آموزش به گربه, دانستنی های گربه

دلایل قهر گربه خانگی و نحوه برخورد با آن

دلایل قهر گربه خانگی و نحوه برخورد با آن

گربه‌ها موجوداتی مستقل و حساس هستند که به راحتی می‌توانند از دست صاحبان خود دلخور شوند و به اصطلاح قهر کنند. قهر گربه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از تغییر در محیط زندگی گرفته تا احساس نادیده گرفته شدن.  در ابتدا، مهم است که بدانیم قهر گربه لزوماً به معنای عصبانیت یا کینه نیست. گربه‌ها به دلیل حساسیت بالای خود، ممکن است به تغییرات کوچک در محیط یا رفتار صاحبان خود واکنش نشان دهند. درک این حساسیت می‌تواند به ما کمک کند تا با گربه‌های خود بهتر ارتباط برقرار کرده و از قهر آن‌ها جلوگیری کنیم.

گربه ها این موجودات شیرین و دوست داشتنی؛ ممکن است گاهی رفتارشان غیر قابل درک بنظر برسد. همه ما می دانیم که اغلب آن ها طبیعتی کنجکاو و بازیگوش دارند؛ ولی معمولا مواجه شدن با قهر گربه ها و آرام کردن شان شاید کمی برای مادر و پدر ها دشوار باشد.

چیزی که باید بدانید این است که شناخت شخصیت و نیاز های گربه تان یک چالش هر روزه است که شما با آن مواجه می شوید؛ همچنین روشی که برای بسیاری از گربه ها جواب می دهد قرار نیست حتما برای گربه شما هم تاثیر گذار باشد. با این حال ما تلاش کردیم که دلایلی که باعث قهر گربه ها می شود مثل اضطراب، عصبانیت و ناراحتی را به خوبی برسی کنیم و شیوه های درست برخورد با این موقعیت ها را به شما عزیزان در مقاله تام و جری معرفی کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله آموزش گربه (راهنمای کامل تربیت گربه خانگی) را بخوانید.

دلایل قهر کردن گربه ها چیست؟

قهر گربه خانگی عصبانی

پشت دلایل قهر کردن گربه ها درست مثل انسان ها منطقی وجود دارد. گاهی اوقات این احساسات منفی در آن ها مربوط به اتفاقی است که در گذشته برای شان رخ داده است و در برخی دیگر فقط جزوی از شخصیت شان است! بله، حقیقت دارد. با این حال برخی از محرک های تاثیر گذار در قهر کردن گربه خانگی عبارتند از:

 • تغییرات در روال زندگی

گربه ها نسبت به تغیرات بسیار حساس هستند؛ طوری که یک دگرگونی کوچک می تواند آن ها را عصبی کند. شاید باور تان نشود؛ اما گاهی اوقات مقصر قهر گربه تان چیز هایی مثل: جا به جا کردن مبلمان، تغیر در ساعت و خرید غذای گربه، زمان و مکان بازی و.. است.

 • مشکلات حافظه

سر درگمی و از دست دادن حافظه فقط به گربه های مسن اختصاص ندارد و گاهی بچه گربه ها نیز به آن دچار می شوند. باید بدانید که این موضوع برای بچه گربه ها چه بسا آزار دهنده تر است و درست مثل مسن ها باعث بد خلقی شان می شود. قبل از اینکه به گربه بالغ یا بچه گربه اتهام قهر کردن بزنید، به دنبال نشانه های دیگر بیماری مثل بی حالی، بی اشتهایی و بی قراری بگردید. 

توصیه می کنم اگر نشانه ها را پیدا کردید؛ اقدام به درمان کنید.

 • تروما های اتفاقات گذشته

گربه‌ها نیز مانند انسان‌ها می‌ توانند با یادآوری خاطرات تلخ گذشته شان دچار اضطراب شوند. در همچین شرایطی نحوه برخورد در هنگام قهر کردن گربه ها اهمیت بیشتری میابد. سعی کنید ابتدا به این سوالات پاسخ دهید:

آیا گربه شما بلافاصله پس از اتفاق خاصی مضطرب می شود؟

آیا از بعضی از اطرافیان تان یا صداهای خاصی خوشش نمی آید؟

 • جدایی

مهم ترین علتی که باعث قهر کردن گربه ها می شود، تنها ماندن آن هاست. برخی از این موجودات دوست داشتنی، به ویژه آن هایی که مورد آزار قرار گرفته اند یا چندین بار با جابجایی محل زندگی شان مواجه شدند، معمولا هنگام جدا شدن از شما دچار اضطراب می شوند. از متداول ترین ویژگی اخلاقی این کوچولوی ها دنبال کردن شما در خانه است.

چگونه بفهمیم گربه قهر کرده است؟

  تشخیص قهر کردن گربه ها نیازمند این است که شما ابتدا فرق بین اضطراب و عصبی بودن گربه ها را درک کنید. دانستن این موضوع اهمیتی اساسی دارد؛ چراکه مدیریت یک گربه عصبانی با مدیریت یک گربه مضطرب متفاوت است، حتی اگر دلیل ناشی از یک ترس اساسی باشد.

نشانه های یک گربه مضطرب:

از تماس چشمی اجتناب می کند.
> دمش را مدام تکان می دهد.
> هیس می کند، تف می کند یا غر می زند.
> دمش را به بدنش نزدیک می کند.
> از چیزی که آنها را می ترساند، به شدت دوری می کند.

گربه مضطرب معمولا تمایل دارد تا در گوشه ای پنهان شود و دور از چشم بقیه باشد. وجود فضایی در خانه که گربه شما بتواند در هنگام اضطراب آن جا استراحت کند تا آرام شود، می تواند بسیار موثر باشد.

نشانه های یک گربه عصبانی:

> آماده حمله به نظر می رسد ( خز روی بدنش حالت ایستاده به خود گرفته، سر کج شده، گوش ها به سمت عقب متمایل شده، مردمک چشم ها گشاد تر از حالت عادی است. )
> زوزه می کشد.

حالا بعد از اینکه دلیل قهر گربه تان را فهمیدید؛ می توانید وقت تان را صرف فکر کردن به راهکار قهر گربه بکنید. توصیه می کنم گربه ای که بسیار خشمگین و عصبانی بنظر می رسد را در آغوش نگیرید و نوازش نکنید. در عوض بهتر است به او فضای کافی دهید تا آرام شود. بعد از آن می توانید دلیل اضطراب یا عصبانیت گربه را با محبت و ابراز احساسات برطرف کنید.

گاهی پرخاشگری و قهر کردن گربه میتونه به دلیل استرس باشه؛ که در مقاله دلایل و روش های درمان استرس گربه بطور کامل صحبت کردیم.

 نحوه برخورد و تسکین دادن گربه ای که قهر کرده

اضطراب گربه خانگی

بهترین نحوه برخورد در هنگام قهر گربه ها یافتن عواملی است؛ که آن ها را تحریک می کند و در قدم بعدی، آرام کردن و محبت ورزیدن در اکثر مواقع درست عمل می کند. همچنین هنگام قهر کردن بچه گربه یا گربه بالغ خود می توانید کار های زیر را انجام دهید:

 1. اگر گربه در تنهایی و خلوت خود احساس راحتی بیشتری می کند، به او این امکان را بدهید و از در آغوش گرفتنش بپرهیزید.
 2. جویدن اسباب بازی و وسایل مورد علاقه کمک زیادی به برطرف کردن قهر گربه تان می کند.
 3. استفاده از اسپری های فرمونی و مخصوص گربه ها در بازار
 4. گاهی اوقات هم برخلاف مورد اول، باید او را بغل کنید و با محبت و نوازش علل قهر کردن گربه تان را برطرف کنید.
 5. استفاده از تشویقی گربه و خوراکی های مورد علاقه اش ( بعد از آرام شدن و دوست شدن با شما )
 6. توجه کنید که وقتی با قهر گربه تان مواجه می شوید، نباید به گربه یا حیوان خانگی دیگر تان مدام توجه کنید؛ چراکه معمولا این کار حسادت گربه را برمی انگیزد و احساسات منفی اش را بیشتر می کند.
 7. دعوا کردن یا خیس کردن گربه به عنوان تنبیه باعث گوشه گیری و سرانجام قهر گربه تان می شود.
 8. ایجاد مزاحمت در خواب و به زور غذا دادن نیز دو موردی است که باید از انجام آن خودداری کنید.

چگونه با گربه آشتی کنیم؟

در ادامه راهکارهای ساده ای را برای آشتی کردن با گربه معرفی میکنیم.

به گربه زمان و فضا بدهید

گربه ها زمانی که احساس تهدید یا ناراحتی می کنند، نیاز به زمان و فضا دارند.
به گربه خود فرصت دهید تا آرام شود و به حالت عادی بازگردد.

علت مشکل را شناسایی کنید

سعی کنید بفهمید چه چیزی باعث ناراحتی گربه شما شده است.
آیا چیزی تغییر کرده است، مانند یک حیوان خانگی جدید یا یک تغییر در برنامه؟

عذرخواهی کنید

اگر کاری انجام داده اید که باعث ناراحتی گربه شما شده است، عذرخواهی کنید.
حتی اگر فکر نمی کنید اشتباه کرده اید، عذرخواهی می تواند نشان دهد که به احساسات گربه خود اهمیت می دهید.

رفتارهای آرام بخش را انجام دهید

به آرامی با گربه خود صحبت کنید و لحن آرام و ملایمی داشته باشید.
پلک بزنید یا چشمان خود را ببندید تا به گربه نشان دهید که تهدیدی نیستید.

از تشویقی ها استفاده کنید

به گربه خود تشویقی های مورد علاقه اش را بدهید، مانند خوراکی یا بازی.
این می تواند به ایجاد ارتباط مثبت بین شما و گربه کمک کند.

به گربه خود احترام بگذارید

به گربه خود فشار نیاورید تا با شما آشتی کند. اگر گربه شما هنوز از شما دوری می کند، به او زمان و فضا بدهید.

صبور باشید

آشتی با گربه ممکن است زمان ببرد.صبور باشید و به تلاش خود ادامه دهید.

در آخر اگر به تمام حرف هایی که گفته شد، عمل کردید و آن را مو به مو اجرا کردید اما قهر گربه تان تا مدت زیادی ادامه داشت و برطرف نشد و او همچنان عصبانی یا مضطرب بنظر می رسید؛ بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید. در بعضی از مواقع تجویز دارو های آرامبخش تنها راهی است که جواب می دهد. بخاطر داشته باشید که از تنبیه فیزیکی یا کلامی خودداری کنید. این فقط باعث ترس و بی اعتمادی بیشتر در گربه شما می شود.

امیدوارم مقاله دلایل قهر گربه خانگی و نحوه برخورد با آن بهتون اطلاعات مفید و کاملی رو داده باشه و کمک تون بکنه تا با این موجوات دوست داشتنی بیشتر آشنا بشین و درک شون کنین. تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون بگو تا حالا با قهر گربه ات مواجه شدی؟ چه کار هایی بنظرت به آروم کردنش کمک کرد و چه کار هایی بیشتر عصبانیش کرد؟

مرسی که ما رو می خونی و تجربیاتت رو در اختیارمون می ذاری:*

یک نظر در “دلایل قهر گربه خانگی و نحوه برخورد با آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *