دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

شایع ترین بیماری سگ + درمان انواع آن

بیماری سگ

در این مقاله تام و جری قصد داریم به صورت کامل علائم بیماری های سگ و روش درمانش رو برسی کنیم و بهتون یاد بدیم که چطوری بدن سگ تون رو  هر چند روز یکبار معاینه کنین تا از سالم بودنش مطمئن بشین. حیوانات خانگی عضوی از خانواده هستن و دیدن رنج و بیماری شون بسیار سخت و طاقت فرساست. به همین دلیل دونستن اینکه چه علائمی خدای ناکرده خبر از شرایط جسمی ناگوار میده و نیاز به مراجعه دکتر داره، خیلی مهمه. همچنین  باعث میشه که سریع تر اقدام کنین و خیلی از مواقع از وخیم تر شدن اوضاع جسمی سگ جلوگیری کنین.

متاسفانه بسیاری از انواع بیماری سگ هستن؛ که اگه به سرعت برای درمانش اقدام نکنین، خیلی زود بقیه اعضای بدن رو درگیر عفونت میکنن و سخت تر بهبود پیدا میکنن. به همین دلیل هم ما تاکید زیادی روی بررسی بدن سگ داریم. این وارسی شامل مشاهده دقیق گوش ها، چشم ‌ها، مو ها و پوست، پوزه، پنجه ها و پاها هستش. در این بررسی شما باید مطمئن بشین توی هیچ کدوم از این اعضا قرمزی، ترشح یا زخمی مشاهده نمیکنین. البته قطعا تمام بیماری ها علائم شون به این شکل نیست و خیلی وقت ها شامل اسهال، بی حالی، استفراغ و حالت تهوع هستش. به علاوه تغذیه تاثیر شایانی در حفظ سلامت داره و با مشاهده خرید غذای سگ میتونین به یه رژیم غذایی خوب برای پت تون دست پیدا کنین.

حالا میریم که بیماری های مشترک بین انواع نژاد های سگ رو بشناسیم و در کنارش با معروف ترین مریضی های مخصوص هر نژاد آشنا بشیم. 

علائم بیماری پاروا سگ و درمان

یکی از بیماری های کشنده سگ ها پاروا هستش که بسیار ویروس خطرناکیه. این بیماری بیشتر توی سگ های جوان و توله سگ ها رایجه و از طریق سرک کشیدن سگ توی خاک های آلوده مبتلاش میکنه. این بیماری توی کشور هایی که روی واکسیناسیون سگ ها نظارتی انجام نمیشه، مثل ایران، خیلی شیوع بیشتری داره. پاروا همچنین با نام اسهال خونی سگ هم شناخته میشه.

این بیماری در واقع روده و مغز استخوان رو درگیر میکنه و با کم کردن ایمنی بدن حیوان نسبت به عفونت ها باعث استفراغ و اسهال شدنش میشه. همچنین از نشونه های دیگه این بیماری بی حالی، از بین رفتن اشتها، گوشه گیری و تب هستش. علائم این ویروس در طول مدت ۳ الی ۱۴ روزه مشاهده میشه که توجه و اقدام سریع برای مراجعه به دامپزشک لازمه.

بیماری های سگ

در اکثر مواقع بعد از ۲ روز این نشانه ها شدت پیدا میکنه و باعث بوجود اومدن رگه های خونی در مدفوع سگ میشه. اگه این بیماری رو نادیده بگیرین، آب بدن سگ با سرعت زیاد کاهش پیدا میکنه و تموم میشه و ممکنه باعث مرگ توله سگ بشه. بخصوص برای توله سگ های بین ۶ الی ۸ هفتگی که واکسن نزدن، احتمال کشنده بودن این بیماری بیشتره.

بیماری پاروا سگ درمان قطعی نداره؛ اما با رسیدگی خوب و مراقبت از سگ تون میتونین کمک کنین که بهبود پیدا کنه و بعد از دوره مریضی بهبود پیدا کنه. یکی از مهم ترین علائم درمانش هم اینه که سگ دوباره توانایی غذا خوردن پیدا میکنه.

بیماری کرم قلب سگ، تشخیص و درمان

دیروفیلاریازیس یا کرم قلب سگ یه نوع انگل هست که توی خون زندگی میکنه. پیشگیری از این بیماری خیلی راحته؛ اما درمانش برعکس خیلی پر هزینه و سخته. این کرم قلب توی ریه ها و قلب حیوان به عنوان یک میزبان زندگی میکنه، با جریان خون جابجا میشه و در نهایت به رگ ها آسیب میرسونه.

شاید غیرقابل باور بنظر بیاد؛ اما طول کرم های بالغ ماده معمولا بین ۱۵ تا ۳۵ سانتی متر هست و عرض شون ۳ میلی متره. گاهی اوقات توی بدن سگ ۳۰۰ تا کرم زندگی میکنن. با این حال اندازه کرم های نر تقریبا نصف ماده هاست.

نکته ای که وجود داره اینه سگ های کوچیک یا توله سگ ها به اندازه سگ های بزرگ تر قوی نیستن و نمیتونن در مقابل این بیماری و دارو هاش تاب بیارن. همچنین چون قلب و رگ هاشون ظریف تره، با تعداد کمتری از کرم ها بسته میشه. این بیماری سگ جدی و کشنده است.

این انگل از طریق یک نوع پشه از بدن یک حیوان به حیوانی دیگه منتقل میشه و برای تولید مثلش در بدن میزبان نیاز به جفت داره. یعنی با یک بار گزیده شدن سگ توسط یه پشه آلوده به لارو کرم قلب این بیماری انتقال پیدا میکنه. همچنین این بیماری توی مناطق گرم و مرطوب شیوع بیشتری داره چون توسط پشه به سگ منتقل میشه.

چطوری از بیماری کرم قلب در سگ پیشگیری کنیم؟

ویروس سگی

این نوع از بیماری های سگ با مصرف قرص به صورت ماهانه قابل پیشگیری و درمان هستش. پس یکی از کار هایی که موقع گرفتن سگ حتما باید انجام بدین دادن قرص های ضد انگل و واکسیناسیون کردنشه.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت از سگ مقاله همه چیز درباره نگهداری سگ رو از دست ندین.

چطوری پزشک کرم قلب سگ رو تشخیص میده؟

واسه تشخیص دقیق فقط باید به دامپزشک مراجعه کنین تا برای سگ آزمایش های خون، سونوگرافی و رادیوگرافی بنویسه.

مهم ترین نشانه های کرم قلب سگ:

البته توجه داشته باشین که خیلی از سگ‌ ها تا آخر مراحل عفونت شون علائمی نشون نمیدن.

 • سرفه‌های نرم و خشک
 • استفراغ و ضعف
 • کاهش وزن و خستگی
 • تنگی نفس و آبی یا بنفش شدن لثه
 • خونریزی بینی، خون بالا آوردن

سرفه سگ یا بیماری تنفسی کنل کناف

سرفه سگ یا کنل کاف یه بیماری عفونی سگ هستش که باعث التهاب و تخریب نای میشه. در واقع اصطلاح کنل کاف برای توصیف کردن گروهی از عفونت های باکتریایی و ویروسی هستش که در نهایت التهاب تار های صوتی سگ رو به دنبال داره.

به همین دلیل هم توی این دوران سگ سرفه خشک میکنه. این سرفه ها جوری هستش که بنظر میرسه سگ چیزی توی گلوش گیر کرده یا در خال خفگی هست؛ اما نگران نباشین چون این طور نیست.

آنفولانزا سگی

شدت این بیماری سگ در هر حیوان متفاوته و به قدرت سیستم ایمنی و شرایط بدنیش مرتبطه. خیلی وقت ها بیماری بعضی از سگ ها اصلا مشخص نمیشه و سرفه ها به قدری خفیف هستن که بیماری خودش بعد از طی شدن دوره اش درمان میشه. اما از طرفی در بعضی سگ ها ممکنه یه بیماری التهاب ریه یا پنومونی بشه و زندگی سگ رو توی خطر قرار بده. پس به این خیال نباشین که سگ خودش خوب میشه، خیلی بهتره که بعد از دیدن سرفه های خشک سریعا به دامپزشک مراجعه کنین.

بیماری سرفه کردن سگ چطوری بهش منتقل میشه؟

این ویروس درست مثل بقیه ویروس ها از طریق ظرف آب و غذا، بازی کردن و نزدیک بودن دو تا سگ با هم منتقل میشه. پس اگه سگ تون خدای نکرده دچار این بیماری شد، حتما از بقیه سگ ها جداش کنین.

به علاوه واکسینه نبودن، تهویه ضعیف و زیاد بودن حیوانات خانگی باعث شیوع بیشتر بیماری های سگ میشه. در واقع علت نامگذاری این بیماری ( سرفه سگدانی یا کنل کاف ) به علت شیوع زیادش در همچین فضاییه چون توی جاهایی مثل پناهگاه ها که فضا بسته هستش بیشتره.

علائم کنل کاف

 • سرفه خشک
 • خلط و عق زدن
 • تب
 • خارج شدن ترشح از بینی

چطوری سرفه سگم رو درمان کنم؟

حتما باید به دامپزشک مراجعه کنین و در کنارش هم این نکات رو رعایت کنین:

۱- اول از همه سگ مریض رو از بقیه سگ ها جدا کنین.

۲- محیط خونه رو عاری از هر گونه تنش کنین تا سگ در آرامش باشه.

۳- همونقدر که انواع دود ها مثل دود سیگار، قلیون و سایر دخانیات برای این بیماری سگ بده، بخور میتونه خیلی مفید باشه و مجرای تنفسی رو آروم میکنه.

علائم بیماری هاری سگ و درمان

بیماری کشنده سک

یکی از جدی ترین بیماری های سگ، هاری هستش. این ویروس به سیستم عصبی حیوان حمله می‌کنه و توی بزاقش پنهان میشه.

از اونجایی که از طریق بزاق و با گاز گرفتن سگ به حیوان یا انسان منتقل میشه یه نوع بیماری ویروسی سگ به حساب میاد؛ که خیلی هم خطرناکه. در واقع زمانی که علائم این نوع از بیماری های کشنده سگ ظاهر میشه، نشونه اینه به اعصاب و مغز حمله شده و جان فرد یا حیوان در خطره. البته باید بگم که توی حیوانات مختلف این علائم با هم فرق میکنه اما به طور کلی شامل موارد زیر هستش:

 • لیس زدن و گاز گرفتن محل گاز گرفتگی
 • حساس بودن، ترس و حالت تهاجمی
 • غذا خوردن و بلعیدن سخت
 • از دست دادن اشتها
 • جاری شدن بزاق از دهان
 • کف کردن دهان، تشنج و تب
 • فلج شدن عضلات فک، گلو و پاهای عقب
 • خوردن اشیا عجیب و غیر معمول
 • پنهان شدن توی جاهای تاریک و ساکت
 • واق واق کردن، گیج بودن و تلو تلو خوردن
 • پرخاش و حمله به اطرافیان و حیوانات دیگه و حتی اشیا بی جان
 • تغییر کردن رفتار ( دلهره و بی قراری )
 • فلج شدن صورت و دهان
 • مرگ!

ظاهر شدن علائمی که گفتیم ممکنه بین ۲ تا ۸ هفته طول بکشه؛ چراکه حیوان همون اول که دچار گاز گرفتگی شد نشانه ای از وجود بیماری رو از خودش نشون نمیده.

همونطور که گفتیم این بیماری یکی از خطرناک ترین ویروس هایی هستش که تا به حال شناخته شده و با اینکه قابل پیشگری هست؛ اما در صورت ابتلا دیگه راه درمانی براش نیست! پس حتما وقتی حیوانی رو به خونه برای زندگی کردن میارین، برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری سگ، پیش دامپزشک برین و واکسن هاری بهش تزریق کنین. اجازه ندین حیوان وحشی بهش نزدیک بشه و روش نظارت داشته باشین؛ چون همونطور که گفتیم انتقال این بیماری سریع و از طریق بزاق هست.

چون سگ دارین فکر نکنین که هاری از طریق گربه قابل انتقال نیست! به طور کلی احتمال ابتلا از حیواناتی که واکسیناسیون نشدن مثل راسو، گربه و سگ امکان داره.  

چطوری از هاری پیشگری کنیم؟

بیماری عفونی سگ

تنها راهی که وجود داره واکسیناسیون سگ و پیشگیری از تماس با حیوانات وحشی هستش.

چطوری بیماری هاری رو میشه تشخیص داد؟

متاسفانه باید بگم این نوع از بیماری های سگ در موجودات زنده قابل تشخیص نیست و آزمایشی براش وجود نداره. در واقع تنها آزمایشی که هستش، بعد از مرگ روی بافت مغز انجام میشه و به اسم « پادتن فلورسانس » شناخته میشه.

و همونطور که بالاتر اشاره کردیم، بعد از بروز علائم دیگه راهی برای بهبودی نیست و به همین دلیل همیشه تاکید میشه واکسیناسیون سگ رو تا قبل از کودکیش جدی بگیرین.

اگه مطمئن نیستین که سگ واکسینه شده یا نه، در اولین فرصت با دامپزشک صحبت کنین و حتما از برخوردش با سایر حیوانات دیگه جلوگیری کنین.

درمان ویروس دیستمپر سگ

همونطور که توی عنوان خوندین این بیماری سگ ویروسی بوده و علائم شدید و خطرناکی داره. این بیماری از اون جایی که از طریق هوا هم قابل انتقال هست؛ به شدت جدی بوده و به آسونی ممکنه بین حیوان ها شیوع پیدا کنه. این بیماری هیچ درمانی نداره و ممکنه سلامتی سایر حیوانات رو هم درگیر خودش بکنه و به خطر بندازه؛ بنابراین خیلی مهمه که واکسیناسیون سگ رو جدی بگیرین.

دستمپر سگ توی اواسط قرن بیستم یکی از بیماری های سگ که بسیار خطرناک و کشنده بود، به شمار میرفت. در دهه ۴۰ میلادی دانشمندان دلیل این مریضی رو پیدا کردن و توی سال ۱۹۶۰ هم واکسنش رو تولید کردن.

به طور معمول این بیماری ویروسی سگ توی فصل زمستان و پاییز خودش رو بیشتر نشون میده و با ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن ( حمله به گلبول های سفید ) باعث ضعیف شدن سگ میشه.

حالا بریم به طور دقیق علائم و راه های انتقالش رو بررسی کنیم.

شیوه شیوع دیستمپر؛ بیماری های سگ

این بیماری بیشتر از طریق های زیر منتقل میشه:

 • ترشحات و آبریزش مجاری تنفسی
 • مدفوع یا ادرار حیوان بیمار

در روند انتقال این بیماری سگ، اول از همه ذرات آلوده به وسیله عطسه یا سرفه به غدد لنفاوی سگ میرسه و حدودا ۲ تا ۵ روز زمان میبره تا خدای نکرده تمام بدنش رو درگیر کنه.

سپس در عرض ۶ تا ۹ روز هم ویروس توی خون حیوان قابل مشاهده هستش. کم کم دستگاه عصبی، تنفسی و سیستم گوارش هم درگیر میشن و بیماری تمام بدن حیوان رو تسخیر میکنه.

سرطان سگ

علائم این بیماری به این شکله:

 • تب و افسردگی شدید
 • بی اشتها شدن
 • ایجاد چرک در اطراف چشم و از بین رفتن پوست کف پا
 • اسهال و کم شدن آب بدن
 • تلو تلو خوردن و راه رفتن بدون تعادل
 • خشکی بینی
 • عطسه های شدید

چطوری این بیماری رو درمان کنیم؟

متاسفانه این ویروس سگی درمانی نداره و برای اینکه بتونین باهاش مقابله کنین و وضعیت سگ رو بهتر کنین فقط استفاده از سرم های غذایی تاثیر گذاره. این سرم ها آب و مواد مورد نیاز و ضروری بدن سگ رو که بر اثر اسهال شدید از دست داده، جبران میکنه و قوای جسمیش رو برمیگردونه تا بتونه با بیماری مقابله کنه.

دوره این بیماری سگ ۱۰ روز هستش و اگه سگ بتونه این دوره رو پشت سر بذاره؛ تا آخر عمر بدنش در برابر این ویروس مقاوم میشه و دیگه بهش مبتلا نمیشه.

برای این ویروس واکسن کارسازه؟

بله، امروزه یکسری واکسن برای این مریضی تولید شدن که تاثیر مثبتی روش داره. این واکسن ها بخصوص واسه توله ها که بدن شون ضعیف تره و نمیتونن با بیماری مبارزه کنن، خیلی خوبه.

پیشنهاد میکنیم از ۶ تا ۱۰ ماهگی توله سگ اقدام به زدن واکسن هاش بکنین.

آیا این ویروس سگی به انسان منتقل میشه؟

خیر! شایعات زیادی درباره انتقال بیماری سگ به انسان وجود داره که همشون بی پایه و اساسه و نباید بهشون اهمیت بدین. این بیماری به انسان ها قابل انتقال نیست.

چه حیواناتی به این بیماری دچار میشن؟

اکثر حیواناتی که توی دسته سگ سانان ( مثل راسو، راکون، گورکن، گراز وحشی و.. ) هستن، به این ویروس سگی دچار میشن. به همین دلیل توی فضاهای باز حتما باید مراقب باشین تا توله یا سگ تون با این جانواران در ارتباط نباشه.

اغلب سگ هایی که دچار این بیماری شدن، توله های ۳ ماهه تا ۷ ماهه هستن که هنوز واکسیناسیون نشدن و جثه کوچیکی دارن ولی این نکته به این معنا نیست که سگ های واکسینه شده به این بیماری مبتلا نمیشن! پس همیشه مراقب ارتباط سگ تون با سایر حیوانات باشین.

سرطان سگ ها؛ از شیوه درمان تا پیشگیری

واکسیناسیون سگ

یکی از بیماری های سگ که بیشتر توی سگ های سن بالا و مسن شایعه، سرطان هست. از اونجایی که طول درمان این بیماری زیاده و روش های درمانی متفاوتی براش وجود داره، خیلی مهمه که آرامش تون رو حفظ کنین و از چند تا دکتر برای روش درمان و وضعیت سگ تون نظر بپرسین. این کار باعث میشه بتونین بهترین راه رو پیدا کنین و سگ در مقابله با این مریضی شانس بیشتری داشته باشه. 

احتمالا میدونین که در سرطان سگ سلول های بدن به طور عجیب و غیر قابل کنترلی رشد میکنن و به بافت های بدن آسیب میزنن. در صورت پیشرفت بیماری نقاط دیگه هم درگیر میشه و سایر مناطق بدن هم ضربه میبینه. درست مثل انسان ها، این بیماری سگ چند عاملی هست و نمیشه گفت دلیل مشخصی برای ابتلا بهش وجود داره؛ اما عوامل محیطی و ارثی هم میتونن باعث بشن که سگ خدای ناکرده درگیرش بشه.

چطوری از سرطان در سگ ها پیشگیری کنم؟

میتونین درصد ابتلا به این بیماری سگ رو با عقیم کردن به شکل چشمگیری کاهش بدین.

 • اگر در سگ های ماده بعد از اولین دوره که فحل میشه، عقیم کردن رو انجام بدین، احتمال ابتلاش رو به سرطان سینه کاملا از بین میبرین!
 • توی سگ های نر هم عقیم کردن باعث میشه احتمال ابتلا به سرطان بیضه به طرز چشمگیری پایین بیاد.

چطوری سرطان درمان میشه؟

تنها سه راه برای مقابله باهاش وجود داره که به صلاح و نظر دامپزشک برمیگرده: جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی.

چه نژاد هایی به سرطان دچار میشن؟

خب کمی پیش تر براتون گفتیم این نوع از بیماری های سگ خیلی میتونه دلایل ارثی و محیطی داشته باشه ولی با این حال بعضی از نژاد ها به دلیل شرایط جسمی شون به بعضی از انواع سرطان ها بیشتر دچار میشن. دونستن این نکته بهتون کمک میکنه که اگه خدای نکرده علائمی رو مشاهده کردین، سریع تر به دامپزشک اقدام کنین.

 • نژاد های خیلی بزرگ مثل سن برناردز و گریت دین معمولا بیشتر از سرطان استخوان رنج میبرن.
 • در حالیکه نژاد هایی مثل باکسر و گلدن رتریور که جثه متوسط رو به بزرگس دارن به سرطان غدد لنفاوی یا لنفپم مبتلا میشن.

علائم سرطان در سگ چیه؟

 • کاهش وزن، از دست دادن اشتها و بی حالی
 • از دست دادن تعادل به شکل ناگهانی
 • مشکل در ادرار کردن و مدفوع
 • مشکل تنفسی
 • وجود غده بدخیم یا خوش خیم
 • ورم کردن
 • درمان نشدن جراحات یا خیلی دیر درمان شدن
 • بوی بد دهان
 • وجود ترشح از قسمت های مختلف بدن به شکل غیر طبیعی

درمان آنفولانزا سگ و تفاوتش با سرماخوردگی سگ!

بیماری ویروسی سگ

در ابتدا آنفولانزای سگی علائمی دقیقا مثل سرماخوردگی توی سگ ها داره. یعنی:

 • عطسه، آبریزش بینی و چشم

اما یکم که بیماری پیشرفت میکنه، بیماری آنفولانزا سگ باعث درگیر شدن سیستم تنفسی میشه و سگ علائمی مثل نفس نفس زدن از خودش بروز میده که تنها تفاوت این بیماری با سرماخوردگیه.

نکته ای که اینجا باید بهش توجه کنین اینه که سگ ها در برابر این بیماری ایمنی طبیعی ندارن و به علاوه اگه با سگ های دیگه در تماس باشن، به سرعت بیمار شون میکنن. یادتون باشه برای تایید و تشخیص آنفلونزای سگی باید به دامپزشک مراجعه کنین و هرگز به صورت خودسرانه اقدام به درمان حیوان خونگی تون نکنین.

علائم آنفولانزای سگ

 • سرفه
 • تب با درجه کم
 • آب ریزش بینی

به طور معمول ۸۰٪ سگ هایی که به این نوع از بیماری های سگ دچار میشن، علائم ضعیفی رو از خودشون نشون میدن؛ ولی بعضی سگ ها بیماری شون شدید میشه.

علائم شدید این بیماری چیه؟

اون دسته از سگ ها که حالت شدید این بیماری رو تجربه میکنن، دچار عفونت ریه و تب زیاد میشن و حتی ممکنه بر اثر این بیماری جون شون رو از دست بدن.

معمولا خیلی از علائم و حال این سگ ها شبیه به حیوانی هست که دیستمپر یا سرفه سگ دانی داره، به همین دلیل هم با این بیماری اشتباه گرفته میشه. ولی تفاوتی که وجود داره اینه که مدت این بیماری بیشتره و آنفولانزا حدودا ۱۰ تا ۲۱ روز طول میکشه. در همچین شرایطی ممکنه دامپزشک پیشنهاد بستری شدن سگ رو بده.

آیا ویروس آنفولانزای سگی به انسان ها هم قابل انتقاله؟

نه این بیماری از حیوان به انسان قابل انتقال نیست و تا به حال گزارشی از بیمار شدن یک انسان توسط سگ دیده نشده.

برای درمان آنفلوانزا در سگ باید چیکار کنیم؟

اگه علائم این بیماری رو توی سگ دیدین، بهترین و اولین اقدام اینه که از سایر حیوانات خونگی تون جداش کنین. بعد از اون به یه دامپزشک مراجعه کنین تا سگ رو آزمایش کنه و اقدامات لازم برای درمانش رو بهتون بگه.

برای اینکه بیماری رو به سایر حیوانات منتقل نکنین، بهتره بعد از هر بار دست زدن به حیوان بیمار دست هاتون رو بشورین.

بیماری دیسپلازی مفصلی لگنی در سگ

دیستمپر سگ

بیماری دیسیپلاژی سگ تقریبا توی سگ ها شایع بوده و بر اثر رشد غیر عادی مفصل استخوان توی ران سگ ایجاد میشه که در نهایت تغییر جایگاهش رو در بدن به دنبال داره. این بیماری زندگی سگ و صاحبش رو خیلی تحت تاثیر قرار میده.

این بیماری سگ در نهایت باعث ضعیف شدن و ناتوانی ( و حتی آرتروز ) میشه و از این جهت واسه صاحبان خیلی دردسر داره. معمولا شروع دسیپلاژی در ۴ ماهگی سگ هست و تا اخر عمرش ادامه داره مگر با شیوه های درمانی که در ادامه بهتون معرفی میکنیم.

آمار ها نشون دادن تقریبا ۲۰٪ نژاد هایی که جثه بزرگی دارن به این بیماری دچار میشن.

علائم دیسیپلاژی چیه؟

 • سطح فعالیت سگ کم میشه
 • سخت دویدن، راه رفتن و تلو تلو خوردن
 • احساس خستگی و ضعف در پاهای عقب
 • وجود درد در لگن

درمان دیسپلاژی لگن سگ چیه؟

راه های درمانی زیادی برای این نوع از بیماری های سگ وجود نداره و اکثر اوقات پزشک ها جراحی رو پیشنهاد میکنن که شامل عوض کردن مفصل مشکل دار با فلز هستش.

این جراحی با اینکه هزینه زیادی داره اما بهترین و موفق ترین روش به حساب میاد. گاهی اوقات هم با مکمل های دارویی که تسکین دهنده درد سگ هم هستن، پیشرفت بیماری رو کند میکنن.

علت دیسپلاژی سگ ها

 • فعالیت کم و بالا بودن وزن
 • ژنتیک و نژاد
 • رژیم غذایی

معمولا چه نژاد هایی به این بیماری دچار میشن؟

ممنونم که تا پایان مقاله شایع ترین بیماری سگ + درمان انواع آن همراه مون بودین و امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

حتما هر سوالی داری ازمون بپرس و بگو آیا هر چند روز یک بار بدن سگ رو معاینه میکنی تا از سلامتش مطمئن بشی؟ واکسن ها رو کامل زدی و تجربه ات درباره بیمار شدن سگ چی بوده؟

یادتون نره تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به همه سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. مرسی که ما رو می خونی :*

سرفه‌های خشک، استفراغ و بی حالی، کاهش وزن، خستگی، تنگی نفس، بنفش شدن لثه، خونریزی بینی از علائم رایج این بیماری هستند.

بی‌اشتهایی، افزایش بزاق دهان، کف کردن دهان، تشنج، تب،  بی‌قراری و پرخاشگری، فلج شدن صورت و دهان، واق واق کردن مکرر و بلعیدن سخت غذا از علائم رایج بیماری هاری در سگ‌ها به شمار می‌روند.

نه‌خیر، شایعات زیادی در مورد این ویروس وجود دارد که بی‌پایه و اساس هستند و امکان انتقال ویروس سگی به انسان‌‎ها وجود ندارد.

author-avatar

درباره نجلا

فیوریت های من 2 تا چیزن! حیوانات و نوشتن. از اونجایی که خودم صاحب یه گربه به اسم تامی ام، دارم سعی میکنم اطلاعاتم رو در این زمینه با شما درمیون بذارم :")

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *