برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه, سلامت گربه

ریزش موی گربه + علل و روش های درمان آن

ریزش موی گربه

ریزش موی گربه یک مشکل رایج است که می تواند ناشی از طیف وسیعی از علل باشد، از مشکلات پوستی گرفته تا بیماری های سیستمیک. حتما تا به حال برای تان پیش آمده است که دست تان را بین کت (پوشش بدن) گربه تان ببرید و به یک لکه تاس بر بخورید و یا حس کنید که کم حجم تر شده است؟ دلایل متعددی برای ریزش موی گربه وجود دارد که ما در این مقاله همه آن ها را برسی خواهیم کرد ولی به یاد داشته باشید که اگر نگرانی درباره سلامت گربه تان دارید حتما باید در اسرع وقت با دامپزشک درباره آن صحبت کنید و از او بخواهید که نگاه دقیق تری به ریزش مو در گربه شما داشته باشد. حالا وقت آن است که برویم سر اصل مطلب و علل ریزش مو در گربه ها را با هم چک کنیم. ممنونم که ما را در خواندن مقاله پت شاپ آنلاین تام و جری ما را همراهی می کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نکات مهم درباره بهداشت و سلامت گربه را بخوانید.

علت ریزش مو در گربه ها چیست؟

چه بخواهید یا نخواهید ریختن موی گربه امری طبیعی است؛ اما اگر به حالتی غیر عادی ادامه پیدا کند، آن وقت آن را آلوپسی ( alopecia ) می نامند. به طور طبیعی عوامل مشخصی برای آلوپسی یا تاسی وجود دارد؛ بنابراین اگر حس کردید که علت ریزش موی گربه تان را پیدا کردید، حتما برای درمان و خرید غذای گربه مناسب نژادش اقدام کنید تا کوچولوی دوست داشتنی شما دوباره حس کند که شبیه خودش شده است. در ادامه مهم ترین علل ریزش موی گربه را بررسی میکنیم.

شرایط پوستی گربه

عفونت قارچی، هجوم انگل هایی مثل کنه یا کک، بیماری های پوستی ناشی از آلرژی، عمده ترین دلایل ریزش موی گربه ها است. از آن جایی که تمام این بیماری ها به شدت پوست را تحریک می کند، قطعا برای گربه تان غیر ممکن است که خودش را نخاراند. به همین ترتیب با جویدن نواحی مختلف بدن یا خاراندن و لیسیدن زیاد، قسمت هایی را تاس می کنند و گلوله های مویی را اطراف خود جای می گذارند.

استرس گربه یا احساس درد در پوست

حتما تا به حال در فیلم ها دیده اید که شخصی از عصبانیت، استرس یا فشار مو های خودش را بکشد، این موضوع برای گربه های ناراحت هم صدق می کند. گاهی اوقات گربه های مضطرب شروع به کندن خز خود می کنند و یا اگر درد زیادی در یک ناحیه بدن و مفصل شان حس کنند نیز همین اتفاق می افتد.

این موجودات نازنین به زبان ما صحبت نمی کنند و هنگامی که درد می کشند، چاره دیگری برای ابراز خود ندارند. اگر حس کردید علت ریزش موی گربه تان یکی از ۲ مواردی است که گفتیم، حتما اقدام به رفعش بکنید.

در این مورد، بطور کامل در مقاله دلایل و روشهای درمان استرس گربه صحبت کردیم.

برای درک و روش های برخورد با یک گربه عصبانی یا مضطرب می توانید مقاله دلایل قهر گربه خانگی و نحوه برخورد با آن را مطالعه کنید. 

هورمون ها

عدم وجود هورمون های متعادل می تواند باعث ریزش موی گربه شما شود؛ چراکه در بدن هورمون های خاصی مسئول رشد مو هستند و زمانی که این هورمون ها در بدن کم شوند یا وجود نداشته باشند، ریزش مو در گربه شما رخ می دهد. این اتفاق باید توسط دامپزشک تایید و درمان شود.

همچنین ممکن است متوجه شوید که گربه باردار یا شیرده شما به دلیل تغیرات هورمونی در زمان بارداری، موهایش را از دست می دهد.باید بگویم که نگران نباشید زیرا بعد از مدتی دوباره رشد می کند.

بیماری زمینه ای، سلامت یا تغذیه ضعیف

رژیم غذایی ناسالم، عدم توجه به سلامتی یا یک بیماری ناشناخته همگی می توانند دلایل مهم ریزش موی گربه شما باشند. بنابراین غذای گربه با کیفیت، تغذیه مناسب و رسیدگی به سلامت از راه های جلوگیری از ریزش موی گربه به حساب می آید. ۳ برند محبوب و خارجی  رویال کنین، جوسرا، سانابل در این زمینه غذا هایی با فرملاسیون خاص مناسب مشکلات پوست و مو تهیه کرده اند که ما آن ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 سانابل غذای خشک گربه هیر اند اسکین سانابل

غذای خشک گربه هیر اند اسکین سانابل فاقد گلوتن و سرشار از امگا ۳، امگا ۶ و عناصر کمیاب است که باعث حفظ سلامت پوست و موی گربه شما می شود.

غذای خشک گربه مخصوص پوست و مو رویال کنین

غذای خشک گربه مخصوص پوست و مو رویال کنین ساخت یکی از بهترین کارخانه های فرانسوی است که ادعا دارد پس از ۲۱ روز تاثیرات خوبش را در گربه تان خواهید دید. این غذا از رشد موهای سالم پشتیبانی می کند و از مشکلات پوستی مانند شوره و کدری جلوگیری می کند.

غذای خشک گربه کتلوکس جوسرا

غذای خشک گربه جوسرا کتلوکس با کیفیت سوپر پریمیوم به هضم گلوله های مویی کمک کرده و به دلیل داشتن فرمولاسیون خاص به حفظ سلامت پوست و  جلوگیری از ریزش موی گربه شما کمک می کند.

با این حال از آن جایی که دلایل ریزش موی گربه می تواند خیلی گسترده باشد، ما پیشنهاد می کنیم که به جای یافتن روش های درمان خانگی ریزش موی گربه، به دامپزشک مراجعه کنید تا نگرانی های تان برطرف شود.

ریزش موی فصلی

ریزش موی فصلی یک نوع طبیعی از ریزش مو است که در گربه ها دو بار در سال، در بهار و پاییز، رخ می دهد. این ریزش مو به دلیل تغییر طول روز و تغییر در دمای هوا رخ می دهد. در بهار، روزها طولانی تر می شوند و دما افزایش می یابد. این باعث می شود گربه ها خز زمستانی ضخیم خود را بریزند و یک خز تابستانی نازک تر در بیاورند. در پاییز، روزها کوتاه تر می شوند و دما کاهش می یابد. این باعث می شود گربه ها خز تابستانی نازک خود را بریزند و یک خز زمستانی ضخیم تر در بیاورند. ریزش موی فصلی معمولاً در تمام بدن گربه رخ می دهد، اما ممکن است در برخی از نواحی، مانند شکم و پاها، بیشتر قابل توجه باشد. ریزش موی فصلی معمولاً در عرض چند هفته اتفاق می افتد. دامپزشک شما می تواند با معاینه فیزیکی و انجام آزمایش هایی مانند آزمایش خون و آزمایش پوست، ریزش موی ناشی از آلرژی را در گربه شما تشخیص دهد.

آلرژی

آلرژی یک واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به یک ماده بی ضرر است که به عنوان آلرژن شناخته می شود. آلرژن ها می توانند از طریق هوا، غذا، تماس یا تزریق وارد بدن شوند. هنگامی که گربه ای به یک آلرژن حساسیت دارد، سیستم ایمنی بدن آن بیش از حد واکنش نشان می دهد و مواد شیمیایی التهابی آزاد می کند. این مواد شیمیایی می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند و منجر به ریزش مو شوند.

داروها و ریزش موی گربه

برخی از داروها می توانند با تاثیر بر فولیکول های مو باعث ریزش مو و تضعیف ریشه موی گربه شوند. در ادامه مهم ترین داروهایی که عوارض جانبی آنها ریزش مو است را معرفی میکنیم.

کورتیکواستروئیدها: این داروها که برای درمان التهاب و آلرژی استفاده می شوند، می توانند باعث ریزش مو، نازک شدن پوست و تاخیر در بهبود زخم شوند.
داروهای ضد تشنج: برخی از داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین و فنوباربیتال می توانند باعث ریزش مو شوند.
داروهای ضد افسردگی: برخی از داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین و فلوکستین می توانند باعث ریزش مو شوند.
داروهای ضد سرطان: داروهای شیمی درمانی که برای درمان سرطان استفاده می شوند، می توانند باعث ریزش مو شوند.
داروهای ضد قارچ: برخی از داروهای ضد قارچ مانند گریزئوفولوین می توانند باعث ریزش مو شوند.

نکات مهم درباره ریزش مو گربه

> یاد تان نرود که ریزش موی گربه در پاییز و بهار بیشتر از حالت عادی است و در سرتاسر بدن شان رخ می دهد.

توجه داشته باشید که با اینکه ریزش زیاد است؛ اما تاسی به صورت سکه ای رخ نمی دهد. ( زیرا تاسی به صورت سکه ای ممکن است علت باکتریایی یا قارچی داشته باشد و برای رفع آن باید به دامپزشک مراجعه کنید. )

> توجه کنید که دادن غذای خشک به تنهایی کافی نیست و حتی برای گربه ای که هیچ مشکلی ندارد نیز رژیم کاملی به حساب نمی آید. از این رو گربه شما درست مثل بقیه موجودات نیاز به خوردن غذای مرطوب و مولتی ویتامین های با کیفیتی مثل بیفار و دکتر کلادرز دارد.
 
قرص مولتی ویتامین گربه بیفار مدل تاپ تن  حاوی ۱۸۰ عدد قرص با ترکیبات منحصر به فرد برای مصرف روزانه است و از ریزش موی گربه تان جلوگیری می کند. 
قرص مولتی ویتامین گربه بیفار مدل تاپ ۱۰ نیز یک قرص دیگر از شرکت بیفار است که با داشتن عناصری همچون ال کارنتین و تائورین از ریختن مو جلوگیری و به پوست و مو سلامت می بخشد.
زیاده روی ممنوع!
دقت داشته باشید که در استفاده از قرص مولتی ویتامین و مخمر نباید زیاده روی شود. این بدان معناست که چند نوع قرص مولتی ویتامین را نباید همزمان به گربه تان دهید؛ چراکه ممکن است خطرناک باشد و باعث اور دوز ویتامین ها در بدن گربه شود.

علائم ریزش موی گربه

علائم ریزش موی گربه می تواند بسته به علت آن متفاوت باشد. برخی از علائم شایع ریزش مو در گربه ها عبارتند از:

 • ریزش موی بیش از حد
 • لکه های طاس
 • پوست قرمز، ملتهب یا پوسته پوسته
 • خارش
 • بی حالی
 • کاهش وزن

علت گره خوردن و نمدی شدن موی گربه 

نمدی شدن موی گربه به معنای گوریدگی و گره خوردن مو ها است و در حیواناتی که مو های نازک و بلندی دارند که به طور مرتب شانه نمی شوند، بسیار شایع است. همچنین مو های اکثر گربه هایی که وزن شان زیاد است، به دلیل اینکه نمی توانند خود شان را لیس بزنند نمدی می شود.

تنها راه جلوگیری از نمدی شدن موی گربه تان این است؛ که به گربه تان اهمیت دهید و به طور منظم او را حمام ببرید و روزانه مو هایش را شانه بزنید. لطفا به تمیز ماندن حیوان خانگی تان اهمیت دهید؛ چراکه با این کار علاوه بر اینکه ریزش موی گربه تان متوقف می شود؛ بلکه آثار دیگری نیز دارد:
جلوگیری از خوردن گلوله های مو توسط گربه
تمیز و مرتب شدن و درخشندگی مو ها
عدم ایجاد خراش و التهاب توسط خود حیوان 

برای رفع ریزش موی گربه چه کار کنیم؟

چیزی که تا الان قطعا متوجه شده اید، این است که؛ اگر ریزش مو نرمال بنظر نرسد، مراجعه به دامپزشک ضروری است. دامپزشک باید تمام معاینات لازم را انجام دهد تا علت ریزش موی گربه شما را متوجه شود.

اگر در حین معاینه متوجه وجود کک که یکی از دلایل اصلی خارش و ریزش مو زیاد در گربه ها است، بشود؛ درمانی مناسب به آن را پیشنهاد می کند که باید به طور منظم انجامش دهید. همچنین گرفتن نمونه مو یا کمی از پوست ( برای آزمایش اطمینان از وجود کرم یا انگل ) کاملا طبیعی و بدون درد است؛ بنابراین نگران نباشید. این احتمال وجود دارد برای گرفتن نمونه پوست نیاز به بیهوشی باشد.

آزمایش پوستی آلرژی و آزمایش خون نیز در بعضی مواقع برای یافتن موارد حساسیت زا یا بیماری های ارثی و زمینه ای که باعث ریختن موی گربه می شود، لازم است. در پایان برسی اگر هنوز دلیل واضحی برای آلوپسی گربه شما وجود نداشته باشد، دامپزشک ممکن است که شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد.

نکته مهم: حتما در حضور دامپزشک از رفتار، سبک زندگی و نوع غذا گربه تان صحبت کنید چراکه خیلی وقت ها دلیل ریزش موی گربه استرس، نوع آرایش کردن مو یا غذا هایی است که می خورد.

قرص مخمر گربه دکتر کلادرز – Fell Active

قرص مخمر گربه دکتر کلادرز حاوی ضروری ترین ترکیبات برای مو و پوست گربه می باشد و از ریختن مو های گربه تان جلوگیری می کند. 

ریزش موی گربه چگونه درمان می شود؟

نوع درمانی که دامپزشک انتخاب می کند، بستگی به علت ریزش موی گربه شما دارد. هنگامی که دامپزشک پس از انجام آزمایش ها، متوجه وجود انگل یا کرم حلقوی در بدن بشود، به طور معمول محصولات کنترل کک یا ضد قارچ ها را توصیه می کند.

درمان بیماری‌های پوستی آلرژیک می‌تواند کمی بیشتر طول بکشد؛ اما می توان با کمک گرفتن از یک متخصص پوستی و یافتن غذا ها یا ماده های متخلف حساسیت زا، یک برنامه‌ غذایی تنظیم کرد که از بروز واکنش های آلرژیک جلوگیری می کند.

نظافت بیش از اندازه گربه ناشی از استرس زیاد است و احتمالا دامپزشک شما پس از مطمئن شدن از آن، توصیه هایی در رابطه با نحوه کاهش اضطراب و کنترل ریزش مو خواهد کرد. اما اگر بررسی های دامپزشک نشان دهد که گربه به دلیل درد در مفاصل یا مثانه، بیش از حد خودش را تمیز می کند، مشکل اصلی را باید با دارو های مرتبط درمان کند. زیرا وقتی که درد های جسمی متوقف شوند، ریزش موی گربه نیز از بین می رود.

امیدوارم مقاله ریزش موی گربه + علل و روش های درمان آن بهتون اطلاعات مفید و کاملی رو داده باشه و کمک تون بکنه تا با مشکلات این موجودات دوست داشتنی بیشتر آشنا بشین وکمک شون کنین. تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون بگو تا حالا با ریزش موی گربه ات مواجه شدی؟ چه کار هایی بنظرت به درمان کردنش کمک کرد و چه کار هایی ریزشش رو بیشتر کرد؟

مرسی که ما رو می خونی و تجربیاتت رو در اختیارمون می ذاری:*

مطالب مرتبط

2 نظر در “ریزش موی گربه + علل و روش های درمان آن

 1. فرشید گفت:

  سلام فرق تاپ تن ها باهم چیه؟

  1. asmaafkhami گفت:

   تاپ تن نارنجی ساخت روسیه هست و قرمز ساخت هلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *