دانستنی های سگ, نژادهای سگ

سگ پودل | معرفی کامل سگ آپارتمانی نژاد پودل

سگ پودل

سگ های نژاد پودل به عنوان یکی از نژادهای باهوش در جهان شناخته می شوند. آنها بسیار قابل آموزش هستند و برای هر وظیفه ای که می خواهید به عهده شان بگذارید، مناسب و آموزش پذیرند. پودل های بی حوصله اگر فعالیت جسمی و روحی نداشته نباشند، می توانند مخرب شوند. اما صاحبان فعالی که بتوانند نیازهای سگ خود را برآورده کنند، پودل برای آنها یک همراه دوست داشتنی، باهوش، آموزش پذیر و وفادار است.

در مقاله (نژاد سگ پودل | معرفی سگ های آپارتمانی) ویژگی های سگ پودل و نکات خرید غذای سگ مناسبش را در این نوشته جمع آوری کردیم تا با شناخت کامل از خصوصیات پودل این نژاد را انتخاب کنید و در آینده ارتباط خوبی با سگ تان داشته باشید.

تاریخچه پودل

پودل یکی از قدیمی ترین نژادهایی است که برای شکار پرندگان آبزی ایجاد شده است. در واقع نام انگلیسی poodle از کلمه آلمانی گرفته شده است که به معنی پاشیدن در آب است. نظریه های مختلفی درباره اجداد پودل وجود دارد. اکثر مورخان بر این عقیده اند که پودل از آلمان نشات گرفته است، اما به نژاد متمایز وی، در فرانسه تبدیل شده است. از طرف دیگر، بسیاری بر این باورند که این نژاد نتیجه تلاقی چندین سگ آبزی اروپایی است و سرانجام به پرتغال راه یافته است. اصل و نسب آن هرچه باشد، آنها نژاد بسیار قدیمی هستند و در گذشته فقط توسط خانواده های اشرافی و سلطنتی نگهداری می شدند. تصاویر سگ های شبیه پودل، سازه های مصری و رومی و مقبره های مربوط به قرون اول قبل از میلاد را می آراستند. این نقاشی ها و مجسمه ها سگهایی را نشان می دهند که شباهت زیادی به پودل های امروزی دارند.

پودل

انواع نژاد سگ پودل

سگ پودل در سه نوع مختلف وجود دارد و تفاوت مهمشون بیشتر در جثه آنها است:

 1. پودل استاندارد
 2. پودل مینیاتوری
 3. پودل عروسکی (توی پودل)

با اینکه این نژاد در سه نوع مخنلف وجود دارد ولی همه ی آنها ویژگی های شخصیتی مشابهی دارند و تفاوت قدشان موجب تمایز این سگ ها می شود.

سگ پودل استاندارد

پودل استاندارد بزرگترین سگ این نژاد از نظر قد و جثه است و جزو سگ های بزرگ تا متوسط دسته بندی می شوند. پودل استاندارد بسیار باهوش و شجاع است. این سگ ها میتوانند نگهبانان خوبی باشند و به خوبی از صاحبشان حفاظت کنند.

سگ پودل

سگ پودل مینیاتوری

این نژاد از نظر قد و جثه کمی از پودل استاندارد کوچکتره ولی از نظر شخصیتی بسیار شبیه پودل استاندار است.

poodle dog

سگ پودل عروسکی

این سگ ها کوچکترین نژاد سگ های پودل هستند. چون خیلی کوچک هستند و به راحتی در جیب جای میگیرند به آنها (پودل جیبی) نیز می گویند. این سگ های کوچک و دوست داشتنی بسیار مهربان، خانواده دوست، بازیگوش و پرانرژی هستند. ممکن است با شنیدن کوچکترین صدایی پارس (واق واق کردن) کنند.

به دلیل کوچکی و ظریف بودن این نژاد بهتر است که آنان را با کودکان تنها نگذارید.

poodle dog

ویژگی های نژاد پودل

قد:

استاندارد: ۳۸ سانتی متر به بالا

مینیاتوری: تقریبا ۲۵ تا ۳۸ سانتی متر

عروسکی: حداکثر ۲۵ سانتی متر

   عمر:

جثه سگ پودل استاندارد نسبت به پودل عروسکی و مینیاتوری بزرگتر است و این موضوع می تواند در کوتاه شدن طول عمر پودل استاندارد موثر باشد.

پودل استاندارد: ۱۲ سال

پودل عروسکی و مینیاتوری: ۱۵سال

 رنگ بندی:

مشکی، سفید، قهوه ای، حنایی، قرمز، نفره ای، زرد و کرم.

   وزن:

استاندارد: در پودل نر حداکثر ۳۰ کیلوگرم و در پودل ماده حداکثر ۲۷ کیلوگرم

مینیاتوری: تقریبا ۷.۵ کیلوگرم

عروسکی: حداکثر ۴ کیلوگرم

مناسب زندگی در آپارتمان بالا
رفتار مناسب با سگ های دیگر بالا
رفتار مناسب با غریبه ها متوسط
تحمل تنهایی کم
تحمل هوای سرد کم
تحمل هوای گرم متوسط
رفتار مناسب با کودکان بالا
قابلیت آموزش بالا
هوش بالا
ریزش مو کم
مقدار ترشح بزاق کم

poodle dog

شخصیت سگ پودل

هوشمند، دوست داشتنی، وفادار و شیطنت چهار کلمه ای است که علاقه مندان به پودل معمولاً برای توصیف شخصیت این نژاد استفاده می کنند. Poodle علیرغم ظاهرش، بسیار شیطنت دارد و علاقه مند به بازی است، او همیشه برای هر نوع بازی آماده است.

پودل از خانه و خانواده اش محافظت می کند و اگر غریبه ها به خانه شما نزدیک شوند، به اطلاع شما می رساند. اگرچه او با خانواده خود مهربان است، اما ممکن است مدتی طول بکشد تا با افراد جدید گرم شود.

ویژگی برجسته پودل هوش او است. غالباً گفته می شود که وی از هوشی انسان مانند برخوردار است، زیرکی شگفت انگیزی دارد که که صاحبانش را متحیر می کند.

پودل دارای روحیه ای آرام است، به خصوص اگر به طور منظم ورزش کند تا انرژی طبیعی خود را بسوزاند.

پودل یک همراه عالی برای بچه ها است، البته مانند هر نژاد، شما باید همیشه نحوه نزدیک شدن و لمس سگ ها را به کودکان بیاموزید و همیشه بر هرگونه تعامل بین سگ ها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن یا خوابیدن به سگی نزدیک نشود. هیچ سگی ، هر چقدر هم رفتار دوستانه باشد، هرگز نباید تحت مراقبت از کودک رها شود.

مطمئناً زندگی با سگ های باهوش دشوار است. آنها عادت های خوب و بد را سریع یاد می گیرند و هر چیزی را می توانند به راحتی به یاد آورند.

نکات برجسته

 • اگر به پودل خود آموزش ندهید، احتمالاً به این نتیجه می رسد که او سگ آلفای خانواده است. این امر به ویژه در میان انواع کوچکتر مانند پودل های مینیاتوری و عروسکی، معمول است. آموزش های لازم را به سگ خود بیاموزید و سپس اصرار کنید که از آنها استفاده کند. این به او نشان می دهد که شما رهبر بسته هستید.
 • به دلیل هوش و ذات بازیگوش، آموزش اطاعت برای فعال نگه داشتن ذهن پودل ضروری است. پودل که فکر می کند و یاد می گیرد حوصله اش سر نمی رود و بنابراین راه های مخربی برای سرگرم کردن خود پیدا نمی کند.
 • موهای پودل برای زیبا و سالم ماندن نیاز به نگهداری زیادی دارد. بیشتر صاحبان پودل هر سه تا شش هفته یکبار موهای سگ خود را اصلاح می کند. اگر می خواهید در هزینه های نظافت صرفه جویی کنید، می توانید یاد بگیرید که این کار را خودتان انجام دهید، اما این کار به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد.
 • پودل ها چشم های گریان دارند که می توانند موهای اطراف را لکه دار کنند. برای از بین بردن لکه ها، روزانه به آرامی با دستمال مرطوب خانگی بدون الکل، صورت را به آرامی پاک کنید.

poodle dog

سلامتی

پودل ها به طور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی بیماری های بهداشتی هستند. ممکن است پودل شما به این بیماری ها مبتلا نشود اما لازم است است این بیماری ها را بشناسید.

 • بیماری آدیسون: همچنین به عنوان hypoadrenocorticism شناخته می شود ، این وضعیت بسیار جدی در اثر تولید ناکافی هورمون های آدرنال توسط غده فوق کلیه ایجاد می شود. اکثر سگهایی که به بیماری آدیسون مبتلا هستند استفراغ می کنند، بی اشتها و بی حال نیز می شوند. علائم شدیدتر هنگامی رخ می دهد که سگ استرس داشته باشد یا وقتی سطح پتاسیم به اندازه کافی بالا برود که بتواند عملکرد قلب را مختل کند، باعث شوک شدید و مرگ می شود.
 • اتساع معده – ولوولوس: معمولاً نفخ شکم نامیده می شود، این یک بیماری تهدیدکننده زندگی است که سگهای بزرگ و دارای قفسه سینه مانند پودل را تحت تأثیر قرار می دهد، به خصوص اگر روزانه یک وعده غذایی زیاد به آنها داده شود و سریع غذا بخورند، بعد از خوردن غذا مقدار زیادی آب بنوشند و بعد از غذا خوردن به شدت ورزش کنند. نفخ شکم هنگامی ایجاد می شود که معده با گاز یا هوا متسع شده و سپس پیچ می خورد. سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ نیست تا از شر هوای اضافی معده خود خلاص شود و بازگشت طبیعی خون به قلب مانع می شود. فشار خون پایین می آید و سگ شوکه می شود. بدون مراقبت های پزشکی فوری، سگ می تواند بمیرد.
 • صرع: علت شایع تشنج در انواع Poodles صرع ایدیوپاتیک است. غالباً ارثی است و می تواند باعث تشنج خفیف یا شدید شود. تشنج ممکن است با رفتارهای غیرمعمول، مانند دویدن با حالت عصبانیت مانند اینکه تحت تعقیب قرار گرفته، به نمایش گذاشته شود. مهم است که به یاد داشته باشید که تشنج می تواند به دلیل صرع ایدیوپاتیک و یا موارد دیگری مانند اختلالات متابولیکی، بیماری های عفونی که بر روی مغز تاثیر میگذارند، تومورها، قرار گرفتن در معرض سموم، صدمات شدید سر و موارد دیگر ایجاد شود. بنابراین، اگر پودل شما تشنج دارد، مهم است که او را فوراً برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.
 • دیسپلازی مفصل ران :  دیسپلازی مفصل ران به طور ارثی رخ می دهد، عوامل محیطی گاهی اوقات سهم زیادی در ایجاد آن دارند. با گذشت زمان، تحلیل مفصل وجود دارد که می تواند باعث آرتروز و درد شود. اضافه وزن، ورزش بیش از حد یا طولانی مدت قبل از بلوغ، سرعت رشد سریع و رژیم های غذایی با کالری بالا یا مکمل می تواند به توسعه دیسپلازی مفصل ران کمک کند. مراقبت های دامپزشکی، شامل مکمل های غذایی، دارو و در برخی موارد جراحی است.
 • آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA): PRA خانواده ای از بیماری های چشم است که شامل زوال تدریجی شبکیه است. در اوایل بیماری، سگ های مبتلا، شب کور می شوند. با پیشرفت بیماری، آنها در طول روز بینایی خود را از دست می دهند. بسیاری از سگهای مبتلا، به شرطی که محیط اطراف ثابت بماند، به خوبی با محدودیت یا از دست دادن دید خود سازگار می شوند.
 • هیپوپلازی عصب بینایی: این بیماری در صورت ایجاد عصب بینایی یک نارسایی مادرزادی است. این باعث کوری و پاسخ غیر طبیعی مردمک در چشم آسیب دیده می شود.
 • آدنیت سباسه (SA): SA یک مشکل جدی در Poodles، به ویژه استاندارد است. تخمین زده شده است که ۵۰ درصد از کل Poodles استاندارد ناقل یا مبتلا هستند. تشخیص این شرایط ژنتیکی دشوار است و اغلب به عنوان کم کاری تیروئید، آلرژی یا سایر بیماری ها اشتباه گرفته می شود. وقتی سگی دچار SA می شود، غدد چربی پوست به دلایل نامعلومی ملتهب می شوند و در نهایت از بین می روند. این غدد به طور معمول سبوم تولید می کنند، ترشح چربی که به جلوگیری از خشک شدن پوست کمک می کند. این اولین بار معمولاً در سنین ۱ تا ۵ سالگی مورد توجه قرار می گیرد. سگهای مبتلا به طور معمول پوستی خشک و پوسته پوسته دارند که در بالای سر، گردن و کمر ریزش دارند. سگهایی که به شدت آسیب دیده اند، همراه با عفونت های ثانویه پوستی، می توانند پوست ضخیم و بوی نامطبوع داشته باشند. اگرچه این مشکل در درجه اول زیبایی است، اما ممکن است برای سگ ناراحت کننده باشد. در صورت مشکوک شدن به SA، دامپزشک شما نمونه برداری از پوست را انجام می دهد. گزینه های درمان متفاوت است.

غذا دادن

مقدار روزانه توصیه شده: برای سگ استاندارد، ۱.۵ تا ۳ فنجان غذای خشک سگ با کیفیت بالا در روز، سگ مینیاتور، ۳/۴ تا ۱ فنجان و سگ عروسکی، ۱/۴ تا ۱/۲ فنجان است.

مقدار غذای سگ شما به اندازه، سن، متابولیسم و ​​سطح فعالیت وی بستگی دارد. تقریباً ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگی که فعالیت بدنی ندارد، نیاز به غذا خواهد داشت.

غذای خشک سگ بالغ پودل رویال کنین مناسب سگ های بالغ نژاد پودل میباشد برای آشنایی روی نام محصول کلیک کنید.

غذای خشک سگ رفلکس پلاس باطعم مرغ برای سگ های متوسط و کوچک نیز غذایی مقوی و به صرفه برای سگ های پودل شماست.

poodle dog

سلامت و بهداشت

پودل نژادی است که ریزش مو ندارد، بنابراین انتخاب خوبی برای افرادی که آلرژی دارند. موهای پودل مانند نژاد سگ پامرانین در بسیاری از رنگ ها وجود دارد، از جمله آبی، سیاه، سفید، خاکستری، نقره ای، قهوه ای و کرم. موها موج دار، نخی و متراکم است و می توان این بافت منحصر به فرد را با مدل های گوناگون اصلاح کرد 

پودل سگهایی با نگهداری بالا هستند. او برای حفظ وضعیت مناسب کت به مرتب سازی منظم، هر سه تا شش هفته، حتی گاهی بیشتر نیاز دارد. اگر این نژاد را در نظر دارید، نگهداری از کت و هزینه نظافت را در نظر بگیرید. بیشتر صاحبان هزینه یک آرایشگر حرفه ای را پرداخت می کنند ، اما اگر وقت بگذارید، می توانید خودتان یاد بگیرید که موهای Poodle خود را اصلاح کنید.

بسیاری از پودل ها چشمان گریان دارند که باعث لک شدن موهای زیر چشم آنها می شود. هر روز با دستمال مرطوب حیوان خانگی بدون الکل یا پارچه مرطوب شده با آب گرم، دور چشم و صورت او را پاک کنید.

حتما گوش های پودل خود را هر هفته از نظر آلودگی، قرمزی یا بوی بدی که می تواند نشان دهنده عفونت باشد، بررسی کنید. سپس آنها را هفتگی با یک پنبه آغشته به گوش پاک کن با pH متعادل پاک کنید تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید. نژادهای دارای گوش افتاده مستعد عفونت گوش هستند زیرا کانال گوش تیره و مرطوب باقی می ماند.

دندان های پودل خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید. اگر می خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه بهتر است.

برای آشنایی از روش مسواک زدن سگ، می توانید مقاله (راهنمای کامل مسواک زدن دندان سگ) را مطالعه کنید.

به ناخن های سگ توجه داشته باشید و هر زمان بلند شده کوتاه کنید. ناخن های کوتاه و مرتب و مرتب، پاها را در وضعیت خوبی نگه می دارد و از خراشیده شدن پاها جلوگیری می کند.

برای آشنایی از روش کوتاه کردن ناخن ها، می توانید مقاله (روش صحیح کوتاه کردن ناخن های سگ) را مطالعه کنید.

امیدواریم مقاله (نژاد سگ پودل | معرفی سگ های آپارتمانی) براتون مفید باشه.

شانه کشیدن موهای سگ پودل یکی از مهم ترین نکته ها در مراقبت از این نژاد است.

بعد از اتمام دوره شیردهی و غذای مرطوب از غذای خشک توله سگ پودل رویال .درصورت داشتن بودجه کمترمیتوانید ازغذای توله سگ مینی و مدیوم رفلکس و رفلکس پلاس در طعم های گوناگون بهره ببرید.کنین، غذای سگ مینی پاپی و مدیوم پاپی رویال کنین میتوان بهره برد.

سگ های پودل عروسکی در ایران پرطرفدار هستند وراحت ترمیتوان آن ها را یافت.

مالتیپو(مالتیز و پودل)، پوماپو(پامرانین و پودل)، پودل تریر(پودل و تریر)

مالتیپو(مالتیز و پودل)، پوماپو(پامرانین و پودل)، پودل تریر(پودل و تریر)

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: زهرا مژگانی

سلام، زهرا هستم یکی از اعضای تیم تام و جری. من دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی هستم و تخصص خوبی در شناخت مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی غذاها دارم و هر غذایی بعد از موجود شدن توسط من چک میشه تا از باکیفیت بودنش مطمئن بشم و بعد از اون روی سایت برای ارائه به شما بارگذاری میکنم. از طرفی یکی از علایقم رفتن به طبیعت و جاهای زیبای مختلفه و اهمیت زیادی برای حفظ زیست بوم و سلامت گونه های مختلف گیاهی و جانوری قائلم؛ به همیت دلیل علاقه و تخصصم رو با هم ترکیب کردم؛ یعنی: شناخت ترکیبات غذاها برای حفظ زندگی سالم حیوانات و حالا اون رو با نوشتن مقالات علمی مختلف در اختیار شما میذارم تا بتونین یک زندگی عالی برای پتتون فراهم کنین.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *