آموزش به گربه, دانستنی های گربه

گاز گرفتن گربه + علل و راه های جلوگیری از آن

Cat biting

گاز گرفتن گربه + علل و راه های جلوگیری از آن

گاز گرفتن یه رفتار طبیعی در بین بچه گربه ها هست. از اونجایی که گربه ها برای کاوش در اشیا و دنیای اطرافشون از دهان و پنجشون استفاده می کنن، پس گاز گرفتن براشون امری طبیعی هست؛ اما بچه گربه ها می تونن یاد بگیرن که از گاز گرفتن جلوگیری کنند و پنجه های نرم با ناخن های کوتاه داشته باشن. در اینصورت گربتون هنوز هم میتونه با یک پنجه نرم (یعنی زمانی که ناخن های گربه کوتاست) با شما بازی کنه و از بازیتون بدون هیچ صدمه دیدنی لذت ببرین.

 گربه ها در حال بازی یا زمانی که میترسن ممکن هست شما رو گاز بگیرن یا چنگ بزنن. وقتی این اتفاق میوفته ممکنه بنظر چیز مهمی نباشه؛ اما گاز گرفتن بعضی از گربه ها میتونه خطرات قابل توجهی برای سلامتی داشته باشه. تو این مقاله در مورد علت گاز گرفتن، نحوه جلوگیری از گاز گرفتن گربه و عوارض گاز گرفتن گربه رو گفتیم همچنین راه های درمانش رو در این مقاله تام و جری براتون نوشتیم تا بتونین به راحتی این رفتار رو تو گربتون اصلاح کنین. 

در مقاله (راهنمای تربیت گربه خانگی) در مورد آموزش هایی که میتونین به گربه بدین صحبت کردیم.

چرا گربه ها گاز می گیرند؟

گاز گربه ها میتونه از روی خشم مثل زمانی که مدام توی زمان بی حوصلگیش سر به سرش میذارین یا از روی محبت بعد خرید غذای گربه مورد علاقه اش باشه! وقتی گربه میترسه برای دفاع از خودش و نشون دادن قدرتش از روی خشونت گاز میگیره که این نوع گاز گرفتن معمولا با درد و حتی خونریزی همراه هست. تو این موارد باید خطر عفونت رو هم در نظر بگیرین. اگه گربه ای که گازتون گرفته یه گربه خانگی نیست به احتمال زیاد واکسن های لازم (مثل واکسن هاری) رو نزده، بنابراین باید برای پیشگیری به دکتر مراجعه کنین.

ممکنه زمانی که بازی هیجان انگیزی می کنین گاز گرفتن با خشم، از روی هیجان باشه. برای جلوگیری از گاز گرفتن گربه در این زمان سعی کنین بازی رو خیلی جدی نگیرین تا این حس به گربه هم منتقل بشه و بازی صرفا برای سرگرمی شما و گربتون باشه. گاهی اوقات گربه برای برقراری ارتباط با شما یا نشون دادن محبتش بهتون، گاز میگیره که این نوع گاز گرفتن آروم هست و منجر به خونریزی نمیشه.

آیا گاز گرفتن گربه نیاز به واکسن دارد؟

قبل از اینکه به این مسائل بپردازیم که چرا گربه ها گاز میگیرند، چه راهی برای اینکه این عادت از سر آن ها بیفتد بهتر است اول این  نگرانی را از شما دور کنیم:

در صورتی که گربه خانگی شما را گاز گرفت و گربه واکسن خورده باشد، نیاز به هیچ اقدامی نیست و با ضد عفونی کردن زخم و جلوگیری از عفونت مشکل برطرف خواهد شد. درصورتی که گربه واکسن نخورده باشد بهتر است به مراکز بهداشت مراجعه کنید و هرچه زودتر واکسن ضد هاری را تزریق کنید تا از ایجاد مشکلات جلوگیری کنید.

 • در صورت لزوم با پزشک خود صحبت کنید.
 • علامت را به آرامی با آب و صابون بشویید.
 • با یک حوله تمیز به زخم فشار وارد کنید تا خونریزی متوقف شود.
 • زخم را با استفاده از یک باند استریل بپوشانید.
 • برای کاهش تورم و جلوگیری از عفونت، زخم را بالای قلب نگه دارید.
 • اگر مشکوک به مسمومیت هستید به مقامات بهداشتی محلی اطلاع دهید.
 • از روغن ۲ بار در روز تا زمان بهبود زخم استفاده کنید.

 

برخی از دلایل گاز گرفتن گربه ها

دلایل گاز گرفتن گربه ها بسیار زیاد هست که ما در اینجا چند علل رایج رو براتون نوشتیم:

گاز گرفتن بدلیل درد در گربه

گربه ها هم مثل ما آدما وقتی درد یا ناراحتی دارن بد اخلاق می شن. از طرفی از ظاهر گربه نمیتونین متوجه مشکلش بشین بنابراین از روی رفتار گربه و زبان بدنش باید به حالش پی ببرین. گاز گرفتن یکی از این رفتارهای غیر معمول هست که گربه ها هنگامی که با درد مواجه میشن برای نشون دادن اون چیزی که درونشون میگذره و برای بیرون ریختن دردشون ازش استفاده میکنن و این اگر زیاد بشه باید پیگیری کنین که علت درد گربه چیه و اگر نیاز به درمان هست به دامپزشک مراجعه کنین.

افزایش سن گربه

با افزایش سن گربه ممکن گاهی اوقات رفتار پرخاشگرانه ای از خودشون نشون بدن که گاز گرفتن هم می تونه یکی از این رفتارها باشه. در این شرایط مطمئن بشین که این موضوع بدلیل مشکلات و درد فیزیکی نیست. 

تحریک کردن گربه

زمانی که گربه حوصله بازی نداره زیاد بهش گیر ندین و بزارین راحت باشه. گاهی اوقات این نوع تحریکات در نهایت منجر به گاز گرفتن می شه.

خلق و خوی گربه

یک سری از کارها جزء رفتارهای طبیعی گربه ها است. گربه در طبیعت شکار میکنه و به اشیا چنگ میزنه. بنابراین میشه گفت گاز گرفتن در گربه ها یکی از رفتارهای طبیعی است و نشون دهنده سلامت گربتون هست و فقط باید به گربه یاد بدین که چنگ زدن و گاز گرفتن آسیب زنندست و باید این کار رو با اسکرچر و اسباب بازیاشون انجام بدن.

برای آشنایی با اسکرچر و مزایای اون میتونین مقاله (راهنمای خرید مناسب ترین اسکرچر) رو بخونین.

احساس ناامنی در گربه

گربه ها تغییر رو دوست ندارن و تو قلمرو خودشون دوست دارن بمونن. اگر به تازگی خونتون رو عوض کردین یا به مسافرت رفتین و گربه وارد محیط جدیدی شده ممکنه شاهد رفتارهای پرخاشگرانه گربه، مثل گاز گرفتن باشین. این رفتارهای گربه بدلیل این هست که او احساس ناامنی میکنه و سعی داره قدرتش رو نشون بده!

cat biting 

آیا گاز گرفتن گربه خطرناک است؟ 

گربه‌ها باکتری‌های زیادی را در دهان خود حمل می‌کنن که میتونن باعث ایجاد عفونت در زخم‌های نیش شوند. اگرچه گربه های خانگی اغلب در برابر جدی ترین بیماری ها مانند هاری واکسینه می شن؛ ولی گاز گرفتن گربه ولگرد به این علت هست که معمولاً واکسینه نمیشن و میتونن ناقل چندین بیماری باشنن. در واقع، میزان عفونت ناشی از گاز گرفتن نسبتاً بالاست. 

گاز گرفتن همراه با عفونت نه تنها میتونه دردناک باشه، بلکه ممکنه قرمز یا تغییر رنگ داده و متورم شود. اگر درمان نشه، عفونت میتونه به سایر قسمت‌های بدن سرایت کنه و باعث ایجاد بیماری به نام سپتی سمی (مسمومیت خون) بشه که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داره. در موارد نادر، این عفونت ها می تونن حتی کشنده باشند.

گاهی گاز گرفتن و پرخاشگری گربه به دلیل استرس هست. (دلایل و روش های درمان استرس گربه)

بیماری هایی که ممکن است توسط گربه منتقل شود

هزاران باکتری در داخل دهان گربه رشد می کنه. دندان های گربه ها تیز هستند و وقتی گازتون میگیرند در اصل باکتری به عمق بافت پوست شما تزریق میشه. عفونت های پوستی، می توانند به سرعت پس از گزش ایجاد شوند. برخی از بیماری های عفونی که ممکن هست پس از گاز گرفتن رخ بده رو براتون آوردیم:

پاستورلا مولتوسیدا (Pasteurella multocida)

پاستورلا مولتوسیدا نوعی باکتری هست که اغلب در دهان گربه یافت می شه که می تونه بعد از گاز گرفتن یا خراشیدن باعث عفونت بشه. افراد دارای نقص ایمنی (MS) در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت شدید ناشی از این باکتری ها هستند.

بیماری خراش گربه

بیماری خراش گربه (همچنین به عنوان تب خراش گربه شناخته میشه) عفونتی است که توسط باکتری بارتونلا (Bartonella hensela) ایجاد می شود . خراش گربه زمانی منتقل میشه که گربه حامل عفونت، شما رو چنگ و لیس بزنه و یا گاز بگیره.

علائم بیماری خراش گربه:

 • اختلالات خواب، خستگی و سردرد
 • خشم و عصبانیت
 • اضطراب و افسردگی
 • در موارد شدید، تورم مغز و عفونت‌های قلبی

البته این بیماری در کودکان شایع هست. اما افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن در معرض خطر ابتلا به عفونت جدی تری هستند.

هاری

معمولا اکثر گربه های خانگی علیه هاری واکسینه شدن. اگر میدونین گربه‌ای که گازتون گرفته واکسن هاری رو زده، بعید هست که به هاری مبتلا بشین. اما اگر گربه ای که واکسینه نشده شما را گاز بگیره، باید جدی بگیرید و به محض بروز علائم، به پزشک مراجعه کنین.

شروع اولیه هاری با علائم شبیه آنفلوانزا شروع میشه مانند:

 • تب
 • ضعف عضلانی
 • مور مور شدن
 • سوزش در محل گاز گرفتگی

در صورت عدم توجه به این موارد ممکن هست دچار هاری خشمگین یا هاری ساکت بشین که هردوی این بیماری ها خطرناک هست و باید حتما دنبال درمانشون باشین.

کزاز

کزاز یک عفونت جدی هست که توسط باکتری به نام کلستریدیوم تتانی ایجاد می شود. اگر بیش از ۵ سال از تزریق واکسن میگذره، توصیه میکنیم پس از گاز گرفتن، به دکتر مراجعه کنین.

واکسن کزاز در دوران کودکی توصیه میشه زده بشه و پس از آن اگر با سگ و گربه زیاد در تماس هستین بعد از مشورت با پزشک حتما تو فواصل زمانی ۵ تا ۱۰ سال اقدام به زدن این واکسن کنین.

چگونه گاز گرفتن را متوقف کنیم

درسته که گاز گرفتن یه رفتار طبیعی در گربه ها هست ولی شما باید به گربه بفهمونین که این کار نامناسب هست. برای اینکه گاز گرفتن اذیتتون نکنه باید روش هایی رو که میتونین با این رفتار گربه مقابله کنین رو بشناسین. 

به گاز گرفتن گربه واکنش نشون بدین

وقتی گربه شما رو گاز میگیره با گفتن “آخ” یا هر کلمه دیگه ای که نشون بده این کار گربه باعث دردتون شده واکنش نشون بدین و بعد به گربه بی محلی کنین و اون مکان رو ترک کنین.

نادیده گرفتن گربه

معمولا گربه برای جلب توجه شما، زمانی که بهش بی توجهین گازتون بگیره (علت گاز گرفتن گربه در خواب این هست) اما گاهی اوقات هم پیش میاد که توجه زیادی به گربه دارین ولی باز هم گربتون دست یا پاتون رو گاز میگیره! یکی از روش هایی که از گاز گرفتن جلوگیری میکنه بی توجهی به گربه هست.

بعد از اینکه گربه چند بار گازتون بگیره متوجه میشین از یه تایمی به بعد احتمال گاز گرفتن بیشتر میشه بنابراین سعی کنین تو توجه بهش زیاده روی نکنین و اگر حس میکنین ممکنه هر لحظه گازتون بگیره، قبل از اینکه گاز بگیره گربه رو ترک کنین و بازی رو متوقف کنین.

استفاده از تشویقی

 وقتی که بخواین رفتار خوب و بد گربتون رو اصلاح کنین باید بدونین از چه روش هایی جلوگیری از گاز گرفتن استفاده کنین تا برخورد شما با گربه نتیجه عکس ندهد! اگر گربتون رفتار و عملکرد بهتری داره بهش توجه کنین و با استفاده از تشویقی گربه رو تشویق کنین. اگر گربتون رفتار نامناسبش را ادامه میده با ملایمت اما جدی باید با گربه برخورد کنین و بعد بی محلی کنین.

تشویقی گربه دریمیز

تشویقی گربه دریمیز: برند دریمیز تشویقی های تقویتی برای گربه تولید میکنه. دارای کالری کم (تقریبا کمتر از ۲) و میزان بالایی از ویتامین ها و مواد معدنی هست. روکش کرانچی و ترد با مغز نرم داره که خوردنش برای گربه ها بسیار لذتبخش خواهد بود.

طعم های تشویقی های دریمز:

 • پنیر
 • سالمون
 • مرغ
 • اردک
 • میکس

اسنک خمیری دکتر کلادرز: اسنک ها میان وعده ی خوشمزه برای تمامی نژادهای گربه ها هستند. به هضم آسون غذا کمک می کنن و با داشتن ویتامین های ضروری به متابولیسم و حفظ سلامت گربه کمک زیادی می کنه. اسنک های دکتر کلادرز در طعم های زیر تولید میشه:

 • پنیر 
 • سالمون
 • جگر مرغ

اسنک گربه بیفار: این محصول به فعالیت روده گربتون کمک بسیاری می کنه. درصد بالای کلسیم برای سلامت استخوان ها و دندان ها بسیار کمک کننده هست. بیوتین و امگا ۳ و ۶ موجود در اسنک گربه بیفار به ایجاد یک پوشش زیبا و براق کمک می کنه. در ۳ مدل زیر به بازار عرضه میشن:

 •  مرغ 
 • شیر
 • ماهی سالمون

بستنی گربه

بستنی گربه وینستون: این محصول بسیار خوشمزه و برای گربه های بد اشتها مناسب هست. از مواد خام و مغذی مورد نیاز بدن گربه با توجه به آخرین یافته های علمی روز تهیه شده حاوی ترکیباتی از سبزیجات، پنیر و محصولات لبنی هست. در دو طعم ماهی قزل آلا و انولین، مرغ و بیوتین تولید میشه.

بستنی گربهبستنی گربه دین بستس: با داشتن طعم دلپذیر در افزایش اشتهای گربه های بد غذا نقش داره، همچنین کوانزیم Q10 در افزایش عملکرد سیستم ایمنی گربه نقش زیادی داره. این محصول رو مییتونین به صورت تشویقی و یا همراه با غذای خشک و یا برای دادن دارو برای گربه‌ها استفاده کنین.

مولتی ویتامین تریکسی گربه

مولتی ویتامین گربه تریکسی: با داشتن مقادیر بالای ویتامین و جذب راحت انها به تقویت سیستم ایمنی گربه کمک می کنه و موجب ایجاد شادابی و نشاط بیشتر در زندگی گربه می شه.

تعیین حد و مرز

همونطور که ما آدما ممکنه وقتی بازی میکنیم ممکنه هیجان زده بشیم، گربه ها هم ممکن هست هیجان زده بشن و هیجانشون رو با گاز گرفتن و چنگ زدن نشون بدن. بهتر هست قبل اینکه گربه شما رو گاز بگیره اسباب بازی رو بهش بدین و کمی از گربه فاصله بگیرین تا گربه متوجه شود که باید با اسباب بازی بازی کند.

کنترل کردن بازی با گربه

بعضی گربه ها عادت دارند وقتی حواستون نیس سریع بیان پیشتون وقتی از پشت به سمت شما می دود ممکن هست متوجه گربه نشین و نتونین واکنش مناسب انجام بدین. اگر گربتون این عادت رو داره  باید مقداری کاغذ تو جیبتون داشته باشین و وقتیکه متوجه شدین داره از پشت میاد سمتتون رول یا توپ کاغذی رو به سمتش پرتاب کنین و گربه رو تشویق کنین تا باهاش بازی کنه تا حواسش از شما پرت بشه.

چرا باید برای گربه اسباب بازی مناسب تهیه کرد؟

گربه ها عاشق بازی کردن هستند و تهیه اسباب بازی مناسب براشون مثل: توپ های رنگی، عروسک های موش و اسباب بازی های نرم، از ضروریات خونه ای که گربه داره هست. بطورکلی بازی کردن برای گربه ها خیلی مفید هست. بازی کردن به افزایش سلامت جسمانی گربه از طریق جلوگیری از اضافه وزن و چاقی نقش داره. علاوه بر این، اسباب بازی تو تربیت گربه ها خیلی کمک کننده هستند و از اونها میتونین تو آموزش و تربیت گربه، همچنین اصلاح رفتاری های نامناسب گربتون استفاده کنین.

از مزایای دیگر اسباب بازی ها میشه کمک به سلامت دهان و دندان گربه ها اشاره کرد. بغضی از اسباب بازی های گربه اجزای جویدنی دارن و به سلامت دندان های گربتون کمک میکنن. اسباب بازی هایی که اسکرچر دارن به کوتاه شدن ناخن های گربه کمک میکنن و از چنگ زدن گربه به مبل، پرده و سایر لوازم خونه جلوگیری میشه.

زمان خرید اسباب بازی برای گربه به موارد زیر توجه کنین:

 • مقاومت اسباب بازی: اسباب بازی ها ممکن هست برای گربه های شیطون دوام زیادی نداشته باشه، بنابراین سعی کنین اسباب بازی های پلاستیکی که مقاوم تر از اسباب بازی های پارچه ای هستند، براشون تهیه کنین.
 • ظاهر و صدادار بودن اسباب بازی: ظاهر اسباب بازی ها نقش زیادی تو تشویق گربه برای بازی کردن دارن و اگر اسباب بازی صدا هایی مثل جیر جیر یا جیک جیک داشته باشه باعث لذتبخش تر بودن بازی برای گربتون میشه.

حل مشکل گاز گرفتن گربه یکی از مشکلات رفتاری مهم بین گربه ها هست امیدواریم مقاله علل گاز گرفتن گربه براتون مفید باشه و تو حل مشکل گاز گرفتن گربه کمکتون کرده باشه. شما از چه راه حلی برای اصلاح رفتار گربتون استفاده کردین؟

 

اگر گربه شما واکسن هاری دریافت نکرده باشد گازگرفتن گربه میتواند برای شما خطرناک باشد.

شستشو محل گازگرفتگی و نظافت زخم با بتادین و درصورت ضرورت استفاده از آنتی بیوتیک یا مراجعه به پزشک

علت ونیاز گربه را بیابید و آن را ارضا کنید و با تیکنیک شرطی سازی گاز نگرفتن را در ذهن گربه خود نهادینه کنید.

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: زهرا مژگانی

سلام، زهرا هستم یکی از اعضای تیم تام و جری. من دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی هستم و تخصص خوبی در شناخت مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی غذاها دارم و هر غذایی بعد از موجود شدن توسط من چک میشه تا از باکیفیت بودنش مطمئن بشم و بعد از اون روی سایت برای ارائه به شما بارگذاری میکنم. از طرفی یکی از علایقم رفتن به طبیعت و جاهای زیبای مختلفه و اهمیت زیادی برای حفظ زیست بوم و سلامت گونه های مختلف گیاهی و جانوری قائلم؛ به همیت دلیل علاقه و تخصصم رو با هم ترکیب کردم؛ یعنی: شناخت ترکیبات غذاها برای حفظ زندگی سالم حیوانات و حالا اون رو با نوشتن مقالات علمی مختلف در اختیار شما میذارم تا بتونین یک زندگی عالی برای پتتون فراهم کنین.

مطالب مرتبط

6 نظر در “گاز گرفتن گربه + علل و راه های جلوگیری از آن

 1. محمد صادق گفت:

  بستنی گربه دین بستس عالیه من یکبار از دیجی کالا گرفتم براشون

  1. zahra گفت:

   اره خیلی محصول خوبیه. اتفاقا ما هم این محصول رو داریم

 2. سهیلا سلطانی گفت:

  اگه گربه خیابون دست رو چنگ بزنه و جاش باد کنه باید دکتر بریم؟روش بتادین زدم هنوز خوب نشده

  1. zahra گفت:

   اره حتما دکتر برین خیالتون راحت میشه.

 3. Camelia گفت:

  گربه من خودمو گاز نمی گیره ولی اگه همستر و خرگوش ببینه گازشون میگیره:/ بهش غذا میدم و دیدم که اونم نمیخوردشون! باهاشون بازی میکنه بعد میاره میده به من این عادیه؟

  1. Hamide.Bakhshi گفت:

   کاملا عادیه هم حس بازیگوشی دارند و هم حس شکار !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *