دانستنی های گربه

کدام نژادهای گربه طول عمر بیشتری دارند؟

امریکن شورت هیر

اگر شما تصمیم به نگهداری از گربه‌ها را داشته‌باشید؛ مسلماً توجه به سن و طول عمر مفید آن‌ها برایتان حائز اهمیت است و دوست دارید که برای سالیان متمادی از آن‌ها در خانه مراقبت کنید، به همین سبب شناخت نژاد گربه‌هایی که بیشترین طول عمر را دارند شما را در انتخاب حیوان خانگی مورد نظرتان یاری خواهد کرد. ما در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات مفیدی در خصوص نژادهایی که بیشترین طول عمر را دارند و همچنین راه‌حل‌هایی برای افزایش طول عمر گربه‌ها ارائه دهیم؛ پس تا پایان این مقاله جذاب پت شاپ تام و جری با ما همراه باشید.

معرفی نژادهای گربه با بیشترین طول عمر

گربه‌ها به طور میانگین ۱۲ الی ۱۸ سال عمر می‌کنند، اما برخی از گربه‌ها به طور ژنتیکی طول عمر بیشتری دارند و کمتر در معرض بیماری‌های مختلف هستند. عوامل بسیاری در طول عمر گربه‌ها موثر است و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به غذای گربه و شرایط زندگی‌شان اشاره کرد، مسلماً گربه‌های خانگی طول عمر بیشتری نسبت به گربه‌های خیابانی دارند و متاسفانه سالانه بسیاری از حیواناتی که در خیابان‌ها و جاده‌ها تردد دارند بر اثر تصادف و تغذیه نامناسب جان خود را از دست داده‌اند. اما شاید این سوال به ذهنتان برسد که کدام یک از نژادهای گربه‌های خانگی به طور ژنتیکی طول عمر بیشتری دارند؟ که در ادامه به جواب این سوال می‌پردازیم:

 1. گربه آمریکن شورت هیر

طول عمر گربه‌های آمریکن شورت هیر حدود ۱۵ الی ۲۰ سال می‌باشد، این گربه‌ها بیماری ژنتیکی خاصی ندارند و در صورت مراقبت اصولی و تامین نیازهای ضروری‌شان، تا سالیان متمادی می‌توانند به عنوان دوست و یک همراه خوب در کنار شما و خانواده‌تان زندگی کنند.

 1. گربه سیامی

گربه‎‌های نژاد سیامی (بالماسکه) به دلیل چهره و رنگ پوست خاصی که دارند طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارند. طول عمر مفید آن‌ها در حدود ۱۲ الی ۲۰ سال می‌باشد. سیامی‌ها معمولاً بیماری خاصی ندارند اما برخی از گربه‌های این نژاد در معرض بیماری‌های پریودنتال قرار دارند و در صورتی که شما سرپرستی گربه‌های بالماسکه را برعهده دارید بهتر است که هر چند وقت یکبار برای معاینه دهان و دندان به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.

گربه سیامی

 1. گربه رگدال

گربه‌های خانگی رگدال به طور میانگین ۱۲ الی ۱۵ سال عمر می‌کنند. آن‌ها بسیار خونگرم و مهربان هستند و به همین دلیل محبوبیت زیادی در سراسر دنیا دارند. این گربه‌های چشم آبی معمولاً سالم هستند اما از بیماری‌های رایج این نژاد می‌توان به مشکلات ادراری و کلیوی اشاره کرد که لازم است در صورت مشاهده علائم آن اقدامات درمانی را تحت نظر دامپزشک متخصص انجام دهید.

 1. گربه بیرمن

این گربه‌ها حاصل جفت گیری گربه سیامی و گربه قهوه‌ای برمه هستند و به طور میانگین ۱۲ الی ۱۶ سال عمر می‌کنند. بیرمن‌ها بسیار بازیگوش و خونگرم هستند و به راحتی خود را با اعضای خانواده ارتباط برقرار می‌کنند. این نژاد در حالت کلی بیماری خاصی ندارد اما ممکن است که برخی از بیرمن‌ها دچار نارسایی کلیوی شوند.

 1. گربه راشن بلو

گربه‌های راشن بلو بسیار آرام و مهربان هستند. این گربه‌های روسی بدن بلند و عضلانی دارند و اصطلاحاً به (دوبرمن پینچر) معروف هستند. میانگین طول عمر راشن بلوها در حدود ۱۵ الی ۲۰ سال بوده و در حالت کلی مشکل ژنتیکی خاصی ندارند اما برخی از آن‌ها مستعد سنگ کلیه و عفونت دستگاه ادراری هستند.

گربه راشن بلو

 1. گربه بمبئی

گربه‌های سیاه رنگ بمبئی بسیار پر جنب و جوش و دوست داشتنی هستند که اصطلاحاً به آن‌ها پلنگ سیاه مینیاتوری نیز گفته می‌شود. گربه‌های بمبئی تمایل زیادی به بازی کردن دارند و به خوبی با اعضای خانواده ارتباط برقرار می‌کند، میانگین عمر مفید این نژاد حدود ۱۲ تا ۱۶ سال می‌باشد و از بیماری‌های رایج آن‌ها می‌توان به نقص مادرزادی جمجمه، مشکلات پریودنتال اشاره کرد.

 1. گربه اسفینکس

این نژاد که به گربه‌های بی مو نیز معروف هستند و بر اثر جهش ژنتیکی به وجود آمده‌اند. اسفینکس‌ها کنجکاو و مهربان هستند و نسبت به صاحبان خود بسیار وفادارند. این گربه‌ها میانگین طول عمرشان در حدود ۱۰ الی ۱۵ سال بوده و به دلیل عدم داشتن پوشش مو و پوست‌های چروکیده بیشتر از سایر نژادها در معرض مشکلات پوستی قرار دارند.

گربه اسفینکس

 1. گربه بالینیس

این گربه‌ها شباهت بسیار زیادی به نژاد سیامی دارند و به احتمال بالا از جهش ژنتیکی این نژاد به وجود آمده‌اند. بالینیس‌ها بسیار پر جنب و جوش و خونگرم هستند و علاقه‌ای به تنها ماندن در خانه ندارند. طول عمر این نژاد به طور متوسط حدود ۱۲ تا ۲۰ سال بوده و به طور کلی نژاد سالمی هستند.

روش‌های موثر در افزایش طول عمر گربه

عوامل بسیاری در بهبود کیفیت زندگی و طول عمر مفید گربه‌ها موثر است و لازم است که افرادی که مسئولیت نگهداری از حیوانات را برعهده دارند به خوبی از نحوه مراقبت اصولی آن‌ها و خرید مواد غذایی از پت شاپ‌های آنلاین معتبر اطلاع کافی داشته‌باشند و قبل از انتخاب پت به ویژگی‌های نژادی توجه داشته و از وضعیت سلامتی‌شان اطمینان حاصل کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله راهنمای جامع درباره غذای انواع گربه مطالعه نمایید. مسلماً رعایت نکاتی که در ادامه به آن اشاره می‌شود تاثیر به‌سزایی در این خصوص داشته و سلامت گربه خانگی‌تان را به همراه خواهد داشت.

افزایش طول عمر گربه

 • استفاده از تغذیه اصولی
 • نوشیدن آب کافی
 • استفاده از مکمل‌های تقویتی
 • چکاپ منظم وضعیت سلامت
 • واکسیناسیون به موقع
 • استحمام منظم
 • برس کردن و کوتاه کردن مو
 • مسواک زدن و استفاده از دهانشویه
 • انجام فعالیت ورزشی و پیاده‌روی با گربه
 • تمیز کردن محل خواب
 • عدم دسترسی گربه به مواد سمی و شیمیایی

روش‌های تشخیص سن گربه

اگر بخواهید که سرپرستی یک گربه خانگی را برعهده بگیرید لازم است که سن آن را تشخیص دهید، بدون شک گربه‌های بزرگسال و مسن به دلیل کاهش قدرت دفاعی بدنشان بیشتر از سایر گربه‌ها در معرض بیماری‌ها قرار خواهند داشت و ممکن است بیشتر از چندسال در کنار شما و خانواده‌تان نباشند از این رو شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله لیست بیماری های رایج گربه را نیز مطالعه بفرمایید. در ادامه مقاله اطلاعات مفیدی از روش‌های تشخیص سن گربه در اختیار شما قرار خواهیم داد. 

 • جثه بدنی

وضعیت و سایز اندام‌های گربه از اصلی‌ترین روش‌های شناخت سن گربه‌ها محسوب می‌شود. گربه‌های کم‌سن و جوان اندامی عضلانی و پوست صافی داشته ولی گربه‌های مسن پوست و اندام افتاده‌ای دارند.

 • وضعیت دندان‌ها

دندان‌های گربه‌ها تا چهار ماهگی به طور کامل درمی‌آیند و در صورت رعایت بهداشت تا یکسالی سفید و درخشان هستند. در صورتی که رنگ دندان گربه‌ها زرد باشد نشانگر سن بالای آن‌ها می‌باشد.

 • وضعیت موها

موهای پت‌های جوان و بچه گربه‌ها نرم و براق هستند ولی با افزایش سن موها حالت خشن و ضخیمی به خود می‌گیرند.

 • وضعیت چشم‌ها

چشم‌های براق و شفاف نشانگر گربه‌هایی با سن کمتر است که این حالت در گربه‌های مسن کمتر دیده می‌شود.

جمع‌بندی

گربه‌ها نیز همچون سایر موجودات دوره‌های مختلف سنی را تجربه کرده و ممکن است براساس شرایط زندگی و نژادشان چالش‌هایی را در طول زندگی‌شان داشته‌باشند و برخی از آن‌ها طول عمر بیشتر و برخی دیگر طول عمر کمتری داشته‌باشند. در این مقاله نیز سعی شد با معرفی نژادهای گربه‌ که به طور متوسط طول عمر بیشتری نسبت به سایر نژادها داشته و کمتر در معرض بیماری و مشکلات ژنتیکی بودند شما را در انتخاب حیوان خانگی‌تان یاری دهیم.

کدام نژاد گربه بیشترین طول عمر را دارد؟

به طور میانگین گربه‌های سیامی بیشترین طول عمر را نسبت به سایر نژادها دارند.

بله، در صورتی که گربه‌تان بیماری و مشکل ژنتیکی نداشته باشد می‌توانید با انجام مراقبت‌های اصولی به افزایش طول عمرشان کمک کنید.

این گربه‌ها به دلیل شرایط زندگی و تغذیه‌ی نامناسبی که دارند بیشتر از سایر گربه‌ها در معرض آسیب هستند و به همین سبب معمولاً عمر کمی دارند.

author-avatar

درباره کارشناس تولید محتوا تام و جری: نگین ملکی

نگین ملکی هستم ،در رشته IT مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کردم و در حال حاضر به عنوان کارشناس سئو و تولید محتوا با پت شاپ تام و جری همکاری دارم و سعی می‌کنم با ارائه اطلاعات کاربردی و به روز شما را با دنیای حیوانات بیشتر آشنا کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *