دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

علت مالیدن سگ به انسان چیست؟ | همه چیز درباره رفتارشناسی و زبان بدن سگ

زبان بدن سگ
فهرست مطالب

سگ ها از هر نژادی که باشند اجتماعی هستند و علاقه زیادی به ارتباط با صاحبان خود دارند. این حیوانات عزیز برای برقراری ارتباط با صاحبان و سرپرستان خود از زبان بدن استفاده می‌کنند. زبان بدن سگ‌ها شامل حرکات بدن ( دست و پا)، حالات چهره و پارس‌های آنها می‌شود. انسان‌ها هم می‌توانند با یادگیری این زبان، با سگ‌ها ارتباط برقرار کنند و نیازهای آنها را بهتر درک کنند. این امر می تواند به ایجاد رابطه‌ای قوی و سالم بین انسان و سگ منجر شود. این موجودات دوست داشتنی از طریق زبان بدن خود با ما حرف میزنند و ارتباط میگیرند و به جز پارس کردن صدای دیگه ای برای ابراز احساسات خود ندارند. از طرفی هم روانشناسی سگ نیاز به علم پیچیده ای ندارد و فقط نیازمند دانستن اطلاعات لازم و مربوط به هر نژاد و شرایط بزرگ شدن حیوانات است. در ادامه به معرفی دیگر رفتارهای سگ میپردازیم. برخی از رفتارهای سگ که می‌توانند نشان‌دهنده احساسات مختلف آنها باشند عبارتند از:

 • مالیدن سگ به انسان: این رفتار می‌تواند نشان‌دهنده محبت، اعتماد و تمایل به جلب توجه باشد.
 • چرخش سگ به دور خودش: این رفتار می‌تواند نشان‌دهنده اضطراب، هیجان یا بی‌قراری باشد.
 • لیسیدن سگ: این رفتار می‌تواند نشان‌دهنده محبت، آرامش یا استرس باشد.
 • گوش‌های سگ: سگ‌ها با توجه به موقعیت گوش‌های خود می‌توانند احساسات مختلفی را بیان کنند. به عنوان مثال، گوش‌های پایین افتاده نشان‌دهنده ترس یا ناامیدی است.
 • دم سگ: حرکت دم سگ نیز می‌تواند نشان‌دهنده احساسات مختلفی باشد. به عنوان مثال، دم بالا و راست نشان‌دهنده اعتماد به نفس و خوشحالی است.

درست است که درک احساسات سگ ها از روی بدن، گوش‌ها، دهان، زبان، موقعیت سر، چشم‌ها، دم و کل بدن چندان آسان نیست اما هنگامی که درک کنید که یک سگ چه نیازی دارد، به راحتی می توانید او را بشناسید و با او ارتباط بگیرید و احساسات منفی مثل ترس، اضطراب و کمبود اعتماد بنفس را که تاثیر بسیار بدی روی آموزش پذیری او دارند، کنترل کنید و باعث افزایش اعتماد به نفس او شوید. پس حتما متوجه اهمیت این موضوع شدین، حال به سراغ اصل ماجرا میرویم تا همه چیز را راجع به رفتار سگ در این مقاله درک کنیم و به مهم ترین سوالات شما پاسخ دهیم. به علاوه با رفتن به صفحه خرید غذای سگ می توانید به راحتی به یک دنیا از محصولات با تنوع زیاد دست پیدا کنید.

درک زبان سگ!

خیلی خوب بود اگر حیوانات قدرت تکلم داشته و به بیان نیاز هاشون می پرداختند. احساساتشان را بروز میدادند، وقتی درد دارند ابرازش میکردند و اگر گرسنه بودند، بلند می گفتند تا دیگه ما هم به زحمت نیفتیم! ولی خب متاسفانه اینطور نیست. همانطور که میدانید مهم ترین چیزی که در نگهداری سگ اهمیت دارد، بحث آموزش و تربیت سگ است! یعنی اگر حیوان خانگی را به خوبی آموزش داده و تربیت کنید، تمام مدتی که با هم سپری میکنید خوش و پر از خاطرات خوب خواهد بود و به همین دلیل هم شما باید زبان بدن سگ را به خوبی درک کنید تا پاسخ مناسبی به رفتار او بدید، همچنین در آموزش پذیری سگ هم موفق خواهید بود. حال میرسیم به موضوع شیرین زبان بدن سگ.

چیزی که روانشناسی سگ به ما یاد میدهد، این است که این موجودات با حضور شون به ما میگن که به چه چیزهایی احتیاج دارند و ندارند! و از لحاظ زبانی آنقدر توانا نیستند. حالا که دلیل اهمیت یادگیری رفتار شناسی سگ را متوجه شدید؛ در این مقاله شما را در این زمینه یاری میکنیم.

بررسی رفتار سگ:
علت اینکه سگ خودش را به انسان می مالد چیست؟

یکی از رایج ترین کارهایی که سگ ها با بدنشان انجام می دهند این است که خودشان را به صاحبانشان می مالند. این کار میتواند به یکی از دلایل زیر باشد:

۱. پیوند اجتماعی: سگ ها حیواناتی اجتماعی هستند و با کالیدن خود به انسان می تواند راهی برای آنها باشد تا پیوند خود را با صاحب یا اعضای خانواده خود تقویت کنند. این نوعی تماس فیزیکی است که به آنها کمک می کند احساس نزدیکی و ارتباط داشته باشند.
۲. علامت گذاری : سگ ها در قسمت های مختلف بدن خود غدد بویایی دارند و مالش به انسان می تواند راهی برای انتقال بوی خود به ما باشد. این رفتار راهی برای علامت گذاری قلمرو و ادعای مالکیت است.
۳. توجه طلبی: برخی از سگ ها ممکن است به عنوان راهی برای جلب توجه یا شروع بازی، خود را به انسان بمالند. آنها یاد گرفته اند که این رفتار اغلب منجر به تعامل با صاحبان آنها می شود.
۴. آسایش و امنیت: سگ ها ممکن است با مالیدن به صاحب خود به دنبال آسایش و امنیت باشند، به خصوص در مواقع استرس یا اضطراب. تماس فیزیکی می تواند برای آنها آرامش بخش و آرامش بخش باشد.
۵. رفتار تقلید کننده: سگ ها به تقلید از رفتارهای همراهان انسانی خود معروف هستند. اگر صاحبان خود را در حال مالیدن به اشیا یا حیوانات خانگی دیگر ببینند، ممکن است این رفتار را نیز تقلید کنند.
۶. عادت و شرطی سازی: اگر سگی در گذشته هنگام مالش با انسان مورد توجه یا تقویت مثبت قرار گرفته باشد، ممکن است به عنوان یک رفتار آموخته شده به انجام آن ادامه دهد.
به یاد داشته باشید که دلیل خاص برای رفتار یک سگ می تواند بر اساس شخصیت فردی، تجربیات و تربیت او متفاوت باشد. درک زبان بدن سگ خود و مشاهده الگوهای رفتاری او می تواند به شما کمک کند که همیشه اطمینان حاصل کنید که این تعامل هم برای شما و هم برای دوست پشمالویتان مثبت و لذت بخش است.

چرا سگ‌ها علاقه به جویدن اشیا دارند؟

روانشناسی سگ

اول از همه خوی است که اشاره کنیم در رفتارشناسی سگ جویدن اشیا نشانه بدی نیست و اکثر سگ ها برای تمیز کردن دندان ها و ورزش فک این کار را انجام میدهند؛ با این حال نکته ای که وجود دارد این است که سگ ها بایستی یاد بگیرند که اجازه ندارند هر چیزی را گاز بگیرند و بجوند. شما در حین آموزش باید این نکته را به او بیاموزید. البته باید بگوییم در زبان بدن سگ حالت و احساس او خیلی مهم است و اگر با خشم و عصبانیت به جویدن و گاز گرفتن مشغول باشد بایستی به درمان و درک مشکل او بپردازیم و این عمل خبر از یه مشکل رفتاری میدهد.

دلایل گاز گرفتن اشیا همچنین توی سنین مختلف میتواند متفاوت باشد.در توله سگ ها این رفتار خیلی معمول است و برای کم کردن درد لثه هاست و به دلیل رشد دندان ها است. اما گاهی هم پیش میاد که سگ برای از بین بردن اضطراب و خستگی اشیا را میجود، همانطور که بالاتر گفتیم ناهنجاری رفتاری به حساب میاد و بایستی رفع شود.

زوزه کشیدن سگ به چه معناست؟

یکی از شایع ترین مشکلات صاحبان سگ زوزه کشیدن و پارس کردن است. این رفتار سگ میتواند به دلایل مختلف باشد.

 1. زوزه طولانی سگ: این کار برای هشدار به غریبه هاست. انگار که سگ داره به اطرافیانش میگه که خودشون رو نزدیکش نکنن چون بهشون اعتماد نداره.
 2. گرفتن کمک از روی ترس:به طور کلی پارس کردن یه علامت مهم و جدی شناخته میشود و وقتی از روی ترس سگ به پارس کردن مشغول است بایستی در حین تربیت سگ برطرف شود که در مقاله پارس کردن سگ به معرفی دلایل آن پرداختیم.

علاقه سگ به آغوش و نشستن در روی پا

سگ شما ممکنه بیاد روی پاهاتون بشینه و دراز بکشه. این کار در زبان بدن سگ نشونه ای واسه محدوده گذاری هستش. محدوده سگ هم جاییه که حیوانات دیگه حق نزدیک شدن بهش رو ندارن. همچنین خیلی وقت ها ممکنه احساس کنه که نیاز به حمایت و محافظت شدن از طرف شما رو داره یا میخواد حس مالکیتش رو ابراز کنه، بنابراین میاد و روی پاهاتون میشینه.

انواع نگاه ها و حالت چشمان سگ

 • گشاد شدن چشم های سگ: وقتی چشم های سگ بیش از حد باز شده یعنی سگ آمادگی بازی کردن و شیطنت داره! یعنی وقت خوبیه که حین بازی کردن باهاش بهش آموزش هم بدین.
 • چشمک زدن سگ: این رفتار سگ به ما میگه خیلی از موقعیتش خوشحاله و دلش بازیگوشی میخواد!
 • اجتناب از مستقیم نگاه کردن: شاید باورش سخت باشه؛ اما روانشناسی سگ درباره این حرکت به ما میگه که حیوان رو به رومون خیلی مودبه و قصد مقابله یا حمله به ما رو نداره. این کار نشونه احترام و خجالت سگ هستش.
 • تنگ کردن چشم ها: سگ ها معمولا وقتی که حالت تهاجمی نسبت به شخص مقابل شون دارن، چشم هاشون رو براش تنگ میکنن. این حالت ممکنه بر اثر سلطه جو بودن، خجالتی، ترسو بودن سگ باشه.

وقتی به سگ ها برای اولین بار نگاه میکنین، خیلی مهمه که بهش مستقیم و آروم نگاه کنیم؛ چراکه اون ها همون واکنشی رو نشون میدن که ما انجام میدیم. 

نواحی مورد علاقه سگ ها برای نوازش شدن کجاست؟

رفتار سگ

سگ ها معمولا نواحی خاصی دارن که دوست دارن نازشون کنیم. این علاقه رو میشه از طریق زبان بدن سگ متوجه شد اما جاهایی که معمولا بین سگ ها مشترکه، شامل: دم، پشت گردن و زیر چانه هستش. و جاهایی که معمولا سگ ها از نوازشش استقبال نمیکنن، شامل: گوش ها، سر، پاها و دم میشه.

دلایل گاز گرفتن سگ

اول از همه باید بدونین که ظبق روانشناسی سگ، گاز گرفتن یه عمل طبیعی هستش و ممکن به صورت اتفاقی و ناخواسته هم پیش بیاد. با این حال گاز کرفتن دلایل مختلفی داره که رفتار شناسی سگ به طور کامل بهمون درباره اش میگه:

 • گاز گرفتن توله سگ: خیلی وقت ها پیش میاد که توله ها برای رفع حس کنجکاوی شون نسبت به اشیا یا آروم کردن خارش لثه هاشون موقع دندون در آوردن اقدام به گاز گرفتن های ناگهانی میکنن. ولی نگران نباشین چراکه این دوره رد میشه و با تربیت مناسب سگ این عادت از سرشون میوفته.
 • گاهی اوقات گاز گرفتگی بر اثر لمس کردن یک نقطه هست که درد زیادی داره. وقتی شما به محلی از سگ دست میذارین که ملتهبه یا درد داره، احتمال خیلی زیادی وجود داره که سگ به طور غیر ارادی گاز تون بگیره. توی این موقعیت حتما به دامپزشک مراجعه کنین.
 • گاز گرفتن مادر توله سگ: این حس ناشی از عدم امنیت و ترس سگی هست که به تازگی زایمان کرده. برای رفعش هم باید محیط اطرافش رو آروم و مثبت کنین.
 • عصبانیت و پرخاش: از نظر روانشناسی سگ این عمل ناهنجاری رفتاری هستش و حتما باید رفع بشه! دلیلش هم مشخصه و بخاطر آسیب نرسیدن به خودمون و اطرافیانمونه! گاهی اوقات هم ممکنه به دلیل این باشه که سگ نمیتونه با بقیه آدم ها زندگی کنه و به راحتی با خانواده در رفت و آمد باشه. 

خوشحالی و حال خوب سگ

خوشحالی توی زبان بدن سگ به شکل چشمک زدن، یه مدت زیاد آروم بودن و مستقیم زل زدن به شما تعریف میشه که دیدنش شیرین ترین لحظه برای صاحبان سگ هست.

دلایل لیس زدن سگ

لیس زدن اطرافیان در زبان بدن سگ برای نشون دادن عشق و علاقه معنی میشه. وقتی سگ خانگی صاحبش رو لیس میزنه یعنی پوست و بدنش رو دوست داره و طعم و مزه نمکی مانندش براش نسبت به سایر مردم متفاوته. 

خر خر کردن سگ یعنی چی؟

معمول ترین صدای سگ برای ابراز خوشحالیش خر خر کردنه!این رفتار سگ ها به معنیه اینه که شما رو دوست دارن و تمایل دارن که مورد عشق و علاقه تون قرار بگیرن پس شروع به خر خر کردن میکنن.

به چه دلیل نفس سگ بدبو میشود؟

شناختن سگ

اول از همه باید بدونین که معمولا نفس سگ ها بوی خوشایندی نداره! پس کاملا طبیعیه که حس کنین در مقایسه با شما بوی عجیبی میده؛ اما خیلی وقت ها هم تنفس بدبو سگ نشونه خوبی نیست و نشونه بعضی از بیماری های جدی سگ ها هست. معمولا این مشکل به دلیل بیماری های دهان و دندان هست؛ اما میتونه بخاطر دلایل زیر هم باشه:

 • اگه حس کردین نفس سگ یه بویی شبیه به ادرار داره، ممکنه به دلیل وجود مشکلات کلیوی حیوان باشه.
 • بوی شیرین و قندی نفس به دلیل بیماری دیابت هست و اگه در کنارش علائمی مثل نوشیدن بیش از اندازه آب و ادرار زیاد رو دیدین؛ لازمه که حتما به دامپزشک برای معاینه مراجعه کنین.
 • خیلی وقت ها تغییر بوی نفس سگ میتونه بابت مشکلات کبد یا روده باشه.

در کل تنفس ربطی به زبان بدن سگ نداره و خیلی وقت ها ممکنه حیوان خونگی تون شاد باشه اما از دهانش بوی بدی ساطع بشه یا خدای نکرده بیمار باشه.

تند تند نفس کشیدن سگ

خیلی طبیعی هست که توی روز های گرم و تابستونی سگ تون تند تند نفس بکشه! این حیوانات  وقتی گرم شون میشه، با تنفس از راه دهان گرمای بدن خودشون رو کم میکنن. پس اگه تند تند نفس میکشه فقط میخواد دمای بدنش رو متعادل کنه. پس روز هایی که هوا گرمه و تصمیم میگیرین با سگ فعالیت های ورزشی انجام بدین حنما دقت کنین که به اندازهه کافی بهش آب بدین تا دمای بدنش متعادل باشه. با اینحال گاهی اوقات تنفس سریع سگ به دلیل وجود درده. اگه سگ مجروح شده اون رو بلافاصله پیش دامپزشک ببرین. اگر هم حس کردین تنفس سریع سگ تون دلایل دیگه ای داره، باید به صورت حضوری و توسط متخصص معاینه بشه تا علتش رو بفهمین.

چرا سگ به دور خودش میچرخد؟

خیلی وقت ها حیوان کار بامزه ای انجام میده و از خوشحالی دمش رو تکون میده یا دور خودش میچرخه که از دید روانشناسی سگ ها اصلا بد نیست و خیلی هم کار خوبیه! مثلا تریر ها خیلی علاقه دارن دم شون رو تکون بدن. ولی سگی که مدام دور خودش میچرخه و حالتش کلافه هست یا قابل تشخیص نیست، قطعا یه مشکلی داره پس برای یافتن دلیل رفتار سگ تون به خوبی بهش دقت کنین.

توصیه اول ما اینه که این رفتار رو نادیده نگیرین و حتما به دامپزشک مراجعه کنین چراکه چرخیدن سگ به دور خودش ممکنه بخاطر شرایط زیر باشه:

 1. تومور مغزی
 2. وجود سم در بدن سگ
 3. سگ های مسن که مبتلا سندرم گوش وستیبولار هستن، همچین رفتاری از خودشون بروز میدن.

پس تنها شخصی که قادر به تشخیص حرکات سگ شما هستش، دامپزشکه.

مدفوع خوردن سگ نشانه چیست؟

آموزش تربیت سگ

این عمل در رفتارشناسی سگ دلایل خیلی زیادی داره و عادیه؛ به همین دلیل دقیق نمیشه گفت یه مشکل رفتاری محسوب میشه یا نه. خیلی وقت ها هم به سادگی رفع میشه، میدونم که از نظر ما خیلی ناخوشاینده؛ اما نگران نباشین. دلایل مدفوع خوردن سگ ها ایناست:

 • حس کنجکاوی! گاهی اوقات پیش میاد که بوی عجیبی از مدفوع خودش حس کنه و کنجکاو باشه که طعمش چطوره.
 • اگه موقع یاد دادن جای دستشویی به سگ، خشن باشین مثلا: بزنینش، مجبورش کنین جای ادارش رو بو کنه و تنبیهش کنین. سگ از شما میترسه؛ بنابراین مدفوعش رو میخوره تا شما متوجهش نشین.
 • یکی دیگه از دلایل مدفوع خوردن، سوء تغذیه هست. حتما غذا های خارجی خوبی از برند های جوسرا، رویال کنین، رفلکس تهیه کنین تا مطمئن بشین این رفتار به دلیل سوء تغذیه نیست.
 • توله سگ ها وقتی مدفوع شون رو میخون، سعی دارن از مادر شون تقلید کنن. مادر توله وقتی قصد داره تمییزش کنه، ممکنه کمی از مدفوعش رو بخوره.

توی مقاله راهنمای خرید غذای سگ ( غذای خشک و مرطوب ) به طور کامل برند های غذای سگ رو بررسی کردیم و انواعش رو براتون معرفی کردیم تا بتونین با توجه به شرایط خودتون و سگ تون یه انتخاب خوب داشته باشین.

سگم سرش رو فشار میده!

اگه متوجه شدین که سگ تون سرش رو به اشیا و دیوار فشار میده، سریعا به دامپزشک مراجعه کنین. این رفتار سگ معمولا به دلیل بیماری های مغزی و مسمویت های خطرناک هستش و باید حتما جدی گرفته بشه.

چرا سگ وسط خونه ادرار میکند؟

باید بگم که اولین آموزشی که قراره بعد از توله سگ گرفتن بهش بدین، آموزش جای ادرار و مدفوع کردن هست که توی مقاله تربیت سگ که بالا تر بهش لینک دادیم، به طور مفصل درباره اش صحبت کردیم. همچنین اکثر سگ های بالغ که به سرپرستی گرفته میشن، از قبل جای ادرارشون رو بلدن مگر اینکه صاحب قبلی شون در آموزش کاملا اهمال کرده باشه و سگ، شما رو با ادرار کردن وسط خونه غافلگیر کنه! وقتی با این رفتار سگ رو به رو شدین، در اولین قدم باید آموزشش رو شروع کنین تا این عادت رو از سرش بندازین.

اما گاهی اوقات سگ ها یکدفعه دست به انجام همچین کاری میزنن! طرز رفتار این حیوانات بی دلیل تغییر نمیکنه پس در همچین موقعیتی حتما باید بررسی بشن؛ چراکه ممکنه بخاطر مشکلات جدی ای بروز پیدا کرده باشه بخصوص اگه مدام تکرارش میکنه حتی وقتی که نزدیک جای ادرارش باشه. عفونت مثانه، دستگاه مجاری ادراری و کلیه ها هم گاهی علت این موضوع هستن.

ادرار نابجای سگ های مسن میتونه نشانگر زوال عقل شون باشه.

خمیازه کشیدن سگ وقتی که خسته نیست!

خیلی طبیعی هست که تصور کنین خمیازه کشیدن در زبان بدن سگ به معنای خستگی و نیاز فوری به خواب ترجمه بشه! درسته که گاهی اوقات وقتی خمیازه میکشه شاید میخواد که چرت بزنه؛ اما مکان و موقعیت های زیادی هستش که این کار رو از سر خوابالودگی نمیکنه. به طور مثال تا حالا پیش اومده سگ تون در هنگام مواجه شدن با اشخاص جدید مدام خمیازه بکشه؟

باید بگم که در همچین موقعیتی برای آشنا کردن سگ با بقیه آدم ها عجله نکنین؛ چراکه احتمالا حیوان عزیز شما با اون شخص احساس راحتی نداره و ازش میترسه! زیاد سعی نکنین دنبال دلیل این ترس بگردین چون احتمالا خیلی زود رفع میشه و بجای این کار سعی کنین تا وقتی که در سگ اثری از آرامش مشاهده نکردین، اون رو با فرد مقابلش رو به رو نکنین.

چرا سگم زمین رو میکند؟

زبان سگ

در زبان بدن سگ، کندن زمین و یا پنجه کشیدن به سطح زیرین کاملا تعریف شده و عادیه. گاهی اوقات پیش میاد که اون ها توی خونه دست به این کار بزنن و شما یکدفعه در حالیکه دارن مبل یاجای خواب شون رو میکنن، دستگیرشون کنین. نگران نباشین، با این کار فقط سعی داره جای راحت و دنجی رو برای استراحتش فراهم کنه. همچنین سگ ها در شرایط زیر هم این کار رو میکنن که کاملا نرماله:

 • موقعی که داره از چیزی فرار میکنه.
 • وقتی سعی داره شیء مهمی رو قایم کنه.
 • هنگام تعقیب بقیه حیوانات
 • زمانی که میخواد یه جایی رو برای استراحت کردن حاضر کنه.

اگه این رفتار سگ به شکل آزار دهنده ای رسیده و قابل کنترل نیست، حتما به یک مربی سگ ماهر مراجعه کنین و ازش برای کمتر کردن این عادت که احتمالا ریشه لجبازی داره، کمک بگیرین.

به چه دلیل سگ خودش را روی زمین میکشد!

شاید تا حالا سگ تون رو در حالیکه به شکل بامزه ای روی زمین نشسته و خودش رو روی زمین میکشه، دیده باشین! اونا موقع همچین کاری خیلی بامزه بنظر میرسن و شاید از نظر بعضی ها حتی ناخوشایند باشن؛ اما سگ ها این حرکت رو معمولا به دلیل بیماری یا وجود یک مشکل مقعدی انجام میدن. پس بریم که یک به یک هر کدومش رو بررسی کنیم:

 1. ممکنه آلرژی باعث این رفتار باشه. بعضی از انواع آلرژی باعث خارش مقعد سگ میشن.
 2. همچنین پر شدن کیسه های مقعد هم یکی دیگه از عللش هست. در همچین حالتی سگ نیاز داره که خودش رو تخلیه کنه!
 3. اگه مواردی که گفته شد علت رفتار سگ تون نبود، بهتره بدونین که بعضی از این حیوانات وقتی که بیرون از خونه هستن، خیلی علاقه دارن علف ها رو بخورن یا همه جا رو مزه کنن و لیس بزنن. موقع همچین کاری هم خیلی طبیعیه گیاه یا گلوله های مویی توی مقعد شون گیر کرده باشه و بخواد با کشیدن باسنش روی زمین اون ها رو دربیاره.

شاید طبیعی بنظر بیاد که انگل هم باعث بوجود اومدن همچین واکنشی بشه؛ اما اینطور نیست! با این حال برای مطمئن شدن از اینکه سگ تون دارو ها و واکسن هاش رو طبق برنامه دریافت میکنه، حتما به دامپزشک مراجعه کنین تا معنی حرکات سگ تون رو بفهمین.

درسته که بعضی از این موارد خطر جدی ای نداشتن اما دونستش بسیار مهمه؛ تا بتونین به سگ تون کمک کنین و ازش مراقبت کنین.

خواندن احساسات از نظر زبان بدن سگ

خب حالا وقتش هست بریم سراغ روانشناسی سگ. توی این بخش میخوایم با هم بررسی کنیم ببینیم که توی موقعیت های مختلف سگ ها چه واکنشی رو نشون میدن و حس شون چطوریه. این بخش از اونجایی خیلی اهمیت داره؛ که شما به طور کلی با احساسات سگ ها ( هر نژادی ) آشنا میشین و به همین طریق هم ارتباط خوبی با حیوان خونگی تون میگیرین.

استرس و اضطراب سگ

زبان بدن توله سگ

سگ ها به طور ذاتی موجودات اجتماعی هستن و از ارتباط با دیگران خیلی لذت میبرن؛ ولی اگه صاحبان روی تربیت سگ هاشون و مستقل بار اومدن شون همت کافی نذارن ممکنه دچار ترس از تنها ماندن بشن. این مشکل نیاز به آموزش های رفتاری داره و الا تحملش هم برای شما و هم برای اطرافیان و حیوان خونگی تون خیلی سخت میشه. تصور کنین رفتین سرکار و یه روز کاری پر مشغله داشتین، بعد میاین خونه و میبین که همه جا بهم ریخته و حتی چندتا از وسیله های تزئینی شکسته!

نکته ای که وجود داره اینه هم شما و هم سگ تون باید یاد بگیرین که محیط خونه رو آروم نگه دارین. همچنین مسئله تخلیه انرژی سگ رو جدی بگیرین. قبل از اینکه از خونه خارج بشین حتما با توجه به نژادش زمانی رو صرف بازی کردن یا پیاده روی بذارین تا خسته بشه و دیگه بی قراری نکنه. یکی دیگه از کارایی که میتونین بکنین خریدن اسباب بازی و وسایل سرگرمی برای سگ تون هست تا وقتی توی خونه تنهاست خودش رو سرگرم کنه. به طور کلی سگ ها رو بیش تر از ۲ تا ۴ ساعت تنها نذارین.

اگه تمام نکات گفته شده رو رعایت کردین و باز هم مشکل اضطراب جدا شدن سگ برطرف نشد، از یک مربی سگ با تجربه کمک بگیرین.

زبان بدن سگ هنگام اضطراب

 • سر و صدا و واق واق کردن زیاد هنگام تنهایی
 • ادرار یا مدفوع کردن توی خونه
 • خراب کردن وسایل و بهم ریختن اسباب منزل
 • بالا گرفتن دم 
 • گاز گرفتن اشیا و اطرافیان
 • آسیب رسوندن به خود
 • و..

اگه سگ هرکدوم از این رفتار ها رو نشون میده از خودش و برطرف نمیشه یا شدتش زیاده، در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنین. چراکه همونطور که گفتیم این موجودات پر شور و شوق و اجتماعی هستن و اگه توی خ.دشون رفتن یا منزوی شدن یعنی احتیاج به یه کمک جدی و تخصصی دارن.

لیسیدن بینی

لیس زدن بینی توی زبان بدن سگ ربطی به تمییز کردن یا گرسنه و تشنه بودن نداره. در واقع معنیش اینه که سگ خسته هست، فشار زیادی رو تحمل میکنه و نیاز به استراحت کردن داره مخصوصا اگه قبلش بازی کرده باشه یا فعالیت بدنی زیادی داشته. 

نیاز به توجه

همونطور که میدونین این موجودات نیاز زیادی به توجه گرفتن از شما و ستایش شدن دارن. اگه این حس ها رو به خوبی دریافت کنن شک نداشته باشین که تبدیل به یه سگ مطیع، آروم و شاد خواهید داشت. در زبان بدن سگ، این تقاضا با حرکات زیر بیان میشن:

 • گوش ها به حالت افتاده و ریلکس قرار دارن
 • بینیش رو به دست ها و صورت شما میماله تا نوازشش کنین.
 • به شکل مستقیم به صورت تون نگاه میکنه انگار  منتظره.
 • سرش رو روی زانو هاتون میذاره.

اینکه به صورت مستقیم به سگ توجه کنین خیلی مهمه و هیچوقت موقعی که دارین نوازشش میکنین همزمان چندتا کار دیگه انجام ندین. این موجودات متوجه فرق توجه مستقیم یا از سر انجام وظیفه رو میفهمن. 

عصبانی بودن

احساسات سگ

احساس عصبانیت سگ وقتی پیش میاد که از یه موقعیت به شدت ناراضی هست و توی روانشناسی سگ به این شکل بیان میشه:

 • دهان باز یا نیمه بازه و دندان های سگ رو میتونین ببینین.
 • دم رو به سمت بالا گرفته.
 • مو های پشت بدنش انگار سیخ مونده و بلند شده.
 • بینی و پیشونی یه حالت چروکیدگی به خودش گرفته.
 • گوش ها به جلو متمایل شدن و باز هستن.

در همچین موقعیتی سگ تون رو وادار به کاری نکنین.

احساس آرامش و راحتی

 • دم شل و راحته و صاف نشده یا تند تند تکون نمیخوره.
 • در این حالت دهان باز مونده ولی دندون ها بیرون نیست، فقط زبان پیداست.
 • گوش ها بالا هستن ولی حالت تدافعی و رو به جلو ندارن.

رفتار سگ بازیگوش

یه سگ بازیگوش و کنجکاو که آماده بازی و فعالیته، همچین حالتی داره:

 • دهان بازه و زبان بیرونه.
 • دم بالاست و تکون میخوره.
 • پاهای عقب سگ خم شدن.

این حرکات در زبان بدن سگ برای چند ثانیه قبل از دویدن یا بالا پریدن هم در نظر گرفته میشه.

داشتن حس اعتماد در سگ

وقتی همچین حالاتی رو در رفتار ش دیدین، طبق روانشناسی سگ فرصت مناسبیه که به افراد جدید معرفیش کنین. 

 • پشتش به شماست و شکمش دیده میشه.
 • شکمش رو به شما میماله.

زبان بدن سگ به ما میگه که این حالات یعنی به بیشترین درجه صمیمیت و اعتماد با سگ تون رسیدین و دوست تون داره. شما بهترین دوستش هستین :”)

روانشناسی سگ مهاجم

توی این موقعیت و با دیدن این رفتار سگ حتما مراقبش باشین تا حمله نکنه؛ چراکه مطیع نیست و خیلی مضطرب و ترسیده هست.

 • موهای بدن و پشتش بلند شده.
 • گوش هاش رو به عقب تیز کرده.
 • گوشه های لبش بالاست و چهره اش حالت خشنی داره. 
 • بذنش رو مثل یه شکارچی خم کرده. 

حس کنجکاوی سگ

رفتار توله سگ

توی این حالت معمولا سگ چیزی پیدا کرده که کنجکاویش تحریک شده و میخواد بره تا کشفش کنه. زبان بدن سگ در این موقعیت با گوش های بالا و رو به جلو و دم بالا گرفته شده، مشاهده میشه.

روانشناسی سگ ترسیده و مطیع

سگی که ترسیده؛ اما مطیع هستش به طور معمول خیلی سرکوب شده و به همین دلیل میخواد هر کاری رو بکنه که دیگه توی موقعیت سرزنش شدن قرار نگیره. اعتماد به نفس این سگ خیلی پایین اومده و حتی در مقابل صاحبش و سایر حیوانات و اطرافیان هم احساس خطر داره. 

نشونه های روانشناسی سگ ترسیده:

 • دم پایین گرفته شده و کمی تکونش میده.
 • پنجه هاش رو شاید بالا بیاره.
 • با هیچکس تماس چشمی برقرار نمیکنه.
 • گوش هاش به سمت عقب گرفته شده و بدنش رو پایین اومده.

سگی که هشدار میده

 • دمی که به سمت افقه و ممکنه هر از چندگاهی حرکت کنه.
 • بدنش کمی به جلو مایل شده.
 • چشم ها باز و هوشیارن و گوش ها رو به جلوان. 

همچین حالاتی در رفتارشناسی سگ به معنای اینه که سگ میخواد بهتون هشدار بده که مراقب باشین. اون داره موقغیت اطرافش رو میسنجه و نگرانه؛ اما در واقع هنوز مطمئن نشده که خطری در کمینه یا نه!

دور بمون!

وقتی سگ تون دهانش رو بسته و به جلو خیره شده، حتما جدیش بگیرین! اون با این کار داره میگه که به نفعتونه ازش دور بمونین!

 • جلو بودن گوش ها، دهان بسته و چشم های خیره.
 • متمایل بودن بدن سگ به جلو
 • دم افقی و بعضی وقت ها حرکت میکنه.

معنی زوزه یا ناله کردن

اضطراب سگ

خب موضوع زوزه کشیدن یا ناله سگ یکی از اون چیزاست که پیدا کردن دلیلش یکمی دشواره! بعضی وقت ها هیجان در واقع باعث میشه که سگ ناله کنه که چیز بدی نیست. ولی گاهی اوقات اضطراب و استرس زیاد هم همین اثر رو روی این موجودات میذاره که اصلا نشونه خوبی نیست و به دلیل ناهنجاری های رفتاری و تربیت ناصحیحش هست.

زوزه کشیدن علل دیگه ای هم داره: مثلا اگه به درخواست های سگ تون توجه نکنین و زیاد نادیده اش بگیرین، شاید عادت زوزه کشیدن برای درخواست غذا یا توجه پیدا کنه.

ناله کردن سگ خیلی وقتا بر اثر درد کشیدن و بیمار بودنش هم اتفاق میافته و اگر دقت کنین حتما نشونه های دیگه ای برای اثبات جراحت یا بیماری پیدا میکنین. با این حال نگران نباشین! درسته روانشناسی سگ چندان آسون نیست؛ اما بر اثر گذشت زمان میفهمین که انواع زیاد و متفاوت ناله کردن وجود داره اما شما کم کم اونا رو تشخیص میدین.

به طور کلی صدای ناله کردن سگ این پیام رو به اطرافیان و صاحبش میده « به من توجه کن! » و پیام مثبتی نداره.

توجه: اگه سگ ناله میکنه و شما هیچ راهی برای رفعش پیدا نمیکنین یا دلیلش رو نمیفهمین، احتمالش وجود داره که سلامتیش در خطره. پس بهتره با دامپزشک تماس بگیرین.

سگ آواز میخونه!

یه لحظه صبر کنین! قطعا منظور از آواز خوندن این نیست که قراره شما بیس بزنین، سگ همراهی کنه و شعر بخونه! چیزی که ما ازش حرف میزنیم، زمانی اتفاق میافته که سگ خیلی خوشحاله یا یه موسیقی ای رو میشنوه که خیلی به وجد میارتش. پس اون شروع میکنه به واق واق کردن البته با لحن متفاوت از پارس کردن معمولیش!

حتما توی شبکه های اجتماعی به ویدیو هایی برخوردین که صاحب سگ وارد خونه میشه و سگش شروع میکنه به ابراز خوشحالی و به طور خوشایندی واق واق کردن.این رفتار سگ کاملا طبیعیه و گاهی با موزیک شاید ریتم هم پیدا کنه.

انواع حرکات سر

خب مطمئنم تا اینجا به طور کامل و جامع روانشناسی سگ رو مطالعه کردیم و کم کم داریم به انتهای این مقاله جالب میرسیم. توی این بخش میخوایم حرکات سر که سگ میتونه انجام بده رو براتون تفسیر کنیم. قطعا مهم ترین حرکات رو در ابتدا گفتیم و این بخش صرفا تکمیل کننده حرف هامون هست و اطلاعات جالبی رو در اختیار تون میذاره.

کج کردن سر

سگ توی ۲ حالت سرش رو کج میکنه؛ که کاملا قابل حدسن!

 1. وقتی که مطمئن نباشه و گیج شده باشه؛ که یه چیزی رو دوست داره یا نه.
 2. همچنین زمانی که در حال تربیت سگ هستین، حتما خیلی این حالت رو ازش میبینین که به معنای اینه اون ازتون انتظار داره تا بیشتر وقت بذارین براش، چون احتمالا کمی گیج شده.
 3. به علاوه زمانی که داره به یه صدا گوش بده و برای تمرکز بیشتر، سرش رو کج میکنه. واقعا این موجودات بامزه و دوست داشتنی نیستن؟

سر تکون دادن

 • معمولا سگ ها وقتی که از یک موقعیت تنش زا خلاص میشن، سر شون رو تکون میدن.
 • توی روانشناسی سگ، خیلی وقت ها این حرکت به معنای مشتاقانه منتظر چیزی بودن، برداشت میشه.
 • همچنین اگه مورد پرخاشگری قرار گرفته باشه هم ممکنه سرش رو تکون بده.

تکون دادن گوش

ارتباط با سگ

اگه دیدین که سگ تون گوشش رو تکون میده، نگران نباشین. مشکلی وجود نداره و فقط سعی داره بهتر به صدا های اطرافش گوش بده. اغلب حیوانات وقتی که صدای ناآشنایی میشنون، گوش هاشون رو تکون میدن.

بوییدن هوا

اگه سگ تون هوا رو بو میکشه، حتما یه خطری رو احساس کرده یا میخواد موقعیت طعمه یا تهدیدی رو دنبال کنه. این رفتار سگ بخصوص وقتی که غر غر نمیکنه، زوزه نمیکشه و هیچ صدایی ازش درنمیاد یعنی داره سعی میکنه به هدفش هشدار نده.

همچنین سگ ها خیلی وقت ها سایر انسان ها و حیوانات رو بو میکنن تا ببینن میتونن با هم دوست بشن یا نه!

لیسیدن اندام تناسلی

همه حیوانات اغلب عادت دارن تا اندام تناسلی شون رو با لیس زدن، تمییز کنن. اگه حس کردین سگ تون بیش از حد این کار رو میکنه، ۲ تا دلیل داره:

 1. حوصله اش سر رفته.
 2. احتمالا عفونت دستگاه ادراری داره.

باید بدونین که بیشتر انواع عفونت‌ های دستگاه ادراری خارش میارن و باعث ترشحات تناسلی میشن و رفتار لیسیدن دستگاه تناسلی شدت این موضوع رو بیشتر میکنه.

جمع کردن دم بین پاها

این رفتار سگ همونطور که بنظر میاد نشونه خوبی نیست. سگی که دمش رو بین پاهاش نگه میداره،عصبی و نگرانه. اگه دمش رو به شدت توی شکمش جمع کرده، باید بگم که به شدت ترسیده. روانشناسی سگ به ما میگه که این رفتار در موقعیت های زیر دیده میشه:

 • وقتی حیواناتی رو میبینن که بنظر شون غالبن و قدرت بیشتری ازشون دارن.
 • همچنین زمانی که تنبیه بدنی میشن و بهشون پرخاش میشه

ممنونم که تا پایان مقاله زبان بدن سگ (رفتار شناسی) همراه مون بودین و امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

حتما هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون بگو حالا با خوندن این مقاله متوجه احساسات سگت شدی؟چه رفتاری رو حیوان خونگیت بروز میده که اینجا نگفتیم؟

یادتون نره تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به همه سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. مرسی که ما رو می خونی :*

سگ‌ها چگونه علاقه و خوشحالی خود را نشان می‌دهند ؟

 سگ‌ها با چشمک زدن و زل زدن به صاحبان خود ابراز علاقه می‌کنند.

رایج‌ترین مشکلاتی که باعث ایجاد بوی بد در نفس سگ‌ها می‌شود عبارت اند از بیماری‌های دهان و دندان، مشکلات کلیوی، بیماری دیابت و مشکلات کبدی

 مهم‌ترین نشانه‌های اضطراب در سگ‌ها شامل واق واق کردن در تنهایی، مدفوع و ادرار کردن داخل خانه، خراب کردن وسایل منزل، بالا گرفتن دم، گاز گرفتن اشیا و صاحبان خود است.

author-avatar

درباره نجلا

فیوریت های من 2 تا چیزن! حیوانات و نوشتن. از اونجایی که خودم صاحب یه گربه به اسم تامی ام، دارم سعی میکنم اطلاعاتم رو در این زمینه با شما درمیون بذارم :")

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *