دانستنی های گربه, نژادهای گربه

معرفی نژاد گربه اسکاتیش فولد | همه چیز درباره نگهداری گربه اسکاتیش فولد

گربه اسکاتیش فولد

گربه اسکاتیش فولد یکی از محبوب‌ترین نژادهای گربه در جهان است. این گربه‌ها به دلیل گوش‌های تا خورده‌شان که شبیه جغد هستند و گربه‌های کوچک و مهربانی هستند که به راحتی با انسان‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. گربه اسکاتیش فولد گربه ای زرنگ و باهوش، با جثه ای متوسط و گرد است که چشمان درشت و درخشان و گردش، او را بسیار بامزه و دوست داشتنی کرده است. اما فراموش نکنید بی توجهی و زیاد تنها ماندن در خانه این گربه زیبا را از پا در می‌آورد! پس اگر انتخاب شما نژاد گربه اسکاتیش فولد (Scottish Fold) است؛ اسکاتیش فولدها گربه‌های سالمی هستند، اما مانند سایر نژادهای گربه، نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند. از جمله نکات مهم در نگهداری از اسکاتیش فولد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسکاتیش فولدها به دلیل گوش‌های تا خورده‌شان مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند. بنابراین، لازم است گوش‌های آنها به طور مرتب بررسی و تمیز شوند.
 • اسکاتیش فولدها به دلیل جثه‌ای کوچک‌تر از سایر نژادهای گربه، مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. بنابراین، بهتر است آنها را به طور منظم برای معاینه به دامپزشک ببرید.
 • اسکاتیش فولدها به دلیل موهای کوتاه‌شان، به نظافت زیادی نیاز ندارند. اما بهتر است آنها را هر هفته شانه کنید تا موهای مرده از بین بروند.

این مقاله تام و جری را با دقت بخوانید تا با همه ویژگی‌های جسمی، شخصیتی و هزینه خرید غذای گربه این نژاد جذاب آشنا شوید.

ویژگی های نژاد گربه اسکاتیش فولد

بچه گربه اسکاتیش فولدطول عمر:

۱۱ تا ۱۴ سال

وزن:

 ۲/۵ تا ۶ کیلو گرم

قد:

۲۵ تا ۳۱ سانتی متر

محل تولد:

اسکاتلند

 

 

ویژگی های ظاهری نژاد Scottish Fold

گوش های خمیده یا تا خورده از بارزترین جذابیت های ظاهری اسکاتیش ها است. البته خوب است بدانید که بیشتر اسکاتیش ها با گوش های صاف متولد می شوند اما اگر ژن گوش های خمیده در ژنتیک آنها فعال باشد پس از رسیدن به سن سه الی چهار ماهگی گوش‌های آنها خمیده شده و چهره آنها را در کنار چشمانی درشت و رسا جغد مانند میکند. جثه اسکاتیش ها بین متوسط تا بزرگ و گرد مانند است.

 • اندازه گربه: متوسط
 • رنگ چشم: آبی، سبز، طلایی
 • اندازه موها: کوتاه، متوسط، بلند
 • رنگ موها: سفید، آبی، کرم، قرمزآجری، نقره ای، کامئو، قهوه ای، کرم آبی، لاک پشتی، سیاه

 

گربه Scottish Fold

خلق و خوی اسکاتیش فولد

جذابیت شخصیتی اسکاتیش ها بسیار فراتر و بهتر از جذابیت های ظاهری آنها است. شخصیت آرام، ملایم و مهربانی زیاد این گربه ها باعث شده که آنها رابطه بسیار خوبی با اعضای خانواده و بخصوص کودکان داشته باشند. همچنین سازگاری زیاد آنها با محیط باعث شده که آنها با زندگی در آپارتمان و دیگر مکان های راحت مشکلی نداشته باشند. اسکاتیش ها خواسته های زیادی از صاحبان خود ندارند اما برای افزایش احساس رضایت در آنها بهتر است تایم هایی از روز اسکاتیش را به آغوش بکشید و از خرخر کردن او از یک چرت روزانه لذت ببرید.

مهربانی با خانواده:           عالی

دوستی با دیگر حیوانات:   خوب

ریزش مو:                       متوسط

میزان بازیگوشی:             متوسط

میزان سروصدا:                متوسط

دوستی با کودکان:           عالی

دوستانه با غریبه ها:        متوسط

سهولت تمیزکاری:           کم

هوش:                           خوب

دوستی با دیگر حیوانات:   خوب

 

تاریخچه تولد گربه اسکاتیش فولد

ماجرا از سال ۱۹۶۱ در پرتشایر اسکاتلند آغاز شد. یک جهش ژنتیکی در یک گربه به شکل طبیعی و بدون دستکاری های آزمایشگاهی رخ داده بود که موجب شده بود گوش های این گربه به شکل غیر معمولی خم شده و تا خورده شود. ثمره این جهش یک ژن غالب بود. ژن غالب به این معنی است که اگر یکی از والدین ژن گوش عادی و دیگری ژن گوش تا شده را داشته باشد بچه گربه حاصل دارای گوش های تا شده خواهد بود. به همین سبب، هنگامی که مزرعه داری به نام ویلیام راس که علاقه شدیدی به گربه‌ها داشت؛ (Susie) سوزی، اولین گربه اسکاتیش فولد را یافت؛ مشاهده کرد بچه گربه های او نیز دارای همین شکل گوش هستند. او یکی از دو بچه گربه را خریداری کرد و از آن نسلی را پرورش داد و در نهایت آن را به عنوان نژاد جدیدی از گربه به ثبت رساند.

در حالیکه این نژاد توسط انگلیسی ها تاسیس شده اما به اندازه ای که در آمریکا معروف شده و محبوبیت دارد نتوانسته جای خود را در دل انگلیسی ‌ها باز کند! شاید کمتر بودن علاقه انگلیسی‌ها به این گربه به این دلیل است که گوش های خمیده این نژاد ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌ های قارچی و… و همچنین مشکلات غضروفی در گوش را در این گربه ایجاد کند.  

 

گربه Scottish Fold

شخصیت اسکاتیش فولد 

گربه Scottish Fold نژادی شیرین و جذاب است. زندگی کردن و مراقبت از او آسان و لذت بخش است. او گربه ای مهربان است و با همه اعضای خانواده اش راحت است. اهل بازی کردن است و شخصیتی شبیه به بچه گربه ها دارد. تحمل تنها ماندن در خانه، در این نژاد کم است. پس اگر ساعات طولانی در دانشگاه، مدرسه، محل کار و یا سفر هستید؛ نگهداری از او را به شما توصیه نخواهیم کرد! البته اسکاتیش فولد نژادی نیست که هر لحظه خودش را در آغوشتان بیاندازد؛ اما وقتی به خانه باز می گردید پشت در میو میو کنان منتظر شماست و به استقبالتان خواهد آمد.

علاقه به کودکان و حیوانات خانگی

گربه Scottish Fold یک انتخاب عالی برای خانواده ‌های دارای فرزند است. این گروه عاشق بچه های مودب است و از بازی با بچه ها به شدت لذت می برد. بازی های فکری که هوش و توانایی های ذهنی او را به چالش میکشند بسیار برایش مناسب اند. همچنین این گربه های مهربان یک دوست خوب برای سگ های اجتماعی و علاقمند به گربه ها هستند. نکته: توجه کنید که حیوانات خانگی را به آرامی و مرحله مرحله با یکدیگر آشنا و معرفی کنید.  

شکل و ظاهر گربه اسکاتیش 

سر گرد آن ها با آن گوش های کوچک خمیده و چشم هایی نافذ، خیره کننده، با رنگ های عجیب و غریب و گشاد ما را یاد جغد ها می اندازد! در ابتدا بچه گربه ها با گوش های صاف متولد می‌شوند. حتی ممکن است گوش های گربه اسکاتیش فولد شما تا ۳ هفتگی خم نشود! دُم اسکاتیش فولد ها بسیار مهم است! دمی با طول متوسط یا بلند که در برخی از گربه های این نژاد دُم، به انتهای گرد منتهی می شود. توجه داشتن به دُم این گربه بسیار مهم است. برخی از این گربه ها دچار سفتی در دم می شوند که در صورت بدرفتاری، فشار یا به اشتباه کنترل نشدن آن باعث درد می شود. پس احتیاط کنید! پوشش آن ها بافتی نرم و مخملی دارد؛ که در روی گردن ممکن است این پوشش مخملی حالت پاره پاره به خود بگیرد. به ‌طورکلی اسکاتیش فولد ها گربه هایی متوسط و جمع و جور هستند و برای زندگی در فضاهای کوچک سازگارند.

لیست محبوب ترین گربه های آپارتمانی را از دست ندهید!

بیماری های رایج در بین نژاد اسکاتیش 

مشکلاتی که ممکن است اسکاتیش فولد را تحت تأثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

 • بیماری دژنراتیو مفصلی(ساییدگی مفصل زانو): به دلیل از بین رفتن غضروف در مفصل مچ پا و زانو که باعث درد یا سختی در راه رفتن می شود.
 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک(HCM): نوعی بیماری قلبی که در این نژاد دیده شده است، اما هنوز ثابت نشده است که یک نوع بیماری وراثتی است یا خیر.

 

گربه اسکاتیش فولد

مراقبت از جسم گربه Scottish Fold:

 • موهای این گربه را هر هفته شانه کنید تا موهایی که ریخته از لابه لای مو های دیگر خارج شود و چربی پوست کنترل شود.
 • برای جلوگیری از ایجاد گره در موها لازم است موهای اسکاتیش های مو بلند را چند بار در هفته برس بکشید.
 • با مسواک زدن دندان ها از بیماری های دهان و دندان در این گربه ها پیشگیری کنید. اگر بتوانید هر روز این کار را بکنید فوق العاده است؛ اما مسواک زدن هفته ای یک بار از هیچ چیز بهتر است.
 • اگر هر روز مسواک نمی زنید از غذاهای خشک با کیفیت که برای مراقبت از دهان و دندان گربه ها طراحی شده اند استفاده کنید. نظیر غذای خشک گربه دنتال رویال کنین
 • هر دو هفته ناخن هایش را کوتاه کنید.
 • گوشه چشم های گربه تان را با پارچه ای نرم و مرطوب پاک کنید تا اگر ترشحاتی وجود دارد برطرف شود.
 • توجه داشته باشید برای هر چشم از یک ناحیه جداگانه از پارچه استفاده کنید تا خطر انتشار میکروب ها را کاهش دهید.
 • گوش ها را به صورت هفتگی چک کنید، به خصوص اگر گوش های اسکاتیش فولد شما از آن نوع بسیار جمع و تاخورده است.
 • اگر گوش ها کثیف به نظر می رسند، آن ها را با یک پنبه یا پارچه نرم مرطوب شده با ترکیب سرکه سیب و آب گرم پاک کنید.
 • از استفاده از سواب پنبه  و گوش پاک کن که باعث آسیب به قسمت داخلی گوش می شود خودداری کنید.

نگهداری از اسکاتیش فولد

طبیعت ملایم و آرام اسکاتیش فولدها و شخصیت بسیار راحت و سازگار دارد و به همین نسبت کاملا نژاد گربه سالمی است؛ اما به علت اینکه دارای ویژگی های ژنتیکی متفاوتی هستند همیشه باید نگران سلامتی آنها باشیم. اسکاتیش فولدها یک ژن دارند که گوش های آنها را چین خورده و خمیده کرده است. این ژن رابطه مستقیمی با بیماری استئو کندرو دیسپلازی است این بیماری اختلالات بسیار گسترده ای در رشد غضروف و استخوان‌های گربه اسکاتیش دارد. متخصصان با آزمایش های خونی متعدد در پی انتخاب بهترین سبک زندگی برای اسکاتیش ها هستند تا بیماری های آنها به حداقل برسد. معاینات منظم دامپزشکی، رژیم غذایی متعادل و ورزش مناسب برای حفظ سلامت کلی هر گربه، از جمله اسکاتلندی فولد، ضروری است.
مراقبت و نگهداری از اسکاتیش فولدها ترکیبی از ملزومات بهداشتی، زمان بازی و فراهم کردن یک محیط آموزشی-تفریحی برای آنها است. ملزومات بهداشتی اسکاتیش ها بسیار زیاد به محیط زندگی و شرایط بدن آنها دارد. برای مثال اگر موهای اسکاتیش بلند باشد نیاز به برس کشیدن های روزانه دارد و اگر کوتاه باشد نیاز به برس کشیدن های هفتگی دارد.
خوب است بدانید که اسکاتیش ها به شدت علاقه به گرما دارند و داشتن یک مکان نرم و آفتابی که البته بسیار آرام هم باشد برای آنها بسیار لذت بخش است. اگر به دنبال احساس رضایت و خوشحالی اسکاتیش ها هستید کافی است یک مکان گرم و آرام با یک غذای خوشمزه برای آنها تهیه کنید.

محل مراقبت و زندگی گربه Scottish Fold:

جای خواب گربه اسکاتیش فولد را تمیز نگه دارید. گربه ها در مورد بهداشتشان بسیار حساس هستند؛ علاوه بر آن یک جعبه تمیز برای زندگی به تمیز ماندن پوشش و خر آن ها کمک می کند.

بهتر است این نژاد را در منزل نگهداری کنید؛ تا از او در برابر بیماری های قابل انتقال توسط گربه های دیگر، حمله سگ و سایر خطرات فضای آزاد مانند برخورد با ماشین و… محافظت کنید.

علاوه بر این خطرات، احتمال سرقت چنین گربه زیبایی توسط دزدان بسیار بالاست! مراقب باشید…!

خوشحال و خرسندیم که تا به اینجا همراهمون بودید…

اگر سوال، نکته یا ابهامی در رابطه با گربه های اسکاتیش فولد و مقایسه آن ها با دیگر نژاد های گربه دارید در قسمت دیدگاه ها بنویسید؛ تا تیم پشتیبانی سایت تام و جری، به شما پاسخ دهند.

نژاد گربه اسکاتیش فولد برای نگهداری درخانه مناسب است؟

بله این نژاد یکی از بهترن نژادها برای نگهداری در آپارتمان میباشد. روحیات بچه گانه، فعالیت متناسب با محیط آپارتمان و ریزش موی متوسط وسروصدای کم این گربه را به یکی از بهترین نژادها تبدیل کرده است.

تحمل تنهایی اسکاتیش فولدها زیاد نیست شما حدود نصف روز تا یک روز میتوانید آن ها را در صورت وجود غذا تنها بگذارید.

غذای مادر اند بیبی رویال کنین، غذای کیتن رویال کنین، غذای کیتن هپی کت و جوسرا و رفلکس و رفلکس پلاس برای این گربه ها توصیه میشود.

غذای هیرانداسکین، غذای گربه ادالت رویال کنین دومدل عالی برای تغذیه گربه های بالغ اسکاتلندی است. برند جوسرا نیز بیش از ۱۰ مدل غذا برای گربه های اسکاتیش فولد دارد همچنین برندهای هپی کت، مونلو، رفلکس و رفلکس پلاس نیز محصولات متنوعی را تولید کرده اند.

مطالب مرتبط

3 نظر در “معرفی نژاد گربه اسکاتیش فولد | همه چیز درباره نگهداری گربه اسکاتیش فولد

 1. نسترن گفت:

  واقعااا چقد این گربه بامزست آخهههه، اون چشمای ورقلمبیدش اصلا خیلی دلبری میکنه لعنتی، جالبه که توی مقاله گربه اسکاتیش فولد پت پرس هم خونده بودم که یکی از محبوب ترین گربه ها توی شبکه های اجتماعیه، من گربه ندارم ولی واقعا اگه بخوام نگهداری کنم، انتخاب اول و آخرمههه

 2. ایسان گفت:

  من گربه اسکاتیش دارم.نژاد بسیار زیبا و اروم و مهربونیه،اما به مرور زمان مشکل مفصل پیدا میکنن،و بینیشون بخاطر کوچیک بودن کیپ میشه گاهی و مشکل تنفس پیدا میکنن.و تو فقط میتونی غصه بخوری چون درمانی نداره.اصلا این نژاد رو نخر

  1. نویسنده تام و جری: حمیده بخشی گفت:

   🙁 متاسفانه اسگاتیش نژادی هست که تغییر یافته است و به همین خاطر مریضی زیادی پیدا میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *