دانستنی های سگ, نژادهای سگ

انواع نژاد سگ لابرادور رتریور | آیا سگ‌های رتریور برای آپارتمان مناسب است؟

توله سگ نژاد لابرادور رتریور

لابرادور رتریور (Labrador Retriever)، با هوشی زیاد، وفاداری مثال‌زدنی و انرژی سرشار، یکی از محبوب‌ترین نژادهای سگ در جهان است. اگر به فکر نگهداری از این سگ‌های دوست‌داشتنی هستید، این مقاله به شما در شناخت بهتر این نژاد و نیازهای آن‌ها کمک خواهد کرد.

نژاد سگ لابرادور رتریور را می توان به عنوان یک دوست و همراه همیشگی پرورش داد و برای موفق شدن در این کار ابتدا باید به خوبی با او و خصوصیاتش آشنا شویم. لابرادورها سگ‌هایی با جثه کوچک یا متوسط، بدنی عضلانی و قدرتمند و موهایی کوتاه و ضخیم هستند. لابرادور رتریور سگ کوچکی با بدنی قوی است که  مرده و شکار را پیدا می کند و به عنوانی سگ یابنده است. از این توله سگ های کانادایی به عنوان سگ های ورزشی و مسابقه ای هم نیز استفاده می شود.

این سگ مدت هاست به عنوان محبوب ترین نژاد در آمریکا سلطنت می کند و حتی برای خود در تعداد زیادی از کشور های دیگر جهان نیز طرفدار جمع کرده است. اگرچه به دلیل فداکاری و هوش زیاد معروف هستند و خود را وقف دوستان شان می کنند؛ اما در عین حال بسیار بازیگوش اند و خونسرد! خیلی از خانواده ها، لابرادور را به عنوان یک سگ آپارتمانی و درمانی به سرپرستی می گیرند و اغلب برای کمک به نابینایان یا اوتیسم آموزش شان می دهند. و در عوض توجه و ستایش می خواهد. در واقع آن ها سال هاست در رقابت بین بهترین شخصیت سگ ها برنده می شوند؛ چرا که بسیار سخت کوش و قابل اعتمادند و شما را بیش از خودشان دوست دارند. آن ها عاشق آب هستند و شناگران قابلی به شمار می روند. اگر با یک رتریور به ماهیگری بروید، به تجربه باور نکردنی ای دست می یابید؛ زیرا آن ها با خوشحالی در کشیدن تور ماهیگیری به شما کمک می کنند و حواس شان جمع است که ماهی های ولگردی را که قصد فرار دارند، صید کنند.

با اینکه لابرادور رتریور بسیار باهوش و مهربان است و به تک تک اعضا عشق می ورزد؛ اما بهتر است بدانید نیاز به فضای زیادی برای زندگی دارد و به دلیل روحیه ورزشکار و انرژی زیادش باید در خانه هایی با فضای بزرگ و دارای حیاط زندگی کند. در ادامه این مقاله با این نژاد بیشتر آشنا می شویم و نکات خرید غذای سگ را با هم بررسی میکنیم. ممنونم که ما را همراهی می کنید.

تاریخچه لابرادور رتریور

لابرادور رتریور مشکی سفید شکلاتی

نژاد سگ لابرادور رتریور از جزیره نیوفاندلند، در سواحل شمال شرقی آتلانتیک کانادا، سرچشمه می گیرند. لابرادور ها که با نام Lab نیز شناخته می شوند، در دهه ۱۷۰۰ یار و یاور ماهیگیران محلی بودند و به آن ها کمک می کردند تا صیدی را از دست ندهند. سپس بعد از کار به خانه بازگشتند تا عصر را در کنار خانواده ماهیگیران بگذرانند. مشخص نیست این سگ ها دقیقا چگونه بوجود آمدند اما دور ترین رد پایی که از آن ها دیده می شوند در کنار ماهیگران فاندلندی است.

کم کم افراد خارجی و توریست ها متوجه هوش بالا و برخورد خوب این نژاد شدند. طولی نکشید که ورزشکاران انگلیسی چند لابرادور را همراه خود به انگلستان وارد کردند تا به عنوان سگ شکاری به آن ها خدمت کنند. ارل دوم مالمزبری یکی از اولین کسانی بود که این کار را کرد و ارل سوم مالمزبری اولین فردی بود که از این نژاد به عنوان لابرادور یاد کرد. از این رو بسیاری تصور می کردند که Labrador Retriever متعلق به شهر لابرادور بوده و به همین علت نیز نام گذاری شده اما لازم است بگوییم که تصور غلطی است!

در دوران سیاه دهه ۱۸۸۰ این نژاد از رتریور که اکنون محبوب ترین سگ آمریکا به شمار می رود، تقریبا منقرض شد؛ اما خوشبختانه به لطف حمایت خانواده مالمزبری و چند خانواده انگلیسی دیگر این اتفاق نیوفتاد. این انقراض شدید به دلیل محدودیت های دولتی و قوانین مالیاتی در کانادا اتفاق افتاد. خانواده ها فقط مجاز به نگهداری از یک سگ بودند و سرپرستی یک سگ ماده نیز مالیات زیادی را به همراه داشت که باعث شد توله سگ های بی شماری کشته شوند.

سرانجام در سال ۱۹۰۳ باشگاه پرورش سگ در آمریکا یا به اختصار AKC، لابرادور رتریور را به رسمیت شناخت. شهرت این نژاد پس از جنگ جهانی دوم به سرعت شروع به افزایش کرد و  آن ها هم اکنون در کانادا و انگلیس نیز در صدر لیست سگ های دوست داشتنی از دید مردم قرار دارند. این نژاد امروزه در زمینه کشف مواد مخدر و مواد منفجره، جستجو و نجات، درمان و کمک به افراد دارای معلولیت فعالیت می کنند و به علاوه در انواع مسابقات سگ ها مثل نمایش، چابکی و اطاعت نسبت به بقیه برتری دارند.

انواع نژاد سگ لابرادور رتریور

تفاوت لابرادور رتریور آمریکایی و انگلیسی

اگر انواع مختلف لابرادور رتریور ها را کنار هم بگذارید، به سختی تفاوتی بین شان پیدا می کنید؛ اما آن ها در دو  نژاد آمریکایی و انگلیسی تقسیم می شوند که جز در چند مورد ظاهری کوچک، تفاوت بسیاری در خصوصیات و روحیه شان با یکدیگر دارند. آن ها را در دو گروه سگ های نمایشی یا سازگار ( conformation dogs ) و سگ های شکاری ( field dogs ) پرورش می دهند. تریر های سازگار معمولا در انگلستان رایج هستند و تریر های آمریکایی بیشتر در ایالات متحده و بدین ترتیب این سگ ها در طول تاریخ نام گذاری شدند.

سگ لابرادور رتریور آمریکایی

لابرادور رتریور سفید آمریکایی

این نژاد از لابرادور عضلانی تر و کمی بلند تر از نوع انگلیسی اش است. پوشش تن و دم آن ها حجم کم تری دارد و به طور کلی ورزشکار تر و چابک بنظر می رسند. سطح انرژی American Labrador Retriever زیاد است و نیاز به ورزش و فعالیت مداوم دارد. به طور کلی آن ها برای شکار مناسب هستند و یک حیوان خانگی آرام به شمار نمی روند. از این رو بهتر است سر پرست لابرادور رتریور آمریکایی، فردی با تجربه و قوی باشد تا بتواند او را به خوبی پرورش دهد.

سگ لابرادور رتریور انگلیسی

توله سگ لابرادور رتریور انگلیسی سفید

این سگ ها از لحاظ خلق و خو آرام تر و ساکت تر از نوع آمریکایی شان هستند و نیاز به فعالیت کم تری دارند. بدین ترتیب پرورش دادن شان آسان تر است و برای زندگی با فردی که تجربه زیادی در آموزش سگ ها ندارد، مناسب تر اند. اگرچه آن ها شیرین و ملایم هستند؛ اما باید بدانید که همچنان به ورزش و فعالیت در طول روز نیازمند اند و در پایان یک روز سخت تمایل دارند که روی پای شما استراحت کنند. لابرادور رتریور انگلیسی برای زندگی در خانواده مناسب تر هستند و همراه بهتری برای کودکان و دیگر حیوانات خواهند بود.

ویژگی های نژاد لابرادور

قد:

آمریکایی و انگلیسی: در لابرادور رتریور نر ۵۷ تا ۶۲ سانتی متر و در لابرادور رتریور ماده ۵۴ تا ۶۰ سانتی متر

   عمر:

سگ نژاد لابرادور رتریور ۱۰ تا ۱۲ سال عمر می کند.

 رنگ بندی:

سفید، مشکی، شکلاتی.

   وزن:

آمریکایی و انگلیسی: در لابرادور رتریور نر ۲۹ تا ۳۶ کیلوگرم و در لابرادور رتریور ماده ۲۵ تا ۳۱ کیلوگرم

مناسب زندگی در آپارتمانکم
رفتار مناسب با سگ های دیگربالا
رفتار مناسب با غریبه هابالا
تحمل تنهاییکم
تحمل هوای سردمتوسط
تحمل هوای گرممتوسط
رفتار مناسب با کودکانبالا
قابلیت آموزشبالا
هوشبالا
ریزش موبالا
مقدار ترشح بزاقمتوسط
میزان سروصدا                        متوسط

شخصیت سگ لابرادور رتریور

نژاد سگ لابرادور رتریور و گربه

 نژاد سگ لابرادور رتریور سگ‌هایی مهربان، وفادار، باهوش و بازیگوش هستند. آن‌ها به دلیل صبر و شکیبایی، به عنوان سگ‌های نگهبان و سگ‌های یاری‌رسان به افراد معلول نیز شناخته می‌شوند.

 لابرادورها شخصیتی اجتماعی و مناسب خانواده دارد، با کودکان و غریبه ها با مهربانی رفتار می کند و عاشق خدمت و همراهی دوستانش است. به همین دلیل نیز نگهبانان خوبی به شمار نمی روند؛ اما برای شنا، فعالیت های ورزشی و شکار بسیار مناسب اند. آن ها دارای هوش بالا، ابتکار عمل و روحیه قدرتمند و نترسی هستند که نیاز به آموزش و برخورد هوشمندانه را ضروری می سازد تا به خوبی کنترل شده و در بزرگسالی مشکل ساز نشوند.

لابرادور رتریور حدود سه سالگی به بلوغ شخصیتی می رسد و تا قبل از آن رفتار و خصوصیات دوران کودکی اش را حفظ می کند که بسیاری به غلط برچسب بیش فعالی به او می زنند. این سگ ها از بازی با توپ بیش از اندازه لذت می برند و جیغ جیغو نیستند. اگرچه که شلوغی یا شنیدن صدا از منبعی نامرئی باعث واق واق کردن شان می شود؛ اما اگر به خوبی پرورش بیابند حتی این اتفاق نیز به ندرت پیش می آید.

خصوصیات هر سگ لابرادور نسبت دیگری می تواند بسیار متفاوت باشد طوری که یک خواهر ممکن است بازیگوش و دیگری ساکت و دست و پا چلفتی تر باشد. با این حال واضح است که آن ها پادشاه دل ها هستند و طبق گفته ی پم نیکولز، رئیس انجمن بیمارستان حیوانات

« Labrador Retriever ها همیشه سگ های خانوادگی خوبی خواهند بود. »

نیازهای سگ لابرادور رتریور (نگاهی اجمالی)

خوب است قبل از به سرپرستی گرفتن این نژاد از شرایط و نیازهای آن‌ها به طور کامل آگاه شوید و با فراهم کردن نیازهای سگ خود، همراهان مهربان و همیشگی خواهید داشت. در ادامه به مهم ترین نیازهای لابرادورها اشاره میکنیم.

 • تغذیه: به لابرادور خود غذای باکیفیت و متناسب با سن و جثه‌اش بدهید. از دادن غذای انسان به سگ خودداری کنید. در اختیار او همیشه آب گوارا قرار دهید.
 • فعالیت بدنی: لابرادور نیار به پیاده‌روی روزانه حداقل ۱ تا ۲ ساعت دارد. همچنین لابرادور نیاز به بازی‌ و وقت گذرانی در آغوش شما نیازمند است. در صورت امکان هفته ای چندبار لابرادور را به شنا ببرید.
  بهداشت: موهای سگ خود را حداقل ۲ بار در هفته برس‌کشی کنید. سگ خود را به طور مرتب حمام کنید. همچنین از کوتاه کردن ناخن های لابرادور غافل نشوید.
 • تربیت: بله تربیت و آموزش عادت های خوب یکی دیگر از نیازهای اساسی لابرادور برای زندگی در کنار شما است. از سنین کودکی سگ خود را با دستورات اولیه آشنا کنید. همجنین برای فرمان پذیزی بیشتر از روش‌های تشویقی برای تربیت سگ خود استفاده کنید و از هرگونه تنبیه بدنی سگ خودداری کنید.
  شرایط محیط زندگی: برای سگ خود فضایی امن و راحت در خانه فراهم کنید. به سگ خود اسباب‌بازی‌های مناسب بدهید تا از جویدن وسایل منزل جلوگیری کنید. همجنین لابرادور نیاز به وقت گذرانی با شما دارد از این رو از رها کردن او برای مدت زیاد در خانه جلوگیری کنید.

دانستی های جالب درباره سگ Labrador Retriever

نژاد سگ لابرادور رتریور

> این نژاد برای ۲۹ بار متوالی در سال ۲۰۲۰ محبوب ترین سگ در بین مردم با رای خود شان شناخته شد.

> قابل توجه ترین فیلم درباره یک لابرادور رتریور Marley & Me 2008 می باشد که چندین سگ نقش ستاره فیلم، مارلی، بازی کردند تا بازتابی از مراحل مختلف سنی او را نشان دهند.

> رئیس جمهور بیل کلینتون در دوران حضورش در کاخ سفید یک لابرادور به اسم بادی داشت. خانواده وی پس از پایان دوره ریاست جمهوری کلینتون، Labrador Retriever دیگری با رنگ شکلاتی برای او به سرپرستی گرفتند.

نکات برجسته

 • لابرادور رتریور ها عاشق خوردن هستند و اگر غذا همیشه در دسترس شان باشند، به سرعت چاق می شوند. بنابراین پس از ورزش یا فعالیت آن ها را با وعده های غذایی به اندازه تغذیه کنید. همچنین بهتر است وسایل کوچک و غیر ضروری را در دسترس شان قرار ندهید؛ چرا که عطش آن ها به غذا امکان دارد باعث شود اشیا را بجوند یا آشغال بخورند!
 • در طول تاریخ این نژاد برای کار و فعالیت های سخت پرورش یافته و همانطور که می دانید انرژی زیادی دارند و به همین علت روزانه حداقل به ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش نیاز دارند. اگر این انرژی تخلیه نشود ممکن است رتریور شما به واق واق کردن یا جویدن اجسام روی آورد.
 • این نژاد در بین مردم به سگی فراری معروف نیست با این حال ممکن است با یک انگیزه قوی مثل حس کردن بو غذا تمایل به ناپدید شدن پیدا کنند. توصیه می شود که همیشه یک وسیله شناسایی مثل قلاده یا میکروچیپ همراه خود داشته باشد.
 • Labrador Retriever در طول عمرش نسبتا فعال می ماند و باید از همان ابتدا هنگامی که هنوز توله سگ است، آموزش ببیند.
 •  اجازه ندهید توله سگ شما تا دو سالگی و قبل از اینکه استخوان ها و ماهیچه هایش به طور کامل شکل بگیرد، روی سطوح بسیار سخت مانند پیاده رو بازی کند.

بیماری های رایج در سگ لابرادور رتریور

لابرادور رتریور سگ

لابرادور رتریور نژادی قوی و سالم در میان سگ ها به حساب می آید؛ اما مثل همه موجودات مستعد بعضی از بیماری ها هستند که بهتر است با آن ها آشنایی داشته باشید.

 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری ارثی است و ممکن است لابرادور هیچ علائمی از بروز آن نشان ندهد. با این حال باید بدانید که سگ هایی که به dyplasia دچار می شوند، نباید پرورش داده شوند. در دیسپلازی، استخوان ران پا به خوبی در مفصلش قرار نمی گیرد و باعث آرتروز یا درد می شود و گاهی در یک و گاهی در هر دو پای عقب ایجاد می شود.
 • دیسپلازی آرنج: همانند نوع دیگر آن ارثی است و علت آن رشد متفاوت استخوان های سه گانه آرنج است؛ که باعث سستی مفصل می شود. دیسیپلاژی آرنج معمولا در سگ های نژاد بزرگ دیده می شود و معمولا برای درمان آن جراحی توصیه می شود.
 • استئوکندریت دیسکان: که آن را به اختصار OCD می نامند، ناشی از رشد نامناسب غضروف در مفاصل آرنج یا شانه است. Osteochondrosis Dissecans باعث سفت و دردناک شدن مفصل می شود تا جایی که سگ نمی تواند حتی آرنج خود را خم کند. این بیماری را می توان از ۴ تا ۹ ماهگی تشخیص داد و تغذیه بیش از حد با غذا های پروتئین بالا ممکن است به پیشروی آن کمک کند.
 • آب مروارید: این بیماری در سگ ها همانند انسان ها است و نقاط کدری که روی عدسی چشم ها ایجاد می شوند، با گذشت زمان پیشرفت می کنند. احتمال بروز آب مروارید در هر سنی وجود دارد و در صورت درمان سریع بینایی را مختل نمی کند و با یک جراحی ساده رفع می شود.
 • آتروفی پیشرونده شبکیه: که به اختصار PRA می نامند، سبب نابودی سلول های گیرنده نوری شبکیه شده و بدین ترتیب روند نابینا شدن سگ به کندی آغاز می شود. لابرادور رتریور همانند بقیه سگ ها نشانه ای از شب کوری یا روز کوری نشان نمی دهد و مادامی که محیط اطرافش تغیر نکند، با آن مشکلی ندارد. این مشکل چشمی قبل از جدی شدن قابل تشخیص است و با معاینه سالانه چشم توسط دامپزشک می توان از آن جلوگیری کرد.
 • صرع: یک اختلال مغزی است؛ که باعث تشنج یا تشنج دوره ای سگ ها می شود و علائم آن داشتن رفتار های غیر معمول مانند دویدن دیوانه وار انگار در تعقیب اند، تکان دادن سر یا مخفی شدن هستند. دامپزشک شما باید بداند که تشنج چقدر شدید است و هر چند وقت یکبار رخ می دهد تا دارو تجویز کند.
 • نارسایی درچه سه لتی: یک نقص مادرزادی قلبی است که می تواند خفیف یا شدید باشد و حتی منجر به مرگ سگ شود. TVD در لابرادور ها در حال شیوع است و  با سونوگرافی توسط دامپزشک تشخیص داده می شود.
 • میوپاتی: اولین علائم آن در اوایل ۶ هفتگی و اغلب در ۷ ماهگی مشاهده می شود و بر عضلات و سیستم عصبی تاثیر می گذارد. توله سگ مبتلا به Myopathy با عضلاتی خشک همراه با خستگی راه می رود و ممکن است بعد از ورزش کردن روی زمین بیوفتد و با گذشت زمان اغلب فعالیت های فیزیکی برایش غیر ممکن می شود. هیچ درمانی برای میوپاتی وجود ندارد؛ اما به نظر می رسد استراحت و گرم نگه داشتن لابرادور رتریور علائم را کاهش می دهد. سگ های مبتلا به میوپاتی نباید پرورش داده شوند؛ چراکه این بیماری ارثی است.
 • درماتیت: در این بیماری پوست قرمز و ملتهب می شود و علت آن عفونت باکتریایی است. درماتیت با کوتاه کردن مو، استحمام با شامپو دارویی و خوردن آنتی بیوتیک درمان خواهد شد.
 • دم سرد: این وضعیت با اینکه باعث ایجاد درد در دم Labrador Retriever می شود؛ اما طی چند روز خود به خود برطرف خواهد شد. علائم آن شامل لنگ شدن دم و گاز گرفتن آن توسط سگ است.
 • عفونت گوش: عشق نژاد لابرادور به آب، آن ها را مستعد عفونت گوش می کند. بررسی و تمیز کردن هفتگی گوش ها کمک به جلوگیری از ایجاد عفونت می کند. 

مقدار و نوع تغذیه نژاد لابرادور

نژاد سگ لابرادور رتریور

مقدار توصیه شده برای نژاد سگ لابرادور رتریور ۲.۵ تا ۳ فنجان غذای خشک سگ با کیفیت بالا است که در دو وعده غذایی تقسیم شده است.

باید بدانیم که مقدار خوراک بستگی به جثه، سن، متابولیسم و سطح فعالیت دارد و میزانش برای همه سگ ها به یک اندازه نیست. به همین دلیل کیفیت غذای سگ خریداری شده بسیار اهمیت دارد و موجب تغذیه بهتر با مقداری کمتر می شود.

 

خرید غذای مکسی پاپی و مکسی ادالت

خرید غذای مکسی پاپی و مکسی ادالت

 

اگر می خواهید مطمئن شوید که لابرادور رتریور شما اضافه وزن ندارد؛ می توانید یک آزمایش ساده انجام دهید. ابتدا از پایین به او نگاه کنید. نباید شکم سگ مانع دیده شدن پشتش شود. در مرحله دوم با دستان خود دو طرف Labrador retriever را بگیرید و انگشتان شست را در امتداد ستون فقرات بدون اینکه فشار شدیدی وارد کنید، پایین بیاورید. شما باید بدون دیدن دنده هایش، آن ها را احساس کنید و اگر اینطور نیست سگ دوست داشتنی شما به غذای کم تر و ورزش بیش تر احتیاج دارد.

 

خرید غذای خشک سگ نژاد بزرگ رفلکس پلاس طعم سالمون

خرید غذای خشک سگ نژاد بزرگ رفلکس پلاس طعم سالمون

 

نظافت لابرادور

نگهداری از پوشش بدن زیبا و شیک این نژاد با اینکه ریزش زیادی خواهد داشت، بسیار آسان است و فقط لازم است روزانه شانه شود تا مو های شل شده از بدنش جدا شود. اگر لابرادور شما در گودال گلی غلت نزند و بازیگوشی نکند، هر ۲ ماه حمام رفتن برای خوشبو و تمیز ماندنش کافی خواهد بود. دندان ها را روزانه یا حداقل ۲ یا ۳ بار در هفته باید مسواک بزنید تا جرم ها و باکتری های داخل دهان از بین بروند.

برای آشنایی از روش مسواک زدن سگ، می توانید مقاله (راهنمای کامل مسواک زدن دندان سگ) را مطالعه کنید.

 توصیه می شود قبل از کوتاه کردن ناخن های رتریور با شیوه ناخن گرفتن سگ ها آشنا شوید تا به رگ های خونی حساس در دست و پای سگ آسیب نزنید. یا می توانید از دامپزشک بخواهید این کار را به جای شما انجام دهد. هنگام برسی و تمیز کردن گوش ها، چیزی را داخل نبرید و فقط مجرای خارجی را با یک پنبه مرطوب شده یا گوش پاک کن نرم تمیز کنید. بعد از حمام نیز مطمئن شوید که گوش ها را به خوبی خشک کردید.

هر هفته دهان، بینی و پاها را چک کنید تا علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت یا التهاب را به سرعت تشخیص دهید. چشم های سگ ها باید شفاف، بدون قرمزی یا ترشح باشند. عادت مسواک زدن و معاینه هفتگی را از کودکی ایجاد و آن را تبدیل به تجربه ای مملو از پاداش و تشویق کنید تا در بزرگسالی به مشکل برنخورید.

نژاد لابرادور رتریور برای زندگی در خانه مناسب است؟

این سگ مناسب نگهداری در باغ،ویلا، باغ ویلا،و خانه های حیاط دار است.

غذای مخصوص سگ لابرادور رتریور رویال کنین، غذای مدیوم استارتر، مدیوم پاپی یا مکسی پاپی ، مکسی استارتر مناسب است اگرقصد دارید کمتر هزینه کنید از غذای جوسرا فامیلی، غذای مونلو توله سگ و غذاهای توله سگ رفلکس و رفلکس پلاس در طعم های متنوع استفاده کنید.

غذای سگ بالغ لابرادور رتریور رویال کنین یا غذاهای مدیوم ادالت و مکسی ادالت رویال کنین و از برند های دیگر غذاهای متنوع سگ بالغ جوسرا نظیر غذای سگ آگیلو اسپرت، غذای سگ بالغ مونلو تردیشینال وغذاهای سگ رفلکس و رفلکس پلاس در طعم های گوشت بره، مرغ وماهی میتوان تهیه کرد.

توجه به آموزش دادن فرمان های متنوع به سگ لابرادور و حفظ فعالیت فیزیکی سگ لابرادور با ورزش یا بازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *