دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

جلوگیری از ادرار سگ در خانه | آیا تنبیه سگ برای ادرار درست است؟

ادرار سگ
فهرست مطالب

علت ادرار سگ در مکان نامناسب می‌تواند متنوع باشد، از مسائل بهداشتی تا مشکلات رفتاری. در بسیاری از موارد، ادرار سگ به عنوان یک اظهارنظر یا ابراز لوسی احساسات استفاده می‌شود. برای حل این مشکلات، اهمیت دارد که با دقت به علائم دستشویی داشتن سگ توجه کنید و با توجه به جلوگیری از ادرار سگ در خانه، به ایجاد رفتارهای مثبت و محیط آموزشی مناسب بپردازید. با این اقدامات، می‌توانید مشکلات لوس شدن سگ را حل کنید و ارتباط نزدیکتری با حیوان خانگی خود ایجاد کنید. صاحبان تجربه دار سگ اغلب با مشکلات معمولی رفتاری آشنایی دارند؛ اما چیزی که مهمه مدیریت و نحوه برخورد شما در این موقعیت هاست که روی کیفیت زندگی و رابطه شما اثر مستقیم دارد. در واقع زندگی کردن با سگی که یاد نگرفته است در جای خودش دستشویی کند؛ این ناهنجاری ها خیلی وقتا بخاطر رفتار نا‌آگاهانه و مطلع نبودن در طول تربیت سگ شکل میگیرند و تحت تاثیر عوامل مختلفی به بد رفتاری و عادت بد در سگ تبدیل میشوند.

در این مقاله از پت و شاپ تام و جری به صورت تخصصی به بررسی روانشناسی تمام رفتارهای سگ می پردازیم تا تمام ابهامات شما از رفتارهای این موجود نازنین رفع شود. اما به توصیه تمام متخصصان و دامپزشکان بهتر است که به تغذیه و سلامت جسمانی سگ اهمیت زیادی داده شود زیرا که تغذیه تاثیر مستقیمی بر خلق و خوی سگ ها دارد. همچنین می توانید با بازدید از صفحه خرید غذای سگ تام و جری با تمام محصولات بروز و اصل آشنا شوید.

علائم دستشویی داشتن سگ (از کجا بفهمیم سگ نیاز رفتن به دستشویی دارد؟)

از ضروری ترین و بدیهی ترین آموزش ها در تربیت سگ این است که مکان دستشویی او را به خوبی به آموزش دهید. همچنین از دستشویی کردن سگ در نقاط دیگر جلوگیری کنید. برای اینکه سگ شما به خوبی درک کند که مکان مناسب برای دستشویی او کجاست بهتر است که از ابتدا یک مکان را انتخاب و از تعویض مکان دستشویی سگ در منزل جلوگیری کنید. معمولا سگ ها هنگامی که نیاز به رفتن دستشویی دارند علائمی از خود بروز میدهند. در این مواقع بهتر است که او را به محل دستشویی راهنمایی کنید.

 1. هنگامی که شروع به قدم زدن با بیقراری میکند.
 2. هنگامی که شروع به بو کشیدن اشیا معمولی و خودش میکند.
 3. هنگامی که در دور دم خود شروع به چرخیدن میکند.
 4. هنگامی که پارس های او ناله مانند میشوند.

آموزش محل مناسب دستشویی به توله سگ در دو قدم

بخاطر داشته باشید که ادرار و دستشویی کردن سگ در مکان نا به جا یک مشکل رفتاری جدی به حساب می آید و نیاز به پیگیری و درمان دارد. همچنین از ملزومات آموزشی سگ مکان مناسب دستشویی است.

قدم اول برای از بین بردن این عادات بد که باعث سرافکندگی و خجالت ما در حضور اطرافیان و اعضای خانواده همچنین کاهش اعتماد به نفس سگ می شود، شناخت و ریشه یابی این مشکل رفتاری است.

در قدم دوم میزان زمانی که در طی روز برای وقت گذرانی با سگ میگذارید دارای اهمیت بی اندازه ای است. به عبارتی دیگر رفتار شما با سگ صمیمی و دوستانه‌ است ؟ آیا به طور مستقیم به چشم های قشنگ او خیره میشوید و برای محبت کردن به او زمان میخرید؟ او از جانب شما نوازش میشود؟ آنقدر با شما صمیمی و نزدیک شده است که تمام توجهش به شما جلب شود و معطوف طرز برخورد شما باشد؟ اگه درست جواب این سوال ها رو نمی دانید، لازم است که وقت بیشتری را با پت تون صرف کنید آن هم در زمانی که تمام توجهش به شما باشد.
عادت بد نا به جا ادرار یا دستشویی کردن سگ میتواند تا حد زیادی وجه اجتماعی و ارتباطی شما و پت عزیزتان را با دیگران مختل و سطح بهداشت منزل را به صورت کلی ویران کند. پس این آموزش از آموزش های لازم و ضروری است.

دستشویی نابجای توله سگ هایی که سن انها بین ۴ ماه یا ۱۲ هفته است، امری عادی است و به مرور زمان با آموزش درست رفع میشود.

آموزش مکان مناسب برای دستشویی سگ‌های بالغ

اموزش جای دستشویی سگ

دلیل اصلی ادرار و دستشویی در مکان نامناسب میتواند وجود بیماری و مشکلات سلامتی باشد و یا اختلال های روانی باشد. پس بهتر است که ابتدا برای حل این مشکل با دامپزشک پت‌تان در ارتباط باشید. پس از اطمینان از سلامت جسمانی سگ، دلایل زیر می توانند دلایل احتمالی ادرار و دستشویی کردن سگ در محل نامناسب و متغیر باشند.

 • رفع اضطراب سگ؛ چک کنین و ببینین آیا چیزی سگ تون رو مضطرب میکنه و باعث ناراحتیش میشه یا ازونطرف بیش از حد مطیعه و موقع دستشویی هیجان زده میشه. خیلی وقت ها نبود فضای مناسب برای دستشویی علت این اتفاقه. اگه سگ تون مدت زیادی تنها هست و ازتون دوره، شاید این کار رو برای جلب توجه میکنه.خیلی وقت ها سگ ها تمایل دارن واسه نشانه گذاری و تعیین قلمرو ادرار کنن.

پس تا الان متوجه شدیم که این داستان واسه سگ های بالغ متفاوته و خیلی اوقات ربطی به تربیت اون ها نداره چون اولین آموزشی که به محض ورود سگ ها بهشون داده میشه جای دستشویی هست. بهرحال نکته ای که مهمه اینه شما این عادت بد رو رفع کنین و احساس سگ رو نسبت به خودش عوض کنین.حالا بریم قدم به قدم کار هایی که لازمه انجام بدین که سگ یاد بگیرد دستشویی کند تا بهترین روش های رفع این مشکل را بررسی کنیم.

همچنین پیشنهاد میکنیم جهت اطلاع بیشتر حتما مقاله آموزش تربیت سگ ( مبتدی تا پیشرفته ) را برای آموزش فرمان های مختلف به سگ ها مطالعه کنید.

همچنین در مورد مشکل گاز گرفتن و حمله سگ در مقاله گاز گرفتن سگ ( علل + مراقبت ) کامل و مفصل صحبت کردیم.

۷ روش رفع ادرار نابجای توله سگ و سگ بالغ

 • جلوگیری از رفت و آمد سگ در جاهای مهم خانه؛ در روز های اول که سگ به منزل شما آمده است، بخصوص اگر در زمان تولگی و کودکی است، اجازه ندهید به همه نقاط خانه پا بگذارد و هر جا دلش میخواهد برود. مناطقی که دوست ندارین سگ اونجا باشه یا خرابکاری کنه رو ببندین و نذارین اونجا گشت و گذار کنه. یعنی حتی یکبار هم نذارین توی مناطق ممنوعه بره تا به خوبی متوجه این بشه که حق نداره اون قسمت خونه باشه.
 • مکان مناسب برای دستشویی سگ؛ یادتون باشه توله سگ بوی ادرارش رو به یاد میاره و هر جایی رو که این بو رو بده محل دستشویی خودش در نظر میگیره. محل دستشویی سگ رو جایی تعیین کنین که به راحتی بشه بهش رفت و آمد کرد و در دسترسه تا سگ باید بتونه هر موقع که احساس نیاز کرد اونجا بره و در امنیت کامل باشد.
  خرابکاری را سریع تمیز کنید؛ همیشه جای خرابکاری سگ را در نقاط مختلف خانه فورا تمیز کنید. اگر سگ جایی ادرار کرده است، نذارین تایم زیادی بگذرد و همان لحظه شروع به شستن خراب کاری ها کنید.. این کار در واقع این پیام را به سگ می رساند: که داخل خانه نباید خرابکاری کند.
  تشویق سگ در یادگیری موثر است؛ از اهمیت تشویقی سگ و نقش آن در تربیت سگ نباید غافل بشید و اگر نگران کیفیت تشویقی های سگ هستید و یا به دنبال غذای خاص سگ میگردید، نباید نگران باشید. ما همه برند های خارجی و اورجینال را برای اطمینان از سلامتی پت هاتون فراهم کردیم.
  محصولات بهداشتی حاوی آنزیم استفاده کنید؛ تمیز کننده ها و پاک کننده هایی که حاوی آمونیاک هستند را به هیچ وجه نخرید و به جای استفاده از این محصولات از محصولات شست و شو حاوی آنزیم استفاده کنید. آنزیم ها در واقع بوی بد ادرار را از بین می برند و به طوری پاک و تمیز میکنند که سگ دیگر به آن محل کشیده نمیشود.

لجبازی سگ

 • او را محدود به پارک سگ کنید؛ یکی دیگر از کارهای مثبتی که میتوانید برای تربیت سگ و رفع این مشکل رفتاری انجام دهید این است که منطقه دور زدن او را به پارک سگ محدود کنید. پارک سگ در واقع یک قفس بدون سقف است که قابل استفاده در خانه است. همچنین درب اتاق هایی که تمایل ندارید سگ در آنها رفت و آمد کند مانند اتاق حبوبات را ببندید و یا میتوانید از میله عبور سگ استفاده کنید.
 • تنبیه در هنگام مچ گیری ممنوع؛ همچنین اگر به طور اتفاقی متوجه خرابکاری و یا دستشویی کردن سگ در مکان نامناسب شدید و مچ او را در جایی گرفتید، به جای تنبیه و رفتارهای خشونت آمیز کف دست هایتان را محکم به هم بکوبید و بگویید « نه »! و سپس او را از آن محل دور کنید.
  نا امید نشوید و استمرار داشته باشید؛ اگر احساس کردین ناامید شدین در آموزش دستشویی به توله سگ و فکر میکنین قرار نیست یاد بگیره، آموزش تون رو متوقف نکنین و حتما به کارتون ادامه بدین. طبیعیه که توله ها نتونن جلوی ادرار شون رو بگیرن.
 • تنبیه درست را یاد بگیریم؛ تنبیه سگ به معنای داد زدن، خشونت و کتک زدن نیست. هرگز سگ رو بخاطر اشتباهش به این شکل تنبیه نکنین. مثلا مدام یادش نیارین که دستشویی کرده یا مجبورش نکنین اون قسمت خونه رو بو کنه! سگ ها با این کار ها فقط میترسن و اعتماد به نفس شون کم میشه؛ درست تر بخوام بگم هیچ نفعی براشون نداره.
 • از گیج کردن سگ جلوگیری کنید؛ اگر بعد از خرابکاری، سگ را تنبیه و به بیرون از منزل یا داخل اتاق گذاشتین و بعد از مدتی که قصد داره بگرده؛ مانع ورودش نشین. این کار باعث میشه سگ گیج بشه و فکر کنه به طور کلی دستشویی کردنش باعث عصبانیت شما میشه! پس دفعه بعدی که نیاز داشت که دستشویی کنه سعی میکنه بره جاهایی که شما نمیبیننش و دور از دسترسه.
 • در مقاله های راهنمای خرید غذای مرطوب سگ (کنسرو و سوپ) و راهنمای خرید غذای سگ (غذای خشک و مرطوب) همه به معرفی جامع در مورد تغذیه سگ ها پرداختیم. همچنین با دسته بندی کردن آنها کاربرد، مزایا و معایب هر یک را مشخص کردیم.

مشکل لجبازی سگ و راه حل برطرف کردنش!

تصور کنین که از سگ تون میخواین یه کاری رو نکنه یا اسمش رو صدا میزنین؛ اما اون بدون توجه به شما به کارش ادامه میده و همه جا، توی مکان های عمومی، جمع خانوادگی یا دوستانه تون، با شما لجبازی میکنه. این مشکل رفتاری در سگ ها حس خیلی بدی به صاحب شون میده و موردیه که حتما باید اصلاح بشه! علاوه بر این مشکل لجبازی سگ و گوش ندادن به حرف صاحبش میتونه زمینه ساز ناهنجاری های رفتاری دیگه ای بشه که نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی داره تا برطرف بشه! پس تربیت سگ رو جدی بگیرین.

سگم به حرفم گوش نمیده چیکار کنم؟

متخصص های رفتار شناسی میگن که عمل نکردن به فرمان ها و دستورات در واقع ۲ حالت داره:

۱- حالت فعال: این حالت مربوط به زمانی که از اینکه به حرف شما گوش نمیده و لجبازی میکنه، احساس لذت و شادی داره. حالت فعال در واقع مشکل اصلیه.

۲- حالت غیرفعال: این حالت در واقع مال وقتیه که به سگ فرمان میدین و هیچ جوابی نمیگیرین. درواقع به دستورات شما اهمیت نمیده. این حالت با زمان گذاشتن و تمرین کردن با سگ درست میشه.

اگه میخواین همه چیز رو درباره مراقبت سگ بدونین یا حتی همه چیز رو درباره اش نمیدونین مقاله همه چیز درباره نگهداری سگ خیلی به کار تون میاد.

رفع مشکل بی توجهی سگ به فرمان های صاحبش

مشکل رفتاری سگ

اول از همه باید بگم که روش تاییدیه منفی ( به معنای گرفتن چیز جذابی که ازش لذت میبره و در واقع سلب شادیش برای تربیت سگ ) در این موقعیت کارساز نیست. بهترین کاری که میتونین واسه مطیع کردن سگ تون بکنین، این ها هستن:

 • همونطور که گفتیم دنبالش نکنین، سرش داد نزنین، دعواش نکنین و خشونت به خرج ندین! تنبیه ممنوع!
 • وقتی سگ شما به فرمان هاتون توجه نمیکنه و انجام شون نمیده، تا مدتی ( برای چند ساعت ) باهاش طوری رفتار کنین که انگار نمیبینینش و نامرئیه.
 • از اهمیت تشویق و پاداش دادن بهش غافل نشین! وقتی کار مثبتی انجام میده و مثلا به حرف تون گوش میده، بهش حتما خوراکی مورد علاقه اش رو بدین، بازی کنین و به صورت مستقیم براش زمان بذارین.
 • پیشنهاد میکنم سگ ها رو بیشتر از ۳-۴ ساعت تنها نذارین و توی زندگی تون نظم داشته باشین. واسه اینکه توله سگ مشکلات رفتاری نداشته باشه، لازمه همه فعالیت هاش که شامل: غذا خوردن، بازی، پیاده روی میشه نظم و ساعت مقرر داشته باشه تا قدرت و امنیت وجود شما رو درک کنه.
 • یادتون نره که سگ ها ( حتی آروم ترین نژاد ) نیاز به تخلیه انرژی دارن. بسته به شخصیت سگ میزان زمانی که شما باید برای خالی کردن انرژی بذارین، فرق داره. این کار اهمیت زیادی داره و نباید از تاثیرش چشم پوشی کنین.

رفع مشکل لوس شدن سگ

در واقع لوس شدن میتونه معنای متفاوتی توی هر خونه بده و رفتار های زیادی رو در بر بگیره. ما میخوایم در ادامه به صورت کامل انواع رفتار هایی که شاید در ذهن شما به عنوان یک رفتار لوس در سگ شناخته میشه رو بررسی کنیم.

اگه به طور کلی بخوام بگم وقتی سگ رفتار اشتباهی رو از خودش نشون میده و شما باهاش دعوا میکنین یا با گفتن « نه » غلط بودن عملش رو بهش نشون میدین، سگ خودش رو مظلوم میگیره و یه گوشه کز میکنه. در این موقعیت اگه دلتون بسوزه و نوازشش کنین، در واقع لوسش کردین. شما با این عمل به سگ این پیام رو رسوندین که رفتار نادرستش مشکلی نداره و در واقع خیلی صحیح هم هست!

گاز گرفتن سگ

شاید با خودتون فکر کنین مشکلی نداره وقتی سگ ترسیده، دعواش کردم یا قراره از خونه برم بیرون و از سر و کولم میپره بالا نوازشش کنم؛ اما باید بگم اشتباه میکنین! شاید خیلی از رفتار های سگ بی ضرر بنظر برسه اما در نهایت باعث بوجود اومدن مشکلات جدی تری میشه. مخصوصا زمانی که سگ به این درک برسه که خیلی از رفتار هاش باعث میشه شما بهش ترحم کنین و دل تون براش بسوزه.  دیگه اون موقع میشه که از این کار دست برنمیداره

سعی کنین با توجه بیجا سگ رو لوس نکنین و با برخورد جدی به سگ نشون بدین که نباید یک رفتار اشتباه یا ناشی از ترس رو ادامه بده. اینطوری شما دیگه مجبور نیستین وقت زیادی روی تربیت سگ بذارین و دوباره هزینه و زمان تون رو صرف برطرف کردن خطا های رفتاری کنین!

رفع مشکل بالا پریدن سگ

دلایل مختلفی وجود داره که باعث بالا پریدن سگ ها میشه. خیلی وقتا پریدن سگ به محض دیدن صاحبش یا آدم های جدید باعث ترس شون میشه یا از خشم حیوان و نشان دادن تسلط به دیگران سرچشمه میگیره. به طور معمول توله سگ ها برای رسیدن به مادر شون و سلام دادن بهشون بالا میپرن؛ اما ممکنه این عادت توی اون ها بمونه و با دیدن همه و به قصد سلام کردن هم بالا بپرن. چیزی که باید بدونین اینه که خیلی افراد از این کار خوششون نمیاد؛ پس خیلی وقت ها این ناهنجاری رفتاری در توله سگ یا سگ ها مزاحمت به حساب میاد.

راه های زیادی وجود داره که این عادت رو از سر سگ بندازین؛ اما باید بدونین همه شون موفقیت آمیز نیست و بستگی به پیامی داره که سگ با توجه به شخصیتش از رفتار شما دریافت میکنه. کار هایی مثل بلند کردن زانوی سگ، گرفتن پنجه یا راه بردنش شاید برای بعضی از سگ ها جواب بده؛ اما معمولا این طور نیست و تاثیری روشون نداره! درواقع سگ ها با این رفتار ها فکر میکنن کار درستی انجام میدن و شما دارین با گرفتن پنجه ها یا بلند کردن زانو شون تشویق شون میکنین.

سگ ها با بالا پریدن سعی دارن توجه شما رو جلب کنن. پس بهترین استراتژی و عکس العمل در برابر پریدن سگ روی صاحبش اینه که نادیده‌ اش بگیره، بدون هیچ تماسی از کنار سگ رد بشه و به کار هاش برسه.

شما در اون لحظه نباید به چشم های سگ تون نگاه کنین، لمسش کنین یا باهاش صحبت کنین. فقط مشغول کار خودتون بشین و وقتی دیدین سگ تون بالاخره آروم گرفته و ساکت سر جاش مونده، میتونین بهش تشویقی بدین تا این کارش رو تایید کنین. همیشه یادتون باشه که به سگ برای همچین رفتار هایی باج ندین و طوری تشویقش نکنین که انگار اون داره شما رو وادار به دادن تشویقی میکنه! چون این به این معناست سگ داره به صاحبش دستور میده و اصلا پیامد خوبی نداره.

رفع مشکل گدایی کردن سگ برای غذا

گدایی کردن غذا سگ

یکی از رفتار هایی که والدین فکر میکنن دوست داشتنی هستش و مشکلی نداره، التماس کردن سگ به صاحبش هست! حالا فرقی نداره چه برای غذا باشه یا چیز های دیگه با این حال نباید تحسین بشه چراکه مشکلات گوارشی (بخاطر وجود مواد غذایی مضر برای سگ در غذای انسان ها) یا در بهترین حالت چاقی سگ رو به دنبال داره.

خیلی طبیعی هست که سگ ها برای غذا گدایی کنن؛ چون که اون رو دوست دارن. اما کنار میز موندن سگ ها مناسب نیست و یه رفتار بد محسوب میشه. شما با راضی کردن خودتون و گفتن جمله « اشکالی نداره همین یک بار بهش غذا میدم » یه مشکل رفتاری ایجاد کردین که از بین بردنش چندان آسون نیست. وقتی به سگ‌باج میدین یا اجازه میدین که فکر کنه خواسته هاش همیشه عملی میشه، در واقع موقعیت خودتون رو به عنوان رهبر خونه به خطر میندازین.

 • بهش یاد بدین که وقتی شما همراه با خانواده مشغول غذا خوردن هستین، سرجاش آروم بمونه و بهتره در جایی باشه که با هم چشم تو چشم نشین. ( اگه لازم دونستین، سگ رو به اتاق دیگه ای ببرین. )
 • وقتی دیدین که سگ داره درست رفتار میکنه و همه اعضای خانواده به راحتی غذا شون رو میل کردن، تشویقی ای که بیشتر از همه دوستش داره رو بهش جایزه بدین.
 • همچنین سعی کنین یک بار هم به سگ اجازه ندین رفتار اشتباهش رو انجام بده و به خواسته شما غلبه کنه.

رفع مشکل واق واق کردن سگ

واق واق کردن یا پارس کردن سگ یه واکنش دفاعی هستش که به محیط اطراف میده. در واقع با این کار سگ سعی داره به شما یه پیام خاصی رو برسونه مثل اینکه یه خطر نزدیک تونه، هیجان زده یا خوشحاله، مضطرب شده و به توجه شما نیاز داره.

پارس کردن سگ در طول شبانه روز اصلا نشونه خوبی نیست و خبر از این میده در مراقبت سگ یکسری خلا هایی وجود داره. برای رفع این مشکل باید به روحیه سگ و عواملی که تحریکش میکنه شناخت خوبی داشته باشین و برای رفعش تلاش کنین.

با این حال باید بدونین که واق واق کردن همیشه یه مشکل رفتاری نیست و همه سگ ها تا یه حدی این کار رو انجام میدن و جزوی از غریزه شون هست. در واقع واق واق کردن بیش از حد سگ که با فرمان شما هم متوقف نمیشه، مشکل رفتاری به حساب میاد که ممکنه اگه جلوش رو نگیرین فاجعه بشه.

خیلی وقت ها هم پارس کردن سگ چیز بدی نیست و باعث حفاظت از جان و مال شما میشه و در واقع برای سگ های نگهبان آپشن هستش.

بالا پریدن سگ

به طور کلی سگ ها به دلایل زیر واق واق میکنن و مهم ترین علتش همین گزینه ها هستن:

 • اعلام خطر و هشدار دادن
 • خسته بودن و کسل شدن
 • مضطرب بودن
 • جلب کردن توجه
 • از روی هیجان
 • پاسخ دادن واق واق سگ های دیگه

درکل باید بگم که باید صبر و حوصله به خرج بدین، با آموزش فرمان هایی مثل « ساکت » واق واق کردنش رو کنترل کنین. همچنین رو جزئیات تمرکز کنین و علت مشکل رو ریشه یابی کنین. سگ رو و بخصوص توله سگ رو توی شرایط مختلف قرار بدین تا اجتماعی بشه و هم شما بتونین یاد بگیرین که کنترل کردنش به چه شکله و در کنارش تربیت سگ رو ادامه بدین ( که توی مقاله تربیت که در ابتدا لینک دادیم این موضوعات رو به خوبی آموزش دادیم ) . مثلا وقتی یه آدم غریبه میاد باید سگ یه واق واق بکنه و بعد آروم بشه و منتظر دستور شما باشه.

 رفع مشکل اضطراب سگ

یکی از ناراحت کننده ترین مشکلات رفتاری سگ ها اضطراب ناشی از جدا شدن هستش. خیلی متداوله و به این شکله که وقتی سگ از صاحبش. دور میشه بر اثر اضطراب و ناراحتی ای که حس میکنه، رفتار های مخرب و آزار دهنده از خودش نشون میده.

این رفتار های مخرب معمولا شامل گزینه های زیر هستن:

 • بی قراری، ترس و هیجان
 • واق واق کردن و صدا در آوردن
 • دفع و ادرار نابجا و نامناسب
 • جویدن اسباب و اثاثیه

تمام این رفتار ها فقط ناشی از اضطراب جدایی نیست؛ بلکه اکثر اوقات برمیگرده به اهمال صاحب در تربیت سگ که باید با وقت گذاشتن درست بشه.

این دسته از رفتار ها طبیعی نیست و نباید وقتی سگ از شما دوره دچار استرس بشه و این دسته از رفتار ها رو از خودش بروز بده تا خودش رو تخلیه کنه. به علاوه اگر استرس جدایی رو درمان نکنین، سگ دچار مشکلات تربیتی و رفتاری بیشتری میشه.

مهم ترین نشونه های اضطراب جدایی سگ:

 • معمولا بروز رفتار های نامناسب ۱۵ دقیقه تا ۴۵ بعد از رفتن شما اتفاق می‌افته.
 • شما اضطراب سگ رو به محض اینکه برای رفتن آماده میشین میبینین.
 • سگ همیشه سعی بر لمس کردن یا ثابت موندن در اطراف شما داره. در واقع تعقیب تون میکنه.
 • در بعضی مواقع دامپزشک در صورتی که صلاح بدونه برای سگی که سطح استرسش زیاده دارو تجویز میکنه.

اقدامات لازم برای درمان مشکل رفتاری اضطراب سگ:

 • همیشه در طول روز انرژی سگ رو تخلیه کنین بخصوص قبل از زمانی که میخواین از خونه بیرون برین و تنهاش بذارین.
 • در ابتدا کم کم شروع کنین در مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه توله سگ یا سگ رو تنها بذارین و بیرون برین. با توجه به واکنش سگ تون کم کم این زمان رو زیاد کنین.
 • در مدتی که خونه نیستین از اسباب بازی سگ ها و استخوان های جویدنی کمک بگیرین تا سگتون سرگرم بشه.
 • بیشتر از ۴ ساعت سگ تون رو تنها نذارین!
 • سعی کنین در زمان تنهاییش براش سرگرمی فراهم کنین تا حوصله اش سر نره.

خوشحالم تا پایان مقاله مشکل رفتاری سگ ( لجبازی، لوس شدن، دستشویی کردن ) همراه مون بودیت و امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

هر سوالی داری ازمون بپرس و بگو با چه مشکلات رفتاری و اختلال هایی از سگ ها میشناسی و خودت با تمرین و آموزش رفعش کردی یا از مربی های سگ کمک گرفتی؟

یادتون نره تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به همه سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. مرسی که ما رو می خونی :*

همونطور که میدونیم سگ ها مثل ما انسان ها نمیتونن حرف بزنن و به آسونی نیاز هاشون رو بهمون بگن. به همین دلیل هم خیلی وقت ها درک اون ها سخت میشه و فقط با دونستن زبان بدن سگ ممکنه. این موجودات دوست داشتنی از طریق زبان بدن شون با ما حرف میزنن و ارتباط میگیرن و جز واق واق کردن صدای دیگه ای برای ابراز خودشون ندارن. از طرفی هم روانشناسی سگ نیاز به علم پیچیده ای نداره و فقط نیازمند دونستن اطلاعات لازم مربوط بهش هست که ما این مقاله رو برای همین نوشتیم. پس خیالتون راحت! جواب همه سوالات تون اینجاست.

درسته که خوندن احساسات سگ ها از روی بدن، گوش‌ها، دهان، زبان، موقعیت سر، چشم‌ها، دم و کل بدن چندان آسون نیست اما وقتی متوجه بشین که چی ازتون میخواد، به راحتی میتونین باهاش ارتباط بگیرین و احساسات منفیش مثل ترس، اضطراب و کمبود اعتماد بنفس رو که تاثیر بدی روی آموزشش دارن، کنترل کنین و بهش اعتماد به نفس بدین. پس تا حالا متوجه اهمیت این موضوع شدین، پس بریم سراغ اصل ماجرا تا همه چیز رو راجع به رفتار سگ در این مقاله پت شاپ ما بفهمیم و به مهم ترین سوالات شما پاسخ بدیم. به علاوه با رفتن به صفحه خرید غذای سگ میتونین به راحتی به یک دنیا از محصولات با تنوع زیاد دست پیدا کنین.

فهمیدن زبان سگ!

خیلی خوب بود اگه حیوانات همیشه به ما نیاز هاشون رو میگفتن. احساسات شون رو بروز میدادن، وقتی درد دارن ابرازش میکردن و اگرم گرسنه شون بود، بلند میگفتن تا دیگه ما هم به زحمت نیوفتیم! ولی خب متاسفانه اینطوری نیست. همونطور که میدونین مهم ترین چیزی که در نگهداری سگ اهمیت داره، بحث آموزش تربیت سگ هست! یعنی اگه حیوان خانگی تون رو خوب تربیتش کنین، تمام مدتی که با هم سپری میکنین خوش و پر از خاطرات خوب خواهد بود و به همین دلیل هم شما باید حرکاتش رو متوجه بشین تا پاسخ مناسبی به رفتارش بدین و خوب آموزشش بدین! پس میرسیم به موضوع شیرین زبان بدن سگ.

چیزی که روانشناسی سگ به ما یاد میده، اینه که این موجودات با حضور شون به ما میگن که به چه چیز هایی احتیاج دارن و ندارن! و از لحاظ زبانی اونقدر توانا نیستن. حالا که دلیل اهمیت یادگیری رفتارشناسی سگ رو فهمیدین؛ ما این مقاله رو براتون نوشتیم تا شما رو توی این زمینه یاری کنیم.

بررسی رفتار سگ: چرا سگم علاقه به جویدن اشیا داره؟

روانشناسی سگ

اول از همه بگم که توی رفتارشناسی سگ جویدن اشیا نشونه بدی به حساب نمیاد و اکثر سگ ها برای تمیز کردن دندان هاشون و ورزش فک این کار رو میکنن؛ با این حال نکته ای که وجود داره اینه که حیوان باید یاد بگیره که اجازه نداره هر چیزی رو گاز بگیره و شما در حین آموزشش باید این نکته رو بهش بفهمونین. البته باید بگم در زبان بدن سگ حالت و احساس خیلی مهمه و اگه با خشم و عصبانیت عملی انجام بشه خیلی فرق میکنه و خبر از یه مشکل رفتاری میده.

دلایل گاز گرفتن اشیا همچنین توی سنین مختلف فرق میکنه. توی توله سگ ها این رفتار خیلی معموله و برای کم کردن درد لثه هاست و به دلیل دندان در آوردنه. اما گاهی هم پیش میاد که سگ برای از بین بردن اضطراب و خستگیش اشیا رو میجوه که همونطور که بالاتر گفتیم ناهنجاری رفتاری به حساب میاد و باید رفع بشه.

زوزه کشیدن سگ به چه معناست؟

یکی از شایع ترین مشکل صاحبان سگ زوزه کشیدن و عوعو کردن هستش. این رفتار سگ فقط چندتا دلیل داره.

 1. زوزه طولانی سگ: این کار برای هشدار به غریبه هاست. انگار که سگ داره به اطرافیانش میگه که خودشون رو نزدیکش نکنن چون بهشون اعتماد نداره.
 2. گرفتن کمک از روی ترس: به طور کلی پارس کردن یه علامت مهم و جدی شناخته میشه و وقتی از روی ترس هستش باید در حین تربیت سگ برطرف بشه که توی مقاله ای که معرفی کردیم به طور کامل توضیحش دادیم.

سگم علاقه داره روی پاهام بشینه!

سگ شما ممکنه بیاد روی پاهاتون بشینه و دراز بکشه. این کار در زبان بدن سگ نشونه ای واسه محدوده گذاری هستش. محدوده سگ هم جاییه که حیوانات دیگه حق نزدیک شدن بهش رو ندارن. همچنین خیلی وقت ها ممکنه احساس کنه که نیاز به حمایت و محافظت شدن از طرف شما رو داره یا میخواد حس مالکیتش رو ابراز کنه، بنابراین میاد و روی پاهاتون میشینه.

معنی انواع نگاه های سگ

 • گشاد شدن چشم های سگ: وقتی چشم های سگ بیش از حد باز شده یعنی سگ آمادگی بازی کردن و شیطنت داره! یعنی وقت خوبیه که حین بازی کردن باهاش بهش آموزش هم بدین.
 • چشمک زدن سگ: این رفتار سگ به ما میگه خیلی از موقعیتش خوشحاله و دلش بازیگوشی میخواد!
 • اجتناب از مستقیم نگاه کردن: شاید باورش سخت باشه؛ اما روانشناسی سگ درباره این حرکت به ما میگه که حیوان رو به رومون خیلی مودبه و قصد مقابله یا حمله به ما رو نداره. این کار نشونه احترام و خجالت سگ هستش.
 • تنگ کردن چشم ها: سگ ها معمولا وقتی که حالت تهاجمی نسبت به شخص مقابل شون دارن، چشم هاشون رو براش تنگ میکنن. این حالت ممکنه بر اثر سلطه جو بودن، خجالتی، ترسو بودن سگ باشه.

وقتی به سگ ها برای اولین بار نگاه میکنین، خیلی مهمه که بهش مستقیم و آروم نگاه کنیم؛ چراکه اون ها همون واکنشی رو نشون میدن که ما انجام میدیم. 

نواحی مورد علاقه سگ ها برای نوازش شدن کجاست؟

رفتار سگ

سگ ها معمولا نواحی خاصی دارن که دوست دارن نازشون کنیم. این علاقه رو میشه از طریق زبان بدن سگ متوجه شد اما جاهایی که معمولا بین سگ ها مشترکه، شامل: دم، پشت گردن و زیر چانه هستش. و جاهایی که معمولا سگ ها از نوازشش استقبال نمیکنن، شامل: گوش ها، سر، پاها و دم میشه.

گاز گرفتن سگ به چه علته؟

اول از همه باید بدونین که ظبق روانشناسی سگ، گاز گرفتن یه عمل طبیعی هستش و ممکن به صورت اتفاقی و ناخواسته هم پیش بیاد. با این حال گاز کرفتن دلایل مختلفی داره که رفتار شناسی سگ به طور کامل بهمون درباره اش میگه:

 • گاز گرفتن توله سگ: خیلی وقت ها پیش میاد که توله ها برای رفع حس کنجکاوی شون نسبت به اشیا یا آروم کردن خارش لثه هاشون موقع دندون در آوردن اقدام به گاز گرفتن های ناگهانی میکنن. ولی نگران نباشین چراکه این دوره رد میشه و با تربیت مناسب سگ این عادت از سرشون میوفته.
 • گاهی اوقات گاز گرفتگی بر اثر لمس کردن یک نقطه هست که درد زیادی داره. وقتی شما به محلی از سگ دست میذارین که ملتهبه یا درد داره، احتمال خیلی زیادی وجود داره که سگ به طور غیر ارادی گاز تون بگیره. توی این موقعیت حتما به دامپزشک مراجعه کنین.
 • گاز گرفتن مادر توله سگ: این حس ناشی از عدم امنیت و ترس سگی هست که به تازگی زایمان کرده. برای رفعش هم باید محیط اطرافش رو آروم و مثبت کنین.
 • عصبانیت و پرخاش: از نظر روانشناسی سگ این عمل ناهنجاری رفتاری هستش و حتما باید رفع بشه! دلیلش هم مشخصه و بخاطر آسیب نرسیدن به خودمون و اطرافیانمونه! گاهی اوقات هم ممکنه به دلیل این باشه که سگ نمیتونه با بقیه آدم ها زندگی کنه و به راحتی با خانواده در رفت و آمد باشه. 

خوشحالی سگ چطوریه؟ 

خوشحالی توی زبان بدن سگ به شکل چشمک زدن، یه مدت زیاد آروم بودن و مستقیم زل زدن به شما تعریف میشه که دیدنش شیرین ترین لحظه برای صاحبان سگ هست.

چرا سگ ها لیس میزنن؟

لیس زدن اطرافیان در زبان بدن سگ برای نشون دادن عشق و علاقه معنی میشه. وقتی سگ خانگی صاحبش رو لیس میزنه یعنی پوست و بدنش رو دوست داره و طعم و مزه نمکی مانندش براش نسبت به سایر مردم متفاوته. 

خر خر کردن سگ یعنی چی؟

معمول ترین صدای سگ برای ابراز خوشحالیش خر خر کردنه!این رفتار سگ ها به معنیه اینه که شما رو دوست دارن و تمایل دارن که مورد عشق و علاقه تون قرار بگیرن پس شروع به خر خر کردن میکنن.

به چه دلیل نفس سگ بدبو میشه؟

شناختن سگ

اول از همه باید بدونین که معمولا نفس سگ ها بوی خوشایندی نداره! پس کاملا طبیعیه که حس کنین در مقایسه با شما بوی عجیبی میده؛ اما خیلی وقت ها هم تنفس بدبو سگ نشونه خوبی نیست و نشونه بعضی از بیماری های جدی سگ ها هست. معمولا این مشکل به دلیل بیماری های دهان و دندان هست؛ اما میتونه بخاطر دلایل زیر هم باشه:

 • اگه حس کردین نفس سگ یه بویی شبیه به ادرار داره، ممکنه به دلیل وجود مشکلات کلیوی حیوان باشه.
 • بوی شیرین و قندی نفس به دلیل بیماری دیابت هست و اگه در کنارش علائمی مثل نوشیدن بیش از اندازه آب و ادرار زیاد رو دیدین؛ لازمه که حتما به دامپزشک برای معاینه مراجعه کنین.
 • خیلی وقت ها تغییر بوی نفس سگ میتونه بابت مشکلات کبد یا روده باشه.

در کل تنفس ربطی به زبان بدن سگ نداره و خیلی وقت ها ممکنه حیوان خونگی تون شاد باشه اما از دهانش بوی بدی ساطع بشه یا خدای نکرده بیمار باشه.

تند تند نفس کشیدن سگ

خیلی طبیعی هست که توی روز های گرم و تابستونی سگ تون تند تند نفس بکشه! این حیوانات  وقتی گرم شون میشه، با تنفس از راه دهان گرمای بدن خودشون رو کم میکنن. پس اگه تند تند نفس میکشه فقط میخواد دمای بدنش رو متعادل کنه. پس روز هایی که هوا گرمه و تصمیم میگیرین با سگ فعالیت های ورزشی انجام بدین حنما دقت کنین که به اندازهه کافی بهش آب بدین تا دمای بدنش متعادل باشه. با اینحال گاهی اوقات تنفس سریع سگ به دلیل وجود درده. اگه سگ مجروح شده اون رو بلافاصله پیش دامپزشک ببرین. اگر هم حس کردین تنفس سریع سگ تون دلایل دیگه ای داره، باید به صورت حضوری و توسط متخصص معاینه بشه تا علتش رو بفهمین.

چرا سگ به دور خودش میچرخه؟

خیلی وقت ها حیوان کار بامزه ای انجام میده و از خوشحالی دمش رو تکون میده یا دور خودش میچرخه که از دید روانشناسی سگ ها اصلا بد نیست و خیلی هم کار خوبیه! مثلا تریر ها خیلی علاقه دارن دم شون رو تکون بدن. ولی سگی که مدام دور خودش میچرخه و حالتش کلافه هست یا قابل تشخیص نیست، قطعا یه مشکلی داره پس برای یافتن دلیل رفتار سگ تون به خوبی بهش دقت کنین.

توصیه اول ما اینه که این رفتار رو نادیده نگیرین و حتما به دامپزشک مراجعه کنین چراکه چرخیدن سگ به دور خودش ممکنه بخاطر شرایط زیر باشه:

 1. تومور مغزی
 2. وجود سم در بدن سگ
 3. سگ های مسن که مبتلا سندرم گوش وستیبولار هستن، همچین رفتاری از خودشون بروز میدن.

پس تنها شخصی که قادر به تشخیص حرکات سگ شما هستش، دامپزشکه.

مدفوع خوردن سگ نشونه چیه؟

آموزش تربیت سگ

این عمل در رفتارشناسی سگ دلایل خیلی زیادی داره و عادیه؛ به همین دلیل دقیق نمیشه گفت یه مشکل رفتاری محسوب میشه یا نه. خیلی وقت ها هم به سادگی رفع میشه، میدونم که از نظر ما خیلی ناخوشاینده؛ اما نگران نباشین. دلایل مدفوع خوردن سگ ها ایناست:

 • حس کنجکاوی! گاهی اوقات پیش میاد که بوی عجیبی از مدفوع خودش حس کنه و کنجکاو باشه که طعمش چطوره.
 • اگه موقع یاد دادن جای دستشویی به سگ، خشن باشین مثلا: بزنینش، مجبورش کنین جای ادارش رو بو کنه و تنبیهش کنین. سگ از شما میترسه؛ بنابراین مدفوعش رو میخوره تا شما متوجهش نشین.
 • یکی دیگه از دلایل مدفوع خوردن، سوء تغذیه هست. حتما غذا های خارجی خوبی از برند های جوسرا، رویال کنین، رفلکس تهیه کنین تا مطمئن بشین این رفتار به دلیل سوء تغذیه نیست.
 • توله سگ ها وقتی مدفوع شون رو میخون، سعی دارن از مادر شون تقلید کنن. مادر توله وقتی قصد داره تمییزش کنه، ممکنه کمی از مدفوعش رو بخوره.

توی مقاله راهنمای خرید غذای سگ ( غذای خشک و مرطوب ) به طور کامل برند های غذای سگ رو بررسی کردیم و انواعش رو براتون معرفی کردیم تا بتونین با توجه به شرایط خودتون و سگ تون یه انتخاب خوب داشته باشین.

سگم سرش رو فشار میده!

اگه متوجه شدین که سگ تون سرش رو به اشیا و دیوار فشار میده، سریعا به دامپزشک مراجعه کنین. این رفتار سگ معمولا به دلیل بیماری های مغزی و مسمویت های خطرناک هستش و باید حتما جدی گرفته بشه.

چرا سگ وسط خونه ادرار میکنه؟

باید بگم که اولین آموزشی که قراره بعد از توله سگ گرفتن بهش بدین، آموزش جای ادرار و مدفوع کردن هست که توی مقاله تربیت سگ که بالا تر بهش لینک دادیم، به طور مفصل درباره اش صحبت کردیم. همچنین اکثر سگ های بالغ که به سرپرستی گرفته میشن، از قبل جای ادرارشون رو بلدن مگر اینکه صاحب قبلی شون در آموزش کاملا اهمال کرده باشه و سگ، شما رو با ادرار کردن وسط خونه غافلگیر کنه! وقتی با این رفتار سگ رو به رو شدین، در اولین قدم باید آموزشش رو شروع کنین تا این عادت رو از سرش بندازین.

اما گاهی اوقات سگ ها یکدفعه دست به انجام همچین کاری میزنن! طرز رفتار این حیوانات بی دلیل تغییر نمیکنه پس در همچین موقعیتی حتما باید بررسی بشن؛ چراکه ممکنه بخاطر مشکلات جدی ای بروز پیدا کرده باشه بخصوص اگه مدام تکرارش میکنه حتی وقتی که نزدیک جای ادرارش باشه. عفونت مثانه، دستگاه مجاری ادراری و کلیه ها هم گاهی علت این موضوع هستن.

ادرار نابجای سگ های مسن میتونه نشانگر زوال عقل شون باشه.

خمیازه کشیدن سگ وقتی که خسته نیست!

خیلی طبیعی هست که تصور کنین خمیازه کشیدن در زبان بدن سگ به معنای خستگی و نیاز فوری به خواب ترجمه بشه! درسته که گاهی اوقات وقتی خمیازه میکشه شاید میخواد که چرت بزنه؛ اما مکان و موقعیت های زیادی هستش که این کار رو از سر خوابالودگی نمیکنه. به طور مثال تا حالا پیش اومده سگ تون در هنگام مواجه شدن با اشخاص جدید مدام خمیازه بکشه؟

باید بگم که در همچین موقعیتی برای آشنا کردن سگ با بقیه آدم ها عجله نکنین؛ چراکه احتمالا حیوان عزیز شما با اون شخص احساس راحتی نداره و ازش میترسه! زیاد سعی نکنین دنبال دلیل این ترس بگردین چون احتمالا خیلی زود رفع میشه و بجای این کار سعی کنین تا وقتی که در سگ اثری از آرامش مشاهده نکردین، اون رو با فرد مقابلش رو به رو نکنین.

چرا سگم زمین رو میکنه؟

زبان سگ

در زبان بدن سگ، کندن زمین و یا پنجه کشیدن به سطح زیرین کاملا تعریف شده و عادیه. گاهی اوقات پیش میاد که اون ها توی خونه دست به این کار بزنن و شما یکدفعه در حالیکه دارن مبل یاجای خواب شون رو میکنن، دستگیرشون کنین. نگران نباشین، با این کار فقط سعی داره جای راحت و دنجی رو برای استراحتش فراهم کنه. همچنین سگ ها در شرایط زیر هم این کار رو میکنن که کاملا نرماله:

 • موقعی که داره از چیزی فرار میکنه.
 • وقتی سعی داره شیء مهمی رو قایم کنه.
 • هنگام تعقیب بقیه حیوانات
 • زمانی که میخواد یه جایی رو برای استراحت کردن حاضر کنه.

اگه این رفتار سگ به شکل آزار دهنده ای رسیده و قابل کنترل نیست، حتما به یک مربی سگ ماهر مراجعه کنین و ازش برای کمتر کردن این عادت که احتمالا ریشه لجبازی داره، کمک بگیرین.

به چه دلیل سگ خودش رو روی زمین میکشه!

شاید تا حالا سگ تون رو در حالیکه به شکل بامزه ای روی زمین نشسته و خودش رو روی زمین میکشه، دیده باشین! اونا موقع همچین کاری خیلی بامزه بنظر میرسن و شاید از نظر بعضی ها حتی ناخوشایند باشن؛ اما سگ ها این حرکت رو معمولا به دلیل بیماری یا وجود یک مشکل مقعدی انجام میدن. پس بریم که یک به یک هر کدومش رو بررسی کنیم:

 1. ممکنه آلرژی باعث این رفتار باشه. بعضی از انواع آلرژی باعث خارش مقعد سگ میشن.
 2. همچنین پر شدن کیسه های مقعد هم یکی دیگه از عللش هست. در همچین حالتی سگ نیاز داره که خودش رو تخلیه کنه!
 3. اگه مواردی که گفته شد علت رفتار سگ تون نبود، بهتره بدونین که بعضی از این حیوانات وقتی که بیرون از خونه هستن، خیلی علاقه دارن علف ها رو بخورن یا همه جا رو مزه کنن و لیس بزنن. موقع همچین کاری هم خیلی طبیعیه گیاه یا گلوله های مویی توی مقعد شون گیر کرده باشه و بخواد با کشیدن باسنش روی زمین اون ها رو دربیاره.

شاید طبیعی بنظر بیاد که انگل هم باعث بوجود اومدن همچین واکنشی بشه؛ اما اینطور نیست! با این حال برای مطمئن شدن از اینکه سگ تون دارو ها و واکسن هاش رو طبق برنامه دریافت میکنه، حتما به دامپزشک مراجعه کنین تا معنی حرکات سگ تون رو بفهمین.

درسته که بعضی از این موارد خطر جدی ای نداشتن اما دونستش بسیار مهمه؛ تا بتونین به سگ تون کمک کنین و ازش مراقبت کنین.

خواندن احساسات از نظر زبان بدن سگ

خب حالا وقتش هست بریم سراغ روانشناسی سگ. توی این بخش میخوایم با هم بررسی کنیم ببینیم که توی موقعیت های مختلف سگ ها چه واکنشی رو نشون میدن و حس شون چطوریه. این بخش از اونجایی خیلی اهمیت داره؛ که شما به طور کلی با احساسات سگ ها ( هر نژادی ) آشنا میشین و به همین طریق هم ارتباط خوبی با حیوان خونگی تون میگیرین.

استرس و اضطراب سگ

زبان بدن توله سگ

سگ ها به طور ذاتی موجودات اجتماعی هستن و از ارتباط با دیگران خیلی لذت میبرن؛ ولی اگه صاحبان روی تربیت سگ هاشون و مستقل بار اومدن شون همت کافی نذارن ممکنه دچار ترس از تنها ماندن بشن. این مشکل نیاز به آموزش های رفتاری داره و الا تحملش هم برای شما و هم برای اطرافیان و حیوان خونگی تون خیلی سخت میشه. تصور کنین رفتین سرکار و یه روز کاری پر مشغله داشتین، بعد میاین خونه و میبین که همه جا بهم ریخته و حتی چندتا از وسیله های تزئینی شکسته!

نکته ای که وجود داره اینه هم شما و هم سگ تون باید یاد بگیرین که محیط خونه رو آروم نگه دارین. همچنین مسئله تخلیه انرژی سگ رو جدی بگیرین. قبل از اینکه از خونه خارج بشین حتما با توجه به نژادش زمانی رو صرف بازی کردن یا پیاده روی بذارین تا خسته بشه و دیگه بی قراری نکنه. یکی دیگه از کارایی که میتونین بکنین خریدن اسباب بازی و وسایل سرگرمی برای سگ تون هست تا وقتی توی خونه تنهاست خودش رو سرگرم کنه. به طور کلی سگ ها رو بیش تر از ۲ تا ۴ ساعت تنها نذارین.

اگه تمام نکات گفته شده رو رعایت کردین و باز هم مشکل اضطراب جدا شدن سگ برطرف نشد، از یک مربی سگ با تجربه کمک بگیرین.

زبان بدن سگ هنگام اضطراب

 • سر و صدا و واق واق کردن زیاد هنگام تنهایی
 • ادرار یا مدفوع کردن توی خونه
 • خراب کردن وسایل و بهم ریختن اسباب منزل
 • بالا گرفتن دم 
 • گاز گرفتن اشیا و اطرافیان
 • آسیب رسوندن به خود
 • و..

اگه سگ هرکدوم از این رفتار ها رو نشون میده از خودش و برطرف نمیشه یا شدتش زیاده، در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنین. چراکه همونطور که گفتیم این موجودات پر شور و شوق و اجتماعی هستن و اگه توی خ.دشون رفتن یا منزوی شدن یعنی احتیاج به یه کمک جدی و تخصصی دارن.

لیسیدن بینی

لیس زدن بینی توی زبان بدن سگ ربطی به تمییز کردن یا گرسنه و تشنه بودن نداره. در واقع معنیش اینه که سگ خسته هست، فشار زیادی رو تحمل میکنه و نیاز به استراحت کردن داره مخصوصا اگه قبلش بازی کرده باشه یا فعالیت بدنی زیادی داشته. 

نیاز به توجه

همونطور که میدونین این موجودات نیاز زیادی به توجه گرفتن از شما و ستایش شدن دارن. اگه این حس ها رو به خوبی دریافت کنن شک نداشته باشین که تبدیل به یه سگ مطیع، آروم و شاد خواهید داشت. در زبان بدن سگ، این تقاضا با حرکات زیر بیان میشن:

 • گوش ها به حالت افتاده و ریلکس قرار دارن
 • بینیش رو به دست ها و صورت شما میماله تا نوازشش کنین.
 • به شکل مستقیم به صورت تون نگاه میکنه انگار  منتظره.
 • سرش رو روی زانو هاتون میذاره.

اینکه به صورت مستقیم به سگ توجه کنین خیلی مهمه و هیچوقت موقعی که دارین نوازشش میکنین همزمان چندتا کار دیگه انجام ندین. این موجودات متوجه فرق توجه مستقیم یا از سر انجام وظیفه رو میفهمن. 

عصبانی بودن

احساسات سگ

احساس عصبانیت سگ وقتی پیش میاد که از یه موقعیت به شدت ناراضی هست و توی روانشناسی سگ به این شکل بیان میشه:

 • دهان باز یا نیمه بازه و دندان های سگ رو میتونین ببینین.
 • دم رو به سمت بالا گرفته.
 • مو های پشت بدنش انگار سیخ مونده و بلند شده.
 • بینی و پیشونی یه حالت چروکیدگی به خودش گرفته.
 • گوش ها به جلو متمایل شدن و باز هستن.

در همچین موقعیتی سگ تون رو وادار به کاری نکنین.

احساس آرامش و راحتی

 • دم شل و راحته و صاف نشده یا تند تند تکون نمیخوره.
 • در این حالت دهان باز مونده ولی دندون ها بیرون نیست، فقط زبان پیداست.
 • گوش ها بالا هستن ولی حالت تدافعی و رو به جلو ندارن.

رفتار سگ بازیگوش

یه سگ بازیگوش و کنجکاو که آماده بازی و فعالیته، همچین حالتی داره:

 • دهان بازه و زبان بیرونه.
 • دم بالاست و تکون میخوره.
 • پاهای عقب سگ خم شدن.

این حرکات در زبان بدن سگ برای چند ثانیه قبل از دویدن یا بالا پریدن هم در نظر گرفته میشه.

داشتن حس اعتماد در سگ

وقتی همچین حالاتی رو در رفتار ش دیدین، طبق روانشناسی سگ فرصت مناسبیه که به افراد جدید معرفیش کنین. 

 • پشتش به شماست و شکمش دیده میشه.
 • شکمش رو به شما میماله.

زبان بدن سگ به ما میگه که این حالات یعنی به بیشترین درجه صمیمیت و اعتماد با سگ تون رسیدین و دوست تون داره. شما بهترین دوستش هستین :”)

روانشناسی سگ مهاجم

توی این موقعیت و با دیدن این رفتار سگ حتما مراقبش باشین تا حمله نکنه؛ چراکه مطیع نیست و خیلی مضطرب و ترسیده هست.

 • موهای بدن و پشتش بلند شده.
 • گوش هاش رو به عقب تیز کرده.
 • گوشه های لبش بالاست و چهره اش حالت خشنی داره. 
 • بذنش رو مثل یه شکارچی خم کرده. 

حس کنجکاوی سگ

رفتار توله سگ

توی این حالت معمولا سگ چیزی پیدا کرده که کنجکاویش تحریک شده و میخواد بره تا کشفش کنه. زبان بدن سگ در این موقعیت با گوش های بالا و رو به جلو و دم بالا گرفته شده، مشاهده میشه.

روانشناسی سگ ترسیده و مطیع

سگی که ترسیده؛ اما مطیع هستش به طور معمول خیلی سرکوب شده و به همین دلیل میخواد هر کاری رو بکنه که دیگه توی موقعیت سرزنش شدن قرار نگیره. اعتماد به نفس این سگ خیلی پایین اومده و حتی در مقابل صاحبش و سایر حیوانات و اطرافیان هم احساس خطر داره. 

نشونه های روانشناسی سگ ترسیده:

 • دم پایین گرفته شده و کمی تکونش میده.
 • پنجه هاش رو شاید بالا بیاره.
 • با هیچکس تماس چشمی برقرار نمیکنه.
 • گوش هاش به سمت عقب گرفته شده و بدنش رو پایین اومده.

سگی که هشدار میده

 • دمی که به سمت افقه و ممکنه هر از چندگاهی حرکت کنه.
 • بدنش کمی به جلو مایل شده.
 • چشم ها باز و هوشیارن و گوش ها رو به جلوان. 

همچین حالاتی در رفتارشناسی سگ به معنای اینه که سگ میخواد بهتون هشدار بده که مراقب باشین. اون داره موقغیت اطرافش رو میسنجه و نگرانه؛ اما در واقع هنوز مطمئن نشده که خطری در کمینه یا نه!

دور بمون!

وقتی سگ تون دهانش رو بسته و به جلو خیره شده، حتما جدیش بگیرین! اون با این کار داره میگه که به نفعتونه ازش دور بمونین!

 • جلو بودن گوش ها، دهان بسته و چشم های خیره.
 • متمایل بودن بدن سگ به جلو
 • دم افقی و بعضی وقت ها حرکت میکنه.

معنی زوزه یا ناله کردن

اضطراب سگ

خب موضوع زوزه کشیدن یا ناله سگ یکی از اون چیزاست که پیدا کردن دلیلش یکمی دشواره! بعضی وقت ها هیجان در واقع باعث میشه که سگ ناله کنه که چیز بدی نیست. ولی گاهی اوقات اضطراب و استرس زیاد هم همین اثر رو روی این موجودات میذاره که اصلا نشونه خوبی نیست و به دلیل ناهنجاری های رفتاری و تربیت ناصحیحش هست.

زوزه کشیدن علل دیگه ای هم داره: مثلا اگه به درخواست های سگ تون توجه نکنین و زیاد نادیده اش بگیرین، شاید عادت زوزه کشیدن برای درخواست غذا یا توجه پیدا کنه.

ناله کردن سگ خیلی وقتا بر اثر درد کشیدن و بیمار بودنش هم اتفاق میافته و اگر دقت کنین حتما نشونه های دیگه ای برای اثبات جراحت یا بیماری پیدا میکنین. با این حال نگران نباشین! درسته روانشناسی سگ چندان آسون نیست؛ اما بر اثر گذشت زمان میفهمین که انواع زیاد و متفاوت ناله کردن وجود داره اما شما کم کم اونا رو تشخیص میدین.

به طور کلی صدای ناله کردن سگ این پیام رو به اطرافیان و صاحبش میده « به من توجه کن! » و پیام مثبتی نداره.

توجه: اگه سگ ناله میکنه و شما هیچ راهی برای رفعش پیدا نمیکنین یا دلیلش رو نمیفهمین، احتمالش وجود داره که سلامتیش در خطره. پس بهتره با دامپزشک تماس بگیرین.

سگ آواز میخونه!

یه لحظه صبر کنین! قطعا منظور از آواز خوندن این نیست که قراره شما بیس بزنین، سگ همراهی کنه و شعر بخونه! چیزی که ما ازش حرف میزنیم، زمانی اتفاق میافته که سگ خیلی خوشحاله یا یه موسیقی ای رو میشنوه که خیلی به وجد میارتش. پس اون شروع میکنه به واق واق کردن البته با لحن متفاوت از پارس کردن معمولیش!

حتما توی شبکه های اجتماعی به ویدیو هایی برخوردین که صاحب سگ وارد خونه میشه و سگش شروع میکنه به ابراز خوشحالی و به طور خوشایندی واق واق کردن.این رفتار سگ کاملا طبیعیه و گاهی با موزیک شاید ریتم هم پیدا کنه.

انواع حرکات سر

خب مطمئنم تا اینجا به طور کامل و جامع روانشناسی سگ رو مطالعه کردیم و کم کم داریم به انتهای این مقاله جالب میرسیم. توی این بخش میخوایم حرکات سر که سگ میتونه انجام بده رو براتون تفسیر کنیم. قطعا مهم ترین حرکات رو در ابتدا گفتیم و این بخش صرفا تکمیل کننده حرف هامون هست و اطلاعات جالبی رو در اختیار تون میذاره.

کج کردن سر

سگ توی ۲ حالت سرش رو کج میکنه؛ که کاملا قابل حدسن!

 1. وقتی که مطمئن نباشه و گیج شده باشه؛ که یه چیزی رو دوست داره یا نه.
 2. همچنین زمانی که در حال تربیت سگ هستین، حتما خیلی این حالت رو ازش میبینین که به معنای اینه اون ازتون انتظار داره تا بیشتر وقت بذارین براش، چون احتمالا کمی گیج شده.
 3. به علاوه زمانی که داره به یه صدا گوش بده و برای تمرکز بیشتر، سرش رو کج میکنه. واقعا این موجودات بامزه و دوست داشتنی نیستن؟

سر تکون دادن

 • معمولا سگ ها وقتی که از یک موقعیت تنش زا خلاص میشن، سر شون رو تکون میدن.
 • توی روانشناسی سگ، خیلی وقت ها این حرکت به معنای مشتاقانه منتظر چیزی بودن، برداشت میشه.
 • همچنین اگه مورد پرخاشگری قرار گرفته باشه هم ممکنه سرش رو تکون بده.

تکون دادن گوش

ارتباط با سگ

اگه دیدین که سگ تون گوشش رو تکون میده، نگران نباشین. مشکلی وجود نداره و فقط سعی داره بهتر به صدا های اطرافش گوش بده. اغلب حیوانات وقتی که صدای ناآشنایی میشنون، گوش هاشون رو تکون میدن.

بوییدن هوا

اگه سگ تون هوا رو بو میکشه، حتما یه خطری رو احساس کرده یا میخواد موقعیت طعمه یا تهدیدی رو دنبال کنه. این رفتار سگ بخصوص وقتی که غر غر نمیکنه، زوزه نمیکشه و هیچ صدایی ازش درنمیاد یعنی داره سعی میکنه به هدفش هشدار نده.

همچنین سگ ها خیلی وقت ها سایر انسان ها و حیوانات رو بو میکنن تا ببینن میتونن با هم دوست بشن یا نه!

لیسیدن اندام تناسلی

همه حیوانات اغلب عادت دارن تا اندام تناسلی شون رو با لیس زدن، تمییز کنن. اگه حس کردین سگ تون بیش از حد این کار رو میکنه، ۲ تا دلیل داره:

 1. حوصله اش سر رفته.
 2. احتمالا عفونت دستگاه ادراری داره.

باید بدونین که بیشتر انواع عفونت‌ های دستگاه ادراری خارش میارن و باعث ترشحات تناسلی میشن و رفتار لیسیدن دستگاه تناسلی شدت این موضوع رو بیشتر میکنه.

جمع کردن دم بین پاها

این رفتار سگ همونطور که بنظر میاد نشونه خوبی نیست. سگی که دمش رو بین پاهاش نگه میداره،عصبی و نگرانه. اگه دمش رو به شدت توی شکمش جمع کرده، باید بگم که به شدت ترسیده. روانشناسی سگ به ما میگه که این رفتار در موقعیت های زیر دیده میشه:

 • وقتی حیواناتی رو میبینن که بنظر شون غالبن و قدرت بیشتری ازشون دارن.
 • همچنین زمانی که تنبیه بدنی میشن و بهشون پرخاش میشه

ممنونم که تا پایان مقاله زبان بدن سگ (رفتار شناسی) همراه مون بودین و امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

حتما هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون بگو حالا با خوندن این مقاله متوجه احساسات سگت شدی؟چه رفتاری رو حیوان خونگیت بروز میده که اینجا نگفتیم؟

یادتون نره تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به همه سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. مرسی که ما رو می خونی :*

چگونه می‌توان مشکل واق واق کردن زیاد سگ را رفع کرد؟

 لازم است که با صبر و حوصله ابتدا علت اصلی واق واق کردن را پیدا کرده و سپس با انجام آموزش‌های لازم و تشویق به ساکت شدن این مشکل را رفع کنید.

 بهتر است قبل از اینکه سگ‌تان را در خانه تنها بگذارید با او بازی کرده و انرژی‌اش را تخلیه کنید.

بهتر است که با دوری کردن از رفتارهای خشونت آمیز و استفاده از غذاهای تشویقی مورد علاقه سگ‌ها او را به پیروی کردن از فرمان‌ها ترغیب کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *