آموزش به گربه, دانستنی های گربه

آموزش دستشویی به گربه و استفاده از ظرف خاک

آموزش دستشویی به گربه

آموزش دستشویی به گربه و استفاده از ظرف خاک

گربه ها موجوداتی مستقل و تمیز هستن و بطور غریزی یاد میگرن تو ظرف خاک دستشویی کنن؛ اما گاهی بدلیل عوامل مختلف ممکنه گربه یاد نداشته باشه تو ظرف خاک دستشویی کنه! در اینصورت باید آموزش دستشویی به بچه گربه تو ظرف خاک رو بدین. آموزش دستشویی در جای مخصوص به گربه بسیار ساده هست و فقط باید کمی صبر و حوصله داشته باشین و مطمئن باشین اگر از روش درست همراه با خرید غذای گربه مورد علاقه اش به عنوان تشویق بهش آموزش استفاده از ظرف خاک رو بدین زود یاد میگیره که کجا باید دستشویی کنه!

۵ گام برای آموزش دستشویی به گربه

۱. انتخاب ظرف خاک مناسب

اولین قدم در مقاله اینترنتی ما برای شروع آموزش دستشویی به گربه انتخاب ظرف خاک مناسب هست. یه سری از ظرف های خاک گربه دارای کاور هستند، این ظروف برای آموزش گربه مناسب نیس چون از وارد شدن سریع گربه به ظرف خاک جلوگیری می کنند و برای شروع چگونگی آموزش دستشویی به گربه بهتر هست از ظرف خاک ساده استفاده کنین. 

ظرف های پلاستیکی که لبه هایی با ارتفاع کوتاه دارند بهترین نوع ظرف خاک برای آموزش به توله گربه و گربه اند. همچنین باید اندازه ظرف خاک رو متناسب با سن و جثه گربه انتخاب کنین و از گرفتن ظرف خاک خیلی کوچیک خودداری کنین. همچنین سعی کنین ظرف خاکی تهیه کنین که دیواره هاش خیلی کوتاه نباشه چون ممکنه خاک از ظرف بیرون بریزه و خونتون کثیف بشه. 

انواع ظرف خاک گربه

بطورکلی ظرف خاک گربه به دو دسته تقسیم میشه:

 • بدون سقف (ساده) 
 • سقف دار
ظرف خاک گربه بدون سقف

یه ظرف توالت پلاستیکی ساده که دیواره داره و باید توش خاک بریزین!! این نوع ظرف خاک خیلی رایج هست و قیمت ارزونی هم داره. از اونجایی که گربه ها دوست دارن همه چیزو زیر نظر بگیرن این نوع ظرف خاک رو میپسندن چون میتونن اطراف رو هم ببینن.

معایب

 • بوی ادرار و مدفوع گربه پخش میشه
 • ممکنه خاک بستر به راحتی از ظرف بیرون بریزه
 • زمان دستشویی گربه ممکنه گرد و غبار خاک تو خونه پخش بشه

این بستگی به خودتون داره که به بو و گرد و غبار حساسین یا نه! اگه میتونین ظرف خاک رو داخل بالکن بزارین در غیر اینصورت اگه مشکلی با این موارد دارین میتونین مدل های دیگه رو برای آموزش استفاده از جعبه خاک به گربه انتخاب کنین.

آموزش دستشویی به گربه

آموزش دستشویی به گربه

ظرف خاک گربه سقف دار

این نوع ظرف خاک درب تاشو داره که برای ورود و خروج گربه مناسب هست. یکی از مزایای خوب این نوع ظرف خاک پخش نشدن بوی نامطبوع هست و همچنین خاک بستر در اطراف ظرف نمیریزه. فیلتر هایی رو این نوع ظرف هست که بعد از دستشویی کردن گربه در ظرف خاک هوای داخل ظرف رو تهویه می کنه و از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری میشه.

ظرف خاک گربه سقف دار

ظرف خاک گربه سقف دار

۲. انتخاب خاک مناسب

خاک گربه یکی از عوامل مهم تو زندگی گربه هست و در رفاه گربه تاثیر زیادی داره. سعی کنین خاک مرغوبی خریداری کنین که قدرت جذب بالایی داره و قسمت های آلوده به ادرار رو بعد از دستشویی گربه در جعبه خاک به شکل توده ای در آورد که بتوان به آسانی از ظرف خارج کرد.

خاک توده شونده (کلامپینگ)

این نوع خاک کیفیت خیلی خوبی داره و مورد استقبال صاحبان گربه قرار می گیره به این علت که خاک کلامپینگ در برابر رطوبت حجیم میشه و بصورت یه توده دور ادرار یا مدفوع گربه درمیاد که این امر جدا کردن اونو از بقیه خاک راحت می کنه. همچنین قیمت مناسبی داره و از نظر اقتصادی به صرفه هست.

معایب خاک کلامپینگ

 • سنگین بودن
 • ایجاد گرد و غبار
خاک گربه کلامپینگ

خاک گربه کلامپینگ

خاک غیر توده شونده

این نوع خاک همونطور که از اسمش پیداست خاصیت توده شدن نداره و زود متلاشی میشه بنابراین باید زود به زود خاک رو عوض کنین و از نظر اقتصادی خیلی مقرون به صرفه نیس. علاوه بر این قیمت بالاتری هم نسبت به خاک کلامپینگ داره.

خاک کریستالی

 خاک کریستالی قدرت جذب خیلی بالایی داره و با عطر خوبی که داره بوی نامطبوع ادارار و مدفوع رو از بین میبره. ذرات خاک به گربه نمیچسبه بنابراین از طریق گربه تو خونه پخش نمیشه. این نوع خاک سبکه و حمل نقل راحتی هم داره.

معایب خاک کریستالی

 • قیمت بالا
 • در دسترس نبودن همیشگی
خاک گربه کریستالی

خاک گربه کریستالی

۳. انتخاب محل مناسب برای قرار دادن ظرف خاک

بهتره ظرف خاک رو در گوشه ی خلوت خانه که رفت و آمد کم هست بزارید و همینطور ظرف خاک باید دور از ظرف آب و غذای گربه باشه. سعی کنین ظرف خاک رو جایی بزارین که تهویه خوبی داشته باشه داخل بالکن یا نزدیک به پنجره مکان مناسبی هست.

۴. گربه رو برای دستشویی تو خاک تشویق کنین

برای آموزش دستشویی به گربه اول باید گربتون رو با اینکه ظرف خاک چیه و چه کاربردی داره آشنا کنین. برای اینکار میتونین زمان هایی که فکر میکنین گربه میتونه دستشویی داشته باشه اون رو داخل ظرف خاک بزارین. بهترین زمان ها برای اینکار بعد از بیدار شدن از خواب، بعد از خوردن غذا و بعد از بازی کردن هست. بعد از اینکه گربه رو تو ظرف خاک گذاشتین به ارومی روی خاک رو خراش بدین و یا پنجه گربتون رو بگیرین و روی خاک بکشید تا متوجه بشه باید چیکار کنه!

از اهمیت تشویق کردن گربه در آموزش حتما میدونین.  لازمه که در شروع اموزش دستشویی به گربه از تشویقی استفاده کنین به اینصورت که اگر گربتون در حال دستشویی کردن خارج از ظرف خاک هست اون رو سریع به ظرف خاک انتقال بدین و بعدش بهش تشویقی گربه بدین تا بدونه برای انجام کار خوب قرار تشویق بشه.

البته دستشویی کردن گربه خارج از خاک میتونه علت های دیگه ای هم داشته باشه. مثل:

 • خاک نامناسب
 • استرس و اضطراب
 • کثیف بودن ظرف خاک
 • کوتاهی زیاد ناخن گربه (ممکنه گربه زمان پنجه کشیدن روی خاک بدلیل ناخن های کوتاه اذیت بشه و این عاملی باشه براش که نخواد تو ظرف خاک دستشویی کنه)
 • برخی بیماری ها مثل التهاب مثانه یا مگاکولون

در مورد استرس بطور کامل در مقاله دلایل و روشهای درمان استرس گربه صحبت کردیم.

و باید سعی کنین علت رو بفهمین و از تنبیه و دعوا کردن گربه خودداری کنین چراکه اونا عملا متوجه اینکه کار بدی کردن نمیشن و اینکار فقط باعث ترس گربه از شما میشه.

تشویقی گربه

سوالی که براتون ممکنه پیش بیاد اینه که تشویقی گربه چیه؟ و چرا تو آموزش گربه از اون استفاده میشه؟ تشویقی های گربه، اسنک هایی هستند که از نظر بو و طعم برای گربه ها خیلی جذاب هست. البته این اسنک ها یا تکه های کوچک غذا جایگیزین غذای اصلی نمیشه ولی در تامین ویتامین هایی که گربه برای رشد نیاز داره و همچنین حفظ سلامت دندان های گربه موثر هستند.

از تشویقی گربه برای موارد زیر میشه استفاده کرد:

 • به عنوان یک جایزه 
 • تربیت و آموزش دادن به گربه
 • برای سلامت دندان و تامین ویتامین ها
 • ایجاد کننده ارتباط خوب بین شما و گربه
 • کاهش دادن استرس در آن‌ها

میتونین براسا سن، وزن، جنسیت و شرایط جسمی گربتون تشویقی های مختلفی براش تهیه کنین. انواع مختلفی تشویقی مثل: تشویقی نرم، دنتال، هیربال، مدادی، سطلی و… وجود داره. یه تعدادی از تشویقی هایی که خیلی مورد استقبال گربه ها قرار میگیره رو اسشمو در ادامه براتون نوشتم:

See the source image

۵. ظرف خاک گربه رو همیشه تمیز کنید

گربه ها حیواناتی تمیز هستند و از کثیفی و بوی بد خوششون نمیاد. همونطور که در بالا گفتیم کثیف بودن و بوی بد ظرف خاک میتونه یکی از علت های دستشویی کردن خارج از ظرف خاک باشه. سعی کنین حداقل روزی یکبار ظرف خاک گربه رو چک کنین و هفته ای یکبار هم اون رو با پاک کننده های انزیمی تمیز کنین.

سوالات متداول

چگونه بوی ادرار گربه رو از روی فرش از بین ببریم؟

برای تمیز کردن و از بین بردن بوی ادرار گربه میتونین از شوینده های آنزیم دار که مخصوص از بین بردن بوی ادرار گربه و سگ هست استفاده کنین. همچنین میتونین از روش های سنتی هم استفاده کنین برای اینکار باید مقداری سرکه سفید رو با آب مخلوط کنین و با دستمال آغشته به محلول محل مورد نظر رو تمیز کنین.

گربه ها در روز چند بار ادرار و مدفوع می کنند؟

در شبانه روز بطور میانگین یک الی دو بار مدفوع و دو الی چهار بار ادرار می کنند. البته این میزان به شرایط گربه، مقدار آب و غذایی که گربه میخوره و حتی آب و هوا هم بستگی داره.

از کجا بفهمیم گربه دستشویی داره؟

بو کردن و پنجه کشیدن روی زمین، میومیو و بی تابی کردن از نشونه های دستشویی داشتن گربه هست. با این حال سعی کنین همیشه ظرف خاک در دسترس گربتون باشه تا هر زمان نیاز به ادرار کردن داشت خودش به راحتی پیداش کنه و دستشویی کنه.

چند وقت یکبار باید خاک گربه رو عوض کرد؟

هر روز باید گلوله های ادرار و مدفوع گربه رو به کمک بیلچه مخصوص از خاک جدا کنین. هر چند وقت یکبار خاک رو دور بریزید و ظرف رو با آب و شوینده ملایم بشورید و مجدد ظرف رو با خاک تمیز پر کنین.

از شوینده هایی که بوی زیادی دارند استفاده نکنین چون گربه ها ممکنه از این بو خوششون نیاد و از دستشویی کردن داخل ظرف خاک خودداری کنن.

میشه از توالت فرنگی برای آموزش دستشویی بهش استفاده کرد؟

دسشویی گربه توی توالت فرنگی قابل آموزشه. ولی ممکنه بوی ادرار گربه روی توالت فرنگی بمونه! اگر هم قصد آموزش توالت فرنگی به گربه رو دارید به این دلیل که میخواین گربه تون در محیط دستشویی خونه کارش رو انجام بده؛ میتونین ظرف خاکش رو اونجا قرار بدین.

امیدوارم مقاله (آموزش دستشویی به گربه) براتون مفید باشه و به سوالاتون پاسخ داده باشه. لطفا برای ما کامنت بذارین و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو در رابطه با نحوه آموزش دستشویی به گربه و استفاده از ظرف خاک، تشویقی های گربه و… با ما و دیگر خوانندگان در میون بذارین.

 

مهم‌ترین مشخصه آن، جذب بالای ادرار و قابلیت جداسازی مدفوع گربه‌ها از بین خاک است.

مهم‌ترین دلایل آن شامل نامناسب بودن خاک، کثیف بودن ظرف خاک، کوتاه کردن زیاد ناخن گربه، التهاب مثانه و استرس می‌باشد.

بهتر است که در جای خلوت و به دور از ظرف آب و غذا قرار دهید، همچنین لازم است که نسبت به تهویه هوای محل مورد نظر توجه کافی داشته‌باشید.

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: زهرا مژگانی

سلام، زهرا هستم یکی از اعضای تیم تام و جری. من دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی هستم و تخصص خوبی در شناخت مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی غذاها دارم و هر غذایی بعد از موجود شدن توسط من چک میشه تا از باکیفیت بودنش مطمئن بشم و بعد از اون روی سایت برای ارائه به شما بارگذاری میکنم. از طرفی یکی از علایقم رفتن به طبیعت و جاهای زیبای مختلفه و اهمیت زیادی برای حفظ زیست بوم و سلامت گونه های مختلف گیاهی و جانوری قائلم؛ به همیت دلیل علاقه و تخصصم رو با هم ترکیب کردم؛ یعنی: شناخت ترکیبات غذاها برای حفظ زندگی سالم حیوانات و حالا اون رو با نوشتن مقالات علمی مختلف در اختیار شما میذارم تا بتونین یک زندگی عالی برای پتتون فراهم کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *