دانستنی های سگ, سلامت سگ

صفر تا صد بیماری جرب سگ، علائم و ۹ روش درمان

جرب سگ و راه های درمان آن

جرب سگ همان هجوم کنه های میکروسکوپی به پوست سگ است که باعث خارش فراوان و التهاب در آن ناحیه میشود. گال یا گری سگ یک بیماری پوستی است که توسط کنه‌های بسیار ریزی به نام جرب ایجاد می‌شود. این کنه‌ها به پوست سگ می‌چسبند و باعث خارش و التهاب می‌شوند. سگ ها در هر کجای دنیا ممکن است به این انگل مسری، جرب سارکوپتیک آلوده شوند. این بیماری توسط کنه‌ها به سگ منتقل می‌گردد، این کنه‌ها با قرار گرفتن در منافذ پوست سگ‌ها، باعث ایجاد خارش شدید، التهاب و حتی ریزش مو در آنها می‌شوند، که در صورت عدم درمان می‌تواند باعث گسترش کنه در سطح پوست و بروز زخم شود.

از مهم‌ترین عواملی که در بیماری جرب سگ (گال) نقش دارند می‌توان به سیستم ایمنی ضعیف حیوانات و همچنین عدم توجه به مسائل بهداشتی اشاره کرد، که در این حالت، با افزایش تعداد کنه‌های میکروسکوپی علائم شدیدی از بیماری گال مشاهده می‌شود. در صورتی که سگ شما از سلامت کامل برخوردار باشد بیماری گال سگ، نیازی به درمان نخواهد داشت و سیستم ایمنی سگ‌تان قادر با مقابله با بیماری خواهد بود و با تهیه غذای سگ مرغوب میتوان از این بیمرای جلوگیری کرد. در ادامه به بررسی علائم و نحوه درمان جرب سگ (گال) می‌پردازیم:

علائم شایع و تشخیص جرب در سگ ها

علائم جرب، معمولاً با خارش ناگهانی و شدید شروع می‌شود. در صورتی که متوجه شدید که حیوان خانگی شما دوره‌هایی از خارش و ریزش مو را تجربه می‌کند، باید فوراً به دامپزشک مراجعه کنید. برای آشنایی با شایع ترین بیماری سگ  میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.  جرب سارکوپتیک ممکن است به دیگر حیوانات و حتی انسان‌ها منتقل شود. بنابراین توصیه می‌شود با مشاهده علائمی که در ادامه به آن اشاره می‌شود با دور نگه داشتن سگ‌تان از سایر حیوانات و جدا کردن وسایل مورد استفاده‌اش، از مبتلا شدن آنها به بیماری جرب (گال) جلوگیری کنید.

 • خارش شدید
 • قرمزی پوست
 • التهاب پوستی
 • ریزش مو تکه‌ای
 • زخم های پوستی
 • بوی نامطبوع زخم‌ها
 • ضخیم شدن پوست
 • بروز زخم های باکتریایی
 • گسترش زخم در بدن
 • کاهش اشتها

مراحل رشد کنه سارکوپتیک در بدن سگ‌ها

چرخه حیات کنه سارکوپتیک، معمولا  بیشتر از ۲۱ روز طول نمی‌کشد. این کنه‌ها به سرعت در پوست حیوانات نفوذ کرده و به مدت ۳ هفته شروع به تخم‌گذاری می‌کنند و این تخم ها در عرض ۵ روز از تخم خارج شده و در تمام بدن سگ‌ها گسترش پیدا کرده و باعث ناراحتی پوستی در آن‌ها می‌شوند. لازم به ذکر است که معمولا این بیماری در سگ‌هایی که پا به سن گذاشته‌اند و یا در سگ ‌هایی که به صورت مادرزادی از ایمنی بدنی ضعیفی برخوردار هستند، شایع است. برای آشنایی با علائم مسمومیت در سگ ها و راه های درمان آن میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.

توصیه‌های بهداشتی در صورت بروز بیماری گال سگ

اگر سگ شما مبتلا به جرب باشد احتمالا عصبی است، دچار ریزش مو شده و به صورت مکرر به خارش خود مشغول است. همانطور که گفته شد خارش شدید و ریزش مو از شایع ترین علائم جرب است. جرب تمایل زیادی به زندگی در مکان های بدون مو و کم مو دارد. از این رو خارش بیشتر در نواحی روی آرنج، گوش، قفسه سینه، زیر بغل و شکم سگ متمرکز خواهد بود. نیش کنه‌های جرب باعث ایجاد جوش های التهابی قرمز رنگ با پوسته های زرد میشود.
اما برای اینکه مطمئن شویم که سگ مبتلا به جرب است یا خیر بایستی حتما به دامپزشک مراجعه کنیم. اگر سگ مشکوک به جرب یا گری باشد ابتدا موهای بدن سگ تراشیده میشود و سپس خراش‌های پوستی او در زیر میکروسکوپ بازبینی میشود بعد از تشخیص ابتدایی درمان های دارویی شروع می شود؛ اگر نتیجه درمان تا حد زیادی اثر بخش بود تشخیص ابتدایی جرب درست بوده و درمان ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین اگر درمان اثر بخش نباشد بایستی دوباره روند تشخیص و درمان از سر گرفته شود.

جرب (گال) معمولا از طریق تماس با سگ های آلوده و یا استفاده از وسایل مورد استفاده آنها منتقل می‌شود. تشدید شدن علائم بیماری جرب به تعداد کنه‌های میکروسکوپی موجود در سطح پوست حیوان خانگی شما بستگی دارد. در صورتی که علائمی از بیماری جرب (گال) را در سگ خود مشاهده کردید، لازم است با هماهنگی قبلی به کلینیک دامپزشکی مراجعه کرده و تا زمان مراجعه کادر پزشکی جهت معاینه، سگ‌تان  را از سایر حیواناتی که در کلینیک حضور دارند جدا کنید، زیرا ممکن است ‌سگ‌تان در اثر برخورد با حیوانات دیگر، این بیماری را به آنها نیز منتقل کند.

راه‌های تشخیص بیماری جرب سگ

راه‌های متعددی برای تشخیص بیماری جرب (گال) سگ وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نمونه گیری از مدفوع سگ، آزمایش خون و آزمایش حساسیت پوستی اشاره کرد. که از این طریق می‌توان به علل خارش پوست و ریزش مو پی برد. همچنین می‌توان با ایجاد خراش عمیق پوستی و مشاهده آن زیر میکروسکوپ تشخیص قطعی از ابتلا به بیماری جرب سگ، داده شود. لازم است خراش به اندازه کافی عمیق انجام شود تا به خوبی کنه ها زیر میکروسکوپ قابل مشاهد شوند. اکثرا  کنه ها وضوح قابل مشاهده هستند. اما، ممکن است در برخی مواقع کنه ها دیده نشوند، که با این روش به خوبی قابل تشخیص خواهند بود. در صورتی که سگ‌ شما نسب به ماده‌ای آلرژی داشته‌باشد ممکن است علائم مربوط به خارش و قرمزی پوست ناشی از حساسیت باشد و احتمال ابتلای آن به بیماری جرب رد می‌شود. 

انتقال جرب سگ به انسان

آیا انسان می تواند به جرب مبتلا شود؟ نمی توانیم پاسخ دقیقی به این سوال بدهیم. اما اطلاعات پزشکی موجود نشان میدهد که نوع جرب انسانی با جرب حیوانات متفاوت است. جرب‌ها در روی پوست سگ زندگی میکنند، رشد میکنند و به تولید مثل مشغول هستند. از این رو ممکن است که در هنگامی که سگ شما جرب دارد، این کنه های کوچک به بدن شما نیز هجوم بیاورند. با این حال بهتر است که از تماس مستقیم با سگ جلوگیری کنید و یا اگر خارش یا لکه های قرمز رنگ بر روی پوست خود به خصوص در مچ دست یا پا دیدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

جرب سگ

 ۹ روش‌ درمان خانگی بیماری جرب (گال) در سگ‌ها

با توجه به اینکه بیماری جرب سارکوپتیک در میان حیوانات و به‌ خصوص در سگ ها بسیار مسری است. لازم هرچه سریعتر اقدامات درمانی را زیر نظر دامپزشک شروع کرد تا علاوه بر بهبودی کامل سگ‌تان، از انتقال این بیماری به سایر موجودات جلوگیری شود. از آنجایی که ریشه‌کن کردن کنه‎ ها دشوار است، لازم است چندین مرتبه در هفته روش‌های درمانی توصیه شده، انجام شود تا بهبودی سریع حاصل گردد. روش‌های درمانی خوراکی و تزریقی نیز با تجویز دامپزشک جهت کنترل عفونت پوستی و از بین بردن بیماری جرب (گال) نیز می‌تواند منجر در تسریع روند بهبودی این بیماری گردد. احتمال دارد از بین رفتن کامل کنه سارکوپتیک از سطح پوست حیوان خانگی شما تا شش هفته طول بکشد. در صورتی که سگ شما در مراحل اولیه این بیماری قرار داشته باشد می‌توان از روش‌های موثر خانگی جهت کنترل بیماری جرب سگ‌ها مورد استفاده قرار گیرد، که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • استفاده از شامپوهای بنزوئیل پراکسید

با توجه به اینکه کنه سارکوپتیک با نفوذ در سطح پوست گسترش پیدا می‌کند، شامپوهای حاوی بنزوئیل پراکسید می‌تواند به خوبی پوست را از کنه‌ها پاکسازی کند و از گسترش آن در سطح پوست جلوگیری نماید.

 • شستشو با آب و صابون

اثر قلیایی صابون، می‌تواند کمک بسیاری جهت از بین بردن کنه سارکوپتیک داشته‌باشد. شستشوی عمیق سطح پوست سگ با استفاده از آب و صابون می‌تو‌اند منجر به از بین رفتن کنه‌ها و انگل‌های پوستی شود.

 • استفاده از هیدروژن پراکسید

ترکیب آب و اکسیژن نیز می‌تواند به عنوان یک میکروب‌کش عمل کرده و کنه‌ها را از بین ببرد. شما می‌توانید با تهیه هیدروژن پراکسید و آغشته کردن آن به یک پارچه و مالش آن به سطح پوست حیوان خانگی خود، آن را از شر این بیماری پوستی نجات دهید.

 • سرکه سیب

  با توجه به اینکه سرکه سیب خاصیت اسیدی دارد، می‌تواند به عنوان یک باکتری‌کش جهت از بین بردن کنه سارکوپتیک موثر باشد. سرکه سیب را می‌توان هم به صورت خوراکی و هم از طریق یک پارچه آغشته به سرکه سیب به صورت موضعی نیز استفاده کرد. 

 • ژل آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا به دلیل دارا بودن خاصیت ضدالتهابی می‌تواند جهت کاهش خارش و قرمزی پوست و همچنین پاکسازی از هر گونه انگل و کنه بر روی پوست مورد استفاده قرار گیرد.

 • روغن چریش

روغن چریش به دلیل خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی می‌تواند به عنوان یک روش درمانی موثر جهت از بین بردن کنه سارکوپتیک عمل کند.

 • عسل

با توجه به اثر ضد التهابی عسل و خاصیت چسبندگی آن در سطح پوست، به عنوان یکی از اقدامات درمانی جهت از بین بردن کنه سارکوپتیک در سگ‌ها توصیه شده است. برای تسریع در بهبودی بیماری جرب می‌توانید با آغشته کردن سطح پوست سگ‌تان به عسل و شستشوی آن با آب و صابون، کمک بسیاری به کاهش خارش و التهاب پوستی و همچنین از بین بردن کنه‌ها کنید.

 • ذرات نقره کلوئیدی

ذرات نقره کلوئیدی با توجه به خاصیت ضد میکروبی و همچنین خاصیت ضدعفونی کنندگی بسیار قوی جهت از بین بردن عفونت و همچنین مقابله با کنه سارکوپتیک می‌تواند موثر واقع شود.

 • لیمو

لیمو به دلیل دارا بودن خاصیت اسیدی، ضد التهابی و ضد میکروبی جهت از بین بردن عفونت پوستی و پاکسازی کنه‌ها و همچنین بهبود علائم خارش و قرمزی موثر است.

روش‌های پیشیگیری از ابتلا سگ‌ها به بیماری جرب

همین ابتدا خیالتان را راحت میکنم، تقریبا هیچ راهی برای جلوگیری و پیشگیری از ابتلا سگ به گال وجود ندارد. در واقع گال از طریق تماس سگ‌ها با یکدیگر منتقل میشود. پس بهتر است که از تماس سگ خود با دیگر سگ ها و به خصوص سگ های خیابانی جلوگیری کنید. همچنین روباه ها میتوانند تا حد زیادی ناقل جرب باشند پس از تماس سگ خود با روباه و مکان هایی که روباه‌ها رفت و آمد میکنند جلوگیری کنید.
جرب یکی از بیماری های رایج در سگ ها است بسیار آزار دهنده است که برای سگ بسیار سخت است و مدام در حال خارش خود است. به همین دلیل علاوه بر تامین غذای سگ مناسب، باید به بهداشت آن نیز توجه داشت باشید باید مواد ضروری از طریق غذای خشک یا غذای مرطوب سگ به بدن آن ها برسد. از جمله روش های جلوگیری از ابتلا به بیماری جرب می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مصرف مکمل‌های تقویتی

توجه به رژیم غذایی سگ‌تان و تاثیری که تغذیه در تقویت سیستم ایمنی حیوان خانگی شما دارد از عوامل موثر در پیشگیری از ابتلا به بیماری جرب می‌باشد. لازم است شما تحت نظر یک دامپزشک متخصص، دوزهای مشخصی از انواع ویتامین‌های B,C,E,A را در رژیم غذایی سگ‌تان قرار دهید. شما می‌توانید انواع مکمل‌ها و مواد مغذی را جهت تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بیماری جرب را از پت شاپ تام و جری تهیه کنید.

 • مصرف مواد حاوی پروبیوتیک

با توجه به تاثیری که مواد حاوی پروبیوتیک تاثیر به‌سزایی در سلامت روده و دستگاه گوارشی دارد و می‌تواند نقش مهمی در سلامت جسمانی حیوان خانگی شما ایفا کند، توصیه می‌شود در رژیم غذایی سگ‌تان از مواد حاوی پروبیوتیک استفاده کنید. پت شاپ تام و جری با ارائه مواد مغذی حاوی پروبیوتیک تلاش کرده تا شما هر آنچه که جهت تقویت سیستم ایمنی سگ‌تان نیاز دارید به راحتی تهیه کنید.

 • توجه به نظافت و بهداشت

جهت جلوگیری از ابتلای سگ‌تان به بیماری جرب (گال) لازم است با شست‌و‌شوی مرتب لوازم مصرفی و تمیز کردن محل زندگی سگ‌تان او را از شر کنه سارکوپتیک دور نگه دارید. همچنین استحمام منظم و کوتاه کردن و برس کشیدن موهای سگتان می‌تواند ضمن پاکسازی سطح پوست از میکروب‌ها از لانه گزینی کنه‌ها نیز جلوگیری نماید.

 • جلوگیری از تماس با حیوانات آلوده

در صورتی که مورد مشکوکی از علائم بیماری جرب (گال) در حیوانات مجاور محل زندگی خود مشاهده کردید، لازم است سگ خود را از تماس با آنها دور نگه دارید.

توصیه پایانی جهت درمان بیماری جرب در سگ‌ها

مهم‌ترین و کاربردی ترین اقدام در زمینه بیماری جرب (گال) در سگ‌ها، پیشگیری است. با توجه به مسری بودن این بیماری و حتی امکان انتقال آن به انسان لازم است ضمن توجه به نکات بهداشتی و همچنین توجه ویژه به سلامت جسمانی و تامین غذای سگ حیوان خانگی‌تان او را از ابتلا به این بیماری دور نگه دارید. همچنین در صورتی که علائمی از بیماری جرب در سگ خود مشاهده کردید در اولین فرصت از دامپزشک متخصص مشورت گرفته و تحت نظر کادر درمانی اقدامات لازم را جهت بهبودی انجام دهید. همچنین با مراجعه به پت شاپ آنلاین می توانین بهترین مواد بهداشتی و با کیفیت ترین غذای حیوانات را تهیه کنید.

بی‌اشتهایی، خارش شدید، التهاب و قرمزی پوست، ریزش مو تکه‌ای، ضخیم شدن پوست، گسترش زخم پوستی و بوی نامطبوع آن از علائم رایج این بیماری است.

شستشو با آب و صابون، استفاده از شامپوهای بنزوئیل پراکسید، استفاده از هیدروژن پراکسید، سرکه سیب، ژل آلوئه‌ورا، روغن چریش، عسل، ذرات نقره کلوئیدی و لیمو از موثرترین روش‌های خانگی برای درمان گال می‌باشند.

استفاده از مکمل‌های تقویتی، مصرف مواد حاوی پروبیوتیک، رعایت مسائل بهداشتی و جلوگیری از تماس با حیوانات آلوده

2 نظر در “صفر تا صد بیماری جرب سگ، علائم و ۹ روش درمان

 1. ایمان درخش گفت:

  باسلام ازشمابخاطرزحماتی که دراین زمینه میکشیدصمیمانه سپاسگذارم وآرزومیکنم که دراین مهم هرروزموفقترازدیروزبوده ودرکل درتمامی امورزندگی موفق وپیروزباشید

  1. نویسنده تام و جری: حمیده بخشی گفت:

   ممنونم از حس خوبتون 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *