دانستنی های گربه, سلامت گربه

راهنمای خرید مولتی ویتامین‌ و مکمل‌ غذایی گربه‌

مولتی-ویتامین-گربه

گربه‌ها همچون سایر موجودات به مواد معدنی و مکمل‌های غذایی نیاز دارند؛ به خصوص وقتی که شرایط سختی همچون بارداری، زایمان و بیماری را تجربه می‌کنند در معرض کمبود ویتامین قرار می‌گیرند. با توجه به اهمیت تغذیه سالم در حیوانات و تاثیر آن در سلامتی و افزایش طول عمر گربه‌ها لازم است که طبق نظر دامپزشک و در صورت لزوم از انواع مولتی ویتامین‌ها در کنار وعده‌های غذایی حیوان خانگی‌تان استفاده نمایید. در این مقاله از پت شاپ تام و جری قصد داریم تا در خصوص فواید، میزان مصرف، معرفی برندها و همچنین عوارض مصرف بیش اندازه مکمل‌ تقویتی گربه‌ها اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم؛ پس تا پایان این مقاله جذاب با ما همراه باشید.

فواید استفاده از مکمل غذایی گربه

راهنمای خرید مولتی ویتامین‌ و مکمل‌ غذایی گربه‌

گربه‌ها در شرایط مختلف آب و هوایی و سنین مختلف نیازهای تغذیه‌ای ویژه‌ای دارند و با توجه به شرایط جسمانی و نژادی‌شان ممکن است که در معرض کمبود ویتامین و مواد معدنی قرار داشته‌باشند و حتی ممکن است که سیستم گوارش برخی از این حیوانات دوست داشتنی توانایی جذب مواد معدنی را نداشته‌باشد، از این رو مصرف به اندازه مکمل‌های تقویتی باعث بهبود رشد و تقویت سیستم ایمنی آن‌ها شده و فواید بسیار زیادی در حفظ سلامت گربه‌ها خواهد داشت که از مهم‌ترین آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تقویت و استحکام مفاصل و استخوانها
 2. بهبود متابولیسم بدن
 3. جلوگیری از ریزش مو
 4. درخشندگی پوست و مو
 5. تقویت سیستم ایمنی
 6. حفظ سلامت دهان و دندان
 7. تامین انرژی مورد نیاز بدن
 8. تسریع در بهبود بیماری
 9. افزایش شادابی و نشاط

ترکیبات به کار رفته در مولتی ویتامین‌های گربه

ترکیبات مولتی ویتامین گربه

طبق توصیه دامپزشکان بهتر است که با داشتن رژیم غذایی سالم نیازهای تغذیه‌ای گربه خانگی‌تان را تامین کنید اما در صورتی که بدنشان توانایی جذب مواد معدنی را ندارد و یا نسبت به مصرف برخی از مواد حساسیت غذایی دارند؛ مصرف مولتی ویتامین جهت پیشگیری از ضعف و بروز بیماری در گربه‌ها ضروری به نظر می‌رسد که در انواع و اشکال مختلف به صورت قرص، پودر و ژل در بازار موجود هستند و شما می‌توانید براساس نیاز گربه‌تان و همچنین مشورت دامپزشک آن‌ها را تهیه نمایید. اما شاید بپرسید که مکمل‌های غذایی حاوی چه موادی بوده و چه تاثیری در سلامت حیوانات دارد ؟ که در ادامه به پاسخ این سوال می‌پردازیم:

 • ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B محلول در آب بوده و تاثیر بسیاری در تقویت سیستم عصبی، تولید گلبول‌های قرمز، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، جلوگیری از ریزش موی گربه‌ها دارند.

 • ویتامین C

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار مهم با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن مبارزه کرده و از ضعف سیستم ایمنی، التهاب در بدن گربه‌ها جلوگیری می‎‌کند.

 • ویتامین D

ویتامین D به عنوان یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها در حفظ سلامت حیوانات نقش اساسی داشته و وجود آن در بدن گربه‌ها باعث جذب بهتر کلسیم شده و در نتیجه استحکام استخوان، مفاصل و عضلات را در پی خواهد داشت. با توجه به اینکه این ویتامین از طریق تابش نور خورشید در بدن تولید می‌شود و بسیاری از گربه‌ها به دلیل زندگی در محیط آپارتمانی در معرض کمبود ویتامین دی قرار دارند لازم است که از طریق مکمل‌ها کمبود آن در بدن را جبران نمایند.

 • ویتامین A

ویتامین A به عنوان یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها در تقویت عملکرد سیستم دفاعی و بهبود بینایی گربه‌ها موثر است.

 • ویتامین E

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان مهم به مبارزه با رادیکال‌های آزاد بدن حیوانات پرداخته و تاثیر مهمی در تقویت بینایی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی گربه‎‌ها دارد.

 • ویتامین K

ویتامین K جزو ویتامین‌های محلول در چربی بوده و نقش مهمی در انعقاد خون در بدن گربه‌ها دارد.

 • آهن

گربه‌ها به دلیل مختلف از جمله بارداری، زایمان، کک و کنه، انواع بیماری‌های ویروسی و کلیوی  با مشکل کم‌خونی مواجه خواهند شد که لازم است از طریق مصرف مکمل‌های تقویتی کمبود آن جبران شود.

 • کلسیم و منیزیم

کلسیم و منیزیم نقش حیاتی در حفظ سلامت و استحکام مفاصل و استخوان گربه‌ها دارد که مصرف آن از بروز پوکی استخوان و مشکلات دندان تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد.

 • زینک

زینک تاثیر بسیاری زیادی در تقویت پوست و مو، حفظ سلامت هورمون‌ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی گربه‌ها دارد.

 • پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها جزو باکتری‌های مفید روده هستند که نقش بسیار مهمی در بهبود عملکرد روده و دستگاه گوارش گربه‌ها دارند.

 • اسید چرب‌های امگا۳ و امگا۶

اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶ نقش مهمی در بهبود عملکرد مغز، قلب، کبد، سیستم بینایی گربه‌ها دارند و از بروز ریزش مو، کلسترول نیز در آن‌ها جلوگیری می‌کند.

نکات مهم در خرید مولتی ویتامین و مکمل غذایی گربه

مولتی ویتامین گربه

با توجه به افزایش افراد علاقه‌مند به نگهداری از گربه‌ها در ایران و لزوم آگاهی بخشی در زمینه تغذیه اصولی این حیوانات دوست داشتنی لازم است که هنگام خرید انواع مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها نکات زیر را به یاد داشته و بتوانید محصول مناسبی را برای پت خود خریداری نمایید.

 • پرهیز از مصرف خودسرانه مکمل غذایی و مولتی ویتامین گربه

مصرف مکمل‌های تقویتی باید تحت نظر دامپزشک و در صورت وجود کمبود ویتامین در بدن گربه‌ها صورت گیرد، زیرا مصرف خودسرانه آن می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته‌باشد.

 • عدم استفاده از مولتی ویتامین انسان برای گربه

با توجه به نیازهای تغذیه‌ای و شرایط جسمانی متفاوت انسان و گربه‌ها، استفاده از مولتی ویتامین و مکمل‌های غذایی انسانی که حاوی انواع طعم‌دهنده‌ها و مواد افزودنی است برای گربه‌ها توصیه نمی‌شود.

 • توجه به نحوه استفاده از مکمل تقویتی

مکمل‌های تقویتی گربه‌ها در انواع مختلف قرص، پودر و مایع در بازار موجود هستند که هریک از آن‌ها نحوه مصرف متفاوتی دارند. قرص‌‎ها اغلب به صورت جویدنی قابل استفاده بوده و مکمل‌های که حالت ژل و پودری دارند معمولاً با غذا ترکیب می‌شوند.

 • توجه به ترکیبات به کار رفته در مکمل‌ها

مواد به کار رفته در مکمل‌ها باید مطابق با نیاز تغذیه‌ای و سازگار با شرایط بدنی گربه‌ها باشد، زیرا ممکن است برخی از گربه‌ها مواد موجود در مکمل حساسیت داشته‌باشند و یا بدنشان نسبت به مصرف آن واکنش نشان دهد از این رو لازم است قبل از مصرف مواد تقویتی به دامپزشک مراجعه کرده و با انجام آزمایشات لازم از شرایط بدنی حیوان خانگی‌تان مطلع شوید.

 • توجه به طعم و مزه مکمل

برخی از گربه‌ها که از مشکل بد غذایی رنج می‌برند؛ نسبت به طعم و مزه ویتامین‌ها و مکمل‌ها حساس هستند و لازم است در صورتی که سرپرستی گربه‌ها بد غذا و حساس در گوارش را بر عهده دارید؛ محصول تقویتی مطابق با ذائقه آن‌ها انتخاب نمایید.

 • توجه به سن گربه

بسیاری از شرکت‌های تولید کننده مکمل‌های غذایی براساس شرایط سنی (بچه گربه، گربه بالغ و گربه مسن) و نیازهای ویژه‌ای که در مراحل مختلف زندگی مانند بارداری، زایمان، عقیم‌شدگی و یا در صورت بروز بیماری دارند؛ اقدام به تولید و عرضه محصول کرده‌اند.

 • توجه به اعتبار برند و تاریخ انقضا محصول

در خرید مولتی ویتامین و همچنین غذای گربه توجه به اصالت کالا و تاریخ انقضا محصول اهمیت بسیاری داشته و نادیده گرفتن آن می‌تواند عوارض جبران ناپذیری برای سلامت پت شما داشته‌باشد.

بهترین مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌های‌ گربه 

مولتی ویتامین بیفار گربه

در حال حاضر برندهای مطرحی در سراسر دنیا به طور تخصصی در زمینه تولید محصولات تقویتی برای گربه‌ها فعالیت دارند و سعی دارند محصولی سازگار با شرایط بدنی پت‌ها به بازار عرضه کنند، که در ادامه به معرفی بهترین مولتی ویتامین و مکمل‌های غذایی گربه‌ها اشاره می‌کنیم:

این محصول ساخت کشور هلند و از باکیفیت‌ترین مولتی ویتامین‌های موجود در بازار است که حاوی مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری بدن گربه‌ها بوده و موجب تقویت بینایی و قلب، حفظ استحکام عضلات و استخوانها، تقویت سیستم ایمنی و همچنین جلوگیری از ریزش مو در گربه‌ها می‌گردد.

قرص مخمر بیفار یک مکمل غذایی بوده و به عنوان منبع غنی از پروتئین‌های باکیفیت ویتامین‌های گروه B برای حفظ سلامت و بهبود رشد گربه‌ها استفاده می‌شود.

این محصول ساخت کشور ایرلند بوده و برای تمامی نژادهای سگ و گربه بالغ قابل استفاده می‌باشد. پودر مکمل مولتی ویتامین سگ و گربه مولتی پلکس تی ار ام حاوی اسیدآمینه‌ها، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بدن پت‌هاست.

این محصول اورجینال آلمانی منبع غنی از انواع اسیدآمینه‌ها و ویتامین‌های ضروری که نقش موثری در سلامت پوست و مو دارند؛ از بروز ریزش و شکنندگی مو، خارش پوست در گربه‌ها جلوگیری می‌کند.

این محصول آلمانی برای بچه گربه‌هایی که بیش از ۲ ماه سن دارند قابل استفاده بوده و با دارا بودن انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن بچه گربه‌ها سلامت و شادابی آن‌ها را به دنبال خواهد داشت.‌

مقدار مصرف مولتی ویتامین گربه

همانطور که در این مقاله نیز اشاره شد مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های تقویتی باید تحت نظر دامپزشک و پس از انجام آزمایشات و معاینه تجویز شود و در صورت لزوم در دوزهای مشخص و براساس سن، وزن و شرایط جسمانی گربه‌ها مصرف شود. بهتر است که با تهیه مولتی ویتامین از برندهای معتبر و مطالعه بروشور یا راهنمای درج شده بر روی کالا به میزان مورد نیاز حیوان خانگی‌تان، همراه با آب و در کنار وعده ‌غذایی‌شان استفاده کنید.

عوارض مصرف بیش از اندازه مولتی ویتامین در گربه‌ها

مصرف غیر اصولی و بیش از حد از مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها باعث بروز عوارض جدی جبران‌ناپذیری در سلامت پت‌ها خواهد شد و ممکن است با علائمی نظیر مسمومیت، سنگ کلیه و مثانه، اسهال، استفراغ، مشکلات پوستی و خواب آلودگی همراه باشد.

جمع‌بندی

همانطور که در این مقاله اشاره شد مصرف مکمل‌های تقویتی با وجود فواید بسیار در حفظ سلامت و افزایش شادابی در گربه‌ها می‌‌تواند با مصرف خود سرانه و بیش از اندازه برای حیوانات عوارض خطرناکی به همراه داشته‌باشد، به همین جهت لازم است که تحت نظر دامپزشک و براساس نیاز حیوان خانگی‌تان به خرید مولتی ویتامین از برندهای معتبر موجود در بازار اقدام نمایید.

آیا می‌توان از مولتی ویتامین‌های انسانی برای گربه‌ها استفاده کرد؟

نه‌خیر، مکمل‌های غذایی انسان‌ها حاوی انواع طعم‌دهنده‌ها و مواد افزودنی است برای گربه‌ها توصیه نمی‌شود.

این مکمل‌ها حاوی انواع ویتامین‌ها، اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶، زینک، آهن، کلسیم و مواد پروبیوتیک هستند.

بله، مصرف خودسرانه مکملها و ویتامینها باعث بروز مسمومیت، سنگ کلیه و مثانه، اسهال، استفراغ، مشکلات پوستی و خواب آلودگی در گربه‌ها می‌گردد.

author-avatar

درباره کارشناس تولید محتوا تام و جری: نگین ملکی

نگین ملکی هستم ،در رشته IT مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کردم و در حال حاضر به عنوان کارشناس سئو و تولید محتوا با پت شاپ تام و جری همکاری دارم و سعی می‌کنم با ارائه اطلاعات کاربردی و به روز شما را با دنیای حیوانات بیشتر آشنا کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *