برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

راهنمای خرید مناسب ترین اسکرچر گربه

(راهنمای خرید بهترین و مناسب ترین اسکرچر گربه)

شاید اسکرچر را جز لوازم ضروری و مورد نیاز در حد خرید غذای گربه نباشد؛ اما خرید آن کمک زیادی به کاهش استرس و حفظ سامت گربه می کند. همچنین مبلمان، دیوار و… از دست ناخن کشیدن گربه عزیزتان در امان می ماند. بنابراین فراهم کردن اسکرچر که مخصوص ناخن کشیدن گربه ها است؛ می تواند راه حل خوب و منطقی باشد.

چرا گربه ها اسکرچ می کنند؟

گربه ها بصورت غریزی به شکار کردن علاقه دارند و به همین دلیل است که اسکرچ می کنند. آنها می توانند در طبیعت با کشیدن پنجه روی درخت ناخن هاشون رو تیز کنند. با اینکار لایه قدیمی سطح ناخن خواهد افتاد؛ و لایه زیرین که تیز و جوان است سطح ناخن را می پوشاند. با کوتاه کردن ناخن گربه ها، از چنگ زدنشون می تونین جلوگیری کنید اما لایه رویی ناخن ها، همچنان باقی می ماند. در نتیجه گربه ممکن است هر چیزی را ناخن بکشد.

با مطالعه مقاله (گرفتن ناخن گربه در سه سوت!) می توانید به راحتی ناخن های گربه تان را کوتاه کنید.

از دلایل دیگر اسکرچ کردن گربه ها در این مقاله از پت شاپ آنلاین تام و جری، تعیین قلمرو است. آنها با خراشیدن قلمرو خود را مشخص می کنند. با توجه به دلایل بالا، تهیه اسکرچر یک روش دائمی برای حل کردن این رفتار گربه ها است.

در ادامه دلایل اسکرچر کردن گربه را به صورت خلاصه بیان میکنیم.

 • تیز کردن ناخن‌ها: گربه‌ها به طور طبیعی نیاز دارند که ناخن‌های خود را تیز نگه دارند. اسکرچر، سطحی زبر را به گربه ارائه می‌دهد که می‌تواند ناخن‌های خود را روی آن ساییده و تیز کند.
 • علامت‌گذاری قلمرو: گربه‌ها با استفاده از غدد بویایی که در زیر پنجه‌هایشان قرار دارد، قلمرو خود را علامت‌گذاری می‌کنند. اسکرچر، یکی از راه‌هایی است که گربه‌ها از طریق آن قلمرو خود را به سایر گربه‌ها نشان می‌دهند.
 • کشش عضلات: اسکرچر به گربه‌ها کمک می‌کند تا عضلات خود را کشش داده و تقویت کنند.
 • کاهش استرس: اسکرچر می‌تواند به گربه‌ها در کاهش استرس و اضطراب کمک کند. چنگ‌انداختن به یک سطح زبر، می‌تواند حس آرامش و رضایت را در گربه ایجاد کند.
 • جلب توجه: گاهی اوقات، گربه‌ها برای جلب توجه صاحب خود اسکرچر می‌کنند.
 • خستگی یا کسالت: اگر گربه شما به اندازه کافی فعالیت نکند، ممکن است برای تخلیه انرژی خود اسکرچر کند.

اسکرچر

فواید و کاربرد اسکرچر گربه

اسکرچر در حفظ سلامت روحی و روانی گربه ها موثر است؛ همچنین با سرگرم شدن با اسکرچر، بسیاری از دردسرهای گربه کاهش میابد.

 • تخلیه غریزه چنگ‌انداختن؛ گربه‌ها به طورِ طبیعی نیاز به چنگ‌انداختن دارند تا ناخن‌های خود را تیز نگه دارند و عضلات خود را تقویت کنند. اسکرچر، این امکان را به گربه می‌دهد که این نیاز را به طورِ سالم و بدون آسیب رساندن به محیط اطراف خود برطرف کند.
 • جلوگیری از خراب شدن وسایل منزل؛ با وجود اسکرچر، گربه تمایل کمتری به چنگ‌انداختن مبلمان، فرش‌ها و دیوارها خواهد داشت.
 • کاهش استرس و اضطراب؛ چنگ‌انداختن می‌تواند به گربه‌ها در کاهش استرس و اضطراب کمک کند. اسکرچر، فضایی امن و آرام را برای این کار به گربه شما می‌دهد.
 • معمولا گربه ها به بازی کردن علاقه دارند؛ اسکرچر می‌تواند به عنوانِ یک وسیله بازی برای گربه شما عمل کند و او را سرگرم نگه دارد. همچنین اسکرچر گربه به آنها این امکان را می دهد تا با ناخن کشیدن روی آن انرژی گربه تخلیه شود.
 • با اسکرچ کردن، شکل مناسب پنجه های آنها حفظ می شود؛ علاوه بر این پنجه گربه در تعادل و راه رفتن گربه هم تاثیر زیادی دارد.
 • با اسکرچ کردن به بدنشون کش و قوس میدن و در تقویت عضلات پشت گربه موثر است.
 • به دلیل وجود سرگرمی مورد علاقه گربه، نگهداری از او در خانه آسان تر می شود.
 • محافظت از وسایل منزل؛ با استفاده از اسکرچر، می‌توانید از مبلمان، فرش‌ها و دیوارهای خود در برابر خراشیدگی گربه محافظت کنید.
 • جلوگیری از آسیب دیدگی گربه؛ گربه‌ها ممکن است هنگام چنگ‌انداختن به سطوح نامناسب، به خود آسیب برسانند. اسکرچر، فضایی امن را برای این کار به گربه شما می‌دهد.
 • ایجاد آرامش و صلح در خانه؛ با رفع مشکل چنگ‌انداختن گربه به وسایل منزل، آرامش و صلح بیشتری در خانه برقرار خواهد شد. همچنین استرس گربه را کاهش می دهد.

با وجود این مزایا و دلایل نیاز گربه ها به اسکرچر، فراهم کردن این وسیله رو بهتون توصیه می کنیم.

راهنمای انتخاب و خرید اسکرچر، ویژگی های اسکرچر خوب

انتخاب اسکرچر مناسب، به عوامل مختلفی مانند سن، نژاد، عادت‌ها و سلیقه گربه شما بستگی دارد. در اینجا به چند نکته کلیدی در انتخاب اسکرچر اشاره می‌کنیم:

سن گربه

در خرید اسکرچر به سن و شخصیت گربه خود توجه کنید. بچه گربه ها و گربه های جوان، اسکرچر های بلنذ مانند درخت گربه که چند طبقه داشته باشد رابیشتر ترجیح می دهند.

گربه های مسن، به اسکرچر های عمودی و بدون ارتفاع علاقه بیشتری دارند.

ارتفاع 

گربه ها با دو تا پای عقب می ایستن و با دوتا پای جلو روی اسکرچر رو چنگ می زنن. بهتر است اسکرچر ارتفاع بلندتری از قد گربه داشته باشد.

اسکرچر های استوانه ای مانند درخت های گربه که ارتفاع ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر دارند؛ از نظر ارتفاع مناسب هستند. البته این به معنی اینکه آنها علاقه ای به اسکرچر های افقی ندارند، نیست! ممکن است گاهی دوست داشته باشند روی سطح افقی یا شیب دار ناخن بکشند که در صورت دسترسی نداشتن به اسکرچر، روی فرش را اسکرچ می کنند. بنابراین با توجه به علاقه و شخصیت گربه، اسکرچر افقی یا عمودی می توانید تهیه کنید.

جنس

گربه هایی که در طبیعت هستند، به درختان چنگ می زنند؛ پوسته درختان با اینکه محکم است ولی با چنگ زدن گربه پوسته پوسته می شود. چوب درخت، کارتن های چوبی چند لایه و الیاف ها را می توان به عنوان اسکرچر گربه استفاده نمود.  اسکرچرهایی که از الیاف های طبیعی سیزال بهترین جنسی است که می توانید تهیه کنید.

استحکام

استحکام و محکم بودن اسکرچر از این جهت که گربه تمام وزنش را روی اسکرچر می اندازد حائز اهمیت است. اگر اسکرچر محکم نباشه و تکان بخورد، گربه نمی تونه از اون استفاده کنه و سراغ وسایل خانه می رود.

نوع سکرچر

اسکرچرها در انواع مختلفی مانند صفحه‌ای، عمودی، مقوایی، کنفی و چوبی تولید می‌شوند. هر نوع مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه به معرفی انواع اسکرچر میپردازیم.

اسکرچر

انواع اسکرچر گربه

با شناخت مدل های مختلف اسکرچر، مناسب ترین و بهترین اسکرچر را می توانید برای گربه خود فراهم کنید.

 اسکرچر عمودی

این نوع اسکرچر مورد علاقه گربه ها است. گربه ها با دو پای عقب می ایستن و با دو پای جلو اسکرچ می کنند؛ و موجب کش و قوس گربه و تقویت عضلات پشتی اش می شود. گربه ها علاقه زیادی به مکان های بلند دارند و اثرات خراش برایشان به معنی تعیین قلمرو است. ممکن است اسکرچر عمودی محلی برای خواب گربه داشته باشد؛ این نو اسکرچر که گربه در بالا من تواند بنشید و قلمرو اش را تماشا کند، بسیار مورد علاقه گربه است. اسکرچر عمودی از رایج ترین مدل ها است که بصورت استوانه ای یا مسطح ساخته می شود.

اسکرچر

اسکرچر افقی

گاهی گربه ها دوست دارند رو سطح افقی یا شیب دار ناخن بکشند و در صورت دسترسی نداشتن به اسکرچر روی زمین اسکرچ می کنند. بهتر است اسکرچری که تهیه می کنید؛ بصورت عمودی و افقی باشد تا هر دو مدل در دسترس گربه عزیزتان باشد.

اسکرچر

اسکرچر اسباب بازی

اسکرچرهای کوچکی در مدل های مختلف (توپ، عروسک و…) ساخته شده که گربه ها هم می توانند با آنها بازی کنند و هم اسکرچ کنند.

 مزایا

 • این اسباب بازی ها حمل و نقل راحتی دارند و به راحتی می توانید همه جا با خود ببرید. 
 • قیمت مناسب و ارزان 
 • تنوع زیاد

معایب

 • استحکام و دوام زیادی ندارد و نسبت به اسکرچرهای دیگر زودتر خراب می شوند.

اسکرچر

اسکرچر آویز

این اسکرچر ها را می توانید از جایی آویزان کنید و بیشتر برای بچه گربه ها قابل استفاده است. اسکرچرهای آویز از یه سطح مقوایی یا چوبی ساخته شده که با کنف پوشیده شده.

مزایا

 • قیمت ارزانی دارند.
 • متنوع و سرگرم کننده است.

معایب

 • زود خراب می شوند.

اسکرچر

درخت گربه

اگر میخواهید یک بار هزینه کنید و اسکرچر خوبی بگیرید، درخت گربه گزینه خوبی است. این نوع اسکرچر همه ویژگی های مدل هایی که در بالا گفتیم رو داره؛ مثل اسکرچر افقی، عمودی، جای خواب برای گربه و… .

اگر چند تا گربه دارید می توانید درخت بزرگتری تهیه کنید. بعضی از درخت های گربه چند جای خواب دارد و با خرید یک درخت بزرگ، هم جای خواب و هم اسکرچر گربه را تامین می کنید.

درختان گربه همچنین فضایی کاملاً اختصاصی به گربه شما می دهند. به بچه گربه شما یک مکان امن برای جهش، بالا رفتن، خراشیدن، پرش و بازی می دهد چیزی که با مبلمان یا کابینت نمی تواند انجام دهد. علاوه بر این مکانی امن و دنج را برای استراحت یا چرت زدن گربه شما فراهم می کنند.

مزایا

 • درخت گربه استحکام و دوام زیادی دارد و معمولا از چوب یا پلاستیک محکم ساخته شده است.
 • دارای همه مدل های اسکرچر (عمودی، افقی، اسباب بازی و..)
 • امکان استفاده از آن برای جای خواب.

معایب

 • قیمت بالا که با توجه به مزایا و امکاناتی که دارد منطقی است.
 • اندازه بزرگی دارند و فضای زیادی اشغال می کنند.

درخت گربه دارای تنوع زیادی است و کامل ترین اسکرچری است که می توانید تهیه کنید.

زمان خرید درخت گربه به این نکات توجه کنید

چندتا گربه دارید؟

اگر چندتا گربه دارید درختی را که برای محفظه اش هم ورودی و هم خروجی دارد تهیه کنید چراکه گاهی دعوا بین گربه ها ممکن است پیش آید و در این نوع درخت ها رفت و آمد آنها دچار مشکل نمی شود.

فعالیت و سن گربه

سه عامل عمده باید در هنگام خرید هوشمند برای گربه در نظر گرفته شود: سلامتی، سن و تحرک گربه است.

به عبارت دیگر، گربه ها در سال های بزرگسالی کمتر از بچه گربه ها و بزرگسالان جوان می پرند. یک درخت گربه بلندتر که فضای بیشتری دارند ممکن است برای یک گربه جوان هیجان انگیز باشد، اما برای یک گربه مسن ترساننده است.

اگر گربه شما بزرگ شده و به طور ناگهانی نسبت به درخت گربه ای که قبلاً دوستش داشت بی علاقه به نظر می رسد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک درخت گربه مناسب تری بگیرید، که متناسب با سبک زندگی آنها باشد، مانند یک مدل کوتاه تر.

گربه شما چقدر بازیگوش است؟

 بعضی از گربه ها ترجیح می دهند با انسان ها ارتباط برقرار کنند، اما گربه ای که در بازی مستقل تبحر دارد با درخت گربه ای که اسباب بازی دارد شکوفا می شود.

حتی می توانید اسباب بازی های گربه را به یک درخت گربه وصل کنید تا از آن یک فضای بازی ایده آل برای گربه خود بسازید.

اسکرچر

عادت دادن گربه به اسکرچر

برای علاقه مند کردن گربه به اسکرچر، می توانید از علف گربه یا روش تشویقی دادن استفاده کنید.

علف گربه 

کمی علف گربه یا کت نیپ نزدیک اسکرچر گربه بزارین. بوی کت نیپ به گربه ها حس سرخوشی و نشاط آوری میده. بنابراین ترغیب میشن بیان سمت اسکرچر.

تشویقی

استفاده از تشویقی گربه روشی موثر برای آموزش دادن به گربه ها است.

می توانید گربه را نزدیک اسکرچر ببرید و خودتان روی آن ناخن بکشید تا گربه ببیند و انجام دهد یا می توانید اسباب بازی یا تشویقی مورد علاقه اش را بالای اسکرچر بگیرید تا تلاش کند آن را بگیرد و غیرمستقیم با اسکرچر آشنا شود.

و در پایان در صورت بدست آوردن نتیجه مطلوب، تشویقی را به او بدهید.

برای خرید تشویقی گربه اینجا کلیک کنید.

امیدوارم مقاله راهنمای خرید مناسب ترین اسکرچر گربه براتون مفید بوده باشه.

سپاس به خاطر همراهی شما (:

علت اصلی اسکرچ کردن گربه‌ها چیست؟

گربه ها به طور غریزی به شکار علاقه دارند و با اسکرچ کردن ناخن‌هایشان را تیز می‌کنند.

باعث حفظ سلامت روحی و روانی گربه‌ها، تعادل و راه رفتن، تقویت عضلات، سرگرمی و کاهش استرس می‌شود.

سن گربه، ارتفاع اسکرچر، جنس و استحکام از مواردی هستند که باید در خرید اسکرچر توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته‌باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *