دانستنی های سگ, سلامت سگ

علت بوی بد دهان سگ و درمان خانگی بوی بد دهان سگ

بوی بد دهان سگ می‌تواند نشانه‌ای از مشکل سلامت دهان و دندان در سگ‌ها باشد. شاید شما به عنوان صاحب سگ علاقه داشته باشید که برای ابراز محبت، سگتان را ببوسید که در این صورت برایتان نا خوشایند خواهد بود. روش‌های پیشگیرانه مراقبت از دندان سگ‌ها و همچنین آگاهی از بهداشت دهان و دندان در سگ‌ها و خرید غذای سگ با کیفیت می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. علت بوی بد دهان در سگ‌ها، اغلب به بیماری‌های دهان و دندان نسبت داده می‌شود، در حالی که ممکن است بسیاری از عوامل دیگر در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته‌ باشند که باید به آن توجه کرد و درک اینکه چرا سگ شما بوی بد دهان دارد اولین گام برای درمان مناسب است. بوی بد دهان در سگ‌ها بسیار رایج است به‌ویژه وقتی که بزرگ‌تر می‌شوند، در ادامه به بررسی عواملی که ممکن است باعث بوی بد دهان سگ شما شود و اینکه چگونه می‌توان به درمان یا حتی پیشگیری از آن اقدام کرد، می‌پردازیم.

تمیز کردن دهان سگ

مهم‌ترین علت بوی بد دهان سگ‌ها چیست؟

بوی بد دهان در سگ‌ها و حیوانات با نام هالیتوزیس (Halitosis) شناخته می‌شود. دلایل هالیتوزیس در سگ‌ها متفاوت است، در برخی موارد ممکن است ، سگ شما ماده غذایی تندی خورده باشد و یا شاید به دلیل مسواک نزدن دندان هایش باشد. در صورتی که بوی بد دهان سگتان ادامه دار و مزمن باشد باید برای رفع آن اقدام کرد. اغلب بوی بد دهان سگ‌ها می‌تواند نشانگر یک مشکل اساسی در سلامت حیوان خانگی شما باشد که مهم‌ترین آنها مربوط به بیماری کلیوی، بیماری کبد و مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان است. در ادامه به بررسی دلایلی که ممکن باعث بوی بد دهان سگ شما شود می‌پردازیم:

 • بیماری لثه یا دندان در سگ‌ها

مهم‌ترین علت بوی بد دهان در سگ‌ها مربوط به بیماری پریودنتال است. سگ‌هایی که دندان‌های کج و نامرتبی دارند در معرض این مشکل قرار دارند. بیماری دندان زمانی بروز می‌کند که تجمع بیش از حد باکتری در دهان باعث ایجاد پلاک و جرم می شود. با این حال، ممکن است سگ‌ها با بیماری التهاب و عفونت لثه مواجه شوند که در صورت بروز این موارد لازم است جهت اقدامات درمانی به دامپزشک مراجعه کرد.

 • گیر گردن اجسام خارجی در دهان سگ‌ها

ممکن است جویدن اجسام خارجی مانند طناب، چوب و پارچه‌ باعث کیر کردن آنها در دهان و گلوی سگ‌ها شود و شاید به راحتی قابل دیدن نباشد. این عامل باعث می‌شود که سگ شما نتواند غذا بخورد و بوی نامطبوعی از دهان سگ به مشام برسد.

 • بیماری کلیوی در سگ‌ها

کلیه‌ها وظیفه تصفیه خون را بر عهده دارند. در صورتی که سگ شما بیماری زمینه‌ای یا نارسایی کلیه داشته باشد، موجب  می‌شود که سمی به نام اوره در خون تجمع کند.سم اوره باعث می‌شود که بوی آمونیاک در نفس سگ ایجاد گردد، که ممکن است نشانه‌ای مهم از اختلال عملکرد کلیه سگ باشد. سم اوره همچنین می‌تواند باعث بروز زخم در دهان سگ شود که در صورت مشاهده این علائم بهتر است هرچه سریعتر سگ خود را به کلینیک دامپزشکی ببرید.

 • بیماری کبد در سگ‌ها

یکی از دلایل بوی بد دهان در سگ‌ها مربوط به بیماری کبد است. اگر بوی بد دهان سگتان همراه با علائمی همچون  زردی پوست و چشم، کم اشتهایی، کاهش وزن و استفراغ باشد بیانگر وجود مشکلات کبدی در سگ شما می‌باشد. کبد به عنوان فیلتری برای رفع سموم در بدن عمل می‌کند. در صورتی که مشکلی در عملکرد کبد سگ شما وجود داشته باشد، سموم ایجاد شده می‌تواند باعث بروز بوی بد دهان در سگ شما شود.

 • بیماری دیابت در سگ‌ها

در صورتی که سگ شما مبتلا به دیابت باشد علائم همچون کاهش وزن، افزایش تشنگی و افزایش ادرار قابل مشاهده است.اگر این بیماری درمان نشود، بدن سگ شما با تجزیه چربی، مولکولی به نام کتون ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که سگ ها بوی شیرین در نفس خود داشته باشند.  

 • خوردن مواد سمی در سگ‌ها

ممکن است سگ شما به دلیل کنجکاوی برخی از مواد مضر و سمی را بخورد و علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع در دهان سگ‌تان باعث بروز اسهال و استفراغ نیز شود، برای مثال خوردن برخی از گیاهان می‌توانند منجر به بوی گندیدگی در نفس سگ شوند و یا امکان دارد که سگ‌تان سیگار خورده باشد که در این حالت بوی نیکوتین در نفس سگ شما حس می‌شود. مهم‌ترین نکته‌ای که در ابنجا مطرح است، تشخیص ماده‌ای است که سگ‌تان آن را مصرف کرده و دانستن آن تاثیر زیادی در درمان بوی ناخوشایند  دهان سگ‌تان دارد.

 • خوردن مدفوع در سگ‌ها

برخی از سگ‌ها ممکن است تمایل به خوردن مدفوع حیوانات داشته باشند که در این صورت نفس سگ شما بوی مدفوع خواهد داد.  

 • وجود تومور در دهان سگ‌ها

وجود تومور در دهان سگ‌ها می‌تواند باعث ایجاد بوی نا مطبوع شود. امکان دارد رشد توده‌ در دهان سگ‌ها، عفونی شده و باعث نکروز بافت‌ها شود، که در صورت بروز این علائم لازم است سگ شما تحت نظر تیم درمانی قرار گیرد.

 • مصرف رژیم غذایی خام در سگ‌ها

در صورتی که سگ شما غذاهای خام مصرف می‌کند این امکان وجود دارد که تعادل باکتری ها در دهان و  روده سگ شما با اختلال مواجه شود. عدم تعادل باکتری ها ناشی از رژیم غذایی خام باعث ایجاد به بوی نا مطبوع در دهان سگ شما می‌شود. لازم است به تغذیه سگ خود توجه داشته باشید و از مراکز معتبر مانند پت شاپ آنلاین تام و جری، مواد غذایی سالم  را با خیال راحت تهیه کرده و دیگر شاهد بوی بد دهان سگ خود نباشید.

رفع بی بد دهان سگ

درمان بوی بد دهان سگ، چگونه از بوی بدن دهان سگ‌ها خلاص شویم؟

بوی بد دهان سگ، مشکلی رایج و گاه ناخوشایند برای صاحبان این موجودات دوست‌داشتنی است. اما نگران نباشید، راهکارهای ساده و موثری برای رفع این مشکل در خانه وجود دارد. در صورتی که سگ شما بوی بد دهان دارد، اولین کاری که شما به عنوان صاحب سگ باید انجام دهید برنامه ریزی جهت معاینه دهان و دندان است. مراجعه به موقع و چکاپ توسط دامپزشک مجرب، باعث تشخیص و درمان سریع بوی بد دهان سگ‌تان می‌گردد. همچنین شما می‌توانید با مشورت دامپزشک اقدامات پیشگیرانه از ایجاد بوی نا مطبوع در دهان سگ خود را انجام دهید. به طور کلی با تغییر سبک زندگی و تغییر رژیم غذایی میتوانید بوی بد دهان سگ را کنترل و درمان کنید. در ادامه راهکارهایی را در جهت رفع بوی بد دهان سگ ارائه می‌دهیم:

 • چکاپ دندان سگ

در صورتی که سگتان دندان‌های نامرتبی دارد و مستعد بیماری پریودنتال است، بهتر است هر شش ماه یکبار جهت معاینه به دامپزشک مراجعه کنید و در صورت لزوم اقدامات درمانی مانند جرم‌گیری و کشیدن دندان‌ جهت جلوگیری از تجمع بیش از حد باکتری و ایجاد پلاک و جرم در دندان سگ خود انجام دهید.

 • مسواک زدن روزانه

مسواک زدن روزانه با خمیر دندان مخصوص سگ موثرترین راه، جهت پیشگیری از تشکیل پلاک دندان سگ‌ها می‌باشد. شما می‌توانید جهت تهیه مسواک و خمیر دندان مخصوص سگ‌ها به پت شاپ آنلاین تام و جری مراجعه کرده و با ثبت سفارش، در سریعترین زمان ممکن محصول مورد نظر خود را دریافت کنید. در صورت مشاهده علائمی مانند تورم لثه، خونریزی دهان یا مشکل در غذا خوردن، به دامپزشک مراجعه کنید.

 • مصرف داروهای کنترل باکتری دهان

در صورت استشمام بوی نا مطبوع در دهان سگتان، می‌توانید با مراجعه به کلینیک دامپزشکی و تجویز داروهای کنترل باکتری از شر بوی نا خوشایند در دهان سگ‌تان خلاص شوید. معمولا این داروها به آب آشامیدنی سگ‌ها اضافه می‌شوند و می‌تواند کمک بسیاری در ارتقای سلامت دهان و دندان سگ‌ها داشته باشند. از خمیر دندان انسان برای سگ استفاده نکنید، زیرا می‌تواند برای او مضر باشد. 

 • استفاده از اسباب‌بازی‌های جویدنی

اسباب‌بازی‌های جویدنی می‌توانند به تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌های سگ شما کمک کنند. همچنین، این اسباب‌بازی‌ها سگ شما را سرگرم می‌کنند و از جویدن اشیاء نامناسب جلوگیری می‌کنند.

 • غذاهای دندانی

استفاده از غذاهای دندانی مخصوص سگ که به طور خاص برای تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها طراحی شده‌اند، می‌تواند به طور موثری بوی بد دهان را از بین ببرد. این غذاها با ساینده بودن، جرم و پلاک دندان را از بین می‌برند و به حفظ سلامت دهان و دندان سگ شما کمک می‌کنند.

 • استفاده از ژل‌های دندانی

ژل‌های دندانی مخصوص سگ می‌توانند به تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها و رفع بوی بد دهان کمک کنند.

 • استفاده از اسپری‌های دهان

اسپری‌های دهان مخصوص سگ می‌توانند به طور موقت بوی بد دهان را از بین ببرند.

 • داشتن رژیم غذایی مناسب

داشتن رژیم های غذایی مناسب علاوه بر کمک به تقویت سیستم ایمنی، نقش موثری در پیشگیری از بوی نا مطبوع در دهان و نفس سگ‌ها دارد. در ادامه به بیان مواد غذایی مفیدی که تاثیر زیادی در رفع بوی بد دهان سگ‌ها دارند می‌پردازیم:

 1. مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک‌: پروبیوتیک‌ها نقش موثری در تعادل باکتری‌های مفید در بدن دارند و برای هضم بهتر مواد غذایی در دستگاه گوارش کمک می‌کنند. همچنین پروبیوتیک‌ها با کاهش باکتری‌های مضر در دهان سگ‌ها از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می‌کنند. شما می‌توانید مکمل‌های پروبیوتیک را از پت شاپ آنلاین تام و جری خریداری کنید. 
 2. مصرف لیمو ترش: لیمو ترش به علت خاصیت اسیدی می‌تواند باکتری‌های مضر موجود در دهان سگ‌ها را از بین ببرد. همچنین لیمو ترش می‌تواند با کاهش جرم‌ها و پلاک‌های دندانی منجر به سفید شدن دندان‌های سگ‌تان شود.
 3. مصرف مواد حاوی کلروفیل: کلروفیل در سبزیجات به وفور یافت می‌شود. مواد حاوی کلروفیل باکتری‌های مضر در دهان سگ‌تان را از بین می‌برد. یکی از بهترین مواد حاوی کلروفیل جعفری است و شما می‌توانید در وعده‌های غذایی سگ‌تان، سبزی جعفری را نیز اضافه کنید.
 4. جویدن سبزیجات و مواد طبیعی: برخی مواد طبیعی مانند جعفری، نعنا و سرکه سیب، می‌توانند در رفع بوی بد دهان سگ موثر باشند.
 5. استفاده از روغن نارگیل: می‌توانید مقداری روغن نارگیل را به داخل دهان سگ خود بمالید. روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی است و به از بین بردن باکتری‌های دهان و بوی بد دهان کمک می‌کند.
 6. استفاده از جوش شیرین: می‌توانید مقداری جوش شیرین را روی مسواک سگ خود بریزید و دندان‌های او را مسواک بزنید. جوش شیرین به تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها و رفع بوی بد دهان کمک می‌کند.
 7. استفاده از سرکه سیب: می‌توانید مقداری سرکه سیب را به آب آشامیدنی سگ خود اضافه کنید. سرکه سیب به از بین بردن باکتری‌های دهان و بوی بد دهان کمک می‌کند.
 8. استفاده از چای سبز: می‌توانید مقداری چای سبز را دم کنید و بعد از خنک شدن، به دهان سگ خود اسپری کنید. چای سبز دارای خواص ضد میکروبی است و به از بین بردن باکتری‌های دهان و بوی بد دهان کمک می‌کند.

توصیه آخر

مهم‌ترین نکته‌ای که در بوی بد دهان سگ‌ها شایان ذکر است توجه به سلامت دهان و دندان در سگ‌هاست، با رعایت الزامات بهداشتی و اجرای توصیه‌های دامپزشک در جهت پیشگیری از ایجاد بوی بد دهان می‌توانید سگ خود را از این بیماری در امان نگه‌دارید. در صورتی که بوی بد دهان سگ‌تان ناشی از بیماری‌های دیگری که در این مقاله به آن اشاره شد، باشد لازم است جهت درمان به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید. نگهداری از سگ فقط تهیه غذای با کیفیت نیست، بلکه نگهداری و رعایت نکات بهداشتی نیز بسیار اهمیت دارد. رجب سگ یکک بیماری بسیار رایج است و باید مراقب آن باشید. در اینمقاله سعی بر آن بود که بیشتر با این مضووع آشنا شوید و راه های مقابله با آن را بدانید. تیم پت شاپ تام وجری در کنار تهیه غذای با کیفیت شما را با بیماری های رایج سگ و گربه و راه های درمان آن را برای شما بیان خواهیم کرد. 

آیا مصرف سرکه سیب روش موثری برای کاهش بوی بد دهان سگ‌هاست؟

سرکه سیب به دلیل داشتن خاصیت اسیدی، با از بین بردن باکتری‌های مضر دهان سگ‌ها از بروز پلاک دندانی جلوگیری کرده و در نهایت منجر به رفع بوی ناخوشایند دهان سگ‌ها می‌گردد.

روغن نارگیل به دلیل داشتن ترکیبات ضد باکتری و همچنین تقویت سیستم ایمنی و گوارش، تاثیر بسیاری در جلوگیری و رفع بوی بد دهان سگ‌ها دارد.

شما می‌توانید با چکاپ دندان و دهان سگ‌تان تحت نظر دامپزشک و همچنین با رعایت مسائل بهداشتی از جمله مسواک زدن روزانه از بروز بوی بد در دهان سگ‌ خود پیشگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *