آموزش به سگ, دانستنی های سگ

۴ شیوه آموزش آسان فرمان دست دادن به سگ

دست دادن به سگ

(شیوه آسان آموزش دست دادن به سگ ها مرحله مرحله + عکس)

پس از اینکه آموزش های ضروری مثل فرمان بشین، فرمان بیا، فرمان بخور و… را به سگ خود آموزش دادید؛ وقت آن رسیده که در جهت اجتماعی‌تر کردن سگ یا توله سگ تان قدمی بردارید و چه بهتر از اینکه سگ شما دست دادن به دیگران را بیاموزد!! دست دادن به سگ یک راه عالی برای برقراری ارتباط و ایجاد پیوند با حیوان خانگی شماست. با این حال، مهم است که این کار را به روشی انجام دهید که برای سگ شما راحت و ایمن باشد. درست است که این آموزش به اندازه خرید غذای سگ حیاتی نیست و در زمره آموزش های ضروری قرار نمی گیرد. اما آموزش آن در این نوشته به سگتان خالی از لطف نیست و اثرات فوق العاده ای بر میزان محبوبیت سگ شما در میان خانواده و دوستان دارد.

مدت زمان مورد نیاز این آموزش حدود ۲_۴ هفته می باشد. پیش نیاز این آموزش، آموزش فرمان بشین به سگ است.

دست دادن به سگ

پیش از شروع آموزش دست دادن به سگ

۱. تنبیه نکنید!

چرا نباید سگ را دعوا و تنبیه کنیم؟

رفتار شناسان با انجام آزمایش به این نکته پی بردند که مغز سگ ها با تقویت مثبت و منفی شرطی می شود؛

به این معنی که  اگر پس از انجام یک عمل، سگ را تشویق کنید و به او خوراکی یا اسباب بازی مورد علاقه اش را بدهید؛ می فهمد این کارش دوست داشتنی بوده و نتیجه مثبتی (غذا یا تشویق) را در پی داشته پس آن را تکرار میکند. حال نکته اینجاست که وقتی در حال آموزش فرمان یا نکته مهمی به سگ، به خاطر اشتباهات او، بی حوصلگی خودمان، خرابکاری و… تنبیهش می‌کنیم یا سر او  فریاد می کشیم؛ او می آموزد که دفعه بعد از همراهی شما در امر آموزش دوری کند! چون دفعه قبل جلسه آموزشش نتیجه بدی را در پی داشته و ممکن است این اتفاق ناگوار (تنبیه شما) تکرار شود…! پس تنبیه کردن؛ تنها زحمت شما را چند برابر می کند و در امر آموزش شما و سگتان را بسیار عقب می‌اندازد. از آن گذشته احتمال ایجاد ترس، اضطراب، افسردگی و… را در سگ ها افزایش می دهد. هنگامی که بسیار عصبی میشوید و می‌خواهید رفتاری پرخاشگرانه انجام دهید؛ به چشمان سگ وفادارتان زل بزنید؛ جز عشق و مهربانی در آن می بینید؟!

نفس عمیق، مثبت اندیشی، استراحت، خوردن آب و… می‌تواند به شما کمک کرده و شرایط شما را بهبود ببخشد.

۲. مکان آموزش

بهتر است آموزش دست دادن به سگ را در یک مکان آرام در خانه یا حیاط شروع کنید؛ تا هم شما و هم سگتان تمرکز بالا داشته باشید. باید سگ شما یاد بگیرد چگونه در هر شرایطی فرمان را عملی کند؛ پس بعد از اینکه سگ این مهارت را تا حدودی یاد گرفته بود می توانید تمرین خودتان را در مکان های شلوغ تر انجام دهید. مثلاً شخصی دیگر در اتاق باشد و در حال انجام کاری باشد و رفت و آمد کند یا تلویزیون روشن باشد و…

۳. زمان آموزش

در زمان های خستگی و بی حوصلگی آموزش دست دادن به سگ را انجام ندهید.

این کار موجب می‌شود نتیجه مطلوبی از جلسه آموزشی خود دریافت نکنید. در زمان های خستگی، سگ خواب آلود و کسل است و زمان مناسبی برای آموزش نیست؛ چون یادگیری نیاز به انرژی و تمرکز دارد بهتر است آموزش سگتان را به بعد از چرت زدن او موکول کنید. بهتر است مقداری لقمه خوشمزه غذا مثل: تکه های گوشت، میوه و یا تشویقی خوشمزه برایش از قبل تهیه کنید. و بهتر است آموزش دست دادن به سگ را در زمانی آغاز کنید که کمی گرسنه شده باشد. این طور انگیزه بیشتری برای عمل به دستورات شما و دریافت جایزه خواهد داشت…

نکته: هر درس را پس از موفقیت سگتان به پایان برسانید.

اگر سگتان نمی فهمد شما از او چه می خواهید ناامید نشوید و به جای پافشاری، به تمرین قبلی باز گردید (تمرینی که سگ در آن موفق عمل میکرده). چون، سگ ها هم هنگامی که نمی فهمند شما از آنها چه انتظاری دارید و نمی توانند آن را عملی کنند؛ بسیار دلسرد می‌شوند. هنگامی که موفق شدید و سگ باهوش شما توانست فرمان دست دادن به سگ را اجرایی کند؛ می‌توانید ترفندهایی جدید و جالب و بامزه به این حرکت بیافزایید.

۴. صبور باشید و مثبت بمانید.

آموزش دست دادن به سگ خواهان گزاشتن زمان و صبر پایان ناپذیر شما است. نا امید نشوید و به تمرین ادامه دهید. همیشه سگ خود را تشویق کنید و به او پاداش دهید، حتی اگر اشتباه کرد!

۵. از کلیکر استفاده کنید.

کلیکر یک دستگاه کوچک دستی است که هنگام فشار دادن، صدای کلیک بلندی ایجاد می کند. کلیکرها در آموزش سگ ها و سایر حیوانات برای تقویت عادت های خوب استفاده می شوند. هنگامی که سگ رفتاری را که می خواهید انجام می دهد، بلافاصله روی کلیکر کلیک کنید. این صدای کلیک به سگ می گوید که رفتار او درست بوده است و به زودی پاداشی دریافت خواهد کرد. مزیت استفاده از کلیکر این است که به شما امکان می دهد زمان دقیق رفتار مورد نظر را مشخص کنید. این امر به ویژه در آموزش رفتارهای پیچیده یا زمانی که سگ شما در حال انجام چندین رفتار به طور همزمان است بسیار مفید است.

دست دادن به سگ

بهترین روش آموزش دست بده به سگ در ۵ گام

در ادامه به معرفی بهترین روش امورشی دست دادن به دست میپردازیم. با انجتم این پنج گام سگ شما به صورت تضمینی دست دادن را یاد خواهد گرفت.

 • گام اول: آماده سازی

هر آموزشی برای سگ ها نیاز به آماده سازی آنها دارد. از خوراکی های کوچک و خوشمزه یا اسباب بازی های مورد علاقه سگ خود به عنوان پاداش استفاده کنید.همچنین مکانی آرام و بدون حواس پرتی را برای آموزش انتخاب کنید. بهتر است جلسات آموزشی را کوتاه و شیرین نگه دارید، حدود ۵-۱۰ دقیقه در هر جلسه.

 • گام دوم: معرفی فرمان

با گرفتن خوراکی در یک دست و قرار دادن دست دیگر در مقابل بینی سگ شروع کنید. هنگامی که سگ به سمت دست شما با خوراکی می رود، بگویید “دست بده”. به محض اینکه سگ بینی خود را به دست شما زد، خوراکی را به او بدهید و او را با کلمات “آفرین” یا “دست بده” تشویق کنید.

 • گام سوم: افزودن حرکت

هنگامی که سگ به طور مداوم بینی خود را به دست شما می زند، شروع به بلند کردن دست خود به سمت بالا کنید. همچنان خوراکی را در دست خود نگه دارید و به گفتن “دست بده” ادامه دهید. به محض اینکه سگ دست خود را بلند کرد، خوراکی را به او بدهید و او را تشویق کنید.

 • گام چهارم: حذف خوراکی

پس از اینکه سگ به طور مداوم دست خود را بلند کرد، شروع به حذف تدریجی خوراکی کنید. خوراکی را در دست خود نگه دارید، اما فقط زمانی که سگ دست خود را بلند کرد به او بدهید. به تدریج فاصله بین خوراکی و دست خود را افزایش دهید تا سگ یاد بگیرد که دست بدهد بدون اینکه انتظار خوراکی داشته باشد.

 • گام پنجم: تمرین

هنگامی که سگ فرمان “دست بده” را بدون خوراکی انجام داد، شروع به تمرین در موقعیت های مختلف کنید. از سگ خود بخواهید در حالت نشسته، ایستاده و حتی در حال راه رفتن دست بدهد. به تمرین ادامه دهید تا سگ شما بتواند به طور قابل اعتمادی در هر موقعیتی دست بدهد.

روش آموزشی اول

 1. از سگ خود بخواهید رو به روی شما بنشیند.
 2. زانو بزنید و پنجه جلویی سمت راست سگ خود را با دست چپ به هوا بلند کنید.
 3. همانطور که پنجه او را برمی دارید، بگویید حرکت یا (Shake) و به او یک خوراکی بدهید.
 4. این کار را چند بار انجام دهید.
 5. یک تشویقی در دست چپ خود بگذارید و بدون اینکه سگتان را لمس کنید، دست خود را به آرامی به سمت پنجه جلویی سمت راست او حرکت دهید.
 6. بایستید و منتظر بمانید تا پنجه خود را از زمین بلند کند(برای برداشتن تشویقی).
 7. به سرعت پنجه او را در دست راست خود بگیرید و هنگام تحویل دادن تشویقی، بگویید: چه حرکت خوبی!

 

در صورت لزوم، به مرحله ۱ برگردید و هر بار که سگ پنجه خود را از زمین بلند کرد، آن را تحسین کنید یا به او تشویقی دهید.

برای مقایسه و خرید تشویقی های خوشمزه اینجا کلیک کنید.

روش آموزشی دوم

 1. از سگ خود بخواهید رو به روی شما بنشیند.
 2. تشویقی را در یک دست پنهان کنید و دست خود را بسته نگه دارید.
 3. مشت بسته خود را به سگتان نشان دهید و اجازه دهید (تشویقی پنهان را) بو کند.
 4. تشویقی را به او ندهید و اجازه ندهید آن را از شما بگیرد.
 5. دستور حرکت یا (Shake) را همزمان، در حالی که مشت خود را زیر بینی او قرار می دهید؛ بگویید. اینکار حس بویایی او را فریب میدهد و او را ترغیب به رسیدن به غذای پنهان میکند.
 6. روی دستتان ضربه بزنید! سگ شما احتمالاً با پنجه اش دست شما را خواهد زد. اگر دفعه اول این کار را نکرد؛ به احتمال زیاد دوباره تلاش خواهد کرد.
 7. هنگامی که او شروع به ضربه زدن به دست شما کرد؛ پنجه او را بگیرید؛ دستورحرکت یا (Shake) را بگویید و پنجه او را همانند دست دادن عادی انسان ها، بالا و پایین کنید و تشویقی پنهان شده را به او بدهید.
 8. سگ یا توله سگ خود را برای موفقیتش، هر بار که دست داد؛ تشویق کنید یا به او پاداش دهید.

دست دادن سگ

روش آموزشی سوم

 1. از سگ خود بخواهید رو به روی شما بنشیند.
 2. دستانتان این بار خالی باشد.
 3. کف دست خود در نزدیکی بینی سگتان نگه دارید. و سگ خود را برای بو کشیدن به چالش بکشید.
 4. این کار ممکن است چند لحظه طول بکشد؛ اما در نهایت، سگ شما کنجکاو می شود و دست خالی شما را بو می کند.
 5. با صبر و حوصله منتظر بمانید تا سگتان تعجب کند که چرا دست شما آنجا است؟!
 6. سرانجام وقتی فهمید با بو کشیدن دست شما چیزی برای بدست آوردن ندارد او می خواهد آن را با پنجه اش لمس کند.
 7. لحظه ای که سگ پنجه خود را در دست شما قرار داد؛ دست خود را ببندید و آن را تکان دهید و با دست مخالف خود به او یک خوراکی بدهید.
 8. این روش را چندین بار تکرار کنید تا اینکه سگ به محض اینکه دست خود را بیرون می آورید پنجه خود را در دست شما قرار دهد.
 9. این تمرین را چند بار در روز تکرار کنید. هر بار که سگتان با موفقیت دست شما را فشرد، حتما به او پاداش دهید.

فرمان دست بده به سگ

روش آموزشی چهارم

 1. از سگ خود بخواهید رو به روی شما بنشیند.
 2. به آرامی بر روی پنجه او که روی زمین است؛ ضربه بزنید.
 3. به محض اینکه سگ شما در واکنش به ضربه آرام شما پنجه خود را بلند کرد، آن را در دست خود بگیرید و از دستور حرکت یا (Shake) استفاده کنید.
 4. بلافاصله به سگ خود خوراکی تشویقی دهید و او را تحسین کنید.
 5. به تمرین ادامه دهید و مراحل بالا را تکرار کنید تا جایی که بتوانید دست خود را بیرون آورده و از دستور (Shake) بدون نیاز به ضربه زدن پشت پنجه استفاده کنید.

بنابر سلیقه خودتون و توانایی سگ، میتونید از این روش ها بهره ببرید تا فرمان دست دادن رو به سگتون آموزش بدید. فقط همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد؛ پیش از این آموزش فرمان بشین به سگ را به پت خود آموزش دهید.

ممنونیم ازت که تا آخر مقاله همراهمون بودی (:

قبل از آموزش دست دادن به سگ‌ها چه اقداماتی باید انجام داد؟

انتخاب مکان و زمان مناسب، تهیه لوازم و غذاهای تشویقی و داشتن صبر و حوصله در زمان آموزش

با قرار دادن سگ در روبه‌روی خود و پنهان کردن تشویقی در دستمان از او بخواهید تا دستتان را بو بکشد و آن را لمس کند.

بهتر است در طول روز و زمانی که سگتان خواب کافی و تمرکز لازم را داشته‌باشد اقدام به آموزش آن‌ها کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *