دانستنی های گربه, سلامت گربه, نگهداری از گربه

هر آنچه که باید در مورد حمام کردن گربه‌ها بدانید!

حمام کردن گربه

حمام کردن گربه‌ها می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد، چون اکثر آنها واقعاً از حمام کردن خوششان نمی‌آید و ممکن است برایشان استرس‌زا باشد‌. با این حال همان طور که خرید غذای گربه مناسب برای حفظ سلامت آنها مفید است، حمام کردن گربه‌ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و برخی از گربه‌ها به دلیل جنب و جوش زیاد و برخورد با مایعات و مواد روغنی در معرض آلودگی قرار می‌گیرند. در حالت کلی، لازم است گربه ها هر ۸ هفته یک بار حمام شوند، البته حمام کردن گربه‌ها به این عامل بستگی دارد که آن‌ها در چه محیطی زندگی‌ می‌کنند و از چه نژادی هستند ممکن است لازم باشد سریعتر و یا دیرتر از حد معمول به حمام بروند. با توجه به اینکه گربه‌ها به تنهایی نمی‌توانند به درستی خود را تمیز کنند. لازم است که شما در روند شست‌وشوی گربه خانگی‌تان به او کمک کنید. روش‌هایی وجود دارند که باعث می‌شود گربه‌ها برای حمام کردن تجربه خوشایندی داشته‌باشند و نسبت به آن تمایل داشته‌باشند. که در این مقاله از پت شاپ آنلاین تام و جری به آن می‌پردازیم.

قبل از اینکه گربه خود را حمام کنید چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

قبل از هر چیز لازم است یک مکان آرام و بدون سر و صدا را انتخاب کنید، سپس تمامی لوازم مورد نیاز برای شست‌ و شوی گربه را تهیه کنید، به طوری که وقتی شروع به حمام کردن گربه خود کردید، همه چیز در دسترس شما باشد. حتما از یک دستکش و لباس مناسب برای راحتی خودتان استفاده کنید. ترجیحا از شوینده‌ها و نرم کننده‌های مناسب پوست و مو گربه‌ها استفاده کنید، نکته مهمی که باید در شست و شوی گربه‌تان باید رعایت کنید عدم استفاده از شامپوها و نرم‌کننده انسان‌ها و یا سایر حیوانات خانگی است، زیرا در غیر اینصورت ممکن است باعث ریزش مو و خشکی پوست حیوان خانگی شما شود. بهتر است اقدامات زیر را قبل از حموم کردن گربه انجام دهید.

آماده کردن وسایل لازم؛ قبل از شروع حمام، تمام وسایل مورد نیاز مانند شامپو مخصوص گربه، حوله، لیوان، دستمال و… را آماده کنید.
گرم کردن محیط؛ دمای حمام باید گرم و مطبوع باشد تا گربه از سرما اذیت نشود.
آماده کردن گربه؛ قبل از حمام کردن، گربه را با نوازش و صحبت آرام کنید تا از اضطراب او کم کنید.
انتخاب شامپو مناسب؛ از شامپوی مخصوص گربه استفاده کنید و از شامپوهای انسانی که برای پوست و موی گربه مناسب نیستند، استفاده نکنید.

همچنین شما برای شست و شو گربه به مواردی که در  زیر اشاره می‌شود نیاز خواهید داشت:

 • یک سطل پلاستیکی بزرگ
 • سینک یا حمام با کفپوش ضد لغزش
 • شامپو مخصوص گربه
 • نرم کننده مو مخصوص گربه
 • حوله و سشوار
 • برس مخصوص گربه

رعایت نکات قبل از حمام بردن گربه

مراحل حمام کردن گربه‌ها

با توجه به اینکه بیشتر گربه‌ها حس ناخوشایندی نسبت به آب دارند لازم است شما با روش‌های خلاقانه و ایجاد یک محیط جذاب برای حیوان خانگی خود در حمام او را به این کار تشویق کنید. اگرچه شاید عده‌ای تصور کند که گربه‌ها نیازی به حمام کردن ندارند، اما سخت در اشتباه هستند و دامپزشکان توصیه می‌کنند که به جهت جلوگیری از عفونت‌های پوستی و ریزش مو لازم است که گربه‌ها نیز حمام کنند. اگر شما گربه خانگی دارید بهتر است به نکاتی که در ادامه برای حمام کردن گربه‌ها ذکر می‌شود توجه داشته‌باشید:

 1. انتخاب زمان مناسب برای حمام کردن گربه‌ها

برای اینکه حمام کردن برای گربه به یک تجربه خوب تبدیل شود، لازم است زمان مناسبی برای شست و شو انتخاب شود. در صورتی که آنها بیش از حد هوشیار باشند و یا تحریک پذیر به نظر برسند، زمان مناسبی برای این کار نخواهد بود و ممکن است حمام کردن برای گربه‌ها آزار دهنده باشد، بنابراین بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که آرام تر و خسته تر هستند.

 1. آماده شدن گربه برای حمام کردن

لازم است که شما برای جلوگیری از هرگونه خراش و زخم احتمالی، ناخن های گربه خود را کوتاه کنید، همچنین ایده خوبی است که از پنبه برای گوش گربه خود استفاده کنید، تا از ورود آب به داخل گوش و ایجاد ناراحتی و عفونت جلوگیری شود.

 1. حمام کردن گربه با آب ولرم

ابتدا تمامی لوازم مورد نیاز و شامپو و نرم‌کننده مناسب پوست و موی گربه که را در دسترس خود قرار دهید، سپس با آب ولرم گربه خود را آرام بشویید تا احساس آرامش داشته‌باشد، زیرا پوست گربه‌ها نسبت به دما حساس است و در صورتی که آب خیلی سرد و یا گرم باشد موجب ایجاد حس ناخوشایندی در آن‌ها می‌گردد. توصیه می‌شود ، از حمام کردن گربه ها با سر دوش خودداری شود و در عوض از یک ظرف کوچک آب برای راحتی و عدم ایجاد ترس در گربه‌ها استفاده شود. بهتر است مواد شوینده مخصوص گربه‌ها را قبل از استفاده رقیق کنید و به آرامی روی موی گربه خود ماساژ دهید. بهتر است از شامپو‌ها و نرم کننده‌هایی استفاده کنید که رایحه ملایمی داشته‌باشند زیرا شوینده‌هایی که رایحه تند و عطری دارند می‌تواند باعث ایجاد حساسیت پوستی در گربه شما گردد.

 1. استفاده از حوله برای خشک کردن گربه

در مراحل پایانی حمام کردن گربه و پس از شست و شوی کامل، به آرامی گربه خود را در یک حوله نرم و تمیز بپیچید تا کامل خشک شوند،  همچنین در صورتی که گربه شما نسبت به سر و صدا حساس نباشد می‌توانید از سشوار جهت خشک کردن گربه خود استفاده کنید و با یک برس مخصوص، به آرامی موی گربه خود را شانه کرده و گره خوردگی موی‌شان را باز کنید.

 1. دادن خوراکی و وسایل بازی به عنوان پاداش

برای تشویق و ایجاد یک حس خوب و خوشایند برای حیوان خانگی خود می‌توانید بعد از حمام کردن از مواد خوراکی و یا وسایل بازی مورد علاقه گربه‌تان استفاده کنید تا برای دفعات بعدی شست و شو تمایل بیشتری نسبت به آن داشته‌ باشد.

مراحل حمام کردن گربه‌ها

استفاده از شامپوهای خشک جهت نظافت گربه‌ها

در صورتی که گربه خانگی شما ترس زیادی نسبت به آب و مواد شوینده دارد، شما می‌توانید جهت تمیزی گربه‌تان از شامپوهای خشک استفاده کنید. این شامپوها  بدون نیاز به آب و به صورت پودری قابل استفاده هستند و شما می‌توانید در حین  مسافرت و یا وقتی که به آب دسترسی ندارید از شامپوهای خشک استفاده کنید.

گربه را هر چند وقت یکبار باید شست؟

گربه‌ها حیواناتی تمیز و منظم هستند و به طور غریزی خود را با لیسیدن مرتب نگه می‌دارند. با این حال، گاهی اوقات نیاز به حمام کردن دارند، به خصوص اگر موی بلند داشته باشند، در فضای بیرون زیاد تردد می‌کنند یا دچار آلودگی‌هایی مانند کک و کنه شده باشند. در ادامه به بررسی پاسخ سوال "هر چند وقت یکبار گربه را باید شست" می پردازیم.
همانطور که گفته شد؛ گربه‌ها به طور طبیعی حیوانات پاکیزه‌ای هستند و خودشان را به طور مرتب با لیسیدن تمیز می‌کنند. به همین دلیل، نیاز به حمام کردن منظم ندارند.

به طور کلی، حمام کردن گربه‌های بالغ سالم، یک بار در ماه یا هر ۶ تا ۸ هفته کافی است.

اما در موارد زیر، ممکن است نیاز به حمام کردن گربه‌تان بیشتر باشد:

اگر گربه‌تان موی بلند دارد؛ موهای بلند می‌توانند کثیفی، گرد و غبار و انگل‌ها را به دام بیندازند و حمام کردن می‌تواند به تمیز نگه داشتن آنها کمک کند.
اگر گربه‌تان در فضای بیرون زیاد تردد می‌کند؛ گربه‌هایی که در فضای بیرون می‌گردند، بیشتر در معرض کثیفی، گل و لای و انگل‌ها قرار می‌گیرند و ممکن است نیاز به حمام کردن بیشتری داشته باشند.
اگر گربه‌تان دچار آلودگی‌هایی مانند کک و کنه شده باشد؛ حمام کردن با شامپوی ضد انگل می‌تواند به از بین بردن کک و کنه و تخم‌هایشان کمک کند.

تایم مناسب حمام کردن گربه ها با توجه به سن

گربه ها در طول زمان به دلیل رشد نیازهای زیستی متفاوتی پیدا میکنند و بایستی به نیازهای آنها توجه شود. در ادامه به بررسی نیاز حمام کردن گربه در سنین مختلف میپردازیم.
گربه‌های بالغ: به طور کلی، حمام کردن گربه‌های بالغ سالم، یک بار در ماه یا هر ۶ تا ۸ هفته کافی است.
گربه‌های توله: گربه‌های بچه‌گانه به دلیل سیستم ایمنی ضعیف‌تر، نیاز به حمام کردن بیشتری دارند. حمام کردن یک بار در هفته یا هر دو هفته برای آنها مناسب است.
گربه‌های باردار یا شیرده: حمام کردن گربه‌های باردار یا شیرده باید با احتیاط بیشتری انجام شود و در صورت امکان، از حمام کردن آنها خودداری کنید.
گربه‌های بیمار: اگر گربه‌تان بیمار است، قبل از حمام کردن با دامپزشک مشورت کنید.

توصیه‌ پایانی در مورد شست وشوی گربه‌ها

وقتی که شما تصمیم به نگهداری حیوان خانگی می‌گیرید لازم است جهت رسیدگی به نظافت و بهداشت آن نیز توجه ویژه‌ای داشته‌باشید. حمام کردن گربه‌ها، موجب کاهش عفونت های پوستی، ریزش مو، شوره سر و همچنین جلوگیری از گره خوردگی مو حیوان خانگی شما می‌شود. علاوه بر این حمام کردن گربه‌ها با ایجاد حس تمیزی و شادابی در سلامت و افزایش انرژی گربه شما تاثیرگذار خواهد بود. بدون شک شما دوست ندارید که از یک حیوان کثیف نگه‌داری کنید زیرا در این صورت سلامت شما نیز به خطر می‌افتد. ما سعی کردیم در این مقاله با ارائه راهکارهایی جهت تسهیل شست و شوی حیوان خانگی شما ارائه دهیم تا نه تنها گربه‌تان از حمام کردن ترسی نداشته‌باشد بلکه نسبت به انجام آن اشتیاق داشته‌باشد.

برای شست و شوی گربه به چه لوازمی نیاز داریم؟

سطل پلاستیکی بزرگ، شامپو مخصوص گربه، نرم کننده مو مخصوص، حوله و سشوار، برس مخصوص گربه

این شامپوها بدون نیاز به آب و به صورت پودری هستند و شما می‌توانید در حین  مسافرت و یا وقتی که به آب دسترسی ندارید از شامپوهای خشک استفاده کنید.

انتخاب زمان مناسب برای حمام کردن، آماده کردن گربه برای حمام، استفاده از آب ولرم، استفاده از حوله برای خشک کردن گربه، دادن خوراکی و وسایل بازی به عنوان پاداش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *