دانستنی های سگ, نژادهای سگ

نژاد سگ پاگ | آشنایی با خصوصیات سگ پاگ

نژاد سگ پاگ | معرفی سگ های آپارتمانی

سگ پاگ یکی از محبوب ترین نژادهای سگ در دنیا است. این سگ ها به دلیل چهره چروکیده و مهربان خود، به سرعت محبوبیت پیدا کردند. سگ های پاگ در کارتون تام و جری نیز حضور داشتند و به همین دلیل، محبوبیت آنها در ایران نیز افزایش یافت.سگ نژاد پاگ، سگ های کوچک و نسبتاً کوتاه قدی هستند. آنها دارای بینی پهن و کوتاه، چشمان بزرگ و گوش های افتاده هستند. موهای سگ پاک کوتاه و صاف است و معمولاً به رنگ های مشکی، کرم، یا قهوه ای دیده می شوند.

سگ های پاگ سگ های مهربان و بازیگوشی هستند. آنها به راحتی با انسان ها و سایر حیوانات ارتباط برقرار می کنند. سگ های پاگ نسبت به کودکان نیز بسیار مهربان هستند و می توانند همراهان خوبی برای آنها باشند. سگ های پاگ سگ های کوچک و نسبتاً کوتاه قدی هستند. آنها دارای بینی پهن و کوتاه، چشمان بزرگ و گوش های افتاده هستند. موهای سگ های پاگ کوتاه و صاف است و معمولاً به رنگ های مشکی، کرم، یا قهوه ای دیده می شوند. سگ های پاگ سگ های مهربان و بازیگوشی هستند. آنها به راحتی با انسان ها و سایر حیوانات ارتباط برقرار می کنند. سگ های پاگ نسبت به کودکان نیز بسیار مهربان هستند و می توانند همراهان خوبی برای آنها باشند.

نژاد سگ پاگ کوچک و آرام هستند و از آنجایی که در خانه نسبتا فعالیت زیادی ندارند؛ برای ساکنین آپارتمان گزینه مناسبی هستند. خصوصیات سگ پاگ به این طور است که آن ها شاد، دوست داشتنی و وفادارند و دارای شوخ طبعی فوق العاده ای هستند. با این حال باید توجه کنید که پاگ ها روحیه حساسی دارند و از ساعت های طولانی در خانه ماندن خوش شان نمی آید. این نژاد با والدین جدید و تازه کار خود به خوبی کنار می آید و قلب مهربانی دارد؛ اما ممکن است بازیگوش بودن این سگ آپارتمانی، آموزش دادن به او را کمی سخت و نیازمند تلاش کند که البته با خرید غذای سگ دلخواهش و تشویق کردن او غیرممکن نیست!

این سگ آپارتمانی اگر به خوبی تربیت شود؛ می تواند بسیار اجتماعی رفتار کند و دوست مهربانی برای سایر حیوانات و کودکان باشد. صورت بامزه و چین و چروک دار آن ها باعث لبخند زدن همه می شود و افسانه ها می گویند که چینی ها در پرورش این سگ مهارت زیاد داشتند. آن ها بسیار به صورت پر چین و چروک پاگ توجه می کردند و آن ها را در زبان خودشان شبیه به نماد خوش شانسی می دیدند. به نظر می رسید که چین های زیبای صورت پاگ حروف کلمه شاهزاده را در زبان چینی تشکیل می دهند و چینی ها آن را را ارزشمند می دانستند.

تاریخچه زندگی سگ پاگ

نژاد سگ پاگ | معرفی سگ های آپارتمانی

نژاد سگ پاگ در قرن شانزدهم از چین به اروپا وارد شد. آن ها در زمان سلسله « هان » بسیار محبوب بودند و در اقامتگاه های مجللی زندگی می کردند که توسط سربازان محافظت می شد. در تبت، راهبان بودایی پاگ ها را در صومعه های خود به عنوان حیوان خانگی نگه می داشتند و این نژاد از زمان های قدیم ارادت محبت آمیز خود را به صاحبانش حفظ کرده است. در سال ۱۵۷۲، یک پاگ با به صدا در آوردن زنگ خطر، شاهزاده ویلیام را از نزدیک شدن سربازان اسپانیایی نجات داد و به این طریق برای همیشه به عنوان سگ رسمی به خانه سلطنتی نارنج متصل شد.

این سگ ها سرانجام در طول دوران ویکتوریا، در سایر کشورهای اروپایی نیز به محبوبیت رسیدند و در اسپانیا و دیگر مناطق اروپا سوژه ی نقاشی، کارت پستال و مجسمه های زیادی شدند. شهرت پاگ در طول قرن هجدهم، در فرانسه نیز گسترش یافت و حتی همسر ناپلئون همانند ملکه ویکتوریا صاحب یک pug بود. معمولا در نقاشی های قرن ۱۸ و ۱۹ این سگ ها با پاهای بلند تر و بینی کشیده تری ظاهر می شدند؛ اما ظاهر پاگ مدرن پس از ورود موج جدیدی از آن ها که در سال ۱۸۶۰ مستقیما از چین آمدند، تغیر کرد.

آن ها در طول قرن نوزدهم پس از جنگ جهانی وارد ایالات متحده آمریکا شدند و خیلی زود، راه خود را به خانه ها و هنر نمایش پیدا کردند. در سال ۱۸۸۵، AKC ،باشگاه پرورش سگ در آمریکا، پاگ را به رسمیت شناخت و سپس پرورش این توله سگ منجر به کوتاه شدن پوزه و پاهایش در طول زمان شد تا او به شکل دوست داشتنی امروزه خود رسید.

انواع نژاد سگ پاگ

نژاد سگ پاگ | معرفی سگ های آپارتمانی

سگ های نژاد پاگ بر اساس رنگ پوشش شان طبقه بندی می شوند و انواع دیگری ندارند. این بدان معناست که تمام آن ها به یک دیگر شبیه اند و الگوهای ظاهری شان به جز در رنگ کت، تفاوتی ندارند. رنگ سگ های پاگ شامل چهار نوع است:

 • سیاه
 • فندقی روشن
 • فندقی مایل به خاکستری
 • فندقی مایل به گلبهی

ویژگی های نژاد پاگ

قد:

قد پاگ نر بین ۳۰ تا ۳۶ سانتی متر و قد پاگ ماده بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر رشد می کند.

   عمر:

سگ نژاد پاگ ۱۳ تا ۱۵ سال عمر می کند.

 رنگ بندی:

سیاه، فندقی روشن، فندقی مایل به خاکستری، فندقی مایل به گلبهی

.

   وزن:

 بین ۶.۳ تا ۸.۱ کیلوگرم

مناسب زندگی در آپارتمان بالا
رفتار مناسب با سگ های دیگر بالا
رفتار مناسب با غریبه ها بالا
تحمل تنهایی کم
تحمل هوای سرد کم
تحمل هوای گرم کم
رفتار مناسب با کودکان بالا
قابلیت آموزش متوسط
هوش کم
ریزش مو بالا
مقدار ترشح بزاق کم
میزان سروصدا                         کم        

نژاد سگ پاگ | معرفی سگ های آپارتمانی

شخصیت و خلق و خوی سگ پاگ

از سگ های نژاد پاگ انتظار نداشته باشید که شیطنت و جست و خیز زیادی داشته باشند یا در خانه با واق واق کردن نگهبانی دهند؛ همچنین آن ها تمایلی به حفر یا جویدن وسایل اطراف شان ندارند و همین سه ویژگی از آن ها حیوان خانگی مناسبی می سازد. اغلب آن ها را با عبارت لاتین multum in parvo توصیف می کنند که به این معناست می توان تعداد زیادی از این نژاد را در فضایی کوچک نگهداری کرد و به جثه کوچک اما شخصیت جذاب و قابل توجهش اشاره دارد. این سگ ها اراده محکمی دارند؛ اما به ندرت تهاجمی اند و برای خانواده هایی که بچه کوچک دارند، محبوب هستند. آن ها با کودکان و حیوانات دیگر بازی می کنند و به استقبال آدم های جدید اطراف شان می روند.

خلق و خوی پاگ بستگی به صاحب خود دارد؛ او می تواند آرام و مطیع باشد یا سرزنده و بازیگوش. تمام خواسته ی یک pug راضی کردن خانواده خودش است و درک و حساسیت زیادی نسبت به حالات انسان ها دارد. سگ های نژاد پاگ ملقب به سایه اند؛ چرا که بسیار به همراهی و دنبال کردن والدین شان علاقمند هستند و همیشه برای توجه و محبت گرفتن از آن ها اشتیاق دارند. با این حال یک سگ خوب و دوست داشتنی هم نیاز به پرورش دارد. او برای داشتن این ویژگی ها باید اجتماعی شود و با افراد، مکان های مختلف و وضعیت های گوناگونی رو به رو شود.

پاگ ها همچنین تمایل زیادی به چرت زدن های طولانی دارند و ترجیح می دهند هنگامی که شما مشغول فیلم دیدن یا کتاب خواندن هستید، این کار را انجام دهند. نگهداری از این نژاد اصلا سخت نیست؛ چرا که او عاشق زندگی است. با این حال هنگام به سرپرستی گرفتن یک پاگ، توله ی بازیگوش و سرزنده را انتخاب کنید؛ زیرا که گوشه گیری یا رفتار تهاجمی با برادران و خواهران نشانه های خوبی به شمار نمی روند. همچنین توصیه می شود یکی از والدین سگ را از نزدیک مشاهده کنید؛ تا از رفتار و سلامتی سگ خود اطمینان حاصل کنید.

نکات برجسته سگ پاگ

نژاد سگ پاگ | معرفی سگ های آپارتمانی

 • نژاد پاگ، آرام و مهربان؛ اگر به دنبال سرپرستی از نژاد سگی هستید که بسیار مهربان است و علاقه دارد زمان زیادی را در آغوش شما سپری کند، نژاد پاگ بهترین گزینه برای شما است. پاگ ها بسیار وفادار هستند و تا همیشه همراهان خوبی برای شما خواهند ماند. پاگ ها برعکس دیگر نژادها با کودکان رابطه خوبی برقرار میکنند. آنها بسیار راحت با کودکان کنار می آیند و مشغول به بازی و مراقبت از کودکان میشوند.
 • بامزه و باهوش؛ از برجسته ترین نکات در مورد پاگ ها میتوان به هوش بسیار زیاد آنها در ارتباط با صاحبان خود اشاره کنید. پاگ ها به خوبی نیاز شما را درک میکنند و در مواقعی که صلاح بدانند شروع به کارهای بامزه میکنند. پاگ ها از خنداندن صاحبان خود لذت زیادی میبرند. بازیگوشی آنها بسیار زیاد است اما آنها به خوبی درک میکنند که در هر موقعیت چه رفتاری داشته باشند.
 • نگهداری آسان و سازگار با شرایط؛ اگر شما در طول روز زمان زیادی برای پیاده روی ندارید؛ هیچ اشکالی ندارد. پاگ‌ها نیازی به پیاده روی زیاد و ورزش در طول روز ندارند. همچنین اگر تایم زیادی برای نظافت ندارید؛ باز هم اشکالی ندارد؛ زیرا بدن پاگ‌ها ریزش موی زیادی ندارد و آنها به خوبی از پس نظافت خود بر می آیند. نژاد پاگ هیچ وقت سر ناسازگاری با شما را ندارند، آنها همیشه خود را با شرایط شما و خانه وفق میدهند. از این رو آنها میتوانند هم در خانه های ویلایی و هم در خانه های آپارتمانی زندگی کنند و با هر شرایط آب هوایی سازگار شوند.
 • نژاد پاگ سخت در خانه آموزش می بینند و برای این کار نیازمند صبر و حوصله هستند. در مقاله ۴ شیوه آموزش آسان فرمان دست دادن به سگ ما برخی از این روش ها را برای شما عزیزان معرفی کردیم.
 • آن ها سگ خانگی هستند و نباید بیرون نگهداری شوند. به همین دلیل هنگام پیاده روی یا سفر دقت کنید که هوای گرم یا سرد اذیت شان نکند. همچنین پاگ ها نمی توانند رطوبت زیاد را به دلیل کوتاه بودن پوزه شان تحمل کنند. (  وقتی هوای مرطوب وارد بینی سگ ها می شود، باید سرد بشود و هرچه پوزه بلندتر باشد؛ این عمل سهولت بیشتری دارد. )
 • کت ( پوشش ) آن ها با اینکه کوتاه است، زیاد می ریزد.
 • پاگ ها با صدای بلند خر و پف، خر خر و خس خس می کنند.
 • از آن جایی که چشمانی برجسته دارند، مستعد آسیب دیدن در آن ناحیه هستند.
 • این نژاد حریص است و اگر به او فرصت پرخوری دهید و مصرف غذایش را کنترل نکنید، به سرعت چاق می شود.
 • سگ نژاد پاگ به همراهی مداوم احتیاج دارد پس انتظار اینکه در تخت تان بخوابد، دنبال تان کند و در بغل شما بشیند را داشته باشید.
 • این سگ ها اجتماعی بودن را دوست دارند و بخصوص از دورهمی و پیاده روی با پاگ های دیگر بسیار لذت می برند.

بیماری های رایج سگ پاگ

سگ نژاد پاگ در طول زندگی خود سالم و سلامت است ولی همانند بقیه سگ ها ممکن است با بعضی از شرایط یا بیماری های خاصی رو به رو شود که ما در اینجا به آن ها پرداختیم؛ چرا که بهتر است از آن ها مطلع باشید.

 • درماتیت چین های پوست: یک بیماری پوستی است که توسط یک کنه کوچک ایجاد می شود. در صورت مشاهده نقاط سفید، به ویژه در ناحیه پشت بدن، با دامپزشک خود تماس بگیرید. کنه های ایجاد کننده این بیماری مسری هستند و معنی آن این است که همه حیوانات شما در خانه نیاز به برسی توسط دکتر دارند.
 • آنسفالیت سگ پاگ: این بیماری فقط یه همین نژاد اختصاص دارد و باعث التهاب مغز آن ها می شود که کشنده است. محققان به درستی نمی دانند که چرا پاگ ها به آن دچار می شوند و راه درمانی هم هنوز برایش پیدا نشده است. تشخیص PDE فقط با آزمایش بافت مغزی سگ پس از مرگ امکان پذیر است و عموما بر سگ های جوان تر تاثیر می گذارد. این بیماری باعث می شود سگ تشنج کند، دور خود بچرخد، کور شود و سپس به کما برود. تمام این اتفاقات ممکن است در عرض چند روز تا چند هفته رخ دهد.
 • صرع: آنسفالیت سگ پاگ تنها چیزی نیست که ممکن است باعث تشنج سگ شما بشود. آن ها مستعد شرایطی به نام صرع ایدیوپاتیک هستند که باعث تشنج کردن بدون هیچ دلیل واضحی می شود. در صورت مشاهده، پاگ خود را پیش دامپزشک ببرید تا مشخص شود که چه نوع درمانی برایش مناسب است.
 • انحطاط عصبی: با بالاتر رفتن سن این نژاد ممکن است در بالا یا پایین پریدن مشکل پیدا کند، دچار بی اختیاری شود، پشتش را روی زمین بکشد یا تلو تلو بخورد. این وضعیت ناشی از تحلیل رفتن عصبی است و معمولا به آرامی پیشرفت می کند. از آن جا که پاهای جلویی شان اغلب قوی باقی می ماند، برخی برای پاگ خود چرخ دستی می خرند تا به او در راه رفتن کمک کنند. محققان از علت بروز آن مطمئن نیستند؛ اما دامپزشک می تواند برای تسکین علائم، دارو تجویز کند.
 • زخم های قرنیه: از آنجایی که چشم های pug بسیار بزرگ و برجسته هستند، به آسانی  می توانند آسیب ببینند و مجروح شوند. اگر پاگ شما چشمانش را جمع می کند، بیش از حد اشک می ریزد یا علائمی از قرمزی در آن ها می بینید، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. زخم های قرنیه معمولاً به دارو خوب جواب می دهند اما در صورت عدم درمان می توانند باعث کوری یا حتی پارگی چشم ها شوند.
 • خشکی چشم: کراتیت رنگدانه و کراتوکنژنکتیویت سیکا دو بیماری ای هستند که در این نژاد دیده می شوند و می توانند به صورت همزمان یا جداگانه رخ دهند. خشکی چشم یا سیکا زمانی ایجاد می شود که چشم ها به اندازه کافی برای مرطوب ماندن اشک تولید نکنند. کراتیت رنگدانه ای نیز باعث ایجاد لکه های سیاه روی قرنیه، به ویژه در گوشه چشم نزدیک بینی می شود و اگر رنگدانه ها چشم را بپوشانند، می توانند باعث کوری شوند. هر دو این بیماری ها نیاز به درمان و مراقبت مادام العمر دارند؛ اما دامپزشک شما می تواند آزمایشاتی را برای تعیین علت این شرایط انجام دهد و آن را با دارو و مراقبت های ویژه کنترل کند.
 • آلرژی: برخی از سگ های این نژاد از انوع آلرژی رنج می برند که می تواند از تماس با چیز های آلرژی زا یا غذا های مختلف ایجاد شود. اگر سگ شما زیاد پنجه هایش می لیسد یا صورتش را به شدت می مالد، به آلرژی مشکوک است و دامپزشک باید او را معاینه کند.

نژاد سگ پاگ | معرفی سگ های آپارتمانی

 • دیگر مشکلات چشمی: پاگ ها همینطور مستعد پروپتوز ( که در آن کره چشم از حفره اش خارج شده و پلک برای همیشه بسته می شود )، انتروپیون ( پلک به داخل می چرخد و مژه ها با قرنیه تماس پیدا می کند )، دیستیکیازیس ( رشد غیرطبیعی مژه و در نتیجه مالیده شدن شان به داخل چشم ) و آتروفی پیشرونده شبکیه ( نابود شدن سلول های گیرنده نوری شبکیه که منجر کوری می شود ) هستند.
 • دیسپلازی مفصل ران: بنظر می رسد عوامل زیادی از جمله ژنتیک، محیط و رژیم غذایی در این تغییر شکل موثر است. در دیسپلازی، استخوان ران پا به خوبی در مفصلش قرار نمی گیرد و باعث آرتروز یا درد می شود. پاگ های مبتلا معمولا با توجه مناسب دامپزشکی می توانند زندگی عادی و سالمی داشته باشند.
 • در رفتگی کشکک زانو: وقتی استخوان زانو (اغلب در پای عقب) داخل و خارج از مفصلش حرکت کند، باعث درد می شود. در رفتگی کشکک پای سگ را به صورت کمانی نشان می دهد و ممکن است فلج کننده باشد اما بسیاری از سگ ها با این شرایط زندگی عادی ای دارند.
 • عفونت استاف: باکتری های استاف به صورت طبیعی روی پوست یافت می شوند اما برخی از سگ ها در اثر استرس روی سیستم ایمنی شان فشار می آید و دچار جوش و فولیکول های عفونی مو می شوند. این ضایعات می توانند مانند کهیر در جایی که مو وجود دارد ظاهر شوند و در نواحی بدون مو، شبیه کرم حلقوی هستند. برای درمان باید با دامپزشک تماس بگیرید.
 • عفونت قارچی: اگر پاگ شما بوی بد می دهد، خارش دارد و قسمتی از پوستش سیاه و ضخیم شده است، ممکن است عفونت قارچی داشته باشد. این بیماری معمولا زیر بغل، پا، کشاله ران، گردن و داخل گوش را درگیر می کند و دامپزشک شما می تواند داروهایی را برای رفع این مشکل تجویز کند.
 • همی ورتبرکتومی: مهره های بدن نژادهای پوزه کوتاه ممکن است به شکل غلطی در جای خود قرار گرفته باشند. گاهی اوقات، فقط تعداد کمی از مهره ها آسیب می بینند و سگ می تواند زندگی عادی داشته باشد. برخی دیگر بین ۴ تا ۶ ماهگی راه رفتن ناهماهنگ و ضعیفی را نشان می دهند. برخی از سگ ها به تدریج بدتر می شوند و حتی ممکن است فلج شوند. علت این بیماری ناشناخته است اما جراحی می تواند کمک کند.
 • لگ پرتس: این بیماری نیز مفصل ران را درگیر می کند و بسیاری از نژاد های عروسکی مستعد آن اند. در این وضعیت خون رسانی به سر استخوان ران ( استخوان بزرگ پای عقب ) کاهش می یابد و سر استخوان ران که به لگن متصل می شود، شروع به تجزیه شدن می کند. معمولاً اولین علائم لگ پرتس، لنگیدن و تحلیل عضله ساق پا است و زمانی رخ می دهد که توله سگ ها ۴ تا ۶ ماهه هستند. می توان با جراحی و بریدن استخوان ران، آن را اصلاح کرد تا دیگر به لگن متصل نشود.

نوع و مقدار تغذیه سگ پاگ

نژاد سگ پاگ | معرفی سگ های آپارتمانی

مقدار توصیه شده برای پاگ ها ۱/۲ تا ۱ فنجان غذای خشک سگ با کیفیت بالا است که در دو وعده غذایی تقسیم شده است.

با این حال اندازه خوراک سگ ها به عوامل مختلفی مثل متابولیسم، اندازه، سن و سطح فعالیت آن ها بستگی دارد؛ اما باید دقت کنید که عشق دوم پاگ بعد از خانواده اش، غذا است و در برابرش نمی تواند مقاومت کند. کنترل نکردن غذای این نژاد موجب می شود که خطر چاقی و دیابت او را تهدید کند.

ملزومات بهداشتی سگ پاگ 

کت پاگ دارای دو لایه است و با اینکه موهایش بسیار کوتاه است اما فریب نخورید! این نژاد بخصوص در تابستان خیلی ریزش دارد. یک صاحب عاقل این حقیقت را می پذیرد و سعی می کند رنگ لباسش را هنگام بیرون رفتن با سگش تنظیم کند تا موها بهتر پنهان شوند. به دنبال آن، شانه زدن و استحمام منظم به حفظ حداقل ریزش کمک می کند. توصیه می شود که او را ماهیانه حمام ببرید و از آن جایی که اندازه Pug کوچک است، می توانید در سینک دستشویی او را بشویید.

کوتاه کردن ناخن ها به طور منظم ضروری است؛ زیرا این حیوانات خانگی، هنگام بازی در خارج از منزل، ناخن هایشان را مانند نژادهای فعال تر به طور طبیعی کوتاه نمی کنند. همینطور ایده خوبی است که گوش آن ها را هر چند هفته یکبار تمیز کنید. اما آنچه که نیاز به توجه ویژه دارد، چین و چروک صورت پاگ است. اگر آن ها مرطوب یا کثیف بمانند، به سرعت تبدیل به محل عفونت و التهاب می شوند. چین و چروک ها را در حمام به خوبی تمیز و بعد از آن کاملا خشک کنید. برخی از والدین پاگ ها برای خشک کردن، به سادگی از پنبه و برخی دیگر از دستمال مرطوب کودک استفاده می کنند.

برای آشنایی از روش کوتاه کردن ناخن ها، می توانید مقاله (روش صحیح کوتاه کردن ناخن های سگ) را مطالعه کنید.

علاوه بر این، چشم های نژاد سگ پاگ نیاز به توجه خاصی دارند. آن ها برجسته و بیرون زده اند و در برابر تحریک صابون ها و مواد شیمیایی آسیب پذیر هستند. همچنین مانند بسیاری از نژادهای کوچک، او نیز می تواند مستعد بیماری های لثه و دندان باشد. مسواک زدن منظم با یک مسواک نرم و کوچک و خمیر دندان سگ به جلوگیری از این امر کمک می کند. از زمانی که هنوز یک توله سگ است، او را به مسواک زدن و معاینه عادت بدهید و به طور مرتب پنجه ها و داخل دهانش را نگاه کنید؛ تا نظافت به تجربه ای مثبت و مملو از تحسین و پاداش تبدیل شود. با این کار در بزرگسالی معاینات دامپزشکی آسان خواهد شد.

برای آشنایی از روش مسواک زدن سگ، می توانید مقاله (راهنمای کامل مسواک زدن دندان سگ) را مطالعه کنید.

تیم پت شاپ تام و جری در کنار شماست تا به سؤالات تون پاسخ بده و در پرورش سگ ها به شما کمک کنه. ممنون از همراهی تون:*

۱- چطور جلوی پرخوری و چاقی سگ پاگ را بگیرم؟

از غذایی با ارزش بالا استفاده کنید، از تولگی او را به غذا خوردن درساعت مشخص به مقدار مشخص عادت دهید، در برابر خواسته ها و خواهش های سگ پاگ نسبت به غذا مقاومت کنید، با بازی اورا به فعالیت جسمی وادار کنید.

بعد از تمام شدن دوران شیرخوارگی و خوردن غذای مرطوب ازغذای خشک توله سگ پاگ رویال کنین یا غذای مینی ایندور پاپی یا مینی پاپی رویال کنین استفاده کنید در برندهای دیگر از غذای مینی جونیور جویسرا، مینی بیبی جونیور هپی داگ، غذای مونلو توله سگ،غذاهای متنوع توله سگ رفلکس و رفلکس پلاس بهره ببرید.

از غذای سگ بالغ پاگ رویال کنین، غذای مینی ایندور ادالت و مینی ادالت رویال کنین استفاده کنید.

تمیزکردن شیارها وچروک های پوست سگ پاگ، مراقبت از تمیزی و سلامت سگ پاگ و اقدامات لازم برای جلوگیری از چاقی سگ پاگ

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *