آموزش به گربه, دانستنی های گربه

آموزش دست دادن به گربه خانگی ( های فایو )

آموزش های فایو به گربه

گربه‌ها موجودات باهوش و کنجکاوی هستند که می‌توانند با آموزش صحیح، ترفندهای مختلفی را یاد بگیرند. یکی از ترفندهای جالب و سرگرم‌کننده‌ای که می‌توانید به گربه خود آموزش دهید، دست دادن است. بله، آموزش دست دادن به گربه ممکن است مثل یک افسانه بنظر برسد؛ اما حقیقت دارد! می خواهید باور کنید یا نه ولی این حیوانات دوست داشتنی قادر هستند تا معنی high five را درک کنند و مثل بقیه دوستان مان به ما دست دهند.ما در این مقاله ساده ترین و سریع ترین روش آموزش های فایو به گربه را معرفی می کنیم و سعی می کنیم همه سوالات شما را برطرف کنیم. ممنونم که پت شاپ آنلاین تام و جری ما را همراهی می کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شیوه یادگیری گربه ها می توانید مقاله آموزش گربه (راهنمای کامل تربیت گربه خانگی) را بخوانید.

نحوه آموزش دست دادن به گربه

مراحل آموزش دست دادن به گربه خانگی چندان سخت و پر رمز و راز نیست؛ بلکه فقط شامل پیروی از ۳ عمل ساده است. بله! درست شنیدید ولی چیزی که بیشتر از همه بر یادگیری گربه تان تاثیر دارد، صبوری و پشتکار شماست. عجول نباشید – D: – ما چگونگی این آموزش را به خوبی توضیح می دهیم و تنها کاری که باقی می ماند؛ تمرین و تکرار شان به صورت مداوم است.

 • نکته مهم: حیوانات با نبود عواملی که توجه و تمرکز شان را بهم می ریزد، بیشتر یاد می گیرند. بخواهم ساده تر بگویم، آموزش دیدن بدون وجود مزاحمت برای گربه ها تقریبا لازم و ضروری است؛ چراکه همه ما خوب می دانیم آن ها منتظر کوچک ترین جنبش از طرف دنیا هستند تا به ماجراجویی بروند. بنابراین بهتر است این کار در محیطی انجام شود؛ که در آن احساس راحتی می کنند و فضای زیادی نیز در اختیار شان است.

 قبل از شروع باید یک کیسه! تشویقی و مکمل غذایی گربه کنار تان آماده نگه دارید. ترجیحا خرید غذای گربه ای را انتخاب کنید که محال است پت تان بتواند در برابرش مقاومت کند و در صورت دیدن هر پیشرفتی به او پاداش دهید و ستایشش کنید.

همچنین بهتر است این آموزش در حالتی که کوچولوی شما نشسته است، انجام شود. البته در حالت ایستاده هم مشکلی ندارد؛ ما به دنبال بهترین نتیجه در کوتاه ترین زمان هستیم.

آموزش High Five به گربه

آموزش دست دادن به گربه

در قدم اول باید غذای مورد علاقه گربه تان را در دست نگه دارید. حس بویایی و کنجکاوی غریزی او باعث می شود؛ تا به طور طبیعی شروع به بو کشیدن و لمس کردن تان کند. درست در زمانی که پنجه هایش از زمین بلند و به سمت شما دراز شد، شما باید دست تان را به نشانه علامت ” بله “ به پنجه شان بزنید و مشت خود را که حامل خوراکی است، باز کنید.

در مرحله دوم شما باید این کار رو علامت گذاری کنید. این حرف بدان معناست؛ که بعد از اینکه چندین بار پاسخ های مثبتی از آموزش به گربه تان را دریافت کردید؛ با گفتن عبارت « پنجه بالا » به او خوراکی محبوبش را بدهید و دست دادن به گربه را با این جمله در ذهنش حک کنید. 

مرحله آخر وقتی است که بنظر می رسد در آموزش های فایو به خوبی پیشرفت کردید و گربه شما به تسلط نسبتا خوبی در این امر رسیده است. حالا وقت آن رسیده موقعیت دست خود را تغییر دهید؛ تا کف دست کاملا به پنجه ها برخورد کند. انقدر این ۳ مرحله نحوه آموزش دست دادن به گربه را تکرار کنید تا گربه شما با شنیدن دستور پنجه بالا واکنش درست را نشان دهد.

همچین در ادامه مراحل گام به گام آموزش دست دادن به گربه را به تفکیک معرفی میکنیم.

۷ گام برای آموزش دست دادن به گربه

۱. گربه خود را در حالتی که نشسته است، روبروی خود قرار دهید.

۲. یک تشویقی را در دست خود نگه دارید و آن را به سمت بینی گربه ببرید.

۳. به محض اینکه گربه به دست شما نزدیک شد، با گفتن کلمه‌ای مانند “دست بده” و لمس پنجه او، به او علامت دهید که کارش درست است.

۴. به گربه خود تشویقی بدهید و او را تشویق کنید.

۵. این مراحل را چندین بار تکرار کنید تا گربه شما ارتباط بین لمس پنجه شما و دریافت تشویقی را یاد بگیرد.

۶. به تدریج فاصله بین خود و گربه را افزایش دهید.

۷. در نهایت، می‌توانید آموزش را به گونه‌ای انجام دهید که گربه شما به طورِ ایستاده به شما دست بدهد.

نکات مهم در یادگیری فرمان دست دادن به گربه

از متداول ترین سوال هایی که معمولا پیش می آید این است؛ که نژاد گربه تفاوتی در روند یادگیری این ترفند دارد؟ باید بگویم مراحل آموزش دست دادن به گربه پرشین فرقی با گربه خانگی و دیگر نژاد ها ندارد بلکه فقط ممکن است برخی از گربه ها زود تر آن را بیاموزند.

صبر و حوصله داشته باشید؛ به یاد داشته باشید که گربه‌ها با سرعت خودشان یاد می‌گیرند.
از تشویقی استفاده کنید؛ استفاده از تشویقی‌های خوشمزه انگیزه گربه شما را برای یادگیری افزایش می‌دهد.
در زمان مناسب آموزش دهید؛ زمانی را برای آموزش انتخاب کنید که گربه شما آرام و سرحال باشد.
آموزش را به یک بازی تبدیل کنید؛ آموزش را به یک بازی سرگرم‌کننده تبدیل کنید تا گربه از آن لذت ببرد.
از تنبیه استفاده نکنید؛ تنبیه فقط باعث ترس و اضطراب گربه شما می‌شود.
با گربه خود مهربان باشید؛ با گربه خود با لحنی ملایم و مهربان صحبت کنید و او را تشویق کنید.

در آموزش های فایو به گربه توجه به این دو نکته ضروری است:

 • همه گربه ها فورا پنجه خود را به سمت دست تان بلند نمی کنند و ممکن است واکنش های کمتری نشان دهند. مثلا با حرکات کوچک و ضعیف از روی زمین شروع کنند؛ اما چیزی که اهمیت زیادی در آموزش high five دارد این است: که با مشاهده هر پیشرفت کوچکی به آن ها پاداش دهید، تا تشویق شوند و در نهایت پنجه خود را بالاتر ببرند.
 • اگر حس کردید در حین آموزش دست دادن به گربه خانگی تان پیشرفت بسیار کند است یا علاقه اش را از دست داده، اصلا نترسید. هیچ مشکلی ندارد که یک قدم به عقب بردارید و با صبر و پشتکار بیشتری جلو بروید.

بهترین تشویقی ها برای آموزش های فایو به گربه

تشویقی گربه دریمیز

یکی از بهترین و خوشحال کننده ترین انتخاب ها برای آموزش دست دادن به گربه، تشویقی دریمیز است که محصول کارخانه ای آمریکایی است و در طعم های مختلفی مثل پنیر، اردک، مرغ، ماهی سالمون، گوشت گاو و پنیر تولید شده است.

بستنی گربه وینستن با طعم مرغ و ماهی در بسته بندی ۸ عددی ( می توانید به صورت تکی خریداری کنید ) در کنار داشتن مواد مغذی همچون اینولین و بیوتین هم به بدن گربه شما کمک می کند و هم در آموزش دست دادن به گربه – D: – شما را یاری می کند.

خمیر مالت گربه تریکسی با طعم پنیر در کنار اینکه آنتی هربال بوده و کمک به دفع گلوله های مویی می کند، همچنین برای گربه شما بسیار خوشمزه و مقوی است.

امیدوارم مقاله آموزش دست دادن به گربه خانگی ( های فایو ) بهتون اطلاعات مفید و کاملی داده باشه. تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت همراهیت کنه. هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون بگو گربه شما چه ترفند بامزه ای رو بلده؟ مرسی که ما رو می خونی :*

دست دادن به گربه را چگونه آموزش دهیم؟

با قرار دادن غذای مورد علاقه گربه در دست و افزایش حس کنجکاوی و بویایی سگ، علامت گذاری و تایید با حرکات دست و دادن غذای تشویقی، برخورد کف دست با پنجه گربه

تشویقی دریمیز، بستنی گربه وینستون، خمیر مالت گربه تریکسی

صبوری و پشتکار بسیار، ایجاد یک فضای آرام، استفاده از غذای تشویقی مورد علاقه گربه

مطالب مرتبط

2 نظر در “آموزش دست دادن به گربه خانگی ( های فایو )

 1. رحمان شاهعلی گفت:

  یعنی وقتی دیگه عادت کرد بهش تشویقی ندیم؟ نکنه انجام نده این بچه من خیلی شکموعه
  سنش بالا بره دیگه یاد نمیگیره؟؟؟

  1. Najla گفت:

   سلام می تونید هر از چند گاهی تشویقی بدید اما بیشتر از اون گربه ها عاشق نوازش و محبتی هستن که از شما می گیرن و چه پاداشی بهتر از این.
   در سن بالا هم یاد گیری ممکنه اما شاید بیشتر زمان ببره و نیاز به صبر و پشتکار بیشتری داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *