برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه, سلامت گربه

غذای گربه مریض | ویژگی های غذاهای مفید

غذا دادن و نگهداری گربه مریض

طبیعی است که در شرایط جسمی بد عزیزان مان، ما هم پا به پای او درد بکشیم؛ اما باید هوشیار باشیم تا این وضعیت، در تصمیم گیری و عملکرد مان تاثیری نگذارد. هنگامی که حیوان خانگی شما بیمار می شود؛ خرید غذای گربه مریض و پرستاری کردن درست از او ممکن است کمی سخت و دشوار باشد. 

حتی اگر دستور العمل های دامپزشک را مو به مو رعایت کنید؛ باز هم سر و کله زدن و نگهداری از گربه بیمار چالش های پیش بینی نشده ای دارد. در ادامه این مقاله تام و جری تمام راه های قوی ماندن شما و گربه تان را تعریف و بهترین روش ها را برای سرعت بخشیدن به درمان گربه بیمار معرفی می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره غذای مجاز برای گربه بیمار می توانید مقاله راهنمای جامع درباره غذای انواع گربه را مطالعه کنید.

مهم ترین نکات درباره گربه بیمار

اولین چیزی که اهمیت بسیار زیادی در بهتر شدن حال گربه شما دارد این است که تمام گفته های دامپزشک را اجرا کنید و سر وقت او را برای معاینه ببرید. همچنین در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی مثل: گربه شما در طول ۲۴ ساعت غذا نخورد ( بسیار خطرناک است و باعث لیپیدوز کبدی می شود ) یا دچار اسهال و استفراغ شود، دامپزشک خود را به سرعت مطلع کنید.

در طول نقاهت، گربه شما باید در مکانی گرم، خشک و ساکت باشد و غذای مناسب گربه مریض در دسترس او باشد. همچنین بسیاری از گربه ها در این دوران دست از نظافت خود می کشند؛ بنابراین بهتر است خود تان چند بار در روز به آرامی مو هایش را شانه بکشید و هرگونه ترشح خارج شده از چشم، بینی یا دهان را با پنبه ای گرم و مرطوب تمیز کنید.

توجه داشته باشید که این کوچولو ها در قایم کردن ناخوشی شان استاد هستند؛ بنابراین شما باید تغذیه گربه بیمار و اینکه چند بار در روز می آشامد و مدفوع می کند را تحت نظر داشته باشید. تشخیص و درمان به موقع بهترین نتیجه را در بهبودی دارد. گربه شما عضوی از خانواده تان است و حتی در مواقع سخت که شما با چالش سلامتی و برگرداندن اشتهایش رو به رو شده اید، مثل بقیه اعضا سزاوار محبت و توجه فراوان است.

راهنمای غذای گربه مریض

تغذیه مناسب نقش مهمی در بهبودی گربه بیمار دارد. با انتخاب غذای مناسب و باکیفیت و پیروی از نکات ذکر شده در ادامه، می‌توانید به گربه‌تان کمک کنید تا سریع‌تر بهبود یابد و به سلامتی کامل خود بازگردد. انواع راهنمای تغذیه گربه بیمار هنگامی که گربه‌تان بیمار است، تغذیه او اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. غذایی که به او می‌دهید باید به بهبودی او کمک کند و در عین حال، هضم آن آسان باشد و به معده او فشار نیاورد. در ادامه، به معرفی انواع غذای مقوی برای گربه مریض می‌پردازیم و نکاتی را برای انتخاب غذای مناسب برای گربه‌تان ارائه می‌دهیم.

 • غذای مخصوص گربه‌های بیمار

شرکت‌های مختلف، غذاهای مخصوص گربه‌های بیمار را تولید می‌کنند که به طور خاص برای تامین نیازهای تغذیه‌ای آنها در دوران بیماری فرموله شده‌اند. این غذاها معمولاً کالری و پروتئین بالایی دارند و هضم آنها آسان است.

 • غذای مرطوب

غذای مرطوب، مانند کنسرو یا غذای پاته، به دلیل رطوبت بالایی که دارد، برای گربه‌های بیمار که ممکن است اشتهای کمی داشته باشند یا دچار کم‌آبی بدن باشند، مناسب است.

 • آبگوشت مرغ یا گوشت

آبگوشت مرغ یا گوشت بدون چربی، منبع خوبی از پروتئین و مایعات است که می‌تواند برای گربه‌های بیمار مفید باشد.

 • سوپ مرغ یا گوشت

سوپ مرغ یا گوشت بدون چربی، مانند آبگوشت، منبع خوبی از پروتئین و مایعات است و می‌تواند به تحریک اشتهای گربه بیمار کمک کند.

 • ماست ساده

ماست ساده، منبع خوبی از پروبیوتیک‌ها است که می‌تواند به هضم غذا در گربه‌های بیمار کمک کند.

 • پوره میوه و سبزیجات

پوره میوه‌ها و سبزیجات پخته شده، مانند سیب، هویج و کدو حلوایی، می‌توانند به تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز گربه بیمار کمک کنند.

نکاتی برای انتخاب غذای مناسب برای گربه مریض

 • با دامپزشک خود مشورت کنید: قبل از دادن هر نوع غذای جدید به گربه‌تان، با دامپزشک خود مشورت کنید. دامپزشک می‌تواند بر اساس نوع بیماری و وضعیت سلامتی گربه‌تان، بهترین غذای را به شما توصیه کند.
 • غذای تازه و باکیفیت انتخاب کنید: از غذای تازه و باکیفیت استفاده کنید و از دادن غذای مانده یا فاسد به گربه‌تان خودداری کنید.
 • غذای را به تدریج تغییر دهید: اگر برای اولین بار به گربه‌تان غذای جدید می‌دهید، آن را به تدریج با غذای قبلی او مخلوط کنید تا از مشکلات گوارشی جلوگیری کنید.
 • به گربه‌تان آب فراوان بدهید: مطمئن شوید که گربه‌تان به آب فراوان دسترسی دارد، به خصوص اگر غذای خشک یا کنسرو به او می‌دهید.
 • اشتهای گربه‌تان را زیر نظر داشته باشید: اشتهای گربه‌تان را به دقت زیر نظر داشته باشید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

معرفی چند غذای سالم برای گربه مریض

غذای گربه مریض

پیدا کردن غذای گربه بیمار می تواند تبدیل به کاری سخت و پر از چالش بشود؛ چراکه اغلب گربه ها در دوران نقاهت اشتهای خود را از دست می دهند یا دچار گرفتگی بینی می شوند و به همین علت به راحتی دست رد به غذایی می زنند که تا دیروز عاشقش بودند. ما پیشنهاد می کنیم که میزان غذا و آب مصرفی گربه خود تان  را کنترل کنید؛ تا اگر از حالت عادی کمتر بود به دامپزشک مراجعه کنید. همچنین برای راحت تر شدن کار تان، گربه بیمار خود را از سایر حیوانات خانگی در خانه جدا کنید؛ تا بدانید کدام شان غذایش را می خورد.

قبل از اینکه به چگونگی پیدا کردن غذای گربه‌ مریض بپردازیم؛ باید روی این واقعیت تمرکز کنیم که همه گربه‌ ها برای زنده ماندن به آب و غذا نیاز دارند. آن ها می توانند کمی بیشتر بدون غذا زندگی کنند؛ اما آب بسیار مهم تر است، بخصوص برای آن دسته از گربه ها که غذای خشک گربه مصرف می کنند.

گربه‌ های سالمی که غذای مرطوب می‌خورند، معمولا خیلی کم تشنه می شوند؛ زیرا غذای تر حاوی نسبت بالایی از آب است. اما به یاد داشته باشید که سوپ و کنسرو گربه جایگزین آب شیرین نیست. مخصوصا اگر گربه شما غذا خوردن را متوقف کند، باید مایعات بیشتری مصرف کند. به طور معمول دامپزشک دستورالعمل های خاصی را در مورد میزان و تعداد دفعات مصرف مایعات به شما می دهد و رژیم مخصوص غذای گربه مریض را که شامل خوراکی های مجاز و غیر مجاز است را به خوبی توصیه می کند. 

اگر گربه شما غذا نمی خورد، باید او را وسوسه کنید. تغذیه گربه بیمار نیاز به آزمون و خطا، ظرافت و فقط کمی صبر دارد و همچنین به زور غذا دادن به گربه بیمار فقط باید توسط پزشک تایید شود.

اگر به گربه مریض خود غذای مرطوب می دهید، می توانید آن را گرم ( نباید داغ شود بلکه باید ولرم شود ) کنید تا عطر و بویش بیشتر شود. یا حتی می توانید یک قاشق غذاخوری روغن ماهی، تکه های کوچک خرد شده ماهی پخته شده یا آب مرغ اضافه کنید؛ تا وعده ها اشتها آورتر شود.

گربه خود را به خوردن خوراکی های مناسب گربه مریض از یک غذای خوش طعم، پر انرژی و بسیار قابل هضم تشویق کنید. دادن غذای گربه مریض به صورت دستی هم می تواند بسیار موثر باشد. در آخر اگر او وسوسه نمی شود که داوطلبانه غذا بخورد؛ دامپزشک شما شاید تغذیه با غذای مایع و به وسیله سرنگ را تجویز کند. در نهایت ممکن است لازم باشد تا او را در بیمارستان بستری کنید و از طریق لوله تغذیه به او غذا دهید.

باید و نبایدها در مراقبت از گربه مریض

به گربه بیمار خود هیچ دارو یا غذایی خارج از گفته های دامپزشک خود ندهید. دارو ها را به موقع و در دفعات و دوز های تجویز شده استفاده کنید و دوره درمان را تکمیل کنید. اگر در دادن قرص به گربه مشکل دارید ممکن است دو ترفند به کمک شما بیاید:

 1. با کمک تشویقی های تجاری که عطر و طعم بسیار خوبی دارند؛ گربه را سرگرم کنید و قرص را بین خوردن بستنی، سوپ و .. در دهانش بگذارید.
 2. گاهی امکان اینکه بتوانید قرص را خرد کنید و با کمی آب مخلوط و با سرنگ به او بدهید، وجود دارد. بعضی از دارو ها هم در غذای گربه مریض تاثیر خود را حفظ می کنند. با این حال باید بدانید قبل از انجام این مورد باید با داپزشک خود مشورت کنید.

توجه: اتاقی را که در آن گربه دوران نقاهتش را می گذراند یا غذای گربه مریض نگهداری می شود؛ با ضد عفونی کننده های حاوی فنل تمیز نکنید. این ماده برای حیوانات بسیار سمی و خطرناک است.

رژیم غذایی گربه بیمار خود را تکمیل کنید

اولین کاری که باید در دوران نقاهت انجام دهید این است که وجود هر گونه مشکل مثل عدم بی اشتهایی یا کم خوردن را بخصوص در غذا برای گربه در حال مرگ یا غذای بچه گربه مریض حل کنید. اگر اخیرا عاملی را مثل ظرف یا برند غذا را تغیر داده اید، به حالت قبل باز گردانید. توجه کنید باز ماندن کیسه های غذای گربه باعث از بین رفتن عطر و بویش می شود و بعد از گذشت ۱ ماه از این اتفاق، غذا خراب شده و یعنی وقت تعویضش رسیده است.

گاهی هم برعکس به تازگی غذای خشک یا مرطوب جدیدی را خریده اید که گربه تان آن را همیشه دوست دارد؛ اما این بار آن را رد می کند. در همچنین موقعیتی شما باید سعی کنید غذا های متفاوتی را جلویش بگذارید تا او را وسوسه کنید؛ چراکه غذا نخوردن لزوما به این معنی نیست گربه اشتهایش را از دست داده است، بلکه شاید شما باید بفهمید که او چه چیزی می خواهد.

خوراکی های مناسب گربه مریض بسته به شرایطی دارند که گربه شما در آن قرار گرفته است. به طور معمول راهکار هایی برای غذای گربه مریض وجود دارد که می تواند بسیار موثر باشد.

اگر گربه شما به میزان کافی غذا نمی خورد؛ احتمالا اضافه کردن مالت ها یا اسنک های خمیری به رژیم غذاییش او را خوشحال کند. این میان وعده ها طعم های اشتها آوری مثل مرغ و ماهی دارند و حتی شاید برخی از آن ها تاثیر زیادی در بهبود بخشیدن به وضعیت گربه شما داشته باشند.

اسنک خمیری گربه بیفار

اسنک خمیری گربه بیفار در ۴ نوع تولید شده اند که هر کدام شان کارایی های متفاوتی دارند. این مدل ها آنتی هربال ( کمک به دفع گلوله های مویی ) و تقویت کننده گوارش، قلب و بینایی هستند و در طعم های مرغ، سالمون و شیر تولید شده اند.

اسنک خمیری گربه دکترکلادرز باطعم ماهی مناسب تمامی نژاد ها است و هیچگونه قند و شکر اضافی ندارد. به دلیل دارا بودن ۵۰% رطوبت و طعم فوق العاده اش هضم بسیار آسانی دارد.

غذای گربه مریض که در او حالت تهوع و بی حالی دیده می شود باید به میزان کافی فیبر داشته باشد. غذا های نرم یا پوره شده که جویدن و هضم شان آسان تر است، می توانند بسیار موثر باشند. برخی از برند ها نیز سوپ هایی حاوی آبگوشت تولید کرده اند؛ که واقعا برای ما انسان ها بد بو هستند و گربه ها عاشق شان اند.

سوپ گربه Instinctive رویال کنین با رطوبت زیاد و حجم مناسبی از ویتامین، پروتئین و فیبر، بسیار خوشمزه و زود هضم است. همچنین ویتامین E موجود در آن باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی گربه می شود.

سوپ گربه رنال رویال کنین از این برند فرانسوی با بافت نرم و کالری بالانس شده، سرشار از ویتامین ها و مواد غذایی ضروری است. به طور اختصاصی نیز مناسب غذای گربه مریض با بیماری های کلیوی است.

سوپ گربه بالغ فریسکیز با طعم ماهی سالمون بسیار مغذی و زود هضم است و از بروز مشکلات در روده ها جلوگیری می کند.

این غذا های مایع و برخی از انواع دیگر شان که به طور اختصاصی برای شرایط خاص پزشکی فرموله شده اند؛ معمولا برای غذای گربه مریض که کلیه های حساسی دارند، بسیار مناسب اند. پروتئین کم و زود هضم بودن آن ها باعث می شود تمام نیاز های بدن گربه رفع شود.

رژیم غذایی مناسب گربه در بیماری های طولانی مدت

تا اینجا هرچه گفته شد به طور کلی برای گربه مریض در هر شرایطی مفید است؛ اما شما باید توجه داشته باشید در بیماری های طولانی مدت مثل دیابت، التهاب روده، نارسایی های کلیوی، چاقی و انسداد لوله ادرار شرایط متفاوت است.

در بیماری های مزمن و طولانی مدت که گربه شما در شرایط خاصی قرار می گیرد؛ که رژیم غذایی باید تجاری و توسط دامپزشک تعیین شود. این بدان معناست که شما دیگر نمی توانید هر غذا و خوراکی ای را تا پایان زمان دوره درمان به او دهید. برند های خارجی و بی نظیری همچنون هیلز، رویال کنین و پورینا به طور اختصاصی این غذا های درمانی را تولید می کنند؛ که شما بسته به شرایط تان غذای مناسب گربه مریض را تهیه می کنید اما به طور معمول در ایران غذای گربه رویال کنین بیشتر در دسترس بوده و کیفیت خوبی دارد.

غذای خشک گربه مدل هپاتیک از برند محبوب رویال کنین یک غذای درمانی برای گربه های دارای بیماری های کبدی و بی اشتها است و با رادیکال های آزاد مبارزه می کند. مصرف این غذا برای درمان گربه به طور معمول ۶ ماه است اما توصیه می شود برای مطمئن شدن از دامپزشک گربه تان مشورت بگیرید.

royal canin -urinary dry cat food

غذای خشک گربه یوریناری اس او رویال کنین مناسب آن دسته گربه هایی است که با بیماری های مثانه دست و پنجه نرم می کنند. این غذا با ترکیبات خاص خود سنگ های دستگاه ادراری را از بین می برد و از تشکیل دوباره آن ها جلوگیری می کند.

 

غذای خشک گربه گاسترو اینتستینال رویال کنین مخصوص گربه هایی با مشکلات گوارشی است که از افزایش وزن رنج می برند و به درمان بیماری های زیر کمک می کند:

 • اسهال حاد و مزمن
 • سوء هضم، سوء جذب و  بی اشتهائی
 • کولیت و پانکراتیت
 • ورم مخاط روده بزرگ و ورم معده
 • ناراسیی پانکراس

در آخر با رعایت کردن تمام چیز هایی که گفته شده، شک نداشته باشید که گربه شما کم کم رو به بهبودی می رود و سلامتی خودش را بازیابی می کند. یکی دیگر از محصولات تجاری ای که می تواند بهبود بعد از بیماری یا جراحی و شرایط سخت را راحت تر کند کنسرو سگ و گربه ریکاوری رویال کنین است.

این کنسرو هم برای سگ ها و گربه ها قابل استفاده است و بافت منحصر به فرد آن، تغذیه با سرنگ یا تیوپ را ممکن می سازد. طعم فوق العاده و انرژی بالای آن باعث می شود؛ گربه شما با خوردن مقدار کمی از آن، مواد مغذی مورد نیازش را دریافت کند.

امیدوارم مقاله غذای گربه مریض | ویژگی های غذاهای مفید حاوی اطلاعات کامل و جامعی بوده باشه و تونسته باشیم بهتون کمک کنیم. تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت همراهیت کنه. هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون درباره تجربیاتت در روند بیماری و بهبود گربه ات بگو. ممنونم که تا آخر این نوشته همراهی مون کردین :*

مطالب مرتبط

3 نظر در “غذای گربه مریض | ویژگی های غذاهای مفید

 1. فریبا سوختانلو گفت:

  سلام خانم دکتر من دو تا گربه دارم یکی پرشین یک dsh پرشینم ریزش مو داره یک تیکه از بدنش باید چکار کنم؟
  گربه dsh هفت ماهشه عقیمش کنم یا زوده؟

  1. Najla گفت:

   سلام
   ریزش مو تا حدی برای گربه طبیعیه اما اگر بیشتر شد باید در کنار تغذیه سالم ( غذای خشک با کیفیت + مرطوب ) از مولتی ویتامین ها مثل تاپ تن بیفار که اعث کاهش ریزش مو می شه استفاده کنیم.

 2. ایمان گفت:

  سلام وقت بخیر من یکربه دارم که حدود ۸ سال میشه از زمان تولد با منه و الان تقریبا یکروز هست که بیحال شده و غذا نمیخوره، آب بردم که بخوره و سینه مرغ ریش ریش شده گذاشتم ولی اصلا نگاه نمیکنه
  واقعیت بخاطر وضعیت مالی نمیتونم برم دکتر آیا درمان خانگی میتونبد بگید تا بهش کمک کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *