دانستنی های سگ, نژادهای سگ

سگ بولداگ نژادی با مزه و آرام برای نگهداری در آپارتمان

نژاد سگ بولداگ | معرفی سگ های آپارتمانی

(نژاد سگ بولداگ | معرفی سگ های آپارتمانی)

سگ های نژاد بولداگ همراهان خوبی برای کسانی که برای اولین بار در جست و جوی حیوان خانگی اند، هستند. آن ها به فعالیت بدنی کمی نیازمند اند و رفتار اجتماعی و دوستانه ای دارند. همینطور با همه ی اعضای خانواده مهربان و صمیمی هستند. بولداگ ها به خوبی می توانند با زندگی آپارتمانی سازگار شوند به همین دلیل حیوانات خانگی محبوبی هستند. این نژاد سگ، کم پارس ( واق واق ) می کند. همینطور  اندازه ای متوسط، با بدن عضلانی و صورتی چروکیده دارند و حتی شرایط نگهداری شان آسان است. در این مقاله آنلاین (نژاد سگ بولداگ | معرفی سگ های آپارتمانی) با این نژاد بیشتر آشنا می شویم و نکاتی درباره خرید غذای سگ آن ها خواهیم گفت تا انتخابی خوب در آینده داشته باشیم.

برای آشنایی با دیگر نژاد های سگ خانگی می توانید مقاله (بهترین نژاد های سگ آپارتمانی معرفی و مقایسه + اینفوگرافیک)  را مطالعه کنید.

تاریخچه بولداگ

سگ های نژاد بولداگ را به علت اینکه برای اولین بار در انگلستان دیده شدند، بولداگ انگلیسی نیز صدا می زنند. بولداگ ها توسط رومیان به بریتانیا وارد شدند و مردم از آن ها در ورزشی خونین استفاده می کردند. این سگ ها در این بازی مرگ و زندگی، با گاو وحشی تا پای جان مقابله می کردند تا سر انجام، پیروز میدان مشخص می شد.

بولداگ ها امروزه شباهت کمی به اجداد خود دارند و خوی وحشی خود را از دست دادند. گاو بازی بولداگ ها پس از تصویب قانون ظلم به حیوانات در سال ۱۹۳۵ در انگلستان، غیرقانونی شد و نام گاو نر در اسم این نژاد به استفاده آن ها در این مبارزه خشن باز می گردد.

نژاد سگ بولداگ هم اکنون بخاطر وقار و ارتباط خوب با کودکان، یکی از محبوب ترین سگ های ایلات متحده هستند چرا که به مردم عشق می ورزند و چیزی بیشتر از هم نشینی با خانواده خود را دوست ندارند.

نژاد سگ بولداگ

انواع نژاد سگ بولداگ

سگ بولداگ سه نوع نژاد مختلف دارد که بر اساس ویژگی های ظاهری شان دسته بندی شده اند:

 1. بولداگ آمریکایی
 2. بولداگ انگلیسی
 3. بولداگ فرانسوی

انواع دیگر نژاد بولداگ:

 • بولداگ اسپانیایی – Spanish Bulldog
 • بولداگ آبی ( آلاپاها ) – Alapaha blue blood bulldog
 • بولداگ کامپیرو – Campeiro Bulldog
 • بولداگ انگلیسی قدیمی – Olde English Bulldogge
 • بولداگ سرانو – Serrano Bulldog
 • بولداگ پرو د پرسا کاناریو – Perro de Presa Mallorquin
 • بولداگ اروپایی ( کانتی ) – Continental Bulldog

سگ بولداگ آمریکایی

بولداگ های آمریکایی بیشترین شباهت ظاهری را به اجداد قدیمی انگلیسی تبارشان با جثه ی ورزشی و بزرگ دارند. آن ها عاشق خانواده و کودکان هستند اما شخصیت قدرتمند و مغروری دارند. به همین دلیل نیازمند کسی هستند که به آنها ثابت کند از خودشان مصمم تر است. این نژاد دو زیر شاخه به نام جانسون و اسکات دارد. جانسون بولداگی بزرگ تر با پوزه ای کوتاه تر است و اسکات کوچک تر و عضلانی تر است.

نژاد سگ بولداگ

سگ بولداگ انگلیسی

این نژاد کوچک تر از بولداگ آمریکایی است و یکی از نجیب ترین سگ های جهان به شمار می رود. این سگ را با نام بولداگ بریتانیایی هم می شناسند. بولداگ انگلیسی ارتباط قوی ای با خانواده بر قرار می کند و در واقع خوشبختی او به خانواده اش بستگی دارد! با این حال این سگ ها به مشکلات سلامتی بسیار و طول عمر کم معروف هستند.

نژاد سگ بولداگ

سگ بولداگ فرانسوی

این نژاد سگ از نژاد آمریکایی و انگلیسی  کوچک تر است و اصلی ترین ویژگی او گوش های بزرگ و بامزه خفاشی اش است. تمیز نگه داشتن بدن بولداگ فرانسوی بخاطر موهای بسیار کوتاه تنش آسان است. از لحاظ عاطفی نیز به این نکته می توان اشاره کرد که این نژاد عاشق ستایش شدن و مراقبت است.

نژاد سگ بولداگ

ویژگی های نژاد بولداگ

قد:

آمریکایی: در بولداگ نر ۵۰ تا ۷۱ سانتی متر و در بولداگ ماده ۵۰ تا ۶۱ سانتی متر

انگلیسی: ۳۱ تا ۴۰ سانتی متر

فرانسوی: تقریبا ۳۹ تا ۴۷ سانتی متر

   عمر:

بولداگ آمریکایی: ۱۰ تا ۱۵ سال

بولداگ انگلیسی: ۸ تا ۱۰ سال

بولداگ فرانسوی: ۱۰ تا ۱۲ سال

 رنگ بندی:

سفید خال خالی، قرمز و سفید، قهوه ای، حنایی، قرمز، فندقی روشن و ترکیب های دیگری از همین رنگ ها.

   وزن:

آمریکایی: در بولداگ نر ۳۰ تا ۵۸ کیلوگرم و در بولداگ ماده ۲۷ تا ۴۱ کیلوگرم

انگلیسی: در بولداگ نر ۲۳ تا ۲۵ کیلوگرم و در بولداگ ماده ۱۸ تا ۲۳ کیلوگرم

فرانسوی: در بولداگ نر ۱۱ تا ۱۴ کیلوگرم و در بولداگ ماده ۹ تا ۱۳ کیلوگرم

مناسب زندگی در آپارتمان بالا
رفتار مناسب با سگ های دیگر کم
رفتار مناسب با غریبه ها بالا
تحمل تنهایی متوسط
تحمل هوای سرد کم
تحمل هوای گرم کم
رفتار مناسب با کودکان بالا
قابلیت آموزش متوسط
هوش کم
ریزش مو متوسط
مقدار ترشح بزاق بالا
میزان سروصدا                         متوسط

نژاد سگ بولداگ

شخصیت سگ بولداگ

آن ها اجتماعی، دوست داشتنی اما بسیار شجاع هستند که باعث می شود یک نگهبان خوب به شمار بروند. با این حال بولداگ ها برخلاف چیزی که تلوزیون به ما نشان داده است، مبارز نیستند بلکه دوستدار واقعی شما خواهند بود. این سگ ها تمایل زیادی برای پارس کردن ( واق واق کردن ) ندارند و معمولا ظاهرشان به تنهایی برای ترساندن مزاحم کافی است.

بولداگ ها طبیعتی مهربان و با وقار دارند و ترجیح می دهند با رضایت و خوشحالی کنارتان بنشینند تا اینکه شیطنت کنند. پس از آن ها انتظار نداشته باشید ساعت ها دنبال توپ بدوند و بازیگوشی کنند چون به زودی خسته می شوند و ترجیح می دهند تا وقت غذا خوردنشان بخوابند. خلق و خوی بولداگ ها تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله وراثت، آموزش و اجتماعی کردن شان توسط صاحب شان است. توله هایی که خلق و خوی مناسبی دارند، بازیگوش هستند و مایلند دیگران به آن ها توجه کنند و بغل شان کنند.

توله ای را انتخاب کنید که سرزنده است، در گوشه ای پنهان نشده و با برادر یا خواهر خود مهربان است. بهتر است برای اینکه متوجه شوید توله ی شما عضو مناسبی برای خانواده تان است، پدر یا مادرش را ملاقات کنید. اگر در کنار یکی از والدین توله تان، راحت و صمیمی هستید، خیالتان راحت باشد که در آینده بولداگ شما خلق و خوی مناسبی خواهد داشت.

همانند هر سگ دیگری، این نژاد هم نیاز به اجتماعی شدن دارد. برای این کار او را در معرض افراد مختلف و مناظر و موقعیت های متفاوت قرار دهید. به او اجازه دهید با اطرافیانتان، همسایه ها و دوستان آشنا شود و با هم به پیاده روی در جاهای مختلف بروید. بولداگ سهل انگار است و شاید در آموزش کند باشد اما وقتی چیزی را یاد می گیرد هرگز آن را فراموش نمی کند.

نکات برجسته

 • بولداگ شما ممکن است سرسخت و تنبل باشد و علاقه ی زیادی به پیاده روی نداشته باشد اما برای حفظ تناسب اندامش باید هر روز ورزش کند.
 • آن ها به گرما و رطوبت و هوای سرد، بسیار حساس هستند. بنابراین اگر حس کردید در دمای اذیت کننده ای به سر می برند، او را با سرعت به داخل خانه و به جای خنک تری ببرید.
 • این سگ ها به داشتن نفخ زیاد مشهور هستند. اگر فکر می کنید این مشکل بیش از اندازه است و اذیت تان می کند با دامپزشک صحبت کنید.
 • بینی بولداگ ها کوتاه است و ممکن است آن ها را مستعد بعضی از بیماری های تنفسی و حتی جراحی کند.
 • بخاطر سر و شانه های تنومدشان ممکن است در زایمان به مشکل بر بخورند و نیازمند عمل سزارین باشند.
 • این نژاد مستعد پرخوری است و اگر وزن آن ها را زیر نظر نداشته باشید ممکن است به سرعت افزایش پیدا کند.

نژاد سگ بولداگ

سلامتی

بولداگ ها همانند نژاد های دیگر مستعد بیماری ها و شرایط خاص خودشان هستند. همه ی آن ها به این بیماری ها دچار نمی شوند اما بهتر است درباره شان بدانید.

 • چشم گیلاسی: این بیماری به این شکل است که زیر پلک سوم سگ یک غده بیرون می آید که بیشتر شبیه یک گیلاس است و در گوشه چشم قرار دارد. ممکن است دامپزشک تشخیص دهد باید با جراحی برداشته شود.
 • خشکی چشم: زمانی که تولید اشک در سگ کافی نباشد، خشکی یا حالتی شبیه مه آبی در چشم هایش ایجاد می شود. دامپزشک با گرفتن یک آزمایش این بیماری را تشخیص می دهد و معمولا برای تسکین درد دارو تجویز می کند.
 • انتروپیون: وقتی مژه ها به داخل بچرخند، به چشم ها مالیده می شوند و باعث تحریک شان می شوند. امکان دارد برای اصلاح این بیماری نیاز به عمل جراحی باشد.
 • عطسه معکوس: این وضعیت یک بیماری نیست اما عموما زمانی اتفاق می افتد که مخاط بینی رو کام نرم بولداگ بریزد و راهش را ببند یا هم چیزی در بینی اش گیر کرده باشد. شاید بد به نظر برسد اما فقط کافی است سگ تان را آرام کنید و گلویش را نوازش کنید تا این مشکل به سرعت حل شود.
 • سندرم براکیوسفالیک: این اختلال در سگ هایی با سر کوتاه و بینی ای با سوراخ های تنگ یا کام نرم ایجاد می شود. راه های تنفسی آن ها در درجات مختلفی مسدود می شود و می تواند باعث تنفس پر سر و صدا و به زحمت، یا حتی بسته شدن کامل راه هوایی بشود. سگ های مبتلا به سندرم براکیوسفالیک معمولا چنگ می زنند و خروپف می کنند. درمان این بیماری با توجه به شدتش متفاوت است اما شامل اکسیژن درمانی و حتی جراحی برای بزرگ شدن سوراخ های بینی یا کوتاه شدن کام ها می باشد.
 • لرزیدن سر: این حالت به علت مشکلات تناسب اندام است اما فقط روی سر تاثیر می گذارد و به شکل تکان خوردن غیر ارادی سر از چپ به راست یا بالا و پایین دیده می شود. لرزیدن سر ممکن است با استرس و کاهش قند خون نیز در ارتباط باشد. پرورش دهندگان سگ غالبا در این موقعیت کمی عسل به آن ها می دهند تا قند خون افزایش پیدا کند و حواس سگ نیز پرت شود. اگر به نظر می رسد سر سگ تان به علت هیجان نمی لرزد و ارادی نیست، او را پیش دامپزشک ببرید.
 •   دیسپلازی مفصل ران: بنظر می رسد اکثر بولداگ ها دارای این مشکل ارثی هستند. در دیسپلازی، استخوان ران پا به خوبی در مفصلش قرار نمی گیرد و باعث آرتروز یا درد می شود. قبل از موافقت با جراحی، نظر دوم و گزینه های دیگر را جویا شوید.
 • مشکلات دم: باید دم بولداگ خود را تمیز و خشک نگه دارید تا دچار مشکلات پوستی، دم تنگ یا دم معکوس نشوند.
 • در رفتگی کشکک زانو: با نام slipped stifles نیز شناخته می شود و در سگ های کوچک رایج است. وقتی کشکک صاف در پا قرار نگیرد باعث لنگ راه رفتن سگ می شود و می تواند منجر به بیماری دیگری در مفصل به نام آرتریت شود. در رفتگی کشکک پای سگ را به صورت کمانی نشان می دهد و در درجات شدید ممکن به جراحی نیاز پیدا کند.

غذا دادن

مقدار توصیه شده برای بولداگ ها ۱/۲ تا ۲ فنجان غذای خشک سگ با کیفیت بالا است که در دو وعده غذایی تقسیم شده است.

اندازه خوراک سگ ها به عوامل مختلفی مثل متابولیسم، اندازه، سن و سطح فعالیت آن ها بستگی دارد.

خرید غذای سگ رویال کنین نژاد بولداگ

خرید غذای سگ رویال کنین نژاد بولداگ

نژاد سگ بولداگ

نظافت بولداگ

کت Bulldog را هفته ای یکبار با یک برس سفت و محکم شانه بزنید و هر روز صورت سگ خود را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. باید به این نکته توجه کنید که بولداگ چین و چروک زیادی دارد و باید به خوبی آن ها را تمیز و خشک کنید. برخی از افراد پیشنهاد می کنند که چین و چروک ها را با دستمال بچه هایی که دارای لانولین و آلوئه ورا هستند پاک کنید.

اگر داخل چین و چروک های بولداگ شما تحریک شده است، از دامپزشک بخواهید که یک پماد تسکین دهنده برایش تجویز کند. بعد از اینکه چین و چروک ها را تمیز کردید، بینی سگ تان را بشویید و ژل بهداشتی روی آن بمالید تا نرم بماند و از خشک شدن و پوسته پوسته شدن آن جلوگیری شود.

موهای این سگ ها به طور متوسطی می ریزد بنابراین اگر بیش از یک بار در هفته کت شان را شانه کنید، می توانید به طرز چشم گیری مو های روی مبلمان و لباس تان را کاهش دهید.

سایر نظافت های بولداگ مانند سگ های دیگر شامل مراقبت از بهداشت دهان و ناخن ها است. باید ناخن شان را یک یا دو بار در ماه با ناخن گیر کوتاه کنید. اگر می توانید صدای آنها را روی زمین بشنوید، ناخن سگ شما هنوز بلند است. بهتر است هرچه زودتر Bulldog خود را با پیرایش ناخن آشنا کنید تا این تجربه برای هر دوی شما کمتر استرس زا باشد.

برای آشنایی از روش کوتاه کردن ناخن ها، می توانید مقاله (روش صحیح کوتاه کردن ناخن های سگ) را مطالعه کنید.

حداقل دو یا سه بار در هفته دندان سگ را مسواک بزنید تا جرم و باکتری ها از بین برود. بهتر است از زمانی که توله سگ شما هنوز کوچک است، مسواک زدن را شروع کنید تا به آن عادت کند. برای بهداشت دندان ها استفاده از دهانشویه نیز توصیه می شود.

برای آشنایی از روش مسواک زدن سگ، می توانید مقاله (راهنمای کامل مسواک زدن دندان سگ) را مطالعه کنید.

حتما گوش، بینی، دهان و چشم ها و پاهای بولداگ را به خوبی برسی کنید تا اگر آن ها زخم یا علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت یا التهاب دارند، ببینید. گوش ها باید بوی خوب بدهند و موم کم داشته باشند. چشم ها باید شفاف و بدون قرمزی یا ترشح باشند. بنابراین برسی دقیق هفتگی سگ به شما کمک می کند تا مشکلات احتمالی را به موقع تشخیص دهید.

امیدوارم این مقاله (نژاد سگ بولداگ | معرفی سگ های آپارتمانی) براتون مفید بوده باشه. 

 ممنون از همراهی تون:*

مهم ترین نکته در تربیت سگ بولداگ چیست؟

از غذای سگ های بولداگ پاپی ساخته شده رویال کنین نظیرغذای توله سگ فرنچ بولداگ رویال کنین یا از غذای مینی پاپی یا مدیوم پاپی رویال کنین استفاده کنید. اگر میخواهید کمتر هزینه کنید ازغذای توله سگ مونلو یا از غذای سگ مدیم اند لارج برند رفلکس و رفلکس پلاس در طعم های گوناگون بهره ببرید.

غذای سگ بالغ بولداگ رویال کنین غذای سگ مینی ادالت و مدیوم ادالت رویال کنین، غذای اکونومی جوسرا، غذای سگ بالغ مونلو تردیشینال، غذای سگ مینی ادالت هپی داگ و غذاهای سگ بالغ رفلکس و رفلکس پلاس در طعم های گوشت مرغ، ماهی وبیف

غذای سگ بالغ بولداگ رویال کنین غذای سگ مینی ادالت و مدیوم ادالت رویال کنین، غذای اکونومی جوسرا، غذای سگ بالغ مونلو تردیشینال، غذای سگ مینی ادالت هپی داگ و غذاهای سگ بالغ رفلکس و رفلکس پلاس در طعم های گوشت مرغ، ماهی وبیف

بولداگ فرانسوی را راحت تر میتوان یافت.

این سگ ها بسیار زیاد درگیر نفخ شکم میشوند به همین دلیل در دادن میوه ها،سبزی و صیفی جات باید احتیاط های لازم را انجام دهید واز دادن حبوبات نفخ آور حتی الامکان خودداری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *