آموزش به گربه, دانستنی های گربه, نگهداری از گربه

گرفتن ناخن گربه در سه سوت!

آموزش گرفتن ناخن گربه + عکس

گرفتن ناخن گربه به طور صحیح و در زمان مناسب، به اندازه‌ی خرید غذای با کیفیت اهمیت دارد. گربه ها به صورت غریزی از اجداد خود آموخته اند که ناخن های خود را با کشیدن بر سطوح ناهموار سوهان کرده و کوتاه کنند. به همین دلیل است که اگر ناخن های گربه تان به حدی برسد که احساس کند نیاز به کوتاه شدن دارند، شروع به خراشیدن مبلمان و وسایل منزل می کند تا از شرّ ناخن های بلند راحت شود! از آن گذشته ناخن های بلند گربه برای شما بسیار خطرناک است و ممکن است که هنگام بازی کردن یا نوازش او دچار خراشیدگی و دردمندی شوید.
از این رو بایستی که به قد و اندازه‌ی ناخن های گربه دقت کنید و هنگامی که از حالت طبیعی بلندتر شدند آنها را به طور صحیح کوتاه کنید. اما ممکن است گرفتن ناخن گربه های بازیگوش یا بداخلاق کمی دشوار باشد. نگران نباشید. در این مقاله از پت شاپ تام و جری، به آموزش گرفتن ناخن های گربه در سه سوت می پردازیم. اما به صورت کلی برای گرفتن ناخن گربه دو راه وجود دارد:

 1. مراجعه به کلینیک دامپزشکی (نیازمند صرف هزینه)
 2. انجام این کار در منزل (نیازمند صرف وقت و حوصله برای یادگیری)

اما قبل از گرفتن ناخن گربه خوب است با ویژگی‌های ناخن گربه آشنا شوید.

ناخن گربه

ناخن های گربه، که به عنوان چنگال گربه نیز شناخته می شوند، نه تنها ابزاری برای شکار و دفاع هستند، بلکه میتوانند نشان دهنده سلامتی گربه از نظر جسمی و روحی باشند. ناخن های گربه از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند:

قسمت قابل مشاهده: این بخش از جنس کراتین است، همان ماده ای که ناخن های انسان را تشکیل می دهد. ناخن های گربه شفاف و خمیده هستند و به پنجه های گربه ظاهری مخملی و دوست داشتنی می بخشند.
قسمت زیرین: این بخش به نام “رگ” شناخته می شود و از شبکه ای از رگ های خونی و عصبی تشکیل شده است. رگ، مسئول خون رسانی و حس لامسه در ناخن گربه می باشد.

گربه ها دارای پنجه های قابل جمع شدن هستند. این ویژگی منحصر به فرد به گربه ها اجازه می دهد تا در هنگام حرکت بی صدا باشند و به طور ناگهانی طعمه خود را غافلگیر کنند. همچنین، پنجه های مخفی از آسیب دیدن در هنگام بازی و فعالیت های روزمره محافظت می شوند. همچنین ناخن های گربه به طرز شگفت انگیزی تیز و قوی هستند. این ویژگی، قدرت شکار و دفاع از خود را به گربه ها می‌دهد. آن ها می‌توانند از ناخن‌های خود برای بالا رفتن از درختان، خراشیدن سطوح و حتی حمله به دشمنان استفاده کنند. همچنین گربه ها از ناخن خود برای علامت گذاری قلمرو استفاده میکنند؛ برای این عمل به خراشیدن سطوح عمودی و برجای گذاشتن بوی خود مشغول میشوند.

مکانیزم رشد ناخن در گربه ها مانند انسان است و رشد ناخن های گربه مداوم است. کوتاه کردن ناخن ها از آسیب دیدگی گربه و افراد خانه و همچنین از خرابی اسباب و اثاثیه منزل جلوگیری می کند.

یک حقیقت بسیار جالب درمورد ناخن گربه این است که ناخن های گربه می توانند در زبان بدن آنها نیز نقش داشته باشند. برای مثال، گربه ای که احساس آرامش و امنیت می کند، پنجه های خود را جمع می کند. اما گربه ای که احساس ترس یا تهدید می کند، پنجه های خود را بیرون می آورد و از آنها به عنوان سپر دفاعی استفاده می کند.

پس کوتاه کردن ناخن گربه به طور صحیح بسیار حائز اهمیت است و تاثیر زیادی در زندگی گربه دارد.

گرفتن ناخن گربه

سوت اول: گربه را آماده کنید

در سوت اول بایستی گربه خود را برای گرفتن ناخن آماده کنید و سپس با نکات گفته شده عمل گرفتن ناخن را انجام دهید. به طور کلی مطمئن شوید که گربه شما کاملا سیر است و بازیگوشی خود را کرده است و کمی خواب آلود است. در سوت اول سه گام زیر را انجام دهید.

نوازش

برای این کار ابتدا با نوازش گربه خود شروع کنید و پنجه هایش را نوازش کنید.این کار را طبق گفته تام و جری انجام دهید و صبر کنید تا گربه آرام بگیرد و دراز بکشد.

نکته مهم در نوازش کردن پنجه ها این است که تنها بر نوازش پنجه هایش تمرکز نکنید و قسمت های مورد علاقه بدن گربه مثل (پشت گردن، چانه و…) را همزمان نوازش کنید. ممکن است گربه پنجه اش را از دست شما بیرون بکشد و حتی بلند شود و برود! هیچ عیبی ندارد به زور کاری نکنید… بگذارید راحت باشد و برود؛ اما هر زمان فرصت کردید این اعمال را از ابتدا انجام دهید تا جواب بگیرید.

 

هر بار که گربه تان آرام و مهربان است و اجازه می‌دهد پنجه‌هایش را لمس کنید؛ به او جایزه دهید یا رفتاری ستایش گرانه و همراه با تمجید را نثارش کنید. این کار باعث افزایش احتمال برقراری ارتباط مثبت بین شما و گربه تان می شود. برای جایزه اسباب بازی های ارزان قیمت، بستنی گربه ها یا میوه موردعلاقه اش را برایش بخرید.

مراحل گرفتن ناخن گربه

گرفتن پنجه گربه در دست

به محض اینکه گربه تان به شما اعتماد کرد و اجازه داد پنجه اش را نوازش کنید؛ گربه را طوری قرار دهید تا پشتش به شما باشد. سپس پنجه او را روی کف دست خود بگذارید و در همان حال به تعریف، تمجید و تشویق گربه آرامتان ادامه دهید.

هر زمان که گربه عادت کرد پنجه اش را روی دستتان نگه دارد؛ همان پنجه ای که قصد گرفتن ناخن هایش را دارید. هر پنجه آن را به آرامی با عبور انگشتان خود از رو و زیر، ماساژ دهید.

کوتاه کردن ناخن گربه

به ناخن ها با دقت نگاه کنید!

به بالشتک های پنجه کمی فشار آورید تا ناخن ها بیرون بزند و بتوانید آن ها را به خوبی مشاهده کنید.اگر دقّت کنید متوجّه میشوید که ناخن ها تشکیل شده از:

 1.  قسمت شفاف، سفید رنگ و ضخیم (قسمتی از ناخن که باید کوتاه شود)
 2. قسمت صورتی رنگ حاوی رگ های خونی (قسمت خونی هیچگاه نباید گرفته شود.)

اگر رنگ ناخن ها مات است؛ قسمت شفاف تر همان بخش سفید و قسمت کدرتر، همان بخش صورتی است.اگر شک دارید، فقط سر کوچکِ نوک تیزِ ناخن را ببرید.

حالت بدن شما و گربه:

اگر تنها هستید؛ گربه باید به حالت عادی، روی پهلو نشسته و پشتش به سمت شما باشد. گربه خود را به این گونه نشستن عادت دهید و هر پنجه را در دست بگیرید.

اگر کسی هست که به شما کمک میکند؛ می تواند گربه را در مقابل شما نگه دارد یا آن را در آغوش بگیرد، در حالی که شما یک پنجه را در یک دست و ناخن گیر را در دست دیگر دارید.

سوت دوم: گرفتن ناخن گربه

در سوت دوم به معرفی زمان مناسب و ابزار مورد نیاز برای گرفتن ناخن گربه میپردازیم.

زمان مناسب برای گرفتن ناخن گربه

شما نمی توانید هر زمان که وقت خودتان آزاد است تصمیم به کوتاه کردن ناخن گربه بگیرید! حتی ممکن است نتوانید همه ناخن های گربه تان را در یک جلسه کوتاه کنید. زمانی را انتخاب کنید که گربه آرام است. مانند:

 1. بعد از چرت زدن گربه
 2. وقتی که قصد دارد چرت بزند
 3. زمانی در طول روز که بی سر و صدا در محل مورد علاقه خود مستقر شده
 4. بعد از غذا (چون در آن زمان، خواب آلود و راضی خواهد بود)
 5. بعد از بازی کردن زمانی است که گربه بی قرار است و در حال دویدن یا بدخلقی است و در آن لحظه تایم بسیار بدی برای گرفتن ناخن گربه است.
 6. شاید زمانی ناگهان متوجه شکسته شدن ناخن گربه تان شوید و  بخواهید بلافاصله آن را کوتاه و مرتب کنید. لطفاً بعداً این کار را انجام دهید! وقتی گربه آرام است…  چون در غیر این صورت ممکن است او را بیشتر ناراحت کنید.
 • ناخن گربه ها با سرعت های مختلفی رشد می کند. اما به طور کلی هر دو هفته یک بار ناخن های گربه تان را چک کنید تا اگر نیاز به کوتاه شدن داشت آن ها را کوتاه کنید.

 • زمان چک کردن ناخن گربه را به تعویق نیندازید. ممکن است؛ ناخن ها خیلی بلند یا حتی شکسته شوند و گربه نازنینتان را اذیت کنند. حتی اگر گربه شما قبل از شما دست به کار شده و ناخن هایش را خراشیده است؛ شما باز هم در تایم مقرر به بررسی ناخن ها بپردازید تا چیزی از قلم نیوفتد.

 • ناخن های گربه های پیر به توجّه بیشتری نیاز دارد؛ زیرا ضخیم تر هستند و اگر نیاز داشت فقط سر آن را ببرید چون اگر صبرکنید بلند شود؛ ممکن است پنجه ها را با آسیب مواجه کند و مجبور شوید به دستور دامپزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید! ناخن های گربه های پیر هر هفته باید بررسی و کوتاه شوند. اگر ناخن را بد کوتاه کردید از سوهان مخصوص برای مرتب کردن آن بهره ببرید.

گرفتن ناخن های گربه

ابزار مورد نیاز برای کوتاه کردن ناخن گربه

 1. ناخن گیر مخصوص
 2. سوهان مخصوص
 3. بتادین
 4. پودر بچه یا آرد یا آرد ذرت
 5. دستمال تمیز
 6. آب ولرم
 7. تشویقی
 8. اسباب بازی

ابزار لازم برای گرفتن ناخن گربه

ناخن گیر مخصوص گربه نه قیچی خیاطی!

برای گرفتن ناخن گربه بایستی حتما از ناخن گیر مخصوص گربه استفاده کنید نه ناخن گیر مخصوص انسان و نه حتی قیچی خیاطی! ناخن گیر های مخصوص گربه دو نوع دارد: قیچی شکل و قلمی شکل.

ناخن گیرهای قیچی شکل: معمولاً در اندازه های بزرگ و کوچک فروخته می شوند. ناخن گیرهای کوچک قیچی شکل برای مبتدیان بهترین گزینه است. همچنین اگر فقط میخواهید نوک ناخن ها را بگیرید؛ ناخن گیرهای کوچک انتخاب بسیار مناسبی هستند. نحوه عمل ناخن گیرهای قیچی شکل اینطور است که وقتی بالشتک انگشت را فشار می دهید و ناخن بیرون میزند؛ ناخن گربه بین دو تیغه قرار می گیرد و با کمی فشار دسته های ناخن گیر، ناخن بریده می شود. ناخن گیر های بزرگ، بیشتر مناسب چنگال های قدیمی و سخت تر هستند.

اگر ناخن گیر تیز باشد، گربه هیچ چیزی احساس نخواهد کرد. توجه کنید که ناخن گیرها برای همیشه تیز نمی مانند، در صورت کند شدن تیغه ها باید آنها را تیز کرد. هنگامی ناخن گیر شما کند شده که وقتی میخواهید ناخن را ببرید باید فشار بیشتری به دسته ها بیاورید و در انتها ناخن به جای بریده شدن از آن ناحیه خم میشود.

 

اگر ناخن گیر تیز باشد، گربه هیچ چیزی احساس نخواهد کرد. توجه کنید که ناخن گیرها برای همیشه تیز نمی مانند، در صورت کند شدن تیغه ها باید آنها را تیز کرد.

هنگامی ناخن گیر شما کند شده که وقتی میخواهید ناخن را ببرید باید فشار بیشتری به دسته ها بیاورید و در انتها ناخن به جای بریده شدن از آن ناحیه خم میشود.

بریدن ناخن گربه

آرد ذرت، انعقاد سریع خون

اگر به اشتباه قسمت صورتی ناخن گربه را بریدید نگران نباشید!
آرد گندم و آرد ذرت و یا پودر بچه را روی آن قسمت بریزید و صبر کنید تا خونریزی بند بیاید. همچنین میتوانید از قلم یا پودر منعقد کننده خون نیز میتوانید استفاده کنید.بعد از بند آمدن خونریزی، قسمت آسیب دیده را در ظرفی حاوی آب ولرم قرار داده و بعد از ۱۰ دقیقه با دستمال تمیز، ترجیحاً پارچه نخی خشک کنید. برای ضد عفونی بیشتر می توانید اطراف محل بریدگی را بتادین بزنید.

آموزش کوتاه کردن ناخن گربه با عکس

گرفتن ناخن گربه

 • ناخن گیر را در یک دست بگیرید و در دست دیگر پنجه گربه خود را بگیرید.
 • بالا و پایین ناخن گربه خود را به آرامی فشار دهید تا ناخن گربه بیرون بیاید.
 • تیغه ناخن گیر باید در زاویه ۴۵ درجه با ناخن گربه قرار بگیرد.
 • اگر مبتدی هستید؛ باید فقط نوک ناخن را قطع کنید. و وقتی ماهر تر شدید می توانید قسمتی نزدیکتر به ناحیه صورتی را ببرید.
 • حواستان را متمرکز کنید! قسمت صورتی را هرگز نبرید.
 • همه ناخن ها را یکباره نبرید. هم شما و هم گربه نیاز به استراحت دارید.
 • تشویقی و هدیه دادن به گربه باعث تشویق او شده و کار شما را برای دفعه های بعدی راحت تر میکند. پس در پایان کارحتی اگر او همکاری نکرده بود؛ خوراکی مورد علاقه اش را تقدیمش کنید.
 • عصبانی نشوید گربه شما ممکن است اعتراض کند؛ میو میو کند؛ یا سعی کند شما را بخراشد. اما سر او داد نزنید و سعی نکنید او را بترسانید.
 • گربه شما می ترسد زیرا نمی داند شما چه کاری انجام می دهید باید احساس اطمینان کند. با اطمینان دادن به او، با در آغوش کشیدن و… آرامَش کنید.

شیوه آسان گرفتن ناخن گربه

گرفتن ناخن گربه بد اخلاق

اگر گربه شما با گرفتن ناخن هایش کنار نمی آید، خشن و ناراحت میشود؛ نگران نباشید در زیر به آموزش نکاتی برای گرفتن ناخن گربه های بداخلاق میپردازیم.

 • بسیاری از گربه ها وقتی میخوابند؛ پنجه های خود را رها میکنند. اگر بتوانید به آرامی بدون اینکه اذیت شوند؛ ناخن هایشان را کوتاه کنید؛ عالی است. اگر گربه های شما موهای متراکم و بلندی دارد قبل از گرفتن ناخن سرپنجه ها را کمی خیس کنید. از قیچی یا ناخن گیر انسان استفاده نکنید؛ چون ناخن گربه را می شکند و صدایی ایجاد می کند که گربه را می ترساند.

 • پوشاندن چشم گربه بد اخلاق میتواند راه حل جالبی باشد برای اینکه گربه نبیند؛ اما همین ندیدن اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است؛ ممکن است باعث ایجاد ترس و وحشت بیشتر در گربه شود. خیلی خیلی بهتر است گربه های خود را از همان کودکی به این کار عادت دهید.

  اگر گربه شما به هیچ عنوان راه نمی آید و به این دلیل که از بچگی عادت نکرده یا تجربه بدی در این زمینه داشته و… پرخاشگری می کند. بهتر است او را در پتو یا حوله بپیچید و یک پنجه اش را بیرون آورید.
  البته اگر گربه تان پرخاشگر شده ما توصیه می کنیم کوتاه کردن ناخن گربه را به دامپزشک بسپارید.

کوتاه کردن ناخن گربه

سوت سوم: فوت کوزه گری در گرفتن ناخن گربه

در سوت سوم به بررسی نکاتی برای آسان تر شدن روند گرفتن ناخن گربه میپردازیم.

گرفتن ناخن گربه را به تجربه ای شیرین تبدیل کنید.

توصیه میکنیم در دفعات اول که ناخن هایش را کوتاه میکنید حتما به او تشویقی و یا جایزه بدهید. میتوانید بعد از گرفتن ناخن هر پنجه به او یک تشویقی بدهید. همچنین با رعایت تمام اصول از آسیب رساندن به گربه جلوگیری کنید و خیال او را راحت کنید.

از دیگران کمک بگیرید.

شاید گربه شما آرام و متین باشد و روند کوتاه کردن ناخن او به راحتی پیش برود. اما اگر شرایط خیلی خوب پیش نرفت و گربه بی قراری کرد؛ پیشنهاد میکنیم از یک نیروی کمکی بهره ببرید! شخصی که برای کمک به شما می آید نباید برای گربه تان غریبه باشد.بهترین گزینه یکی از اعضای خانواده است.

در درجه دوم، اعضای فامیل، دوست یا همسایه ای که با شما رفت و آمد دارد و گربه شما سابقه رفتن در آغوش او را دارد است. بعد از انتخاب یار کمکی، این نکته حائز اهمیت است که شما دو نفر، آرام باشید و بدون استرس به گربه تان آرامش و اطمینان دهید.

با ۲ حالت می توانید اقدام به کوتاه کردن ناخن گربه کنید:

 1. دوستتان گربه را نگه دارد؛ او را نوازش کند و با او صحبت کند و در همان حین شما ناخن گربه را بچینید.
 2. گربه را روی یک سطح مرتفع مثل میز یا اپن آشپزخانه بگذارید و در دو طرف میز بیاستید. همزمان با اینکه دوستتان حواس گربه را با اسباب بازی یا خوراکی پرت می کند و… شما ناخن گربه را کوتاه کنید.

کوتاه کردن ناخن گربهگرفتن ناخن گربه به روش آسان

 

اگر نسبت به مهارت خود تردید دارید توصیه دوستانه ما به شما عزیزان این است که یکبار در کنار دست دامپزشک این کار را امتحان کنید تا ترستان بریزد و اگر اشتباهی در کارتان بود دامپزشک توصیه های لازم را به شما داشته باشد.

ازت ممنونیم که تا به اینجای مقاله همراه ما بودی  (:

آیا میتوانم خودم ناخن گربه ام را کوتاه کنم؟

بله آموزش گرفتن ناخن گربه را به همراه تصویر برای شما در سایت تام وجری قرار دادیم.

خیر به هیچ عنوان. حتما از ناخنگیر گربه استفاده کنید.

زمانی که گربه شما سرحال و خوش خلق هست ازخواب بیدارشده و کمی گرسنه است و حاضر است در ازای دریافت تشویقی با شما همکاری کند.

اگر با تکنیک های گفته شده نظیر تشویقی و… گربه شما اجازه ناخن گرفتن نداد به دامپزشکی مراجعه کنید.

ناخن بلند هم گربه را اذیت میکند هم اینکه ممکن است باعث زخمی شدن وسایل منزل یا شما درهنگام بازی با گربه شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *