آموزش به گربه, دانستنی های گربه

نحوه آموزش نشستن به گربه خانگی

آموزش فرمان نشستن به گربه

اگر شما هم اعتقاد دارید که گربه ها همانند سگ ها در آموزش و یادگیری عالی نیستند، باید خیالتان را راحت کنیم که گربه ها از باهوش ترین حیوانات هستند و به دلیل خوی مستقل شاید در ابتدا کمی نسبت به یادگیری گارد داشته باشند. یکی از آموزش های اولیه برای گربه ها نشستن روی دو پا است؛ به طوری که گربه هنگامی که کلمه بشین را از شما شنید آرام بگیرد و روی دو پا بنشیند.

طبیعی است با دیدن این مقاله از خود بپرسید: آیا آموزش نشستن به گربه ممکن است؟ آن هم گربه؟! بله، یکی از دوستان من در آموزش فرمان نشستن به گربه به طرز شگفت انگیزی موفق شد و این کار هم به رشد رابطه بین شان کمک کرد و هم اعتماد بنفس گربه اش را افزایش داد.  آموزش این فرمان می تواند یک سرگرمی لذت‌بخش برای تقویت ارتباط شما با گربه باشد. در مجموع آموزش نشستن گربه میتواند مزایای زیادی برای شما و گربه داشته باشد؛ در ادامه بررسی میکنیم که گربه چرا باید تحت آموزش فرمان های اولیه قرار بگیرد. با ما همراه باشید.

تقویت ارتباط: آموزش هر نوع فرمان به گربه می‌تواند به تقویت ارتباط شما با او کمک کند. این به این دلیل است که آموزش نیاز به صبر، حوصله و درک متقابل دارد.

کنترل رفتار: آموزش بشین می‌تواند به شما کمک کند تا رفتار گربه خود را در موقعیت‌های مختلف کنترل کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از این فرمان برای جلوگیری از پریدن گربه روی میز یا کانتر استفاده کنید.

ایمنی: آموزش بشین می‌تواند به حفظ امنیت گربه شما کمک کند. به عنوان مثال، می‌توانید از این فرمان برای جلوگیری از دویدن گربه به سمت خیابان یا نزدیک شدن به اجسام خطرناک استفاده کنید.

سرگرمی: آموزش بشین می‌تواند یک بازی سرگرم‌کننده و لذت‌بخش برای گذراندن وقت گربه با شما باشد. این به گربه شما کمک می‌کند تا از نظر ذهنی تحریک شود و از کسالت جلوگیری کند.

آمادگی برای آموزش‌های بیشتر: آموزش بشین می‌تواند به عنوان یک پایه برای آموزش فرمان‌های دیگر به گربه شما عمل کند. هنگامی که گربه شما بشین را یاد گرفت، می‌توانید به راحتی فرمان‌های دیگری مانند “بمان” یا “بیا” را به او آموزش دهید.

ما در این مقاله نحوه یاد دادن فرمان نشستن به گربه را به طور کامل توضیح می دهیم تا شما با آسان ترین روش ممکن از آموزش این ترفند در کنار کوچولو تان لذت ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله آموزش گربه (راهنمای کامل تربیت گربه خانگی) را مطالعه کنید.

موارد لازم برای آموزش نشستن به گربه

قطعا یکی از حیاتی ترین موارد لازم برای آموزش فرمان های اولیه به پت صبر، حوصله و زمان شما است. مطمئن باشید تلاش شما بی نتیجه نخواهد ماند و تا همیشه اثر بخش خواهد بود. در ادامه موارد لازم برای آمورش را معرفی میکنیم.

 • تشویقی‌های خوشمزه (مانند تکه‌های کوچک غذای گربه یا تنقلات مورد علاقه گربه‌تان)
 • کلیکر (اختیاری)

هوشمندانه ترین روش آموزش نشستن به گربه

آموزش بشین به گربه

مهم ترین نکته برای آموزش نشستن گربه در کوتاه ترین زمان ممکن این است که از تاثیر بیش از اندازه خرید غذای گربه و تشویقی و ممکل غذایی گربه غافل نشوید. وقتی خوراکی های مورد علاقه گربه تان را جمع کردید وقت آن رسیده تا تربیت گربه برای اجرای فرمان نشستن را آغاز کنید. یکی از روش های کاربردی برای آموزش نشستن به گربه با ۴ قدم ساده، روش زیر است:

 1. غذای مورد علاقه گربه تان را بین سه انگشت خود ( در حالی که به سمت بالا نشانه گرفتید ) جلویش نگه دارید.
 2. بهتر است هر دو حالت ایستادن یا زانو زدن جلوی گربه تان را امتحان کنید؛ تا ببینید با کدام حالت تان راحت تر است و بوی غذا را بهتر می فهمد. سپس تشویقی را ۱-۲ سانتی متر از بینی گربه دور کنید و به آرامی به سمت بالا ببرید. او باید در این مرحله با نگاه خیره اش دست شما را دنبال کند.
 3. هنگامی که حدود ۵ سانتی متر خوراکی را بالا بردید، آن را با حوصله به سمت پشت بدن گربه تان ببرید. با این حرکت اگر گربه واقعا دنبال غذا باشد باید به طور طبیعی بنشیند. گاهی چند ثانیه زمان می برد تا متوجه این موضوع بشود؛ بنابراین اگر بلافاصله ننشست، دست خود را در همان موقعیت نگه دارید.
 4. بلافاصله که گربه شما نشست، حرکتش را با گفتن کلمات ساده ای مثل « بله » علامت گذاری کنید و خوراکی را به فرمانده خانه تقدیم کنید! اگر گربه تان در دنبال کردن غذا های مورد علاقه اش سرعت کافی را دارد، غذا را کمی دور تر بیندازید؛ تا بعد از خوردنش دوباره سمت شما بیاید و مراحل ۱ تا ۴ را دوباره آغاز کنید. اگر هم اینطور نیست، نگران نباشید. بعد از اینکه غذا را خورد؛ خود تان موقعیت تان را کمی عوض کنید و دوباره شروع کنید.

روش دیگری برای آموزش نشستن به گربه

در ادامه به بررسی روش دیگری برای آمورش نشستن به گربه میپردازیم. با ما همراه باشید.

محیط مناسبی را انتخاب کنید. مکانی آرام و بدون حواس‌پرتی را انتخاب کنید، مانند یک اتاق خالی یا گوشه‌ای از اتاق نشیمن.

گربه‌تان را سیر کنید. قبل از شروع آموزش، مطمئن شوید که گربه‌تان سیر است. اگر گربه گرسنه باشد، به جای تمرکز بر روی شما، به دنبال غذا خواهد بود.

تشویقی را در دستتان نگه دارید. یک تکه تشویقی خوشمزه را در دستتان نگه دارید و آن را به گربه‌تان نشان دهید تا توجهش را جلب کنید.

تشویقی را بالا ببرید. به آرامی تشویقی را بالای سر گربه‌تان ببرید. به طور طبیعی، گربه‌تان سرش را به سمت بالا دنبال می‌کند و در نتیجه در حالت نشسته قرار می‌گیرد.

بگویید “بشین” و تشویق کنید. درست زمانی که گربه‌تان در حالت نشسته قرار می‌گیرد، با صدای واضح و قاطعانه بگویید “بشین”. بلافاصله پس از اینکه گربه‌تان نشست، به او تشویقی بدهید و او را با کلمات و نوازش تشویق کنید.

تمرین را تکرار کنید. این مراحل را چندین بار در روز تکرار کنید، هر بار فقط چند دقیقه. صبور باشید و به یاد داشته باشید که هر گربه‌ای با سرعت خودش یاد می‌گیرد.

از کلیکر استفاده کنید (اختیاری). اگر می‌خواهید از کلیکر استفاده کنید، درست زمانی که گربه‌تان در حالت نشسته قرار می‌گیرد، دکمه کلیکر را فشار دهید و بلافاصله پس از آن به او تشویقی بدهید. با این کار، گربه شما یاد می‌گیرد که صدای کلیک با تشویقی همراه است و این امر می‌تواند به تسریع روند یادگیری کمک کند.

چند نکته که باید درباره چگونگی آموزش گربه برای نشستن باید بدانید!

صبر، تکرار تمرین ها و نا امید نشدن در آموزش فرمان بشین به گربه تاثیر زیادی دارد. همچنین باید توجه کنید یادگیری گربه تان به تشویق با خوراکی های مورد علافه اش و ستایش شدن از سوی شما وابسته است.

سعی کنید روزانه چند بار این مراحل را تکرار کنید و هنگامی که حس کردید گربه تان در آن استاد شده و به این نتیجه رسیده که انجام دادنش باعث لذتش می شود؛ تظاهر به داشتن خوراکی کنید. امیدوارم پاسخ او به این عمل تان مثبت باشد و نحوه آموزش نشستن به گربه برایش موثر باشد. بهتر است تمرین شما حداکثر ۳ الی ۴ دقیقه طول بکشد؛ چراکه آموزش و یادگیری هر فرمانی باید باعث سرگرمی و لذت گربه و معلمش بشود. پس او را وادار به نشستن یا هر عمل دیگری نکنید؛ زیرا استرسش را افزایش می دهد و باعث بروز مشکلات رفتاری می شود.

همیشه به یاد داشته باشید که گربه ها نیز مانند انسان ها با یکدیگر فرق دارند و بعضی از آن ها سریع تر می آموزند و برای برخی دیگر نیز شاید مدتی طول بکشد! البته همانطور که گفته شد مدت زمان یادگیری بسیار در گرو خوراکی های خوشمزه ای است که شما برایش تهیه می کنید.

فراموش نکنید آموزش نشستن به بچه گربه و یا گربه بالغ علاوه بر بهبود کیفیت رابطه تان؛ باعث می شود هنگام نظافت و حمام کردنش کار تان بسیار راحت تر شود و همچنین حین تهیه شام آرام و ساکت بماند. امیدوارم در عرض ۷ روز بتوانید با اجرای درست چگونگی آموزش گربه برای نشستن موفق شوید؛ تا گربه تان را با یک کلمه یکجا بنشانید! 

امیدوارم مقاله نحوه آموزش نشستن به گربه خانگی بهتون اطلاعات مفید و کاملی رو در عین سادگی داده باشه. تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون بگو تا حالا چیزی رو به گربه ات یاد دادی؟ مرسی که ما رو می خونی و تجربیاتت رو در اختیارمون می ذاری:*

2 نظر در “نحوه آموزش نشستن به گربه خانگی

 1. فاطمه شایسته گفت:

  سلام خیلی ممنونم آموزش فرمان های دیگه رو هم بزارید لطفا من گربم خدارو شکر زود یاد گرفت این فرمان رو

  1. Hamide.Bakhshi گفت:

   خیلی خوشحالم که شما اینقدر به آموزش گربه تون اهمیت می‌دهید و این مطلب براتون مفید بوده است. حتما در این مورد مقالات بیشتری رو منتشر خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *