دانستنی های سگ, نژادهای سگ

نژاد سگ یورکشایر | معرفی سگ های آپارتمانی

نژاد سگ یورکشایر | معرفی سگ های آپارتمانی

سگ های نژاد یورکشایر یکی از کوچک ترین سگ های جهان هستند و آن ها را به اختصار یورکی هم می نامند. این سگ ها  همراهانی پر انرژی، کوچک و محبوبی اند که هر جا می روند توجه همه را به خودشان جلب می کنند. آن ها مسافران دلخواه و سبکی اند که در کوله های مخصوص حمل سگ همه جا با صاحب شان همراهند. با اینحال یورکشایر کوچک با شخصیت بزرگ و ماجراجو نیاز به توجه و مراقبت دارد تا از دردسر دور بماند. همینطور باید دانست او روحیه حساسی دارد و ساعت های طولانی تنها ماندن برایش مناسب نیست. یورکی رک و روراست است و با تمسخر به راحتی کنار نمی آید به همین دلیل با کودکان بزرگتری که به او احترام می گذارند، خوش رفتار تر است. او با پوشش پر زرق و برقش یک نژاد محبوب سگ خانگی است و در این مقاله با این سگ آپارتمانی بیشتر آشنا می شویم و توصیه هایی در رابطه با خرید غذای سگ آن ها خواهیم داد تا شما را در انتخابی درست همراهی کنیم.

تاریخچه یورکشایر

نژاد سگ یورکشایر | معرفی سگ های آپارتمانی

نژاد سگ یورکشایر در طول انقلاب صنعتی انگلیس توسط کارگران اسکاتلندی به یورکشایر آورده شد. اسکاتلندی ها در اواسط قرن ۱۹ همراه چند نوع تریر به جست و جوی کار در معادن زغال سنگ و کارخانه ها آمدند. تریر آن ها با یورکی امروزه بسیار تفاوت داشت و جثه اش بزرگ تر بود. کارگران، تریر را اغلب برای شکار موش های آسیاب استفاده می کردند و این نژاد را کلایدسدیل تریر یا پیسلی تریر می نامیدند.

یورکشایر بخاطر شخصیت بامزه و کت براقش، رفته رفته به محبوبیتش افزوده شد و در سال ۱۸۶۱ سگی به نام هادرسفیلد بن ( Huddersfield Ben ) در یک برنامه تلوزیونی مشهور شد. این سگ که از آن به عنوان پدر مدرن یورکشایر تریر نام برده می شود، متعلق به زنی به نام مری آن فاستر بود. مری آن فاستر در یورکشایر زندگی می کرد و دلیل اینکه اکنون یورکی را به این نام می شناسیم هم بخاطر توسعه یافتنش در آن جا بود.

در دوران ویکتوریا این نژاد به عنوان یک سگ خانگی دوست داشتنی و نمایشی زبانزد مردم شد. آمریکایی ها که از فرهنگ ویکتوریایی استقبال می کردند، یورکی را هم پذیرفتند. سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ اوج معروفیت این نژاد بود و همینطور AKC ،باشگاه پرورش سگ در آمریکا، از یورکشایر به عنوان ششمین سگ محبوب آمریکا نام برد.

انواع نژاد سگ یورکشایر

نژاد سگ یورکشایر

سگ های نژاد یورکشایر بر اساس رنگ کت شان طبقه بندی می شوند و این بدین معناست ویژگی های دیگرشان با یکدیگر تفاوتی ندارد و دارای الگوهای یکسان هستند. رنگ کت یورکشایر تریر به چهار رنگ تقسیم می شود:

 • مشکی و طلایی
 • مشکی و قهوه ای مایل به زرد
 • آبی و طلایی
 • آبی و قهوه ای مایل به زرد

ویژگی های نژاد یورکشایر

قد:

قد یورکشایر بین ۳۰ تا ۳۹ سانتی متر رشد می کند.

   عمر:

سگ نژاد یورکشایر ۱۳ تا ۲۰ سال عمر می کند.

 رنگ بندی:

مشکی و طلایی، مشکی و قهوه ای مایل به زرد ، آبی و طلایی، آبی و قهوه ای مایل به زرد.

   وزن:

یورکشایر ماده بین ۲.۸ تا ۴.۳ کیلوگرم و یورکشایر نر بین ۳.۱ تا ۴.۶ کیلوگرم

مناسب زندگی در آپارتمانبالا
رفتار مناسب با سگ های دیگرمتوسط
رفتار مناسب با غریبه هاکم
تحمل تنهاییکم
تحمل هوای سردکم
تحمل هوای گرمکم
رفتار مناسب با کودکانکم
قابلیت آموزشمتوسط
هوشمتوسط
ریزش موکم
مقدار ترشح بزاقکم
میزان سروصدا                        بالا       

نژاد سگ یورکشایر | معرفی سگ های آپارتمانی

شخصیت سگ یورکشایر

سگ های نژاد یورکشایر جثه ی کوچکی دارند؛ اما روح ماجراجو و درک بالای آن ها شما را شگفت زده خواهد کرد. این نژاد طیف های مختلفی از شخصیت را از خود نشان می دهد. برخی از یورکی ها دوست داشتنی و فریبنده هستند، عاشق دنبال کردن شما در طول روز و جست و خیز در اطرافتان هستند و گروه دیگر شخصیت شیطنت آمیز و کنجکاوی دارند که باعث می شود، بخواهند از همه چیز سر در بیاورند.

یورکشایر ها ذاتا باهوش هستند و اگر برایشان وقت بگذارید همه چیز را به سرعت یاد می گیرند. آن ها با محیط های مختلف به سرعت سازگار می شوند و همراهان مناسبی برای شما در سفر هستند. این نژاد همانطور که از سگ ها انتظار می رود، به خانواده اش محبت می ورزد؛ اما گاهی اوقات به غریبه ها مشکوک هستند و با صداهای عجیب و بلند پارس ( واق واق ) می کنند. بنابراین بهتر است آموزش و تربیت شان را از زمانی که هنوز توله های کوچکی اند، شروع کنید؛ زیرا آن ها هم همانند بقیه سگ ها نیاز به اجتماعی شدن و برخورد با مناظر و موقعیت های مختلف دارند.

علیرغم ذات شجاع و سرزنده شان، آن ها توجه و وقت زیادی از طرف خانواده شان می خواهند و نمی توانند ساعت های زیادی به حال خودشان رها شوند. به همین دلیل بعضی از خانواده ها ترجیح می دهند بخاطر اضطراب جدایی این سگ ها بعد از تنها ماندن، دو یورکی در خانه شان داشته باشند. با این حال باید به این نکته توجه داشت که ممکن است رفتار یورکشایر با سایر حیوانات یا کودکان کوچک و بی پروا چندان محترم نباشد؛ اما اگر آن ها با یکدیگر بزرگ شوند و خو بگیرند، مطمئن باشید که مشکلی پیش نمی آید.

نکات برجسته

نژاد سگ یورکشایر | معرفی سگ های آپارتمانی

 • سگ های نژاد یورکشایر سخت در خانه آموزش می بینند با این حال روش های زیادی برای تربیت آن ها وجود دارد. می توانید در مقاله ۴ شیوه آموزش آسان فرمان دست دادن به سگ با برخی از آن ها آشنا شوید.
 • آن ها در هوای سرد دچار لرزش می شوند و مناطق سرد یا مرطوب را دوست ندارند.
 • به دلیل اندازه کوچک، ساختار ظریف و شخصیت تریر به خانواده هایی که دارای کودکان نوپا یا کوچک هستند، توصیه نمی شود.
 • برخی از یورکی ها می توانند جیغ جیغو باشند و با هر صدایی واق واق کنند؛ اما آموزش زود هنگام و مداوم به خوبی می تواند از این موضوع جلوگیری کند. اگر احساس می کنید این کار برای شما مشکل بنظر می رشد با یک مربی سگ مشورت کنید.
 • بعضی از آن ها در غذا خوردن سخت گیر هستند و سیستم گوارشی حساسی دارند. اگر بعد یا قبل از غذا خوردن از خود ناراحتی بروز می دهند، ممکن است مشکلات لثه یا دندان داشته باشند و باید آن ها را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.
 • یورکشایر ها فکر می کنند سگ های بزرگی هستند و اگر به آن ها اجازه دهید با حریفانی بسیار قوی تر از خودشان مبارزه می کنند. توجه داشته باشید که باید آن ها را تحت کنترل خود نگه دارید.
 • دندان های شیری این نژاد، بخصوص دندان های نیش، ممکن است تا مدت ها باقی بمانند. حتی وقتی که دندان های اصلی او در حال در آمدن هستند. به طور منظم آن ها را برسی کنید و اگر تا ۵ ماهگی دندان اصلی ای کنار دندان شیری در حال در آمدن بود، او را پیش دامپزشک ببرید.

سلامتی

سگ های نژاد یورکشایر به طور کلی سالم هستند؛ اما مانند بقیه سگ ها مستعد بیماری هستند.

اگر قصد به سرپرستی گرفتن یک سگ یورکشایر را دارید، مدارک بهداشتی والدین توله تان را برسی کنید تا مطمئن شوید که واکسن زده و سالم هستند و بیماری خاصی ندارند.

 • در رفتگی کشکک زانو: که نام دیگر آن slipped stifles است. این بیماری بیشتر در سگ های نژاد کوچک دیده می شود. وقتی کشکک ران، صاف در پا جای نگیرد، باعث لنگ راه رفتن سگ می شود و گاهی منجر به بیماری دیگری در مفاصل به نام آرتریت می شود. در رفتگی کشکک زانو پای سگ را به شکل کمانی نشان می دهد و اگر شدید شود ممکن است به جراحی نیاز پیدا کند.
 • عطسه معکوس: گاهی اوقات این وضعیت با فرورفتگی نای اشتباه گرفته می شود؛ اما یک بیماری نیست. این حالت عموما چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و زمانی اتفاق می افتد که سگ شما هیجان زده است و سعی می کند سریع غذا بخورد یا بیاشامد. گرده ها یا سایر عوامل تحریک کننده در هوا نیز می تواند منجر به این اتفاق شود. ترشحات بینی روی کام نرم سگ می ریزد و باعث بسته شدن راه نای می شود. در صورت بروز عطسه معکوس فقط کافی است سگ تان را آرام کنید و گلویش را نوازش کنید.
 • آتروفی پیشرونده شبکیه: این بیماری باعث تخریب سلول های گیرنده نوری شبکیه می شود و در نتیجه بینایی حیوان کاهش پیدا می کند. چشم های سگ خود را سالانه پیش دامپزشک نشان دهید.
 • شانت پورتوسیستمیک: علائم این بیماری می تواند شامل ناهنجاری های عصبی رفتاری، بی اشتهایی، هیپوگلیسمی (قند خون پایین)، مشکلات متناوب دستگاه گوارش، مشکلات دستگاه ادراری، عدم تحمل دارو و توقف رشد باشد و تا قبل از دو سالگی بروز پیدا می کند. در این بیماری جریان خون بین کبد و بدن غیر طبیعی است و ممکن است سگ نیاز به جراحی داشته باشد.
 • هیپوگلیسمی: مانند دیگر سگ های نژاد کوچک، یورکی ها نیز ممکن است دچار کاهش قند خون شوند، بخصوص هنگامی که توله سگ هستند. در صورت بروز علائم آن که شامل ضعف، گیجی، راه رفتن نامتعادل و حالت تشنجی است، حتما به دامپزشک مراجعه کنید.
 • جمع شدن نای: شایع ترین علائم جمع شدن نای، سرفه خشک و شدید است که بسیاری آن را شبیه به صدای غاز توصیف می کنند. نای که هوا را به ریه منتقل می کند به راحتی متلاشی می شود اما نترسید زیرا با جراحی قابل درمان است.

غذا دادن

نژاد سگ یورکشایر | معرفی سگ های آپارتمانی

مقدار توصیه شده برای یورکشایر ها ۱/۲ تا ۳/۴ فنجان غذای خشک سگ با کیفیت بالا است که در دو وعده غذایی تقسیم شده است.

اندازه غذای سگ ها به عوامل مختلفی همچنون سطح فعالیت، متابولیسم، اندازه و سن آن ها بستگی دارد.

نظافت یورکشایر

کت yorkshire بلند، ابریشمی، کاملا صاف و بدون هیچ گونه موجی است. سگ های تریر نمایشی معمولا موهایی دارند که به زمین می رسند؛ اما نکته ی بسیار خوبی که درباره کت تریر وجود دارد، یکدستی آن و ریزش کمش است. یک اتفاق جالب که در طول زندگی یورکی ها رخ می دهد این است که با افزایش سن رنگ کت شان روشن تر می شود. و همینطور یورکشایر های ماده اغلب در گرما روشن تر می شوند و بعد از پایان فصل دوباره تیره می شوند.

کت بلند یورکشایر ها بسیار نرم هستند و به راحتی در هم گره می خورند بنابراین باید هر روز شانه شوند. حتی اگر موهای آن ها را کوتاه کردید، باز هم روزانه شانه شان کنید تا تمیز بمانند. همینطور هر هفته باید آن ها را حمام ببرید. برای این کار نیاز به مالیدن و چنگ زدن کت نیست، بلکه فقط لازم است پس از خیس کردن و استفاده از شامپو، انگشتان خود را بین آن ها بکشید تا گرد و خاک از بین برود.

توصیه می شود ناخن های یورکشایر بعد از حمام کردن گرفته شود تا از اذیت شدن او و مشکلات دیگر پیشگیری شود. اگر صدای ناخن ها هنگام راه رفتن شنیده می شوند یعنی بلند هستند و نیاز است که کوتاه شان کنید. ناخن های پاهای سگ دارای رگ های خونی هستند بنابراین بهتر است موقع انجام این کار مراقب باشید.

برای آشنایی از روش کوتاه کردن ناخن ها، می توانید مقاله (روش صحیح کوتاه کردن ناخن های سگ) را مطالعه کنید.

این نژاد همانند بقیه نژاد های کوچک مستعد مشکلات دندانی هستند و اگر مرتب مسواک نزنند، دندان هایشان به سرعت رسوب می کنند. بهتر است عادت مسواک زدن را وقتی که هنوز توله سگ هستند، ایجاد کنید و همچنین پیشنهاد می شود که یک بار در سال یورکشایر خود را پیش دامپزشک ببرید تا جرم گیری انجام شود.

برای آشنایی از روش مسواک زدن سگ، می توانید مقاله (راهنمای کامل مسواک زدن دندان سگ) را مطالعه کنید.

به عنوان بخشی از نظافت هفتگی، گوش های یورکشایر خود را برسی کند. داخل آن ها را چک کنید تا مطمئن شوید بوی خوبی می دهند و اثری از عفونت، قرمزی یا ترشح در آن ها نیست. اگر مویی در گوش آن ها وجود دارد با انگشت خود بردارید یا از دامپزشک خود بخواهید تا این کار را انجام دهد. همینطور مقعد یورکی نیز باید به صورت هفتگی چک شود زیرا موهای بلند آن ناحیه باعث دردسر شده و باید به طور مرتب کوتاه شوند.

بینی، دهان و پاهای یورکشایر باید بطور مداوم برسی شوند تا زخم ها یا التهاب و قرمزی به سرعت تشخیص داده شوند. چشم ها نیز باید شفاف، بدون قرمزی یا ترشح باشند. برسی دقیق هفتگی شما به شما کمک می کند تا مشکلات احتمالی سلامتی را زود تشخیص دهید.

امیدوارم مقاله نژاد سگ آپارتمانی یورکشایر براتون مفید بوده باشه.

تیم پت شاپ تام و جری در کنار شماست تا به سؤالات تون پاسخ بده و در پرورش سگ ها به شما کمک کنه. ممنون از همراهی تون:*

سگ‌های نژاد یورکشایر معمولا چند سال عمر می‌کنند؟

به طور میانگین و در حالت استاندارد یورکشایرها ۱۳ الی ۲۰ سال عمر می‌کنند.

سگ‌های نژاد یورکشایر کنجکاو، باهوش، سازگار با محیط هستند و به خوبی می‌توانند در محیط آپارتمانی کنار اعضای خانواده زندگی کنند.

مقدار توصیه‎شده مواد غذایی برای نژاد یورکشایر حدود یک دوم الی سه چهارم فنجان غذای خشک در روز می‌باشد.

author-avatar

درباره نجلا

فیوریت های من 2 تا چیزن! حیوانات و نوشتن. از اونجایی که خودم صاحب یه گربه به اسم تامی ام، دارم سعی میکنم اطلاعاتم رو در این زمینه با شما درمیون بذارم :")

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *