دانستنی های گربه

آشنایی با ۱۰ نوع گربه وحشی دنیا

یک گونه از گربه وحشی جتگلی

گربه‌ها یکی از حیواناتی هستند که قدمت چندین ساله دارند و از گذشته در محیط‌زیست بوده‌اند. نژادهای مختلفی از گربه‌ها در حیات‌وحش وجود دارد که فقط بعضی از آنها اهلی هستند و کسانی که قصد نگهداری از گربه در خانه را دارند فقط می‌توانند از گونه‌های اهلی مراقبت کنند چرا که رفتار و ارتباطات گربه‌های وحشی به نحوی است که امکان نگهداری در خانه را ندارند. باتوجه‌به تغییر محیط‌زیست معدود گونه‌هایی از گربه وحشی در حیات‌وحش زندگی می‌کنند. برخی از این گربه‌ها به حدی محتاط هستند که دانشمندان نتوانستند اطلاعات زیادی در مورد ویژگی‌های زیستی آنها به دست بیاورند. بد نیست بدانید که این گونه گربه‌ها فقط در بعضی از نقاط جهان دیده می‌شود و رازهای خاص خودشان را دارند. اگر علاقه‌مند به آشنایی با این گربه‌ها هستید، این مقاله از تام و جری را مطالعه کنید.

گربه وحشی به چه گربه‌های گفته می‌شود؟

گربه‌ها به‌عنوان یکی از انواع حیوانات بسیار جذاب و زیبا هستند که هم اکنون گونه‌های مختلفی از آنها در طبیعت وجود دارد. گربه جنگلی یا وحشی جزو گربه‌هایی است که برخی از گونه‌های آن هم اکنون در معرض انقراض قرار دارد. گربه‌ها بسیار باهوش و بازیگوش هستند و گونه وحشی آنها، درنده‌خو خواهند بود. همه ما کم‌وبیش در مورد گربه‌ها اطلاعاتی داریم؛ اما گربه‌های وحشی مناطق مختلف دارای ویژگی‌هایی متفاوتی هستند که دانستن آن ممکن است برای شما جذاب باشد. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان در ادامه به معرفی بهترین انواع نژاد گربه‌های وحشی در جهان می‌پردازیم.

گربه پالاس

حتماً بسیاری از شما به گربه‌های پشمالو علاقه‌مند هستید. گربه پالاس یکی از گربه‌های پشمالو است و از نظر جثه تقریباً هم اندازه گربه‌های خانگی است. این گربه‌ها بسیار پر خز و پرپشت هستند و مردمک چشم عجیبی دارند. مردمک چشم‌گربه پالاس به جای شکاف به شکل کروی هستند. این گربه‌ها بیشتر در اروپا شرقی زندگی می‌کنند و جزو قدیمی‌ترین گونه‌های گربه محسوب می‌شوند و تغذیه خود را از حیات‌وحش تأمین می‌کنند.

گربه بلک فوت

یکی از انواع گربه‌های وحشی شناخته شده گربه بلک فوت است. این‌گونه جثه کوچکی دارند. حال ظاهر این گربه‌ها بسیار بامزه است و با نام گربه خال‌خالی نیز شهرت پیدا کرده‌اند. جثه این گربه‌ها به حدی کوچک است که لقب کوچک‌ترین گونه گربه وحشی دنیا را به آنها داده‌اند و گونه‌های ماده گربه بلک فوت ریزتر از گربه‌های نر هستند و وزن آن‌ها کمتر است.

گربه بلک فوت

برای تهیه انواع سوپ و تشویقی گربه با ما در تماس باشید.

گربه ماهیگیر

یکی از انواع گربه وحشی با شکل عجیب شامل گربه‌های ماهیگیر هستند. این گونه از گربه‌های بومی جنوب و جنوب شرق آسیا به شمار می‌روند. گربه‌های ماهیگیر در کنار آب هستند و برای شنا مهارت بسیار بالایی دارند و تغذیه خود را از طریق شکار ماهی، قورباغه و آبزیان ...به دست می‌آورند.

گربه ماهیگیر

گربه یوزپلنگ ابری

اگر به دنبال بامزه‌ترین گربه وحشی در جهان هستید می‌توان به یوزپلنگ ابری اشاره کرد. این گونه از گربه‌های وحشی را می‌توانید در دامنه کوه‌های هیمالیا و همچنین جنوب شرق آسیا و چین به چشم ببینید. درگذشته جمعیت این گربه‌ها بسیار زیاد بود؛ اما به‌مرور از جمعیت آنها کاسته شد. جزو گربه‌های بزرگ محسوب می‌شوند؛ اما در بین گربه‌های با جثه بزرگ اندازه کوچک‌تری دارند.

گربه سوزپلنگ ابری

گربه شنی

بامزه‌ترین انواع گربه وحشی در حیات‌وحش گربه‌های شنی است. دلیل نام‌گذاری این گربه‌ها به زیستگاه آنها بستگی دارد. چرا که گربه‌های شنی در شبه‌جزیره عربستان، غرب آسیا و آفریقا وجود دارند. گربه شنی معمولاً در مناطق کویری زندگی می‌کند و با چنین شرایط آب‌وهوایی به خوبی سازگاری دارد. در قسمت زیر پنجه و میان انگشتان گربه‌های شنی خزهای بسیار زیادی رشد کرده‌اند که باعث محافظت از پاهای گربه در برابر گرمای شن و ماسه بیابان می‌شود.

گربه شنی و بچه هاش

گربه پامپاس

از گربه‌های وحشی که شکل عجیبی دارند، شامل گربه پامپاس است. این گربه‌ها جثه تقریباً کوچکی دارند و معمولاً در شیلی، آرژانتین، پرو و حتی جنوب غرب کلمبیا می‌توان آنها را دید. گربه‌های پامپاس بیشتر در علفزارها زندگی می‌کنند و به همین سبب آنها را چنین شهرت داده اند. در مناطق بوته زار و جنگل‌های بارانی مناطق ذکر شده و در ارتفاعات بیش از ۵۰۰۰ متر این گربه‌ها زندگی می‌کنند.

گربه پامپاس

سر وال

یکی از انواع گربه وحشی که هم اکنون در صحراهای آفریقا به چشم می‌خورد گربه سر وال است. این گربه جثه نسبتاً بزرگی دارد و هم اکنون جزو حیواناتی به شمار می‌رود که در خطر انقراض قرار می‌گیرد. از نظر برخی از مشخصات گربه‌های سروال شباهت زیادی به گربه طلایی آفریقایی دارند.

گربه لینکس کانادایی

یکی از بامزه‌ترین گربه‌های وحشی گربه لینکس کانادایی است. این گربه‌های وحشی در نیمکره شمالی زندگی می‌کنند. معمولاً در کشورهای آلاسکا و کانادا و البته در قسمتی از شمال ایالات متحده نیز می‌توان این گربه‌های بامزه را مشاهده کرد. گربه‌های لینکس کانادایی جثه بسیار بزرگی دارند و بدن آنها پوشش ضخیمی از خز خواهد بود. رنگ خز چنین گربه‌هایی معمولاً در فصل تابستان متمایل به قهوه ای است. حال در صورتی که در فصل زمستان رنگ پوست و خز آنها روشن‌تر می‌شود. به گونه ای که رگه‌هایی به رنگ نقره ای در رنگ پوست آنها به چشم می‌خورد.

گربه لینکس کانادایی

گربه خلیج برونئی

اگر می‌خواهید با زیباترین انواع گربه وحشی آشنا شوید، می‌توان به گربه خلیج برونئی اشاره داشت. این گربه‌ها جزو حیوانات بومی جزیره برونئو محسوب می‌شوند و گربه‌های خلیج برونئی جزو گربه‌های وحشی بسیار کمیاب به شمار می‌روند. همچنین این گربه‌ها بسیار محتاط هستند، به گونه ای که پژوهشگران تا به کنون تنها یک عکس توانسته اند از این گربه به دست بیاورند.

گربه خلیج

گربه جاگوارندی

یکی از انواع گربه وحشی بسیار جذاب و زیبا، گربه جاگوارندی است. این گربه‌ها جثه نسبتاً کوچکی دارند و معمولاً هم روی شاخه درخت زندگی می‌کنند. البته برای شکار ترجیح می‌دهند تا از روی شاخه درخت پایین رفته و در کمین شکار بنشیند. این گربه جنگلی جزو گربه‌های بومی آمریکای جنوبی و مرکزی به شمار می‌رود. هم اکنون در مناطقی نظیر فلوریدا و سواحل آلاباما گونه‌های جاگوارندی زیادی به چشم می‌خورند.

گربه جاگوار

زیباترین گربه وحشی جهان

قطعاً همه شما با شنیدن نام گربه‌های وحشی، حیواناتی با شکل ظاهری بسیار ترسناک را در ذهن خود تصور می‌کنید. بد نیست بدانید که بسیاری از انواع گربه وحشی موجود در طبیعت از نظر زیبایی زبانزد هستند. گربه مارگای یکی از گربه‌های وحشی زیبا با شکل ظاهری جذاب است. این گربه‌ها از نظر جثه اندازه گربه‌های خانگی هستند.

گربه مارگای جزو نژادهای بومی جنگل آمریکا محسوب می‌شود. این گربه بیشتر عمر را خود را روی شاخه درختان سپری می‌کند. گربه مارگای را با نام گربه سان مکار و گربه پلنگ نیز می‌شناسند. جزو گربه‌های خالداری هستند که در جنوب و شرق آسیا نیز دیده می‌شوند. از نظر شکل ظاهری مشابه پلنگ هستند؛ اما در ابعاد کوچک خواهند بود.

چند نکته مهم در رابطه با گربه‌های وحشی

بسیاری از افراد تصمیم دارند تا گربه‌های وحشی و حتی گربه‌های خیابانی را به خانه بیاورند. قطعاً که نگهداری گربه‌های وحشی و مدیریت آنها کار بسیار دشواری است. قطعاً هر کسی نمی‌تواند حتی از گربه‌های خانگی نیز محافظت کند. چه بسا اینکه شما کاربران عزیز بخواهید یک گربه وحشی را در منزل خود نگهدار دارید. حال اگر شما به دنبال انتخاب نژادی از انواع گربه‌های وحشی هستید، باید به نکات مهمی توجه داشته باشید که مهم‌ترین آن به شرح زیر است.

  • در گام نخست باید گربه را به دامپزشکی ببرید تا پزشک گربه را دقیق مورد بررسی قرار دهد. دامپزشک از گربه چکاپ کامل می‌گیرد و واکسن‌های لازمه را به آن تزریق می‌کند. از آنجایی که گربه‌های خیابانی معمولاً دارای کک هستند، پس چک کردن کک، جای زخم، انگل، کرم و غیره الزامی است. در چنین مواقعی برای گربه دارو تجویز می‌شود. پس تا اتمام زمان مصرف دارو و مطمئن شدن از سلامت حیوان آن را از محیط خانه دور نگه دارید.
  • قطعاً رام کردن گربه‌های وحشی کار بسیار سختی است اما به مرور زمان، محبت کردن و صحبت کردن با آن به یک عادت تبدیل می‌شود.
  • هرگز با گربه‌های خیابانی و وحشی تماس چشم برقرار نکنید، چرا که در این صورت اعتماد انواع گربه وحشی را از دست می‌دهید. بسیاری از انواع گربه‌ها برقراری ارتباط چشمی را به عنوان یک تهدید متوجه می‌شوند.
  • بر اساس یک برنامه غذایی مشخص شده و دقیق به گربه غذا بدهید، غذا دادن به موقع باعث جلب اعتماد گربه خواهد شد. در این صورت او متوجه می‌شود که یک صاحب قابل اعتمادی دارد و قطعاً زودتر با شما به صمیمیت می‌رسد.
  • اگر تصمیم دارید تا گربه را برای همیشه نگهداری نکنید پس بیشتر از یک ماه آن را در فضای خانه نگه ندارید. چرا که طی مدت زمان طولانی، گربه با اعضای خانه صمیمیت پیدا کرده و به دلیل این امنیت مجدداً به خانه باز می‌گردد.
  • گربه غیر اهلی وحشی در هر نژادی که باشد باید به مسائل بهداشتی آن توجه داشت. اگر تصمیم جدی برای نگهداری گربه‌های خیابانی یا وحشی دارید، حتماً به معاینات منظم دامپزشکی توجه کنید. همچنین با استفاده از یک رژیم غذایی سالم به کاهش مشکلات احتمالی گربه کمک می‌شود.

تفاوت گربه وحشی با گربه اهلی

بر اساس مطالعاتی که در مجموعه مقالات آکادمی ملی در سال ۲۰۱۴ منتشر شد گربه‌های وحشی و اهلی در کنار ویژگی‌های مشترک تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند که شاید مهمترین آن در تغذیه باشد غذای گربه اهلی شامل انواع غذای خشم و آماده است اما گربه های وحشی به خورد غذاهایی که در حیات وحش است عادت دارند.  مهم‌ترین آنها به شرح زیر است.

ویژگی ها

شخصیت

خرخر و غرش

شکل مردمک

اندازه مغز

آموزش

گربه های اهلی

با انسان و دیگر حیوانات رفتار تعاملی تری دارند

خرخر می کنند

مردمک عمودی

اندازه مغز کوچکتر

آموزش پذیر بوده و به محرک های مبتنی بر پاداش پاسخ مثبت می دهند

گربه های وحشی

پرخاشگر و تهاجمی هستند

غرش می کنند

مردمک گرد

اندازه مغز بزرگتر نسبت به اهلی ها

آموزش پذیر نیستند

گربه وحشی به عنوان گونه ای از انواع گربه‌هایی است که در طبیعت زندگی می‌کند. این گربه‌ها شخصیت بسیار مرموز و بازیگوشی دارند. چه بسا اینکه هر یک از آنها درنده خو هستند. در جای جای نقاط ایران و جهان گربه‌های وحشی با مشخصات ظاهری بسیار متفاوتی زندگی می‌کنند.

از موهای بلند گرفته تا چشم‌های ریز و درشت، گوش‌هایی با شکل مختلف و تنوع رنگی بسیار زیاد جزو مشخصات گربه‌های وحشی است. بسیاری از افراد علاقمند هستند تا بیشتر درباره انواع گربه‌های وحشی شناخت داشته باشند. برخی از نژادهای گربه وحشی مشخصات فوق العاده مرموز و جذابی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *