آموزش به گربه, دانستنی های گربه

عوارض گاز گرفتن گربه | آیا گاز گرفتن گربه نیاز به واکسن دارد؟

Cat biting

گاز گرفتن گربه یک رفتار طبیعی است. از آنجایی که گربه ها برای کاوش در اشیا و دنیای اطرافشان از دهان و پنجه هایشان استفاده می کنند، پس گاز گرفتن برای آنها یک امری طبیعی است؛ اما بچه گربه ها میتوانند یاد بگیرند که از گاز گرفتن جلوگیری کنند و پنجه های نرم با ناخن های کوتاه داشته باشند. در اینصورت گربه عزیز شما هنوز هم میتواند با یک پنجه نرم (یعنی زمانی که ناخن های گربه کوتاست) با شما بازی کند و از بازی با شما بدون هیچ صدمه دیدنی لذت ببرد.

 گربه ها در حال بازی یا زمانی که میترسند ممکن است شما دچار گاز گرفتگی گربه یا چنگ زدن گربه شوید. وقتی این اتفاق رخ میدهد ممکن است بنظر چیز مهمی نباشد؛ اما گاز گرفتن بعضی از گربه ها میتواند خطرات قابل توجهی برای سلامتی داشته باشد و همچنین بسیاری از افراد به دنبال پاسخی به سوال ایا گاز گربه نیاز به تزریق واکسن دارد یا خیر و یا گاز گرفتن گربه چه خطراتی دارد هستند. در این مقاله به معرفی علت گاز گرفتن گربه، نحوه جلوگیری از گاز گرفتن گربه و عوارض گاز گرفتن گربه میپردازیم همچنین راه های درمان و آموزش گاز نگرفتن گربه را در این مقاله از تام و جری برایتان نوشتیم تا اطلاعات کافی برای اصلاح این کار در گربه باشید.

همچنین میتوانید مقاله (راهنمای تربیت گربه خانگی) جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش های موجود برای تربیت گربه مطالعه کنید.

چرا گربه‌ها گاز می گیرند؟ ۹ دلیل رایج گاز گرفتن گربه‌ها

گربه ها به صورت کلی میتوانند به دلایل مختلفی مانند خشم، ترس و یا حتی محبت و شوق زیاد گاز بگیرند. دلایل گاز گرفتن گربه ها بسیار زیاد است که ما در این مقاله از پت شاپ تام و جری به معرفی چند علت می پردازیم.
گاز گرفتن به دلیل  خشم؛ هنگامی که مدام در زمان بی حوصلگی سر به سر او می گذارید میتواند از روی خشم شروع به گاز گرفتن شما کند.
گاز گرفتن از روی محبت؛ همچنین زمانی که از روی محبت بعد خرید غذای گربه مورد علاقه اش باشد! گاهی اوقات گربه برای برقراری ارتباط با شما یا نشان دادن محبت و علاقه‌اش به شما، گاز میگیرد که این نوع گاز گرفتن آرام است و منجر به خونریزی نخواهد شد. 
گاز گرفتن از روی ترس؛ هنگامی که گربه احساس خطر میکند و می ترسد برای دفاع از خودش و نشان دادن قدرتش از روی خشونت گاز میگیرد که این نوع گاز گرفتن معمولا با درد و حتی خونریزی همراه است. در این موارد باید خطر عفونت را جدی بگیرید. اگر گربه ای که اقدام به گاز گرفتن دست یا بدن شما کرده است یک گربه خیابانی است به احتمال زیاد واکسن های لازم (مثل واکسن هاری) را دریافت نکرده است؛ از این رو بایستی به دکتر و دامپزشک مراجعه کنید.
گاز گرفتن به دلیل هیجان زیاد؛ ممکن است  هنگامی که در حال بازی هیجان انگیزی هستید و گربه در دور رقابت  با شما است اقدام به گاز گرفتن کند و این گاز گرفتن میتواند از روی خشم و با هیجان باشد. در این زمان سعی کنید بازی را خیلی جدی نگیرید تا حس بیخیالی به گربه هم منتقل شود و بازی صرفا برای سرگرمی شما و گربه باشد.

گاز گرفتن به دلیل درد در گربه؛ گربه ها هم مثل ما آدما وقتی درد یا ناراحتی دارند و بد اخلاق می شوند. از طرفی از ظاهر گربه نمیتونین متوجه مشکلش بشین بنابراین از روی رفتار گربه و زبان بدنش باید به حالش پی ببرین. گاز گرفتن یکی از این رفتارهای غیر معمول هست که گربه ها هنگامی که با درد مواجه میشن برای نشون دادن اون چیزی که درونشون میگذره و برای بیرون ریختن دردشون ازش استفاده میکنن و این اگر زیاد بشه باید پیگیری کنیم که علت درد گربه چیست و اگر نیاز به درمان هست به دامپزشک مراجعه کنید.

افزایش سن و پیری گربه؛ با افزایش سن گربه ممکن است گاهی اوقات رفتار پرخاشگرانه ای از خود نشان دهند که گاز گرفتن هم میتواند یکی از این رفتارها باشد. در این شرایط مطمئن شوید که این موضوع به دلیل مشکلات رفتاری و درد فیزیکی نیست. 

تحریک کردن گربه؛ زمانی که گربه حوصله بازی ندارد بهتر است سر به سر او نزارید و بگذارید راحت باشد. گاهی اوقات این نوع تحریکات در نهایت منجر به گاز گرفتن میشود.

خلق و خوی گربه؛ یک سری از کارها جزء رفتارهای طبیعی گربه ها است. گربه در طبیعت شکار میکند و به اشیا چنگ میزند. بنابراین می توان گفت که گاز گرفتن در گربه ها یکی از رفتارهای طبیعی است و نشان دهنده سلامت گربه است و فقط باید به گربه آموزش دهید که چنگ زدن و گاز گرفتن به شما آسیب میرساند و باید این کار را با اسکرچر و اسباب بازی انجام دهد.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد اسکرچر گربه مقاله (راهنمای خرید مناسب ترین اسکرچر) را از مجله تام و جری مطالعه کنید.

احساس نا امنی در گربه؛ گربه ها دوست ندارند و تو قلمرو خودشون دوست دارن بمونن. اگر به تازگی خونتون رو عوض کردین یا به مسافرت رفتین و گربه وارد محیط جدیدی شده ممکنه شاهد رفتارهای پرخاشگرانه گربه، مثل گاز گرفتن باشین. این رفتارهای گربه به دلیل این است که او احساس ناامنی میکند و سعی دارد قدرتش را نشان دهد!

گاهی گاز گرفتن و پرخاشگری گربه به دلیل استرس است. (دلایل و روش های درمان استرس گربه)

۳ خطر ناشی از گاز گربه که میتواند شما را تهدید کند!

سوالی که ممکن است برای خیلی ها پیش بیاید این است که گاز گرفتن گربه چه خطراتی را به همراه دارد. گاز گرفتن گربه می‌تواند خطرات مختلفی داشته باشد، از جمله:

عفونت: دندان‌های گربه بسیار تیز هستند و می‌توانند به راحتی پوست را پاره کنند. این پارگی‌ها می‌توانند منجر به عفونت شوند. عفونت‌های ناشی از گاز گرفتن گربه معمولاً توسط باکتری‌های استافیلوکوکوس و استرپتوکوکوس ایجاد می‌شوند. این باکتری‌ها می‌توانند باعث ایجاد علائمی مانند قرمزی، تورم، درد و تب شوند. در موارد شدید، عفونت می‌تواند باعث ایجاد آبسه، التهاب غدد لنفاوی و حتی سپسیس شود.
هاری: هاری یک بیماری ویروسی کشنده است که از طریق بزاق حیوان آلوده منتقل می‌شود. گربه‌ها نیز می‌توانند به هاری مبتلا شوند. اگر گربه شما شما را گاز گرفت، مهم است که به سرعت به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز واکسن هاری دریافت کنید.
انتقال بیماری‌های دیگر: گربه‌ها می‌توانند ناقل بیماری‌های دیگری نیز باشند، مانند توکسوپلاسموز، کرم قلبی و بیماری لایم. اگر گربه شما شما را گاز گرفت، مهم است که با پزشک خود در مورد احتمال ابتلا به این بیماری‌ها صحبت کنید.

آیا گاز گرفتن گربه نیاز به واکسن دارد؟

قبل از اینکه به این مسائل بپردازیم که چرا گربه ها گاز میگیرند، چه راهی برای اینکه این عادت از سر آن ها بیفتد بهتر است اول این نگرانی را از شما دور کنیم:

در صورتی که گربه خانگی شما را گاز گرفت و گربه واکسن های لازم را دریافت کرده باشد، نیاز به هیچ اقدامی نیست و با ضد عفونی کردن زخم و جلوگیری از عفونت مشکل برطرف خواهد شد. در صورتی که گربه واکسن های ضروری را دریافت نکرده باشد بهتر است به مراکز بهداشت مراجعه کنید و هرچه زودتر واکسن ضد هاری را تزریق کنید تا از ایجاد مشکلات جلوگیری کنید.

 1. در صورت لزوم با پزشک خود صحبت کنید.
 2. زخم و جراحت ناشی از گاز گربه را به آرامی با آب و صابون بشویید.
 3. با یک حوله تمیز به زخم فشار وارد کنید تا خونریزی متوقف شود.
 4. زخم را با استفاده از یک باند استریل بپوشانید.
 5. برای کاهش تورم و جلوگیری از عفونت، زخم را بالای قلب نگه دارید.
 6. اگر مشکوک به مسمومیت هستید به مقامات بهداشتی محلی اطلاع دهید.
 7. از روغن ۲ بار در روز تا زمان بهبود زخم استفاده کنید.

آموزش گاز نگرفتن گربه در دو سوت

یکی از سوالات پرتکرار بین سرپرستان گربه این است که چگونه به گربه آموزش دهیم که گاز نگیرد؟! در ابتدا به دنبال دلیل گاز گرفتن گربه بروید هنگامی که علت گاز گرفتن گربه عزیزتان را تا حد زیادی درک کردید زمان آن فرا رسیده است که به بخش آموزش بروید. گربه های حیواناتی بسیار آموزش پذیر هستند به شرط اینکه شما راه آموزشی درست را انتخاب و اجرا کنید.

سوت اول:

در سوت اول بایستی فضا، شرایط و محیط آموزشی برای گربه را فراهم کنید. ابتدا یک مکان مناسب برای آموزش گربه انتخاب کنید که گربه به آنجا آشنا باشد و در آنجا احساس راحتی زیادی داشته باشد؛ در این زمان گربه پذیرای آموزش است. حالا بهتر است که این مکان آموزشی را به یک ظرف آب گوارا، یک ظرف غذا و مکانی برای استراحت مزین کنید.
برای آموزش به گربه شما نیاز به وسیله خاصی ندارید اما خوب است که تشویقی گربه و یک وسیله راهنما مانند چوب هدف در دست داشته باشید.
بهتر است که هر روز تایم مشخصی را برای تمرین و آموزش به گربه اختصاص دهید. جلسه های تمرینی شما به گربه میتواند سه الی پنج دقیقه به طول انجامد. بخاطر داشته باشید که این جلسات آموزشی بایستی مستمر باشند و در بین وعده های غذایی انجام شوند.
بخاطر داشته باشید که گربه شما میتواند دارای حالات و شخصیتی متفاوت باشد. ممکن است زمان هایی گربه شما حوصله آموزش و یادگیری را نداشته باشد. پس بهتر است خلق و خوی او را در هنگام آموزش در نظر بگیرید.

سوت دوم:

در سوت دوم شما باید یک روش آموزشی درست را انتخاب کنید. دقت کنید که این روش آموزشی مناسب شخصیت گربه شما باشد. همچنین بهتر است همیشه با همین روش انتخابی به آموزش گربه بپردازید. در ادامه به تاثیرگذارترین روش های اموزشی گربه می پردازیم.
روش آموزشی صدای کلیک: در این روش شما باید گوش به زنگ و حواس جمع رفتارهای گربه باشید. هنگامی که او یک حرکت و رفتار مثبت انجام داد آن صدای متمایز را به گوش او برسانید و او را با یک تشویقی خوشحال کنید. این روش یک بازخورد بسیار قوی برای فعالیت های مثبت گربه است. به خوبی در ذهن او میماند و برای او بسیار خوشایند خواهد بود. همچنین به جای صدای کلیک میتوانید او را به آغوش بکشید و آن قسمت از بدنش را که بسیار برای او لذت بخش است را نوازش کنید.
تعیین یک هدف: بهتر است یک هدف را انتخاب کنید و هنگامی که گربه با آن هدف درست ارتباط برقرار کرد به او پاداش بدهید. برای مثال هنگامی که یک توپ یا اسباب بازی را به درستی به دست شما رساند به او پاداش بدهید. هدف از این آموزش این است که تفاوت بین کارهای بدون هدف و هدف دار را متوجه شود و یاد بگیرد که در هنگام انجام کارهای درست تشویقی در انتظار او است.
بخاطر داشته باشید که تشویقی و تقویت های مثبت شما تاثیر بسیار زیادی در آرام شدن، یادگیری و کاهش پرخاشگری در دراز مدت داشته است. همچنین تنبیه های نادرست میتوانند گربه را گیج کنند و باعث انجام بیشتر رفتارهای نادرست شوند. از این رو بهترین تنبیه برای گربه یک واکنش کلامی در هنگام انجام کار نادرست است. برای مثال یک «نه یا «اووو» تند می‌تواند تاثیر زیادی را در جهت اصلاح رفتار گربه بگذارد.
هدایت توجه گربه: هنگامی که گربه در حال گازگیری شما است؛ تغییر جهت و حواس پرتی گربه میتواند یک روش مناسب برای باشد. خود را از دسترس گربه خارج کنید و به جای خود یک اسباب بازی در دسترس او برای گاز قرار دهید.

بعد از گاز گرفتن گربه چه عملی انجام دهیم؟

اگر گربه شما، شما را گاز گرفت، مهم است که اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. زخم را با آب و صابون بشویید.
 2. اگر زخم عمیق است، از پانسمان برای پوشاندن آن استفاده کنید.
 3. به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ممکن است برای جلوگیری از عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز کند. اگر نگران ابتلا به هاری هستید، پزشک ممکن است واکسن هاری را نیز تجویز کند.

بیماری هایی که ممکن است توسط گربه منتقل شود!

هزاران باکتری در داخل دهان گربه رشد می کنه. دندان های گربه ها تیز هستند و وقتی گازتون میگیرند در اصل باکتری به عمق بافت پوست شما تزریق میشه. عفونت های پوستی، می توانند به سرعت پس از گزش ایجاد شوند. برخی از بیماری های عفونی که ممکن هست پس از گاز گرفتن رخ بده رو براتون آوردیم:

پاستورلا مولتوسیدا (Pasteurella multocida)

پاستورلا مولتوسیدا نوعی باکتری هست که اغلب در دهان گربه یافت می شه که می تونه بعد از گاز گرفتن یا خراشیدن باعث عفونت بشه. افراد دارای نقص ایمنی (MS) در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت شدید ناشی از این باکتری ها هستند.

بیماری خراش گربه

بیماری خراش گربه (همچنین به عنوان تب خراش گربه شناخته میشه) عفونتی است که توسط باکتری بارتونلا (Bartonella hensela) ایجاد می شود . خراش گربه زمانی منتقل میشه که گربه حامل عفونت، شما رو چنگ و لیس بزنه و یا گاز بگیره.

علائم بیماری خراش گربه

 • اختلالات خواب، خستگی و سردرد
 • خشم و عصبانیت
 • اضطراب و افسردگی
 • در موارد شدید، تورم مغز و عفونت‌های قلبی

البته این بیماری در کودکان شایع هست. اما افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن در معرض خطر ابتلا به عفونت جدی تری هستند.

هاری

معمولا اکثر گربه های خانگی علیه هاری واکسینه شدن. اگر میدونین گربه‌ای که گازتون گرفته واکسن هاری رو زده، بعید هست که به هاری مبتلا بشین. اما اگر گربه ای که واکسینه نشده شما را گاز بگیره، باید جدی بگیرید و به محض بروز علائم، به پزشک مراجعه کنین.

شروع اولیه هاری با علائم شبیه آنفلوانزا شروع میشه مانند:

 • تب
 • ضعف عضلانی
 • مور مور شدن
 • سوزش در محل گاز گرفتگی

در صورت عدم توجه به این موارد ممکن هست دچار هاری خشمگین یا هاری ساکت بشین که هردوی این بیماری ها خطرناک هست و باید حتما دنبال درمانشون باشین.

کزاز

کزاز یک عفونت جدی هست که توسط باکتری به نام کلستریدیوم تتانی ایجاد می شود. اگر بیش از ۵ سال از تزریق واکسن میگذره، توصیه میکنیم پس از گاز گرفتن، به دکتر مراجعه کنین.

واکسن کزاز در دوران کودکی توصیه میشه زده بشه و پس از آن اگر با سگ و گربه زیاد در تماس هستین بعد از مشورت با پزشک حتما تو فواصل زمانی ۵ تا ۱۰ سال اقدام به زدن این واکسن کنین.

چگونه گاز گرفتن را متوقف کنیم؟

درسته که گاز گرفتن یه رفتار طبیعی در گربه ها هست ولی شما باید به گربه بفهمونین که این کار نامناسب هست. برای اینکه گاز گرفتن اذیتتون نکنه باید روش هایی رو که میتونین با این رفتار گربه مقابله کنین رو بشناسین. 

به گاز گرفتن گربه واکنش نشون بدین

وقتی گربه شما رو گاز میگیره با گفتن “آخ” یا هر کلمه دیگه ای که نشون بده این کار گربه باعث دردتون شده واکنش نشون بدین و بعد به گربه بی محلی کنین و اون مکان رو ترک کنین.

نادیده گرفتن گربه

معمولا گربه برای جلب توجه شما، زمانی که بهش بی توجهین گازتون بگیره (علت گاز گرفتن گربه در خواب این هست) اما گاهی اوقات هم پیش میاد که توجه زیادی به گربه دارین ولی باز هم گربتون دست یا پاتون رو گاز میگیره! یکی از روش هایی که از گاز گرفتن جلوگیری میکنه بی توجهی به گربه هست.

بعد از اینکه گربه چند بار گازتون بگیره متوجه میشین از یه تایمی به بعد احتمال گاز گرفتن بیشتر میشه بنابراین سعی کنین تو توجه بهش زیاده روی نکنین و اگر حس میکنین ممکنه هر لحظه گازتون بگیره، قبل از اینکه گاز بگیره گربه رو ترک کنین و بازی رو متوقف کنین.

استفاده از تشویقی

 وقتی که بخواین رفتار خوب و بد گربتون رو اصلاح کنین باید بدونین از چه روش هایی جلوگیری از گاز گرفتن استفاده کنین تا برخورد شما با گربه نتیجه عکس ندهد! اگر گربتون رفتار و عملکرد بهتری داره بهش توجه کنین و با استفاده از تشویقی گربه رو تشویق کنین. اگر گربتون رفتار نامناسبش را ادامه میده با ملایمت اما جدی باید با گربه برخورد کنین و بعد بی محلی کنین.

تشویقی گربه دریمیز: برند دریمیز تشویقی های تقویتی برای گربه تولید میکنه. دارای کالری کم (تقریبا کمتر از ۲) و میزان بالایی از ویتامین ها و مواد معدنی هست. روکش کرانچی و ترد با مغز نرم داره که خوردنش برای گربه ها بسیار لذتبخش خواهد بود.

طعم های تشویقی های دریمز:

 • پنیر
 • سالمون
 • مرغ
 • اردک
 • میکس

اسنک خمیری دکتر کلادرز: اسنک ها میان وعده ی خوشمزه برای تمامی نژادهای گربه ها هستند. به هضم آسون غذا کمک می کنن و با داشتن ویتامین های ضروری به متابولیسم و حفظ سلامت گربه کمک زیادی می کنه. اسنک های دکتر کلادرز در طعم های زیر تولید میشه:

 • پنیر 
 • سالمون
 • جگر مرغ

اسنک گربه بیفار: این محصول به فعالیت روده گربتون کمک بسیاری می کنه. درصد بالای کلسیم برای سلامت استخوان ها و دندان ها بسیار کمک کننده هست. بیوتین و امگا ۳ و ۶ موجود در اسنک گربه بیفار به ایجاد یک پوشش زیبا و براق کمک می کنه. در ۳ مدل زیر به بازار عرضه میشن:

 • مرغ 
 • شیر
 • ماهی سالمون

بستنی گربه وینستون: این محصول بسیار خوشمزه و برای گربه های بد اشتها مناسب هست. از مواد خام و مغذی مورد نیاز بدن گربه با توجه به آخرین یافته های علمی روز تهیه شده حاوی ترکیباتی از سبزیجات، پنیر و محصولات لبنی هست. در دو طعم ماهی قزل آلا و انولین، مرغ و بیوتین تولید میشه.

بستنی گربه دین بستس: با داشتن طعم دلپذیر در افزایش اشتهای گربه های بد غذا نقش داره، همچنین کوانزیم Q10 در افزایش عملکرد سیستم ایمنی گربه نقش زیادی داره. این محصول رو مییتونین به صورت تشویقی و یا همراه با غذای خشک و یا برای دادن دارو برای گربه‌ها استفاده کنین.

مولتی ویتامین گربه تریکسی: با داشتن مقادیر بالای ویتامین و جذب راحت انها به تقویت سیستم ایمنی گربه کمک می کنه و موجب ایجاد شادابی و نشاط بیشتر در زندگی گربه می شه.

تعیین حد و مرز

همونطور که ما آدما ممکنه وقتی بازی میکنیم ممکنه هیجان زده بشیم، گربه ها هم ممکن هست هیجان زده بشن و هیجانشون رو با گاز گرفتن و چنگ زدن نشون بدن. بهتر هست قبل اینکه گربه شما رو گاز بگیره اسباب بازی رو بهش بدین و کمی از گربه فاصله بگیرین تا گربه متوجه شود که باید با اسباب بازی بازی کند.

کنترل کردن بازی با گربه

بعضی گربه ها عادت دارند وقتی حواستون نیس سریع بیان پیشتون وقتی از پشت به سمت شما می دود ممکن هست متوجه گربه نشین و نتونین واکنش مناسب انجام بدین. اگر گربتون این عادت رو داره  باید مقداری کاغذ تو جیبتون داشته باشین و وقتیکه متوجه شدین داره از پشت میاد سمتتون رول یا توپ کاغذی رو به سمتش پرتاب کنین و گربه رو تشویق کنین تا باهاش بازی کنه تا حواسش از شما پرت بشه.

چرا باید برای گربه اسباب بازی مناسب تهیه کرد؟

گربه ها عاشق بازی کردن هستند و تهیه اسباب بازی مناسب براشون مثل: توپ های رنگی، عروسک های موش و اسباب بازی های نرم، از ضروریات خونه ای که گربه داره هست. بطورکلی بازی کردن برای گربه ها خیلی مفید هست. بازی کردن به افزایش سلامت جسمانی گربه از طریق جلوگیری از اضافه وزن و چاقی نقش داره. علاوه بر این، اسباب بازی تو تربیت گربه ها خیلی کمک کننده هستند و از اونها میتونین تو آموزش و تربیت گربه، همچنین اصلاح رفتاری های نامناسب گربتون استفاده کنین.

از مزایای دیگر اسباب بازی ها میشه کمک به سلامت دهان و دندان گربه ها اشاره کرد. بغضی از اسباب بازی های گربه اجزای جویدنی دارن و به سلامت دندان های گربتون کمک میکنن. اسباب بازی هایی که اسکرچر دارن به کوتاه شدن ناخن های گربه کمک میکنن و از چنگ زدن گربه به مبل، پرده و سایر لوازم خونه جلوگیری میشه.

زمان خرید اسباب بازی برای گربه به موارد زیر توجه کنین:

مقاومت اسباب بازی: اسباب بازی ها ممکن هست برای گربه های شیطون دوام زیادی نداشته باشه، بنابراین سعی کنین اسباب بازی های پلاستیکی که مقاوم تر از اسباب بازی های پارچه ای هستند، براشون تهیه کنین.
ظاهر و صدادار بودن اسباب بازی: ظاهر اسباب بازی ها نقش زیادی تو تشویق گربه برای بازی کردن دارن و اگر اسباب بازی صدا هایی مثل جیر جیر یا جیک جیک داشته باشه باعث لذتبخش تر بودن بازی برای گربتون میشه.

حل مشکل گاز گرفتن گربه یکی از مشکلات رفتاری مهم بین گربه ها هست امیدواریم مقاله علل گاز گرفتن گربه براتون مفید باشه و تو حل مشکل گاز گرفتن گربه کمکتون کرده باشه. شما از چه راه حلی برای اصلاح رفتار گربتون استفاده کردین؟

گازگرفتن گربه بیماری زاست؟

اگر گربه شما واکسن هاری دریافت نکرده باشد گازگرفتن گربه میتواند برای شما خطرناک باشد.

شستشو محل گازگرفتگی و نظافت زخم با بتادین و درصورت ضرورت استفاده از آنتی بیوتیک یا مراجعه به پزشک

علت ونیاز گربه را بیابید و آن را ارضا کنید و با تیکنیک شرطی سازی گاز نگرفتن را در ذهن گربه خود نهادینه کنید.

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: زهرا مژگانی

سلام، زهرا هستم یکی از اعضای تیم تام و جری. من دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی هستم و تخصص خوبی در شناخت مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی غذاها دارم و هر غذایی بعد از موجود شدن توسط من چک میشه تا از باکیفیت بودنش مطمئن بشم و بعد از اون روی سایت برای ارائه به شما بارگذاری میکنم. از طرفی یکی از علایقم رفتن به طبیعت و جاهای زیبای مختلفه و اهمیت زیادی برای حفظ زیست بوم و سلامت گونه های مختلف گیاهی و جانوری قائلم؛ به همیت دلیل علاقه و تخصصم رو با هم ترکیب کردم؛ یعنی: شناخت ترکیبات غذاها برای حفظ زندگی سالم حیوانات و حالا اون رو با نوشتن مقالات علمی مختلف در اختیار شما میذارم تا بتونین یک زندگی عالی برای پتتون فراهم کنین.

مطالب مرتبط

10 نظر در “عوارض گاز گرفتن گربه | آیا گاز گرفتن گربه نیاز به واکسن دارد؟

 1. محمد صادق گفت:

  بستنی گربه دین بستس عالیه من یکبار از دیجی کالا گرفتم براشون

  1. zahra گفت:

   اره خیلی محصول خوبیه. اتفاقا ما هم این محصول رو داریم

 2. سهیلا سلطانی گفت:

  اگه گربه خیابون دست رو چنگ بزنه و جاش باد کنه باید دکتر بریم؟روش بتادین زدم هنوز خوب نشده

  1. zahra گفت:

   اره حتما دکتر برین خیالتون راحت میشه.

 3. Camelia گفت:

  گربه من خودمو گاز نمی گیره ولی اگه همستر و خرگوش ببینه گازشون میگیره:/ بهش غذا میدم و دیدم که اونم نمیخوردشون! باهاشون بازی میکنه بعد میاره میده به من این عادیه؟

  1. Hamide.Bakhshi گفت:

   کاملا عادیه هم حس بازیگوشی دارند و هم حس شکار !

 4. نسترن گفت:

  سلام.. من یه بچه گربه نر دارم.. حدودا سه ماهشه.
  خیلی گازم میگیره و دستام و پاهامو هرروز زخم میکنه تاحدی که خون میاد.
  من بیماری قلبی هم دارم و۳بار دریچه قلبمو تعویض کردم. باتوجه ب این شرایط ایا لازمه ب دکتر مراجعه کنم؟

  1. نویسنده تام و جری: حمیده بخشی گفت:

   اگر گربه شما واکسن هاری زده و واکسیناسیونش کامل شده همچنین با فضای بیرون در ارتباط نیست خطر جدی نداره. اما با این اوصاف بهتره با پزشک و دامپزشک مربوطه یک مشورتی داشته باشید و تا حد ممکن از اینکه بذارید به این کار عادت کنه جلوگیری کنید

 5. حیدری گفت:

  سلام ،یعنی گربه خانگی که واکسینه میشه و قرص ضد انگل مصرف میکنه هم میتونه با چنگ های سطحی و گاز سطحی مریضی انتقال بده؟
  و اینکه آیا با اینکه واکسینه میشن و غذای خام نمیخورن و ضد انگل نمیخورن بازهم بیماری انتقال میدهند به انسان؟

  1. نویسنده تام و جری: حمیده بخشی گفت:

   درصد احتمتل بیماری در این شرایط بسیار کم هست و واکسیناسیون گربه باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری در خود گربه میشه و یا خوردن قرص ضد انگل برای خود گربه خوبه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *