت بیشتری داره، سگ های ماده عالی ترن.

پس اینو بدونین که توی تربیت سگ جنسیت مهم نیست و هوش سگ های نر و ماده با هم فرقی نداره؛ ولی بعضی مواقع شرایط جسمی به سگ کمک میکنه که واسه بعضی از کار ها گزینه بهتری باشه. مثلا واسه کار نجات و جست و جو، سگ هایی که گوش هاشون بلند تر و افتاده تره بهترن! چرا؟ چون حس بویایی بهتری دارن؛ پس عملکردشون عالی تره.

قدم دوم در آموزش تربیت سگ

حتما به سگ هایی برخوردین که خوش اخلاقن، در هیچ موقعیت جدید یا شلوغی سر و صدا نمیکنن و اعتماد به نفس دارن! توی آموزش سگ یکی از مهم ترین موارد اجتماعی کردنشه.

در واقع سگ باید به صاحبش اطمینان و اعتماد کافی داشته باشه؛ تا از صدا های بلند نترسه، مواجه شدن با غریبه ها، سگ های دیگه و دامپزشک واسش سخت نباشه، خشونتی در رفتارش دیده نشه و توی شرایط جدید واق واق نکنه! وقتی سگ در حضور شما آرامش کافی داشته باشه، هوشیارانه در برابر انواع موقعیت ها رفتار عاقلانه از خودش نشون میده.

برخلاف سگ های خوش اخلاق، اون سگ هایی هستن که به آدمای جدیدی که توسط صاحب شون معرفی میشن، اعتماد نداره و در کنارشون از ترس واق واق میکنه.

زندگی کردن کنار سگ هایی که به راحتی میترسن و بر اثر ترس پرخاش میکنن، دندون هاشون رو نشون میدن و میلرزن، خیلی سخته! یعنی عملا بیرون رفتن باهاشون و تنها گذاشتن شون توی خونه غیرممکنه و مهمون هاتون رو از خونه فراری میده!

در عوض سگ هایی که به خوبی آموزش دیدن توی برخورد با آدما و حیوانات خانگی جدید واق واق نمیکنن یا اگر هم بکنن؛ با شنیدن دستور شما ساکت میشن. پس اجتماعی کردن و آرامش دادن توی تربیت سگ با اینکه جزو ابتدایی ترین قدم هاست اما نقش خیلی مهمی داره.

اجتماعی کردن سگ

دویدن سگ

اینو بدونین که توی تربیت سگ قضیه بیرون رفتن و پیاده روی باهاش سرجای خودشه و جزو کارهای روزانه اس، بحث آموزش و اجتماعی کردنش هم سرجای خودشه! چیزی که باید درباره آموزش توله سگ بدونین اینه که اونا تا حدود ۴ تا ۵ ماهگی قابلیت اجتماعی شدن شون خیلی زیاده. یعنی اینکه پذیرش و خو گرفتن با تجربیات جدید، آدم ها و بو های مختلف رو در اون سن بیشتر دارن. توله سگ ها باید متوجه بشن که آدم ها بخشی از زندگی شون هستن و نباید در موقعیت های مختلف هیجان زده بشن‌ و واق واق کنن.

در سگ های بالغ اجتماعی شدن یکم زمان بر تر و سخت تره، یعنی باید حوصله و صبر بیشتری براشون صرف کنین پس بهتره این مسئله رو در وقتی سن توله سگ تون کم تره، بیشتر جدی بگیرین.

همچنین چیز دیگه ای که توی آموزش توله سگ خیلی مهمه، اینه که بهش اجازه ابراز خودش رو بدین. یعنی اجازه بدین رفتار های منحصر به فردی که نژادش بهش معروفه رو نشون بده. مثلا بعضی از نژاد ها دوست دارن همه جا رو بو بکشن که هیچ اشکالی نداره.

همونطور که گفتیم هر روز ۱۰ تا ۲۰ دقیقه رو به ترییت سگ اختصاص بدین. البته حتما به کشش و تمرکز خودتون و سگ توجه داشته باشین. سعی کنین که این کار رو با دادن تشویقی سگ یا مثلا آب بازی به یه تجربه شیرین و لذت بخش تبدیل کنین و توله رو به پیشرفت در جاده آموزش مشتاق تر کنین.  

البته اینو هم بدونین که توی تشویق کردن سگ نباید زیاده روی کنین! شما باید بتونین اگه رفتار نامناسبی از سگ سر زد، با جدیت برخورد کنین و حتی در بعضی مواقع تنبیه رو مد نظر بگیرین تا سگ به خوبی متوجه فرق عمل خوب و بد بشه. اگر تنبیه لازمه، نترسین و سگ رو لوس نکنین. حتی اگه زمانی صلاح دیدین از تنبیهاتی مثل زندانی کردن توی باکس یا اتاق نترسین. نگهداری درست از سگ یعنی شما باید قابلیت این رو داشته باشین که زمانی سگ سوپ سبزیجاتش رو نمیخوره، بهش غذای دیگه ای ندین چراکه کمبود ویتامین و مواد معدنی در سبزیجات باعث بروز انواع بیماری ها و ریزش مو میشه.

سگ ها هم درست مثل انسان ها توجه و وقت گذاشتن رو به صورت مستقیم دوست دارن. حالا شاید از خودتون بپرسین مستقیم یعنی چی؟ یعنی اینکه وقتی از بیرون اومدین و دارین سگ رو نوازش میکنین، همزمان با موبایل کار نکنین!

سگ ها هم حوصله شون سر میره، پس سعی کنین با بازی ها و فعالیت های جدید اونا رو به چالش بکشین و صبر و حوصله زیادی در آموزش شون به خرج بدین.

داد زدن یا برخورد فیزیکی تنبیه سگ به شمار نمیاد و کار خیلی خیلی غلطیه! همچین رفتار هایی باعث تشدید عادت های بد توی سگ میشه و در واقع هیچ نفعی در تربیت سگ نداره.

ناهنجاری های رفتاری سگ

نکته دیگه ای که بهتره توی تربیت سگ بهش توجه کنین؛ جلوگیری کردن از بوجود اومدن مشکلات و ناهنجاری های رفتاری در سگ ها هست. چراکه اگه ناهنجاری اخلاقی ای در سگ تون بوجود بیاد، اونوقت باید تمام تلاش و حوصله تون رو در کنار صرف کردن زمان و هزینه زیاد به خرج بدین تا اصلاح و رفعش کنین.

یکی از عوامل اصلی بوجود اومدن ناهنجاری رفتاری در سگ ها باج دادن به اوناست. به طور مثال همسایه های شما اعتراض شدیدی به واق واق کردن سگ تون دارن و شما با دراومدن کوچک ترین صدایی از سگ، سریعا کنارش میرین و ساکتش میکنین تا همسایه ها اعتراضی نکنن. شاید باورتون نشه اما این رفتار به شدت غلطه! درواقع شما با این عمل دارین به سگ تون یاد میدین که وقتی که واق واق میکنه، میتونه به راحتی توجه شما رو به خودش جلب کنه و پیشش برین!

لیست مشکلات و ناهنجاری های سگ ها خیلی طولانیه و هر کدوم دلایل مختلفی دارن که نیازمند راهکار های خاص خودش هستن و با یک روش بخصوص حل نمیشه. ما پیشنهاد میکنیم توی شرایط سخت و حاد برای رفع مشکلات رفتاری سگ از یک مربی با تجربه و خوب کمک بگیرین.

قدم سوم آموزش دستشویی به سگ و قوانین زندگی در خانه

عکس سگ

بعد از تربیت سگ در زمینه تنها موندن توی خونه، زمان سومین آموزش رسیده! یعنی آموزش دستشویی سگ و پیروی از قوانین خونه. قبل از همه این ها یسری از قوانین هستن که همه کسایی که صاحب سگ هستن باید بدوننش.

یکی از مهم ترین چیز هایی که تجربه خوب و لذت بخش نگهداری سگ رو نابود میکنه، خوب تربیت نشدن سگ هست! اگه شما حوصله و وقت کافی نداشته باشین و سگ رو به حال خودش بذارین تا هر طوری که میلش میکشه، رفتار کنه، انتظار این‌ داشته باشین که عادت های بد زیادی پیدا کنه. توله تازه وارد باید آروم آروم بفهمه چه کار هایی قابل قبوله و انتظار میره که انجام بده. پس قبل از هرچیزی اینو بسنجین که وقت کافی برای تعلیم سگ دارین یا نه!

پس توی تربیت سگ مهمه که قوانین مشخص و یه برنامه روزانه توی خونه تون وجود داشته باشه و درکنارش لازمه همه اعضای خانواده بهش پایبند باشن. فقط در همچین شرایطی امکان داره که توله سگ به سرعت راه بیوفته و با شرایط زندگی جدیدش سازگار بشه.

آموزش محل دستشویی به سگ چطوریه؟

یکی از چیزایی که به محض ورود یه سگ به خونه تون باید بهش آموزش داده بشه، محل دستشویی هستش. واسه این کار به یکسری وسیله نیاز دارین چون همونطور که خوب میدونین سگ ها مثل گربه ها توی خاک دستشویی نمیکنن.

۱- پارک سگ

۲- قطره یا اسپری آموزش ادرار

۳- پد زیر انداز بهداشتی سگ

۴- اسپری پاک کننده مدفوع

اگه از این وسایل واسه آموزش دستشویی به سگ استفاده کنین و حین تربیت سگ جدیت به خرج بدین ۱۰ تا ۱۴ روز طول میکشه تا کاملا یاد بگیره. نکته دیگه ضرورت وجود پارک سگ در طول دوره آموزش توله سگ هستش. سگ باید حتما توی یه محیط معینی محدود بشه تا نتونه توی همه جای خونه پرسه بزنه و اون مکان ها اشتباهی ادرار یا مدفوع کنه.

در صورتی که سگ در جای اشتباهی دستشویی کنه، لازمه اقدامات زیر رو رعایت کنین:

۱- ابتدا به خوبی جایی که کثیف شده رو پاک کنین تا تمیز بشه.

۲- بعد اسپری پاک کننده جای مدفوع و ادرار رو روی اون نقاط بپاشین.

بنابراین اگه همه این کار هایی که گفتیم رو رعایت کنین، یه سگ خوش رفتار دارین و انقدر زندگی کردن باهاش لذت بخشه که هر روز بیشتر عاشقش میشین. در نهایت خیال تون راحته و دیگه لازم نیست استرس اینو داشته باشین که موهاش رو جاهای عجیب پیدا کنین یا با خرابکاریش رو به رو بشین، هر غذایی رو نخوره و یا روی کاناپه ادرار کنه!

آموزش مخصوص نژاد های مختلف

قبل تر هم درباره تربیت سگ نژاد های مختلف گفتیم که بعضی از نژاد ها میتونن کار هایی رو یاد بگیرن که بقیه نژاد های سگ نمیتونن به خوبی اجراش کنن یا حتی انجامش بدن. مثلا اعمالی مثل جست و جو و شکار، نگهبانی و محافظت، مراقبت از ناشنوا یا کودک و.. از عهده هر نژادی برنمیاد. پس رعایت این نکته که از هر سگ با توجه به توانایی های ذاتی و غریزی نژادش باید توقع داشته باشین.

آموزش هایی در حد فرمان پذیری برای جلوگیری از بروز ناهنجاری های رفتاری عموما مخصوص سگ های خانگی و نژاد کوچک هستش، در حالیکه عموما سگ هایی که در دسته سگ های کار قرار میگیرن، میتونن آموزش های تخصصی ببینن و برای کار های خاص آماده بشن.

  • برای حفاظت و نگهبانی نژاد هایی مثل دوربرمن، ژرمن شپرد، رتوایلر خیلی مناسب هستن.
  • برای مراقبت و راهنمایی نابینایان، افراد دارای اوتیسم، سالمندان، کودکان نژاد های باهوش و آموزش پذیر مثل لابرادور رتریور، گلدن رتریور و ساموئد بیشترین بازدهی رو دارن.
  • همچنین نژاد های با انرژی بالا و اصطلاحا پر جنب و جوش رو برای مسابقات استفاده میکنن و بهشون آموزش های چابکی رو یاد میدن.

پس در حیطه تربیت سگ باید به توانایی های غریزی و ذاتیش توجه کنیم چراکه هر نژادی واسه هر کاری مناسب نیست.

همچنین نژاد های سگ بهره های هوشی متفاوتی دارند که در روی میزان یادگیری شون تاثیر بسزایی دارد و باعث میشود سریع تر و بهتر آموزش ببینند. برای مثال مجله ای آمریکایی با استفاده از تحقیق لیست ده نژاد سگ باهوش که نسبت به بقیه سگ ها آموزش پذیر تر هستند را دسته بندی کرده است:

  1. بردر کالی
  2. پودل
  3. ژرمن شپرد
  4. گلدن رتریور
  5. دوبرمن پینچر
  6. سگ شتلند
  7. لابرادور رتریور
  8. پاپیلون
  9. رتوایلر
  10. کتل استرالیایی

ژنتیک چه تاثیری در آموزش سگ دارد؟

آموزش فرمان سگ

تا اینجا فهمیدیم که از همان اول این نوع نژاد سگ است که تعیین میکند چه آموزش ها و فرمان هایی رو قرار است فرا بگیرد. حالا بحث دیگه ای که مطرح میشود ژنتیک سگ است. اگر نژاد سگ شما نسبت به بقیه نژادها آموزش پذیر تر باشد و در طرف دیگه خالص باشه، بله باهوش تر شمرده میشه و قطعا توی فرآیند یادگیریش تاثیر بسزایی داره. اما اگر قرار باشه در آموزش فقط روی خالص بودن نژاد سرمایه گذاری کنیم، درواقع درست نیست چراکه ممکنه نژاد های بالاتر و باهوش تری وجود داشته باشن.

در کنار این حقیقت باید بدونیم که ژنتیک سگ قابل تغیر نیست و در ساختار خونی و ژنیش حک شده. پس شما باید اهداف تربیتی و خواسته هاتون رو با توجه به نژاد و هوش سگ متعادل کنین و انتظار بیجا ازش نداشته باشین.

با رفتار های غریزی سگ چه رفتاری داشته باشیم؟

هیچوقت و تحت هیچ شرایطی حین تربیت سگ در برابر رفتار های غریزیش گارد نگیرین و جبهه گیری نکنین. اگر بخواین با عصبانیت و خشونت اونا رو از بین ببرین، شک نداشته باشین که سگ سر ناسازگاری و لجاجت با صاحبش میگیره و حتی احتمالش خیلی زیاده که بدتر هم بشه!

به جای این کار تلاش کنین که به رفتار های غریزیش جهت بدین و در راستای هدف هاتون، کنترلش کنین. رفتار صحیح، با اعتماد بنفس و آروم شما باعث میشه سگ به آموزش های خودش مقید بشه و بهشون علاقه نشون بده.

تشویق و تنبیه چه اثری توی آموزش توله سگ و سگ بالغ داره؟

در واقع مهم ترین و تاثیر گذار ترین بخش که باعث تربیت سگ میشه، تشویق و تنبیه به موقع هست. یه مربی توانا میدونه که یه تکه گوشت یا بیسکویت برای تشویق سگ توی زمان و مکان درستش چه تاثیری بسزایی در فرایند تعلیمش داره.

مربی کارآمد به خوبی به این موضوع واقفه که باید در همون لحظه که کار خوب یا بدی از سگ سر زد، بهش پاسخ بده و از خشونت و تنبیهات فیزیکی دوری کنه.

نکته کلیدی این کار هم دونستن زمان درست تنبیه و تشویق هست که مدتی بعد از آشنایی با خلق و خوی سگ بهش پی میبرین.

چه قوانینی رو برای خانه تعیین کنم؟

درواقع یسری کلیات وجود دارن که حتما باید توی خونه تون رعایت کنین که تربیت سگ به شکل صحیحی انجام بشه، بقیه قوانینی که میخواین وضع کنین، کاملا به خودتون مربوطه و نکته اش هم اینه که به خوبی این قوانین رو به سگ بفهمونین و توش جدیت به خرج بدین.

برای مثال سگ باید بدونه که کجا باید بره و نره، جای دستشویی و خوابش کجاست. همینطور اکیدا به سگ از سر میز غذا ندین، اگه دوست ندارین روی وسایل خونه بپره، بهش اجازه ندین. در واقع اگه دلتون میخواد سگ تون یکسری کار ها رو نکنه، پس حتی یک بار هم اجازه انجامش رو بهش ندین.

علاوه بر این ها وجود نظم و برنامه ریزی توی زندگی سگ لازم و ضروریه و باعث بوجود اومدن و موندگاری عادت های خوب و بدش میشه.

وجود برنامه ریزی در زندگی سگ چه فایده ای داره:

  1. در واقع با این کار به توله سگ یاد میدین که شما صاحبش هستین و قوانین خونه رو شما وضع میکنین. یعنی اینکه این شما هستین که تعیین میکنین کی غذا بخوره، بخوابه و کجا بره و… ) پس این کار باعث میشه به حرف تون گوش کنه، هر کاری دلش میخواد نکنه و‌ ازتون حساب ببره.
  2. شاید باورتون نشه؛ اما از اکثر مشکلات رفتاری جلوگیری میکنه و باعث میشه سگ شما بد غذا نشه یا خشونت رفتاری نداشته باشه.
  3. وجود نظم استرس و اضطراب توله سگ رو کم میکنه و‌ تمرکزش رو بالا میبره. چون توی ذهنش ثبت شده که هم وقت واسه غذا خوردن و خواب داره و هم وقت واسه بازیش داره.
  4. در نهایت باعث آرامش خاطر و راحت شدن خیال شما هم میشه چون میدونین هر ساعتی وقت چه چیزیه!

پس وجود برنامه و نظم رو توی زندگی خودتون و سگ تون رو دست کم نگیرین!

چیکار کنیم سگ به حرف مون گوش کنه؟

اگه تا اینجای کار به نکات ما درباره تربیت سگ خوب گوش داده باشین، مطمئن باشین که مهمون کوچولوتون کاملا آماده هست تا چیز های جدید و فرمان های مختلفی مثل راه رفتن با قلاده رو یاد بگیره.

گرفتن مربی قابل اعتماد و کارکشته کار بدی نیست ولی خب هزینه زیادی داره و از طرفی شما رو از لذت آموزش دادن به توله سگ محروم میکنه.

قدم چهارم آموزش فرمان های سگ

آموزش دستور سگ

وقتی دارین جلسات تربیت سگ رو برگذار میکنین، دقیقا توله رو مثل یک بچه خیلی کوچولو در نظر بگیرین که نمیتونه مدت زیادی درس گوش کنه و زود حواسش ممکنه پرت بشه! یه بچه ۲-۳ ساله نمیتونه از یه حدی بیشتر توی یک جلسه درس یاد بگیره، فرقی هم نداره چقدر شما براش تکرار کنین! باز هم نتیجه همینه و یادگیری فقط آهسته آهسته در بستر تکرار، تشویق و تفریح میتونه براش سودمند باشه و الا هم خودش و هم شما رو خسته میکنه .

اهمیت زمان رو از یاد نبرین و بدونین قدرت یادگیری هر سگ متفاوته! با اینحال لجباز ترین سگ ها هم با صبر و حوصله در کنار تشویق آموزش پذیر هستن! پس اگه سگ چیزی رو یاد نمیگیره؛ درواقع مشکل شیوه آموزش دادن شماست، نه سگ!

به علاوه مهم نیست توله سگ دارین یا سگ بالغ! یادگیری فرمان های اولیه برای همه سگ ها الزامیه تا خطری شما و اطرافیان تون رو تهدید نکنه.

ضروری ترین فرمان های سگ

این فرمان هایی که نوشتیم براتون یادگیریش برای هر سگی ضروریه و اگه بخواین تا آخرش رو بهش یاد بدین شاید نهایتا ۱۲ ماه زمان لازم باشه که براش صرف کنین.

از تعلیم دادن فرمان های مختلف توی مدت کوتاه خودداری کنین و سعی کنین وقتی یک فرمان ملکه ذهنش شد، سراغ بعدی برین.

مثلا توی یاد دادن فرمان بشین که یه فرمان اولیه و مبتدی برای سگ ها حساب میشه، دادن تشویقی رو فراموش نکنین و همه جا ازش بخواین تا بشینه و بعد بهش جایزه بدین! حتی مهم نیست توی پارک، خونه خودتون یا دوستان، موقع غذا خوردن هستین یا نه. این کار به یادگیری و تربیت سگ تون خیلی کمک میکنه.

همونطور که گفتیم فرمان های اولیه شامل این ها هستن: ( اسم سگ، ولش کن، بنداز، بشین، بیا، بمون، پایین، بردار، بیار )

چطوری فرمان های مختلف رو به سگ یاد بدیم؟

درواقع آموزش هر فرمان با اون یکی فرق داره؛ اما به طور کلی این آموزش ها بر پایه تشویق و تکرار بنا شده. نکته دیگه ای هم که هستش، ضروریت وجود استمرار در تربیت سگ هست. یعنی یاد دادن هر فرمان رو تا جای ممکن ادامه بدین و از تکرار و تشویقش دست نکشین.

شاید از خودتون بپرسین چرا؟ باید بگم ادامه داشتن آموزش باعث فعال موندن ذهن سگ و جلوگیری از بروز مشکلات رفتاری میشه! سگ انقدر ذهنش درگیر میمونه که وقت برای رفتن به سمت رفتار های بد و مخرب دیگه رو نداره. از طرفی در ادامه هر دستور، دستور جدید دیگه رو یاد میگیره که باعث میشه توی ذهنش تثبیت بشه.

به علاوه یادگیری فرمان های جدید به سگی که توی این مسیر راه افتاده و فرآیند یادگیریش سریع شده، باعث لذت و شادیش میشه و احساس رضایتش رو بالاتر میبره.

قدم پنجم تربیت کردن در حین بازی

همه ما میدونیم که سگ ها بازی کردن رو خیلی دوست دارن و حتما نیاز دارن برای سالم موندن ساعاتی رو توی طول روز بهش اختصاص بدن. البته بازی کردن با سگ ها هم واسه خود صاحب شون لذت بخشه و هم تاثیر بسزایی روی توانایی ها، اجتماعی شدن، ذهن و رفتار سگ داره. نکته ای که درباره این موضوع وجود داره اینه که شما میتونین با انتخاب یه بازی درست که با انرژی سگ تون سازگار باشه، کاری بیشتر از سرگرم شدن بکنین و به تربیت سگ تون کمک کنین.

تربیت سگ همراه با بازی کردن

در واقع بخش عظیمی از تربیت توله سگ ها و سگ ها از طریق بازی انجام میشه. مهم ترین فایده ای که بازی کردن داره ایجاد کردن یه موقعیت جدیده که خارج از جلسات آموزشی توله و شماست. این موقعیت جدید میتونه یه بستر خوب واسه تمرین و تکرار بیشتر دستور ها و فرمان ها باشه و در کنارش اوقات خوشی رو هم واسه شما و توله ایجاد کنه.

سگ ها از طریق بازی کردن چیز های زیادی رو یاد میگیرن و تمام اعمال همبازی شون رو زیر نظر دارن. اون ها از همبازی شون تاثیر زیادی میگیرن و اگه بازی شون قانونمند و عادلانه باشه، باعث میشه که سگ یاد بگیره به قوانین احترام بذاره، احساساتش رو کنترل کنه و رفتار خوبی از خودش نشون بده. 

علاوه بر تمام چیز های خوبی که سگ در حین بازی یاد میگیره، یه چیز دیگه هست که باعث میشه پیوند شما باهاش قوی تر و عمیق تر بشه! اونم مورد توجه قرار گرفتن سگ از سمت شما هست. سگ ها کاملا متوجه میشن که شما براشون زمان میذارین و این کار براشون ارزش زیادی داره.

آموزش دستشویی سگ

انرژی سگ رو در طول روز تخلیه کنین!

اگه انرژی سگ رو تخلیه نکنین باعث میشه جور دیگه ای شیطنت کنه که احتمالا شما ازش خوشتون نمیاد! سگ ها خیلی باهوش و پر انرژی هستن و بازی کردن براشون حکم تخلیه انرژی فیزیکی و روانی رو داره.

پس اشتباه نکنین! کار هایی مثل خراب کردن وسایل خونه، واق واق کردن، گاز گرفتن و روی زمین چاله کندن بخاطر تربیت سگ و مشکلات رفتاری نیست و فقط با بازی و آموزش حل میشه. اگه شما بتونین به انرژی درونش جهت بدین و آموزش ها رو در قالب بازی بهش بدین، علاوه بر اینکه خوشحال و سرگرمش میکنین، از ناهنجاری رفتاری هم دورش میکنین. پس یسری بازی های مخصوص توان بدنی و ذهنی سگ یاد بگیرین و انجام بدین.

اگه سگ تون جزو نژاد های پرانرژی هستش، برای تخلیه انرژیش از بازی های فیزیکی استفاده کنین.

شما حتی میتونین توی فضای کوچیک و آپارتمانی هم با سگ تون بازی کنین.

اگه بیشتر اوقات سگ توی خونه باشه چطوری انرژیش رو تخلیه کنیم؟ اگه فکر میکنین بازی های مخصوص سگ ها محدودن، باید بگم اشتباه میکنین. فقط باید خلاقانه فکر کنین و ذهن سگ رو درگیر حل مسائل کوچیک و درس گرفتن ازشون کنین تا فعالیتش زیاد بشه و در نهایت شما خودتون میبینین که آروم شده. اگه محل زندگی سگ خیلی کوچیکه و فضاش محدوده مثل آپارتمان های کوچیک، میتونین با سگ تون بازی فکری کنین. توی هیچ شرایطی دست از تربیت سگ تون نکشین.

آموزش تنها گذاشتن سگ در خانه

همه مون خوب میدونیم سگ ها بخاطر اینکه اجتماعی، باهوش و مهربون هستن، توسط خیلی از مردم بهترین همراه انسان شناخته میشن. در واقع اون ها دوست دارن زمان زیادی رو با صاحب شون بگذرونن، نگاهش کنن و بهش کمک کنن. با وجود این روحیه سگ ها، تنها گذاشتن شون سخت نیست. شما فقط باید بدونین که این موجودات دوست داشتنی نمیتونن خودشون رو سرگرم کنن حالا هرچقدر هم که باهوش باشن! به همین دلیل باید بهشون یاد بدین که تنهایی این کار رو انجام بدن تا حوصله شون سر نره و دچار اضطراب جدایی نشن. این کار نیاز به آموزش دادن سگ و فراهم کردن وسایل بازی برای وقتایی که شما نیستین، داره.

انواع تربیت نژادی سگ

تربیت سگ در خانه

ما درباره اینکه تربیت سگ مستقیما به نژادش ربط داره، صحبت کردیم. حالا میخوایم به طور اختصاصی نژاد های مختلف رو بررسی کنیم و ببینیم چه ویژگی رفتاری ای باعث تمایز شون شده.

تربیت سگ ژرمن شپرد

اگه روی تربیت سگ ژرمن شپرد زمان و حوصله کافی نذارین، ممکنه اون صاحب شما بشه به جای اینکه شما صاحبش باشین!

این نژاد خیلی باهوشه و با کارایی که میکنه شما رو شگفت زده میکنه؛ اما ممکنه به راحتی بدرفتار بشه! این نژاد با هوشی که داره میتونه بر هر ضعفی غلبه کنه و به صاحبش تسلط داشته باشه.

آموزش سگ هاسکی

این نژاد متعلق به طبیعت سرد و برفی هست و مردم به خاطر انرژی زیادش برای کشیدن سورتمه ازش استفاده میکردن! از این دو نکته میفهمیم که انرژی هاسکی خیلی زیاده و اگه تخلیه نشه به شکل بدرفتاری خودش رو نشون میده. خیلی ها معتقدن تربیت سگ هاسکی خیلی سخته و واسه کسایی که این کار رو جدی نمیگیرن و وقت ندارن، اصلا توصیه نمیشه!

آموزش دادن سگ پامرانین

از اونجایی که پامرانین از دسته سگ های آپارتمانی و مناسب خونه محسوب میشن، یاد دادن قوانین خونه و بحث اجتماعی شدن شون خیلی مهمه. این نژاد به دلیل ظاهر زیبا و پشمالو شون در کنار باهوش و آموزش پذیر بودن، خیلی محبوبن اما نکته ای که هستش اینه که تربیت سگ پامرانین رو دست کم نگیرین. اونا اگه از تولگی به خوبی آموزش نبینن ممکنه خیلی ترسو بشن، عادت های بد پیدا کنن و با هر چیزی شروع به واق واق کنن!

 تربیت سگی که به تازگی به سرپرستی گرفته شده چطوریه؟

سگ هایی که با انسان ها زندگی کرده باشن، آموزش های ابتدایی رو بلدن و لازم نیست شما چیزایی مثل جای دستشویی رو بهش یاد بدین. با این حال ممکنه صاحب قبلیش وقت زیادی برای تربیت سگ صرف نکرده باشه و شما مجبور بشین بعضی از آموزش ها رو خودتون بهش بدین. تربیت توله سگ تا سن ۵ ماهگی یا ۲۰ هفتگی شامل بالا بردن اعتماد بنفس و اجتماعی شدن میشه. اما اگه بیشتر از ۵ ماه سن داره و شما حس میکنین که به خوبی اجتماعی نشده، بهتره با آموزش فرمان برداری شروع کنین و فعلا به مشکلات دیگه بی توجهی کنین. پس اول از همه دستورات ساده ای که قبلا گفتیم رو بهش یاد بدین مثل:

  • بیا
  • بشین
  • راه رفتن با قلاده
  • بمون

بعد از این فرمان ها میتونین سراغ آموزش دستور هایی مثل بنداز، دست دادن، ولش کن، بردار، بیار برین.

بعد از اینکه سگ دستورات اولیه رو یاد گرفت و شما خواستین فرمان های جدید رو بهش یاد بدین، باز هم قبلی ها رو باهاش تمرین کنین تا به خوبی توی ذهنش تثبیت بشه.

اصلاح مشکلات رفتاری در سگ های بالغ

مشکلات رفتاری سگ

اول از همه میخوام بگم که مشکلات رفتاری شامل چه چیزایی میشه! به اون دسته از رفتار های سگ که توی زندگی ما اختلال ایجاد میکنه، مشکلات رفتاری میگن. از اونجایی که این ناهنجاری ها به شکل عادت در شخصیت سگ باقی مونده و به انجام دادن شون ادامه میده، باید در اولین فرصت مناسب اقدام به رفع و تربیت سگ بکنیم. در ادامه درباره برطرف کردنش مفصل صحبت میکنیم.

مشکل رفتاری سگ

سگ هایی که ناهنجاری رفتاری دارن و صاحب شون رو اذیت میکنن، با این ویژگی ها شناسایی میشن:

۱- اونا با هر چیزی حساس میشن و شروع به واق واق میکنن.

۲- روی مهمون میپرن.

۳- عادت گاز گرفتن دارن.

۴- موقع پیاده روی قلاده شون رو میکشن.

۵- روی وسیله ها و اشیا حساسن و بهشون حس تملک دارن.

درسته که این رفتار ها زندگی با سگ رو دشوار میکنه اما قابل برطرف شدن هست و نیاز به نگرانی نداره!

حرفی که باید بزنم ممکنه بیرحمانه بنظر برسه؛ اما بهتر از اینه که سگی بخاطر اختلالات رفتاریش توی خیابون یا جلوی در کلینیک های دامپزشکی رها بشه و در بهترین حالت به پناهگاه ها واگذارش کنن. رها کردن شدیدا به سگ آسیب میزنه و ما بهتون توصیه میکنیم به جای اینکه اجازه بدین که هر طور میخواد رفتار کنه، اصلاحش کنین. باور کنین اذیتش نمیکنین و در نهایت با تربیت سگ باعث میشین که هردوتون کنار هم زندگی پر از آرامش و شادی داشته باشین.

برطرف کردن مشکل واق واق کردن سگ

توی تربیت سگ خیلی مهمه که بهش یاد بگین واق واق نکنه. حالا شاید از خودتون بپرسین چه کار کنم که سگی که مدام سر و صدا میکنه و همسایه ها ازش شاکی هستن رو آموزش بدم تا آلودگی صوتی واسه اطرافیان ایجاد نکنه! چون همونطور که میدونین مهم ترین ناهنجاری رفتاری سگ همین پارس کردن ( واق واق کردن ) هست و باید سریعا برطرف بشه.

برای اینکه جلوگیری کنین از واق واق سگ تون باید اول دلیلش رو پیدا کنین! یعنی اینکه به چه دلیل سگ سر و صدا میکنه. چیزی که اکثر صاحبان سگ نمیدونن اینه که همه واق واق کردن ها یک معنی یکسان نداره. پس اولین قدم واسه برطرف کردن این مشکل با آموزش سگ اینه که:

۱- فهمیدن موقعیتی که سگ شروع به واق واق میکنه.

۲- بعد از اینکه دلیلش رو فهمیدین شروع به آموزش و برطرف کردن حساسیت هاش میکنین.

۳- بعد از مدتی که روی تربیت سگ کار کردین، بینگو! دیگه واق واق نمیکنه.

 رفع گاز گرفتگی سگ و خشونت رفتاری

رفع مشکل گاز گرفتن سگ ها مهم ترین وظیفه شماست و در قبالش مسئول هستین؛ چراکه اگر گاز گرفتن از روی خشونت باشه سلامت جامعه رو تهدید میکنه. سالانه مردم زیادی به خاطر گاز گرفتگی سگ راهی بیمارستان میشن پس این مشکل رفتاری یه خطر جدی در جهان به حساب میاد.

حالا برای اینکه این مسئله رو در سگ برطرف کنیم، باید دلیلش رو ریشه یابی کنیم و ببینم اصلا چرا سگ عصبانیه و گاز میگیره؟

دلایل گاز گرفتن سگ

  • سگ ماده ای که به تازگی توله هاش رو به دنیا آورده، ممکنه بی دلیل بقیه رو گاز بگیره.
  • ترس و اضطراب یکی از عوامل متداولیه که باعث میشه سگ ها گاز بگیرن.
  • توله سگ ها به دلیل کنجکاو بودن و حس کردن دنیای اطراف شون گاز میگیرن و مهمه که شما بهشون یک بار هم اجازه ندین.
  • خیلی وقت ها سگ های بالغ هم برای رفع کنجکاوی و درک محیط اطراف شون از دندون و دهن شون استفاده میکنن.
  • توی دعوای سگ ها به سطح خشونت سگ تون دقت کنین و مداخله کنین! احتمال خیلی بالایی وجود داره که گاز گرفتگی رخ بده.
  • سگ ها بعضی اوقات از روی درد گاز میگیرن.
  • اگه سگ تون عادت گاز گرفتن داره؛ به حالتش دقت کنین که انگار میخواد شکار کنه و گاز بگیره یا نه!
  • اگه سگ حس کنه قلمروش، وسایلش یا حتی خودش در خطره ممکنه گاز بگیره و از خودش خشونت نشون بده.

حالا که دلایل گاز گرفتگی سگ رو فهمیدیم، میتونیم روی تربیت سگ و برطرف کردن این عادت کار کنیم!

به طور معمول سگ هایی که این مشکل رو دارن، به خوبی اجتماعی نشدن که باعث شده ترسو بار بیان و با هرچیزی مضطرب و عصبی بشن. اجتماعی کردن سگ توی سنین کم باعث میشه که سگ با شرایط، صداها، حیوانات و مکان های جدید آشنا بشه و دیگه براش تازگی نداشته باشه که بابتش بترسه. این کار حس اعتماد بنفس و آرامش سگ رو بالا میبره و باید تا آخر عمر سگ ادامه داشته باشه.

اگه سگ شما این مشکل رفتاری رو داره، میتونین با خوندن مقاله گاز گرفتن سگ ( علل + مراقبت ) اطلاعات دقیق تری درباره اش کسب کنین.

دیگه چه ناهنجاری های رفتاری در سگ ها وجود داره؟

شاید باورش سخت باشه؛ اما کار های زیر مشکل رفتاری سگ به حساب میان:

  • دنبال کردن آدما و بالا پریدن
  • التماس برای غذا
  • روی زمین چاله کندن
  • موقع خوشامدگویی روی افراد جدید میپره و بغل میکنه
  • دنبال وسایل دویدن
  • کشیدن قلاده موقع پیاده روی

خیلی از صاحبان سگ این رفتار ها رو نامناسب نمیدونن و توی تربیت سگ شون بهش توجه نمیکنن. این رفتار ها شاید همیشه اذیت کننده نباشن؛ اما وقتی مهمون میاد یا توی موقعیت اجتماعی خاصی قرار میگیرین، اذیت کننده میشن.

چطور؟ فکر کنین تازه رسیدین خونه با کلی خرید و سگ شما رو میبینه، هیجان زده میشه و میپره روتون! اونوقته که فاجعه رخ میده. یا مثلا براتون مهمون اومده و با رخ دادن همچین اتفاقی روی لباس نو و تمیز شون رد پنجه میوفته. حالا سن و سال رو هم در نظر بگیرین! خیلی از افراد مسن یا بچه ها با این کار شوکه میشن یا میترسن.

بیشترین آمار گم شدن سگ ها هم برمیگرده به اونایی که علاقه دارن چیز های مختلف مثل ماشین، سایر حیوانات و وسیله های چرخدار رو دنبال کنن و توی دردسر میوفتن. واسه این کار باید تمرکزش رو به چیز دیگه ای جلب کنین و برای اینکه از خطر دور نگهش دارین، باید حواسش رو پرت کنین.

کدوم ابزار آموزشی سگ لازمه؟

خب خب واسه اینکه تربیت سگ اصولی باشه و به خوبی پیش بره، یسری وسیله با توجه به شرایط تون باید بخرین تا در موقعیت مناسب ازش استفاده کنین. مثلا استفاده از قلاده های خاردار یا شوکر دار بدون اینکه بدونین چطوری باید ازش استفاده کنین، ممنوعه یا خریدن قلاده های آموزشی واسه توله های زیر ۵ ماه اصلا خوب نیست.

حالا میخوایم بریم ابزار های آموزشی سگ رو تک تک بررسی کنیم تا ببینیم هر کدوم مخصوص چه کاریه!

کلیکر جایگزین تشویقی!

به طور مثال تصور کنین دارین سگ رو تربیت میکنین و میخواین بهش فرمان بشین رو آموزش بدین. خیلی از سگ های باهوش اگه بعد از انجام فرمان، سریعا تشویقی نگیرن؛ حوصله شون سر میره و زود از حالت نشسته خارج میشن. کاری که کلیکر میکنه اینه که جایگزین تشویقی میشه و با صدایی که داره همون حس کار درست رو در سگ ایجاد میکنه.  درواقع کلیکر کمک زیادی به تربیت سگ میکنه و میتونه جایگزین تشویقی بشه چون شما نمیتونین تا ابد برای کار درست سگ، بهش تشویقی بدین پس از این نظر خیلی کاربردیه.

درسته که کلیکر خیلی به درد میخوره و با صدای کلیکش باعث میشه سگ حس تشویق شدن رو بگیره، به علاوه اگه بین تشویقی و انجام درست فرمان فاصله بیوفته باز هم اشکالی نداره؛ اما درواقع خریدنش ۱۰۰٪ ضروری نیست.

این ابزار با نشانه گذاری کار های درست توی ذهن سگ باعث میشه تربیتش راحت تر بشه.

این دستگاه خیلی کوچیکه و روش یه دکمه قرار گرفته. با فشار دادن اون دکمه سگ متوجه میشه که کار درستی انجام داده و درواقع فناوری پیچیده ای نداره. با اینکه استفاده ازش خیلی آسونه؛ اما باز هم قبل از استفاده باید باهاش تمرین کنین تا مهارت استفاده و قلقش دست تون بیاد.

قلاده ساده یا همون choke chain

این نوع قلاده رو حتما همه تون دیدین و در انواع و رنگ های مختلف تولید میشه؛ اما در کاربرد فرقی با هم ندارن. این قلاده ها به خصوص برای اینکه نشون بدین سگ داره کار اشتباهی میکنه، خیلی مناسبه.

عملکردش هم به این صورت هست که؛ لیش یا بند رو به قلاده وصل میکنین و وقتی بند رو میکشین، قلاده دور گردن سگ محکم میشه. وقتی قلاده دور گردن سگ محکم میشه اصطلاحا میگن یه پالس منفی بهش دادین که یه تنبیه محسوب میشه. اگه شما بلافاصله بعد از کار اشتباه سگ، قلاده رو بکشین، اون متوجه غلط بودن عملش میشه و در واقع توی تربیت سگ تاثیر بسزایی داره.

نکته دیگه ای که وجود داره هم این هست اگه شما بند رو آزاد کنین و دیگه نکشین، قلاده دور گردن سگ آزاد میشه.

قلاده آموزشی خاردار

قبل از اینکه سراغ هرچیزی بریم باید بگم اگه با این نوع قلاده آشنایی ندارین، نباید اصلا سراغش برین چون با کوچک ترین خطایی ممکنه صدمات جسمی زیادی به سگ وارد کنین که درمانش علاوه بر هزینه بر بودنش، خودتون رو هم ناراحت میکنه. به طور عمده قلاده خاردار رو مربی های سگ استفاده میکنن. معمولا وقتی که دوره آموزشی سگ تموم شد و همه دستور ها رو یاد گرفت؛ واسه اصلاح یکسری از رفتار های کوچیک از این نوع قلاده کمک میگیرن.

همچنین با دو نام قلاده پینچ ( pinch collars ) و قلاده پرانگ ( Prong collars ) شناخته میشه و شهرت داره.

ما استفاده از این قلاده ها رو پیشنهاد نمیکنیم و همچنان تاکید داریم که اگه مهارت استفاده کردن ازش رو بلد نیستین و براش آموزش ندیدین، هرگز ازش استفاده نکنین.

تشویقی سگ

درواقع مهم ترین ابزار شما واسه تربیت سگ، تشویقی هستش. همون طور که میدونین دادن تشویقی به سگ در واقع به معنی تایید کار و عملش هست و به علاوه بهش انگیزه میده تا همیشه اون فرمان رو تکرار کنه. حالا برای اینکه تشویقی بیشترین تاثیر خودش رو روی سگ بذاره، شما باید حداقل ۴-۵ مدل تشویقی مختلف تهیه و استفاده کنین. تفاوتی که این تشویقی ها باید با هم داشته باشن، در میزان لذیذ بودنش برای سگ هست. دقت کنین که یکی از تشویقی ها باید برای سگ خیلی خیلی خوشمزه و لذیذ باشه و بقیه انواع باید به نسبت معمولی تر و در جایگاه متوسطی براش قرار گرفته باشن. وقتی شما تربیت سگ رو شروع میکنین باید به صورت رندوم و اتفاقی بهش تشویقی بدین و نباید هیچوقت پشت سر هم از یک تشویقی استفاده کنین.

در واقع با این کار شما عمل مثبت سگ رو تشویق کردین و بهش پاداش دادین، اما در عین حال خوراکی مورد علاقه اش رو بهش ندادین. این کار باعث میشه سگ واسه تشویقی ای که بیشتر از همه دوستش داره، همیشه اشتیاق داشته باشه و برای اینکه بهش برسه از هیچ تلاشی دست نمیکشه و به همه فرمان های شما گوش بده.

توپ بند دار بهترین اسباب بازی در تربیت سگ

اگه شما بتونین سگ رو به این اسباب بازی علاقمند کنین، میتونین به عنوان تشویقی جایگزینش کنین. حالا شاید از خودتون بپرسین چرا توپ باید بند داشته باشه و نمیشه از یه توپ ساده استفاده کنیم؟! باید بگم که در واقع خود توپ مهمه و اشکالی نداره که بند نداشته باشه؛ اما توپ بند دار فوایدی داره که بهتون میگیم:

  • هنگام تربیت سگ وقتی میخواین فرمان های « بنداز » و « بگیر » رو بهش آموزش بدین، خیلی بهتون کمک میکنه.
  • وقتی که سگ توپ رو توی دهنش گرفته، شما میتونین بندش رو نگه دارین و کنترلش کنین؛ تا با توپ فرار نکنه.
  • واسه آموزش هم قدم شدن به سگ، میتونین توپ رو به لباس تون وصل کنین و با این تکنیک میتونین این آموزش رو به خوبی بهش یاد بدین.
  • موقع توپ بازی با سگ، به جای گرفتن خود توپ میتونین بندش رو بگیرین که باعث میشه هم دست تون خیس و لزج نشه از آب دهان سگ و لیز نخوره، و هم اتفاقی گاز تون نگیره.
  • گاهی اوقات هم که سگ داره با هیجان و از فاصله دور به سمت تون میدوه، شما با گرفتن بند و فاصله ایجاد کردن بین خودتون و سگ میتونین از آسیب احتمالی ناشی از برخورد بدن خودتون و سگ جلوگیری کنین.

بند قلاده آموزشی باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟

۱- بند قلاده باید نه کوتاه باشه و نه زیاد بلند. بلند بودن باعث میشه سگ خیلی ازتون دور بشه و ممکنه شما کنترل تون رو روی سگ از دست بدین. اگه هم خیلی کوتاه باشه، نمیتونین ازش دور بشین و فاصله بگیرین. وجود فاصله بین شما و سگ بخصوص هنگام آموزش هایی مثل فرمان بمون خیلی مهمه. پس از اهمیت طول قلاده نباید غافل بشین.

۲- همچنین باید نرم و کم وزن باشه تا سنگینیش‌ احساس نشه. سنگین بودن بند قلاده هم باعث بهم خوردن تمرکز و حواس پرتی سگ میشه. اگه هم تمرکز سگ بهم بخوره، مدتی طول میکشه تا دوباره شما حواسش رو به آموزش جلب کنین و در نهایت شما زمان مفید تون رو برای تربیت سگ رو از دست دادین.

پارک سگ چیه؟

پارک سگ یکی از چیز هایی که برای آموزش دادن سگ خیلی مهمه و خریدش به صاحبای سگ توصیه میشه. این پارک سگ شما رو  توی یه محدوده خاصی نگه میداره و شبیه یه قفس بدون سقف هستش.

به طور معمول از این پارک زمان آموزش دستشویی به سگ استفاده میکنن؛ چراکه باعث میشه سگ نتونه در جاهای مختلف خونه خرابکاری کنه و هم اینکه سریع تر یاد بگیره توی جای مخصوصش دستشویی کنه.

به علاوه وقتایی که خونه نیستین و نمیتونین مراقب سگ یا توله سگ که هنوز یاد نداره کجا باید دستشویی کنه باشین، میتونین توی قفس سگ محصورش کنین. همچنین یکی دیگه از کاربرد های این وسیله اینه که سگ رو قبل از شروع زمان آموزش یه مدتی توش نگه میدارین. 

به علاوه این وسیله در آموزش توله سگ خیلی تاثیر داره و جزو لوازم ضروری و مورد نیاز برای تربیتش هستش.

راهنمای خرید پارک سگ مناسب هر نژاد

نژاد های خیلی کوچک: پامرانین، یورکشایر و…

پارک شش ضلعی ۶۰ * ۶۰

نژاد های کوچک: تریر، اشپیتز، شیتزو و..

هشت ضلعی ۶۰ * ۶۰

نژاد های معمولی و متوسط: هاسکی، ساموئد و..

هشت ضلعی ۶۰ * ۹۵

نژاد های بزرگ: گلدن رتریور، دوبرمن، ژرمن شپرد، روتوایلر و..

هشت ضلعی ۶۰ * ۱۱۰

‌اسباب بازی سگ با محفظه تشویقی

این نوع اسباب بازی هایی که یه محفظه واسه تشویقی دارن خیلی برای سرگرم موندن و گرم کردن مغز سگ برای پذیرفتن و درک آموزش ها مناسب هستش.

بازی های فکری از این نظر توی دوره آموزشی اهمیت دارن که ذهن حیوان رو آماده یادگیری نگه میدارن.

این نوع اسباب بازی ها معمولا ۲ نوع دارن:

۱- منعطف هستن و از جنس لاتکس ان: تشویقی رو داخلش میریزیم و سگ وقتی دندونش رو روش فشار میده و گازش میگیره، خوراکی های داخلش بیرون میریزه و سگ به راحتی غذاها رو میخوره.

۲- توپ های سفت: این نوع به این شکل هست که تشویقی رو داخلش میریزیم و وقتی توپ روی زمین میچرخه، خوراکی های داخلش بیرون میریزه و سگ اقدام به خوردن شون میکنه.

۴- اسباب بازی دندانی و جویدنی: از لوازم مهم برای توله سگ ها

این نوع اسباب همونطور که گفتیم خیلی خیلی به درد آموزش توله سگ ها میخوره و براشون فایده داره که به برخی از اون ها میخوایم اشاره کنیم:

  • از ویژگی بارز توله سگ ها خارش لثه ها و علاقه واسه گاز گرفتن و جویدن وسایل هست. این نوع اسباب بازی باعث میشه توله سگ واسه برطرف کردن حس خارش در لثه هاش نره وسایل خونه رو بجوه و به شما ضرر مالی وارد کنه.

تصور کنین از یه روز کاری سخت و پر مشغله با کلی وسیله به خونه برمیگردین، خسته هستین و با منظره وسایل جویده شده، دمپایی و تشک پاره رو به رو میشین. حتما همچین صحنه ای عصبانی تون میکنه و شما رو به سمت تنبیه کردن سگ هل میده. اما چیزی که وجود داره اینه که اگه سگ رو زیاد تنبیه کنین باعث میشه اعتماد بنفس نداشته باشه و ترسو بشه. که در نهایت برای برطرف کردن ترسو بودن سگ باید زمان و هزینه زیادی صرف کنین.

  • جلوگیری میکنه به اینکه جویدن و گاز گرفتن در سگ شما تبدیل به یه عادت بشه که به سختی میشه از بینش برد.

داشتن منابع معتبر آموزشی برای تربیت سگ

خب همونطور که میدونین تمدن ها به سمت پیشرفت، به روز شدن و بکار گیری راحت ترین روش ها واسه انجام کار ها میرن. از همین رو خیلی از روش های تربیت سگ که توی گذشته استفاده میشده، الان منسوخ شده. بکار بردن این روش های قدیمی قطعا باعث میشه مرتکب اشتباه بزرگی در آموزش دادن به سگ بشین. پس بهترین راه واسه تعلیم خوب سگ اینه که اطلاعات شما معتبر و جدید باشه. به همین دلیل هم ما توی مقاله هامون از منابع خارجی استفاده کردیم و سعی میکنیم همیشه شما رو از جدید ترین روش های دنیا آگاه کنیم.

شورتک آموزشی و کیف کمری سگ

اول از همه بگم که خرید این دو تا وسیله ضروری نیستش و درواقع برای نظم دادن به وسایل شما استفاده میشه. همچنین برای مربی های سگ که شغل شون این کار هست، ابزار های مناسبیه.

کیف کمری کمک تون میکنه که انواع تشویقی ها رو برای تربیت کردن سگ توی جیب هاتون تفکیک کنین و هر موقع که به خوراکی احتیاح داشتین؛ به راحتی دست تون رو توی جیب میکنین و تشویقی مورد نظرتون رو ازش خارج میکنین. این کیف کمری شما رو از اینکه مدام خوراکی رو توی مشت تون نگه دارین، بی نیاز میکنه.

شورتک آموزشی هم کاربردش مثل کیف کمری هستش. این‌ شورتک روی شلوار بسته میشن و درست مثل کیف جیب هایی داره تا بتونین توش خوراکی های مختلف نگه دارین.

امیدوارم مقاله تربیت آموزش سگ ( جدیدترین روش ها ) کمک تون کنه که به راحتی توی خونه سگ تون رو آموزش بدین.

هر سوالی داری ازمون بپرس و اگه چیزی رو جا انداختیم بهمون بگو. بنظرت دیگه چه راه های خلاقانه ای واسه آموزش دادن به سگ توی خونه وجود داره؟

یادتون نره تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به همه سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. 

جمع‌بندی

همانطور که در این مقاله اشاره شد؛ تربیت صحیح سگ به عنوان یک عضوی از خانواده، تجربه‌ فوق‌العاده‌ای را برای شما به ارمغان میاره و مدیریت رفتارها و اجتماعی شدن اونها باعث می‌شه تا به عنوان یک همراه وفادار و صمیمی در کنار شما و اعضای خانواده‌تان زندگی کنن.

بهترین زمان شروع آموزش به سگ ها چه وقت است؟

بین ۳ماهگی تا۶ ماهگی و به طور کلی قبل از ۱۲ ماهگی بهترین زمان آموزش و تربیت سگ است.

شیوه شرطی سازی یکی از اصولی و علمی ترین شیوه های آموزشی به سگ ها است.

آموزش دستشویی، آموزش نه، آموزش بیا و بمان، آموزش واق واق نکردن

بله اما سخت تر و تخصصی تر از توله سگ هاست و نیاز به صبرو حوصله وتکرار بیشتر دارد.

تنبیه کردن، فحش دادن و دعوا کردن ممنوع است، بهترین زمان و خلوت ترین مکان را انتخاب کنید، صبوری کنید و خوش خلق باشید، سگتان را خسته نکنید و تشویقی و تحسین کردن را فراموش نکنید.

author-avatar

درباره نجلا

فیوریت های من 2 تا چیزن! حیوانات و نوشتن. از اونجایی که خودم صاحب یه گربه به اسم تامی ام، دارم سعی میکنم اطلاعاتم رو در این زمینه با شما درمیون بذارم :")

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *