دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

علت گاز گرفتن سگ | مراقبت بعد از گاز گرفتگی سگ هار

گاز گرفتن سگ

گاز گرفتن سگ یکی از شایع‌ترین حوادثی است که ممکن است در زندگی هر کسی رخ دهد. این حادثه می‌تواند عواقب جدی از جمله آسیب‌های جسمی، عفونت و حتی مرگ داشته باشد. بنابراین، مهم است که از خطرات گاز گرفتن سگ آگاه باشید و در صورت وقوع این حادثه، اقدامات لازم را انجام دهید و باید بدانید که گاز گرفتن سگ خانگی نیاز به واکسن دارد. گاز گرفتن سگ می‌تواند باعث آسیب‌های جدی به بافت‌ها، اعصاب و عضلات شود. در برخی موارد، ممکن است گاز گرفتگی سگ منجر به شکستگی استخوان یا حتی مرگ شود. علاوه بر این، گاز گرفتن سگ می‌تواند باعث انتقال بیماری‌هایی مانند هاری، کزاز و بیماری‌های باکتریایی شود.

سگ ها توی سنین مختلف به دلایل مختلفی گاز می گیرن؛ مثلا گازسگ ها در سنین مختلف به دلایل گوناگونی گاز میگیرند؛ برای مثال گاز گرفتن توله سگ ها به دلیل رشد اولین دندان ها و تسکین درد است؛ اما دلیل گاز گرفتن سگ بالغ متفاوت است و خبر از وجود یک مشکل جدی در شخصیت او است. گاز گرفتگی سگ در واقع یک مورد شایع در دنیا است که بایستی از بروز این رفتار جلوگیری کرد زیرا در صورت کنترل نشدن عواقب بدی به دنبال خواهد داشت. سالانه ۴/۵ میلیون نفر در آمریکا قربانی گاز گرفتن سگ میشوند و از هر ۵ نفری که دچار زخم ناشی از گاز گرفتن سگ شدند، نیاز به مراقبت های پزشکی و توجه‌های ویژه دارن. حتی اگر جراحتی هم وارد نشود یا سگ خانگی واکسن زده باشد، افراد و بخصوص کودکانی که در معرض این اتفاق بودند از لحاظ روانی تا مدت ها تحت تاثیر ترس و وحشت این رفتار خواهند ماند.

سانحه گاز گرفتگی سگ باعث میشود که شخص آسیب دیده احساس امنیتی که قبلا در حضور حیوانات داشته رو از دست بدهد و در کنار آنها احساس وحشت داشته باشد. حتی ممکن است که این حس آنقدر بر احساسات آنها تاثیر بگذارد که شانس داشتن پیوندی عمیق با حیوانات را از دست بدهند. به همین دلیل ما این مقاله را در تام و جری تهیه کردیم تا اقدامات لازم در هنگام گاز گرفتن سگ، جلوگیری از این اتفاق و ایجاد مهارت برای اطاعت سگ از فرمان شما رو آموزش دهیم. توصیه میکنیم که در تغذیه و نظم زندگی پت تون هم دقت عمل انجام دهید تا او قانون مدار شود. شما می توانید بیشترین تنوع محصولات خارجی را در صفحه خرید غذای سگ تام و جری مشاهده کنید.

ملزومات لازم بعد از گاز گرفتگی سگ

نکته ای که حائز اهمیت است این است که اگر سگ بدون اینکه تحریک شود، شما رو گاز بگیرد احتمال بیمار بودن سگ بیشتر از زمانی است که گاز گرفتگی سگ بعد از یک عمل تحریک آمیز باشد. دانستن این نکته فرق زیادی در پرستاری بعد از گاز گرفتن سگ ایجاد می‌ کند.

در نظر داشته باشید که جای جراحت و زخم گاز گرفتن سگ را با توجه به شدت آن باید درمان کنید. به عبارتی دیگر اگر دچار زخم و خراش جزئی شده باشید؛ زخم را ضد عفونی و واکسن تجویز میشود.

اگر دچار خراش های عمیق بعد از گاز گرفتن سگ شدید، در چند نوبت دارو های دیگری مثل ایمونوگلوبولین ضد هاری تجویز خواهد شد تا از ابتلا به بیماری هاری جلوگیری شود.

آیا زخم و جراحت ناشی از گاز سگ را بخیه می زنند؟ در اغلب موارد محل زخم و جراحت ناشی از گاز گرفتگی سگ نیاز به بخیه ندارد مگر اینکه ۱- روی صورت باشد، ۲- در مناطق حساس بدن باشد، ۳- محل گاز گرفتن سگ دچار عفونت شده باشد.

گاز گرفتگی سگ خانگی

گاز گرفتگی سگ

اگر برای شما گاز گرفتن سگ خانگی یا اهلی اتفاق افتاد، معمولا پزشک واکسنی با ۳ دوز برای شما تجویز می کند. یعنی اینکه در روز اول باید ۱ واکسن تزریق کنید، واکسن دوم را در روز دوم و سومی را ۱ هفته پس از گذشت سانحه باید تزریق کنید.

گاز گرفتگی سگ هار یا سگ ولگرد

گاز گرفتگی سگ هار یا ولگرد نیاز به ۵ تا ۷ بار تزریق واکسن دارد. در این حالت هم باید در فاصله ۱ هفته به بعد دز سوم را تزریق کنید. این کار باعث می شود سیستم ایمنی شما در برابر جراحت گاز و دندان های سگ قوی تر شود و خطر عفونت کاهش پیدا کند.

اقدامات اولیه بعد از سانحه گازگرفتگی سگ:

 • زخم گاز گرفتن سگ رو اصلا نبندین و بذارین باز باشه.
  محل زخم و جراحت گاز گرفتگی سگ را با آب، صابون یا محلول آب نمک به خوبی شستشو دهید. اگر در منزل الکل ضدعفونی به همراه داشتین، میتوانید برای ضد عفونی زخم و تمیز کردن زخم مصرف کنید.
 • تا حداکثر ۲۴ ساعت آینده حتما به پزشک مراجعه کنید و برای پیشگیری از عفونت کردن زخم، حتما به تزریق واکسن ادامه دهید.
 • در صورت امکان محل زخم گاز گرفتن سگ را بالاتر از قلب خود نگه دارین تا دچار تورم نشید.
 • با انجام دادن اقداماتی که ذکر شد میتوانید تمام آثار چرک و بزاق گاز گرفتن سگ رو پاک و تمیز کنید.

مراقبت‌ها و ملزومات مهم بعد از گاز گرفتن سگ

اگر در موقعیتی قرار گرفتید که شخصی دچار گاز گرفتگی سگ شد یا سگ شما حمله ور شد؛ موارد زیر رو برای مراقبت های بعد از گازگرفتگی سگ مو به مو اجرا کنید:

۱- بعد از گاز گرفتن سگ، حیوان را فورا حبس کنید. وضعیت قربانی را بررسی کرده و حتما درخواست کمک های پزشکی کنید.

۲- حتما به عنوان صاحب پت، مسئول گاز گرفتن سگ باشید. برای قربانی گاز گرفتگی سگ اطلاعات ضروری و مهمی رو مثل اسم و آدرس، تاریخ آخرین واکسن هاری که سگ شما زده، اسم و شماره تماس دامپزشک تون رو در اختیارش بذارید.

۳- اگه حس می کنید که سگ شما باید برای مدتی قرنطینه شود، از مامور پلیس سوال کنید که آیا امکان دارد در منزل شخصی یا بیمارستان دامپزشکی سگ بستری یا حبس شود؟ و بخاطر داشته باشید که درخواست کمک از یک شخص متخصص برای درمان عادت گاز گرفتن سگ لازم و ضروری است تا از دوباره این اتفاق جلوگیری شودی.

۴- با دامپزشک و درمانگر سگ درباره گاز گرفتن سگ مشورت کنید. اگه رفتار سگ شما غیر قابل کنترل است، لطفا او را به خانواده دیگری بدون اطلاع از این رفتار واگذار نکنید.

۵- بین بدن خود و سگ یک وسیله یا عایق مانند کت، کیف، دوچرخه یا هر چیزی که شما را از سگ می تواند جدا کند، قرار دهید.

۶- اگر سر شما در حین گاز گرفتن سگ به جایی برخورد کرده و ضربه وارد شده است، سر و گوش ها را با دست هایتان پوشش دهید. درست مانند یک توپ، دست‌هایتان را روی سرتان قرار دهید و سعی کنید حرکت نکنید. همچنین هرگونه داد و جیغ هم باعث تحریک بیشتر سگ خواهد شد.

۷- از هر زخم و جراحتی که بر اثر گاز گرفتن سگ ایجاد شده است، درست مثل مراحلی که گفتیم مراقبت و رسیدگی کنید. حمله را به پلیس اطلاع دهید و حتما هر چیزی که اتفاق افتاده را به خاطر بسپارین.

اما علت اصلی گاز گرفتن سگ چیست؟

گاز گرفتن سگ هار

باید این نکته رو هم بدونین که همه سگ ها قادر به گاز گرفتن هستن و براشون یک غریزه طبیعی به شمار میاد. گاز گرفتگی علل مختلفی داره و به همین دلیل هم قراره تک تک شون رو بررسی کنیم و نحوه برخوردتون در مواجه شدن با سگ تون رو توضیح می دیم. رفتار ما انسان ها تاثیر مستقیمی در بروز و ماندگاری خصوصیات خوب یا بد در حیوانات داره.

گاز گرفتن توله سگ

چرا سگ ها صاحبان خود را گاز می گیرند؟ سگ ها وقتی توله هستند عادت دارند که زمان زیادی را صرف بازی کردن، کنجکاوی و جویدن اشیا کنند. توله سگ تقریبا در همه فعالیت ها و بازی ها از دهان، دندان و پنجه هایشان استفاده می کنند برای همین وقتی با آدم ها هم بازی می کنند، امکان دارد که گاز بگیرند.
بخاطر داشته باشید که کار هایی از قبیل بازی کردن با دست و پاهایتان هر چقدر هم شیرین و بامزه به نظر برسد باعث می شود که عادت بدی در سگ نهادینه شود. شاید باور نکنید اما با کشیدن جوراب و انگشتان دست شما، توله سگ یاد خواهد گرفت که گاز گرفتن گوشت بدن مشکلی نخواهد داشت! اگر رفتاری از توله سگ برای شما مناسب نیست، هیچگاه نباید اجازه انجام این عمل را به او بدهید، نباید حتی یک بار اجازه تکرار آن عمل را به او بدهید! پیشگیری از بروز یک عادت همیشه از اصلاح کردن آن راحت تر خواهد بود.

گاز گرفتگی به دلیل داشتن حس مالکیت

سگ ها همیشه دوست دارن از چیزهایی که خوشاینده توی ذهن شون مثل اسباب بازی، قلمرو، غذا و حتی صاحب شون محافظت کنن. دقیقا هم همه مشکلات گاز گرفتن سگ از وقتی شروع میشه که اونا می خوان از داشته هاشون محافظت کنن. به طور معمول هم در سگ های نگهبان و نژاد های چوپان گازگرفتگی به دلیل حس مالکیت بیشتر دیده می شه.

گاز گرفتن سگ از روی ترس

گاز سگ وحشی

قرار گرفتن در موقعیت های ناآشنا مثل وقتی که تعمیرکار یا دوستان شما به خونه میان، باعث ترسیدن سگ می شه. بخصوص اگر در زمان تولگی روی اجتماعی کردن سگ تون زمانی صرف نکرده باشین و آدمای محدودی رو دیده باشه! برای از بین بردن ترس و جلوگیری از گاز گرفتن سگ باید اجازه بدین که موقعیت های مختلف رو تجربه کنن و این کار نیاز به صرف زمان داره.

همچنین هرگز ناگهان به سگ ها نزدیک نشین و به کودکان هم بیاموزین این کار رو نکنن. به عنوان صاحب سگ هم شما می تونین این دسته از تجربه های ناآشنا و غریب رو تبدیل به یک موقعیت هیجان انگیز، خوشحال کننده و حتی به وسیله تشویقی و ممکل غذایی سگ، خوشمزه کنین.

روش های جلوگیری از گاز گرفتن سگ

برای اینکه از گاز گرفتن سگ تون جلوگیری کنین، یک عمل خاص و یکدفعه ای وجود نداره. از بین بردن این عادت نیاز به صرف زمان داره و شما با کار هایی که در ادامه می گیم، می تونین درصد خشونت سگ رو تا حدی زیادی پایین بیارین.

عقیم کردن سگ‌:

گاز گرفتن سگ اهلی

خیلی از دامپزشک ها معتقدن عقیم کردن سگ یه کار ضروریه و باید انجام بشه! عقیم سازی فقط از زاد و ولد کردن سگ ها جلوگیری نمی کنه؛ بلکه میل سگ‌ ها رو برای پرسه زدن و دعوا کردن کاهش می‌ده، ۴/۵ برابر احتمال گاز گرفتن سگ رو کم می کنه، طول عمر شون رو زیاد می کنه و همچنین باعث می شه هوس فرار از خونه به سر شون نزنه.

عقیم کردن سگ نر باعث می شه:

 • خشونت نسبت به بقیه موجودات و سگ های نر کاهش پیدا کنه.
 • ناهنجاری های رفتاری از بین بره و سگ آروم تر بشه (  ادرار کردن برای تعیین قلمرو،.. )
 • حالت بی قراری و بیرون زدگی زبان برای سگ های ماده از بین بره.
 • از ابتلا به سرطان پروستات و بیماری فیستول ( باعث تورم مقعد سگ می شه ) جلوگیری بشه.

از فواید عقیم کردن سگ ماده می شه به:

 • کاهش خشونت، رفتار های جنسی و بوی بد
 • بارداری ناخواسته پیش نیاد (در هر زایمان ۱۲ تا توله نازنین به دنیا میان )
 • از ابتلا به عفونت رحم یا پیومتری جلوگیری می شه.
 • درصد مبتلا شدن سگ به سرطان سینه به طرز چشم گیری کاهش پیدا می کنه.

بهترین زمان عقیم کردن برای سگ ها از ۶ ماهگی تا ۱۲ ماهگیه.

سوال: اگر سگ ما بالای یک سال سن داشته باشه دیگه نمیشه عقیمش کنیم؟ چرا میشه؛ اما توجه داشته باشین هر چقدر سن سگ بالاتر بره، خطر بیهوشی عمل جراحی بیشتر میشه. 

بعد از عمل جراحی، سگ خودتون رو با کنسرو سگ و گربه ریکاوری رویال کنین تغذیه کنین تا انرژی از دست رفته بدنش جبران بشه. به علاوه این غذای سگ رویال کنین برای گربه ها هم مناسبه. 

اجتماعی کردن سگ‌:

درمان گاز سگ

سگ ها باید تا حدود ۴ – ۵ ماهگی اجتماعی بشن. یعنی اینکه باید تجربیات جدید کسب کنن، بو های مختلف رو حس و آدم های مختلف رو ببینن تا متوجه بشن آدم ها بخشی از زندگی اونهاست و نباید با هر چیزی عصبی بشن، بترسن و واق واق کنن. در واقع توله ها تقریبا تا ۵ ماهگی بیشتر قابلیت اجتماعی شدن دارن، در سگ های بالغ این اتفاق کمی سخت تر می افته و نیاز به صبر و تلاش بیشتری داره.

اگر به وقت گذروندن و تربیت بی توجهی کنین علاوه بر اینکه ممکنه گاز گرفتن سگ جزوی از شخصیتش بشه، افسرده هم می شه. افسردگی در سگ ها هم این علائم رو داره:

 1. بازی نکردن
 2. بی اشتهایی و غذا نخوردن
 3. بی تحرکی
 4. خواب زیاد
 5. افزایش ریزش مو

هر روز ۱۵ تا ۲۰ دقیقه رو به تربیت سگ تون اختصاص بدین و این کار رو به یک تجربه خوشحال کننده تبدیل کنین. می تونین با دادن تشویقی سگ یا مثلا آب بازی بهشون جایزه بدین و اون ها رو برای پیشرفت مشتاق کنین.  از طرفی هم اگر رفتار نامناسبی داشتن یا هر زمان با گاز گرفتگی سگ تون مواجعه شدین، با جدیت برخورد کنین و حتما تنبیه کنین تا متوجه فرق کار خوب و کار بد بشن. از تنبیهاتی مثل زندانی کردن توی اتاق یا توی باکس نترسین چونکه براشون لازمه و هرگز اونا رو لوس نکنین. اینو هم بدونین که تنبیه سگ هم به معنای داد زدن یا برخورد فیزیکی نیست! این مدل رفتار ها باعث تشدید عادت های بد از جمله گاز گرفتن سگ می شه و هیچ فایده ای براشون نداره.

تربیت و آموزش رفتار مناسب:

نکات زیادی هستن که شما باید از زمان تولگی تا بلوغ رعایت کنین تا هیچوقت عادت گاز گرفتن سگ توی سرش نیوفته. 

 • بازی های تهاجمی و پر از پرخاش مثل کشتی، طناب کشی با هم یا با اشخاص دیگه تاثیر بدی داره و شروع ایجاد عادت گاز گرفتن سگ میتونه باشه.
 • رفتار سگ رو کنترل کنین و انتظار نداشته باشین بدون هیچ اقدامی از سمت شما یک عادت بد رو ترک کنن.
 • راجع به سگ های غریبه و اطراف احتیاط کنین. برای جلوگیری کردن از گاز گرفتن سگ، نذارین به سگی که پشت حصار حبسه یا با طناب بسته شده، نزیک بشه.
 • حتی اگر سگ شما رو می شناسه و صاحبش خودتون هستین؛ ۳ چیز رو رعایت کنین. ۱- زمانی که سگ خوابیده، در حال بازی کردن با توله هاش یا اسباب بازی هست یا داره غذا میخوره، لمسش نکنین مگر اینکه از حضور شما آگاه باشه.
 • به کودکان بیاموزین که با سگ شوخی نکنه و یا دنبالش ندوئه. هرگز هم یک طفل یا کودک رو با سگ تنها نذارین.

علاوه بر این نکاتی که در خصوص گاز گرفتن سگ گفته شد، رفتار شما هم بخصوص در برخورد با سگ های غریبه اهمیت داره.

 • مثلا سگ غریبه رو تا زمانی که صاحبش اجازه نداده، نوازش نکنین و همیشه یادتون باشه در دید سگی که شما رو نمیشناسه، ممکنه مزاحم یا تهدید تلقی بشین.
 • هرگز پشتتون رو به سگ نکنین و فرار نکنین. غریزه طبیعی سگ دنبال کردن و سپس گرفتنتونه. به جای این کار و جلوگیری از گاز گرفتن سگ، بی حرکت بمونین، دست هاتون رو ۲ طرف بدنتون بذارین. بهش مستقیم نگاه نکنین. در نهایت زمانی که سگ میل و علاقه اش رو از دست داد، توجهش از شما گرفته میشه و به یک طرف دیگه برمیگرده.

پذیرفتن مسئولیت صاحب سگ:

مراقبت بعد از گاز سگ

این نکته رو در نظر داشته باشین هر کاری که حیوان خانگی شما انجام بده؛ از گاز گرفتگی سگ تا ادرار و مدفوع کردن در خیابان، شما مسئول هستین.

سگ شما طبق مفاد قانونی باید کارت شناسنامه داشته باشه پس اگر صاحب حیوان خانگی‌ ای شدین، در اولین فرصت برای گرفتن کارت اقدام کنین.

به علاوه به منظور مراقبت که شامل انواع واکسن ها از جمله بیماری هاری ( برای امنیت هر فرد لازمه ) هستش، باید یک دامپزشک داشته باشین تا مرتب سگ چکاپ رو کنین.

این رو بدونین که سگ هایی که مدت زیادی رو توی حیاط می‌ گذرونن و یا بیرون با زنجیر بسته می‌ شن خطرناک ترن و احتمال گاز گرفتن سگ در این شرایط بیشتره. همینطور اجازه ندین که سگ تون پرسه بزنه یا ولگردی کنه.

در موقعیت های جدید و ازدحام بیشتر مراقب سگ باشین:

هیچکس به اندازه شما سگ تون رو نمی شناسه و با اخلاقش آشنایی نداره پس اگر تجربه های اجتماعیش کمه و نمی دونین که چطوری به شرایط و موقعیت های جدید واکنش نشون می ده، محتاط باشین.

اگر سگ در مکان های شلوغ و پر ازدحام می ترسه و سراسیمه می شه بهتره که توی خونه نگهش دارین. ترسیدن سگ باعث می شه هیجان زده رفتار کنه یا شروع به واق واق کنه، در همچین موقعیتی هم آدمای اطرافش فکر می‌ کنن که در خطر گاز گرفتگی سگ هستن و شرایط بدتر می شه!

پس در صورتی که سگ به محموله های پستی، مهمان ها، مسافران و اشخاص غریبه واکنش شدیدی نشون می ده، اون رو در اتاقی دیگه نگه دارین. می دونم شاید این کار براتون ناخوشایند باشه ولی برای اذیت نشدن خود لازمه تا زمانی که به حضور آدم ها عادت نکرده، این نکات رو رعایت کنین.

در نهایت از کمک اشخاص متخصص برای آموزش سگ تون نترسین. مربی های سگ به شما کمک شایانی می کنن که حیوان خانگی تون در این شرایط نترسه و عادی رفتار کنه.

امیدوارم مقاله گاز گرفتن سگ ( علل + مراقبت ) کامل و مفید باشه براتون و کمک تون کنه.

هر سوالی داری ازمون بپرس و اگه نکته ای رو جا انداختیم بهمون بگو. بنظرت چیکار می شه کرد تا نرخ پیش اومدن همچین حادثه ای پایین بیاد؟

یادتون نره تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به همه سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. مرسی که ما رو می خونی :*

۱- چرا سگ گاز میگیرد؟

ترس و اضطراب، آلفاشدن، بازی، درد و…

از تکنیک های آموزشی و رفتارشناسی استفاده کنید و نیازهایی که موجب بروز این اقدام در سگ ها میشود را رفع کنید.

درصورت عدم اطمینان از دریافت واکسن هاری به پزشک مراجعه کنید. محل زخم را با بتادین ضدعفونی کنید و درصورت التهاب یا احساس داغی در بدن خود را به پزشک برسانید تا دارو دریافت کنید.

author-avatar

درباره نجلا

فیوریت های من 2 تا چیزن! حیوانات و نوشتن. از اونجایی که خودم صاحب یه گربه به اسم تامی ام، دارم سعی میکنم اطلاعاتم رو در این زمینه با شما درمیون بذارم :")

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *