دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

گاز گرفتن سگ ( علل + مراقبت )

گاز گرفتن سگ

سگ ها توی سنین مختلف به دلایل مختلفی گاز می گیرن؛ مثلا گاز گرفتن توله سگ ها به دلیل رشد اولین دندان ها و تسکین درد هست؛ اما دلیل گاز گرفتن سگ بالغ متفاوته و خبر از وجود یک مشکل جدی در شخصیت می ده.  گاز گرفتگی سگ در واقع یه مورد شایع توی دنیاست که باید جلوش رو گرفت چون اگه کنترل نشه عواقب بدی به دنبال داره. سالانه 4/5 میلیون نفر در آمریکا قربانی گازگرفتن سگ می شن و از هر 5 نفری که دچار گاز گرفتن سگ شدن، نیاز به مراقبت های پزشکی و توجه دارن. حتی اگر جراحتی هم وارد نشه، افراد و بخصوص کودکانی که در معرض این اتفاق بودن از لحاظ روانی تا مدت ها تحت تاثیر ترس و   .وحشت می مونن

سانحه گاز گرفتگی سگ باعث می شه شخص آسیب دیده احساس امنیتی که قبلا در حضور حیوانات داشته رو از دست بده و در کنارشون احساس وحشت کنه. حتی ممکنه این حس انقدر در وجودشون ریشه کنه؛ که شانس داشتن پیوندی عمیق با حیوانات رو از دست بده. به همین دلیل ما این مقاله رو در تام و جری نوشتیم تا اقدامات لازم در هنگام گاز گرفتن سگ، جلوگیری از این اتفاق و ایجاد مهارت برای اطاعت سگ از فرمان شما رو بهتون بگیم. توصیه میکنیم که توی تغذیه و نظم زندگی پت تون هم دقت عمل انجام بدین تا قانون مدار بشه. شما میتونین بیشترین تنوع محصولات خارجی رو در صفحه خرید غذای سگ ما مشاهده کنین.

پرستاری بعد از گاز گرفتگی سگ

چیزی که باید بدونین اینه که اگه سگ بدون اینکه تحریک بشه، شما رو گاز بگیره احتمال بیمار بودن سگ بیشتر از زمانیه که گاز گرفتگی سگ بعد از یک عمل تحریک آمیز باشه. دونستن این نکته فرق زیادی در پرستاری بعد از گاز گرفتن سگ ایجاد می‌ کنه.

در نظر داشته باشین که جای زخم گاز گرفتن سگ رو با توجه به شدتش درمان می‌ کنن. یعنی اینکه اگر دچار زخم و خراش جزئی شده باشین؛ زخم رو تمیز و واکسن تجویز می‌کنن.

اگر دچار خراش های عمیق بعد از گاز گرفتن سگ شدین، در چند نوبت دارو های دیگری مثل ایمونوگلوبولین ضدهاری بهتون می دن تا دچار بیماری هاری نشین.

آیا زخم گاز گرفتن سگ رو بخیه می زنن؟ در اغلب موارد محل زخم گاز گرفتگی سگ رو بخیه نمی زنن مگر اینکه ۱- روی صورت باشه، ۲- در مناطق حساس باشه، ۳- محل گاز گرفتن سگ دچار عفونت شده باشه.

گاز گرفتگی سگ خانگی

گاز گرفتگی سگ

اگر برای شما گاز گرفتن سگ خانگی یا اهلی اتفاق افتاد، معمولا پزشک واکسنی با ۳ دوز تجویز می کنه. یعنی اینکه در روز اول باید ۱ واکسن بزنین، واکسن دوم رو در روز دوم و سومی را ۱ هفته بعد باید تزریق کنین.

گاز گرفتگی سگ هار یا سگ ولگرد

گاز گرفتگی سگ هار یا ولگرد نیاز به ۵ تا ۷ بار تزریق داره. توی این حالت هم باید در فاصله ۱ هفته به بعد تزریق سوم رو انجام بدین. این کار باعث می شه سیستم ایمنی شما در برابر جراحت گاز گرفتن سگ قوی تر بشه و خطر عفونتش کاهش پیدا کنه.

اقدامات اولیه بعد از سانحه گازگرفتگی سگ:

 • زخم گاز گرفتن سگ رو اصلا نبندین و بذارین باز باشه.
 • محل زخم گازگرفتگی سگ رو با آب، صابون یا محلول آب نمک خوب بشورین. اگر توی خونه الکل ضدعفونی دارین، می تونین ازش برای تمیز کردن زخم استفاده کنین.
 • تا حداثر ۲۴ ساعت آینده حتما به پزشک مراجعه کنین و برای پیشگیری از عفونت کردن زخم، حتما آمپول بزنین.
 • محل زخم گاز گرفتن سگ رو بالاتر از قلب خودتون نگه دارین تا دچار تورم نشین.
 • با انجام دادن اقداماتی که گفتیم می تونین تمام آثار چرک و بزاق گاز گرفتن سگ رو پاک کنین.

مراقبت های بعد از گاز گرفتن سگ

اگر در موقعیتی قرار گرفتین که شخصی دچار گاز گرفتگی سگ شد یا سگ خودتون حمله کرد؛ موارد زیر رو برای مراقبت های بعد از گازگرفتگی سگ مو به مو اجرا کنین:

۱- بعد از گاز گرفتن سگ، حیوان رو فورا حبس کنین. وضعیت قربانی رو حتما برسی کنین و اگر حس کردین نیازه، درخواست کمک های پزشکی کنین.

۲- حتما به عنوان صاحب مسئول گاز گرفتن سگ تون باشین. برای قربانی گاز گرفتگی سگ اطلاعات ضروری و مهمی رو مثل اسم و آدرس، تاریخ آخرین واکسن هاری که سگ تون زده، اسم و شماره تماس دامپزشکتون رو در اختیارش بذارین.

۳- اگه حس می کنین که سگ تون باید برای مدتی قرنطینه بشه، از مامور سوال کنین که آیا امکان داره توی خونه خودتون یا بیمارستان دامپزشکی سگ بستری یا حبس بشه؟ فراموش نکنین که درخواست کمک از یک شخص متخصص برای درمان عادت گاز گرفتن سگ لازمه و ضروریه تا از دوباره پیش اومدن همچین اتفاقی جلوگیری بشه.

۴- با دامپزشک سگ حتما درباره گاز گرفتن سگ مشورت کنین. اگه رفتار سگ شما غیر قابل کنترله، اون رو به شخصی دیگه نسپارین چون شما می دونین که سگ تون خطرناکه!

۵- بین خودتون و سگ یه وسیله یا عایق مثل کت، کیف، دوچرخه یا هر چیزی که شما را از سگ می تونه جدا کنه، قرار بدین.

۶- اگه سرتون در حین گاز گرفتن سگ به جایی خورده و بهش ضربه وارد شده، سر و گوش ها رو با دست هاتون بگیرین و پوشش بدین. درست مثل یک توپ، دست تون رو سرتون قرار بدین و سعی کنین حرکت نکنین و جیغ هم نزنین.

۷- از هر زخم و جراحتی که بر اثر گاز گرفتن سگ ایجاد شده، درست مثل مراحلی که گفتیم مراقبت و رسیدگی کنین. حمله رو به پلیس اطلاع بدین و حتما هر چیزی که اتفاق افتاده رو به خاطر بسپارین.

علت گاز گرفتن سگ چیه؟

گاز گرفتن سگ هار

باید این نکته رو هم بدونین که همه سگ ها قادر به گاز گرفتن هستن و براشون یک غریزه طبیعی به شمار میاد. گاز گرفتگی علل مختلفی داره و به همین دلیل هم قراره تک تک شون رو بررسی کنیم و نحوه برخوردتون در مواجه شدن با سگ تون رو توضیح می دیم. رفتار ما انسان ها تاثیر مستقیمی در بروز و ماندگاری خصوصیات خوب یا بد در حیوانات داره.

گاز گرفتن توله سگ

چرا سگ ها صاحب شون رو گاز می گیرن؟ سگ ها وقتی توله هستن عادت دارن که زمان زیادی رو صرف بازی کردن، کنجکاوی و جویدن اشیا میکنن. توله سگ تقریبا در همه فعالیت هاشون از دهان و دندان هاشون استفاده می کنن برای همین وقتی با آدم ها هم بازی می کنن، گاز می گیرن.

باید این رو بدونین که کار هایی از قبیل بازی کردن با دست و پاهاتون هر چقدرم شیرین و بامزه به نظر برسه باعث می شه که عادت بدی در سگ نهادینه بشه. شاید باورتون نشه اما با کشیدن جوراب و انگشتان دست شما، توله سگ یاد می گیره که گاز گرفتن گوشت بدن اشکالی نداره! وقت دوست ندارین که توله سگ تون در آینده کاری رو انجام بده، نباید حتی یک بار اجازه تکرارش رو بهش بدین! پیشگیری از بروز یک عادت همیشه از اصلاح کردنش راحت تره.

گاز گرفتگی به دلیل داشتن حس مالکیت

سگ ها همیشه دوست دارن از چیزهایی که خوشاینده توی ذهن شون مثل اسباب بازی، قلمرو، غذا و حتی صاحب شون محافظت کنن. دقیقا هم همه مشکلات گاز گرفتن سگ از وقتی شروع میشه که اونا می خوان از داشته هاشون محافظت کنن. به طور معمول هم در سگ های نگهبان و نژاد های چوپان گازگرفتگی به دلیل حس مالکیت بیشتر دیده می شه.

گاز گرفتن سگ از روی ترس

گاز سگ وحشی

قرار گرفتن در موقعیت های ناآشنا مثل وقتی که تعمیرکار یا دوستان شما به خونه میان، باعث ترسیدن سگ می شه. بخصوص اگر در زمان تولگی روی اجتماعی کردن سگ تون زمانی صرف نکرده باشین و آدمای محدودی رو دیده باشه! برای از بین بردن ترس و جلوگیری از گاز گرفتن سگ باید اجازه بدین که موقعیت های مختلف رو تجربه کنن و این کار نیاز به صرف زمان داره.

همچنین هرگز ناگهان به سگ ها نزدیک نشین و به کودکان هم بیاموزین این کار رو نکنن. به عنوان صاحب سگ هم شما می تونین این دسته از تجربه های ناآشنا و غریب رو تبدیل به یک موقعیت هیجان انگیز، خوشحال کننده و حتی به وسیله تشویقی و ممکل غذایی سگ، خوشمزه کنین.

روش های جلوگیری از گاز گرفتن سگ

برای اینکه از گاز گرفتن سگ تون جلوگیری کنین، یک عمل خاص و یکدفعه ای وجود نداره. از بین بردن این عادت نیاز به صرف زمان داره و شما با کار هایی که در ادامه می گیم، می تونین درصد خشونت سگ رو تا حدی زیادی پایین بیارین.

عقیم کردن سگ‌:

گاز گرفتن سگ اهلی

خیلی از دامپزشک ها معتقدن عقیم کردن سگ یه کار ضروریه و باید انجام بشه! عقیم سازی فقط از زاد و ولد کردن سگ ها جلوگیری نمی کنه؛ بلکه میل سگ‌ ها رو برای پرسه زدن و دعوا کردن کاهش می‌ده، ۴/۵ برابر احتمال گاز گرفتن سگ رو کم می کنه، طول عمر شون رو زیاد می کنه و همچنین باعث می شه هوس فرار از خونه به سر شون نزنه.

عقیم کردن سگ نر باعث می شه:

 • خشونت نسبت به بقیه موجودات و سگ های نر کاهش پیدا کنه.
 • ناهنجاری های رفتاری از بین بره و سگ آروم تر بشه (  ادرار کردن برای تعیین قلمرو،.. )
 • حالت بی قراری و بیرون زدگی زبان برای سگ های ماده از بین بره.
 • از ابتلا به سرطان پروستات و بیماری فیستول ( باعث تورم مقعد سگ می شه ) جلوگیری بشه.

از فواید عقیم کردن سگ ماده می شه به:

 • کاهش خشونت، رفتار های جنسی و بوی بد
 • بارداری ناخواسته پیش نیاد (در هر زایمان 12 تا توله نازنین به دنیا میان )
 • از ابتلا به عفونت رحم یا پیومتری جلوگیری می شه.
 • درصد مبتلا شدن سگ به سرطان سینه به طرز چشم گیری کاهش پیدا می کنه.

بهترین زمان عقیم کردن برای سگ ها از 6 ماهگی تا 12 ماهگیه.

سوال: اگر سگ ما بالای یک سال سن داشته باشه دیگه نمیشه عقیمش کنیم؟ چرا میشه؛ اما توجه داشته باشین هر چقدر سن سگ بالاتر بره، خطر بیهوشی عمل جراحی بیشتر میشه. 

بعد از عمل جراحی، سگ خودتون رو با کنسرو سگ و گربه ریکاوری رویال کنین تغذیه کنین تا انرژی از دست رفته بدنش جبران بشه. به علاوه این غذای سگ رویال کنین برای گربه ها هم مناسبه. 

اجتماعی کردن سگ‌:

درمان گاز سگ

سگ ها باید تا حدود 4 – 5 ماهگی اجتماعی بشن. یعنی اینکه باید تجربیات جدید کسب کنن، بو های مختلف رو حس و آدم های مختلف رو ببینن تا متوجه بشن آدم ها بخشی از زندگی اونهاست و نباید با هر چیزی عصبی بشن، بترسن و واق واق کنن. در واقع توله ها تقریبا تا 5 ماهگی بیشتر قابلیت اجتماعی شدن دارن، در سگ های بالغ این اتفاق کمی سخت تر می افته و نیاز به صبر و تلاش بیشتری داره.

اگر به وقت گذروندن و تربیت بی توجهی کنین علاوه بر اینکه ممکنه گاز گرفتن سگ جزوی از شخصیتش بشه، افسرده هم می شه. افسردگی در سگ ها هم این علائم رو داره:

 1. بازی نکردن
 2. بی اشتهایی و غذا نخوردن
 3. بی تحرکی
 4. خواب زیاد
 5. افزایش ریزش مو

هر روز 15 تا 20 دقیقه رو به تربیت سگ تون اختصاص بدین و این کار رو به یک تجربه خوشحال کننده تبدیل کنین. می تونین با دادن تشویقی سگ یا مثلا آب بازی بهشون جایزه بدین و اون ها رو برای پیشرفت مشتاق کنین.  از طرفی هم اگر رفتار نامناسبی داشتن یا هر زمان با گاز گرفتگی سگ تون مواجعه شدین، با جدیت برخورد کنین و حتما تنبیه کنین تا متوجه فرق کار خوب و کار بد بشن. از تنبیهاتی مثل زندانی کردن توی اتاق یا توی باکس نترسین چونکه براشون لازمه و هرگز اونا رو لوس نکنین. اینو هم بدونین که تنبیه سگ هم به معنای داد زدن یا برخورد فیزیکی نیست! این مدل رفتار ها باعث تشدید عادت های بد از جمله گاز گرفتن سگ می شه و هیچ فایده ای براشون نداره.

تربیت و آموزش رفتار مناسب:

نکات زیادی هستن که شما باید از زمان تولگی تا بلوغ رعایت کنین تا هیچوقت عادت گاز گرفتن سگ توی سرش نیوفته. 

 • بازی های تهاجمی و پر از پرخاش مثل کشتی، طناب کشی با هم یا با اشخاص دیگه تاثیر بدی داره و شروع ایجاد عادت گاز گرفتن سگ میتونه باشه.
 • رفتار سگ رو کنترل کنین و انتظار نداشته باشین بدون هیچ اقدامی از سمت شما یک عادت بد رو ترک کنن.
 • راجع به سگ های غریبه و اطراف احتیاط کنین. برای جلوگیری کردن از گاز گرفتن سگ، نذارین به سگی که پشت حصار حبسه یا با طناب بسته شده، نزیک بشه.
 • حتی اگر سگ شما رو می شناسه و صاحبش خودتون هستین؛ 3 چیز رو رعایت کنین. 1- زمانی که سگ خوابیده، در حال بازی کردن با توله هاش یا اسباب بازی هست یا داره غذا میخوره، لمسش نکنین مگر اینکه از حضور شما آگاه باشه.
 • به کودکان بیاموزین که با سگ شوخی نکنه و یا دنبالش ندوئه. هرگز هم یک طفل یا کودک رو با سگ تنها نذارین.

علاوه بر این نکاتی که در خصوص گاز گرفتن سگ گفته شد، رفتار شما هم بخصوص در برخورد با سگ های غریبه اهمیت داره.

 • مثلا سگ غریبه رو تا زمانی که صاحبش اجازه نداده، نوازش نکنین و همیشه یادتون باشه در دید سگی که شما رو نمیشناسه، ممکنه مزاحم یا تهدید تلقی بشین.
 • هرگز پشتتون رو به سگ نکنین و فرار نکنین. غریزه طبیعی سگ دنبال کردن و سپس گرفتنتونه. به جای این کار و جلوگیری از گاز گرفتن سگ، بی حرکت بمونین، دست هاتون رو 2 طرف بدنتون بذارین. بهش مستقیم نگاه نکنین. در نهایت زمانی که سگ میل و علاقه اش رو از دست داد، توجهش از شما گرفته میشه و به یک طرف دیگه برمیگرده.

پذیرفتن مسئولیت صاحب سگ:

مراقبت بعد از گاز سگ

این نکته رو در نظر داشته باشین هر کاری که حیوان خانگی شما انجام بده؛ از گاز گرفتگی سگ تا ادرار و مدفوع کردن در خیابان، شما مسئول هستین.

سگ شما طبق مفاد قانونی باید کارت شناسنامه داشته باشه پس اگر صاحب حیوان خانگی‌ ای شدین، در اولین فرصت برای گرفتن کارت اقدام کنین.

به علاوه به منظور مراقبت که شامل انواع واکسن ها از جمله بیماری هاری ( برای امنیت هر فرد لازمه ) هستش، باید یک دامپزشک داشته باشین تا مرتب سگ چکاپ رو کنین.

این رو بدونین که سگ هایی که مدت زیادی رو توی حیاط می‌ گذرونن و یا بیرون با زنجیر بسته می‌ شن خطرناک ترن و احتمال گاز گرفتن سگ در این شرایط بیشتره. همینطور اجازه ندین که سگ تون پرسه بزنه یا ولگردی کنه.

در موقعیت های جدید و ازدحام بیشتر مراقب سگ باشین:

هیچکس به اندازه شما سگ تون رو نمی شناسه و با اخلاقش آشنایی نداره پس اگر تجربه های اجتماعیش کمه و نمی دونین که چطوری به شرایط و موقعیت های جدید واکنش نشون می ده، محتاط باشین.

اگر سگ در مکان های شلوغ و پر ازدحام می ترسه و سراسیمه می شه بهتره که توی خونه نگهش دارین. ترسیدن سگ باعث می شه هیجان زده رفتار کنه یا شروع به واق واق کنه، در همچین موقعیتی هم آدمای اطرافش فکر می‌ کنن که در خطر گاز گرفتگی سگ هستن و شرایط بدتر می شه!

پس در صورتی که سگ به محموله های پستی، مهمان ها، مسافران و اشخاص غریبه واکنش شدیدی نشون می ده، اون رو در اتاقی دیگه نگه دارین. می دونم شاید این کار براتون ناخوشایند باشه ولی برای اذیت نشدن خود لازمه تا زمانی که به حضور آدم ها عادت نکرده، این نکات رو رعایت کنین.

در نهایت از کمک اشخاص متخصص برای آموزش سگ تون نترسین. مربی های سگ به شما کمک شایانی می کنن که حیوان خانگی تون در این شرایط نترسه و عادی رفتار کنه.

امیدوارم مقاله گاز گرفتن سگ ( علل + مراقبت ) کامل و مفید باشه براتون و کمک تون کنه.

هر سوالی داری ازمون بپرس و اگه نکته ای رو جا انداختیم بهمون بگو. بنظرت چیکار می شه کرد تا نرخ پیش اومدن همچین حادثه ای پایین بیاد؟

یادتون نره تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به همه سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. مرسی که ما رو می خونی :*

ترس و اضطراب، آلفاشدن، بازی، درد و…

از تکنیک های آموزشی و رفتارشناسی استفاده کنید و نیازهایی که موجب بروز این اقدام در سگ ها میشود را رفع کنید.

درصورت عدم اطمینان از دریافت واکسن هاری به پزشک مراجعه کنید. محل زخم را با بتادین ضدعفونی کنید و درصورت التهاب یا احساس داغی در بدن خود را به پزشک برسانید تا دارو دریافت کنید.

author-avatar

درباره نجلا

فیوریت های من 2 تا چیزن! حیوانات و نوشتن. از اونجایی که خودم صاحب یه گربه به اسم تامی ام، دارم سعی میکنم اطلاعاتم رو در این زمینه با شما درمیون بذارم :")

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *