دانستنی های گربه, نژادهای گربه

انواع نژاد گربه | معرفی محبوب ترین نژادهای گربه

فهرست مطالب

راهنمای جامع انتخاب انواع نژاد گربه به شما می‌تواند کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشید. انتخاب بین نژاد گربه ها و خصوصیات مختلف با ویژگی هایی مختلف ممکن است برای شما کمی دشوار باشد. اما تنها کافیست کمی وقت بگذارید و این مقاله را بخوانید تا با گربه نژاد دار آشنا شوید. با یک مقایسه سریع در انتها شما خواهید فهمید بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه کدام است و در میان انواع نژاد گربه های خانگی بهترین گربه برای شما چه نژادی است؟

در این مقاله مقایسه و انتخاب گربه مناسب همچنین نژاد گربه ها همراه با عکس را به شیوه ای مختصر اما مفید در اختیار مخاطبان مان قرار دهیم و در آینده مقاله‌ای کاملتر درباره محبوب ترین نژادهای گربه ، ویژگی های جسمی و روحی ، بیماری ها ، شیوه مراقبت و نگهداری و تغذیه آنها قرار خواهیم داد . آشنایی با انواع نژاد گربه به شما کمک میکند که گربه‌ای پیدا کنید که به نیازها و سبک زندگی شما بیشتر هم خوانی داشته باشد همچنین شما میتوانید با شناخت انواع گربه‌های با ویژگی‌ها و رفتارهای مخصوص به آن بیشتر  آشنا باشید تا بتوانید زندگی بهتری داشته باشید و بتوانید غذای گربه مناسبی انتخاب کنید. در این مقاله به بررسی ویژگی های زیر از هر نژاد می پردازیم:

 • نژادهای گربه
 • ویژگی‌های گربه‌
 • رفتار گربه‌ها
 • نیازهای گربه‌ها
 • سبک زندگی

مقایسه و انتخاب گربه مناسب

نژاد گربه اسکاتیش فولد (Scottish Fold)، چشمان گرد و گوش های خمیده

گربه اسکاتیش فولد یک گربه با اندازه متوسط ، بدن گرد و چشمهای درشت و گرد تر است ! گوش های اسکاتیش فولدها در میان انواع گربه های خانگی، کمی خاص هستند آنها به سمت جلو و پایین خم شده اند.

گوش های نژاد اسکاتیش را هر هفته چک کنید، به خصوص اگر تاشدگی زیادی دارد. اگر کثیف به نظر می رسید آن را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط نصف سرکه سیب و نصف آب گرم آعشته شده؛ پاک کنید. از استفاده از گوش پاک کن انسانی که می تواند به داخل گوش گربه آسیب برساند، خودداری کنید.

شخصیت گربه های اسکاتیش فولد در دوران زندگی بیشتر شبیه بچه‌گربه هاست که این امر آنها را بسیار خواستنی تر می کند . در ضمن این گربه ها بسیار باهوش قدرت آموزش پذیری بالایی دارند. درباره مراقبت و نگهداری از گربه اسکاتیش فولد باید گفت این گربه ها نیاز به غذاهای باکیفیت دارند و یکی از انواع نژاد گربه در ایران است که بسیار با استقبال رو به رو شده است و جزو بهترین نژاد گربه خانگی است.

مشخصات کلی گربه پرشین اسکاتیش فولد

میزان مهربانی و ارتباط با خانواده:

 

 

 

میزان ریزش مو:

 

 

 

علاقه به بازی:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

میزان سروصدا:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

میزان علاقه و ارتباط با کودکان:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

 

 

 

دوستی وارتباط با به غریبه ها:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

سهولت در رسیدگی و تمیزکاری:

 

 

 

هوش:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

دوستی با حیوانات دیگر:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

بهترین نژادهای گربه گربه اسکاتیش فولد

مشخصات ظاهری پرشین اسکاتیش فولد

 • قد: ۲۵-۳۱ سانتی مترپ
 • وزن: ۲/۵ -۶ کیلو گرم
 • طول عمر: ۱۱-۱۴ سال
 • اصل و نسب: اسکاتلند
 • موها: متراکم بلند / کوتاه
 • تنوع رنگ: سفید – مشکی -دودی نقره ای-دودی سایه دار- کرم – نارنجی گارفیلدی

مشخصات شخصیتی پرشین اسکاتیش فولد

 • این گربه ها به خوبی توانایی زندگی در آپارتمان را دارند وچه درخانواده ای شلوغ و صاحب چند بچه و چه درخانه ای آرام با یک عضو به راحتی وفق پیدا میکنند. اگر شما صاحب یک حیوان خانگی هستید و قصد دارید دوستی برای او بیاورید تا تنهایی او را پرکند آن هم بدون جنگ و دعوا! و به دوستان همیشگی یکدیگر تبدیل شوند؛ این نژاد گربه انتخاب بسیار مناسبی است.

 • اما اگر شما فردی هستید که به دلایل مختلف مثل شغل یا سفر ساعات زیادی در خانه حضور ندارید بهتر است برای او یک جفت بیاورید یا از یکی ازدوستان و آشنایان یا همسایه تان بخواهید به حیوان خانگی شما رسیدگی کند تاعدم حضور شما را جبران کند.

 • با این حال مطمئن باشید که آنها از شما انتظار دارند وقتی از محل کار یا مدرسه یا سفر به خانه برگشتید با آنها بازی کنید – یا حداقل در کنارشان بنشینید.

 • برعکس اگر دنبال گربه ای هستید که مداوم با او بازی کنید و او را در آغوش بکشید هم به شما گربه دیگری را توصیه می کنیم زیرا آن ها جایشان در کنار شما راحت تر است نسبت به آغوش یا روی پاهایتان …!
 • یک نکته بامزه درباره گربه اسکاتیش فولد این است که او بسیار عالی ژست می گیرد! این ویژگی درمیان انواع گربه منحصر به فرد است. اسکاتیش فولد به دلیل زیباترین گربه در ایران به بلاگر های حیوانات، صاحب پیج های تیک تاک یا اینستاگرام و عکاسان بهترین در مقایسه با دیگر نژاد های گربه است.

محبوب ترین نژادهای گربه

نژاد گربه پرشین (Persian)، نژاد ایرانی و مطیع

گربه پرشین یکی از قدیمی ترین نژادهای گربه که دارای پاها، گردن و دم نسبتاً کوتاه به همراه سینه ای پهن است. او دارای سر بزرگ و گرد و چشمهای تقریباً بزرگ و بادامی است. این گربه ها به گربه های موبند ایرانی یا شیرازی یا گربه شیراز نیز مشهور هستند.

ویژگی مهم آن ها که باعث محبوبیت این گربه های اصیل پوشش و موهای ابریشمی و درخشان آنهاست که به زیبایی روی بدنشان قرار گرفته است. از لحاظ اخلاقی گربه ایرانی به وقار و مطیع بودن و سکوتش شهرت دارد. 

بعد از آشنایی با انواع گربه ایرانی متوجه خواهید شد این نژادها گاهی اوقات تمایل کمتری به مصرف غذا پیدا میکنند. برای کاهش احتمال بدغذایی گربه های پرشین سعی کنید از بچگی آن ها را به تغذیه ترکیبی ( اعم از دو نوع غذای خشک در کنار غذای مرطوب تجاری یا خانگی عادت دهید).

اگر در حال حاضر پرشین بالغ دارید برای کاهش کم اشتهایی، گاهی اوقات از پوچ گربه استفاده کنید.

مشخصات کلی گربه اسکاتیش

میزان مهربانی و ارتباط با خانواده:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

میزان ریزش مو:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

 

 

 

علاقه به بازی:

 

 

 

میزان سروصدا:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

میزان علاقه و ارتباط با کودکان:

 

 

 

دوستی وارتباط با به غریبه ها:

 

 

 

سهولت در رسیدگی و تمیزکاری:

 

 

 

هوش:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

دوستی با حیوانات دیگر:

 

 

گربه پرشین بهترین نژادهای گربه

مشخصات ظاهری گربه اسکاتیش

قد: ۳۵-۴۵ سانتی متر

وزن: ۳-۶ کیلو گرم

طول عمر: ۱۰-۱۵ سال

اصل و نسب: ایران

موها: متراکم بلند / کوتاه

تنوع رنگ: سفید- آبی-سیاه-طایی- کرم – نارنجی گارفیلدی-نقره ای

مشخصات شخصیتی گربه اسکاتیش

 • گربه های پرشین به دلیل فعالیت کم جزء نژاد های گربه مناسب آپارتمان به حساب می آید.
 • گربه های ایرانی همچون مردمان زادگاهشان آرام و مهربان و پرعشق هستن و در پاسخ به مهربانی شما سنگ تمام میگذارند اما برخلاف مردمان ایران زمین مهمان نواز نیستند و در برابر فرد تازه وارد یا حیوانات دیگر گرم نمیگیرند. پرشین ها در مقایسه با نژادهای گربه نیازمند زمان بیشتری برای پذیرش و دوستی با افراد یا دیگر حیوانات خانگی میباشند.

 • آن ها خانه و خانواده ای ساکت و آرام را ترجیح می‌دهند و اگر شما آدمی هستید که در خانه تان مهمانی های زیادی بر پاست این گربه برای شما مناسب نیست!

 • همچنین اعتماد و ارتباط گربه پرشین با غریبه ها و کودکان متوسط است.

 • اگر دنبال گربه های بازیگوش و فعال می گردید تا در اطراف شما بچرخد و با بچه‌های شما بازی کند و .. گربه ایرانی ، گربه مناسبی نیست. گربه ایرانی روی اُپن آشپزخانه نمیپرد؛ لبه پنچره یا بالکن راه نمیرود و شیطنت نمیکند تنها چیزی که باید بدانید این است که نرم ترین، گرم ترین و راحت ترین نقطه خانه تان را صاحب خواهد شد و در بیشتر مواقع در همان نقطه امنش خواهد ماند.
 • اگر فرد پرمشغله ای هستید و قصد سرپرستی از یک گربه در خانه را دارید؛ انواع گربه پرشین انتخاب بسیار مناسبی برای شماست؛ زیرا این گربه ها آرام و بی سروصدا در گوشه ای لم میدهند، غذایشان را میخورند؛ با یک اسباب بازی سرشان گرم است و زمان زیادی از شما نمیگیرند. همین امر انواع گربه ایرانی را به محبوب ترین نژادهای گربه در جامعه پرمشغله امروزی تبدیل کرده است.

 • گربه پرشین نسبت به سایر گربه ها آموزش پذیری پایین‌تری دارد اما این به معنای این نیست که هوش شان خیلی پایین باشد درجه هوش آنها نسبت به سایرین همنوعان هم سطح است .

برای خرید غذای بچه گربه(کیتن) رویال کنین پرشین کیتن کلیک کنید.

انواع گربه پرشین

گربه های پرشین ممکن است اصیل بوده یا نژادی ترکیبی با دیگر انواع گربه داشته باشند. برای آشنایی با انواع گربه ایرانی در ادامه مقاله به بررسی انواع گربه ایرانی به طور مختصر پرداختیم.

گربه پرشین کلاسیک

شکل صورت این نژاد گربه با پرشین های قدیمی متفاوت بوده و پوزه آنها از چشمانشان جلوتر میباشد.

گربه پرشین فلت

پرشین فلت یا صورت تخت بسیار آرام، زیبا و دوست داشتنی هستن اما نسبت به دیگر انواع گربه پرشین حساس تر هستن و مستعد بیماری های بیشتر بوده به همین دلیل مراقبت جدی تری را از لحاظ تغذیه و نظافت نیاز دارند.

گربه پرشین فنجانی

این گربه ها طی زادو ولد غیر اصولی در اندازه های بسیار کوچک تر از حالت عادی پرورش میابند و بسیار حساس تر از دیگر انواع گربه میباشند.

گربه پرشین تک رنگ

نمام بدن این نوع گربه ایرانی پوشیده شده از یک رنگ خالص میباشد و رنگ چشمان این نوع گربه ایرانی اغلب مسی رنگ است به استثنای رنگ سفید که چشمان آبی دارند.

گربه پرشین تاب دار

پیچ و تاب های رنگی به خودی خود زیبا و چشم نوازند و زمانی که آن ها را در موهای ابریشمین و بلند پرشین ها میبینید به شدت غرق در زیبایی خیره کننده آن ها خواهید شد.

صاحبین این نژادهای گربه ایرانی گزارش کرده اند که پرشین‌های تابدار نسبت به سایر انواع گربه ایرانی، بازیگوش‌تر و برون‌گراتر هستند. و شخصیت‌های اجتماعی تری دارند. اگر عاشق انواع گربه پرشین هستید ولی خانه ای شلوغ و پر رفت و آمد دارید این نژاد گربه بسیار برای شما عالی خواهند بود.

گربه هیمالین

پرشین هیمالین ها یک نوع فوق العاده محبوب در میان انواغ گربه هستند که با ترکیب فارسی های کلاسیک با گربه های نژاد سیامی ایجاد شده اند.

گربه پرشین چینچیلا

گربه چینچیلا را زیبا ترین نوع گربه پرشین مینامند. ترکیب چشم هایی به رنگ زمرد سبز با موهای براق، بلند و پر پشت از آن ها یک ملکه تمام عیار ساخته و تحسین هر دوستدار گربه ای را برمی انگیزد. نوع رنگ خزهای انواع گربه چینچیلا در دو مدل نقره ای طلایی یا سایه دار وجود دارند.

گربه پرشین موکوتاه

این نزاد توسط پرورش دهندگان و از ترکیب دو نژاد پرشین و آمریکن شورت هیر (گربه مو کوتاه آمریکایی) ایجاد شده است. ظاهر زیبای این گربه او را در دسته انواع گربه نمایشی قرار داده است. شکل ظاهری، بدن و صورت این گربه ها و همچنین تراکم موهای گربه اگزاتیک موکوتاه مشابه گربه پرشین بوده اما موهایی کوتاه دارند.

 

بهترین نژادهای گربه گربه رگدال

نژاد گربه رگدال (Ragdoll)، جثه بزرگ با خزهای بلند

گربه های رگدال بین نژاد های آپارتمانی از جثه بزرگی برخوردار اند. آنها چشم های بیضی شکل روشن (آبی) بسیار زیبا و گیرا دارند و دارای پاهایی استخوانی و بلند هستند. نژاد گربه رگدال با اینکه جزء نژادهای نسبتاً جدید است اما یکی از بهترین نژادهای گربه در دنیاست.

علائمی چون تغییر فصل و نوسانات هورمونی بر میزان بلندی خز انواع گربه اثر گذار است. راگدال هایی که عقیم شده اند؛ در تمام طول سال پوششی سالم و باطراوت خواهند داشت. به این دلیل که نوسانات هورمونی آن ها تا حد زیادی مهار میشود.

با آشنایی با انواع نژاد گربه می‌توانید گربه‌ای پیدا کنید که به نیازها و سبک زندگی شما بیشتر می‌پردازد. هر نژاد گربه ویژگی‌ها و رفتارهای مخصوص به خود دارد. برخی از دلایل مهم آشنایی با انواع نژاد گربه عبارتند از:

۱. رفتار: نژادهای مختلف گربه ممکن است رفتارهای متفاوتی داشته باشند. برای مثال، برخی نژادها فعال‌تر هستند و نیاز به تمرین بیشتری دارند، در حالی که برخی دیگر آرام‌تر و دوستانه‌تر هستند.

۲. نیازهای بهداشتی: بعضی از نژادها نیازهای بهداشتی خاصی دارند، مثلاً نیاز به مراقبت بیشتر در مورد موهای طولانی یا پوست‌های حساس.

۳. حساسیت‌ها: برخی نژادها به بیماری‌های خاصی حساس‌ترند، بنابراین اطلاعات در مورد نژاد می‌تواند به بهتر شناختن نیازهای پزشکی گربه کمک کند.

۴. زیبایی و ظاهر: اگر به ظاهر گربه‌ها علاقه دارید، آشنایی با نژادهای مختلف به شما کمک می‌کند تا یک گربه با ظاهر دلخواه پیدا کنید.

در نهایت، انتخاب نژاد گربه باید با توجه به نیازها و توانایی‌های شما صورت گیرد تا زندگی با گربه بهتری داشته باشید.

بهترین نژادهای گربه

مشخصات ظاهری گربه رگدال

قد: ۴۳-۵۳ سانتی متر

وزن: ۴/۵ – ۹ کیلو گرم

طول عمر: ۱۲-۱۷ سال

اصل و نسب: کالیفرنیا آمریکا

موها: متراکم بلند / کوتاه

تنوع رنگ: سفید- آبی- یاسی- کرم – نارنجی گارفیلدی-نقره ای یا به صورت ترکیبی

مشخصات شخصیتی رگدال

 • رگدال ها  گربه هایی خوش اخلاق و خوش برخورداند.

 • آنها مثل پرشین ها مطیع هستند اما برخلاف آن ها تنبل و آرام نیستند و اهل فعالیت و بازی کردن اند.

 • آن ها با صدای شیرین خود زمان غذا شان را به شما یادآوری می‌کنند و بیش از حد صدا ندارند.

 • مردم رگدال ها را به این دلیل که در آغوششان لم می‌دهد دوست دارند

 • اگر از بیرون به خانه بیاید آن ها پشت در منتظر شما هستند پس زیاد آنها را معطل نکنید!

 • اما باید توجه کنید ارتفاع را نمی‌پسندند

 • و البته تمیزکاری آنها ممکن است برای شما وقت گیر باشد اما یادتان نرود وجود یک گربه در خانه می تواند فواید بسیاری داشته باشد که به زحمت و تمیز کاری اش می ارزد.

لیست فواید داشتن سگ یا گربه در خانه

 • بازی مورد علاقه و هیجان انگیز برای گربه های رگدال بسیار ساده و بدون زحمت هست. رگدال ها نیاز به یک درخت گربه بزرگ ندارند… آن ها تنها از شما یک وسیله کوچک، مثل اسباب بازی توپ چراغدار می خواهند تا بدنبال آن رفته و اسباب بازی را به شما تحویل دهند و با آن چشمان براق منتظر پرتاب بعدی شما باشند.

بعد از مقداری بازی و فعالیت با گربه نازتان، توپ را از او تحویل گرفته و در عوض تشویقی سالم و خوشمزه ای همچون تشویقی های برند تریکسی(تشویقی مدادی گربه تریکسی) و برند دریمیز را به او هدیه کنید. اگر تشویقی در اختیار ندارید چند قطعه از میوه سالم و مورد علاقه گربه تان را برایش سرو کنید.

مقایسه و انتخاب گربه مناسب

نژاد گربه سیامی (Siamese)، مهربان و پر حرف

گربه سیامی یکی از قدیمی ترین و بهترین نژادهای گربه در جهان است. شاید مهمترین نکته ای که باید در مورد این گربه ها بدانید پرحرف بودن و صاحب نظر بودن است. آنها دقیقاً همان چیزی را که فکر می کنند با صدای بلند و خش دار به شما می گویند و انتظار دارند که توجه کنید و طبق توصیه های آنها عمل کنید.

مشخصات کلی گربه نژاد سیامی

میزان مهربانی و ارتباط با خانواده:

 

 

 

 

 

 

میزان ریزش مو:

 

 

 

 

 

 

علاقه به بازی:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

 

 

میزان سروصدا:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

 

 

 

 

 

میزان علاقه و ارتباط با کودکان:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

 

 

سهولت در رسیدگی و تمیزکاری:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

 

 

هوش:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

 

 

 

 

 

دوستی با حیوانات دیگر:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

گربه سیامی بهترین نژادهای گربه

مشخصات ظاهری گربه سیامی

قد: ۳۸-۵۰ سانتی متر

وزن: ۲/۵ -۶ کیلو گرم

طول عمر: ۸-۱۵ سال

اصل و نسب: تایلند

موها:  کوتاه متعادل تا متراکم

تنوع رنگ:  بدنی به رنگ روشن ، صورت ، پنجه ، گوش و دم تیره تر

در رنگ های آبی ، شکلاتی و یاسی د قرمز ، خامه ای ، حنایی ، کاراملی ، زردآلویی و دارچینی!

مشخصات شخصیتی گربه سیامی

 • اگر زندگی با یک فرد پر سر و صدا شما را دیوانه می کند ، سیامی نگیرید!!!
 • از طرف دیگر ، اگر از داشتن فردی برای گفتگو در طول روز لذت می برید ، سیامی می تواند بهترین دوست شما باشد
 • اما در نظر داشته باشید گربه های سیامی از تنهایی متنفرند…!
 • مغز شلوغ او را با اسباب بازی های پازلی و بدنش را با اسباب بازی هایی که می تواند تعقیب کند و یک درخت گربه  که می تواند از آن بالا برود فعال نگه دارید.
 • هرگز او را بدون اسباب بازی و هیچ نوع سرگرمی رها نکنید! در غیر این صورت نیاز به سرگرمی اش را با برخی وسایل خانه تامین خواهد کرد.

انواع گربه سیامی

از لحاظ ظاهری گربه های نژاد سیامی به چندین گروه تقسیم میشوند که در ادامه به معرفی مختصر آن ها خواهیم پرداخت.

انواع گربه سیامی

گربه سنتی سیامی سرسیبی

این گونه از انواع گربه سیامی سر گرد و بزرگی همچون سیب دارد. نسبت به گونه های دیگر کمی قدبلند تر است. از لحاظ تمیزکاری خیلی زحمتی برای شما ایجاد نمیکند. نکته مهم درباره این گربه این است که ممکن است بخاطر استرس دچار وسواس شود و بیش از حد لازم به لیسیدن خود بپردازد و در برخی نواحی منجر به کچلی بدن شود.

انواع گربه سیامی

انواع گربه سیامی

گربه سیامی سبک قدیمی

صورت این سیامی ها کمی کشیده تر از نوع قبل بوده و کمی قدکوتاه ترند. آن ها را از روی گوش ها و بینی بزرگ ترشان نسبت به دیگر انواع گربه نژاد سیامی میشناسند. گوش های بزرگ تر این گونه آن ها را بیشتر از سایرین مستعد مشکلات عفونی میکند. پس درمراقبت از آن ها چک کردن گوش ها و استفاده از لوسیون گوش گربه را فراموش نکنید.

انواع گربه سیامی

انواع گربه سیامی

گربه سیامی کلاسیک

این گربه ها بلندی و تنومندی را از دوستان سنتی سرسیبی و بزرگی گوش و کشیدگی صورت را از نسخه قدیمی سیامی انتخاب کرده اند. سیامی های کلاسیک بیشتر از دو گونه قبلی انرژی داشته و نیازمند فعالیت و تغذیه متفاوتی با دو مدل قبلیست.

انواع گربه سیامی

انواع گربه سیامی

گربه سیامی مدرن

گربه های اصطلاحا گوه ای مدرن ظاهری کاملا متفاوت با سایر انواع گربه سیامی معرفی شده قبلی دارند. این گربه ها سری باریک با گوش هایی نوک تیز دارند. بدن آنها لاغر و کشیده اما روی فرم است! صورت این نژاد با آن بینی پهن کمی عجیب اما بسیار بامزه به نظر می رسد و همین ویژگی آن ها را در گروه گربه های نمایشی قرار داده است. برخی تلاقی های ژنتیکی برخی از این گربه ها را درگیر مشکلات کلیه کرده است. برای کاهش خطر ابتلا به این مشکلات از غذای گربه خارجی و باکیفیت بهره ببرید.

توصیه میشود برای گربه های درگیر مشکلات کلیوی، بامشورت دامپزشک از غذاهای درمانی برند دکتر هیلز ( همچون غذای خشک گربه یورینری مولتی کر c/d هیلز)، برند رویال کنین همچون (غذای خشک گربه رنال رویال کنین) و یا غذای خشک گربه جوسرا کاریسمو سنیور استفاده کنید.

بهترین نژادهای گربه بنگال

نژاد گربه بنگال (Bengal)، قوی با شکم خال دار

هرگز نمی توان گربه بنگال را یک گربه ظریف معرفی کرد. بنگال گربه ای با اندامی قدرتمند و عضلانی  است. گربه های بنگال علی رغم ظاهر وحشی خود ، در واقع کاملاً عاشق خانواده های انسانی خود هستند.یک ویژگی بارز بنگال ها شکم خالدارشان است که تنها در زمان هایی که غلت میزنند؛ می توان آن را مشاهده کرد. برخی از بنگال ها موهایی دارند که به اصطلاح  “پر زرق و برق” گفته می شود. به این دلیل که خز در نور می لرزد ، گویی که با گرد و غبار طلا پوشانده شده است!!

مشخصات کلی بنگال

میزان مهربانی و ارتباط با خانواده:

 

 

 

 

 

 

میزان ریزش مو:

 

 

 

 

 

 

علاقه به بازی:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

 

میزان سروصدا:

 

میزان علاقه و ارتباط با کودکان:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

 

دوستی وارتباط با به غریبه ها:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

 

 

سهولت در رسیدگی و تمیزکاری:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

 

هوش:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

 

 

 

 

دوستی با حیوانات دیگر:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

 

بهترین نژادهای گربه

مشخصات ظاهری بنگال

قد: ۴۳-۵۵ سانتی متر

وزن: ۳/۵ -۸ کیلو گرم

طول عمر: ۱۰-۱۶ سال

اصل و نسب: آمریکا

موها:  کوتاه 

تنوع رنگ: دارای نوارهای قهوه ای تیره و روشن ،طلایی سیاه ،سیاه نقره ای به صورت لکه لکه یا خطی

مشخصات شخصیتی بنگال

 • این گربه بسیار فعال و بسیار هوشمند است. این باعث می شود که زندگی با او سرگرم کننده باشد.
 • او دوست دارد همیشه بازی کند.
 • همچنین می توانند برخی از عادات مخرب راداشته باشد، از جمله: روشن و خاموش کردن کلیدهای روشنایی یا برداشتن سی دی های دستگاه شما ..!
 • ماهی های آکواریوم و استخر ممکن است در معرض خطر پنجه های زیرک و سریع او قرار بگیرند.
 • یک یا دو درخت گربه بلند برای این گربه ضروری است چون به ارتفاع علاقه مند است.
 • در عین حال بسیار مهربان نسبت به خانواده اش است.
 • یک صاحب کسل و همیشه خسته که انتظار دارد وقتی بعد از زمان طولانی کار به خانه بازمیگردد؛ گربه آرام و بی صدای خود را در آغوش کشیده و با نوازش گربه، کمی از خستگی های روزانه فارغ شود؛ مناسب بنگال ها نیست!
 • گربه های نژاد بنگال عاشق بازی های هیجان انگیز، فعالیت مستمر، گردش و تفریح و چالش هسند. آن ها صاحبانی پرجنب و جوش میخواهند تا با آن ها بازی کنند و پس از حل معما ها او را تشویق کنند. اگر انسانی با کودک درون فعال و باحوصله هستید یا در خانه پسر بچه یا نوجوان اهل فعالیت دارید؛ بنگال بهترین همبازی و همراه برای شما خواهد بود.

یک نکته درباره اغلب گربه های نژاد بنگال این است که احتمالا اگر خانه یا تخت خوابی برایش تهیه کرده اید بی فایده خواهد بود! بنگال ها تخت خواب شما را به خانه خود ترجیح میدهند و دوست دارند در آغوش شما بخوابند.

نژاد های گربه مناسب آپارتمان

نژاد گربه بریتیش شورت هیر (British Shorthair)، خلق و خوی ملایم

مو کوتاه بریتانیایی گربه ای گردن کُلُفت! با سری پهن و چشمانی گرد و باز است. رنگ چشم این نژاد گربه، به رنگ پوشش بدنش وابسته است. عاشق نوازش است اما عاشق در آغوش رفتن خیر! گربه ای ملایم است.

نکته قابل توجه در نگهداری از گربه بریتیش شورت هیر این است که از لحاظ جسمی این گربه ها میان ۳ تا ۵ سالگی به بلوغ کامل جسمی میرسند. به این معنی که رشد آن ها در این سنین کامل میشود.

مشخصات کلی  بریتیش شورت هیر

میزان مهربانی و ارتباط با خانواده:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

 

میزان ریزش مو:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

 

علاقه به بازی:

 

میزان سروصدا:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

میزان علاقه و ارتباط با کودکان:

 

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

دوستی وارتباط با به غریبه ها:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

سهولت در رسیدگی و تمیزکاری:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

هوش:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

دوستی با حیوانات دیگر:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

 

 

 

محبوب ترین نژادهای گربه

مشخصات ظاهری بریتیش شورت هیر

قد: ۵۶-۶۳ سانتی متر

وزن: ۳ -۸ کیلو گرم

طول عمر: ۱۲-۱۷ سال

اصل و نسب: بریتانیای کبیر

موها:  کوتاه، متراکم و محکم

تنوع رنگ: خاکستری، سفید، سیاه، شکلاتی و یاسی

مشخصات شخصیتی بریتیش شورت هیر

 • گربه خوشحال و در بیشتر اوقات از شرایط راضی است و با حیوانات خانگی دیگر پس از مدت کوتاهی کنار می آید.
 • گربه مو کوتاه بریتانیایی از محبت دیدن لذت می برد اما گربه ای نیست که به شما بچسبد و پیله باشد.
 • این گربه به جابجایی، حمل و نقل و سفر علاقه ای ندارد.
 • البته در بچگی بازیگوش و فعال است اما پس از ۱ سالگی کم کم میزان فعالیتش کاهش میابد. که مستلزم کنترل کالری مصرفی می باشد. (غذای خشک گربه بالغ بریتیش شورت هیر رویال کنین)
 • نکته مثبت این نژاد گربه این است که به دلیل این آرامشش که به رفتار فرمانروایی معروف است کمتر از دیگر گربه ها خرابکاری میکند و این ویژگی او را در میان بهترین نژادهای گربه  آپارتمانی فرار داده است.

نژاد گربه آمریکن شورت هیر (American Shorthair)، ریزش مو متغیر به فصل

گربه کارگر، محکم، عضلانی و تنومند. بدن گربه مو کوتاه بریتانیایی میتواند ساده، راه راه، لاکپشتی و… باشد. الگوی تابدار نقره ای این گربه بیشترین طرفدار را دارد. ریزش موی گربه موکوتاه آمریکایی با توجه به فصل و آب و هوا متغیر است. برای کاهش ریزش موی این گربه ها میتوانید از قرص مخمر گربه دکتر کلادرز – Fell Active استفاده کنید. این نژاد، یک انتخاب مناسب برای خانواده های دارای سگ های مهربان است.

مشخصات کلی آمریکن شورت هیر

میزان مهربانی و ارتباط با خانواده:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

میزان ریزش مو:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

علاقه به بازی:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

 

میزان سروصدا:

میزان علاقه و ارتباط با کودکان:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

دوستی وارتباط با به غریبه ها:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

 

سهولت در رسیدگی و تمیزکاری:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

هوش:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

دوستی با حیوانات دیگر:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

بهترین نژادهای گربه

مشخصات ظاهری آمریکن شورت هیر

قد: ۳۰-۳۸ سانتی متر

وزن: ۳ -۵/۵ کیلو گرم

طول عمر: ۱۲-۱۵ سال

اصل و نسب: آمریکا

موها:  کوتاه، تراکم با توجه به فصل متغیر

تنوع رنگ: ترکیبی و دو رنگ با طرح های متفاوت

مشخصات شخصیتی آمریکن شورت هیر

 • آمریکن شورت هیر گربه ای نسبتا فعال است اما خیلی به توجه مستمر نیاز ندارد.
 • گربه باهوشی است و از بازی های فکری و پازلی بسیار لذت می برد.
 • گربه مو کوتاه آمریکایی ذات اجتماعی دارد و اهل پنهان شدن زیر تخت و… هنگام ورود مهمان نیست!
 • با بچه های مؤدب و سگ های اجتماعی و مهربان خونگرم است.

نژاد گربه بیرمن (Birman)، آرام با چشمان آبی

آرام و لطیف! اگر خیلی آهسته و آرام شما را صدا زد احتمالا برای این است که وقت شامش فرا رسیده است. گربه ای زییا با چشم هایی آبی و درخشان که دل هر دوستدار گربه ای را می لزراند و به دلیل آرامش و زیبایی اش در گروه بهترین نژادهای گربه قرار گرفته است. این گربه نماد سپیدی و گربه معبد است و افسانه ها میگویند کشیش هایی که در گذشتند در بدن این گربه ها متولد شدند!

مشخصات کلی گربه بیرمن

میزان مهربانی و ارتباط با خانواده:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

میزان ریزش مو:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.3.png است

 

 

 

علاقه به بازی:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

میزان سروصدا:

میزان علاقه و ارتباط با کودکان:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

سهولت در رسیدگی و تمیزکاری:

 

هوش:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.4.png است

 

 

 

دوستی با حیوانات دیگر:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.5.png است

بهترین نژادهای گربه

مشخصات ظاهری گربه بیرمن

قد: ۳۸-۴۶ سانتی متر

وزن: ۳ -۵/۵ کیلو گرم

طول عمر: ۱۲-۱۶ سال

اصل و نسب: برمه (میانمار اکنون)

موها:  متوسط و بلند

تنوع رنگ: ۲ رنگ با کنتراست بالا، سفید با خاکستری، سفید با یاسی، سفید با شکلاتی

مشخصات شخصیتی گربه بیرمن

 • اگر از شکل شمایل و فیزیک گربه سیامی خوشتان آمده اما سروصدایش را نمیپسندید؛ نژاد گربه بیرمن را امتحان کنید.
 • او به اندازه سیامی رئیس نیست و گربه ای آرام و مطیع است.
 • البته تنبل هم نیست و گربه ای باهوش و کنجکاو است. کنجکاوی انواع گربه نژاد بیرمن به خصوص در زمان بچگی به شکلی بالاست که ممکن است گاهی لازم باشد او را از فضولی در یخچال منع کنید!

بدلیل روحیه کنجکاوی بالا گربه بیرمن توصیه میکنیم از بیرون بردن یا رفتن به مسافرت همراه گربه یا بچه گربه بیرمن تان خودداری کنید. به این دلیل که ممکن است کنجکاوی او و لحظه ای غفلت شما خطر دزدیده یا گم شدن او را به بار آورد.

قیمت انواع نژاد گربه

تیم پت شاپ تام وجری با خرید و فروش گربه مخالف است! حیوان شیء یا کالا نیست. ما اجازه انجام معامله روی حیوانات که مخلوقات خداوند هستند را نداریم … اما دوستداران گربه چطور میتوانند گربه دلخواه خود را تهیه و از انواع گربه مورد علاقه خود نگهداری کنند؟!

 1. به سرپرستی گرفتن توله های نژاد گربه مورد علاقه خود از خانواده هایی که به هر دلیل توانایی نگهداری گربه های بیشتری را ندارند.
 2. رصد و جستجو آنلاین گربه های ترک یا گم شده نژاد دار و اعلام آمادگی برای مراقبت از آنها
 3. به سرپرستی گرفتن بچه گربه های نژاد DSH که در حیاط خانه ها و گوشه و کنار خیابان ها چشم انتظار صاحبی دلسوز و حامی مهربانند.

در مرحله آخر اگر هیچ کدام از این مسیر ها شما را به گربه دلخواهتان نرساند خرید گربه به شیوه ای که بیان خواهیم کرد امکان پذیر است.

 • خرید گربه از صاحبانی که به دلیل مشکل مالی، مهاجرت یا دلایل دیگر توانایی نگهداری از گربه خود را ندارند.

در این شرایط معمولا صاحب قبلی گربه را با تمامی وسایل آن نظیر ظرف خاک و… با فیمت مناسبی نسبت به بازار ارائه میکند و این معامله ای سه سر برد است! به این دلیل که هم صاحب قبلی که توانایی مراقبت از گربه را نداشته آسوده خاطر میشود که شما از لحاظ مالی شرایط نگهداری از گربه اش را دارید؛ هم شما با قیمت مناسبی به گربه دلخواهتان میرسید و هم اینکه گربه مورد نظر با شرایط مطلوب تری زندگی خواهد کرد.

 • خرید اضطراری گربه از دزدان، کارتن خواب ها یا معتادانی که برای رسیدن به منفعت مالی اقدام به فروش حیوان میکنند.

شما با اینکار زندگی حیوان مورد نظر را نجات خواهید داد. این نوع خرید گربه نیز با مبالغ پایین تری نسبت به بازار صورت میگیرد.

حامی گرامی به این نکته توجه داشته باشید که خرید گربه از اینگونه اشخاص نباید به منزله حمایت شما از این اقدام و تشویق اینگونه افراد به تکرار کار ناپسندشان باشد. به همین منظور در حین یا پس از خرید هماهنگی های لازم با شهرداری شهر خود یا پلیس محله را انجام دهید تا اقدامات مربوطه لازم توسط سازمان های مسئول صورت گیرد.

 • اما اگر با همه این تفاسیر بازهم ترجیح میدهید از پرورش دهندگان باسابقه اقدام به خرید انواع گربه کنید؛ به صورت حدودی قیمت انواع نژاد گربه را برای شما آوردیم.

قیمت انواع نژاد گربه اسکاتیش فولد: از ۳.۵۰۰.۰۰۰ تا ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان

قیمت انواع گربه پرشین: از ۲.۰۰۰.۰۰۰ تا ۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان

قیمت انواع نژاد گربه بریتیش: از ۴.۰۰۰.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان

قیمت انواع گربه بیرمن: حدود ۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان

قیمت انواع نژاد گربه سیامی: از ۳.۵۰۰.۰۰۰ تا ۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان

قیمت انواع گربه رگدال: از ۳.۰۰۰.۰۰۰ تا ۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان

قیمت انواع نژاد گربه بنگال: از ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان

اهمیت انتخاب بهترین نژادهای گربه

دوستان عزیز توجه داشته باشید انتخاب بهترین نژادهای گربه امری بسیارمهم و با اهمیت است اگر ویژگی های روحی و جسمی یک حیوان را ندانید

به سرپرستی گرفتن آن ممکن است در آینده برای شما و آن حیوان مشکل ساز باشد اگه به دنبال این هستید که بدانید کدام نژاد گربه بغلی است باید بدانید که به تربیت گربه وابسته است.

ممکن است آن گربه در شرایط شما و خانواده تان اذیت شود و دچار بیماری های مختلف گردد پس چه بهتر آنکه قبل از صرف هزینه های مادی و معنوی با شناخت کامل اقدام به پذیرش این مسئولیت کنید.

اینفوگرافیک مقایسه محبوب ترین نژادهای گربه

مقایسه و انتخاب گربه مناسب

چطور میتوانم سرپرستی یک نژاد گربه را به سرپرستی بگیرم؟

حقیقت این است که همه نژادهای گربه آپارتمانی گفته شده در مقاله بالا در ایران یافت نمیشوند بسیاری از گربه ها میکس(ترکیبی از دویا چند نژاد) میباشند و گربه های پرشین، اسکاتیش فولد و بریتیش شورت هیر بصورت خالص به وفور یافت میشوند اما نژادهایی مثل رگدال به سختی و نژاد هایی مثل سیامی به ندرت در ایران یافت میشوند.

گربه هایی که ریزش موی کمتر داشته و حجم موی کمتری دارند وشانه کشیدن آن ها راحت تر است نظافتشان راحت تراست.

گربه سیامی، گربه رگدال، گربه رگدال، گربه بیرمن، گربه ساوانا، گربه راشن بلو

گربه های نژاد DSH ارزان ترین گربه ها هستند.

مطالب مرتبط

7 نظر در “انواع نژاد گربه | معرفی محبوب ترین نژادهای گربه

 1. حسن مهربانی گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون..
  خواستم پیشنهاد بدم که مطالبی در رابطه با آموزش و تربیت گربه‌ها هم بزارید… چون توی اینترنت واقعاً دراین رابطه مطلب و مقاله خیلی کم پیدا میشه…!
  با تشکر.

  1. مهرداد گفت:

   سلام وقت تون به خیر
   خواهش میکنم ، خوشحال هستیم رضایت داشتید از مطالبی که برای شما عزیزان آماده شده
   برای آموزش گربه ها در حال تدارک یک کتاب الکترونیکی هستیم – شماره تماس تون رو برامون بفرستید ، حتما کتاب رو خدمتتون ارسال میکینم جناب مهربانی

 2. طاها گفت:

  خیلی خیلی مفید بود
  میشه یک گربه خوب با قیمت مناسب برای کسی که بار اولشه که گربه داره و تجربه ندارم یه نژاد خوب معرفی کنید…؟
  مرسی ??

 3. غزال گفت:

  خیلی مطلب مفیدی بود مخصوصا برای کسی که درباره نگه داری گربه ها اطلاعات زیادی نداره . تو سایر منابع هیچ جا به این خوبی توضیح ندادن ممنون از شما

 4. خیلی جذاب بود ممنون

 5. نغمه صالحی فرد گفت:

  سلام . کسی اطلاعی در مورد ریختن موی گربه داره؟ من یه گربه پرشین دارم که از هفته پیش متوجه شدم موهاش به صورت تیکه ای چند جای بدنش ریخته. خیلی برام عجیبه با اینکه تغذیه اش خوبه و کلا گربه سالمیه. این ممکنه یه بیماری جدی باشه؟ یا سنشون میره بالا طبیعیه؟ فعلا از نازبشی لیست بهترین آرایشگاه گربه تهران رو درآوردم می خوام ببرم نشون بدم. اما اگه تجربه مشابهی داشتین، ممنون میشم بگین. نگرانش شدم

  1. Hamide.Bakhshi گفت:

   معمولا گربه ها به خاطر دلایل مختلفی مثل استرس، گمبود ویتامین و سایر دلایل میتونه براشوت مشکل ریزش مو پیش بیاد ولی اگر گربه شماد روضعیت خوبی نیست باید به یک دامپزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *