دانستنی های سگ, نژادهای سگ

نژاد سگ بیچون فریز | معرفی سگ های آپارتمانی

(نژاد سگ بیچون فریز | معرفی سگ های آپارتمانی)

بیچون فریز یک نژاد سگ شاد، کوچک و عاشق شیطنت است. سگ های این نژاد با چشمان مشکی و موهای سفید کرکی، تقریباً شبیه یک اسباب بازی زنده هستند. بیچون فریز ها بسیار مهربان، آرام، باهوش، برونگرا و بسیار پر انرژی هستند. زندگی کردن با این نژاد سگ عروسکی بسیار آسان و راحت است. زیرا این سگ ها بسیار رابطه خوبی با صاحبان خود و حتی همسایه و فامیل برقرار میکنند. اگر به دنبال همراهی مشتاق و مهربان هستید، سگ بیچون فریز می تواند بهترین همراه شما باشد.

بیچون فریزها به دلیل جثه کوچک، برای نگهداری در آپارتمان مناسب هستند. آنها به فعالیت بدنی زیادی نیاز ندارند، اما شما به عنوان سرپرست بایسنی در روز نیم الی یک ساعت به طور منظم با او به پیاده‌روی بروید. پیشنهاد میکنیم قبل از انتخاب بیچون فریز، حتماً تحقیقات لازم را انجام دهید و از خصوصیات اخلاقی و نیازهای این نژاد سگ آگاه شوید. اما اگر به دنبال یک سگ شاد، بازیگوش و مهربان هستید، بیچون فریز می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای شما باشد.

با خواندن مقاله (نژاد سگ بیچون فریز | معرفی سگ های آپارتمانی) بیشتر با خصوصیات این نژاد و نکات مهمی برای نگهداری این نژاد مانند خرید غذای سگ مناسب آنها آشنا خواهید شد.

تاریخچه سگ بیچون فریز

تاریخچه دقیق بیچون فریزها مشخص نیست، اما گفته می‌شود که اجداد آنها از سگ‌های باربون (پودل) و مالتیز می‌باشند. این نژاد در قرن‌های ۱۴ و ۱۵ میلادی در بین اشراف فرانسوی و اسپانیایی محبوبیت زیادی داشت و به عنوان سگ‌های تزئینی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

سگ های  نژاد بیچون فرایز متعلق به اسپانیا است. یک بیچون فرایز ماده در سال ۱۹۳۴ به نام آیدا ثبت شد ولی در آن زمان این نژاد زیاد در بین مردم شناخته شده نبود. این سگ ها در ابتدا برای نگهبانی استفاده می شدند ولی از سال ۱۹۷۰ به بعد که در بین مردم شناخته شد و به محبوبیت رسید در آپارتمان ها هم به دلیل اینکه سر و صدای  زیادی ندارد، نگهداری می‌شوند. بیچون فرایز تاریخچه بسیار قدیمی دارد؛ در دوران پادشاهی فرانسیس اول پادشاه فرانسه و هنری سوم پادشاه انگلستان محبوبیت زیادی در میان اشراف داشت. بیچون مورد علاقه خانواده‌های سلطنتی اسپانیا و حتی نقاشانی مانند فرانسیکو گویا قرار داشت که در چندین اثر هنری خود، از تصاویر این سگ ها استفاده کرده است.

این نژاد در کشورهای مانند کره، چین و ژاپن هم طرفداران بسیار زیادی دارد چرا که این سگ ها نژاد سالمی هستند و شکل ظاهری آنها بسیار زیبا و عروسکی است.

انواع نژاد سگ بیچون فریز

سگ های نژاد بیچون فریز انواع مختلفی ندارند بلکه به دلیل شباهت ظاهری سگ های این نژاد به سایر نژادها گاهی باهم اشتباه گرفته می شوند. سگ Bichon fiise شباهت زیادی به نژادهای زیر دارد:

البته هرکدام از این نژادها خصوصیات خاص و منحصر به فرد خود را دارند و بهتر است ویژگی های آنان را مطالعه کنید تا نژاد مناسب سبک زندگیتان را بیابید.

شخصیت سگ بیچون فریز

Bichons با اندامی جمع و جور، صورت عروسکی و موی سفید کرکی، نژادی بسیار جذاب است. آنها دارای ظاهری فریبنده و منحصر به فرد هستند و اغلب با پودل سفید اشتباه گرفته می شوند. سگ بیچون اکثرا سفید است؛ با چشم ها و بینی سیاه. گردن قوسی اش به آنها ظاهری مغرور و مطمئن می بخشد و دم پرپشتشان به طرز زیبایی بر پشت آنها خم می شود.

شادی، مهربانی، پرجنب و جوش و شیطنت ویژگی های برجسته شخصیت سگ بیچون است. این سگ عاشق توجه و محبت است و از این که در مرکز توجه قرار بگیرد لذت می برد بنابراین لازم است به او محبت کنید. در اینصورت بیچون فریز سگی آرام و بی دردسر است.

Bichon fiise، دارای شخصیت مستقل در بازی است، اما این به معنا اینکه او دوست دارد تنها باشد؛ نیست. در حقیقت، این نژاد از تنهایی متنفر است و اگر ساعت ها تنها بماند معمولاً از اضطراب جدایی رنج می برد. در چنین شرایطی، سگ ممکن است مخرب شود و هر چیزی را که در جلوی چشمش است گاز گرفته و پاره کند. بدیهی است که Bichon fiise یک نژاد مناسب، برای افرادی نیست که برای مدت طولانی بیرون از خانه هستند چراکه این سگ ها به صاحبشان وابسته می شوند.

از مزیت های سگ های این نژاد، سازگاری بسیار بالایی است که دارند؛ به راحتی می توانند با افراد و محیط های جدید سازگار شوند و دچار اظطراب نمی شوند. آنها زیاد پارس (واق واق) نمی کنند و کاملا مناسب زندگی آپارتمانی هستند.

این سگ های آپارتمانی نیاز به فعالیت در محیط بیرون خانه ندارند با این حال باید به ورزش، بازی و فعالیت روزانه او در خانه توجه داشت.

بیچون ها باهوش، عاشق یادگیری ترفندها و بسیار آموزش پذیر هستند. هنگام تمرین، باید جدی اما آرام باشید. بیچون ها معمولاً با حیوانات و افراد دیگر ارتباط خوبی دارند، اما وقتی متوجه افراد غریبه می شوند، به شما حضور غریبه راهشدار می دهند.

ویژگی های بیچون فریز

قد:

بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر

 رنگ بندی:

 سفید، قهوه ای

   وزن:

۳ تا ۶ کیلوگرم

قابلیت آموزش بالا
سطح انرژی بالا
پارس (واق واق کردن) کم
رفتار دوستانه با خانواده بالا
مناسب زندگی آپارتمانی بالا
تحمل هوای گرم متوسط
رفتار مناسب با کودکان متوسط
تحمل هوای سرد کم
هوش بالا
نیازهای ورزشی متوسط
بازیگوشی و شیطنت کم

سلامت سگ های بیچون فریز، بیماری های رایج نژاد بیچون فریز

سگ های نژاد بیچون فریز به طور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها، مستعد ابتلا به بیماری های خاصی هستند. بنابراین مهم است که در مورد بیماری های این نژاد مطلع باشید.

 • مشکلات مثانه: سنگ مثانه و عفونت مثانه در این نژاد غیر معمول نیست. عوامل زیادی می توانند باعث ایجاد سنگ مثانه شوند، از جمله پروتئین زیاد، منیزیم و فسفر در رژیم غذایی و عفونت های مثانه (که آن را می توان در عفونت های باکتریایی یا ویروسی جستجو کرد) اگر سگ بیچون فریز شما نیاز به ادرار مکرر داشته و ادرار خونی در او دیده می شود، به نظر می رسد در دفع ادرار مشکل دارد، او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.
 • آلرژی: حساسیت ها می توانند بیچون فریز را به دلایل مختلف از جمله آلرژی تماسی و حساسیت غذایی، مبتلا کنند. اگر Bichon شما در حال خراشیدن، لیسیدن پنجه ها یا مالیدن صورت خود است، مشکوک باشید که آلرژی دارد و او را توسط دامپزشک معاینه کنید.
 • حساسیت به واکسیناسیون: برخی از Bichons تحت تأثیر این حساسیت قرار می گیرند و بسیاری از آنها حتی از واکسیناسیون معمول رنج می برند. علائم معمولاً شامل کهیر، تورم صورت، درد و بی حالی می شود. در موارد نادر، یک سگ حساس به واکسن، عوارضی در او ایجاد می شود یا حتی ممکن است منجر به مرگ سگ شود. چند ساعت پس از واکسیناسیون سگ خود را با دقت زیر نظر داشته باشید و در صورت مشاهده موارد غیرعادی با دامپزشک تماس بگیرید.
 • دیسپلازی مفصل ران: این یک بیماری ارثی است که در آن استخوان ران به خوبی در مفصل ران قرار نمی گیرد. برخی از سگ ها در یک یا هر دو پای عقب درد داشته و لنگشان را نشان می دهند، اما برخی دیگر از علائم بیرونی ناراحتی را نشان نمی دهند. (غربالگری با اشعه ایکس مطمئن ترین راه برای تشخیص مشکل است) در هر صورت، این بیماری می تواند با افزایش سن سگ ایجاد شود.
 • آب مروارید توله سگ ها: آب مروارید گاهی در بیچون های نسبتاً جوان (کمتر از شش سال) ایجاد می شود. تصور می شود که این امر ارثی است.

رژیم غذایی بیچون فریز

مقدار توصیه شده روزانه غذا، بر اساس وزن سگ روی بسته بندی غذای خشک سگ و غذای توله سگ درج شده است.

سگ بیچون فریز، مانند بسیاری از نژادهای کوچک، مستعد ابتلا به سنگ کلیه (سنگ در مجاری ادراری) است. رژیم غذایی بخش مهمی از درمان و مدیریت این بیماری است. رژیم های درمانی و افزایش مصرف آب می تواند به جلوگیری و کنترل آن کمک کند.

نیازهای تغذیه ای بیچون فریزها

در ادامه به معرفی بایدها و نبایدهای بیچون فریزها میپردازیم. با رعایت این نکات، می‌توانید به بیچون فریز خود کمک کنید تا از یک رژیم غذایی سالم و مغذی بهره‌مند شود و زندگی طولانی و سالمی داشته باشد.

بایدها

 1. پروتئین: پروتئین برای حفظ عضلات و سلامت پوست و موی سگ ضروری است. منابع خوب پروتئین برای بیچون فریز شامل گوشت مرغ، گوشت گاو، ماهی و تخم مرغ است.
 2. چربی: چربی برای تامین انرژی و حفظ سلامت پوست و موی سگ ضروری است. منابع خوب چربی برای بیچون فریز شامل روغن ماهی، روغن ذرت و چربی مرغ است.
 3. کربوهیدرات: کربوهیدراتها منبع اصلی انرژی برای سگ هستند. منابع خوب کربوهیدرات برای بیچون فریز شامل غلات، برنج و سیب زمینی است.
 4. ویتامین‌ها و مواد معدنی: ویتامین‌ها و مواد معدنی برای حفظ سلامتی کلی سگ ضروری هستند. منابع خوب ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بیچون فریز شامل میوه‌ها، سبزیجات و مکمل‌های غذایی است.

نبایدها

 1. شکلات: شکلات برای سگ‌ها سمی است و می‌تواند باعث مشکلات گوارشی، تشنج و حتی مرگ شود.
 2. انگور و کشمش: انگور و کشمش می‌توانند باعث نارسایی کلیوی در سگ‌ها شوند.
 3. پیاز و سیر: پیاز و سیر می‌توانند باعث کم خونی در سگ‌ها شوند.
 4. استخوان‌های پخته شده: استخوان‌های پخته شده می‌توانند خرد شوند و باعث آسیب به دهان، گلو و معده سگ شوند.

نکات تغذیه‌ای

 • به دنبال غذای سگ با کیفیت بالا باشید که از مواد اولیه مرغوب تهیه شده باشد. غذای سگ باید حاوی پروتئین کافی برای حفظ عضلات و همچنین ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای سلامتی سگ باشد.
 • مقدار غذای مورد نیاز بیچون فریز به سن، سطح فعالیت و وضعیت سلامتی او بستگی دارد. به طور کلی، یک بیچون فریز بالغ به ۱/۲ تا ۱.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز نیاز دارد.
 • بهتر است غذای سگ را در دو وعده صبح و عصر به او بدهید. این کار به حفظ سطح انرژی سگ در طول روز کمک می‌کند.
 • از دادن غذای انسان به سگ خود خودداری کنید. غذای انسان می‌تواند برای سگ‌ها مضر باشد و باعث چاقی و مشکلات سلامتی دیگر شود.
 • اگر سگ شما اضافه وزن دارد، با دامپزشک خود در مورد رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن او صحبت کنید.

غذای خشک سگ یوریناری رویال کنین به درمان این بیماری کمک می کند.

 نظافت بیچون فریز

سگ های این نژاد به دلیل پوشش متراکمی که دارند نیازمند نظافت منظم هستند. حداقل دوبار در هفته باید موهای بیچون فریز را برس بزنید و به حمام و تمیزی او اهمیت دهید. اصلاح گوشه چشم ها و گوش ها اهمیت زیادی دارد و در صورت اصلاح نشدن باعث اذیت شدن سگ می شود.

این یک نژاد نیازمند با مراقبت بالا است. برای نظافت و استحمام باید زمان زیادی را اختصاص دهید. باید حداقل دوبار در هفته یا بیشتر او را مسواک بزنید و هر زمان که کثیف شد باید او را حمام کنید.

شما باید گوش های Bichon خود را اغلب چک کنید تا از تمیز بودن آنها مطمئن شوید. گاهی اوقات لازم است موهایی که در مجرای گوش رشد می کنند را جدا کنید. اگر متوجه تجمع موم، قرمزی یا بوی نامطبوع شدید، یا اگر سگ گوش هایش را می خاراند و سرش را تکان می دهد، او را نزد دامپزشک ببرید تا مطمئن شوید عفونت گوش ندارد.

تمیز و مرتب نگه داشتن صورت بیچون برای سلامتی و همچنین ظاهر مهم است. ترشحات مخاطی در موهای اطراف چشم تجمع می یابد و اگر ناحیه را به طور منظم تمیز نکنید مشکلات چشمی ایجاد می شود.

دندان های بیچون خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا رسوب جرم و باکتری را از بین ببرید. اگر می خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه حتی بهتر است.

برای آشنایی از روش مسواک زدن دندان های سگ، می توانید مقاله (راهنمای کامل مسواک زدن دندان سگ) را مطالعه کنید.

اگر سگ شما به طور طبیعی ناخن های خود را نمی ساید ، یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید تا از پارگی دردناک و سایر مشکلات جلوگیری شود. ناخن های پای سگ رگ های خونی در خود دارند و اگر بیش از حد آنها را ببرید می توانید باعث خونریزی شوید و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن هایش بلند می شود برای کوتاهی ناخن با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر تجربه کوتاه کردن ناخن سگ را ندارید از دامپزشک یا آرایشگر راهنمایی بخواهید.

برای آشنایی از روش کوتاه کردن ناخن ها، می توانید مقاله (روش صحیح کوتاه کردن ناخن های سگ) را مطالعه کنید.

کودکان و سایر حیوانات خانگی

بیچون ها سگ های خانواده خوبی هستند و همراهان فوق العاده ای برای کودکان هستند. با این حال، مانند هر نژادی، همیشه باید نحوه برخورد و لمس سگ ها را به کودکان بیاموزید و همیشه بر تعامل بین سگ ها و کودکان خردسال نظارت کنید تا از گاز گرفتن توسط سگ یا کشیدن گوش و دم سگ توسط کودکان جلوگیری شود.

به فرزند خود بیاموزید که هرگز در هنگام غذا خوردن یا خوابیدن به سگ نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ سگی، هرچقدر هم دوستانه باشد هرگز نباید تحت نظارت یک کودک باشد. Bichon frise با معرفی و آموزش مناسب می تواند با گربه ها و سایر حیوانات کنار بیاید.

امیدواریم  خواندن مقاله (نژاد سگ بیچون فریز | معرفی سگ های آپارتمانی) براتون مفید باشد.

سپاس به خاطر همراهی شما (:

آیا سگ بیچون فرایز مناسب نگهداری در آپارتمان است؟

بله سگ نژاد بیچون فریز به دلیل جثه ریز و اخلاق مهربانش مناسب نگهداری در آپارتمان است.

پس از اتمام شیردهی ازسوپ های مینی پاپی و پس از آن در کنار غذای خانگی از غذای خشک ایکس اسمال پاپی یا مینی استارتر و یا مینی پاپی رویال کنین استفاده کنید در برند های جوسرا از غذای مینی جونیور در برند هپی داگ از غذای مینی بیبی اند جونیور و در برند رفلکس و رفلکس پلاس از غذای مرغ سگ جوان نژاد کوچک استفاده کنید.

از غذای خانگی در کنارغذای خشک هایی نظیر غذای ایکس اسمال ادالت، مینی ایندور ادالت، مینی ادالت رویال کنین ودر برند هپی داگ ازغذای مینی ادالت و در برند جوسرا از غذای مینی ادالت، و در برند رفلکس و رفلکس پلاس از غذاهایی نظیر غذای سگ نژاد کوچک رفلکس مرغ، غذای سگ نژاد کوچک رفلکس پلاس ماهی و مرغ بهره ببرید.

مراقبت از پوست و موی سگ بیچون فرایز و حفظ ایمنی بدن و تربیت سگ از مهم ترین نکات است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *