دانستنی های سگ, نژادهای سگ

همه چیز درباره سگ گلدن رتریور | آشنایی با شخصیت و نحوه نگهداری انواع سگ نژاد گلدن

نژاد سگ پودل

گلدن رتریور یکی از محبوب‌ترین نژادهای سگ در جهان است که به دلیل ویژگی‌های مثبت خود، از جمله هوش بالا، وفاداری، رفتار دوستانه و قابلیت بالای یادگیری، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. این سگ‌ها همراهان ایده‌آلی برای خانواده‌های دارای فرزندان خردسال هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را آموزش داد. گلدن رتریورها دارای پوششی متراکم و درخشان به رنگ طلایی هستند که به زیبایی آن‌ها می‌افزاید. آن‌ها سگ‌های آپارتمانی فعالی هستند که به یک ساعت ورزش روزانه نیاز دارند. گلدن رتریورها به غذا خوردن، دویدن و گذراندن وقت با اطرافیان خود علاقه زیادی دارند.

گلدن رتریورها علاوه بر اینکه حیوانات خانگی محبوبی هستند، می‌توانند به عنوان سگ‌های کمکی برای افراد دارای معلولیت، سگ‌های شکاری و عضو مهم در عملیات‌های جستجو و نجات نیز استفاده شوند. نژاد سگ گلدن رتریور باهوش و وفادار است. از آنجاکه آن ها همراهان ایده آل همه خانواده ها هستند، سومین سگ محبوب ایالات متحده به شمار می روند. طبیعت ملایم، پوشش درخشان و لبخندهای جذاب این سگ آپارتمانی یرای مردم خوشایند است؛ اما چیزی که توجه همه را به خود جلب می کند، رفتار دوستانه و قابلیت بالای یادگیری اوست. از نظر تام و جری آن ها برای خانواده های دارای فرزندان خردسال بسیار مناسب اند و به آسانی آموزش می پذیرند. همچنین گلدن رتریور معمولا در بزرگسالی، لبخند و رفتار های دوست داشتنی ماه های اول زندگی اش را حفظ می کند.

این سگ آپارتمانی به یک ساعت ورزش روزانه احتیاج دارد و از غذا خوردن، دویدن و گذراندن وقت با اطرافیان خود لذت می برد (بهتر است در خرید غذای سگ این نژاد دقت عمل به خرج دهید و غذای های کالری بالا و مناسب آن ها را بدهید تا به خوبی رشد کنند). اما سوال پیش می آید که غذای سگ گلدن رتریور چیست ؟ در ادامه این مقاله بیشتر با این نژاد و طریقه نگهدار یان آشنا خواهید شد 

تاریخچه گلدن رتریور

نژاد سگ گلدن رتریور

نژاد گلدن رتریور برای اولین بار در اسکاتلند دیده شده است؛ اما یک افسانه ی قدیمی می گوبد که در واقع سگ گله های روسی بودند و ابتدا از سیرک خریداری شده اند. با این حال چیزی که از آن مطمئنیم این است که رتریور ها در ارتفاعات اسکاتلند که متعلق به لرد توییدموث بود، پرورش داده شدند. Tweedmouth همانند بسیاری از نجیب زادگان عصر خود، حیوانات زیادی را پرورش می داد و سعی در کامل کردن نژاد آن ها داشت. در آن زمان پیشرفت اسلحه های گرم منجر شد که در فصل شکار پرندگان زیادی از آسمان به زمین بیوفتند و بدین ترتیب احساس نیاز به یک رتریور باهوش که شکار را بازیابی کند، بیشتر شد.

به نظر می رسد فرد دیگری به نام مارجوریبانک رتریور ها را بیش از ۵۰ سال پرورش داد تا یک سگ شکارچی ایده آل بسازد. با این حال آنچه که در سوابق توییدموث از سال ۱۸۳۵ تا ۱۸۹۰ در دسترس است، نشان میدهد که او سگی متناسب با آب و هوای بارانی و مناطق ناهموار اسکاتلند می خواست که خلق و خویش در خانه نیز آرام و متعادل باشد. او که یک شکارچی پرنده بود، بهترین رتریور های موجود را در کنار نژاد دیگری به نام اسپانیل قرار داد. نتیجه آن سگی با بینی فوق العاده شد که تمایلش برای جلب رضایت و توجه به شکار از سایر سگ ها بیشتر است. بدین ترتیب Golden Retriever مدرن و امروزی پدید آمد.

گلدن رتریور برای اولین بار سال ۱۹۰۸ در نمایشگاه سگ های بریتانیایی نشان داده شد و ۱۴ سال دیگر طول کشید تا این سگ های وفادار در آمریکا شناخته شوند. سر انجام آن ها در حدود ۱۹۱۰ از طریق کانادا به ایالات متحده آمدند و  AKC، باشگاه پرورش سگ در آمریکا در سال ۱۹۱۱ رتریور های طلایی را به عنوان یک نژاد متمایز به رسمیت شناخت.

انواع نژاد سگ گلدن رتریور

نژاد سگ گلدن رتریور

سگ گلدن رتریور سه نوع نژاد مختلف دارد که همه شان زرد یا طلایی هستند. آن ها با ویژگی های فیزیکی شان که به دلیل تغییرات منطقه ای در طول پرورش ایجاد شدند، از هم تفکیک می شوند و هیچ تفاوتی در خلق و خو و سلامت شان با یکدیگر ندارند.

 1. گلدن رتریور آمریکایی
 2. گلدن رتریور انگلیسی
 3. گلدن رتریور کانادایی

سگ گلدن رتریور آمریکایی

نژاد سگ گلدن رتریور

گلدن رتریور آمریکایی نسبت به هم نوعانش لاغر تر و عضلانی تر است؛ اما در هوش و رفتاری دوستانه چیزی از آن ها کم ندارد. چشم های American Golden Retriever نسبت به سایر عموزاده هایش روشن تر است و پوشش این نژاد به دلیل داشتن طیف مختلفی از رنگ های طلایی به سادگی قابل تشخیص است. در واقع آن ها از رتریور های بریتانیایی کمی تیره تر هستند اما طبق استاندارد، کت های بسیار تیره یا خیلی روشن به رسمیت شناخته نمی شوند.

سگ گلدن رتریور انگلیسی

نژاد سگ گلدن

رتریور های انگلیسی یا بریتانیایی پوشش بلند تر و حجیم تری دارند که ظاهرشان را جذاب تر می کند. همچنین رنگ کرم فقط برای این نژاد به رسمیت شناخته می شود و به طور کلی روشن تر اند. چشم های English Golden Retriever گرد و تیره هستند و مثل دو نوع دیگر مثلثی و کشیده بنظر نمی آیند. دیگر ویژگی های گلدن رتریور بریتانیایی که شامل مزاج و رفتارش است با سایر عمو زاده هایش فرقی ندارد.

سگ گلدن رتریور کانادایی

نژاد سگ گلدن رتریور

ظاهر گلدن رتریور کانادایی کمی متفاوت به نظر می رسد طوری که انگار رنگ شان پر رنگ تر و تیره تر است. به علاوه پوشش آن ها بلندتر و نازک تر هستند و در پشت ساق پا، گردن و دم کرک و موی کم تری نسبت به بقیه رتریور های طلایی دارند.

ویژگی های نژاد گلدن رتریور

قد:

گلدن رتریور آمریکایی،انگلیسی و کانادایی: نر ۵۸ تا ۶۱ سانتی متر و در گلدن رتریور ماده ۵۵ تا ۵۷ سانتی متر

   عمر:

همه نژاد ها ۱۱ تا ۱۲ سال

 رنگ بندی:

ممکن است با افزایش سن، رنگ پوشش رتریور ها تیره تر یا روشن تر شود.

آمریکایی: طلایی براق همراه با سایه های زرد

انگلیسی: کرم، طلایی روشن، طلایی تیره، طلایی

کانادایی: طلایی تیره

   وزن:

آمریکایی، انگلیسی و کانادایی: در گلدن رتریور نر ۲۹ تا ۳۴ کیلوگرم و در گلدن رتریور ماده ۲۵ تا ۲۹ کیلوگرم

مناسب زندگی در آپارتمانمتوسط
رفتار مناسب با سگ های دیگربالا
رفتار مناسب با غریبه هابالا
تحمل تنهاییکم
تحمل هوای سردمتوسط
تحمل هوای گرممتوسط
رفتار مناسب با کودکانبالا
قابلیت آموزشبالا
هوشبالا
ریزش موبالا
مقدار ترشح بزاقکم
میزان سروصدا                        متوسط

 شخصیت سگ گلدن رتریور

نژاد سگ گلدن رتریور

خلق و خو ویژگی بازر این نژاد است و طبیعت شیرین و آرامَش، عشق ورزیدن به او را آسان می کند. گلدن رتریور به دلیل برخورد صبورانه و مهربانش با کودکان، مناسب ترین گزینه برای خانواده های پر جمعیت است. آن ها برای بازی با کودکان یا والدین خود در حیاط خلوت ساخته شده اند و برای خوشحال کردن اطرافیانشان بی اندازه مشتاق اند. این نژاد با غریبه ها و سایر سگ ها، گربه ها و اکثر دام ها سازگارند از همین رو همانطور که گفته شد؛ نگهبانان سرسختی نیستند. باید به این نکته توجه شود که برای زندگی با یک نفر گزینه خوبی به شمار نمی روند؛ چرا که با تنهایی چندان میانه خوبی ندارند و بهتر است یک نفر همیشه در خانه حضور داشته باشد.

گلدن رتریور ها همچنین به هوش و تمایل زیاد برای جلب رضایت صاحبانشان، مشهور هستند و به عنوان یکی از درخشان ترین سگ ها از نظر آموزش اطاعت و فرمان پذیری توصیف شده اند. به طوری که این نژاد رتبه چهارم را در کتاب استنلی کورن به نام هوش سگ ها – The Intelligence of Dogs – دارد. آن ها عاشق کار و فعالیت اند و توانایی زیادی برای تمرکز روی یک موضوع مشخص دارند. پس اگر می خواهید با رتریور های طلایی زندگی کنید؛ بهتر است مراقب باشید تا از کار کردن بیش از حدشان جلوگیری شود.

این سگ ها دوستان خوبی برای قایق رانی و شنا کردن به شمار می روند؛ چرا که عشق بی حد و حصری به آب دارند. Golden Retriever همچنین در رویداد های ورزشی، دارای انرژی زیاد و هوش رقابتی است. باید بدانیم که روش های آموزشی شدید برای آن ها غیر ضروری هستند و شیوه های تمرینی مثبت و امیدوار کننده بسیار بهتر عمل می کنند. گرچه گلدن رتریور روحیه خوب و دوست داشتنی دارد اما باید مانند همه سگ ها در جوانی، به خوبی پرورش بیابد و با قرار گرفتن در معرض افراد و موقعیت های مختلف، اجتماعی شود.

دانستی های جالب درباره سگ Golden Retiever

نژاد سگ گلدن رتریور

در دهه ۱۹۷۰ رئیس جمهور ایالات متحده یک گلدن رتریور به نام آزادی را به سرپرستی گرفت و این موضوع محبوبیت این نژاد را بین خانواده های آمریکایی دو چندان کرد.

فینلی، یک گلدن رتریور ۶ ساله، به خوبی عشق این نژاد را به توپ تنیس نشان می دهد؛ چراکه او با نگه داشتن شش توپ در دهانش رکورد دار گینس است!

این سگ ها همچنین بازیگران موفقی در جعبه های جادویی به شمار می روند و معروف ترین فیلم هایی که Golden Retriever ها در آن می درخشند، ازجمله: Homeward Bound, Full House, Air Bud, Disney Buddy

تاکر بودزین – Tucker Budzyn – در حال حاضر با داشتن بیش از ۳ میلیون دنبال کننده در یوتیوب، اینستاگرام و فیس بوک شناخته شده ترین گلدن رتریور در جهان است.

نکات برجسته

 • موهای نژاد سگ گلدن رتریور به ویژه در فصل بهار و پاییز به شدت می ریزند. شانه زدن روزانه باعث می شود که موهای شل از بدن شان جدا شوند و مانع نشستن آن ها بر روی لباس و سراسر خانه می شود.
 • این نژاد سگ های فعالی هستند و روزانه به ۴۰ الی ۶۰ دقیقه ورزش نیاز دارند.
 • رتریور عاشق غذا خوردن است و اگر بیش از حد تغذیه شود، به سرعت اضافه وزن پیدا می کند. توصیه می شود که خوراک سگ خود را محدود کنید و به جای اینکه ظرف پر را همیشه کنارش بگذارید، در چند وعده به او غذا دهید.
 • از آنجا که گلدن رتریور ها بسیار محبوب اند، پرورش دهنده های زیادی نیز دارند؛ که بیشتر از پرورش سگ های شاد و سالم، به کسب درآمد اهمیت می دهند. بنابراین به دنبال شخص معتبری باشید که سگ های خود را آزمایش می کند تا مطمئن شود که آن ها عاری از بیماری های ژنتیکی قابل انتقال به توله سگ ها هستند. البته تأکید ما براین موضوع است که به جای خرید سگ ها، آن ها را به سرپرستی بگیرید.

شما میتوانید در پناهگاه های مطمئن که زیر نظر دامپزشک های مجرب هستند یا خانواده هایی که تمایل به واگذاری سگ دارند، این نژاد را پیدا کنید و با این کار از حیوانات حمایت کنید.

سلامتی

سگ های نژاد گلدن رتریور به طور کلی سالم هستند اما همانند سگ های دیگر مستعد بیماری هایی هستند که بهتر است درباره آن ها بیشتر بدانید.

 • دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری ارثی است که در آن استخوان ران به خوبی در مفصلش قرار نمی گیرد. برخی از سگ ها لنگ زدن را در یک یا هر دو پای عقب نشان می دهند. با این حال اما ممکن است در سگ مبتلا به دیسپلازی لگن هیچ علائمی از ناراحتی مشاهده نکنید و  با افزایش سن به آرتروز دچار شوند. توجه داشته باشید که سگ های مبتلا به دیسپلازی لگن نباید پرورش داده شوند؛ بنابراین اگر در حال به سرپرستی گرفتن یک توله سگ هستید، حتما برسی کنید که والدین آن ها برای دیسپلازی آزمایش شده اند و مشکلی ندارند.
 • دیسپلازی آرنج: این بیماری نیز ارثی است و در سگ های نژاد بزرگ مثل گلدن رتریور دیده می شود. بنظر می رسد علت آن رشد متفاوت استخوان های سه گانه آرنج است که باعث سستی مفصل و ایجاد درد در لگن می شود. دامپزشک شما باید جراحی را برای اصلاح مشکل یا دارو برای کنترل درد تجویزکند.
 • آب مروارید: نقاط کدری که روی عدسی چشم های سگ ایجاد می شوند، درست همانند آب مروارید در انسان ها، می توانند با گذشت زمان پیشرفت کنند. احتمال بروز در هر سنی وجود دارد و در صورت درمان سریع بینایی را مختل نمی کند و با یک جراحی ساده رفع می شود.
 • آتروفی پیشرونده شبکیه: این بیماری باعث تخریب سلول های گیرنده نوری شبکیه می شود و در نتیجه بینایی حیوان کاهش پیدا می کند و کم کم دچار شب کوری می شود. در صورت پیشرفت بیماری ممکن است روز کوری نیز اتفاق بیوفتد. به دلیل اینکه اغلب سگ ها با کاهش بینایی مشکلی ندارند و علائمی را نشان نمی دهند، بهتر است که گلدن رتریور خود را سالانه برای معاینه چشم ببرید.
 • تنگی دریچه آئورت: این مشکل قلبی از محل ارتباط بطن چپ و آئورت سرچشمه می گیرد و می تواند باعث غش کردن یا حتی مرگ ناگهانی شود. در صورت تشخیص دامپزشک هنگام معاینه های منظم، درمان مناسب تجویز می شود.
 

نژاد سگ گلدن رتریور

 • استئوکندریت دیسیکان: این وضعیت ناشی از رشد نامناسب غضروف در مفاصل است و معمولا در آرنج یا شانه ها بوجود می آید. Osteochondrosis Dissecans باعث سفت و دردناک شدن مفاصل شده، تا جایی که سگ نمی تواند آرنج خود را خم کند. این بیماری را می شود در گلدن رتریور ها از ۴ تا ۹ ماهگی تشخیص داد.

نکته مهم: تغذیه بیش از حد توله سگ یا استفاده زیاد از غذا های پروتئین بالا، به پیشرفت آن استئوکندریت دیسیکان کمک کند.

 • آلرژی: سگ ها می توانند به مواد مختلفی از غذا گرفته تا گرد و خاک حساسیت داشته باشند. اگر رتریور شما پنجه هایش را خیلی لیس می زند یا صورتش را به شدت می مالد، او را توسط دامپزشک معاینه کنید.
 • فون‌ ویلبراند: یک بیماری ارثی است که توانایی لخته شدن خون را مختل می کند. از علائم اصلی آن می توان خون دماغ، خونریزی لثه و خونریزی زیاد پس از آسیب را نام برد. برای این اختلال هیچ درمانی وجود ندارد و در حال حاضر تنها راه انتقال خون از سگ های معمولی است. با این حال نگران نباشید اکثر سگ های مبتلا به بیماری Von Willebrand می توانند زندگی عادی داشته باشند.
 • تخریب معده: بیماری Gastric Dilatation-Volvulus یا به اختصار GDV که معمولا نفخ نامیده می شود؛ یک بیماری تهدید کننده برای زندگی گلدن رتریور ها است. زمانی که آن ها یک وعده غذایی بزرگ را بخورند یا مقدار زیادی آب بنوشند و بعد به سرعت ورزش کنند؛ فشار خون آن ها به طور ناگهانی کاهش می یابد و سگ دچار شوک می شود. در این حالت اگر پزشک به سرعت عملیات مراقبت را روی او انجام ندهد، سگ ممکن است که بمیرد. اگر رتریور شما دارای شکم ورم کرده است و آبریزش بینی بیش از حدی دارد یا می خواهد استفراغ کند و نمی تواند، مشکوک به نفخ شکم شوید. همچنین بی قراری، افسردگی، بی حالی و ضعف یا ضربان قلب سریع نیز از علائم تخریب معده به شمار می روند و در صورت مشاهده سگ خود را در اسرع وقت به کلینیک دامپزشکی ببرید.
 • صرع: یک اختلال مغزی است؛ که باعث تشنج یا تشنج دوره ای سگ ها می شود. دامپزشک شما باید بداند که تشنج چقدر شدید است و هر چند وقت یکبار رخ می دهد تا دارو تجویز کند.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری بر اثر تغیر عملکرد تیرویید ایجاد می شود و بنظر می رسد که سگ ممکن است به صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، لکه های تیره روی پوست و یا سایر بیماری های پوستی دچار شود. هیپوتیروئیدی با دارو و رژیم قابل درمان است.
 • همانژیوسارکوم: یکی از خطرناک ترین سرطان های مخصوص سگ ها است که از دیواره رگ های خونی و طحال سرچشمه می گیرد. این نوع تومور بیشتر در گلدن رتریور های میانسال و مسن دیده می شود.
 • استئوسارکوم: این سرطان باعث ایجاد تومور های بدخیم می شود. osteosarcoma در نژاد های بزرگ شایع تر است.

برای آشنایی با دیگر نژاد های سگ میتوانید مقاله آشنایی با نژاد سگ باسنجی مطالعه کنید.

غذا دادن

نژاد سگ گلدن رتریور

مقدار توصیه شده برای گلدن رتریور ها ۲ تا ۳ فنجان غذای خشک سگ با کیفیت بالا است که در دو وعده غذایی تقسیم شده است.

ناگفته نماند که خوراک بستگی به جثه، سن، متابولیسم و سطح فعالیت دارد و میزانش برای سگ ها مانند انسان به یک اندازه نیست. به همین دلیل کیفیت غذای سگ خریداری شده مهم است و باعث تغذیه بهتر با مقداری کمتر می شود.

اگر می خواهید مطمئن شوید که رتریور شما اضافه وزن ندارد؛ می توانید به سادگی یک آزمایش انجام دهید. ابتدا از پایین به او نگاه کنید. نباید شکم سگ مانع دیده شدن پشتش شود. در مرحله دوم با دستان خود دو طرف Golden retriever را بگیرید و انگشتان شست را در امتداد ستون فقرات بدون اینکه فشار شدیدی وارد کنید، پایین بیاورید. شما باید بدون دیدن دنده هایش، آن ها را احساس کنید و اگر اینطور نیست سگ دوست داشتنی شما به غذای کم تر و ورزش بیش تر احتیاج دارد.

نظافت گلدن رتریور

پوشش ضخیم و زیبای گلدن رتریور به این معناست که این سگ ها به مراقبت زیادی نیاز دارند. موهای آن ها باید روزانه یا حداقل یک بار در هفته شانه شوند تا از گره خوردن شان جلوگیری شود. Golden Retriever شما همچنین حداقل یک بار در ماه باید حمام کند تا تمیز بماند. توصیه می شود دندان های این نژاد را برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان، روزانه مسواک بزنید. بعضی از افراد استفاده از دهانشویه سگ را برای محافظت از دندان ها ترجیح می دهند. ناخن سگ ها به دلیل داشتن رگ های خونی حساس هستند و توصیه می شود اگر کوتاه کردن شان شما را می ترساند، آن را به دامپزشک بسپارید.

اگر قصد زندگی با یک توله سگ را دارید، او را از ماه های اولیه به شانه کشیدن موهایش و معاینه شدن عادت دهید. هر چند وقت یکبار گوش ها و پنجه هایش را تمیز کنید چرا که سگ ها آن ها را در صورت وجود عفونت لمس می کنند. داخل دهان گلدن رتریور را برای مطمئن شدن از اینکه مشکلی وجود ندارد، برسی کنید. نظافت را به تجربه ای مثبت و مملو از پاداش تبدیل کنید و برای این کار می توانید از تشویقی سگ استفاده کنید.

دهان، بینی و پاها را همیشه چک کنید تا علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت یا التهاب را به سرعت ببینید. چشم های آن ها باید شفاف، بدون قرمزی یا ترشح باشند. توجه کنید که هنگام تمیز کردن گوش های این نژاد از یک پنبه مرطوب یا گوش پاک کن سگ استفاده کنید تا از عفونت در قسمت خارجی آن ها جلوگیری شود. همینطور مراقب باشید تا  چیزی را وارد مجرای گوش نکنید.

برای آشنایی از روش کوتاه کردن ناخن ها، می توانید مقاله (روش صحیح کوتاه کردن ناخن های سگ) را مطالعه کنید.

برای آشنایی از روش مسواک زدن سگ، می توانید مقاله (راهنمای کامل مسواک زدن دندان سگ) را مطالعه کنید.

تیم پت شاپ تام و جری در کنار شماست تا به سؤالات تون پاسخ بده و در پرورش سگ ها به شما کمک کنه. ممنون از همراهی تون:*

سگ گلدن رتریور بهتراست یا لابرادور رتریور؟

نمیتوان به این پرسش جواب واحدی داد این دو نژاد از لحاظ ویژگی های شخصیتی بسیار شبیه یکدیگرند اما لابرادورها موهای کم تروکوتاه تری دارند و دردسر های ریزش مو درآن ها کمتر است اما باید بدانید که لابرادور ها پر انرژی تر و فعال تر از گلدن رتریورها هستند.

پس از پایان دوره شیرخوارگی شروع استفاده از غذای مایع همچون سوپ و پوره و… وبعد از آن غذای جامد نظیر گوشت و صیفی جات وسبزیجات پخته شده به همراه غذا خشک است. غذاهای خشک گلدن رتریور پاپی رویال کنین، مدیوم استارتر و مدیوم پاپی رویال کنین و جونیور سنستیو جوسرا و همچنین غذاهای رفلکس و رفلکس پلاس گوساله توله سگ توصیه ما به شماست.

استفاده از غذاهای خانگی در کنارغذای خشک از برندهای مختلف نظیر غذای سگ بالغ گلدن رتریور رویال کنین، غذای مکسی و مدیوم ادالت رویال کنین و غذای اکونومی،ادالت سنستیو و اگیلو اسپورت جوسرا و از برند رفلکس و رفلکس پلاس غذاهای متنوعی را میتوان نام برد.

بیماری های ویروسی بسیارسگ گلدن رتریور را تهدید میکند که با تغذیه سالم و واکسن میتوان از آن جلوگیری کرد.

بهتر است این سگ ها را درخانه های دارای تراس یا حیاط نگهدارید.

author-avatar

درباره نجلا

فیوریت های من 2 تا چیزن! حیوانات و نوشتن. از اونجایی که خودم صاحب یه گربه به اسم تامی ام، دارم سعی میکنم اطلاعاتم رو در این زمینه با شما درمیون بذارم :")

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *