برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

راهنمای خرید جای خواب گربه خانگی

جای خواب گربه

(راهنمای خرید جای خواب گربه خانگی)

همانطور که در مقاله آنلاین (لیست جامع لوازم ضروری گربه خانگی) گفتیم، لازم است قبل از گرفتن این حیوان خانگی محبوب لوازم و وسایل ضروری اش را فراهم کنید و خرید غذای گربه را از قلم نیندازید. باکس گربه و جای خواب مناسب از جمله لوازم ضروری است.

برای اینکه گربه با شما در تخت خوابتان نخوابد دلایل زیاد و مختلفی وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم و بهتر است از همان ابتدا گربه تان را به خوابیدن روی تخت خواب خودش عادت دهید.

در مقاله (راهنمای خرید جای خواب گربه خانگی) ویژگی های تخت خواب مناسب گربه و نحوه عادت دادن آنها به جای خواب می پردازیم؛ تا بتوانید با آگاهی و شناخت کامل اقدام به خرید کنید.

آیا خوابیدن با گربه در تخت خواب خوب است؟

تخت خواب شما محلی برای استراحت است و بهداشت و تمیزی آن اهمیت زیادی دارد؛ چراکه مستقیما روی سلامت شما تاثیر گذار است.

معایب خوابیدن گربه کنار شما بیشتر است و بهتر است برای گربه تخت خواب جداگانه ای تهیه کنید. با این حال معایب و مزایای خوابیدن گربه کنار شما را آورده ایم تا راحت تر بتوانید تصمیم بگیرید.

مزایا

  • حیوانات خانگی به رفع استرس کمک می کند؛ نوازش، آغوش کشیدن و خوابیدن باعث افزایش سطح اکسی توسین (یک هورمون شادی) می شود و در عین حال سطح کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش می دهد. این فواید به کاهش فشار خون نیز کمک می کند.
  • اگر زمان زیادی در خارج از منزل هستید؛ می توانید برای ایجاد رابطه خوب و صمیمی، با گربه روی تخت خوابتان بخوابید.

معایب

  • به خاطر داشته باشید که گربه ها موجوداتی شبانه هستند. آنها بطور متوسط ۱۵-۱۶ ساعت در شبانه روز می خوابند. زمان خواب آنها یک باره و پیوسته نیست و ممکن است شب ها زمان بیداری آنها باشد و این در نهایت موجب اختلال در خواب شما باشد.
  • حدود یک سوم مردم به گربه ها حساسیت دارند. اگر شما جز این دسته هستید و آلرژی و یا آسم دارید؛ از ورود گربه به تخت خوابتان جلوگیری کنید. می توانید برای اینکار از دروازه کودک استفاده کنید.
  • گربه ها از روی عادت رشد می کنند و کاملا لجباز هستند. اگر به تخت خواب شما و خوابیدن کنارتان عادت کنند پس از مدتی جدا کردن آنها از خودتان هنگام خواب دشوار خواهد بود.
  • بیماری های مشترکی بین انسان و گربه ها وجود دارد. بیماری های انگلی، قارچی و پوستی مختلفی هستند که ممکن است از گربه به شما منتقل شود.
  • گربه ها از جعبه بستر می توانند باکتری هایی روی پاهای خود و زیر ناخن هایشان داشته باشند و با خود به تخت خوابتان بیاورند.

تخت خواب گربه

ویژگی های جای خواب مناسب

گربه ها خواب پیوسته ای ندارند، آنها ۱۶ ساعت زمانی را که خواب هستند بصورت چرت های کوتاه است. بطورکلی گربه ها به دنبال مکان هایی بلند هستند؛ که پنهان شوند و چرت بزنند. این مکان ها بطور غریزی باعث احساس امنیت گربه می شود.

زمان خرید تخت خواب برای گربه تان به موارد زیر توجه کنید:

اندازه

اندازه تخت خواب را متناسب با جثه گربه خریداری کنید. اگر برای بچه گربه خرید می کنید توجه داشته باشید که او بزرگ می شود و به تخت خواب بزرگتری دز آبنده نیاز خواهند داشت.

نژاد گربه ها نیز مهم است. بعضی گربه ها زمان خواب خود را جمع می کنند و بعضی دیگر خود را کش و قوس می دهند.

جنس

جنس تخت خواب گربه ها نیز به نژاد بستگی دارد. بعضی گربه ها تخت گرم دوست دارند و بعضی گربه ها ترجیح می دهند تخت خوابشان گرم نباشد!

بهتر است جنس تخت خواب گربه قابل شست و شو باشد و از مواد طبیعی ساخته شده باشد؛ تا به راحتی هر چند وقت یکبار بتوانید آن را بشویید و موجب حساسیت گربه نشود.

مدل

مدل های مختلفی از تخت خواب گربه در بازار موجود است که با توجه به شخصیت و نژاد گربه همچنین بودجه خودتان می توانید خریداری کنید.

تخت خواب گربه

جای خواب ساده

جای خواب ساده با ارتفاع زیاد، ارتفاع کم و بدون ارتفاع در بازار وجود دارد. انتخاب این نوع از تخت خواب ها به شخصیت گربه بستگی دارد.

اگر گربه تان به دنبال قایم شدن نیس و در مکان های پنهان و دور از دسترس نمی رود این مدل می تواند مناسب باشد.

تفاوت جای خواب کم ارتفاع و ارتفاع زیاد در چیست؟

در جای خواب هایی که مرتفع هستند؛ شکل ذوزنقه ای بالش ها قسمت بالایی فضا را می بندد و دیواره ها بالاتر ایجاد می شود و به حیوان اجازه می دهد احساس دنج و محصور بودن کند. شیب باعث می شود که پنجه های خود را بهتر بین بالش ها جمع کند. این سازگاری ها به معنی بهتر بودن بستر در حفظ دمای بدن حیوان است.

جای خواب کم ازتفاع، دارای قسمتی برای ورود و خروج است که ارتفاع کمتری نسبت به قسمت های دیگر است.

جای خواب گرد و دایره ای شکل نیز موجود است؛ این نوع تخت خواب گربه بدون لبه و ارتفاع و یا ارتفاع خیلی کمی دارند و بسیار گرم و نرم، زیبا و کاربردی می باشد.

تخت خواب گربه

جای خواب سقف دار

گربه هایی که دوست دارند پنهان بشن، جای خواب سقف دار می تونه انتخاب مناسبی باشه. گربه ها مستقل اند و دوست دارند جای مخصوص خودشون رو داشته باشند؛ این تخت خواب های گربه به حفظ استقلال گربه کمک می کند. و فضایی دنج و پنهان براشون به وجود میاره که بسیار مورد پسند گربه ها است.

تخت خواب گربه

درخت گربه

درخت های گربه با مدل های متنوعی در بازار موجود است. درخت های گربه یک طبقه و یا چند طبقه هستند و معمولا فضای لونه مانندی هم برای گربه ها دارد. به دلیل علاقه گربه ها به مکان های بلند، درخت گربه مورد استقبال گربه ها قرار می گیرد.

درخت های گربه معمولا دارای اسکرچر هستند و وجود اسکرچر موجب می شود گربه ها دیگر به مبلمان، فرش، پرده و .. شما چنگ نزنند.

تخت خواب گربه

تشک مخصوص گربه

تشک های متنوع در طرح و اندازه های مختلفی وجود دارد که می توانید خریداری کنید. این تشک ها معمولا دارای استاپر در زیر خود هستند و مانع از حرکت تشک روی زمین می شوند.

می توانید تشک را داخل جعبه ای بزرگ بسته به خلاقیت خودتان قرار دهید و یا بدون باکس در محل مد نظر خود بگذارید.

تخت خواب گربه

چگونه گربه را به محل خوابش عادت دهیم؟

همانطور که قبلا گفتیم، گربه ها موجودات لجبازی هستند و دیر به مکان و محل جدید خوابش عادت می کند.

ممکن است در ابتدا در محلی که برای خوابش حاضر کردید نخوابد ولی با گذشت زمان به تخت خوابش عادت می کند. پس در ابتدا اجازه بدین گربه به محل خوابش عادت کند و عجله نداشته باشید.

جای خوابش را سعی کنید در جایی که قبلا می خوابید بگذارید تا راحت تر عادت کنید.

به شخصیت و خلق و خوی گربه تان توجه کنید و ببینید بیشتر چه محل هایی را برای خواب دوست دارد. بعضی گربه ها دوست دارند در محل های بالا بخوابند و بعضی گربه ها دوست دارند جایی گرم بخوابند.

سنبل الطیب (علف گربه) از گیاهان مورد علاقه گربه ها است و عطر و بوی آن در گربه ها تاثیر متفاوتی دارد. با بوی آن بعضی گربه ها را آرام می شوند و بعضی شاد و پر جنب و جوش می شوند.

می توانید مقداری علف گربه در نزدیک محل خوابش قرار دهید تا راحت تر به محل خوابش عادت کند.

بطور کلی سعی کنید قبل خواب با گربه کمی بازی کنید؛ اگر بازی قبل خواب را بطور مستمر انجام دهید؛ پس از گذشت مدتی، باشروع بازی گربه متوجه می شود زمان خواب رسیده است.

امیدواریم مقاله راهنمای خرید جای خواب گربه خانگی براتون مفید باشه.

سپاس به خاطر همراهی شما (:

جای خواب مناسب گربه چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهتر است در خرید جای خواب گربه به ویژگی‌های مانند جثه گربه، نژاد، جنس تخت خواب و مدل آن توجه ویژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای داشته‌باشید تا حیوان خانگی‌تان داخل آن احساس راحتی داشته‌باشد.

بهتر است که جای خواب جداگانه‌ای برای حیوان خانگی‌تان در نظر بگیرید چون ممکن است که بر اثر تماس موی گربه با پوست شما دچار آلرژی و حساسیت شوید.

شما می‌توانید با قرار دادن علف گربه (سنبل الطیف) در محل خواب گربه‌تان او را به خوابیدن در مکان مشخص تشویق کنید.

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: زهرا مژگانی

سلام، زهرا هستم یکی از اعضای تیم تام و جری. من دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی هستم و تخصص خوبی در شناخت مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی غذاها دارم و هر غذایی بعد از موجود شدن توسط من چک میشه تا از باکیفیت بودنش مطمئن بشم و بعد از اون روی سایت برای ارائه به شما بارگذاری میکنم. از طرفی یکی از علایقم رفتن به طبیعت و جاهای زیبای مختلفه و اهمیت زیادی برای حفظ زیست بوم و سلامت گونه های مختلف گیاهی و جانوری قائلم؛ به همیت دلیل علاقه و تخصصم رو با هم ترکیب کردم؛ یعنی: شناخت ترکیبات غذاها برای حفظ زندگی سالم حیوانات و حالا اون رو با نوشتن مقالات علمی مختلف در اختیار شما میذارم تا بتونین یک زندگی عالی برای پتتون فراهم کنین.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *