دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

تمام هزینه نگهداری از سگ چقدر است؟

هزینه نگهداری سگ

انسان ها از دیرباز به نگهداری از حیوانات خانگی و سرپرستی سگ ها علاقه داشتند. سگ ها از دیرباز دوست و همراه انسان ها بودند؛ برای مثال در کارهای مزرعه، شکار و گله داری همراه انسان بودند و امروزه در عملیات های پلیسی یاری میرسانند و تمایل به نگهداری از سگ ها طبیعی است. اما قبل از خرید (البته توصیه میکنم حیوانات رو نخرید، این جا برای انتقال مفهوم از این کلمه استفاده کردیم.) و به سرپرستی گرفتن سگ ها بهتر است، هزینه نگهداری از سگ ها را به طور متوسط حساب کنید تا در هنگام نگهداری از این حیوان خانگی دچار مشکل نشوید.
اگر قصد نگهداری از سگ رو دارید، در این مقاله از پت شاپ آنلاین تام و جری قصد داریم همه چیز را راجع به نگهداری از سگ و هزینه های آن بیان کنیم. همراه ما باشید. همچنین توصیه میکنیم به مقاله همه چیز در مورد نگهداری از سگ مراجعه کنید و اطلاعات کاملی درمورد آمادگی های لازم قبل از ورود سگ به خانه بدست آورید.

هزینه نگهداری سگ چه مقدار برآورد میشود؟

قبل از پرداختن به اصل مطلب بهتر است بدونید که ارقام آورده شده ثابت نیستند و به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه قطعا دستخوش تغییر خواهند شد. در این مقاله قصد داریم به طور کلی برآیند هزینه های نگهداری از سگ را بیان کنیم. مهم ترین و بیشترین هزینه نگهداری از سگ مربوط به تامین و خرید غذای سگ و دیگر مایحتاج او برای ادامه زندگی است.

بهتر است بدانید که اکثر سرپرستان سگ، ۹۸ درصد هزینه های نگهداری از سگ را دست کم میگرفتند و تصوری کمتر از این مبلغ داشتند. بنابراین اگر همین حالا به درستی هزینه نگهداری از سگ را برآورد نکنید بعدا در نگهداری از سگ دچار مشکل خواهی شد و یا ممکن است از او جدا شوید. در این صورت هم خودتون و هم حیوان بی گناه دچار آسیب خواهید شد.
طبق گفته مجله فوربز هزینه نگهداری از سگ چیزی بین ۹ هزار تا ۱۸ هزار دلار است! که اصلا رقم پایینی نیست. البته این ارقام به دلار هستند و شاید توی ایران به تومان تا این حد نباشد و یک صفر کمتر داشته باشد 🙂

مجله معتبر akc، هزینه نگهداری از سگ رو بر اساس جثه سگ ها دسته بندی و برآورد کرده است که به شرح زیر است.

 • کوچیک و متوسط: چیزی بین ۱۵ تا ۱۶ هزار دلار (طول عمر بین ۱۳ تا ۱۵ سال)
 • سگ های نژاد بزرگ: حدودا بین ۱۴ تا ۱۵ هزار دلار (طول عمر ۱۰ سال)

در ادامه به صورت کلی هزینه های نگهداری از سگ را معرفی میکنیم.

 • هزینه های اولیه

هزینه خرید گربه: قیمت گربه می تواند از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر باشد.
هزینه لوازم جانبی: شما به لوازم جانبی مانند ظرف غذا و آب، جعبه خاک، اسباب بازی، قلاده و … نیاز دارید.
هزینه معاینه و واکسیناسیون: شما باید گربه خود را برای معاینه و واکسیناسیون نزد دامپزشک ببرید.
هزینه عقیم سازی یا اخته کردن: اگر قصد ندارید از گربه خود توله بگیرید، بهتر است او را عقیم یا اخته کنید.

 • هزینه های جاری

هزینه غذای گربه: قیمت غذای گربه می تواند از چند هزار تومان تا چند ده هزار تومان در ماه متغیر باشد.
هزینه خاک گربه: شما باید به طور مرتب خاک گربه را تعویض کنید.
هزینه مراقبت های بهداشتی: شما باید به طور مرتب گربه خود را نزد دامپزشک ببرید برای معاینه، چکاپ و …
هزینه بیمه حیوانات خانگی: بیمه حیوانات خانگی می تواند هزینه های درمانی گربه شما را در صورت بروز بیماری یا حادثه جبران کند.

 • هزینه های غیر منتظره

هزینه های درمانی: در صورت بروز بیماری یا حادثه، ممکن است نیاز به پرداخت هزینه های درمانی گربه خود داشته باشید.
هزینه های سفر: اگر قصد سفر دارید، باید برای نگهداری از گربه خود در حین سفر برنامه ریزی کنید.

همچنین اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد نام سگ هستید، ما بیش از ۲۵۰۰ تا اسم و نژاد رو در مقاله بهترین اسم سگ ماده و اسامی سگ نر لیست کردیم.

هزینه خرید غذای سگ چه مقدار است؟

نگهداری سگ

هزینه خرید غذای سگ سهم زیادی از هزینه سگ را در برمیگرد. هزینه غذای سگ به جثه، سن و نژاد بستگی دارد. از این رو کاملا منطقیه که سگ های بزرگ تر بیشتر از سگ های کوچک تر غذا میخورند. به علاوه هر نژاد غذای مخصوص خود را دارد چون میزان کالری و پروتئین دریافتی هر نژاد با دیگر نژادها متفاوت است. به همین دلیل بهتر است با نژاد های سگ بیشتر آشنا باشید و مقاله بهترین نژاد های سگ آپارتمانی (معرفی و مقایسه آنها) را مطالعه کنید. برای مثال برخی نژاد سگ ها که فعالیت بیشتری دارند باید گوشت بیشتری مصرف کنند تا پروتئین بیشتری دریافت کنند و به همین دلیل هم هزینه نگهداری این نژادها به دلیل میزان مصرف بیشتری غذا بیشتر است.

پیشنهاد میکنیم سری به مقاله های راهنمای خرید غذای سگ (غذای خشک و مرطوب) بزنید؛ تمام نکات لازم برای پیدا کردن یه غذای خوب و مناسب گفته شده است.

باید توجه کنید که ذائقه سگ ها با یکدیگر متفاوت است. ممکن است بعضی سگ ها علاقه بیشتری به غذای خانگی یا کنسرو سگ داشته باشند. البته که بهترین رژیم غذایی برای سگ ها ترکیبی از همین غذا در کنار غذای خشک سگ است. گران ترین و بهترین غذا خشک از برند رویال کنین کیلویی ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان است و ارزان ترین غذای خارجی از برند رفلکس بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان است. کنسرو سگ و پوچ ها هم معمولا ۵۰ تا ۱۷۰ تومان قیمت گذاری میشود.

دقت کنید که دادن غذای تجاری بی کیفیت و ارزان باعث ضعیف و مریض شدن حیوان خانگی میشود و به همین دلیل هزینه بیشتری صرف بیماری و سلامت سگ میشود. همچنین از طرفی دیگر غذای درمانی و رژیمی مخصوص سگ های بیمار گرون تر است. پس توصیه میکنیم غذاهای خشک با قیمت متوسط به بالا تهیه کنید و سلامت عمومی سگ عزیزتان را تضمین کنید.

تشویقی سگ هم که از واجب ترین ارکان آموزش و تربیت سگ محسوب میشود، که قیمت آن حدود ۶۰ تا ۲۰۰ تومان است.

هزینه عقیم سازی سگ 

هزینه عقیم سازی سگ در شهر های مختلف بیشتر است و معمولا در شهر های بزرگ هزینه بیشتری دارد علاوه بر این هزینه عقیم سازی به نژاد و سنش هم بستگی دارد. معمولا هم هزینه عقیم سازی سگ ماده گرانتر از سگ نر است. دستمزد جراحی و دارو هم چیزی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است. اگر هم تمایل داشته باشید که یک شب در کلینیک دامپزشکی بستری و تحت درمان باشد منجر به هزینه بیشتری میشود.

به صورت کلی هزینه نگهداری سگ در سال و ماه های اول زندگی بیشتر از باقی عمرش برآورد میشود. حتی شاید نسبت به سال های دیگه از عمرش این هزینه ۲ برابر شود. بهتر است توله سگ ها را تا ۱۶ هفتگی به صورت مرتب پیش دامپزشک ببرید و از رشد سالم او راحت شوید. همچنین قبل از خرید و به سرپرستی گرفتن سگ او را به دامپزشک ببرید تا از نداشتن هرگونه مشکل و بیماری مطمئن شوید.

یکی دیگر از مهم ترین وظایف صاحبان و سرپرستان سگ ها، آموزش درست به توله سگ ها است. نگران نباشید تام و جری در راه آموزش تربیت سگ (مبتدی تا پیشرفته) شما را همراهی میکند!

واکسیناسیون سگ و مخارج بهداشتی

خرید سگ

واکسیناسیون سگ یکی دیگر از مهم ترین و ضروری ترین هزینه های نگهداری از سگ است. واکسن سگ از این نظر خیلی مهم است که در واقع سلامت حیوان و اطرافیان شما رو تضمین میکند. در کل هزینه های چکاپ که ۱ یا ۲ بار در سال است هم به این مخارج اضافه میشود. به علاوه موارد اورژانسی، مریضی ها و داروهایی که دامپزشک ممکن است تجویز کند اینجا در نظر گرفته نشده است. مراقبت و تمیز نگه داشتن دندان سگ هم یکی دیگر از موارد ضروری است که باید خیلی جدی گرفته شود چرا که اگر کار به جاهای باریک کشیده شود مثلا استخوان فک از بین برود و نیاز به کشیدن یا درست کردنش باشد باید سگ بیهوش و جراحی شود؛ هزینه این عمل هم بسیار زیاد برآورد میشود.

ست مسواک و خمیر دندان سگ حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان قیمت گذاری میشود. به خاطر داشته باشید که نباید از خمیر دندان مخصوص انسان ها برای سگ ها استفاده کرد زیرا حاوی فلوراید است و باعث مسمومیت سگ میشود.

اگه رژیم غذایی سگ کامل و مفید باشد نیازی به مصرف مکمل و مولتی ویتامین ها نیست؛ اما ممکن است در طول زندگی لازم شود سگ یسری مکمل ها مانند امگا ۳ را مصرف کند. علاوه بر این خوردن دارو برای جلوگیری از ابتلا به انگل های کرم قلب، کنه و کک ضروری است. همچنین با بالاتر رفتن سن سگ احتمال مبتلا شدن او به بیماری ها بیشتر خواهد شد و مخارج مراقبت از سگ افزایش پیدا میکند.
بیماریهایی مثل دیابت نیاز به درمان طولانی مدت دارند و طبیعتا هزینه نگهداری سگ بیشتر خواهد شد. به علاوه حوادثی مانند شکستگی، عفونت و خراشیدگی جزو اون دسته اتفاق هایی هستند که برای سگ ها زیاد اتفاق می افتد. دیسپلازی مفصل ران هم از دیگر بیماری هایی است که برای سگ های نژاد بزرگ مثل لابرادور رتریور، گلدن رتریور زیاد اتفاق می افتد و درمانش هم هزینه زیادی دارد.

خب برگردیم سراغ بحث واکسیناسیون سگ! در کل ۲ نوع واکسن سگ وجود دارد؛ واکسن اصلی و واکس غیر اصلی. به واکسن هایی که همه سگ ها باید دریافت کنند و الزامی است، واکسن اصلی نامیده میشود که شامل واکسن های زیر میشود:

 • واکسن هاری
 • واکسن چندگانه

واکسن غیر اصلی توسط خود دامپزشک باید تجویز شود و برای بیماری های خاصی است که سگ ممکن است در محل زندگی مبتلا شود، خوشبختانه این برای همه سگ ها وجود ندارد. تشخیص این واکسن ها با تشخیص دامپزشک است.

هزینه کک و کرم های مختلف سگ

یکی از کارهایی که خیلی واجب و ضروری است که برای نگهداری سگ انجام دهید، از بین بردن انگل، شپش، کک و کرم ها است. برای رفع شپش و کک حمام شست و شو انجام میشود که هزینه آن با توجه به بزرگی نژاد سگ برآورد میشود. همچنین هزینه درمان کک از حمام گران تر است و هر ۳ ماه یک بار انجام میشود.

درباره واکسن هاری

 • در ۴ ماهگی معمولا تزریق میشود.
 • با توجه به محل سکونت ممکن است متفاوت باشد.
 • با توجه به شرکت تولید کننده ایمنی ۶ ماهه تا ۱ ساله دارند.
 • مجموع واکسن های اصلی سگ باید چیزی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ باشد.

هزینه نظافت سگ

درباره واکسن‌ چندگانه

 • در ۶ تا ۸ هفتگی توله سگ تزریق میشود.
 • تا ۴ ماهگی باید ۳ دوره، هر ۳ هفته ۱ بار تکرار شود.
 • بعد از اینکه دوره اش تموم شد فقط باید سالی ۱ بار تمدید شود.
 • هزینه تزریق و قیمت واکسن هم به شهر و محل سکونت بستگی دارد.

هزینه نظافت سگ

هزینه نظافت سگ به نژاد حیوان، کت (پوشش) و پوست او بستگی دارد. مثلا نژاد سگ مالتیز به دلیل موهای بلند، شاید به نظافت حرفه ای و هر چند مدت یک بار به آرایشگر نیاز داشته باشد تا موها و خزهای سگ اصلاح و کوتاه شود. با این حال از برخی نژادها مانند سگ باسنجی معمولا خود را تمیز نگه می دارد و برای نظافت احتیاج زیادی به شما ندارد. به صورت کلی نگهداری از سگ هایی که موهای صاف و کوتاهی دارند خیلی آسان تر و اقتصادی تر است.

برای انتخاب شانه مناسب میتونین از مقاله کاربرد انواع برس و شانه سگ کمک بگیرید.

وسایل و لوازم بهداشتی سگ

این موارد شامل خرده ریزه های زیادی می شود که شاید به فکر شما نرسیده باشد!

مهم ترین وسایل این لیست شامل موارد زیر است:

 • شامپو، ناخن گیر، شانه گره بازکن
 • توالت مخصوص سگ ها
 • جوراب مخصوص چهار فصل
 • قطره اطراف چشم و لکه بر
 • قطره شست و شو چشم

به علاوه در این بحث مراقبت سگ ها دندان ها جایگاه مهمی دارند. اگر نگرانید که دندان سگ به چه مراقبت هایی نیاز دارد ما در مقاله همه چیز درباره دندان سگ براتون توضیح دادیم.

خرید اسباب بازی و هزینه وسایل ضروری سگ

هزینه وسایل سگ

خیلی از سگ ها با ساده ترین وسایل بازی مثل توپ کوچولوی تنیس و جوراب کنار سرگرم میشوند! اما اگه دوست دارین بیشتر هزینه کنید و یا سگ تون خیلی پر انرژی است گزینه های زیادی وجود دارد. معمولا حیواناتی که انرژی زیادی دارن و خرابکاری میکنن، وسایل ها و اسباب بازی ها را زود تر خراب میکنند و به همین دلیل بهتر است اسباب بازی های جویدنی که جنس مقاوم تری دارند تهیه کنید. پس خرید این وسایل و اسباب بازی ها را هم جزو هزینه های سگ قرار دهید.
سگ ها موجودات آموزش پذیر و باهوشی هستند و باید جای دستشویی و اسم شون رو یاد بگیرند. پس خرید تشویقی، اسباب بازی های فکری و آموزشی برای اون ها لازم و ضروری است.
وسایل سرگرم کننده سگ ها شامل موارد زیر است:

 • اسباب بازی ها دندانی (که خارش لثه توله سگ رو کاهش میدهند و از ۲۰ تا ۶۰۰ هزار تومان قیمت گذاری میشوند.)
 • توپ یا بورنگ و دیسک (۲۰ تا ۹۰ هزار تومان)
 • طناب (۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان)
 • وسایل پیشرفته تر و کنترلی (شروع از ۱ میلیون تومان)

پیشنهاد میکنم حتما چند تا از این اقلام سرگرم کننده رو تهیه کنید.

به خاطر داشته باشید که در هنگام خرید اسباب بازی به سایز و اندازه آن دقت کنید. نباید به اندازه ای باشد که توانایی قورت دادنش را داشته باشد. مخصوصا این نکته موقع خریدن توپ ها خیلی مهم میشود.

هزینه خرید ظرف غذای سگ

ظرف های غذا سگ تنوع خیلی زیادی در بازار دارند و از جنس پلاستیکی تا فلزی و اتوماتیک پیدا میشوند. پیشنهاد ما این است که ظرف غذای فلزی رو انتخاب کنید، زیرا ماندگاری بیشتری دارند و همچنین ظروف پلاستیکی باعث اشکی شدن چشمای سگ و لک افتادن اطراف چشم سگ میشود. ظروف پلاستیکی دارای قیمت بیشتری نسبت به ظروف پلاستیکی هستند؛ اما شک نداشته باشید در نگهداری و سلامت سگ تاثیر مهمی دارد.

 • ظرف غذا از ۳۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان پیدا میشود و میتواند دو تایی(همراه با ظرف آب) و تکی باشد.
 • ظرف های اتوماتیک از ۷۰۰ تا ۵ میلیون موجود هستند!

هزینه تختخواب یا همان جای خواب سگ

هزینه تخت سگ

خرید تخت خواب از اون دسته از هزینه های سگ هست که میشه توش صرفه جویی کنین چون روش های زیادی برای درست کردنش توی خونه هست. جای خواب سگ شما میتواند شکل های مختلفی داشته باشد مانند: تشک ساده یا لبه دار، لانه سقف دار (مناسب اون دسته از سگ هایی که در حیاط زندگی میکنند)، تخت خواب و کیسه خواب (که هر دو شون مناسب سگ هایی با نژاد کوچک است.)

قیمت تخت خواب سگ

 • تشک معمولی سگ از ۵۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان است که تشک های لبه دار به حساب می آیند.
 • همچنین لانه و جای خواب معمولی سگ از ۲۰۰ تومان تا ۵ میلیون تومان است.
 • باکس حمل سگ که در شکل کیف و سبد هستند از ۱۳۰ هزار تومان تا ۹ میلیون تومان قیمت گذاری میشوند و انواع مختلفی از لحاظ کیفیت دارند.

اگر شما زیاد اهل مسافرت هستید و سگ تون داخل ماشین می خوابد، بهتر است کریر تهیه کنید. همچنین قیمت محصولاتی که گفته شد به جثه و اندازه سگ تون هم بستگی دارد، قاعدتا سایز های بزرگ تر گرون تر از سایز های کوچکتر هستند.

هزینه قلاده سگ بدهیم یا خیر؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی قابل حدس است! یکی دیگر از هزینه های نگهداری سگ، هزینه گذاشتن وقت شماست. شما باید روزانه با توجه به انرژی سگ، او را به بیرون برده تا کمی فعالیت کند و انرژی سگ تخلیه شود.

قلاده همان وسیله مهمی است که در هنگام بیرون رفتن به کارتون می آید و او را نزدیک خودتون نگه خواهد داشت. برای جلوگیری از فرار سگ بهتر است هیچ وقت بدون قلاده بیرون نروید.زیرا سگ ها علاقه زیادی به دنبال کردن موجودات کوچک و گربه ها دارند! همچنین ممکن است افراد دیگه او را تحریک کنند و تمایل به بازیگوشی پیدا کند.

انواع مختلف قلاده:

 1. گردنی (۳۰ تا ۵۰۰ هزار تومان)
 2. کمری (۵۰ تا ۳ میلیون تومان)
 3. کتفی (۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان)

ببعضی قلاده ها خاصیت ضد کک دارند که شما اگر تمایل به خریدن این قلاده های خاص داشته باشید، به راحتی میتوانید در همان بازه قیمتی گفته شده تهیه کنید

هزینه کاشت میکروچیپ

هزینه نگهداری از سگ

برای نگهداری از سگ خدمات زیادی از جمله کاشت میکروچیپ و صدور شناسنامه وجود دارد. این شناسنامه های بین المللی معتبر هستند و میتوانند قیمت های متغیری داشته باشند. البته علاوه بر این شناسنامه های بین المللی، شناسنامه های عادی هم وجود دارد که قیمت خیلی پایین تری دارند.

هزینه نگهداری سگ با شناسنامه

 • بین المللی (۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان)
 • عادی (۲۰ هزار تومان)

دیگر هزینه های سگ

خب باید بگم هزینه نگهداری سگ به همین جا ختم نمیشود و جز هزینه های اولیه که کاملا ضروری است، هزینه های دیگه ای هم است که اونا هم اساسی هستند. از جمله:

 • لوازم بهداشتی (پوشک مخصوص سگ، دستکش جمع کردن مو، پد و قطره تعلیم ادرار و لوسیون)
 • اکسسوری و لوازم نگهداری سگ (کیف لوازم آرایشی و اصلاح، کفش و لباس)
 • وسایل آراستن و پیرایش سگ (لوازم کوتاه کردن مو، ناخن گرفتن)
 • هزینه نگهداری سگ در هتل هنگام مسافرت

نکاتی برای کاهش هزینه های نگهداری از گربه

گربه خود را از پناهگاه حیوانات یا انجمن های حمایت از حیوانات به سرپرستی بگیرید.
از غذای باکیفیت و مقرون به صرفه برای گربه خود استفاده کنید.
به طور مرتب اسباب بازی های جدید برای گربه خود بسازید یا از اسباب بازی های ارزان قیمت استفاده کنید.
خودتان مو و ناخن های گربه خود را کوتاه کنید.
و …

به سرپرستی گرفتن سگ یا نگرفتن؛ مسئله این است

هزینه سگ

همچنین به خاطر داشته باشید که نگهداری از سگ جدای از مسائل مالی به تنهایی کار سختی است و نیاز به مسئولیت پذیر بودن و از خود گذشتگی دارد. اما به صورت کلی هزینه نگهداری از سگ هم مبلغ کمی نیست. قطعا شما او را دوست خواهی داشت و به او اهمیت خواهی داد؛ بنابراین طبیعی است که بخواید بهترین امکانات را براش فراهم کنید. اگر بخوایم برآورد کنیم، بدون هزینه خرید سگ (با در نظر گرفتن اینکه سگ را به سرپرستی گرفتید) و با ارزان ترین وسایل به ۲ تا ۳ میلیون تومان احتیاج دارید.
تازه در نظر بگیرید این قیمت ارزان ترین انتخاب های ماست و هزینه غذای سگ برای ماه های بعدی و سایر خرید ها مثل شامپو و تعویض وسایل شخصی سگ، ادامه دارد و به هزینه های کلی اضافه میشود. پس موقع نگهداری از سگ به سایر هزینه ها هم دقت کنید و این هزینه های فردی را در نظر بگیرید.
بدون هیچ تعصب و عجله ای، لحظه ای منطقی فکر کنید؛ این موجودات دوست داشتنی و وفادار هستند و بی هیچ چشم داشتی قلب شون رو به شما هدیه میدهند. پس به کسی نیاز دارند که ازشون حمایت کند و پس از مدتی در خیابان رها نشوند. حتی اگر داخل پناهگاه هم رها شود و وجدان خودتان را آسوده کنید، تکلیف حیوان عزیزی که به شما خو گرفته و عادت کرده است چه میشود؟!

سگ ها خیلی مهربان هستند و شاید هیچوقت شما رو فراموش نکنند.توصیه میکنیم که اگر واقعا شرایط نگهداری از سگ رو ندارید، از همان ابتدا مسئولیت نگهداری از سگ را به عهده نگیرید!؟

هر سگ رفتار های بخصوصی دارد و به کمک رفتارها باهامون حرف میزند و ما داخل مقاله همه چیز درباره زبان بدن سگ (رفتار شناسی) به خوبی به این مورد پرداختیم تا متوجه حرف های کوچولوی تازه رسیده تون بشید.

ممنونم که تا پایان مقاله تمام هزینه نگهداری سگ چقدر است؟ ما را همراهی کردید و امیدوارم براتون مفید واقع شده باشد.

حتما هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون بگو چه هزینه ای رو از نظرت جا انداختیم؟ بعد از هزینه غذا بیشترین هزینه شما برای سگ تون چی بوده؟

یادتون نره تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به همه سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. مرسی که ما رو می خونی :*

ضروری‌ترین لوازم بهداشتی و نظافتی سگ‌ها شامل چه مواردی است؟

شامپو، نرم‌کننده، حوله، ناخن‌گیر، شانه، توالت مخصوص سگ، قطره شست‌وشوی چشم سگ، خمیر دندان و مسواک

قیمت ظرف غذای سگ از حدود ۳۰ الی ۴۰۰ هزار تومان متغییر است و در صورتی که قصد خرید ظرف غذای اتوماتیک را داشته‌باشید باید حدود ۷۰۰ هزار تومان الی ۵ میلیون تومان در نظر بگیرید.

در صورتی که بخواهید با سگ‌تان به پیاده‌روی یا مسافرت بروید استفاده از قلاده ضروری است و باعث می‌شود حیوان خانگی شما فرار نکند.

مطالب مرتبط

2 نظر در “تمام هزینه نگهداری از سگ چقدر است؟

 1. ARB گفت:

  بعد به همین ها درباره ازدواج بگی،میگن با این وضعیت اقتصادی مگه میشه ازدواج کرد و بچه دار شد؟😶😏حالا اون بچه بدبخت یه شامپو فیروز می خواد برای حمام ولی اون سگ چه شامپویی می خواد؟شامپو ضد انگل،ضد کک و کنه،لوسیون،ضد خارش،ضد ریزش و…
  کاش اونایی که دوست دارن حیوون خونگی داشته باشند،دیگه ادای دوستداران حیوانات و محیط زیست وآدمای خیر و … رو در نیارن .. صاف و ساده،بگن حیوون نگه میداریم چون دوست داریم حیوون خونگی داشته باشیم..همین

  1. Hamide.Bakhshi گفت:

   واقعا الان هر چیزی نگه داشتنش هزینه داره و باید بهش توجه کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *