دانستنی های سگ, نژادهای سگ

انواع نژاد سگ شیتزو | معرفی سگ های آپارتمانی

نژاد سگ شیتزو

سگ نژاد شیتزو (Shih Tzu) شیر کوچک مهربان؛ در نگاه اول موهای شیتزوها شبیه شیرها به نظر میرسد اما بر خلاف شیرها شیتزوها هیچ اخلاق و رفتار خشنی ندارند و عاشق هستند نه شکارچی. این نژاد آپارتمانی بسیار شاد، اهلی، مهربان و اجتماعی هستند و بسیار علاقه دارند که همراه و همدل صاحب خود باشند. شیتزوها بسیار راحت با اعضای خانه خو گرفته و با عشق بی قید و شرط شما را در همه شرایط همراهی میکنند و این هم از مهربانی و اجتماعی بودن زیاد این دوستان کوچک است.

تاریخچه این نژاد برمی گردد به زمان امپراطوری ها و میتوان این نژاد را سلطنتی در نظر دانست. با این حال امروزه انسان ها استعداد بی نظیر شیتزوها در یادگیری ورزش رالی و چابکی را کشف کردند و مشغول به شخصیت شیتزو از او یک سگ آپارتمانی، خوش رفتار، بازیگوش، وفادار ساخته است که بسیار راحت حتی با کودکان رفیق میشوند اما بهتر است آنها را ناخواسته اذیت نکنید و سر به سرشان نگذارید. او جز آغوش و نوازش چیز دیگری از شما نمیخواهد و همیشه دنبال شما می دود و خودش را سریع با شرایط خانه و آپارتمان وفق میدهد.

ظاهر اشرافی و بسیار چشم نواز این نژاد در هنگام پیاده روی توجه همه را به سوی شما جلب خواهد میکند. آنها همیشه در تلاش اند تا نگاه شما را به خودشان جلب کنند و شما نیز باید مطمئن شوید که به اندازه کافی به آن ها توجه می کنید؛ چرا که بیش از ۱۰۰۰ سال است که شیتزو چیزی جز لمیدن در بغل خانواده اش را نمی خواهد. رئیس انجمن بیمارستان حیوانات آمریکا می گوید:

« شیتزو ها می توانند شیرین، مهربان، غمگین و یا شیطان باشند. همچنین آن ها ذاتا خوشحال هستند و اگر به خوبی اجتماعی شوند، رفتار بسیار خوبی را از خودشان نشان می دهند. »

تاریخچه زندگی شیتزو

شیتزو

نقاشی، نوشته و مستندات زیادی درباره وجود نژاد سگ شیتزو در بیش از ۱۰۰۰ سال پیش به ما خبر می دهد و حتی مطالعاتی در چین ثابت کرده است که قدمت شیتزو به ۸۰۰۰ سال نیز می رسد. برخی معتقدند در ابتدا راهبان تبتی این نژاد را پرورش دادند و سپس رفته رفته در دربار امپراطوری چین بخصوص در سلسه مینگ و سلسه تانگ محبوب شدند.

در قرن ۱۳، مارکوپولو گزارش داد که کوبلا خان، امپراطور مغول، سگ ها را در کنار شیر هایی وحشی و آموزش دیده، نگهداری می کند که برای طعمه استفاده نمی شوند؛ بلکه برای حفظ آرامش شیر ها حضور دارند. برخی معتقدند این سگ ها که با صفات کوچک و  شیر از آن ها یاد شده، شیتزو بودند.

با این حال شیتزو ها آنقدر در امپراطوری چین عزیز و گرانقدر بودند که دربار تا سال ها اجازه واگذاری، خرید یا تجارت آن ها را ممنوع کرده بود. حتی یک جفت shih tzo در زمان سلطنت تازو هسی، کاخ اختصاصی خودشان را داشتند و آموزش دیده بودند که هنگام ملاقات شهبانو بنشینند و پنجه هایشان را تکان دهند.

در سال ۱۹۲۸، اولین شیتزو ها توسط بانو براونریگ، همسر فرمانده چهارم فرماندهی شمال چین، از پکن به انگلستان آورده شد. این نژاد پس از جنگ جهانی دوم وارد ایالات متحده شد و سر انجام در سال ۱۹۶۹ توسط باشگاه پرورش سگ در آمریکا یا به اختصار AKC، به رسمیت شناخته شد.

شخصیت سگ شیتزو

شیتزو مینیاتوری

نژاد سگ شیتزو اهمیتی نمی دهد که کجا زندگی می کند؛ تا زمانی که همراه شما باشد. آن ها بسیار قابل انعطاف هستند و به خوبی با شرایط منطبق می شوند (البته در خرید غذای سگ این نژاد دقت عمل به خرج باید داد.) خانه های آپارتمانی، ویلایی یا در حومه شهر همگی برای این نژاد مناسب اند؛ اما باید بدانید که shih tzo باید در خانه باشد و نمی تواند در حیاط یا فضا باز زندگی کند. بدن ظریف و روحیه ماجراجو آن ها احتمال آسیب یا در معرض خطر قرار گرفتن را دو چندان می کند و به طور کلی نباید آن ها را تنها بگذارید.

شیتزو ها هیچ چیز را اندازه توجه شما دوست ندارند و مکان مورد علاقه شان آرام گرفتن روی پا های شما خواهد بود. ممکن است هنگامی که فردی جدید وارد خانه می شود، شروع به واق واق کردن کند؛ اما چند دقیقه فقط زمان می برد تا با تازه وارد دوست شود. به همین دلیل نیز نگهبانان خوبی نیستند.

نه! شیتزو نمی تواند پرواز کند! اما خانواده ها معمولا گزارش می کنند که شیتزو فکر می کند که می تواند این کار را انجام دهد. آن ها علاقه زیادی دارند تا ناگهانی از روی صندلی یا تخت پایین بپرند و بنظر می رسد که هیچ ترسی از این کار ندارند؛ به همین دلیل باید مراقب باشید تا آسیب جدی نبینند.

نکته دیگر این است که شیتزو ها بازیگوش و شاد هستند؛ اما نژاد بسیار فعالی نیستند و پیاده روی کوتاه در طول روز و بازی در خانه برای آن ها کافی است. همچنین حتی اگر توله سگ شما به طور طبیعی شیرین و دوستانه باشد نیز به آموزش های اولیه نیاز دارد تا در بزرگسالی رفتار خوبی داشته باشند.

انواع نژاد سگ شیتزو

مقایسه شیتزو آمریکایی و اروپایی

سگ شیتزو نژاد های مختلفی دارد که ۴ نوع آن توسط AKC، باشگاه پرورش سگ در آمریکا، به رسمیت شناخته شده است. این سگ ها بر اساس ویژگی ظاهری شان تقسیم شده اند؛ اما پرورش دهندگان گاهی شیتزو را با نژاد های دیگری میکس می کنند که به آن شیتزو کراس می گویند. نژاد هایی همچون اسپانیل، پودل، یورکشایر تریر و مالتیز را با یک والد شیتزو خالص میکس می کنند و به همین ترتیب شیتزو کراس ها بوجود می آیند.

۱. شیتزو آمریکایی

۲. شیتزو اروپایی

۳. شیتزو سلطنتی یا تیکاپ

سگ شیتزو آمریکایی

نژاد سگ شیتزو آمریکایی

نژاد شیتزو به طور کلی به عنوان یک سگ لاکچری با رفتاری فوق العاده و متعادل در خانواده شناخته می شود. قفسه سینه کوچک آن ها کوچک است و پاهای بلند و رو به جلو دارند. گردن کوتاه همراه با چشم های کشیده بزرگ، ظاهرشان را مغرور و دلپذیر می کند.پنج ویژگی رفتاری که حتما در شیتزو آمریکایی خود دوست خواهید داشت؛ عاشق جلب کردن توجه، محبت زیاد به شما، داشتن رفتاری دوستانه، فداکاری و ساکت و آرام بودن است.

سگ شیتزو اروپایی

نژاد سگ شیتزو اروپایی

این سگ ها از نظر اندازه همانند نوع آمریکایی خود هستند؛ بنابراین یک نژاد اسباب بازی به شمار می روند و همچنین شباهت دیگر آن ها اصیل و خالص بودن شان است. سگ های شیتزو اروپایی دوست داشتنی و سرزنده اند و مراقب شما هستند؛ اما توصیه می شود قبل از اینکه بخواهید به شیتزو نزدیک شوید، به خوبی اطلاعات و نحوه برخورد با آن ها را به خاطر بسپارید و همچنین می توانید از دیگر مقالات سایت برای آموزش استفاده کنید.

می توانید ۴ شیوه آموزش آسان فرمان دست دادن به سگ را برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه آموزش دادن شیتزو بخوانید.

سگ شیتزو سلطنتی یا تیکاپ

شیتزو تیکاپ

کلمات مینیاتوری، اسباب بازی ( Toy ) یا تیکاپ ( Teacup ) هر سه برای توصیف این نژاد استفاده می شود؛ زیرا اندازه آن ها انقدر کوچک است که گاهی در فنجان چای خوری بزرگ جا می شوند. شیتزو سلطنتی یا سگ چینی سلطنتی از دو نژاد قبلی کوچک تر است و نیاز به توجه خیلی زیادی دارد؛ چراکه اندازه بسیار کوچک شان آن ها را آسیب پذیر می کند و اگر والدین ژنتیکی یا شرایط زندگی شان قبل از به سرپرستی گرفتن مناسب نبوده باشد، احتمال مستعد بودن به بیماری ها بسیار بالا تر می رود.

ویژگی های نژاد شیتزو

نژاد سگ شتزو کوچک

قد:

آمریکایی و اروپایی: ۲۳ تا ۲۸ سانتی متر شیتزو سلطنتی: ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر

   عمر:

سگ نژاد شیتزو ۱۰ تا ۱۸ سال عمر می کند.

 رنگ بندی:

طلایی، سفید، مشکی، قهوه ای تیره و روشن، خاکستری یا ترکیبی از چندین رنگ.

   وزن:

شیتزو آمریکایی و شیتزو اروپایی: ۴ تا ۸ کیلوگرم شیتزو سلطنتی: ۱.۵ تا ۴ کیلوگرم
مناسب زندگی در آپارتمان بالا
رفتار مناسب با سگ های دیگر بالا
رفتار مناسب با غریبه ها بالا
تحمل تنهایی متوسط
تحمل هوای سرد متوسط
تحمل هوای گرم کم
رفتار مناسب با کودکان بالا
قابلیت آموزش متوسط
هوش بالا
ریزش مو متوسط
مقدار ترشح بزاق کم
میزان سروصدا                         کم      

غذا دادن سگ شیتزو

توله سگ شیتزو

مقدار توصیه شده برای نژاد سگ شیتزو ۱.۲ تا ۱ فنجان غذای خشک سگ با کیفیت بالا است که در دو وعده غذایی تقسیم شده است.

بهتر است بدانیم که گوارش شیتزو بسیار حساس است و همچنین نسبت به دیگر نژاد ها به غذا زیادی نیاز ندارد. همچنین مقدار خوراک بستگی به جثه، سن، متابولیسم و سطح فعالیت دارد و میزانش برای همه سگ ها به یک اندازه نیست. به همین دلیل کیفیت غذای سگ خریداری شده بسیار اهمیت دارد و موجب تغذیه بهتر با مقداری کمتر می شود.

توصیه تیم تام و جری به شما استفاده از غذای خشک توله سگ شیتزو رویال کنین است؛ که تمام نیاز های این نژاد را رفع می کند و مناسب برای گوارش حساس شان است اگر سگ شیتزو شما بالای ۱۲ ماه سن دارد از غذای خشک سگ بالغ شیتزو رویال کنین استفاده کنید.

سلامتی سگ شیتزو

رفتار شیتزو و حیوانات دیگر

سگ های نژاد شیتزو در طول زندگی شان سالم هستند؛ اما همانند دیگر موجودات مستعد وضعیت و بیماری هایی هستند که آشنایی داشتن با آن ها مهم و ضروری است.

 • آلرژی: به طور کلی سه نوع آلرژی وجود دارد. آلرژی غذایی ( که با حذف برخی غذاها از رژیم غذایی سگ درمان می شود. ) آلرژی پوستی ( که حساسیت های پوستی را به دنبال دارد و در اثر واکنش به یک ماده مانند ملافه، پودر های کک، شامپو سگ یا سایر مواد شیمیایی ایجاد می شود. ) و آلرژی استنشاقی ( که توسط مواد حساسیت زا در هوا مانند گرد و غبار یا کپک ایجاد می شود. ) درمان حساسیت هایی از این قبیل معمولا شامل رژیم غذایی، استفاده از دارو ها و تغییرات محیطی باشد.
 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری را به اختصار CHD می نامند و ارثی است. در این وضعیت حفره های آنرمال در لگن سگ ایجاد می شود و لنگیدن و کندی در حرکات در پی دارد.
 • در رفتگی کشکک زانو: وقتی کشکک زانو داخل یا خارج از مفصلش حرکت کند، باعث می شود سگ لنگ راه برود یا حتی پس از مدتی فلج شود. Patellar luxation پای سگ را به صورت کمانی نشان می دهد و در درجات شدید ممکن است شیتزو به جراحی نیاز پیدا کند.
 • دیسیپلاژی کلیه: یک نقص ژنتیکی کلیه است که در سگ های جوان مشاهده می شود. علائم آن تشنگی، تکرر ادرار، کاهش وزن، استفراغ و پایین آمدن قدرت بدنی است. در حال حاضر تشخیص JRD سخت است و نتایج آن نیز ۱۰۰ درصد قابل اطمینان نیست.
 • سنگ مثانه: تشکیل سنگ یا ایجاد عفونت در مثانه به دلیل مصرف بیش از اندازه پروتئین، منیزیم و فسفر در رژیم غذایی است. اگر شیتزو شما دچار بی اشتهایی شده، نیاز به ادرار مکرر دارد یا این کار برایش سخت است و در ادرارش خون دیده می شود، او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.
 • کراتیت: مشکلات چشمی در شیتزو ها غیر معمول نیست؛ چراکه چشم های این نژاد بزرگ و برجسته است. کراتیت باعث می شود قرنیه ملتهب شده که در نهایت می تواند منجر به زخم قرنیه و یا کوری سگ شود.
 • پروپتوز: هنگامی که کره چشم از حفره آن خارج می شود و پلک ها پشت کره چشم می چسبند، را پروپتوز می خوانند.
 • دیس تیکیازیس: رشد غیرطبیعی مژه ها در حاشیه چشم و مالیده شدن مژه ها به چشم شیتزو را در پی دارد. در صورت مشاهده قرمزی یا خشکی در چشم ها حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

 • آتروفی پیشرونده شبکیه: که آن را به اختصار PRA می نامند، سبب نابودی سلول های گیرنده نوری شبکیه شده و بدین ترتیب روند نابینا شدن سگ به کندی آغاز می شود. این مشکل چشمی قبل از جدی شدن قابل تشخیص است و با معاینه سالانه چشم توسط دامپزشک می توان از آن جلوگیری کرد.
 • عطسه معکوس: یک بیماری نیست اما عموما زمانی اتفاق می افتد که مخاط بینی رو کام بریزد و راهش را ببند یا اینکه چیزی در بینی سگ گیر کرده باشد. شاید بد به نظر برسد اما فقط کافی است سگ تان را آرام کنید و گلویش را نوازش کنید تا این مشکل به سرعت حل شود.
 • شانت پورتوسیستمیک کبدی: این اختلال کلیوی زمانی رخ می دهد که یک رگ غیرطبیعی باعث می شود خون از کبد دور شده و تصفیه نشود. معمولا برای درمان جراحی توصیه می شود.
 • فتق ناف: اغلب به دلیل تاخیر در بسته شدن خط وسط شکم ایجاد می شوند و در بین شیتزو ها بسیار شایع است. اگر فتق کوچک باشد، ممکن است با بلوغ توله سگ بسته شود. گاهی اوقات نیز جراحی برای اصلاح آن ضروری است.
 • دندان شیری: دندان های شیری شیتزو ممکن است در هنگام رویش دندان های دائمی باقی بمانند و باعث مشکلات لثه و دهان شوند. گاهی اوقات لازم است دندانپزشک یا دامپزشک آن ها را بکشد.
 • عفونت گوش: شیتزو گوش های افتاده ای دارد که مجرا تاریک و گرم آن ها محیطی مناسب برای ایجاد عفونت فراهم می کند. برای جلوگیری از این مشکلات، گوش ها را هر هفته برسی و تمیز کنید. بعد از استحمام نیز حتما آن ها خشک کنید.

نظافت شیتزو

سگ شیتزو سلطنتی

سگ نژاد شیتزو را باید یک بار در هفته به حمام ببرید و پوشش زیبا و براق تنش را به منظور جلوگیری از گره خوردن روزانه شانه بزنید. حدود ۱۰ تا ۱۲ ماهگی کت توله سگ شما ابریشمی و براق خواهد شد که در واقع یکی از نشانه های بلوغ به شمار می رود. در همین حین ممکن است تصور کنید مو ها خیلی بیشتر از قبل گره می خورند؛ اما تسلیم نشوید زیرا این موقعیت موقتی است.

باید هر ماه ناخن های شیتزو گرفته شود. ناخن سگ ها به علت داشتن رگ خونی بسیار حساس هستند. بهتر است قبل از کوتاه کردن با شیوه ناخن گرفتن سگ ها آشنا شوید یا هم می توانید از دامپزشک بخواهید این کار را به جای شما انجام دهد.

دندان ها را روزانه مسواک بزنید و صورت شیتزو را بعد از غذا خوردن با یک پارچه نرم و مرطوب تمیز کنید. دقت داشته باشید تا داخل گوش ها بعد از حمام خشک شوند و همچنین مویی داخل شان رشد نکند.

برای آشنایی از روش مسواک زدن سگ، می توانید مقاله (راهنمای کامل مسواک زدن دندان سگ) را مطالعه کنید.

نکات برجسته

توله سگ شیتزو سفید
 • قبل از کامل شدن آموزش توله سگ خود، به او اجازه ندهید در خانه پرسه بزند و از این اتاق به آن اتاق برود. می توانید از باکس های مخصوص حمل سگ برای نشان دادن درست یا غلط بودن اعمال شیتزو استفاده کنید.
 • این نژاد مستعد گرمازدگی است و باید در تابستان در اتاقی مطبوع با دما مناسب نگهداری شود.
 • باید پوشش تن شیتزو را هر روز شانه بزنید تا مرتب شود و گره نخورد.
 • این نژاد با کودکان رفتار بسیار خوبی دارد؛ اما از آن جایی که بسیار کوچک و آسیب پذبر است به خانواده هایی که کودکان نوپا دارند، پیشنهاد نمی شود.
 • دقت داشته باشید که مدفوع او را به سرعت تمیز کنید زیرا در بسیاری از شیتزو ها دیده شده که تمایل به خوردن مدفوع خود یا حیوانات دیگر دارند و نباید این کار برای آن ها تبدیل به عادت شود.

دانستی های جالب درباره سگ Shih Tzu

> افسانه ها می گویند: بودا با یک سگ کوچک سفر می کرد؛ که اغلب معتقد بودند آن سگ یک شیتزو بود. روزی دزد ها به بودا حمله می کنند و ناگهان سگ کوچک تبدیل به شیر وحشی بزرگی می شود و جان بودا را از حمله دزدان نجات می دهد. بعد از تمام شدن ماجرا سگ دوباره کوچک می شود و بودا او را می بوسد. از این رو بسیاری خال سیاه روی سر شیتزو را جای بوسه بودا می دانند.

> این نژاد در میان سلبریتی ها بسیار مشهور است. از جمله کسانی که تا به حال شیتزو داشتند: بیل گیتس، بیانسه، ماریا کری و نیکول ریچی.

هنگامی که شیتزو با انقراض مواجه شد، از یاری ۷ سگ ماده و ۷ سگ نر برای بوجود آوردنش استفاده شد؛ که امروزه هر شیتزو را می توان به آن ۱۴ سگ تبدیل کرد.

امیدوارم مقاله نژاد سگ آپارتمانی شیتزو براتون مفید بوده باشه.

تیم پت شاپ تام و جری در کنار شماست تا به سؤالات تون پاسخ بده و در پرورش سگ ها به شما کمک کنه. ممنون از همراهی تون:*

نژاد سگ شیتزو در چند نوع هستند؟

شیتزو آمریکایی، شیتزو اروپایی، شیتزو سلطنتی یا تیکاپ

شیتزوها به طور میانگین ۱۰ الی ۱۸ سال عمر می کند.

آلرژی، دیسپلازی مفصل ران، دیسیپلاژی کلیه، سنگ مثانه، کراتیت، آتروفی پیشرونده شبکیه، عفونت گوش و دیس تیکیازیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *