دانستنی های گربه, نگهداری از گربه

نکاتی که پیش از گرفتن گربه باید به آن توجه کنید

به فکر گرفتن گربه هستید؟ – نکاتی که پیش از گرفتن گربه باید بدانید.

گربه ها حیواناتی بسیار شاداب و بازیگوش هستند که به فضای خانه انرژی مضاعف میبخشند. در سال های اخیر سرپرستی و نگهداری از این حیوانات خانگی بسیار مرسوم شده است. به سرپرستی گرفتن گربه یک مسئولیت بسیار بزرگ با چالش های فروان است. همچنین بایستی به یاد داشته باشید که گربه شما پس از زندگی در خانه دیگر توانایی زندگی در محیط بیرون را نخواه داشت.

در ادامه مقاله به سوالاتی پاسخ خواهیم داد که ممکن است قبل از گرفتن گربه برایتان پیش بیاید، همچنین به بررسی نکات مهمی قبل از گرفتن گربه میپردازیم؛ تا در نتیجه با آگاهی از شرایط و نحوه نگهداری گربه ها اقدام به گرفتن و سرپرستی آنان کنید.

۴ نکته مهم، سوالاتی که قبل از به سرپرستی گرفتن گربه باید از خودتان بپرسید!

به سرپرستی گرفتن گربه، یک تصمیم مهم و مسئولانه است که می‌تواند زندگی شما و گربه را برای سال‌های آینده تحت تاثیر قرار دهد. قبل از اینکه این تصمیم را نهایی کنید، باید به طور کامل در مورد نیازها و تعهدات نگهداری از گربه تحقیق کنید. اگر قصد خرید و نگهداری یک گربه عزیز در منزل شخصی خود را دارید، خوب است نکات زیرا را در نظر بگیرید.

 • سبک زندگی

قبل از ورود گربه به خانه این سوالات را از خود بپرسید. بهتر است این سوالات را از اعضای خانواده خود بپرسید و پاسخ آنها را هم در نظر یگیرید.

آیا به اندازه کافی وقت و انرژی برای بازی، نظافت و مراقبت از گربه دارید؟
آیا به طور مرتب سفر می‌کنید و چه کسی در غیاب شما از گربه مراقبت خواهد کرد؟
آیا به موی گربه آلرژی دارید؟

 • شرایط منزل

شرایط منزل خود را در نظر بگیرید و اگر شرایط شما مساعد نبود راهکار شما چیست.

آیا در آپارتمان یا خانه حیاط‌دار زندگی می‌کنید؟
آیا فضای کافی برای بازی و فعالیت گربه در خانه دارید؟آیا حیوانات خانگی دیگری دارید که ممکن است با گربه سازگار نباشند؟

آیا شما در منزل خود مهمان دعوت میکنید؟ در صورت آمدن مهمان از گربه خود چگونه مراقبت خو اهید کرد؟

 • هزینه های نگهداری از گربه

توصیه میکنیم حتما تمام هزینه های نگهداری از گربه را در نظر یگیرید و سپس اقدام به سرپرستی گرفتن گربه کنید.

آیا از پس هزینه‌های غذا، لوازم بهداشتی، مراقبت‌های دامپزشکی و سایر نیازهای گربه برمی‌آیید؟

 • انتخاب گربه مناسب

  چه نوع گربه‌ای با سبک زندگی شما سازگارتر است؟ (گربه‌های بالغ، بچه گربه، نژادهای مختلف)
  آیا گربه‌ای با شخصیت خاص مد نظرتان است؟ (بازیگوش، آرام، مستقل)

اقدامات لازم قبل از ورود گربه به خانه

اگر قصد خرید و به سرپرستی گرفتن گربهبرای شما جدی شد و شما تمام شرایط به سرپرستی گرفتن گربه را در نظر گرفته اید؛ حال میباییست قبل از ورود گربه به خانه اقدامات لازم را برای ورود او به خانه انجام دهید.

۱) منزل خود را برای ورود گربه آماده کنید.

قبل از ورود گربه به خانه بایستی وسایل خطرناکی که ممکن است به گربه آسیب وارد کنند را از دسترس او دور کنید. گیاهان سمی، وسایل تیز، کیسه های پلاستیکی، سیم، نخ و مواد شیمیایی مانند پاک کننده های شیمیایی از جمله این وسایل خطرناک هستند.

۲) خرید وسایل ضروری گربه

ظرف آب، ظرف غذا، ظرف خاک و خاک با کیفیت از جمله وسایل ضروری برای نگهداری گربه در خانه هستند. بهتر است قبل از ورود گربه به خانه یک مکان کم رفت و آمد را انتخاب کنید و وسایل او را در آنجا مستقر سازید تا در آنجا احساس امنیت  آرامش کند. بهتر است ظرف غذای گربه از جنس استیل و یا سرامیک باشد.

۳) رژیم غذایی گربه و خرید غذای با کیفیت

تغذیه مناسب نقش بسیار مهمی در سلامتی گربه و افزایش طول عمر او دارد. به طور کلی گربه های کوچک بین ۳ الی ۴ بار در روز نیاز به خوردن غذا دارند؛ همچنین گربه های بالغ بین ۱ الی ۲ بار بایستی غذا میل کنند که این مقدار با توجه به جثه و نژاد میتواند متغیر باشد. تهیه و خرید غذای گربه با کیفیت و متنوع از جمله ضروریات به سرپرستی گرفتن گربه است. پیشنهاد میکنیم در ابتدای به سرپرستی گرفتن گربه با یک دامپزشک حرفه ای درمورد رژیم غذایی گربه مشورت نمایید.

۴) رسیدگی به بهداشت گربه در منزل

برای رسیدگی به بهداشت گربه بایستی یک برنامه روزانه و روتین داشته باشید؛ برای این کار نیاز به محصولاتی مانند شامپو مخصوص، شانه و برس، خمیر دندان مخصوص، مسواک و ناخن گیر دارید. بخاطر داشته باشید که شستشوی زیاد موهای گربه به او آسیب میرساند. همچنین ناخن های گربه را بهتر است هر دو هفته یک بار کوتاه کنید. در این راستا پیشنهاد میکنیم مقاله گرفتن ناخن گربه را مطالعه کنید.

گربه چقدر به مراقبت و توجه نیاز دارد؟

گربه ها در مقایسه با سگ هایی که نیاز به پیاده روی، آموزش و غیره دارند نگهداری و توجه نسبتا کمتر و آسان تری دارند، اما مانند هر حیوان خانگی آنها نیازمند زمان، مراقبت و توجه هستند.

گربه ها راحت تر از سگ ها می توانند در سبک زندگی شلوغ و مدرن قرار بگیرند، زیرا کاملا مستقل هستند و با تنهایی مشکل زیادی ندارند و برای آپارتمان ها و خانه های کوچکتر مناسب ترند و به همین دلیل اغلب توسط افرادی انتخاب می شوند که سبک زندگی شلوغ و پرتنشی دارند.

گربه ها چندین وعده غذای کوچک را در طول روز ترجیح می دهند، آنها معمولاً حیواناتی بسیار تمیز هستند و خود را مرتباً در طول روز مرتب می کنند، اما به ناچار برخی از موهای گربه ممکن است روی لباس ها و یا وسایلاتتان قرار بگیرند؛ این عمر برای کسانی که از گربه نگهداری میکنند یک امر عادی است.

آیا داشتن فرزند مانع از گرفتن گربه می شود؟

اگر فرزندی دارید دلیلی برای نداشتن گربه یا بچه گربه وجود ندارد. این والدین هستند که باید از همان ابتدا به فرزندان خود بیاموزند که چگونه با آنها رفتار  مهربانی داشته باشند.

بسیاری از کودکان روابط خارق العاده ای با گربه های خود دارند و احترام گذاشتن به موجودات دیگر و لطیف بودن را یاد می گیرند اینکار همیشه با موفقیت انجام می شود اما این امر مشروط به  وضع قوانین توسط والدین است.

به همین ترتیب اگر باردار هستید دلیلی برای نگرفتن گربه نمی باشد. در نتیجه با رعایت بهداشت و اقدامات لازم می توانید گربه ای را وارد جمع خانوادگی خود کنید.

گربه

گربه بالغ بگیریم یا بچه گربه؟

یک بچه گربه به شما این فرصت را می دهد که از همان ابتدا حیوانی را بپذیرید و آن را معالجه کرده و از او مراقبت کنید تا بهترین شروع زندگی را داشته باشد.

با این حال، بچه گربه ها نیاز به توجه زیادی دارند، اگر آنها را تنها بگذارید باید مطمئن شوید که در زمانی که شما حضور ندارید ایمن خواهند بود.

همچنین توجه به زمان واکسیناسیون و دامپزشک بچه گربه حائز اهمیت می باشد، یک گربه بالغ احتمالاً از قبل عقیم می شود و واکسینه می شود.

چه جنسیتی از گربه بگیریم؟

جنسیت یک بچه گربه واقعا مهم نیست، به شرطی که بچه گربه را قبل از بلوغ (در حدود چهار ماهگی) هنگام شروع اثر هورمون های جنسی عقیم کنید، گربه های عقیم نشده ممکن است رفتارهای باروری ناخواسته ای از خود بروز دهند.

چه نژادی از گربه ها را انتخاب کنم؟

نژادهای مختلفی وجود دارد که بعضی از آنها به مراقبت و توجه بیشتری احتیاج دارند. پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با نژادهای مختلف و تصمیم گیری بهتر، مقاله معرفی و مقایسه بهترین نژادهای گربه آپارتمانی را مطالعه کنید.

هزینه نگهداری از گربه چقدر است؟

اگر در حال خرید گربه شناسنامه دار هستید، هزینه های مربوط به آن وجود دارد و ممکن است بسیار زیاد باشد.

بچه گربه های شناسنامه دار معمولاً واکسینه می شوند و در بعضی موارد عقیم می شوند.برای اطمینان از محافظت از بچه گربه در برابر بیماری های عفونی واکسیناسیون های متعددی لازم است.

لیستی از وسایلی که برای نگهداری از گربه لازم دارید:

 • باکس حمل و نگهداری گربه
 • ظرف آب و غذا
 • غذای مناسب 
 • جای خواب گربه
 • خاک گربه
 • انواع اسباب بازی
 • لوازم بهداشتی (شامپو، برس، ناخنگیر، مسواک و خمیردندان)
 • قلاده و پلاک هویتی

گربه

من به گربه ها حساسیت دارم- آیا نژادی وجود دارد که برای جلوگیری از حساسیت بهتر باشد؟

بسیاری از مردم فکر می کنند این موی گربه است که باعث عطسه، حساسیت یا خارش می شود. در واقع این علائم حساسیت به دلیل یک پروتئین یا آلرژن به نام Fd1 است که در بزاق گربه وجود دارد و باعث آلرژی می شود.

از آنجا که گربه ها خودشان را با لیس زدن مرتب می کنند در روی خز هایشان بزاق وجود دارد، بزاق روی مو و خز های گربه خشک می شود و هنگامی که گربه حرکت می کنند موهای حاوی ماده حساسیت زا پخش می شود.

دوستداران گربه که واقعاً می خواهند گربه داشته باشند اما حساسیت دارند، گاهی اوقات فکر می کنند که با انتخاب نژادی با پوشش کم، کم یا بدون پوشش می توانند از این مشکل جلوگیری کنند. با این حال، به علت اینکه بزاق باعث ایجاد این مشکل می شود، بعید به نظر می رسد که کمکی کند.

پیشنهاد میکنیم:

پیش از اقدام به سرپرستی گربه با اشخاصی که تجربه نگهداری از گربه ها را دارند مشورت بکنید. تا دریابید یک گربه به عنوان مثال در یک ماه چه میزان هزینه غذا و وسایل و… دارد.

بعد از مشورت می توانید با توجه به بودجه تان تصمیم قطعی بگیرید.

سپاس به خاطر همراهی شما (:

آوردن گربه درون خانه خطرناک است؟

خیر در صورت رعایت بهداشت گربه و بهداشت شخصی و تزریق واکسن و چکاب به موقع نگهداری از گربه در خانه خطرناک نیست.

کاهش افسردگی، فشارخون و استرس، منظم ترشدن زندگی و… از خوبی ها، گاهی صدمه به اشیاء منزل، بهم ریختن خواب شبانه و مشکل درتنها گذاشتن طولانی گربه ازمعایب نگهداری از گربه هاست.

اگر کودک شما از گربه نمیترسد و به سنی رسیده که بفهمد گربه اسباب بازی نیست بلکه یک حیوان جان دار است که باید تا آخر عمر از آن مراقبت کرد و اگر خودتان توانایی مالی مراقبت از گربه وزمان لازم برای نگهداری از یک گربه و انجام مراقبت های مورد نیازش را دارید میتوانید یک گربه با روابط اجتماعی بالا را که علاقمند به ارتباط با کودک شماست به سرپرستی بگیرید.

توجه به سلامتی مادر و پدر گربه ، اطمینان از سلامت گربه، توجه به میزان ریزش مو،سروصدای گربه، میزان فعالیت، میزان علاقه وارتباط با دیگران و…

خوش خلق و با حوصله باشیم، زمان کافی برای گربه مان داشته باشیم، از لحاظ مالی توانایی پاسخ گویی به نیازهای گربه را داشته باشیم، در زمینه نگهداری و مراقبت از گربه آموزش ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *