دانستنی های گربه, نگهداری از گربه

دلایل و روش های درمان استرس گربه

دلایل و روش های درمان استرس گربه

اضطراب و استرس همانطور که ما رو تحت تاثیر قرار میده گربه ها رو هم متاثر میکنه. گربه ها بسیار مستقل هستند و در طبیعت آموزش دیدن که استرس، درد و بیماریشون رو پنهان کنند؛ تا در مقابل سایر موجودات ضعیف به نظر نرسند. استرس گربه (Cat stress) اونها رو از لحاظ روحی و جسمی دچار مشکل میکنه، سیستم ایمنی بدن گربه ضعیف میشه و احتمال ابتلا به بیماری ها در آنها افزایش پیدا میکنه.

ما باید از روی رفتار و حرکات، متوجه استرس در گربه ها بشیم. تا از بیمار شدن و یا رفتارهای مخرب او جلوگیری بشه و به درمان اضطراب گربه کمک کنیم. توی این مقاله پت شاپ تام و جری میخوایم در مورد دلایل اضطراب در گربه ها، علائمی که دارند و درمان این مشکل صحبت کنیم؛ همچنین محصولات و غذای گربه آرام بخش رو بهتون معرفی کنیم.

واکنش گربه در هنگام ترس چیست؟

گربه مضطرب ممکنه واکنش های فیزیکی زیادی مانند: نفس نفس زدن، خیره شدن به یک جا، بدن قوز کرده و منقبض، گشاد شدن مردمک چشم، افزایش ضربان قلب و تنفس، لرزش و حتی ترشح بزاق رو داشته باشه. از واضح ترین تغییرات رفتاری در آن ها می توان به ایجاد صدایی بلند، افزایش حرکت و مخفی شدن اشاره کرد.
این علائم از بارز ترین نشونه های استرس گربه هست که به راحتی متوجه ترسیدن گربه عزیزتون میشین. علائم استرس گربه‌ها رو میشه به دو دسته علائم رفتاری و علائم فیزیکی تقسیم بندی کرد.

علائم رفتاری اضطراب گربه ها

 • دستشویی کردن خارج از توالت و ظرف خاک (در مقاله آموزش دستشویی به گربه و استفاده از ظرف خاک بطور کامل در این مورد صحبت کردیم!)
 • وابستگی زیاد به شما یا سایر افراد خانواده
 • بی علاقگی نسبت به بازی و اسباب بازی
 •  غذا نخوردن و بی اشتهایی
 •  راه رفتن مداوم همراه با میومیو کردن
 • اسکرچ و ناخن کشیدن شدید روی وسایل خانه (برای خوندن مقاله راهنمای خرید مناسب ترین اسکرچر گربه کلیک کنین)
 • تغییر رفتار قابل توجه نسبت به روز های گذشته
 • مخفی شدن پشت وسایل یا زیر مبلمان
 • لیس زدن زیاد و غیر عادی بدن
 • سر و صدا و میومیو کردن غیر عادی نسبت به گذشته
 • بی توجهی به محیط اطراف
 • بدرفتاری با سایر حیوانات
 • از جا پریدن ناگهانی با شنیدن هر صدایی
 • داشتن رفتار های پرخاشگرانه با اطرفیان و گوشه گیری

ترسیدن گربه

نشانه های فیزیکی استرس گربه

 • اسهال و استفراغ گربه
 • کاهش یا افزایش وزن غیرطبیعی
 • خستگی و تمایل به خوابیدن
 • ریزش موی زیاد و غیرطبیعی (برای درمان ریزش موی گربه میتونین از مقاله ریزش موی گربه + علل و روشهای درمان آن کمک بگیرید)
 • ریزش موی سکه ای
 • تحریک و حساس شدن پوست بدلیل زیاد لیس زدن
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی و ابتلا به بیماری های مختلف مثل قارچ
 • نوشیدن بیش از حد آب
 • یبوست و مشکلات گوارشی
 • تکرر ادرار
 • آبریزش بینی و چشم

دلایل استرس گربه

با اینکه گربه ها موجوداتی شکارچی هستند اما امکان داره توسط موجودات دیگر شکار شوند و به این علت گربه ها از هر چیزی که براشون ویژگی های تهدید کننده داشته باشه، میترستن.  پس ترس گربه در محیط جدید و هنگام مواجه شدن با افراد جدید یک چیز طبیعی هست.
گربه ها هنگام ترسیدن پرخاشگر میشن و بهترین راه برای مقابله با پرخاشگری گربه و جلوگیری از سایر نشانه های استرس گربه که در بالا گفتیم، شناسایی عواملی است که باعث ایجاد احساس ترس و اضطراب گربه می شوند.
علائم و نشانه های اضطراب و استرس گربه خیلی شبیه به نشانه های بیماری های گربه هست؛ و ممکنه گاهی گربه بیمار شده باشه و شما علائمش رو به استرس گربه ربط بدین؛ در این شرایط گربتون رو باید زودتر برای چکاب نزد دامپزشک ببرین؛ پس هر نشانه و علائمی رو به اضطراب گربه ربط ندین! میتونین در مورد علائم و نشانه های بیماری های رایج گربه در مقاله لیست بیماری های رایج گربه + راه درمان بخونین و در صورت نیاز به دامپزشک مراجعه کنین.

اضطراب و ترس گربه

داشتن یک حیوان خانگی دیگر

 یکی از دلایلی که حیوان خانگی دیگر میتونه باعث ایجاد استرس در گربه ها بشه این هست که گربه ها اکثر کارهاشون رو از روی عادت انجام میدهند و ورود حیوان خانگی جدید ممکنه باعث بهم خوردن عاداتشون بشه. هچنین گربه ها قلمروطلبن و فکر میکنند با ورود حیوان دیگر قلمروشون رو با اون شریک میشن و این باعث استرس و اضطراب گربه میشه.
فرایند آشنایی گربه با حیوان خانگی جدید باید تدریجی و زیرنظر خودتون انجام بشه. بهتر هست که در ابتدا گربه و حیوان جدید رو در دو اتاق جدا نگهداری کنین تا گربه فرصت آشنایی با صدا و بوی حیوان خانگی جدید رو رو داشته باشه.

ورود مهمان و افراد غریبه

یکی دیگر از دلایل استرس گربه ورود افراد غریبه هست در این مواقع معمولا گربه زیر مبل یا جایی که تو دید نباشه پنهان میشه. مهمانان هم نباید به گربه فشار بیارن و سعی کنند گربه رو نوازش یا بغل کنند.
اگر تعداد مهمان ها کم باشه میتوان به تدریج گربه رو با مهمانان آشنا کرد و آنها با دادن تشویقی به گربه اضطراب و استرس گربه رو کم کنند و باهاشون دوست بشن. در غیر اینصورت یه اتاق خلوت و آروم برای گربه در نظر بگیرین تا وقتی که سر و صدا و شلوغی گربه رو اذیت کرد، بتونه بره تو اتاق و اذیت نشه.

جابجایی وسایل گربه یا لوازم منزل

یکی از علل استرس گربه تغییر دکوراسیون و عوض شدن محیط آشنای خانه به محیطی ناآشنا برای گربه ها هست. گربه ها دوست ندارند جای ظرف غذا، محل خواب و جای توالتشون تغییر کنه. پس سعی کنین از اول یه جای مشخص براشون در نظر بگیرین. تغییر دکوراسیون خونه هم بصورت تدریجی انجام بدین که گربه به محیط و تغییرات عادت کنه.
اگر قصد اسباب کشی دارین، حواستون به گربتون باشه؛ تغییر محل زندگی تاثیر زیادی روی روان گربه داره و باعث استرس گربه میشه. سعی کنین گربه رو هنگام اسباب کشی پیش یکی از آشناها و در محلی آروم بذارین و پس از جابجایی، گربه رو به خونه جدیدش بیارین.

 

اضطراب گربه

نبود شرایط مناسب برای نگهداری  گربه

برای نگهداری گربه نیاز به وسایل و شرایط خاصی دارین. تمیز نکردن ظرف خاک، نبود غذای کافی و محیط شلوغ باعث عدم احساس امنیت و ایجاد استرس گربه میشه. اگر بیشتر از یک گربه دارین براشون ظرف غذا، توالت و بطور کلی وسایل جداگانه تهیه کنین. بدلیل اینکه گربه ها موجودات مستقلی هستند و تمایلی به زندگی گروهی ندارند. برای گربه اشتراک گذاشتن لوازمش با گربه های دیگر باعث ایجاد اضطراب در گربه میشه.
اگر تعداد زیادی گربه دارین؛ بهتون پیشنهاد میکنیم مقاله لیست جامع لوازم ضروری گربه خانگی رو بخونین تا با وسایل ضروری عضو جدید خونتون آشنا بشین؛ تا گربه احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشه.

فضای باز 

گربه ها شکارچی هستند؛ اما میتونند طعمه حیوانات دیگر شوند. به همین دلیل محیط هایی که فضای باز دارند، موجب ایجاد احساس اضطراب در گربه میشه. میتونین چند تا باکس و جعبه توی فضای باز بذارین؛ تا گربه اگه استرس گرفت بتونه جایی پنهان بشه! همچنین سعی کنین گربتون رو توی حیاط و محیط های باز تنها نزارین.

تنبیه کردن گربه

تنبیه کردن گربه بابت انجام کاری اشتباه موجب عدم اعتماد گربه به شما می شود و با تنبیه، گربتون شدیدترین نوع استرس و اضطراب را تجربه میکنه. تلاش کنین علت انجام رفتار نادرست را پیدا کنین و به گربه آموزش های لازم رو بدین و درصورت نیاز از دامپزشک کمک بگیرین.
درصورت نیاز، میتونین از مقاله راهنمای کامل تربیت گربه خانگی کمک بگیرین.
 

درمان استرس گربه

مهم ترین کار پیدا کردن علت استرس گربه هست؛ هرچه زودتر متوجه تغییر رفتار گربه بشین راحت تر و زودتر میتونین عامل ایجاد کننده استرس در گربه رو برطرف کنین؛ و به کاهش و درمان اضطراب گربه کمک کنین.

گاهی عامل استرس زا به راحتی برطرف نمیشه! مانند ورود یه شخص جدید به خانواده، در این شرایط بهتر هست با گربه بیشتر بازی کنین و توجه و محبت بیشتری به او داشته باشین.

علائم اضطراب گربه بسیار شبیه به نشانه های بیماری گربه هست؛ پس باید علائم رو جدی گرفت و در صورتی که هیچکدام از دلایلی که باعث اضطراب در گربه میشه رو نداشتین؛ برای چکاب گربه رو پیش دامپزشک ببرین.

۱. بازی با گربه برای کاهش اضطراب گربه

گاهی راحتی و آرامشی که برای گربه فراهم میکنین، باعث استرس گربه میشه! گربه ها ذات شکارچی دارند؛ و در طبیعت غذاشون رو با شکار بدست میارند. وقتی غذا و سایر امکانات در اختیار گربه باشه، فعالیت و تحرک او کم میشه؛ و انرژی اش تخلیه نمیشه. در این شرایط برای گربه سرگرمی و بازی های مفرح ایجاد کنین.

گلولۀ کاغذی، جعبه با توپ‌بازی و بند به‌همراه گلولۀ روی سر آن، اسباب‌بازی‌های خوبی برای گربه هست؛ و باعث خوشحالی و هیجان او میشه؛ و به کاهش اضطراب گربه کمک میکنه.

۲. زمانی رو به گربه اختصاص بدین

گربۀ مضطرب و نگران، خلأ حضور اطرافیان را حس می‌کنه. او را نوازش کنین، به نظافتش اهمیت بدین، با او بازی کنین و هر زمان نیاز داشت، او را در آغوش بگیرین. خواهید دید که گربه روزبه‌روز خوش‌حال تر و شاداب‌ تر خواهد شد.

۴. به نیازهای گربه احترام بذارین

گربه ها عادت‌ها و نیازهای خاص خود را دارند. برای رفاه حال او باید به این عادت‌ها احترام بذارین. برای مثال، هرگز نباید مزاحم خواب او بشین یا در برنامه غذایی او مشکلی به وجود بیاد. 

۵. اگر حیوان یا شخص جدیدی به خانواده اضافه شد به گربه فرصت آشنایی بدین

گربه ها بسیار باهوش هستند؛ و خیلی سریع متوجه تغییرات میشن.گربه رو چند روزی تو یه اتاق جداگانه ای نگهداری کنین؛ و به گربه فرصت بدین تا با صدا و بوی شخص جدید یا حیوون خونگی جدیدتون آشنا بشه.

اضطراب و استرس گربه

۶. استفاده از محصولات آرامش بخش گربه

رفتارهای نامتعارف و خشونت آمیز که توسط برخی از حیوانات در شرایط ویژه اتفاق میوفته، تا حد زیادی با غذای درمانی قابل کنترل هست. بیفار یک شرکت هلندی هست که در این زمینه محصولات فوق العاده کاربردی تولید کرده؛ که فرمول سازی آن توسط متخصصان خبره صورت گرفته است.

فرمولاسیون محصولات آرامبخش حیوانات خونگی به گونه ای انتخاب شده؛ که کاملا بی ضرر بوده و فاقد هر گونه ماده حساسیت زا می باشد. با استفاده از آن، رفتارهای پرخاشگرانه، میو کردن های مداوم و سایر رفتارهای ناخواسته و نامطلوب تا حد زیادی کاهش پیدا می کنه.

اسپری آرام بخش سگ و گربه بیفار 

اسپری سگ و گربه بیفار

 • کاهش علائم ناراحتی، از جمله خارش، میو، پارس کردن و حالت تهاجمی
 • متوقف کننده رفتار های ناهنجار و ناگهانی
 • مناسب تمامی نژادهای گربه و سگ
 • برای استفاده در سفر عالی هست
 • کاهش دهنده خشم و اضطراب در گربه ها  و سگ ها

 طریقه استفاده از اسپری آرامش بخش بیفار به این صورت هست؛ که ابتدا محلول را به خوبی تکان بدین، سپس روی وسایل مورد نظر گربه که تماس بیشتری با آن ها دارد، مقداری اسپری کنین. این وسایل از جمله پتو، اسباب بازی و غیره هست. محلول آرامبخش نباید مستقیما روی بدن حیوانات اعمال بشه. تاثیر آن بالافاصله پس از استفاده، ایجاد میشه.

قرص آرام بخش سگ و گربه بیفار

قرص ارامشبخش سگ و گربه بیفار

 • قابل استفاده برای تمامی نژادهای سگ و گربه
 • ایجاد احساس آرامش و شادی برای حیوان
 • حاوی رزماری، شکوفه لیمتر و گل های رازک
 • بدون ایجاد احساس خواب آلودگی
 • دارای تاثیر بسیار سریع و استفاده آسان
 • تهیه شده از مواد اولیه طبیعی و بی ضرر
قرص آرام بخش سگ و گربه بیفار برای تمامی سگ ها و گربه ها در سنین مختلف قابل استفاده هست. در تولید این قرص از مواد اولیه طبیعی استفاده شده و مصرف آن کاملا ایمن می باشد. این محصول احساس آرامش به گربه یا سگ میده، حالت تسکین دهنده داشته و استرس گربه یا سگ را از بین می بره. عملکرد قرص های بیفار بدین صورت هست؛ که هیچ گونه حس خواب آلودگی ایجاد نخواهد کرد.

قلاده آرام بخش گربه بیفار

قلاده گربه بیفار

 • تولید شده برای گربه های تمامی نژادها
 • قابل استفاده در همه سنین
 • با اثرگذاری بالا تا مدت ۶ هفته
 • مناسب برای مسافرت و مراجعه به دامپزشک
 • ایده آل برای عادت دادن گربه به محیط جدید و دیگر حیوانات
قلاده آرام بخش بیفار در کاهش مشکلات رفتاری که ناشی از استرس گربه می باشد کاملاً مؤثر هست و برای تمامی گربه ها در همه اندازه  قابل استفاده می باشد. عصاره گیاه سنبل الطیب واسطوخودوس موجود در این محصول اثرات آرام بخش دارند. مدت تأثیر این محصول ۶ هفته می باشد.

غذای خشک گربه کالم رویال کنین

غذای گربه کالم رویال کنین

یک غذای کامل برای گربه هایی که در شرایط استرس زا هستند؛ می باشد.  رویال کنین، این غذا به منظور مبارزه با  ناراحتی های دستگاه  گوارش، التهابات پوست و مو ناشی از استرس مورد استفاده قرار می گیرد. اگر در شرف شرایط استرس زا قابل پیش بینی  هستید، مانند بازسازی خانه یا جابجایی و نقل مکان، می توانید به صورت موقت از غذای CALM FELINE برای تغذیه گربه استفاده کنین.
 1. حمایت از رفتار درمانی برای درمان اختلال اضطراب گربه
 2. کمک به مبارزه با مشکلات دستگاه گوارش، پوست  وعلائم مرتبط با استرس
 3. کمک به گربه برای مدیریت شرایط استرس زا

غذای خشک گربه رویال کنین کالم، دارای پروتئین شیر هیدرولیز شده و ال-تریپتوفان یک پیش ماده برای سروتونین (سروتونین یک انتقال دهنده ی عصبی است که سطح استرس، اشتها و خواب را تنظیم می کند) هست؛ که می تواند به آرامش گربه در موقعیت های استرس زا کمک کنه. این محصول بدون لاکتوز می باشد؛ و با پری بیوتیک ها و پروتئین های بسیار قابل هضم غنی شده است تا هضم بهینه را بهبود بخشد. علاوه بر این، غذای گربه رویال کنین، حاوی تمام مواد معدنی لازم برای کمک به یک دستگاه ادراری سالم است.

استرس گربه

سوالات متداول

۱. ویزیت حضوری دامپزشک باعث استرس گربه میشه؟ بله، بدلیل گذاشتن گربه داخل باکس، خارج شدن از خونه و رفتن به خیابون های شلوغ، ورود به کلینیک پر رفت و آمد و مواجه شدن با حیوانات دیگه میتونه باعث استرس گربه بشه.

چکاپ‌های منظم و ویزیت دامپزشک برای حفظ سلامتی گربه لازم و ضروری هست؛ ولی تا جایی که می‌تونید از بردن غیرضروری گربه به دامپزشکی خودداری کنین. 

۲. بچه گربه ها از چه چیزهایی میترسند؟ بچه گربه ها بدلیل کوچکی و عدم توانایی برای دفاع از خودشون از خیلی از مواردی که در محیط هست؛ ممکنه بترسند. مانند: تنهایی، صداهای بلند، حیوانات دیگر، انسان های غریبه و…

۳. تغییر در سبک زندگی و عادت های صاحب گربه؛ میتونه باعث اضطراب گربه بشه؟ بله، گربه ها رفتارهای شما رو پیش بینی می کنند و این کار احساس آرامش و امنیت در اونها ایجاد میکنه. مثلا گربتون میدونه شما چه ساعتی از خواب بیدار میشین، کی میرین سرکار و چه زمانی برمیگردین خونه، کی حوصله دارین باهاش بازی کنین و چه زمانی خسته اید و ترجیح میدین بخوابین.

هر تغییری تو سبک زندگی شما میتونه باعث ایجاد احساس ترس در گربه بشه؛ سعی کنین زمانی که خونه هستین، توجه بیشتری به گربه کنین و باهاش بازی کنین تا بتونه سریع تر به شرایط جدید عادت کنه.

۴. آیا گربه ها از سگ میترسند؟ گربه ها به دلیل اینکه جثه کوچکتری از سگ دارند؛ از آنها میترسند. سگ ها موجوداتی شکارچی هستند و تمایل به تعقیب موجودات کوچکتر مثل گربه ها دارند؛ این عوامل باعث ترسیدن گربه میشه.

۵. استرس صاحبان گربه روی اونها تاثیر داره؟ بله، احساسات افرادی که گربه ها باهاشون در ارتباط هستند، تاثیر مستقیمی روی احساسات گربه داره؛ پس به فکر سلامتی روحی و جسمی خودتون باشین و از موقعیت های استرس زا دوری کنین؛ تا گربتون مضطرب نشه!

۶. گربه ها از چه صداهایی میترسند؟ از صداهای بلند، مانند: رعد و برق، بوق ماشین ها و… میترسند.

 
دلایل زیادی برای ترسیدن گربه ها وجود داره. بیشتر آنها احساساتشون رو مخفی می کنند و فقط از روی تغییر رفتار و عاداتشون میتونین متوجه ترس گربه بشین. همانطور که قبلا گفتیم، علت استرس گربه رو باید زود پیدا کنین تا از مشکلات رفتاری، بیماری های روحی و جسمی گربه جلوگیری بشه. استرس یکی از مهم ترین عوامل در ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن گربه هست؛ و ابتلا به انواع بیماری ها رو در اونها افزایش میده؛ پس مراقب گربه های عزیزتون باشین!
 
امیدوارم مقاله دلایل و روش های درمان استرس گربه براتون مفید باشه و کمکتون کنه که ترس و اضطراب گربتون رو کنترل کنین. هر سوالی دارین برامون کامنت بزار و بهمون بگین گربه شما از چی میترسه؟
ممنون که تا اینجا همراهمون بودین.🙂

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: زهرا مژگانی

سلام، زهرا هستم یکی از اعضای تیم تام و جری. من دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی هستم و تخصص خوبی در شناخت مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی غذاها دارم و هر غذایی بعد از موجود شدن توسط من چک میشه تا از باکیفیت بودنش مطمئن بشم و بعد از اون روی سایت برای ارائه به شما بارگذاری میکنم. از طرفی یکی از علایقم رفتن به طبیعت و جاهای زیبای مختلفه و اهمیت زیادی برای حفظ زیست بوم و سلامت گونه های مختلف گیاهی و جانوری قائلم؛ به همیت دلیل علاقه و تخصصم رو با هم ترکیب کردم؛ یعنی: شناخت ترکیبات غذاها برای حفظ زندگی سالم حیوانات و حالا اون رو با نوشتن مقالات علمی مختلف در اختیار شما میذارم تا بتونین یک زندگی عالی برای پتتون فراهم کنین.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *