دانستنی های سگ, نژادهای سگ

نژاد سگ پامرانین + تاریخچه تا شخصیت شناسی و تربیت انواع سگ‌های پامر

سگ آپارتمانی نژاد پامرانین

نژاد سگ پامرانین ( Pomeranian ) یک سگ با انرژی با جثه کوچک و بسیار اجتماعی است. بر خلاف جثه و ظاهر کوچک این سگ ها بسیار شجاع و باهوش هستند و می توانند دیگر نژادهای را به چالش بیندازند. رفتار پامرانین ها بسیار با اعتماد به نفس است و آنها نسبت به اطرافشان و طبیعت بسیار کنجکاو هستند. هوشیاری بالا، گوش های تیز و چشمان درخشان صورت پامرها را بسیار دوست داشتنی و کنجکاو میکند. این سگ آپارتمانی از نظر جثه بسیار مناسب نگهداری در خانه و آپارتمان است اما صدای پارس آنها شاید برای اعضای خانواده و همسایه ها آزار دهنده باشد. پامرانین یک نژاد بسیار قوی و سالم است؛ به راحتی در کوله شما جای میگیرد و شما را در همه جا همراهی میکند؛ اما پامرانین از گرما و بیکاری بسیار متنفر است و لازم است تا با او در روز بازی کنید و او را سرگرم کنید. ملکه ویکتوریا صاحب و سرپرست یک پامرانین بود و بسیار به علاقه داشت. علاقه ملکه به پامرانین ها آنها را معروف و محبوب کرد و نام آنها تا به امروز میدرخشد.

هنگام به سرپرستی گرفتن یک سگ توصیه میکنیم که از پناهگاه یک سگ را انتخاب و به آن یک خانه و خانواده دوست داشتنی هدیه دهید. با این حال اگر قصد خرید یک نژاد پامرانین دارید، ابتدا حتما از یک متخصص حیوانات یا یک کلینیک معتبر کمک بگیرید. متخصص حیوانات سلامت جسمانی و خلق و خوی سگ را آزمایش میکند و غربالگری های بهداشتی لازم را انجام میدهد. همچنین ضروریات لازم برای نگهداری از سگ را به شما ارائه میدهد. در نتیجه یک سگ سالم و شاد را به خانه می آورید.

یکی از ویژگی های اخلاقی پامرانین ها این است که آنها فکر میکنند که توانایی انجام هر کاری را دارند؛ از این رو بسیار نترس و با اعتماد به نفس هستند. همه ی این دلایل باعث میشود که آنها جای خود را در قلب شما باز کنند. تا زمانی که با پامرانین ها رابطه خوبی داشته باشید همراهی عزیز خواهید داشت که برای جلب رضایت و خوشحالی شما می کوشد و به راحتی در کوله شما جای گرفته و همه جا با شما می آید. ما در این مقاله از پت شاپ تام و جری پله پله همه چیز را درباره خصوصیات، خرید غذای سگ مناسب این نژاد و شرایط نگهداری پامرانین بررسی خواهیم کرد.

تاریخچه پامرانین

نژاد پامرانین

شاید باور نکنید اما اجداد پامرانین به سگ های بزرگی که در قطب سورتمه می کشیدند و اشپیتز های آلمانی، می رسند. اسم این نژاد از پومرانیا، منطقه ای در اروپا که امروزه بخشی از لهستان و آلمان است، برگرفته شده است.

در اواخر دهه ۱۸۰۰، ملکه ویکتوریا در راه برگشت از سفرش به ایتالیا با چندین Pomeranian به انگلستان بازگشت. به لطف عشقی که به آن ها می ورزید، پام به سرعت بین مردم محبوب شد. به گفته باشگاه پامرانین آمریکا، ملکه ویکتوریا یک پرورش دهنده جدی بود که آزمایشاتش باعث شد جثه آن ها بسیار کوچک تر شود و به اندازه امروزه شان برسند.

در اوایل دهه ۱۹۰۰، شهرت این سگ ها به طرز شگفت انگیزی حتی بیشتر هم شد. آن ها را به ایالات متحده آوردند و اولین نمایشگاه تخصصی شان در هتل والدورف در سال ۱۹۱۱ برگزار شد. طولی نکشید که در اواسط قرن، پامرانین به یکی از محبوب ترین نژاد های سگ در ایالات متحده تبدیل شد.

شخصیت سگ پامرانین

توله سگ پامرانین

از نظر تام و جری یکی از بهترین انتخاب های شما برای به سرپرستی گرفتن یک سگ آپارتمانی که باید اغلب اوقات در خانه باشد؛ پامرانین است. آن ها بسیار باهوش و سرزنده اند و نگهبانان خوبی به شمار می روند؛ اما ممکن است گاهی جیغ جیغو بودن شان در مواجه با افراد جدید برای همسایه ها خوشایند نباشد؛ از این رو باید به آن ها بیاموزید که با فرمان تان ساکت شوند.

سگ نژاد پامرانین از یادگیری ترفند های جدید بسیار لذت می برند. ما در ۴ شیوه آموزش آسان فرمان دست دادن به سگ این مهارت ها را به طور کامل آموزش دادیم.

این سگ ها عاشق پیاده روی و بازی با اسباب بازی های مختلف هستند؛ اما به یاد داشته باشید که کوچک اند و به گرما بسیار حساس هستند به همین دلیل خیلی زود خسته می شوند و تحمل پیاده روی های طولانی را ندارند. فراهم کردن تعداد زیادی اسباب بازی باعث می شود تا پامرانین از اوقات تنها ماندنش در خانه لذت ببرد و سرگرم شود.

پامرانین برونگرا است و از مرکز توجه بودن لذت می برد ولی اگر به خوبی اجتماعی نشده باشند و متوجه فرق رفتار درست و غلط شان نشوند، ممکن است در بزرگسالی گستاخ، استقلال طلب و پر سر و صدا شوند. به علاوه برای اینکه مطئن شوید توله سگ شما سالم است و در جوانی خلق و خوی مناسبی دارد، یکی از والدین را قبل از به سرپرستی گرفتن از نزدیک ببینید.

انواع نژاد سگ پامرانین

انواع نژاد پامرانین

سگ های نژاد پامرانین بر اساس اندازه و وزن شان به ۴ نوع مختلف تقسیم می شوند:

۱. پامرانین استاندارد ( Standard Pomeranian )

۲. پامرانین روباهی ( Fox-Face Pomeranian )

۳. پامرانین عروسکی ( Baby-Doll Pomeranian )

۴. پامرانین خرسی ( Teddy-Bear Pomeranian )

بهتر است بدانیم که فقط نوع استاندارد به عنوان یک نژاد خالص پذیرفته شده است و دو نوع دیگر غیر رسمی هستند. به انواع میکس این سگ ها که از چند نژاد مختلف دیگر مثل پودل، بیچون فریز، هاسکی و … بوجود آمده اند، پامرانین کراس می گویند.

همچنین احتمالا نام پامرانین مینیاتوری و یا جیبی به گوش تان خورده است. سگ های جیبی غیر استاندارد و کمتر از ۲ کیلوگرم هستند؛ که توسط پرورش دهندگان برای جلب رضایت کسانی که مشکلات سلامتی و ژنتیکی متعدد شان را در نظر نمی گیرند، بوجود آمدند. بسیاری از متخصصان و دامپزشکان معتقد اند نژاد های جیبی از بیماری های زیادی در طول زندگی شان رنج خواهند کشید و بدن بسیار ظریف و کوچک آن ها احتمال آسیب دیدن شان را دو چندان می کند.

سگ پامرانین استاندارد

سگ نژاد پامرانین

پامرانین استاندارد گوش های نوک تیز، دم پشمالو و پوشش متراکم دو لایه ای دارند که ظاهر شان را دوست داشتنی می کند. بسیار اجتماعی و شیرین اند و بیستمین سگ محبوب در آمریکا به شمار می روند.

سگ پامرانین روباهی

پامرانین روباهی

سگ پامرانین روباهی گوش هایی تیز تر و پوزه ای بلند تر از نوع استانداردش دارد که ظاهرش را بسیار شبیه به روباه می کند؛ اما چشم های آن ها گرد است و درست مانند نژاد های دیگرش است.

سگ پامرانین عروسکی

پامرانین عروسکی

صورت و پوزه پامرانین عروسکی کوچک تر از نوع روباهی اش است و محبوب ترین نوع غیر استاندارد در بین این سگ ها به شمار می رود. در خانواده زیبا و بامزه پامرانین ها این نژاد به دلیل داشتن چهره ای فانتزی شبیه به عروسک معروف هستند.

سگ پامرانین خرسی

سگ پامرانین خرسی

داشتن پوزه ای که برخلاف بقیه خانواده کشیده نیست و درست شبیه به یک خرس عروسکی است باعث شده تا او را پامرانین خرسی صدا کنند. بهتر است بدانیم درست است که سه نژاد معرفی شده بسیار دوست داشتنی هستند و ظاهری فانتزی دارند؛ اما اصیل نیستند و استاندارد های این نژاد را ندارند.

ویژگی های نژاد پامرانین

توله سگ پامرانین کرمی

قد:

همه نژاد های پامرانین: ۲۴ تا ۲۸ سانتی متر

   عمر:

سگ نژاد پامرانین ۱۲ تا ۱۶ سال عمر می کند.

 رنگ بندی:

سفید، مشکی، مشکی و ترکیبی از سایر رنگ ها، پرتقالی، نسکافه ای، کرم.

   وزن:

همه انواع این سگ ها بین ۱.۵ تا ۳.۵ کیلوگرم وزن دارند.

مناسب زندگی در آپارتمانبالا
رفتار مناسب با سگ های دیگرکم
رفتار مناسب با غریبه هامتوسط
تحمل تنهاییکم
تحمل هوای سردبالا
تحمل هوای گرمکم
رفتار مناسب با کودکانکم
قابلیت آموزشبالا
هوشبالا
ریزش موبالا
مقدار ترشح بزاقبالا
میزان سروصدا                        متوسط    

غذا دادن سگ پامرانین

عکس پامرانین

مقدار توصیه شده برای نژاد سگ پامرانین ۱/۲ تا ۱/۴ فنجان غذای خشک سگ  با کیفیت بالا است که در دو وعده غذایی تقسیم شده است.

توجه داشته باشید که گوارش سگ های کوچک حساس است و همچنین نسبت به دیگر نژاد ها به غذا زیادی نیاز ندارند. همچنین مقدار خوراک بستگی به جثه، سن، متابولیسم و سطح فعالیت دارد و میزانش برای همه سگ ها به یک اندازه نیست. به همین دلیل کیفیت غذای سگ خریداری شده بسیار اهمیت دارد و موجب تغذیه بهتر با مقداری کمتر می شود.

تیم بزرگ تام و جری برای عزیزان شما غذا با کیفیت و با اصالت فراهم کرده و پیشنهاد ما برای سگ های نژاد کوچک استفاده از و غذای خشک توله سگ ایکس اسمال رویال کنین است همچنین غذا خشک سگ پامرانین رویال کنین یک غذای بسیار فوق العاده است که  اختصاصا برای سگ های پامرانین فرمول بندی شده است.

بیماری های سگ پامرانین

توله سگ پامرانین عروسکی

سگ های پامرانین به طور کلی نژادی قوی و سالم به شمار می روند؛ اما مثل همه موجودات مستعد بیماری هایی هستند که مهم است درباره آن ها اطلاع داشته باشید.

 • آلرژی: اگر پامرانین شما پنجه هایش را لیس می زند یا صورت خود را بسیار می مالد، مشکوک به آلرژی است و باید او را توسط دامپزشک معاینه کنید. سه نوع آلرژی وجود دارد. آلرژی غذایی ( که با حذف برخی غذاها از رژیم غذایی سگ درمان می شود. ) آلرژی پوستی ( که حساسیت های پوستی را به دنبال دارد و در اثر واکنش به یک ماده مانند ملافه، پودر های کک، شامپو سگ یا سایر مواد شیمیایی ایجاد می شود. ) و آلرژی استنشاقی ( که توسط مواد حساسیت زا در هوا مانند گرد و غبار یا کپک ایجاد می شود. ) درمان حساسیت هایی از این قبیل معمولا شامل رژیم غذایی، استفاده از دارو ها و تغییرات محیطی باشد.
 • صرع: یک اختلال مغزی است؛ که باعث تشنج یا تشنج دوره ای سگ ها می شود و علائم آن داشتن رفتار های غیر معمول مانند دویدن دیوانه وار انگار در تعقیب اند، تکان دادن سر یا مخفی شدن هستند. دامپزشک شما باید بداند که تشنج چقدر شدید است و هر چند وقت یکبار رخ می دهد تا دارو تجویز کند.
 • مشکلات چشمی: پومرانین ها مستعد ابتلا به انواع مشکلات چشمی از جمله آب مروارید، خشکی چشم، خشکی قرنیه و مشکلات مجاری اشکی هستند. این مشکلات می تواند در سگ ها در ابتدای بلوغ ظاهر شود و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به نابینایی شوند. در صورت مشاهده قرمزی، زخم یا اشک ریختن طولانی با دامپزشک تماس بگیرید.
 • دیسپلازی مفصل ران: عوامل زیادی از جمله ژنتیک، محیط و رژیم غذایی می توانند در این تغییر شکل مفصل ران موثر باشند. این بیماری را به اختصار CHD می نامند و ارثی است. در این وضعیت حفره های آنرمال در لگن سگ ایجاد می شود و لنگیدن و کندی در حرکات در پی دارد. برخلاف سگ های غول پیکر که برای جابجایی به جراحی نیاز دارند، پامرانین ها می توانند زندگی نرمالی با وجود دیسیپلاژی داشته باشند.
 • لگ پرتس: این بیماری نیز مفصل ران را درگیر می کند و بسیاری از نژاد های عروسکی مستعد آن اند. در این وضعیت خون رسانی به سر استخوان ران ( استخوان بزرگ پای عقب ) کاهش می یابد و سر استخوان ران که به لگن متصل می شود، شروع به تجزیه شدن می کند. معمولاً اولین علائم لگ پرتس، لنگیدن و تحلیل عضله ساق پا است و زمانی رخ می دهد که توله سگ ها ۴ تا ۶ ماهه هستند. می توان با جراحی و بریدن استخوان ران، آن را اصلاح کرد تا دیگر به لگن متصل نشود.
 • در رفتگی کشکک زانو: وقتی کشکک زانو داخل یا خارج از مفصلش حرکت کند، باعث می شود سگ لنگ راه برود یا حتی پس از مدتی فلج شود. Patellar luxation پای سگ را به صورت کمانی نشان می دهد و در درجات شدید ممکن است پامرانین به جراحی نیاز پیدا کند.
 • جمع شدن نای: بعضی از سگ ها مستعد این بیماری هستند و در این وضعیت، نای که مسئول جا به جا کردن هواست، آسیب می بیند. سرفه های خشک و شدید شایع ترین علائم آن هستند؛ که بسیاری از مردم آن را شبیه به صدای غاز توصیف کردند. نای جمع شده را می توان با جراحی درمان کرد.
 • مشکلات دندانی: پامرانین مستعد مشکلات لثه و از دست دادن زودرس دندان است. برای جلوگیری از این مشکلات توله سگ خود را به معاینات منظم دامپزشک و دندان پزشک عادت دهید.

نظافت پامرانین

سگ پامرانین سفید

سگ نژاد پامرانین به دلیل پوشش خیره کننده شان معروف هستند. نر ها معمولا سالانه مو هایشان را از دست می دهند؛ اما ریزش ماده ها متفاوت است و در هنگام استرس، بارادری و تغیر فصل اتفاق می افتد.

روزانه ۲ یا ۳ بار شانه زدن پوشش پامرانین از ریزش آن ذر سرتاسر خانه جلوگیری می کند و همچنین مطمئن شوید که شانه چندین بار تا انتهای پوست، پاها، اطراف صورت و گوش برسد تا از گره خوردن مو ها جلوگیری شود. تا زمانی که از نرم کننده و شامپو برای شست و شو استفاده می کنید، فرقی ندارد که پامرانین را ماهانه یا هفتگی حمام می برید.

اگر بعد از استحمام هنوز بوی سگ به مشام تان می رسد، می توانید از پودر بچه استفاده کنید و سپس بعد از چند دقیقه آن را بشویید.

سایر مراقبت ها شامل بهداشت دهان و مراقبت از دندان هاست که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید؛ چراکه پامرانین بسیار مستعد مشکلات دندانی است. از این رو باید هر روز یا حداقل یک روز در میان دندان ها را مسواک بزنید.

اگر ناخن ها به طور طبیعی توسط خود پامرانین کوتاه نمی شوند، می توانید از دامپزشک بخواهید که این کار را به جای شما انجام دهد و یا با خواندن شیوه ناخن گرفتن سگ ها متوجه طریقه کوتاه کردن شان بشوید تا به رگ های خونی حساس در آن ها آسیب نزنید.

بهتر است بدانیم که عادت به نظافت و برسی شدن هفتگی تمام بدن در ماه های اولیه باید ایجاد شود و مملو از حس خوب و پاداش باشند تا سگ خانگی شما به آن عادت کند و مشتاقش شود.

نکات برجسته

توله سگ پامرانین سیاه

 • سگ های پامرانین معمولا به غریبه ها مشکوک هستند و ممکن است تا مدتی بخاطر حضور شان واق واق کنند.
 • این نژاد کمی سخت در خانه آموزش می بینند. از این رو استفاده از باکس های مخصوص حمل سگ ها در آموزش خانگی موثر است. شاید کمی سخت گیرانه بنظر بیاید اما در این روش توله سگ به خوبی متوجه کار های اشتباه خود می شود و رفته رفته می آموزد که آن ها را تکرار نکند.
 • این سگ ها خانگی هستند و ماندن در گرما یا رطوبت زیاد باعث مریض شدن شان می شود. وقتی با او بیرون از خانه هستید، مطمئن شوید که دمای بدنش زیاد نشده باشد.
 • پامرانین کودکان را بسیار دوست دارد؛ اما به علت آسیب پذیری جثه کوچکش نباید بدون نظارت بزرگتر ها با آن ها تنها بماند.
 • جغد، عقاب، شاهین، کایوت و دیگر حیوانات وحشی می توانند پامرانین را شکار کنند. بنابراین هرگز آن ها را بیرون از خانه رها نکنید و اگر در طبیعت هستید مراقب کوچولو تان باشید.
 • دم پر و زیبا پامرانین از ویژگی های بارز این نژاد است؛ اما هنگامی که پام بدنیا می آید به این شکل نیست و ممکن است ماه ها زمان ببرد تا پر و پشمالو شود.

دانستی های جالب درباره سگ Pomeranian

>علاوه بر ملکه ویکتوریا ، پامرانین ها توسط شخصیت های برجسته دیگری از جمله مارتین لوتر، میکل آنژ، اسحاق نیوتن، ملکه ماری آنتوانت و ولفگانگ آمادئوس موتزارت مورد ستایش بودند.

>هنگامی که کشتی تایتانیک در سال ۱۹۱۲ غرق شد، حداقل ۱۲ سگ در قسمت درجه یک آن همراه مردم سفر می کردند. تنها سه سگ زنده ماندند، از جمله یک پیکینیز و دو پامرانین.

>یک گروه دو نفره پام “پاف” نامیده می شود، در حالی که یک گروه سه نفره یا بیشتر “تاف” نامیده می شود!

>در سال ۲۰۱۴ یک پامرانین به نام جیف رکورد « سریعترین سگ روی دو پنجه » را در گینس ثبت کرد و به طرز شگفت انگیزی در ۷.۷۶ ثانیه ۵ متر را روی پاهای جلویی خود دوید.

امیدوارم مقاله نژاد سگ آپارتمانی پامرانین براتون مفید و سرگرم کننده بوده باشه.

تیم پت شاپ تام و جری در کنار شماست تا به سؤالات تون پاسخ بده و در پرورش سگ ها به شما کمک کنه همچنین برای آشنایی با دیگر نژاد ها مانند سگ شیتزو  میتوانید مقاله آن را بخوانید.

اگر سوالی درباره این نژاد دارین برامون کامنت کنید تا دامپزشک مجموعه بهشون پاسخ بده. ممنون از همراهی تون:*

نژاد سگ پامرانین برای نگهداری درآپارتمان مناسب است؟

بله پامر ها به علت جثه مناسب و هوش بالا یکی از بهترین نژاد ها برای نگهداری در خانه هستند بخصوص در ایران این سگ ها بسیار زیاد هستند و به راحتی میتوانید یک پامرانین جذاب را به سرپرستی بگیرید.

سگ پامرانین شناسنامه دار بهترین مورد برای نگهداری هستند. اگر سگ پامرانین مورد نظرشما شناسنامه نداشت قبل از قبول سرپرستی آن را به دامپزشک نزد چکاب کلی ببرید.

در نوزادی در صورت نبود مادر تا ۴۰ روزگی از شیر خشک سگ رویال کنین استفاده کنید و پس ازآن از غذای مینی ایندور پاپی یا مینی پاپی رویال کنین بهره ببرید. اگر قصد دارید کمتر هزینه کنید ازغذای مینی بیبی اند جونیورهپی داگ یا از غذای مینی جونیور مرغ رفلکس پلاس استفاده کنید.

غذای سگ پامرانین رویال کنین، غذای مینی ایندورادالت رویال کنین، غذای مینی ادالت رویال کنین، غذای مینی ادالت هپی داگ، غذای مینی ادالت ماهی سالمون یا غذای مینی ادالت مرغ رفلکس پلاس و غذای مینی ادالت مرغ و برنج رفلکس

2 نظر در “نژاد سگ پامرانین + تاریخچه تا شخصیت شناسی و تربیت انواع سگ‌های پامر

 1. ایمان گفت:

  سلام خدمت دوستان عزیز
  مقاله بسیار مفید بود برای بالا بردن سطح اطلاعات ک باید درمورد این نژاد دوستداشتنی داشته باشیم ولی ای کاش میشد بجای پارس کردن مینوشتید واق واق همونطور ک خیلیا میدونن اعراب ب رسم کینه ای ک از ایرانیها دارند در زمان قدیم این لغت پارس کردن و جا انداختن و متاسفانه هنوز داریم میشنویم ک بعضی از دوستان ب کار میبرند لطفاً دیگ تکرار نکنید ❤️ دوستدار شما و حیوانات ایمان….

  1. نویسنده تام و جری: حمیده بخشی گفت:

   ممنون از نظر درست و خوبتون ! بله کلمه واق واق کردن جایگزین بهتری هست و سعی میکنیم مقاله رو ویرایش کنیم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *