دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

دلایل و درمان نفس نفس زدن یا تنگی نفس سگ

علت نفس نفس زدن سگ

مشاهده تنگی نفس در سگتان می‌تواند دلهره‌آور باشد. همچنین نفس نفس زدن در سگ‌ها در بیشتر مواقع، یک رفتار عادی تلقی می‌شود و معمولا بعد از انجام فعالیت‌‌های حرکتی و یا در فصول گرم سال به وضوح قابل مشاهده است. اما در برخی موارد ممکن است نفس نفس زدن طولانی مدت سگ‌ها در شرایط و زمان خاص نگران کننده به نظر برسد. در صورتی که له له زدن همراه با علائم دیگری همچون خر‌خر کردن، سرفه کردن و یا ایجاد صداهای غیرعادی از مجاری تنفسی همراه باشد، ممکن نشانگر یک مشکل حاد در سلامت جسمانی و روانی سگ شما باشد. اگر شما از سگ‌ها مراقبت می‌کنید لازم است که آگاهی کاملی از دلایل له له زدن سگ‌ها داشته باشید و بتوانید فرق نفس نفس زدن طبیعی و غیرطبیعی در سگ‌ خود تشخیص دهید و بتوانید در صورت بروز مشکل با مراجعه سریع به دامپزشک، سگ خود را درمان کنید. در این مقاله اطلاعات جامعی را در این خصوص ارائه می‌دهیم.

دلایل نفس نفس زدن بیش از حد سگ

با توجه به اینکه سگ‌ها غدد عرق ندارند و فقط از طریق دهان و نفس نفس زدن می‌توانند گرما را از خود دور کنند. به همین دلیل ممکن است له له زدن سگ‌تان نگران کننده نباشد. توصیه می‌شود در فضای خواب سگ‌تان تهویه مطبوع نصب کنید تا آن‌ها دچار مشکل نشوند. همچنین شما باید به دقت رفتار و شرایط جسمانی سگ خود را زیر نظر داشته‌باشید و با آشنایی با علل نفس نفس زدن سگ‌ها بتوانید تشخیص درستی از عادی بودن و یا غیرعادی بودن له له زدن حیوان خانگی خود داشته‌باشید که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

 • گرمازدگی

گرمازدگی از مهم‌ترین عوامل شناخته‌ شده در له له زدن سگ‌هاست. در فصول گرم سال دمای حرارت بدن سگ‌ها افزایش پیدا می‌کند و منجر به تشنگی شدید، اسهال، استفراغ و افزایش ضربان قلب در سگ‌ها می‌شود و حتی احتمال دارد سگتان دچار تشنج شود. توصیه می‌شود در فصول گرم سال مایعات کافی را در اختیار سگ خود قرار دهید و در صورت مشاهده تنفس غیرعادی دمای بدن و نبض سگتان را اندازه بگیرید و در صورتی که درجه حرارت بدن بالاتر از ۳۹ درجه سانتی‌گراد بود، در اسرع وقت به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.

 • فلج حنجره

اگر سگتان به هنگام تنفس دچار مشکل می‌شود و ماهیچه و غضروف‌های حنجره به درستی باز و بسته نمی‌شوند، در این حالت مسدود شدن راه هوایی منجر به له له زدن سگ شما می‌شود که علائمی از بیماری فلج حنجره است.

 • بیماری ریه

ریه وظیفه اکسیژن رسانی به جریان خون و سلول ها را برعهده دارد، زمانی که سگ شما دچار بیماری ریوی شده‌باشد، بافت‌های بدن با کمبود اکسیژن مواجه خواهند شد و سگتان به سختی و همراه با خس خس کردن نفس خواهد کشید.

 • بیماری قلبی

در صورتی که سگ شما دچار بیماری قلبی باشد. به علت عدم توانایی قلب در پمپاژ کردن خون و اکسیژن رسانی به سلول‌ها و بافت‌های بدن، می‌تواند باعث بروز علائمی همچون تنگی نفس، له له زدن، خستگی و بی حالی شود. که لازم با تشخیص سریع و مراجعه به دامپزشک اقدامات درمانی را در جهت رفع این مشکل انجام دهید تا از وخیم شدن حالت جسمانی سگ‌تان جلوگیری کنید.

 • بیماری کوشینگ

 بیماری کوشینگ در اثر فعالیت بیش از حد غده فوق کلیوی ایجاد می‌گردد، این غده وظیفه تولید هورمون کورتیزول و همچنین تنظیم مایعات در بدن سگ‌ها را برعهده دارد. در صورتی که تعادل این هورمون دچار اختلال شود، با تولید بیش از حد کورتیزول علائمی همچون نفس نفس زدن، تشنگی شدید و خستگی را در پی خواهد‌داشت.

 • ترس و اضطراب

نفس نفس زدن سگ در مواقعی که دچار ترس و اضطراب ناشی از صدا و یا عکس‌العمل دفاعی در برابر حوادث غیر مترقبه باشد، طبیعی است. در صورتی که ترس و اضطراب در سگتان حالت مزمن داشته‌باشد می‌تواند سلامت روانی حیوان خانگی شما را به خطر بیاندازد. اضطراب در سگ‌ها معمولا با علائمی همچون ریزش آب دهان، پهن شدن گوش‌ها، گشاد شدن مردمک چشم، لرزش بدن و پا‌ها و همچنین از دست دادن کنترل ادرار همراه است.

 • درد

در برخی از موارد، سگ‌ها برای نشان دادن علائم درد و ناراحتی از له له زدن مکرر استفاده می‌کند. ممکن است سگ‌تان در اثر برخورد با جسم سخت و فرو رفتن آن در بدنش احساس ناراحتی ‌کند و یا اینکه دچار حالت تهوع شده‌‌ باشد که لازم است شما به عنوان صاحب سگ، برای شناسایی درد و ناراحتی در سگ‌تان علائم بالینی حیوان خانگی خود را زیر نظر داشته‌باشید. اگر سگتان بدون دلیل و حتی زمانی که فعالیت بدنی خاصی ندارد، نفس نفس بزند، می‌تواند ناشی از یک درد یا زخم نهفته در بدن سگ شما باشد.

 • کم خونی

کم خونی ناشی از سطح پایین گلبول‌های قرمز است و این عامل باعث می‌شود که اکسیژن کافی به بافت‌های بدن سگ‌ها نرسد. از علائم شایع کم خونی در سگ‌ها می‌توان به مواردی همچون ضعف، رنگ‌پریدگی، بی‌اشتهایی، له له زدن اشاره کرد.

 • مصرف داروهای استروئیدی

در صورتی که سگ شما برای درمان بیماری از داروهای استروئیدی مصرف می‌کند، می‌تواند علائمی همچون نفس نفس زدن بیش از حد را تجربه کند، زیرا این دارو باعث افزایش کورتیزول در بدن سگ‌ها می‌شود. که نیازی به نگرانی ندارد و با کاهش و یا قطع مصرف آن تحت نظر دامپزشک، این علائم از بین می‌رود.

 • افزایش وزن

چاقی و افزایش وزن در سگ‌ها موجب افزایش دمای بدن و همچنین باعث بروز مشکل در انجام تحرکات بدنی می‌شود،  بسیاری از سگ‌هایی که اضافه وزن دارند بعد از انجام فعالیت حرکتی شروع به له له زدن می‌کنند که لازم است تحت نظر دامپزشک رژیم غذایی مناسبی را برای سگتان در نظر بگیرید. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به پت شاپ آنلاین تام و جری بهترین غذای سگ و غذای درمانی سگ را تهیه نمایید.

 • تب

در صورتی که سگ شما دچار بیماری و عفونت شده‌باشد، در اثر واکنش سیستم ایمنی دمای بدن سگ شما بالا می‌رود. تب با علائمی همچون ضعف و بی‌حالی و کاهش اشتها همراه است. لازم است شما با استفاده از تب سنج درجه حرارت سگ‌تان را مرتب اندازه بگیرد و در صورتی که این دما بالاتر از ۳۹ درجه سانتی‌گراد باشد فورا به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.

 • دلایل ژنتیکی و نژادی

برخی از نژاد سگ‌ها مانند نژاد براکی و پاگ به دلیل داشتن پوزه و بینی کوتاه از مشکلات تنفسی رنج می‌برند و نسبت به سایر نژادها بیشتر از حد معمول نفس نفس می‌زنند و مستعد گرمازدگی هستند. که این اختلال در دستگاه تنفسی باعث می‌شود که راه هوایی به اندازه‌ای که لازم است باید باز نشود و باعث ایجاد یک صدای غیرعادی همچون خرخر کردن شود. 

 • عمل جراحی

معمولا سگ‌هایی که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، له له می‌زنند که می‌تواند ناشی از درد در محل بخیه و یا اضطراب از محیط بیمارستانی باشد که نگران کننده نیست.

درمان نفس نفس زدن سگ

نفس نفس زدن سگ می تواند علل مختلفی داشته باشد و اولین قدم برای درمان، شناسایی علت آن است. به عنوان مثال، اگر سگ شما به دلیل بیماری تنفسی نفس نفس می زند، دامپزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا داروهای ضد التهابی تجویز کند. در صورت وجود مشکل قلبی، ممکن است داروهای قلبی برای سگ شما تجویز شود.
در صورت مشاهده نفس نفس زدن غیرطبیعی در سگ خود، باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک با معاینه سگ و انجام آزمایشات لازم، می تواند علت نفس نفس زدن را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند. در حالی که مراجعه به دامپزشک برای تشخیص و درمان قطعی ضروری است، برخی راهکارهای خانگی نیز می‌توانند به تسکین علائم و کمک به تنفس راحت‌تر سگتان کمک کنند.

درمان خانگی تنگی نفس سگ

درمان‌های خانگی تنگی نفس سگ جایگزینی برای مراجعه به دامپزشک نیستند. در صورت مشاهده هرگونه علائم تنگی نفس در سگتان، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید تا علت و درمان مناسب مشخص شود. اما اگر دسترسی به دامپزشک نداشتید میتوانید برای ساعات اولیه تنگی نفس از راهکارهای زیر بهره ببرید.

استفاده از بخور: بخور گرم می‌تواند به مرطوب شدن مجاری تنفسی سگتان کمک کند. از یک بخور سرد یا حمام بخار (با احتیاط و در حمام دربسته) استفاده کنید. می‌توانید چند قطره اسانس اکالیپتوس یا نعناع فلفلی (که برای سگ‌ها بی‌خطر هستند) به آب بخور اضافه کنید.

تغییر وضعیت سگ: قرار دادن سگ در حالت نشسته یا نیمه‌نشسته می‌تواند به تنفس راحت‌تر او کمک کند. از گذاشتن قلاده یا هرگونه وسیله‌ای که فشار بر گردن سگ وارد می‌کند، خودداری کنید.

ماساژ قفسه سینه: ماساژ ملایم قفسه سینه سگ می‌تواند به شل شدن عضلات تنفسی و افزایش جریان خون کمک کند. از حرکات دایره‌ای و ملایم استفاده کنید و از فشار بیش از حد خودداری کنید.

استفاده از گیاهان دارویی: برخی گیاهان دارویی مانند زنجبیل، زردچوبه و بابونه می‌توانند به کاهش التهاب و بهبود تنفس کمک کنند. قبل از استفاده از هرگونه گیاه دارویی با دامپزشک خود مشورت کنید و از دوز مناسب برای سگتان مطمئن شوید. به هیچ عنوان به سگ خود داروهای انسانی ندهید.

 • در صورت مشاهده هرگونه علائم بهبودی در تنفس سگتان، درمان‌های خانگی را ادامه دهید.

روش‌های تشخیص نفس نفس زدن غیرعادی در سگ‌ها

در حالت عادی سگ‌ها برای کاهش گرمای اضافی بدن نفس نفس می‌زنند، که امری عادی و فیزیولوژیکی می‌باشد و طبیعی است که سگ شما بعد از انجام فعالیت بدنی در هوای گرم له له بزند. در صورتی که له له زدن سگتان ناشی از ترس و یا گرمای هوا نباشد، می‌تواند غیرعادی تلقی شود. که شما می‌توانید با بررسی الگوهای رفتاری سگ خود به آن پی ببرید. که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • اگر تنفس سگتان سریعتر و با صدای بلندتر از حد معمول به نظر برسد.
 • اگر نفس نفس زدن در زمانی که هوا بیش از حد گرم نیست، رخ دهد.
 • اگر در مقایسه با الگوهای طبیعی، نفس نفس زدن سگتان بیش از حد به نظر  برسد.
 • اگر له له زدن با تلاش و سختی بیشتر از حد معمول رخ دهد.
 • اگر صدا یا عامل مضطرب کننده‌ای برای ترسیدن سگ نباشد.
 • نفس نفس زدن در حالی که زبانشان به سمت بالا خم شده‌باشد.
 • اگر سگ شما دچار بی‌حالی و کم تحرکی باشد.
 • اگر رنگ زبان سگ شما به رنگ آبی و یا سفید تغییر رنگ پیدا کند.

با بررسی موارد ذکر شده می‌توان تشخیص داد که نفس نفس زدن سگتان غیرعادی است و مراجعه به کلینیک دامپزشکی جهت بررسی و درمان علت له له زدن ضروری است.

اقدامات ضروری به هنگام نفس نفس زدن غیر طبیعی سگ‌ها

در صورتی که سگ‌تان له له می‌زند، با بررسی دلایل آن و راه‌های تشخیصی که در این مقاله ذکر شده است، طبیعی و یا غیرطبیعی بودن نفس نفس زدن را شناسایی کنید. در صورتی که احساس می‌کنید این کار غیرعادی است، مراحل زیر را برای سگتان انجام دهید:

 • توقف فعالیت ورزشی و بازی
 • اندازه‌گیری دمای بدن سگ
 • اندازه‌گیری نبض و ضربان قلب
 • بردن سگ به محیط خنک
 • نوشیدن آب و مایعات کافی به خصوص در روزهای گرم
 • بردن به مکان‌های آرام و به دور از استرس

جمع‌بندی

نفس نفس زدن سگ در زمان انجام فعالیت بدنی و تحرک در هوای گرم امری عادی است. اما در صورتی که شما حس کنید که تنفس سگتان با تغییر صدا و همراه با ریتم تندتر از حد معمول است، لازم است با بررسی علائم بالینی و در نظر گرفتن موارد ذکر شده در این مقاله علت له له زدن حیوان خانگی خود را شناسایی کنید و در صورت لزوم جهت اقدامات درمانی به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.همچنین شما میتوانید با تهیه تشویقی سگ و غذای سگ با کیفیت سلامت سگ خود را تضمین کنید.برای این هدف به پت شاپ اینترنتی تام و جری اعتماد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *