آموزش به سگ, نگهداری از سگ ها

آمورش نخور به سگ با ۴ روش ساده

آموزش نخور به سگ

حتما میدونین که یکی از مهم ترین بخش های داشتن و نگهداری از یک حیوان خانگی آموزششه. بخصوص اگه پای آموزش سگ درمیون باشه، این کار میشه اصلی ترین وظیفه شما! توی این سری از مقاله تام و جری میخوایم درباره آموزش نخور به سگ صحبت کنیم. برای این کار فقط باید برین خرید غذای سگ و یه خوراکی مورد علاقه اش رو تهیه کنین بعدش هم بقیه اش رو بسپرید به ما!

قبل از اینکه بریم سراغ آموزش فرمان نخور به سگ، بهتره بدونیم این دستور برای چی اصلا باید به حیوون یاد داده بشه و به چه دردی میخوره! عشق بی حد و مرز سگ ها به غذا برای هیچکس پوشیده نیست! به همین دلیل هم خطرات زیادی از این جهت تهدید شون میکنه. آموزش غذا نخوردن سگ از دست غریبه، یکی از دلایل آموزش این فرمانه و بخصوص برای یک سگ نگهبان خیلی مهمه. گاهی اوقات افرادی که نیت های بدی برای آسیب به جان و مال شخصی دارن با مصدوم کردن سگ های نگهبان به راحتی میتونن به خواسته شون برسن و حتی منجر به مرگ سگ بشن.

به علاوه دلیل دومی که مهمه آموزش بخور نخور به سگ رو یاد بگیرین، علاقه این حیوانات کنجکاوی و غذا خوردن از روی زمینه! سگ ها باید یاد بگیرن که از روی زمین آشغال نخورن؛ چراکه ممکنه با این کار خودشون رو مریض کنن و درگیر مشکلات گوارشی ای مثل استفراغ، تهوه و اسهال بشن. از طرفی خوراکی های ممنوعه برای سگ ها مثل شکلات و کافئین حتی ممکنه باعث مرگ شون بشه. این وظیفه ماست که این حیوانات باهوش اما کنجکاو رو از این خطر ها در امان نگه داریم و تنها راهش هم آموزش و تربیت سگ هست. بهتون پیشنهاد میکنم تا آخر این مقاله همراهمون باشین و تا قبل از اینکه سگ تون این فرمان رو فرا نگرفتنه، موقع بیرون رفتن خیلی مراقبش باشین!

بریم که شروع کنیم.

نحوه آموزش فرمان نخور به سگ

برای آموزش نخور به سگ راه های متفاوتی وجود دارد. طبیعتا سگ ها با هم فرق دارن و همشون یه راه رو دوست ندارن به همین دلیل هم ما تمام روش های آموزش دستور نخور به سگ رو براتون جمع کردیم تا شما با توجه به شرایط تون روش مناسب رو انتخاب کنین. با این حال یه چیزی که توی اکثر آموزش ها وجود داره تشویقی سگ هست. تشویق کردن بهترین روش برای آموزش سگ برای هر فرمانی هست و کار هایی مثل تنبیه بدنی، داد زدن و عصبانی شدن فقط باعث ترسو شدن سگ و از دست دادن اعتماد بنفسش برای یادگیری فرمان هست. 

در واقع متخصصین این زمینه گفتن بهترین روش برای آموزش نخور به سگ تاییدیه مثبت هست. یعنی چی؟ یعنی لطفا حوصله به خرج بدین و تشویق و تمجید رو سرلوحه کار تون قرار بدین و از کارای زشتی مثل دعوا کردن بپرهیزید D:

اگه برای آموزش سگ تصمیم گرفتین از یه مربی سگ استفاده کنین یا خودتون تصمیم به آموزشش دارین؛ هرگز خوراکی یا تشویقی رو روی زمین نندازین و اگه مربی سگ گرفتین اصلا خجالت نکشید که ازش بخواید این کار رو نکنه.

دو تا نکته رو هم قبل از شروع آموزش بخور نخور به سگ بهتره بدونین:

 1. آموزش نخور به توله سگ با سگ بالغ فرق داره. در کل سگ ها توی سنین کم بهتر و سریع تر یاد میگیرن و سگ های بالغ نیاز به حوصله و وقت بیشتری برای آموزش دارن یعنی زمان بیشتری ازتون میگیره.   
 2. بهتره برای شروع آموزش سگ رو از یه اتاق آروم شروع کنین که وسایل خاصی نداره و حواس سگ رو پرت نمیکنه. این کار رو هم آهسته و پیوسته انجام بدین. اونا مثل ما انگیزه کافی برای یادگیری ندارن و باید براشون ایجاد کنیم به علاوه حواس شون بعد از مدتی پرت میشه. پس ۲-۳ تا جلسه اول رو به اندازه ۵ تا ۱۰ دقیقه ادامه بدین و بعد از مدتی میتونین زمانش رو بیشتر کنین. کم کم بعد از چند جبسه توی حیاط آموزش رو ادامه بدین  و در نهایت هم بیرون از خونه این کار رو انجام بدین.

خب حالا بریم به طور دقیق تر بررسی کنیم چه آموزش هایی برای فرمان نخور به سگ وجود دارن و هر کدوم برای چه موقعیتی مناسب هستن. 

جلوگیری از زباله خواری و آشغال خوردن سگ از روی زمین

آموزش فرمان نخور به سگ

تمایل آشغال و زباله خواری سگ از روی زمین اصلا از کجا میاد؟ این رفتار از سوی اجداد شون میان که از باقی مانده غذا در طبیعت استفاده میکردن تا زنده بمونن! ولیکن این رفتار چیزی نیست که سگ های تکامل یافته باید در خاطر شون مونده باشه پس با آموزش نخور به سگ باید ازش جلوگیری بشه. 

سگ های خیابانی و پیشین اگه شناس میاوردن پسمانده یا خوراکی توی خیابون پیدا میکردن و از اون جایی که ممکن بود این شانس در خونشون رو نزنه دیگه، همه رو همونجا میخوردن. به همین دلیل هم بعید نیست که سگ های امروزی هم هر چی رو توی خیابون میبینن میخوان سریع قورت بدن. چیزی جالب تر و لذت بخش تر از بو کشیدن و پیدا کردن یه لقمه غذا از روی زمین برای سگ نیست! همه اونا این صفت رو به طور ذاتی دارن.

با اینکه زباله خواری سگ وحشی باعث سیر نگه داشتنش توی طبیعت میشه؛ اما یه سگ خانگی که تمام طول عمرش عادت کرده غذای خشک سگ یا خونگی بخوره ممکنه مشکل ساز باشه و معده حساسش رو اذیت کنه. در واثع سگ هایی که به زباله خواری عادت کردن، سیستم گوارشی شون رو با خوردن آشغال قوی تر کردن تا بقا شون رو در طبیعت تضمین کنن؛ اما گوارش یه سگ خونگی اینطوری نیست و با خوردن مواد غذایی فاسد ممکنه از درد معده رنج ببره. حتی بعضی از سگ های خونگی در همون مرحله اول شروع به استفراغ میکنن؛ ولی ممکنه سماجت کنن و کامل قورتش بدن و نتیجه این کار چیزی جز حالت تهوع و اسهال تا چندین ساعت نیست.

حالا سوال اینه که چطور از زباله خواری جلوگیری کنم و آموزش فرمان نخور به سگ رو انجام بدم؟ بریم که در ادامه اولین روش آموزش بخور نخور به سگ رو بررسی کنیم.

روش اول: آموزش نخور به سگ هنگام پیاده روی

برای آموزش نخور به سگ در این روش نیاز به انجام عمل خاص یا تمرکز نیست! فقط لازمه موقع پیاده روی با سگ تون یه مقدار خوراکی یا تشویقی داشته باشین، به همین راحتی. حالا چطور باید این آموزش سگ رو انجام بدین؟ همونطور که دارین توی مسیر با سگ تون پیاده روی میکنین، اسم سگ تون رو صدا بزنین. وقتی که سگ بهتون نگاه کرد، بهش لبخند بزنین و یه تیکه خوراکی یا تشویقی مورد علاقه اش رو با کلمات محبت آمیزی مثل آفرین بهش بدین. به مسیر تون ادامه بدین و هر از چند گاهی این کار رو تکرار کنین. با همین چند عمل ساده میتونین آموزش نخور به سگ رو انجام بدین و از زباله خواری پت تون جلوگیری کنین 🙂

در ابتدای این روش آموزش نخور به توله سگ یا سگ بالغ هر چند ثانیه کار تون رو تکرار کنین. اگه سگ از این کار خوشش بیاد، داوطلبانه ازتون میخواد تکرارش کنین و با نگاه کردن بهتون درخواست میکنه. توی همچین موقعیتی دیگه لازم نیست اسمش رو صدا بزنین؛ فقط هر بار که بهتون نگاه کرد، بهش لبخند بزنین و با گفتن کلمه محبت آمیز خوراکی رو بهش بدین. طولی نمیکشه که سگ تون عادت میکنه در طول پیاده روی بهتون نگاه کنه که از نظر بقیه هم خیلی مودب و باهوش بنظر میرسه!

آموزش دستور نخور به سگ

این روش آموزش نخور به سگ ۲ تا مزایا هم داره:

 • سگ یاد میگیره که شما همیشه میتونین بهش خوراکی های خوشمزه بدین و لازم نیست وقتش رو تلف کنه تا یه تکه غذا از روی زمین پیدا کنه.
 • تمرکزش هم بیشتر از اونکه به محیط و زمین باشه، به صاحبشه.

روش دوم: آموزش فرمان نخور به کمک تشویقی

برای اینکه طبق این روش آموزش نخور به سگ رو آموزش بدین، نیاز به ۲ نوع مختلف تشویقی دارین: تشویقی ای که سگ تون کمتر دوستش داره و یه تشویقی که خیلی براش ارزشمنده.

این آموزش رو میتونین توی خونه انجام بدین و دراولین قدم باید خوراکی کم اهمیت تر رو توی یه مشت تون و نوع خوشمزه اش رو توی مشت دیگه تون قایم کنید. سپس اون دستی که خوراکی نوع اول توشه رو جلوی سگ ببرین و اجازه بدین بو بکشه. بعدش بذارینش روی زمین ولی درست لحظه ای که خواست بره سمتش بهش فرمان بدین «ولش کن» یا «نخور» و به سرعت خوراکی بهتر رو که توی اون مشت دیگه تون مخفی کردین رو بهش بدین که بخوره. چندین بار این کار رو تکرار کنین که توی ذهنش بمونه.

توی مرحله بعدی آموزش عبارت نخور و رها کن به سگ باید تشویقی کم ارزش تر رو کف دست تون بذارین و جلوش بگیرین. اگه خواست برش داره؛ دست تون رو مشت کنید و بگید «نه» ولی اگه نگاهش کرد و فقط بو کشید؛ بگید «ولش کن» و بعد با خوراکی خوشمزه تر تشویقش کنید. 

در نهایت مرحله آخر این آموزش سگ اینطوریه که تشویقی کم ارزش رو روی زمین میذارین و اگه سگ خواست برش داره، بهش میگین «نخور» یا «ولش کن». اگه به حرف تون عمل کرد خوراکی بهتر رو بهش بدین و عملش رو تایید کنید؛ اما اگر گوش نداد، بهتره به مرحله قبل برگردین و انقدر تمرین کنین تا توی ذهنش بمونه. 

سعی کنید صدا تون موقع گفتن این عبارات دوستانه اما کمی جدی باشه. از لحن خشن و تند خودداری کنین. 

روش سوم: فرمان نخور به سگ با قلاده

آموزش سگ

این روش آموزش نخور به سگ شامل ۴ مرحله است مثل روش قبل به۲ نوع تشویقی (خیلی خوشمزه و معمولی)  نیاز داره:

 1. به سگ تون قلاده ببندین و اجازه بدین توی فضایی مثل حیاط آزادانه بگرده (قلاده توی دست تون باشه اما حرکاتش رو محدود نکنید).
 2. اون لحظاتی که به شما نگاه میکنه و توجهش بهتون جلب میشه، دست هاتون رو به هم بزنین. اگه سریعا پیش تون اومد و هیجان زده شد، با لحن خوشحال بهش بگید «بیا» و بعد چند قدم ازش دور بشین تا بیشتر تشویق بشه به دنبال تون کنه.
 3. زمانی که در مرحله سوم آموزش دستور نخور به سگ رسید نزدیک تون یه خوراکی خیلی خوشمزه رو بهش به عنوان جایزه بدین.

  بعد از اینکه کم کم این کار رو یاد گرفت و سریع تر پیش تون میومد؛ حتما از خوراکی های معمولی استفاده کنین.

 4. در مرحله آخر هم باید بتونین قلاده سگ رو کامل باز کنین و بهش بگید «بیا» اگه اومد پیش تون دوباره خوراکی خوشمزه رو برای تشویق بهش بدین تا متوجه بشه پیروی و اطاعت ازتون براش بهترین نتیجه رو داره. 

این آموزش رو در محیط ها و شرایط مختلف مدام تکرار کنین تا سگ متوجه بشه که باید تحت هر شرایطی ازتون فورا پیروی کنه و هرگز سرپیچی نکنه. این روش معمولا برای آموزش غذا نخوردن سگ از دست غریبه، جلوگیری از زباله خواری، مدفوع خواری سگ و.. استفاده میشه. 

روش چهارم: آموزش فرمان نخور به سگ با اسباب بازی 

برای انجام آموزش نخور به توله سگ یا سگ بالغ نیاز به ۲ تا اسباب بازی دارین. هر دو اسباب بازی رو سگ باید به یه اندازه دوست داشته باشه؛ مثل ۲ تا توپ معمولی.  بعد شروغ کنین به بازی کردن باهاش نا سگ تون حواسش بهتون جلب بشه و بخواد ازتون بگیرتش. 

حالا نوبت به مرحله دوم آموزش عبارت نخور و رها کن به سگ رسیده. توی این قسمت کار باید یجوری خوشحال و با هیجان با اسباب بازی دوم بازی کنین که انگار اون شگفت انگیز ترین اسباب بازی جهانه. طولی نمیکشه که سگ اسباب بازی خودش رو میندازه و میاد پیش تون که دومی رو بگیره.

درست زمانی که توپ اولی رو انداخت عبارت «بندازش» رو به شکل شاد و خوشحالی بگین و با اسباب بازی دوم شروع به بازی کنین. 

میتونین از اسباب بازی دوم استفاده نکنین و به جاش خوراکی مورد علاقه اش رو بدین. 

نکات ضروری آموزش نخور به سگ

آموزش سگ نگهبان

یکسری نکات ضروری وجود دارن که حتما موقع آموزش نخور به سگ نگهبان یا عادی باید حواس تون رو بهش جلب کنین:

 • اینکه به سگ حمله کنین که خوراکیش رو بگیرین اصلا کار درستی نیست و بهش این فکر رو میده که صاحبش در واقع اون زباله یا غذا رو برای خودش میخواد. در خیلی موارد باعث میشه که سگ به سرعت ببلعه غذا رو تا دست شما بهش نرسه. 

گاهی اوقات انقدر سرعت سگ توی این کار بالا میره که حتی شما نمیفهمید سگ تون چه چیزی بلعیده! پس آرامش تون رو حفظ کنین و درباره چیزی که پیدا میکنه کنجکاو باشین. 

 • یه نکته کوچیک در آموزش نخور به سگ وجود داره اینه که توی خیابون وقتی که سگ چیزی برمیداره با گفتن عبارت «اون چیه؟» ازش بخواین که بهتون نشونش بده. وقتی که بهتون نشون داد، با یه خوراکی خوشمزه که همراه تون آوردین تشویقش کنین. اونوقته که میتونین متوجه بشین سگ تون دنبال چی بوده!
 • به علاوه همیشه یاد تون باشه که روش های زیادی برای آموزش نخور به سگ وجود دارن؛ اما هر چقدر موقع تمرین آرامش و حوصله بیشتری داشته باشین، نتیجه بهتری میگیرین. وقتی که سگ به شما بیشتر از زباله یا یه تکه غذا علاقه داشته باشه، توی همه چیز پیروز میشین. 
 • هدف شما با آموزش نخور به سگ اینه که اون رو از چیز های خطرناک دور کنین، نه اینکه فشار زیاد و غیر ضروری روش بیارین که آزار ببینه!

چگونه از مدفوع خواری سگ جلوگیری کنیم؟

مدفوع خواری سگ، رفتاری رایج است که می‌تواند برای صاحبان سگ‌ها ناخوشایند و چندش‌آور باشد. با این حال، این رفتار معمولاً مضر نیست و جای نگرانی ندارد.

علت مدفوع خواری سگ

مدفوع خواری سگ میتواند به دلیل مشکلات رفتاری و یا مشکلات سلامتی سگ باشد که در ادامه به بررسی آنها مبپردازیم.

بی حوصلگی یا اضطراب: سگ‌هایی که به اندازه کافی فعالیت ذهنی و جسمی ندارند، ممکن است برای سرگرم شدن به مدفوع خواری روی آورند.
استرس: سگ‌های مضطرب ممکن است برای آرام کردن خود، مدفوع بخورند.
توجه طلبی: برخی از سگ‌ها برای جلب توجه صاحب خود، مدفوع می‌خورند.
قلاده یا حبس: سگ‌هایی که برای مدت طولانی در قفس یا با قلاده هستند، ممکن است به دلیل خستگی یا کسلی مدفوع خود را بخورند.
کمبود مواد مغذی: اگر سگ شما به اندازه کافی مواد مغذی مورد نیاز خود را از غذایش دریافت نکند، ممکن است برای جبران کمبودها، مدفوع بخورد.
پارازیت‌های روده: انگل‌های روده می‌توانند باعث سوء جذب مواد مغذی در سگ‌ها شوند و در نتیجه منجر به مدفوع خواری شوند.
مشکلات گوارشی: برخی از مشکلات گوارشی، مانند بیماری التهابی روده، می توانند باعث مدفوع خواری در سگ ها شوند.

راه‌های جلوگیری از مدفوع خواری سگ

برای حلوگیری از مدفوع خواری سگ راه زیادی وجود دارد اما مهم ترین راه مراجعه به دامپزشک و حرید ظرف و خاک مناسب برای سگ است. در ادامه دیگر راه های جلوگیری از این عمل سگ را بررسی میکنیم.

افزایش فعالیت ذهنی و جسمی: برای سگ خود فعالیت‌های ذهنی و جسمی کافی مانند بازی، پیاده‌روی و آموزش فراهم کنید.
کاهش استرس: محیط زندگی سگ خود را آرام و بدون استرس نگه دارید.
توجه کافی به سگ: به اندازه کافی به سگ خود توجه و محبت کنید.
جمع آوری سریع مدفوع: مدفوع سگ خود را به محض دفع شدن جمع آوری کنید.
رژیم غذایی سالم: از یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای سگ خود استفاده کنید که تمام مواد مغذی مورد نیاز او را تامین کند.
معاینه دامپزشکی: سگ خود را به طور منظم برای بررسی وجود انگل‌های روده و سایر مشکلات پزشکی معاینه کنید.
استفاده از روش‌های درمانی: در برخی موارد، ممکن است لازم باشد از روش‌های درمانی مانند دارو یا رفتار درمانی برای کمک به جلوگیری از مدفوع خواری سگ خود استفاده کنید.

ممنونم که تا اینجای مقاله آموزش نخور به سگ با ۴ روش ساده باهامون همراه بودین. تیم دامپزشکان ما اینجا هستن تا به همه سوالات و پرسش هاتون در قسمت دیدگاه پاسخ بدن. ممنونم که ما رو همراهی میکنین:*

آموزش نخور سگ چه کاربردهایی دارد؟

این فرمان برای جلوگیری از زباله خواری و آشغال خوردن سگ از روی زمین استفاده می‌شود.

با استفاده از غذاهای تشویقی، قلاده سگ و اسباب بازی می‌توان مانع از خوردن مواد مضر و زباله توسط سگها شد.

توله سگ‌ها آموزش نخور را بهتر و سریع تر یاد میگیرند و سگ های بالغ نیاز به حوصله و وقت بیشتری برای آموزش دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *