آموزش به گربه, دانستنی های گربه, نگهداری از گربه

آموزش مسواک زدن گربه

 آموزش مسواک زدن دندان گربه + عکس

مسواک زدن دندان گربه ها بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی آنها است. این کار می تواند به جلوگیری از بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان کمک کند. با این حال، بسیاری از صاحبان گربه از نحوه صحیح مسواک زدن دندان های گربه خود مطمئن نیستند. شما به عنوان یک سرپرست حیوان خانگی باید از گربه خود محافظت و مراقبت کنید. توجه به وضعیت سلامت دندان و دهان و مسواک زدن روزانه دندان های گربه، به اندازه خرید غذای گربه مهم است و از کارهای مراقبتی است که به سلامت عمومی گربه شما نیز کمک میکند.

چرا باید دندان های گربه خود را مسواک بزنید؟

همانطور که در انسان ها، پلاک و جرم می تواند روی دندان های گربه ها نیز جمع شود. این می تواند منجر به بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان شود. بیماری های لثه می تواند منجر به درد و ناراحتی شود و در موارد شدید حتی می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. پوسیدگی دندان می تواند به دندان ها و لثه های گربه شما آسیب برساند و در نهایت منجر به عفونت شود. بوی بد دهان می تواند ناخوشایند باشد و نشان دهنده یک مشکل اساسی دندانی باشد.

با مسواک زدن دندان های گربه از موارد زیر جلوگیری میکنیم:

  •  تجمع پلاکت ها و بیماری هایی از قبیل پریودنتال (موجب از بین رفتن لثه می شود)
  • ایجاد جرم روی دندان ها
  •  آبسه
  •  التهاب و خونریزی لثه
  •  لق شدن دندان

در این مقاله از پت شاپ آنلاین تام و جری، مسواک زدن دندان های گربه را با روشی آسان آموزش می دهیم تا اینکار برایتان تجربه ای آسان، هیجان انگیز و بدون دردسری باشد.

گربه

۱. آمادگی گربه

زمان مناسبی را برای مسواک زدن دندان های گربه انتخاب کنید. زمان هایی که شما و گربه تان خسته نیستید و انرژی دارید مناسب می باشد. سعی کنید زمان فرایند مسواک زدن را تا حد امکان کاهش دهید. بطور کلی در ۳۰ ثانیه میتوانید دندان های گربه را مسواک بزنید. گربه خود را روی یک سطح راحت قرار دهید. این به گربه شما کمک می کند در حالی که دندان هایش را تمیز می کنید آرام باشد. اگر می دانید گربه شما زیاد تکان میخورد، سعی کنید او را در یک حوله بپیچید تا خراشیده نشوید.

برای غلبه بر ترس گربه می توانید:

در طی روز انگشت خود را به آب گوشت آغشته کنید و به سمت دهان گربه ببرید و مانند مسواک روی دندان های او بکشید، همچنین می توانید مسواک مخصوص گربه را به آب گوشت یا آب مرغ آغشته کنید و با مسواک اینکار را انجام دهید.

مسواک زدن گربه

۲.مسواک و خمیر دندان مخصوص گربه تهیه کنید

مسواک های گربه میتواند از نوع انگشتی باشند و یا مسواک هایی که موی نرم و اندازه کوچکی دارند که به طور خاص برای دهان گربه طراحی شده است.

خمیر دندان مخصوص حیوانات خانگی تهیه کنید.

توجه داشته باشد که:

از خمیر دندان انسان برای گربه استفاده نکنید. فلوراید موجود در خمیر دندان انسان برای گربه ها سمی است. هر خمیر دندان با زایلیتول (یک ماده شیرین کننده) میتواند برای گربه خطرناک باشد.

مسواک زدن گربه

۳. مسواک و خمیر دندان را به گربه نشان دهید

بیشتر گربه ها گونه ها و لثه های خود را در امتداد سطح اشیا می مالند تا با رایحه خود علامت گذاری کنند، در واقع با اینکار آن را متعلق به خود می دانند. بگذارید گربه شما مسواک را علامت گذاری کند و آن را متعلق به خود و دندان هایش بداند. این تعامل و بازی کردن گربه با مسواک، باعث می شود راحت تر بگذارد شما دندان هایش را مسواک بزنید. کمی قبل از شروع مسواک زدن، مقداری از خمیر دندان مناسب گربه را روی نوک انگشت خود قرار دهید و اجازه دهید گربه آنرا لیس بزند، سپس انگشت خود را در امتداد لثه های دندان های فوقانی گربه خود قرار دهید. روز بعد خمیر دندان را روی مسواک بگذارید و بگذارید گربه آن را لیس بزند.

گربه ها مانند انسان چشایی خوبی دارند، میتوانید خمیردندان هایی با طعم مرغ، ماهی و غیره تهیه کنید تا مسواک زدن برایتان آسان تر شود.

مسواک زدن گربه

۴. مسواک زدن را شروع کنید

مقداری خمیر دندان روی انگشت خود بریزید و روی دندان های گربه بمالید. در این هنگام سعی کنید با گربه صحبت کنید تا حواسش پرت شود. سپس مسواک را در دهان گربه ببرید و مسواک زدن را به آرامی شروع کنید. اگر دیدید گربه تان اذیت می شود و تمایلی به مسواک زدن ندارد، اینکار را برای زمان دیگری بگذارید.

به مرور، پس از چند هفته گربه با فرایند مسواک زدن آشنا می شود و به مسواک زدن عادت میکند.

مسواک زدن گربه

۵. پاداش دهید

پس از مسواک زدن، به گربه اسباب بازی یا غذای مورد علاقه اش را به عنوان پاداش بدهید. با اینکار دفعات بعد با شما در مسواک زدن همکاری خواهد کرد.

مسواک زدن گربه

اگر گربه همکاری خوبی با شما دارد هر شب دندان هایش را مسواک بزنید، در غیر اینصورت میتوانید هفته ای ۳ بار اینکار را انجام دهید. در صورت اذیت شدن گربه و همکاری نکردن با مسواک زدن، مقداری خمیر دندان روی دندان هایش بمالید هم کافیست!

انتخاب روش جایگزین برای مسواک زدن 

برخی از گربه ها به شما اجازه نمی دهند روزانه یا سه بار در هفته دندان هایش را مسواک بزنید. اگر گربه شما اجازه نمی دهد روند مسواک زدن اتفاق بیفتد، می توانید از روش های جایگزین را انجام دهید و هر چند وقت به دامپزشک برای چک کزدن دندان های مراجعه کنید. توجه داشته باشد که درمان های بهداشت دهان، اسباب بازی ها، مواد افزودنی یا غذاها جایگزین مسواک زدن روزانه نیستند.

۱.استفاده از غذاهای خشک مخصوص

غذاهای مخصوص گربه وجود دارند که به طور خاص برای کمک به “خرد کردن” پلاک های دندان گربه ها تهیه شده اند. به طور کلی کیبل های غذا به گونه ای شکل می گیرد که بافت خشن تری دارد و  با جویدن گربه، این سطح پلاک را از بین می برد.

غذای خشک دنتال برند رویال کنین در پت شاپ آنلاین تام و جری موجود می باشد. برای مشاهده اینجا کلیک کنید.

مسواک زدن گربه

۲. اسفاده از مواد افزودنی یا اسپری دندان

مواد افزودنی یا اسپری دندان استفاده کنید. افزودنی هایی وجود دارد که می توانید به آب اضافه کنید و باعث کاهش میزان باکتریها در دهان گربه شما می شود. برخی از این محصولات در یک بطری اسپری نیز موجود است بنابراین می توانید آنها را مستقیماً روی دندان های گربه بمالید. با دامپزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید این مواد افزودنی برای گربه شما مشکلی ندارد. این محصولات نمی توانند تارتار را از روی دندان پاک کنند اما در عوض میزان باکتری های موجود در دهان گربه را کنترل می کند.

مسواک زدن گربه

۳. استفاده از اسباب بازی 

 شما می توانید اسباب بازی های گربه ای جویدنی توری بخرید که دندان گربه شما را تمیز می کند، تارتار نرم را از بین می برد و در حالی که او را سرگرم می کنید، لثه های او را ماساژ می دهید. گربه ها تمایل طبیعی به جویدن دارند بنابراین شما همچنین می توانید چیزی را برای جویدن در اختیار او قرار دهید که باعث تقویت قدرت دندان و سلامت دندان شود. به طور کلی، سعی کنید هر چند وقت یک بار به دامپزشک برای معاینه و اطمینان از سلامت دندان ها مراجعه کنید.

۴. اسفاده از غذای دندانی

غذای دندانی به طور خاص برای تمیز کردن دندان ها و لثه های گربه ها طراحی شده است. این نوع غذاها دارای دانه های ساینده هستند که به از بین بردن پلاک و جرم کمک می کنند. غذای دندانی را می توان به عنوان تنها منبع غذایی گربه شما یا به عنوان یک مکمل برای غذای معمولی او استفاده کرد.

۵. استفاده از تشویقی های دندانی

تشویقی های دندانی به طور خاص برای تمیز کردن دندان ها و لثه های گربه ها طراحی شده اند. این تشویقی ها دارای دانه های ساینده هستند که به از بین بردن پلاک و جرم کمک می کنند. تشویقی های دندانی را می توانید به عنوان یک میان وعده به گربه خود بدهید.

۶. استفاده از ژل های دندانی

ژل های دندانی برای تمیز کردن دندان ها و لثه های گربه ها طراحی شده اند. این ژل ها حاوی موادی هستند که به از بین بردن پلاک و جرم کمک می کنند. ژل های دندانی را می توان با انگشت یا مسواک نرم روی دندان های گربه خود بمالید.

مسواک زدن بهترین روش برای تمیز کردن دندان های گربه شما و جلوگیری از بیماری های دندانی است. اگر گربه شما به مسواک زدن تن نمی دهد، می توانید روش های جایگزینی مانند استفاده از غذای دندانی، تشویقی های دندانی، ژل های دندانی و آب آشامیدنی تصفیه شده را امتحان کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که هیچ یک از این روش ها به اندازه مسواک زدن موثر نیستند. در این مقاله به آموزش مسواک زدن و روش های جایگزین برای مسواک زدن پرداختیم.

سپاس به خاطر همراهی شما (:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *