دانستنی های سگ

رژیم غذایی سگ ها

رژیم غذایی در سگ ها

رژیم غذایی سگ از اهمیت زیادی برخوردار است و به صورت مستقیم روی سلامت و طول عمر این حیوان تاثیر می گذارد. بدن سگ ها همانند بدن ما انسان ها برای سالم ماندن به موارد مختلفی نظیر پروتئین، کربوهیدرات،چربی، فیبر، املاح و ویتامین نیاز دارد. بنابراین برنامه غذایی سگ خانگی ما باید به نحوی باشد که تمامی موارد نام برده را بر حسب نیاز بدن سگ تامین کند. در ادامه مطلب تصمیم داریم توضیح دهیم که بهترین غذای سگ چیست و همچنین مروری بر پرهیز غذایی سگ داشته باشیم.

بدن سگ ها به چه مواد غذایی نیاز دارد؟

سگ ها همه چیزخوار هستند و بدن آنها به راحتی می تواند انواع گوشت، سبزیجات و حتی برخی از میوه ها را هضم کند. از اینرو رژیم غذایی سگ باید متعادل و متنوع باشد. سگ ها نیز همانند ما انسان ها از خوردن غذاهای تکراری متنفّر هستند و غذاهای تکراری اشتهای آنها از بین میبرد. گوشت و سفیده تخم مرغ منبع غنی پروتئین بوده و با قرار دادن این قبیل مواد در رژیم غذایی سگ خانگی به راحتی می توان نیاز روزانه بدن او به پروتئین را تامین کرد.
همچنین ما می توانیم برای تامین چربی بدن سگ خود انواع چربی گیاهی و حیوانی را نیز در برنامه غذایی او خود قرار دهیم. سیب زمینی، پاستا،انواع برنج و گندم نیز از جمله مواردی هستند که برای تامین کربوهیدرات مورد نیاز بدن سگ موثر و مفید هستند. بهترین برنامه غذایی سگ خانگی علاوه بر چربی، پروتئین و کربوهیدرات باید حاوی امگا ۳، امگا ۶،کلسیم، مواد معدنی فسفر، آهن و اسید چرب نیز باشد تا همه نیازهای روزانه بدن این حیوان تامین شود.

برای تهیه رژیم غذایی سگ باید به چه نکاتی توجه کرد؟

سگ های خانگی دارای انواع بسیار متنوعی هستند و هر کدام از آنها ویژگی ها و ساختار بدنی مختص به خود را دارند. همه سگ ها مخصوصاً سگ های خانگی نیازمند یک رژیم غذایی متعادل هستند و مهمترین منبع غذایی آنها برای تامین پروتئین مورد نیاز بدنشان گوشت است. بنابراین ما تحت هیچ شرایطی نمی توانیم این منبع مهم را از برنامه غذایی آنها حذف کنیم. دیگر نکته مهم برای تهیه رژیم غذایی سگ مفید و کارآمد، توجه به شرایط فیزیکی و سلامت حیوان است.
زیرا زمانی که سگ ما بیمار باشد نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارد و باید متناسب با شرایط مواد غذایی مناسبی را دریافت کند. به طور کلیجهت تهیه یک برنامه غذایی مفید و ارزشمند برای سگ خانگی خود باید فاکتورها و معیارهای مختلفی را در نظر بگیریم که مهمترین آنها شامل موارد زیر هستند.

• سن سگ

نیازهای بدن سگ در سنین مختلف متفاوت است و به همین دلیل جهت تهیه یک برنامه غذایی مناسب برای سگ در اولین گام باید سن او را در نظر بگیریم. به عنوان مثال برنامه غذایی توله سگ متفاوت از برنامه غذایی یک سگ بالغ یا مسن است و توله سگ ها باید بجای گوشت شیر بخورند. شما می‌توانید برای تهیه غذای توله سگ با ما در تماس باشید.

• وزن سگ

برنامه غذایی مناسب برای سگ هایی که دارای وزن استاندارد بوده نسبت به سگ هایی که دچار اضافه یا کمبود وزن هستند متفاوت است. به عنوان مثال سگ هایی که کمبود وزن دارند، باید نسبت به سگ های چاق چربی و کربوهیدرات بیشتری دریافت کنند.

• نژاد سگ

یکی از مهمترین نکاتی که ما باید جهت تهیه یک رژیم غذایی سالم و مفید برای سگ خانگی خود در نظر بگیریم، نژاد و ویژگی های ساختاری و توجه به عملکرد بدن و رفتارهای سگ است. زیرا ساختار بدنی نژادهای مختلف یکسان نیست و رژیم غذایی سگ برای نژادهای مختلف بسیار متفاوت است. پس ما باید متناسب با نژاد سگ خود برای او به فکر یک برنامه غذایی مناسب باشیم. در ادامه رژیم غذایی مناسب برای چند مورد از نژادهای برتر و پرطرفدار سگ را بررسی خواهیم کرد.

✓ سگ هاسکی

مهمترین اصل برای تهیه رژیم غذایی مناسب سگ هاسکی توجه به سن و سال او است. به طور کلی سگ هاسکی علی رغم برخورداری از جثه بزرگ غذای کمی می خورد. به همین دلیل هر سه وعده غذایی او باید کامل و غنی بوده و تمامی مایحتاج روزانه بدن او را دربربگیرد.

✓ سگ پامرانین

رژیم غذایی سگ پامرانین نیز بسیار حساس بوده و بهترین غذا برای اوغذای خشک است. این نژاد فک بسیار کوچکی دارد و خوردن غذای خشک نقش زیادی در حفظ سلامت دندان ها و لثه های او بازی می کند. خوشبختانه سگ های پامرانین نسبت به دیگر نژادها به خوردن غذای خشک علاقه بیشتری نشان می دهند.

✓ سگ سرابی

سگ سرابی یکی از نژادهای اصیل ایرانی است که هم وزن زیادی دارد و هم آنکه بسیار پر جنب و جوش و فعال است. به همین دلیل بدن او به مواد غذایی بیشتری نیاز دارد و رژیم غذایی این نژاد باید غنی از پروتئین و ویتامین باشد.

✓ سگ تریر

سگ تریر یک حیوان بامزه و دوست داشتنی است اما به شدت مستعد چاقی بوده و نیاز به تنوع غذایی بالایی دارد. رژیم غذایی سگ تریر باید حاوی چربی، پروتئین و اسیدهای چرب باشد تا این حیوان بتواند موارد مورد نیاز برای رشد و سلامت خود را دریافت کند.

✓ سگ شیتزو

شیتزو‌ها جزو نژادهای کوچک سگ‌های آپارتمانی به شمار می‌روند و لازم است در هر مرحله از زندگی‌شان غذایی متناسب با وزن، سن، جثه، میزان فعالیت و شرایط زندگی‌شان دریافت کنند. با توجه به اینکه این سگ‌ها مستعد اضافه وزن هستند؛ بهتر است برای تامین مواد مغذی بدنشان و جلوگیری از چاقی غذاهای آن‌ها به حجم کم و تعداد وعده‍‌های بیشتر تغییر دهید.برای انتخاب غذای سگ شیتزو ، میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.

• عقیم بودن یا نبودن سگ

سگ هایی که عقیم سازی شده اند فعالیت روزانه کمتری دارند و بیشتر در معرض اضافه وزن هستند. به همین دلیل باید کربوهیدرات کمتری دریافت کنند. همچنین ما باید برای حفظ سلامت سیستم گوارش آنها غذاهای سنگین را از برنامه غذایی شان حذف کنیم.

• سلامت سگ

سگ هایی که دچار بیماری های خاص هستند نسبت به سگ های معمولی و سالم برنامه غذایی متفاوت تری دارند. پس زمانی که سگ ما به بیماری خاصی مبتلا می شود برای حفظ سلامتی و تسریع بهبود آن باید زیر نظر دامپزشکی برنامه غذایی مناسبی را برای او تهیه کنیم.

شما میتوانید با مطالعه راهنمای خرید غذای سگ ، راحت تر غذای سگ مناس برا انتخاب کنید.

رژیم غذایی در سگ ها

چه مواد غذایی برای سگ مضر است؟

برخی از مواد غذایی و خوراکی ها برای بدن سگ مضر بوده و ما باید تا جایی که امکان دارد آنها را از برنامه غذایی سگ خود حذف کنیم. به عنوان مثال آن دسته از مواد غذایی که حاوی ماده شیرین کننده و الکل هستند به شدت برای سگ مضر بوده و به سیستم گوارش آنها آسیب میرساند. به همین دلیل باید با لیست ممنوعه غذایی سگ آشنا بوده و بدانیم که باید چه غذایی به سگ ندیم؟ به طور کلی ما باید از دادن مواد غذایی و خوراکی های زیر به سگ خانگی خودداری کنیم.

• زایلیتول

زایلیتول یک نوع الکل طبیعی است که ویژگی های قند و الکل را به صورت همزمان با هم دارد و در صنایع غذایی به عنوان شیرین کننده مورد استفاده قرار می گیرد. اگر سگ خوراکی هایی نظیر محصولات پخته شده، آبنبات و خمیر دندان را که حاوی زایلیتول هستند بخورد، علاوه بر قرار گرفتن در معرض نارسایی های کبدی، دچار افت قند خون خواهد شد. علائم اولیه مصرف مواد غذایی حاوی زایلیتول در این حیوان شامل، مشکلات گوارشی، بی حالی، استفراغ و تشنج است

• آووکادو

مصرف آووکادو به صورت مطلق برای سگ ها ممنوع نیست. اما در مصرف آن نباید افراط شود. زیرا این میوه در ساختار خود ماده ای به نام پرسی دارد که ممکن است سگ ما به آن حساسیت داشته باشد. در صورت حساسیت سگ ما به این میوه، پس از مصرف آن دچار استفراغ و حالت تهوع خواهد شد که باید در چنین شرایطی او را خیلی سریع پیش دامپزشک ببریم.
البته ناگفته نماند که مصرف آووکادو به همراه تخمه نیز برای سگ ها خطرناک بوده و ممکن است منجر به ایجاد انسداد روده در آنها شود. به همین دلیل اگر ما به آواکادو حساسیت نداشته باشد، باید آن را بدون دانه به سگ خود بدهیم.

• الکل

الکل نیز جزو غذاهای ممنوعه به شمار می رود و به شدت به بدن سگ ما آسیب وارد می کند. مصرف الکل منجر به اسهال، استفراغ، مشکلات تنفسی، ناهماهنگی گوارشی و حتی به کما رفتن سگ می شود. همچنین هر چقدر که سن سگ کوچکتر بودن بدن ضعیفی داشته باشد، نسبت به این ماده مضر واکنش بیشتری نشان می دهد.

• سیر و پیاز

مصرف سیر و پیاز به هر شکلی برای سگ مضر بوده و او را دچار کم خونی می کند. بنابراین علاوه بر حذف سیر و پیاز به طور کامل از برنامه غذایی سگ، باید هرگونه مواد غذایی که حاوی پودر سیر و پیاز است را نیز از رژیم غذایی سگ خود حذف کنیم. هرچند که بدن سگ بلافاصله پس از مصرف موارد غذایی نام برده، واکنش نشان نمی دهد، اما مصرف سیر و پیاز در طولانی مدت سلول های قرمز بدن او را از بین می‌برد و سگ مادچار کم خونی می‌ کند.

  • خوراکی های کافئین دار

چای، قهوه، کاکائو، شکلات نوشابه، نوشیدنی های گازدار و دیگر موارد غذایی کافئین دار نیز برای سگ ما مضر بوده و حتی ممکن است منجر به مرگ او شود. بنابراین هر زمان که متوجه شویم سگ خانکی مواد غذایی کافئین دار مصرف کرده باید بلافاصله او را نزد دامپزشک ببریم.

• انگور و کشمش انگور

انگور و کشمش انگور برای بدن ما انسان ها بسیار مفید بوده و یک ماده غذایی ارزشمند به شمار می رود. اما متاسفانه برای سگ ها این چنین نیست و آنها را دچار نارسایی کلیه می کند.
• شیر و محصولات لبنی
شیر و محصولات لبنی با سیستم گوارش سگ سازگار نیست و در صورتی که ما به سگ خود این دسته از مواد غذایی را بدهیم او را در معرض اسهال و دیگر حساسیت های ناشی از آن نظیر خارش بدن قرار خواهیم داد.
• مغزیجات
برخلاف ما انسان ها مغزیجات برای سگ ها اصلاً خوب نیست و مصرف فقط ۶ عدد آجیل سگ ما را در معرض بیماری و علائم ناشی از آن نظیر استفراغ، لرزش تب و ضعف پا قرار می دهد. ناگفته نماند که وجود شکلات به همراه آجیل در رژیم غذایی سگ نیز بسیار خطرناک بوده و حتی احتمال مرگ حیوان را در پی دارد.
شکلات علاوه بر کافئین حاوی ماده دیگری به نام تئوپرومین است. این ماده علاوه بر شکلات های قهوه ای و تیره حتی در شکلات های سفید نیز وجود دارد. این ماده نیز به شدت با بدن سگ ناسازگار بوده و منجر به اسهال، استفراغ، لرزش مشکلات قلبی، تشنج و حتی مرگ او شود.

  • میوه های هسته درشت

برخی از میوه ها نظیر آلو، هلو، خرمالو، شفتالو و دیگر موارد مشابه به دلیل برخورداری از هسته درشت برای سگ خطرناک بوده و منجر به بروز مشکلات روده کوچک، نظیر مسدود شدن روده او می شود. البته هسته این قبیل از میوه ها حاوی سیانور نیز است که این ماده نه فقط برای سگ ها بلکه برای انسان نیز خطرناک و سمی بوده و نباید مصرف شود.

• تخم مرغ خام

ما می توانیم در رژیم غذایی سگ خود تخم مرغ پخته قرار دهیم. اما انجمن های عالی علم دامپزشکی مصرف تخم مرغ خام برای سگ را توصیه نمی کند. زیرا کارشناسان این انجمن معتقد هستند که تخم مرغ خام می تواند حاوی یک سری باکتری های خطرناک نظیر سالمونلا باشد و این نه فقط برای سگ ها بلکه برای ما انسان ها نیز خطرناک و کشنده است.

  • ماهی و گوشت خام

مصرف ماهی و گوشت خام نیز همانند تخم مرغ خام برای سگ های خانگی مناسب نیست. زیرا احتمال وجود انگل ها، باکتری های خطرناک و مسموم کننده نیز در این دسته از مواد غذایی وجود دارد.

• نمک و خوراکی های شور

دیگر خوراکی موجود در لیست ممنوعه غذایی سگ نمک و غذاهای شور نظیر چیپس، پفک، چوب شور و موارد مشابه است. زیر این قبیل خوراکیها نیز سگ ما را در معرض مسمومیت با یون سدیم و عوارض ناشی از آن نظیر لرزش، تب، افسردگی، اسهال، استفراغ، تشنج و حتی مرگ قرار می دهد.

• خمیر مایه، جوش شیرین و بیکینگ پودر

خمیر مایه، جوش شیرین و بیکینگ پودر سیستم گوارش سگ را متورم کرده و مصرف این قبیل موارد نیز برای سگ‌‌ ها بسیار خطرناک است. پس نباید فراموش کنیم که موارد فوق نباید در رژیم غذایی سگ خانگی ما وجود داشته باشند.

رژیم غذایی در سگ ها

رژیم غذایی در سگ ها

بهترین غذا برای سگ

در مطالب قبلی در رابطه با پرهیز غذایی سگ، باید چه غذایی به سگ ندیم؟ صحبت کردیم و لیست ممنوعه غذایی سگ را ارائه دادیم. در ادامه به معرفی غذای سگ پرداخته و بررسی کنیم که برای حفظ سلامت و افزایش طول عمر این حیوان خانگی خود باید چه غذاهایی را در رژیم غذایی سگ قرار دهیم.
خوشبختانه امروزه در همه جای دنیا کمپانی های بزرگ و معروفی نظیر رویال کنین وجود دارد که به صورت تخصصی در حوزه غذای حیوانات خانگی فعالیت می کنند. از اینرو در پت شاپ ها لیست غذای رویال کنین و انواع مختلفی از غذای سگ خانگی که شامل غذای خشک، غذای مرطوب، تشویقی سگ و غذای کنسرو هستند عرضه می شود که در ادامهتوضیح مختصری در رابطه با هرکدام از این موارد ارائه خواهیم داد

• غذای خشک
در پت شاپ ها خیلی راحت می توانیم بر اساس نژاد، سن و سال و شرایط جسمانی سگ خود غذای مناسبی را برای او تهیه کنیم. به طور کلی از بین همه غذاهای مخصوصی که برای انواع سگ در پت شاپ ها ارائه می شود، غذای خشک بهترین و کامل ترین نوع غذا برای اکثر نژادهای سگ به شمار می‌رود. زیرا بسیار از غذاهای خشکی که به واسطه برندهای مختلف ارائه می شود، تمامی املاح، ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز برای بدن سگ‌ها را در بر دارند. همچنین غذاهای خشک غلظت بیشتر و آب کمتری دارند و شرایط نگهداری آنها نیز بسیار راحت بوده و ما می توانیم بدون نیاز به یخچال آن را تا مدت زیادی نگهداری کنیم.

• کنسرو پوچ
کنسرو و پوچ سگ جزو غذاهای خوشمزه و لذیذ است و معمولاً سگ ها به مصرف این نوع غذا تمایل بیشتری نشان می دهند. این شکل غذای سگ نیز تقریباً کامل بوده و بسیاری از املاح و مواد مورد نیاز برای بدن سگ را دربردارد. منتهی پوچ و کنسرو سگ در مقایسه با غذای خشک رطوبت، چربی و پروتئین بیشتری دارد.

• غذای تشویقی
در کنار غذای خشک و تر بهتر است تشویقی سگ یا مکمل های غذایی را نیز در رژیم غذایی سگ خود قرار دهیم. غذاهای تشویقی ظاهر، طعم و مزه خوبی دارند و سگ ها به خوردن این نوع خوراکی علاقه زیادی نشان می دهند. بسیاری از افراد برای آموزش و تربیت حیوان خانگی خود معمولاً از غذاهای تشویقی بهره می برند و معتقد هستم که استفاده از تشویقی بهترین راه برقراری ارتباط با سگ و تعلیم و تربیت او است.
پس ما می توانیم از تشویقی سگ برای تربیت و افزایش میل او به غذا استفاده کنیم. منتهی زیاده روی در استفاده این نوع غذا اصلا توصیه نمی شود. زیرا در این صورت سگ ما هم در معرض اضافه وزن قرار خواهد گرفت و هم آنکه دیگر تمایلی به خوردن غذاهای اصلی خود نشان نخواهد داد.

خلاصه آنچه که عنوان شد

رژیم غذایی سگ بسیار مهم است و برای تعیین نیاز غذایی روزانه این حیوان باید عوامل مختلفی نظیر محیط زندگی، نژاد، سن، جثه، وضعیت سلامت، میزان فعالیت و عادت های رفتاری او را در نظر بگیریم. همچنین برای آنکه بتوانیم رژیم غذایی سگ خود را در شرایط متعادلی نگه داریم باید بدانیم که چه غذایی برای سگ مضر است؟ و با لیست ممنوعه غذایی سگ آشنا باشیم. همچنین بهتر است که هر دو نوع غذای خشک و تر را در برنامه غذایی روزانه این حیوان خانگی خود قرار دهیم و از این طریق شرایط مناسبی را برای رفع تمامی مایحتاج غذایی روزانه بدن او فراهم کنیم. تام و جری میتواند در تهیه انواع غذای سگ برای زندگی بهتر دلبند شما همراه شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *